SPOELDEN IN VARESE HET PROGRAMMA VAN DE BAAN De motorsport kostte Aalt Toersen te veel ZWARE OPGAVE FC DEN HAAG Peter van Doom geplaatst bij amateursprinters Succes kanoërs op WK Waarschuwing; Mansveld bleef zonder gevolgen LEIDSE COURANT tJAuiN A 1„ SEN <adei troj J (Van onze speciale verslaggever) D ïiVARENSE In zonneland Italië heeft de regen voor de J; tweede keer het programma van de wereldkampioenschap- ij pen wielrennen gestagneerd. Op de eerste dag bleef de schade beperkt tot wat te verwaarlozen uurtjes in de ochtend, maar gisteren waren de gevolgen ruïneus. Nage noeg het gehele programma spoelde onder zware regen- t buien van de baan. De strijd van de officials die de aanvangs tijden van uur tot uur opschoven in de hoop, dat de grijze lucht zou opklaren, was een kansloze, maar de autoriteiten gaven zich pas ver in de avond gewonnen. De balans die toen opgemaakt kon worden: vandaag, vrijdag, wordt het pro gramma overladen door de toevoeging van de afgelaste nummers. De Russinnen stapten als de grote overwinnaars door de waterplassen naar hun hotel (ze bereikten met drieën de halve finale van de dames sprint: Careva, Arta- mashkina en Ermaloeva, die als enige vreemdeling" de Tsjechische Zajickova toe lieten tot de halve eindstrijd). Nederland wordt door Peter van Doorn vertegenwoordigd in de tweede ronde van de sprint, Gerrie Fens en Peter Lang- kruis moeten voor dat nummer een herkansing rijden. LEID) In 't gevecht in de rijstebrijberg van series (er kwamen 51 sprinters aan de start), had met name Peter Langkruis het niet op een herkansing hoeven la ten aankomen, als hij zich iets meer gespaard zou hebben in de meest leven dige wedstrijd van de middag. Samen met de Zwitser Steger probeerde hij de Russische favoriet Phakadze te verras sen door een serie merkwaardige de marrages die Steger meteen na de start inzette. Hij trok zo hard op, dat dolle jacht ontstond die Pete n-tzette halve baan werd achterhaald. Phakadze spurtte voluit op Langkruis af. Steger ging mee, en bij het ingaan van de laatste ronde zat het drietal na een dolle jacht weer dicht bijeen. Ze bewaarden die rust tot in de finale, waar het in de krachtsexplosie opnieuw tot een boeiend gevecht leidde. Een strijd, die de hoog in de baan spurtende Peter Langkruis leek te winnen. Het verschil met Phakadze was zo mini- n maal, dat het fotofinishapparaat I wal ?st komen, dat de Rus aa als triomfator. Peter Langlcn had met zijn jachten net iets te veel van zichzelf gevraagd, en werd naar de herkansing verwezen. Angst Dat dat lot ook Gerrie Fens trof. was te verklaren door diens angst om op het beslissende moment in het gat te dui ken, dat de Columbiaan Galeana liet vallen bij een verrassende aanval van de in derde positie fietsende Italiaan Rossi. Het ontbrak Fens aan moed om onderdoor te sprinten, en dat kostte ij hem de kans op een overwinning. D; hij vandaag in de herkansing tot de tweede ronde kan doordringen. Fens zien met een vinnige spurt die hem uit slechte derde positie tot kort achter Rossi bracht. Peter van Doorns plaatsing lag volko men in de lijn van de verwachting. Als Nederlands beste sprinter mocht hem een goed wereldkampioenschap worden toebedacht, zodat zijn overwinning te gen Perkins (Australië) en Brunier (Frankrijk) geen opzien baarde. Wel kwam Van Doorn even in moeilijkhe den door een goede tegenstoot van Bru nier („hij was lastiger dan ik dacht"), maar hij ving hem bekwaam op. De renners moesten vanochtend in alle vroegte al aan een overladen pro gramma beginnen. Dat leverde Neder land winst en verlies op. Winst voor Gerrie Fens, verlies voor Peter Lang kruis. Beiden moesten op de sprint een herkansing rijden. Gerrie Fens greep die laatste kans op de tweede ronde met gemak tegen de Columbiaan Gale- ano en de Canadees Fondse die hij met .rane Eng eman Laconiek haalde hij, toen Ixet be- ZANDVOORT Het team Elf SRT Holland heeft besloten het contract met de vrouwelijke coureur Liane Engman met onmiddellijke ingang te beëindigen. Teammanager Gert Oosterman gaf twee redenen voor het verbreken van de verbintenis. In de strijd met 't contract heeft zij de contracten met de pers niet laten lopen. „Daarin ben ik niet kinderachtig", aldus Gert Oosterman, „Ze mag praten met wie ze wil. De beschuldigingen die zij echter via de pers lot het' team heeft gericht, misseh alle grond en dat kun nen wij niet accepteren. Voor mij is Liane Engeman een over het paard getilde artieste. Daarbij komt nog dat zij niet de minste belangstelling toonde voor het prepareren van de wagen en de monteurs eenvoudig niet zag staan. Ook de samenwerking met de collega's was slecht. Zij heeft steeds gezegd dat zij Nico Chiotakis achter zich zou laten. Als dat niet lukte kreeg de wagen de schuld". Liane Engeman zal derhalve zondag geen deel uitmaken van het team Elf SRT Holland dat op Zandvoort deel neemt aan de races voor de Zandvoort Trophy. Mogelijk zal zij echter een wa gen van het team Veronica ter beschik king krijgen. drie lengten versloeg. Voor Peter Lang kruis liep de race slechter af. In tweede positie de laatste bocht ingaande, leek hij een aanval van de Amerikaan Cut ting aardig op te vangen, maar hij maakte de fout. even achterom te kij ken, wat hem met enkele centimeters verschil de overwinning kostte. Stage Als het hoogste wielercollege van dt wereld, de U.C.I., op het komende jaar- congi'es (in november te Genève) eer voorstel van Frankrijk goedkeurt, kun nen amateurrenners stage gaan lopen bij de profs. Daarmee keert dan in feit» de van vroeger bekende „onafhankelij ke" klasse zoals enkele landen die ken den, terug Het voorbereiden van da plan vormt een van de hoofdtaken die de in Varese vergaderende UCI-leiders zich gesteld hebben. De wielerautoritei- ten zijn op korte termijn nog meer var plan: een actie om de wereldkampioen schappen op de baan voor het publiek aantrekkelijker te maken en het stre ven naar uniformiteit van de baanleng- Van deze drieledige taak is die var de stagemogelijkheid voor amateurs de spectaculairste, ook al omdat het nage noeg zeker is dat de UCI welwillend zal beschikken over het voorstel. Ten minste, dat verwacht UCI-besluurslid Frans Ceulaevs die de reactie van zijn collega's gepeild hebbend zegt: ..Ik ge loot zeker dat wij dal plan aannemen, maar dan zal Frankrijk met een dege lijker voorstel moeten komen dan hier in VareseDie opzet gemaakt in at te grote trekken behelsden: door de nationale bond geselecteerde amateurs twee jaar laten proefdraaien bij de profs zonder dat ze hun amateurstatus verliezen, maar wel met de restrictie dat ze nooit meer mogen deelnemen aan Olympische Spelen. Het initiatief vond veel weerklank en kreeg slechts een bedenking tegen: er was geen ge degen plan. In hun ijver om een brug te slaan tussen de amateurs en profs en zodoende het Impasseprobleem (waar veel landen mee sukkelen) in de be roepscategorie op te lossen, beperkten de Fransen zich tot slechts wat ongenu anceerde kreten. „En dat kan natuur lijk niet", vindt Frans Ceulaers. „Daar voor is de zaak te ingrijpend". Frankrijk kreeg tot laak een gedetail leerd rapport te maken voor het UCI- congres en Frans Ceulaers verwacht een succesvolle behandeling. Ook al omdat er een basis voor ligt in artikel 31 van het UCI-reglemenl, waarin staat: amateurs mogen bij de profs rijden mits: 1. zij door de bond zijn geselecteerd, 2. zij oen natio nale trui dragen, 3. zij geleid worden Selectie Jong Oranje DEN HAAG Voor de wedstrijden van Jong oranje het Nederlands elftal tot 23 jaar tegen Israël (8 september Veendam) en Jong Oost- Duitsland (9 oktober Tilburg E.K.) zijn de volgende spelers geselecteerd: Haan, Krol en Neeskens (allen Ajax), Van Vliet (FC Den Haag), Boskamp, Schnei der en Schoenmaker (allen Feijenoord), Geijselaars (FSC), Van Marwijk (Go Ahead Eagles), Bish (NAC). Schellekens (NEC), Hoekema en Mulders (beide PSV), Visser (Sparta). René van dei- Kerkhof en Nollen (beide FC Twente), Bonsink (FC Utrecht) en Loekken (Veendam). STAPHORST „De motorsport heeft mij de laatste jaren handenvol geld gekost. Ik ben er achter gekomen dat er belangrijker zaken in het leven zijn dan de mo- torsport. Toen ik nog vrijgezel was, kon het me alle- j maal niets schelen, nu ik zes maanden getrouwd ben heb ik een andere kijk op het leven gekregen. Vroeger i de motorsport mijn liefhebberij, maar nu er thuis geld op tafel moet komen, zie ik de wegsport niet meer als mijn hobby. De motorsport is te duur en daarom stop ik met grand prixraces. Financieel is het geen haalbare kaart meer", aldus de 25-jarige Staphorster motorcou reur Aalt Toersen, die onlangs bekend maakte dat hij met de internationale racesporl zou stoppen. In zijn werkplaats, een garage die hij gratis ter beschikking kreeg van de Staphorster tandarts A. van der Wal, sleutelt de snelheidsduivel Aalt Toersen aan enkele grasbaanmachines om op deze manier aan de kost le komen. Terwijl hij rustig doorgaat met sleute len, zegt de succesvolle molorrenner: „Ondanks mijn successen heb ik nooit een rooie cent kunnen verdienen. Ik ben het meest teleurgesteld in de KNMV (Koninklijk Nederlandse Motor rijders Vereniging). Alle sporl bonden doen iets aan de maatschappelijke be geleiding van hun leden maar bij de KNMV denken ze niet aan de jongens. De heren lopen bij elke wedstrijd met een armband om, of een vlag in de hand, en een dikke sigaar in de mond. Niemand bekommert zich over de rij ders. Wij moeten alles zelf opknappen. Het is zelfs zo erg dat de Nederlandse motorrenners zelf moeten inschrijven voor een Grand Prix in het buitenland. Aan de begeleiding wordt nooit iets gedaan. De heren van de KNMV slapen in dure hotels en wij moeten in een tentje in het rennerskwartier slapen, omdat onze sport anders veel te duur zou worden". Aalt Toersen, de eerste Nederlandse coureur die het in de 50 cc klasse tot de wereldtop bracht, is teleurgesteld Hij is niet verbitterd „Ik ben een echte motorgek, maar het doet mij niets om met de racesport te stoppen. Als je geen geld hebt, doet het ook geen pijn. Voor lopig rijd ik dit jaar nog in Hengelo (zondag 29 augustus) en in de Olof- races te Hilvarenbeek (zondag 5 sep tember). Ik zet geen punt achter mijn motorsportcarrière, want volgend jaar wil ik nog nationaal kampioen worden in de 50- en 125-cc-klasse. Ik heb alleen besloten niet meer aan Grand Prixraces deel te nemen." Tentje „Hoewel ik mijn hart aan de motor sport heb verpand, blijf ik het jammer vinden om zo ineens met de internatio nale racesport te moeten stoppen. Hoe graag ik ook zou willen, financieel kan ik het niet meer bolwerken. Het afgelo pen seizoen is een goed voorbeeld. Na de TT-races in Assen startte ik ir Grand Prix van België, Oost-Duitsland, Tsjecho-Slowakije en Zweden. Van het ene circuit reed ik met de auto naar het andere. In het seizoen ben ik mis- I schien enkele dagen thuis geweest. Ver- der sliep ik in mijn tentje rennerskwartier. Ik heb zaakje, reparatie van grasbaanmachines -Jan. renners uit Staphorst en omgeving, de dagen dat ik in het buitenland was bleef de deiir van de werkplaats geslo ten en kwam er dus geen geld op tafel. Het kostte mij alleen geld en ik ver diende zoveel dat 'n zerver er zelfs niet van zou kunnen leven. De kleine coureur uit Staphorst, die op het ogenblik op de vijfde plaats staat in de strijd om het wereldkampi oenschap, wil nog wel terugkeren in de internationale top als hij een sponsor kan vinden die hem de steun kan ge en, die hem nu ontbreekt. Het heeft de talentvolle coureur de latste tijd niet mee gezeten. Twee jaar geleden kwam hij uit voor het Van Veen Kreidlerteam. Een breuk zorgde voor een „transfer" naar Henk Viscaal in Almelo. Eind vorig jaar kreeg Aalt Toersen ook moeilijkheden met stal Vis caal. „Het draaide allemaal om geld". Toekomst Aalt Toetsen blijft praten. Hij be treurt het, dat hij juist nu moet stoppen, „het liefste had ik het besluit genomen na het behalen van een wereldkampi oenschap. Nu ben ik tot de top doorge drongen en had nog een toekomst voor me liggen. Angelo Nieto heeft alles: een sponsor en de kwaliteiten. Ik mis alleen een sponsor, want ik durf wel te stellen dat ik met Nieto kon meekomen. De Nederlandse motorsport zat in de lift". „Wat hebben de Nederlandse renners de laatste jaren niet bereikt in de motorsport? We hadden de coureurs en sinds enkele jaren ook een. eigen ma chine, maar ook de Jamgthifabriek mist een sponsor. Ik kan niet begrijpen dat de KNMV daar niets aan doet. De bond heeft geld genoeg om iets aan begelei ding te doen. De organisatoren van ra ces in Nederland moeten veel geld afdra gen, maar er komt vrijwel niets teru? naar de renners. We mogen tevreden zijn met een startgeld van 15 tot 25 gulden, terwijl de KNMV duizenden guldens opstrijkt. Ik zei hel al: de motorsport zat in de lift. maar we gaan nu weer naar beneden We hebben bij gebrek aan geld de top nooit kunnen bereiken, ondanks de successen van Jos Schurgers, Jan de Vries en Aalt Toer- De Nederlandse motorliefhebbers kunnen volgend jaar nog genieten van de kwaliteiten van Toersen op de Ne derlandse circuits, maar ze zullen de 25-jarige coureur uit het vredige Stap horst niet meer in de uitslagenlijsten van de Buitenlandse Grand Prix's tegen komen. Misschien dat aan de finish in Hilvarenbeek, de laatste race van Aalt Toersen, alsnog een sponsor op hem staat te wachten. De Staphorster cou reur is gaarne bereid om zijn „dure" tijd te besteden aan een gesprek, want motorrennen kan hij toch niet laten. Zijl i kracht explosie was juist niet (lroot genoeg; de jinishfoto wees uit, dat de Langkruis trok zich gisteren weinig aan van de gerenommeerde Rus Phakadze. favoriet sneller toas. Na zijn gevecht wordt het sprinttalent opgevangen door door de bondscoach. 4. zij deelnemen aan geen andere dan liefdadigheids wedstrijden. „Als we dat laatste punt laten val len", aldus Ceulaers, „hebben we de grondslag. Ik vind wel dat er dan een zware nadruk moet komen te liggen op het eerste artikel selectie door de bond. De nationale unies moeten de renners aanwijzen die als slagère naar de profs kunnen, anders gaal iedereen en wordt het een puinhoop. Ook het tweede punt dient zwaar te tellen: absoluut geen reclame op de shirts. Persoonlijk zou ik dan nog wat aanvullingen willen, zoals het verbod om een contract te tekenen en geld te ontvanagen. Wnt we moeten in elk geval het onderscheid tussen profs en amateurs handhaven, alleen dan levert dit plan een positieve bijdra gen om de amateurs beter voor te bereiden op een profcarrière". Peter Heerkens HZC/De Robben niet tegen Springbokken HILVERSUM De waterpolowed- strijd tussen landskampioen IIZC-De Robben uit Hilversum en het Zuidafri- kaanse team „De Springbokken", die vanavond in het Sportfondsenbad te Bussum zou worden gespeeld, gaat niet door. De directeur van het bad heeft het bestuur van HZC-De Robben laten we len. dat het bad in Bussum niet voor deze wedstrijd beschikbaar is. Men vreest een herhaling van de gebeurte nissen, zoals die zich onlangs in Bode graven hebben voorgedaan. Na deze mededeling heeft het bestuur van de Zwem- en Poloclub besloten, geheel van de wedstrijd af te zien. Ook in Hilver- bestonden ernstige bezwaren tegen het doorgaan van deze wedstrijd. Aalt Toersen, die WIL VAN DER PLAS de 50 cc-klasse tot de wereldtop bel internationale wedstrijden uitkomen, horster coiweur te veel kosten. Dubbele subsidie voor FC VVV VENLO Dc gemeenteraad van Venlo heeft een voorstel van B. en W. goedgekeurd dc jaarlijkse subsidie aan de eerste-divisievoetbalvereniging FC VVV te verdubbelen van 3Ö.0Ó0 tot 60.000 gulden. De raad is met B. en W. van oordeel dat deze verhoging gerechtvaardigd is, gezien de rol die FC VVV in de .passie ve recreatie in de streek rond Venlo speelt. Voorts werd besloten met FC VVV een rekening-courant overeenkomst aan te gaan tot een maximumbedrag van 125.000 gulden, Las Palmas- FC Den Haag 0-0 I I LAS PALMAS. De wedstrijd die FC Den Haag gisteravond in Las Palmas I tegen de gelijknamige club speelde, is geëindigd in 00. BELGRADO Na de eerste dog van dc wereldkampioenschappen kanovaren zijn alle Nederlandse formaties in de strijd. Alleen Mieke Jaapies plaatste zich direct voor dc halve finales. In de KI- klasse over 500 meter liet zij de sterke Russin Ludmilla Pinayeva, die de race won in 2 minuten en 7.2 seconden en de Oostdultse Pe tra Setzkorn, die zestiende secon de langzamer was. voorgaan. De tijd van Mieke Jaapies was 2.08.6. Samen met Maria Holst-Blijlc- vens plaatste zij zich pas in de herkansing voor de halve finales K2 500 meter. In de sterke serie kwamen zij achttiende seconde te kort op de Russichc formatie die na Hongarije cn Oost-Duit land derde werd in 1.55.5. Bij hun tweede kans eindigde het Nederlandse duo achter Roeme nië, op de tweede plaats. Ook dc heren konden zich pas na de herkansing voor de halve fna- les plaatsen. De K2 met Bloem en Verhaart herstelde hun kansloze 5e plaats op de 1000 meter in de serie door later achter Rusland en Denemarken als derde te ein digen. De K4 (1000 meter) deed hetzelfde. Zij maakten hun vijfde plaats uit de serie goed door een derde plaats achter de Tsjechen cn de Belgen in de herkansingen, gen. DEN HAAG Na twee wedstrijden zijn Sparla, Feijenoord, NEC. Ajax cn DWS nog zonder puntenverlies, maar het is zeker dat daar zondag verande ring in zal komen. Sparta Ajax de Amsterdammers met Horst Blanken burg); NEC Feijenoord en DWS MVV prijken op het programma. In het Zuiderpark speelt FC Den Haag tegen FC Twente, dat evenals de Hage naars twee verliespunten moest incasse- schuwing in Amsterdam van scheids rechter Dorpmans, wedstrijdschorsing was er niet het gevolg van. Het „geval" Cruyff die Dick Advocaat openlijk natrapte heeft hierbij mogelijk een rol gespeeld voor de heren van de stratcommissie. De Zuiderparkers boffen daarmee, vooral omdat het op bezoek komende FC Twente meestal een lasti ge tegenstander kan zijn. In de formatie van trainer Kees Rij vers zijn de tweeling René en Willy v.d. Kerkhof enigszins op de achtergrond Ier binnen de lijnen kwam. Veel wijzi gingen worden wat het elftal van de bezoekers betreft niet verwacht. Jan Jeuring en Theo Pahlplatz blijven ge vaarlijke spitsspelers, evenals de nogal aggresieve Eddie Achterberg. Kundig In het doel staat de kundige Piet Schrijvers en de verdedigingslinie Oranen, De Vries. Drost, Van Terssel. staat hoog aangeschreven. Op hel mid denveld zullen Notten en Huve wel aan treden, maar wie de derde man zal zijn blijft nog een vraagteken. Van FC Den Haag. vandaag terugge keerd van de Canarische Eilanden, zal pas zondag de opstelling bekend wor den. Thijs Wijngaarde is nog niet rit waardoor hoogstwaarschijnlijk Theo v.d. Burch zijn come-back voor eigen publiek zal maken De mogelijkheid be slaat, dat Kees Weimar weer in de achterste lijn opduikt, waardoor Piel de Zoete naar het middenveld zal opschui ven en Harald Berg meer aanvallend zal spelen. Maar het laatste woord is j uiteraard aan trainer Vaclav Je- I zek. ZWEMTITELSTRIJD WERELDTIJDEN IN AMERIKA HOUSTON Terwijl op dc eerste dag van de Amerikaanse /.wemkampi oenschappen al wereldrecords werden verbeterd door Mark Spitz (100 meter vlinderslag in 55.0 seconden) en Ton McBrecn (400 meter vrije slag in 4.02.6), kwam gisteren bij het verwer ken van de series 200 meter vrije slag en de 400 meter wisselslag voor dames en heren opnieuw tot uiting hoe hoog het zwempeil momenteel, een jaar voor de Olympische Spelen in München ligt. Bij de dames werd op de 200 meter vrije slag o.a. een Debbie Meijer geëli mineerd met een tijd van 2.11.0, evenals een Elly Daniel met 2.12,5. De snelste tijd werd genoteerd door Linda Johnson met 2.08.9, gevolgd door Nancy Spitz met 2.09.3, Sandy Neilson (2.09.6), Ken- na Rothammer (2.09.7), Linda Kiddie (2.10.0). Shirley Bashoff (2.10.3), Deana Daerdruff (2.10 71terwijl de kampioene van het vorig jaar, Ann Simmons zich met 2.10.8 ternauwernood voor de finale kwalificeerde. De 400 meter wisselslag gaf ook een reeks wereldtijden op de klokken: Jenny Bart/. 5.10.7. Yoshimi Nishigawa (Jap) 5.11.8, Cindy Plaisted 5.11.9, Sue Atwood 5.13.0, Leslie Cliff (Can) 5.13.4, Terrie Block 5.13.9, Cindy Enze 5.14.8, l.inda Kiddie 5.15.5. Uitgeschakeld o.a. Sheilagh Ratcliffe (GB) met 5.15,8 en Kim Ovelette 5.16.8. Bij de heren was het weer Mark Spitz die furore maakte met een tijd van 1.56,9 over de 200 meter vrije slag. De achtste man die de finale binnen drong was SLeven Genter met een tijd van 1.57 7. Uitgeschakeld weiden o.a. Gunnar Larsson met 1.58.1, Mike Bur ton met 1.58.2, John Halladay met 1.58.4, Frank Heckl met 1.58.7 en Gra ham White (Aus) met 1,58.9. Op de 400 meter wisselslag toonde Rick Colella zich de grote favoriet met een tijd van 4.37.6. Wereldrecordhouder Gary Hall stapte al,s tweede de finale in met 4.36.7, Steve Furniss haalde het met 4.42.0 op het nippertje. De Westduitser Hans Fassnach(4.42,6) en Rod Stacham (4.44.2) werden uitgeschakeld.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13