)olfijn meermalen slachtoffer ran dolende showbusiness J' Weekend- retour Koningschap verdedigen met nuchtere lESNOODS IN EEN CEMENTBAK fl. Arrupe via Rusland naar Verre Oosten KIJKLUSTIG PUBLIEK KAN ER NIET GENOEG VAN KRIJGEN Zeven mensen bedwelmd door chloorgas Moeder dood gevonden baby buurmeisje? Burgemeester Thomassen: „Gaat u maar' Week gratis vakantie voor bejaarden Israëliërs bezoeken Rusland T'JSfRIJDAG 27 AUGUSTUS 1971 LEIDSE COURANT PAGINA I ARDERWIJK „Het publiek is te weinig fitisch. Als de mensen maar een paar resten zien springen en een speaker met iel overtuiging een mooi verhaaltje horen steken, dan vinden zij het al gauw mooi snoeg. En je leert een dolfijn gauw een lar trucjes, want het zijn intelligente eren. Maar het gevolg is, dat er veel te lel „Dolflnaria" bestaan, met bij wijze van reken twee beesten in een tonnetje. Je rdt ze in ons land, in Duitsland, in Torre- jlinos en in de Italiaanse vakantieoorden. Tot in de Londense Oxfordstreet toe. Soms permanent, maar ook semi-permanent. Het gevaar is, dat de eigenaren redeneren: „Ik koop zo'n beest in maart en als ie septem ber maar haalt, dan is het mooi. Volgend jaar een nieuwe, dat kost me in de winte- ook geen voer". Aan het woord is dr. W. H. Dudok van Heel, curator van het Dolfinarium Harderwijk, de grootste overdekte en overigens ook een van de grootste dolfijnenshows ter wereld. Met niet minder dan 22 tuimelaars. s geen superprobleem om tuime- te houden. In de grote en de ïi grote dolfinaria lukt dat met rede tot goed succes. Wij hebben er Is de opening in 1965 maar twee loren. Maar bij die kleine, vaak :ende showtjes, is de sterfte groot. kan de eigenaars vaak niets sche- de goeden niet te na gesproken", us dr. Dudok van Heel. zijn nog heel wat dolfijnen in de :eld. Je kunt niet met goed fatsoen houden, dat het een bijna uitge- ide diersoort is, zoals bijvoorbeeld de blauwe vinvis (walvistraanle- ancier bij uitstek) het geval is, irvan er volgens dr. Dudok va.n ;1 nog hooguit zo'n 600 rondzwem- i. Maar toch maken de praktijken dom de dolfijn een zekere bescher- ig wenselijk. In Rusland, zo bleek ings uit een tv-film, mogen ze niet gevangen worden. Nu zet dat nig zoden aan de dijk, want .voor ïr dan 90 procent komen de dolfij- uit Florida. Gelukkig is daar nu van een zekere bescherming spra- Dr. Dudok van Heel is een van de iatiefnemers geweest. In 1938 werd '"'.-Augustin ,,Marineland of Flori- geopend, een zeewateraquarium It onder andere ook dolfijnen. Na de Jog startte men er opnieuw, maar pas in 1954 werd de eerste getrainde dolfijn getoond. Een jaar tevoren was men begonnen het dier te trainen, nadat opgevallen was, dat de dieren zich zo speels gedragen. Dit was de start van een ontwikke ling, die tot een enorme business is uitgegroeid, vooral in Amerika, Japan en Europa. Maar „echte" dolfinaria zijn er niet zoveel. In feite was Har derwijk in 1965 het eerste. Ook de naam is hier uitgevonden, om later een internationaal begrip te worden. De meeste shows gaan niet verder dan het laten zien van een stuk of twee, drie dieren, die in een cementen bak van zo'n tien tot twaalf meter doorsnee wat kunsten vertonen. Zo heeft Engeland er wel een stuk of zeventien. Bij de oktober Festspiele in München zal men dolfijnen kunnen zien springen, getoond door een Ame rikaan, die onder andere ook in Val kenburg het publiek met een paar van deze dieren vermaakt. Tel je dit soort reizende circusjes er bij (het is eigenlijk hetzelfde, wat voor onze grootouders de berenleider op de ker mis was), dan kom je alleen in Neder land al tot vijf „dolfinaria''. Het dolfinarium van Harderwijk laat niet alleen zijn dolfijnen hoog sprin gen (hij brengt het tot vijf meter boven de waterspiegel), maar gooit zelf ook hoge ogen. In zijn combinatie van show „aquarium" en expositie met wetenschappelijk onderzoek op de achtergrond is het zelfs uniek. De expositie wordt alleen door die van het British Museum in Londen over-, troffen. Maar daar toont men geen levende dieren. Die expositie in Harderwijk laat veel zien over walvissen en walvisvaart. Dolfijnen behoren immers tot de wal visachtige zoogdieren en wel tot de tandwalvissen. Binnen die groep vor men zij de grootste familie. De soort, die vooral voo? de dolfinaria dienst doet, is de tuimelaar, maar ook de Orka of zwaardwalvis (die in de vrije natuur zijn Britse naam „Killerwhale" geen onrecht aandoet) is een heel bruikbare kunstenmaker, die het goed met zijn verzorgers weet te vinden. „In het algemeen", aldus dr. Dudok van Heel, „is de kennis die de exploi tanten van dolfinaria van de dieren bezitten, erbarmelijk laag. Daardoor is de gemiddelde levensduur van een dolfijn in gevangenschap maar acht maanden. Dit geldt dus niet voor de 22 tuimelaars in Harderwijk, Wel heeft men hier ook een Orka verlo ren, maar dat beest bleek allerlei afwijkingen te hebben en een zeer ongelukkige medische voorgeschiede nis, toten het hier aankwam. Het was dus geen wonder, dat het de gevan genschap niet lang overleefde. Je moet er natuurlijk wel rekening mee houden, dat van de gevangen dieren een zeker percentage al ziek is en misschien wel daarom gevangen kon worden. Een uimelaar is een betrekkelijk sterk dier, maar het vraagt toch wel veel zorg." Tonijnendood i Heel kijkt toe bij de verzorging v Hoe belangrijk voor de betrokKen die ren een goede behandeling ook is, voor de dolfijn als zodanig bestaan er grotere gevaren dan de dolfinaria. Eén daarvan is de moderne vangstmethode van tonijnen. Zestig procent van de tonijnenscholen zwemt samen met en kele dolfijnensoorten. Het is de we tenschap nog niet gelukt om uit te zoeken wat daar de oorzaak van is, maar sinds enkele jaren maken de vissers dankbaar gebruik (in feite misbruik) van dit verschijnsel. Tonij nen kun je niet zien, dolfijnen wel, omdat ze telkens boven water komen om adem te halen. Wordt nu een school dolfijnen gesignaleerd, dan is de kans groot, dat er ook tonijn zit. De dolfijnen hebben geen enkele eco nomische waarde en die gaan dus na de vangst weer overboord. „Niets aan de hand, zou je kunnen denken, maar de praktijk", aldus dr. Dudok van Heel, „is dat ze vrijwel allemaal de zogenaamde tonijnendood sterven. Voor elke zestig ton tonijn, die gevan gen wordt, offert zo'n veertig ton dol fijn het leven. Hoofdboosdoeners zijn de tonijnenvissers van Amerika, Japan, Korea en Rusland, om maar de alfa betische volgorde aan te houden. Het gebeurt allemaal in open zee, dus kan niemand er iets tegen doen. Het ge volg is intussen, dat volgens rapporten van de Ivoorkust in anderhalf jaar tijd het aantal dolfijnen tot de helft verminderd is. De enige hoop voor deze beesten is, dat door deze grove wijze van bevissing ook de tonijnen dusdanig gedecimeerd worden, dat de vangs op de duur. niet meer lonend Op dezelfde wijze zijn de Groenlandse walvis en de Noordkaper in stand gebleven. Twee beroemde soorten, die toen ze beschermd werden, reeds als uitgestorven werden beschouwd, zodat die bescherming eigenlijk een slag in de lucht leek. Toch blijken ze nog te bestaan en zich tussen de ijsvelden van de noordelijke Poolzee langzaam als soort te herstellen. Een veel groter gevaar is volgens dr. Dudok van Heel de vervuiling van de zee. „Ik geef mijn beesten nu al geen vis meer, die in de Noordzee of de Oostzee gevangen is. Het staat nu vast, dat. wie per dag meer dan 2,1 kg. Noordzeekustvis eet, aan kwik- en andere vergiftiging doodgaat. Geen mens eet zulke hoeveelheden, een dol fijn wel, dus dat risico neem ik maar UTRECHT—ARNHEM Treinen gaan 40 km/u rijden RECHT (A.N.P.). De modemi- g van de spoorlijn UtrechtArnhem irt snel. Eind november is het ge- e tussen Lunetten (bij Utrecht) en n gereed. De voor het publiek be- 'ijkste veranderingen die de moder- ing tot gevolg zal hebben, zijn, dat einen tussen Utrecht en Arnhem in oekomst 140 km per uur kunnen rijden en dat zeven overwegen en uitgerust met automatische be- [ingsinstallaties. In Ede komt de ste door automatische halve over- omcn (ahob) beveiligde overweg in rland. De verkeerslichten zullen aan de ahob worden gekoppeld. i GELBERG De Rus Nikolai 1:oek heeft gisteren de eerste etap- in de Grote Prijs Wilhelm Teil, een ^wedstrijd voor amateurs in Zwit- nd gewonnen. De Rus won de 118 meter lange rit van Luzern naar 'ilberg met 29 seconden voorsprong e Fransman Ovion, die tweede werd. (ADVERTENTIE) Extra voordelig. x voordelig V. uit met NS ROME (DPA) Het hoofd van de jezuïtenorde, de Spanjaard Pedro Ar rupe, is gisteren uit Rome naar Brus sel gevlogen, van waaruit hij, na een kort onderhoud, naar de hoofdstad der Sovjet Unie zal doorreizen it is het eerste bezoek van een generaal der jezuïten aan de Sovjet Unie. Tijdens zijn verblijf van vier da gen zal Arrupe contact opnemen met prelaten van de Russisch-Orthodoxe kerk. Na zijn verblijf in de Sovjet Unie gaat hij naar Indonesië, de Ca- rolinen-eilanden, Hongkong en de Fi lippijnen. Met een verblijf in Japan, ir Arrupe lang als missionaris werkzaam is geweest, wordt zijn reis op 23 september besloten. liever niet. Er zijn in Zweden dolfij nen gestorven, die een dodelijke dosis vergif binnen hadden. Ze waren daar nog maar drie weken. Het is daarom niet uitgesloten, dat ze het vergif al in Florida opgedaan hebben. Ik ben nog aan het uitzoeken waar de bron zit." Dr. Dudok van Heel, al heeft hij dan mede de leiding van een stuk showbu siness, is in de eerste plaats de bioloog gebleven, die hij was, toen hij zich voor walvissen ging interesseren en promoveerde op hun merkwaardige gehoororgaan. Met een arts en een veearts vormt hij een team, dat de conditie van de dieren nauwlettend in de gaten houdt. Maar ook worden er in Harderwijk zuiver wetenschappelij ke onderzoekingen verricht, onder an dere over het gezichtsvermogen en over de samenhang tussen de bouw van de dolfijn en zijn fantastische zwemprestaties. Het kan nu nog, want er zijn nog tal van dolfijnen op de wereld. Maar het is wel een teken aan de wand, dat je tegenwoordig aan de Nederlandse kust nooit meer een bruinvis ziet, die zo'n kwart eeuw geleden nog een vrij tal rijke vertegenwoordiger van de wal- visachtigen in ons land was. „Als u mij de komende vijf jaar een aangespoel de bruinvis kunt brengen, krijgt u bij wijze van spreken een speldje". En de buitenlende tuimelaars, die je vroeger van de veerboot naar Texel in het Marsdiep kon zien spelen, zijn ook al lang verdwenen. Alleen in het dolfina rium buitelen ze nog naaf hartelust. ADRIAAN BUTER DORDRECHT (ANP). Het Sport- fondsenbad in Dordrecht moest gister morgen hals over kop worden ontruimd omdat chloorgas was vrijgekomen ten gevolge van het feit dat na het aan koppelen van een nieuwe gasfles, de oude, waarin zich nog vloeibaar gas be vond, open was bijven staan; 67 kinde ren kregen op dat moment zwemles. Toen de machinist van het bad merkte wat er aan de hand was, nam hU direct maat regelen, maar het was al te laat. Vijf kinderen bleven last houden van het ingeademde chloorgas. Ze werden evenals de machinist en de waarnemend chef-instructeur in een ziekenhuis in Dordrecht opgenomen. 99 Pleidooi voor Nederlandse monarchie (Van t parlementaire redactie) „In beginsel is de erfelijke monarchie in een democratisch bestel iets onnatuur lijks". Zo besluit dr. E. van Raalte, kenner van het Nederlands staatsrecht en nestor van de parlementaire publicisten, zijn beschouwingen in het boek „Staats hoofd en ministers". Hij voegt er aan toe dat de voorstanders van een republikeinse staatsvorm in Nederland maar een zeer minimale groep uitmaken. „De Nederlandse monarchie verdient, zoals hij zich ontwikkeld heeft, ook al kunnen er bezwaren aan verbonden zijn, bepaald de voorkeur. Dit geldt in het bijzonder, zolang een Oranje met de koninklijke taak is belast". Dr. Van Raalte zegt dat men het koningschap moet verdedigen met een typisch Hollandse zin voor nuchtere realiteit. Van een soort mystieke verering van het koningschap mag geen sprake zijn, dat moeten de mensen in de dagelijkse omgeving van het vorstelijk staatshoofd terdege beseffen. Alleen met een nuchtere zin voor de werkelijke positie van het staatshoofd, kan deze zich in de Neder landse gemeenschap handhaven. Het door Tjeenk Willink fraai uitge geven boek van dr. Van Raalte, be faamd vorser in het staatsrecht en de parlementaire geschiedenis, behandelt de verhouding tussen staatshoofd en ministers. Uitgangspunt daarvoor was artikel 55 van de grondwet: „De koning is onschendbaar, de ministers zijn ver antwoordelijk." Dr. Van Raalte heeft vooral door het bestuderen van de officiële archieven onderzocht hoe de verhouding staats hoofdministers zich sinds de komst van koning Willem I heeft ontwikkeld. Op grond daarvan komt' hij tot de stelling dat kenmerkend voor het con stitutionele koningschap in Nederland is: de zorg voor de „eenheid van de kroon" Hier kan alleen geregeerd wor den zonder een onoverbrugbare kloof tussen ministers en de meerderheid van het parlement. Maar bovenal dienen staatshoofd en ministers naar buiten één te zijn. Het doen en laten van het staatshoofd wordt geheel gedekt door de verantwoordelijkheid van de ministers. Dat doen en laten dient dan ook zoda nig te zijn dat de ministers die verant woordelijkheid voor hun rekening kun nen nemen. Zou dat niet het geval zijn, dan ontstaat een constitutionele crisis. Het staatshoofd dient in de constitutio nele staatsvorm dus zijn plaats te we ten. Hij mag in tal van gevallen „zijn haan geen koning laten kraaien", zegt dr. van Raalte. In de meer dan 150 jaar koningschap heeft de verhouding staatshoofd-minis ters meermalen onder ernstige spanning gestaan De huidige grondwettelijke plaats van het staatshoofd is trouwens geleidelijk gegroeid, Koning Willem I kon zijn ministers nog als onderge schikte dienaars beschouwen, maar tij dens de regeerperiode van Willem werd het eigenmachtig handelen van het staatshoofd steeds meer beperkt en kwam de beslissende macht ook feite lijk meer en meer bij de ministers te liggen. Willem III heeft in de loop der jaren met zijn ministerraad nog al eens op gespannen voet geleefd, omdat het ka binet met zijn verantwoordelijkheid de woorden en daden van het staatshoofd niet kon dekken. Ook koningin Wilhel- mina heeft moeite gehad zich te schik ken in de constitutionele beperkte rol die in Nederland aan het staats hoofd is toebedeeld. Zij heeft een ver langen geuit met name in de Lon dense oorlogsjaren terug te keren tot het persoonlijke regime van Willem I, waarbij inderdaad de ministers naar „welgevallen van de vorst" zouden wor den benoemd en ontslagen en waarbij de belangrijkste vergaderingen van de ministerraad door de koningin) zouden worden voorgezeten. Al veel vroeger had Wilhelmina aan getoond, zo schrijft dr. van Raalte, de positie van het constitutionele staats- Vechtpartij bij proces van Soledadbroeders SAN FRANCISCO (AP) Tijdens de rechtszitting in San Francisco in hel proces tegen de beide overlevende Sole- dad broeders is het gisteren tot een bloedige vechtpartij gekomen, nadat de moeder van John Clutchette de rechter had uitgescholden en het bevel was gegeven dat ze uit de rechtszaal ver wijderd zou worden. Toen een tiental gewapende politie agenten zich opmaakten Dors Maxwell uit de zaal te verwijderen, stonden twee negers op in de publieke tribune en probeerden hen tegen te houden. Er onstond een vechtpartij waarbij de po litiemannen van hun knuppels gebruik maakten. Een van de negers werd uit de zaal gesleept maar kwam een paar minuten daarna weer terug. Bloed stroomde uil wonden boven zijn ogen. Hij werd daarop in een hoek gedrongen en kreeg handboeien aan, waarop hij werd weg gevoerd. Ongeveer twaalf negers, mannen en vrouwen, werden door de politie met knuupels geslagen. Twee mannen wer den gearresteerd. ZAANDIJK (ANP). Een 20-jarig buurmeisje is vermoedelijk de moeder geweest van het baby'tje. dat op 16 juli door een 33-jarige vrijgezel dood, en in plastic verpakt, werd gevonden onder de vloer van zijn woning in Zaandijk. De rijkspolitie heeft het meisje en haar ouders aangehouden. Verhoor aal moeten uitwijzen of het meisje, zoals vermoed wordt, de moeder van het vijf tien maanden eerder gedode kind is geweest en hoe het kinderlijkje onder de vloer van het belendende perceel terecht kon komen. hoofd moeilijk te kunnen waarderen. Dat bleek al in 1907, toen zij volhardde de mening dat het staatshoofd een onaantastbaar vetorecht bezit. De erva ringen van 1713-1840 hebben geleerd, dat een persoonlijk regime als van Willem I op den duur zowel voor de vorst voor de staat rampzalig zou zijn, becommentarieert dr. van Raalte dat heimwee van koningin Wilhelmina het persoonlijke regime. Het boek over de relatie staatshoofd en ministers geeft niet alleen tal bijzonderheden en ongekende details uit de staatsrechterlijke geschiedenis, het bevat ook actueel commentaar. Zo le vert dr. van Raalte onomwonden kri tiek op het besluit van het kabinet-Cals het huwelijk van prinses Beatrix in Amsterdam te laten doorgaan. „Een psychologische fout", zo concludeert hij. Geen goed woord heeft hij over het van progressieve zijde ingediende plan om de grondwet zo te wijzigen dat de formateur voortaan door de kiezers zou kunnen worden aangewezen. Dit wetsvoorstel werd in de Tweede Kamer verdedigd door mej. Goudsmit (D drs. Aarden (PPR) en drs. van Thijn (P.v.d.A.), maar de meerderheid van de kamer voelde er niets voor. Een on deugdelijk voorstel, in de muffe stu deerkamer uitgebroed, zo kraakt dr. van Raalte het plan. Hij noemt het een „dwaasherzieningsvoorstel", „armzalig en slecht geredigeerd", waartegen hij veel meer kritiek had kunnen uiten. Hij volstaat ermee te waarschuwen, de procedure rondom de kabinetsformatie niet in een keurslijf van geschreven dwingend recht te wringen. CECINA De Nederlandse meisjes hebben op de eerste dag van het toer nooi om het Europese jeugdkampioen schap volleybal, dat in Cecina wordt ge houden, met 32 verloren van Italië A. De setstanden zijn; 715 159 1512 8—15 7—14. P.v.d.A. en D '66 weggelopen ROTTERDAM De fracties van de PvdA en D'66 zijn gisteravond kwaad weggelopen uit een extra-vergadering van de commissie stadsontwikkeling en volkshuisvesting na een beschuldiging van burgemeester Thomassen over het „onbeschoft" optreden van PvdA-lid, dr. H. Lamberts. Het betrof enkele negatie ve opmerkingen van de beer Lamberts over de gang van zaken rond het ont- werpconvenant betreffende de samen werking op het gebied van het milieu beheer in het Rijnmondgebied. De burgemeester wond zich nogal op over de wijze waarop het niet openbare stuk uit het stadhuis was weggehaald en in de publiciteit werd gebracht. Hij noemde deze handelwijze een „ontstel lende daling van de burgerlijke mo raal" en vond de vragen van de heer Lamberts zeer onaangenaam. De frac ties reageerden hierop door aan te kon digen, dat ze de raadzaal van het stad huis zouden verlaten. „Gaat u maar, dat ls beter", luidde het antwoord van de burgemeester. (Van een onzer verslaggevers) MIDWOUD. In huize „Het Zonne hof" in Midwoud is de komende vakantie het onderwerp van gesprek. Zr. J. Wilms- Brugman, directrice van de particuliere verpleeginrichting, gaat met 54 bewoners een boottocht maken. Vandaag zijn ze vertrokken voor een week lang, en be zoeken daarbij België, Duitsland en Frankrijk. De reis kost niks, want zuster Wilms betaalt alles zelf. Ze heeft 20.000 gulden neergeteld om deze mensen het plezier van een uitje te gunnen. MOSKOU (Reuter) Zes vooraan staande Israëliërs zijn donderdag in Moskou aangekomen om op uitnodi ging van de Russische commissie voor behoud van de vrede de gespannen betrekkingen tussen hun land en de Sovjet-Unie te bespreken. Een van de bezoekers is professor Dan Miron, die Hebreeuwse literatuur doceert aan de universiteit van Tel Aviv. De Israëliërs hopen verscheidene steden te kunnen bezoeken met grote joodse gemeenschappen, zoals Riga en Wilna, de hoofdsteden van de Russi sche Oostzeerepublieken Letland en Litauen. In Riga zijn begin dit jaar vier joden berecht wegens „anti-Sov- jet-propaganda". AMSTERDAM Schaatsenrijders, die bij het samenstellen van de deflni- teive kernploegen juist niet tot de se lectie doordringen, geselecteerde junioren en buitenlandse rijders zullen volgend jaar uitkomen in een toernooi, waar voor de Suikerstichting Nederland als sponsor optredt. De groep zal uit onge veer dertig deelnemers bestaan.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11