LIVEN BEGINT ONZICHTBAAR III EEN NIEUW NEDERLAND JS IS Hel zal in 1980 zijn dat alle vier happen uit het IJsselmeer tullen zijn ingepolderd. Welis waar is de Markerwaard dan pas droog gevallen, maar Ne derland zal wel 225.000 hectare land rijker zijn, En tegelijker tijd een uniek randmerencom- plex rijker zijn (watersporttoe- risme), dat zich uitstrekt van Eoggebotsluis bij Kampen tot aan Enkhuizen. Het resterende IJsselmeer zal dan nog een op pervlakte beslaan van 125.000 hectare. De inpolderingswerkzaamheden begonnen met de proefpolder Andijk, die gevolgd werd door de Wieringermeer (20.000 ha.), de Noordoostpolder (48.000 ha..) Oostelijk Flevoland (54.000 ha.) en Zuidelijk Flevoland (43.000 ha.). De Markerwaard zal 56.000 ha. groot worden. Aanvankelijk wilde men beide Flevolanden in een keer inpol deren. Maar spitse cijferaars re kenden uit, dat ondanks de aan leg van een 30 km. lange dijk. het voordeliger zou zijn eerst Oostelijk en daarna Zuidelijk Flevoland in te polderen. Zo ge schiedde, al vormen de beide Flevolanden in waterstaatkun dig opzicht wel e e n geheel. De 30 km. lange Knardijk de „scheidingsmuur" tussen de bei de Flevolanden vervult thans de rol van slapersdijk voor Oos telijk Flevoland. Overigens is de kans dat een IJsscImcerpolder onder zou lopen 1 op 10.000. Goedkope grond Ondanks de gigantische bedra gen. die het rijk via de Rijks dienst voor de IJsselmeerpolders en Zuiderzeewerken, in de ge deeltelijke drooglegging van de voormalige Zuiderzee steekt, is de nieuw gewonnen poldergrond betrekkelijk goedkoop. De kost prijs van een vierkante meter bouwrijpe grond in de Noord oostpolder heeft het rijk 1,50 gulden gekost, in Oostelijk Fle voland kwam men op een be drag dat schommelt tussen de 1.50 en 2.00 gulden en in Zuide lijk Flevoland rekent men op een kostprijs van rond 2,00 gul den per vierkante meter. Dat cij fer zal een plezierige bijkom stigheid zijn wanneer de bouw plannen voor de nieuwe stad Almere (tegenover Muiderberg) ter sprake komen. Deze stad, bestaande uit zeven satelliet- stadjes zal een kwart miljoen Bij de stad komt een groot in dustrieterrein. Dit alles om als overloop te fungeren voor de bomvolle randstad en het Hadden de eerder drooggelegde IJsselmeerpolders vrijwel een uitsluitend agrarische bestem ming, in Zuidelijk Flevoland krijgen boer en tuinder slechts de helft van de grond toegeme ten. Een kwart wordt bestemd voor recreatiedoeleinden, ter wijl de resterende 25 pet. gere serveerd is voor stedebouw en industrievestiging. (Overigens ziet het ernaar uit dat Almere de enige stad in Zuidelijk Fle voland wordt, het plan om in deze polder ook nog Zecwolde te bouwen, schijnt definitief van de baan te zijn). De akkerbouw krijgt in Zuidelijk Flevoland een bedrijf dat zeker groter is dan 65 hectare. (Ter vergelij king: de bedrijfsgrootte in de Wieringermeer was 30 ha., die in de NOP 24 ha., die in Ooste lijk Flevoland 40 ha.). Op dit ogenblik is in Zuidelijk Flevoland zo'n 6000 ha. ontwa terd. Daartoe is 5000 kilometer greppel getrokken. (In Oostelijk Flevoland ligt 30.000 kilometer). Het ontginningsplan voor Zuide lijk Flevoland ziet er als volgt uit: dit jaar moet 4.740 ha. ont gonnen worden, volgend jaar komt daar 3.300 ha. bij, in 1973 nog eens 3.170 ha. en in 1974 3.440 ha. Alles hangt echter af van de scheutigheid van de mi nister van Verkeer en Water staat. waaronder beide diensten die in de IJsselmeerpolders iverken (de Rijksdienst en Zui derzeewerken) vallen. En wat dat betreft heeft men' geen hoge verwachtingen van Drees jr., de nieuwe bewindsman. Achterhaald Het De Blocq van Kuffelcrge- maal heeft in zeven maanden tijd bijna 1.400 miljoen kubieke meter water uit het omdijkte Zuidelijk Flevoland gepompt. Het schrijnende „beetje" dat er na de inpoldering van de Mar kerwaard nog overblijft, heeft al protesten opgeleverd tegen de indijkwoede van Zuiderzeewer ken. Men vreest in de toekomst een (drink)watertekort wanneer binnen afzienbare tijd ook de Markerwaard zal zijn droogge malen. Wat dat betreft is de doelstel ling van de wet tot afsluiting en gedeeltelijke drooglegging van de Zuiderzee (grotere vei ligheid, betere waterhuishou ding en vergroting van de op pervlakte landbouwgrond) een achterhaalde zaak geworden. Maar daarvoor dateerde ze onk uit 1918. FLEVOLAND Uit een dichte stofwolk gromt een r beladen vrachtwagen moeizaam te voorschijn. De jankende motor zingt een handvol tonen lager, wanneer de chauffeur schakelt. Dan schommelt en schudt hij lang de bocht om en ver dwijnt uit het gezicht. Hoog in de licht, scherp afgete- kend tegen de witte stapelwol ken, zweeft sierlijk en statig een buizerd. Een kapmeeuw geeft een felle schreeuw. De zon .schroeit de droog gevallen grond. Hier en daar is de zware klei opengebarsten. In die won den bloeien grote pollen moeras- andijvie. Soms nog geel, meest al reeds vervormd tot wollige pluisbollen. Zeebies, verschillen de soorten melde en vreemd op geschoten wilgetakken vormen de rest van de vegetatie. En dan het riet. De wind ruist speels door de immense, groene mas- Dat is het landschap van Zuide- lijk Flevoland. De 430 vierkante kilometer grote IJssclmeerpol- der. uie op 25 mei 1968 droog viel. Dit jaar wordt er geoogst: wintertarwe, gerst en vooral koolzaad Het grote graanver- werkingsgebouv rijst kolossaal op uit iict vlakke landschap dat lner ontdaan is van zijn be groeiing Er ligt zelfs al een asfaltweg, voorzien van allerlei verkeersborden "Ze doen wat komïsch aan in deze Vreemae lege pokier. die in 1980 geheel in cultuur moet zijn gebracht. „Ja. die douwen door", zegt de man van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolder over de rond „rauzende" vrachtwagens. Vroe ger heeft hij als landmeter de Noordoostpolder in kaart ge bracht. „Toen zaaiden «ze nog geen riet in. Als ik iets zag glinsteren ging ik er direct op af. Je was in een gebied waar nog geen mens ooit geweest was. En je had strippen onder je voeten om je voor het wegzakken te be hoeden". Weemoed In de stem klinkt wat weemoed door. Weemoed aan de pioniers tijd van de Noordcostpolder, die in 1942 droog kwam. Een polder die met de hand in cul tuur is gebracht. Nu is het de machine, die dat werk doet. Een greppelfrees vreet zich langzaam door het riet heen. 's Morgens om 6 uur wordt de chauffeur per bus op gehaald en samen met andere polderwerkers in Zuidelijk Fle voland gedropt. Je vindt ze niet terug in deze groene wereld van manshoog opgeschoten riet, werk niet graag missen", zegt de man naast mij. „Velen heb ben ook de begintijd van de Noordoostpolder en Oostelijk Flevoland meegemaakt. Het geeft voldoening dat pionieren". Opnieuw die weemoed. 's Avonds komen ze weer te voorschijn om met dezelfde bus Nederzetting naar huis te worden gebracht. Onzichtbaar wordt het land in cultuur gebracht. „Ze willen het gen. Een klein stukje schoonge maakte grond met wat spercie- boontjes, aardappelen en wor teltjes. Een piepklein, houten kantoortje. Het domein van wat genoemd wordt een land bouwkundig opzichter. Een „ne derzetting" in Zuidelijk Flevo- IJSSELMEER LEVERT GOEDKOPE POLDERGROND Daaruit vullen de onzichtbare chauffeurs, die de draglines, rupsvoertuigen en ander rijdend materieel bedienen, hun olie voorraad aan. Want benzine - stations zijn in een omtrek van enkele tientallen kilometers niet te bekennen, „Ze gaan nooit al leen het riet in", klinkt de stem van mijn begeleider. „Dat is te gevaarlijk. Er zou eens wat kunnen gebeuren, en dan moet er hulp bij de hand zijn". Geen overbodige voorzorgsmaat regel. want vorig jaar verdween een complete dragline in de modder. De bodem lijkt op het oog stevig genoeg, maar dat is schijn. Zelfs op de hoogst gele gen gronden, nog altijd 5.20 me ter beneden N.A.P., raakt nog een rupstrekker vast. Collega's slepen de chauffeur uit de zwarte brij. Machines beheersen het te genwoordige ontginningsbeeld. Toen het rietscherm moest wor den aangebracht, stegen kleine vliegtuigen op van de dijk. De operatie verliep vlekkeloos. Eèn pond rietzaad per hectare. Thans is Zuidelijk Flevoland, op enke le stukken na, bedekt met een manshoog groen riettappi.it ..Om de grond vlugger begaan baar te maken en om lucht in de bodem te brengen", souffleert de stem. Hoewel het voor de mens op sommige plaatsen nog levensgevaarlijk is Zuidelijk Flevoland te betreden, hebben de dieren de nieuwe polder al ontdekt. Hazen en konijnen zijn er volop. Reeën zijn vanuit Oos telijk Flevoland de 30 kilometer lange Knardijk overgestoken. Schuw als ze zijn, laten ze zich vandaag niet zien. Er is een weelderig vogelleven Maar naarmate de ontginning op rukt, neemt de- intensiteit van het vogelleven af Waar de mens vordert, wijkt het dier. Een algemeenheid, die ook in de nieuwste IJsselmeerpolder op geld doet. Wrakken Hier en daar steken roodwitte meetstokken in de lucht. Het zijn de allereerste markeringen van waar straks een weg zal komen te lopen. Er zijn al ka nalen. De Hoge- en Lage Vaart, gegraven toen de polder nog onder water stond. Langs die kanalen is het water wegge vloeid dat de vier reusachtige pompen van het Blocq van Kuf- felengemaal (totale capaciteit 3.000 kubieke meter water per minuut!) in zeven maanden tijd* uit Zuidelijk Flevoland wegzo gen. Honderden naar lucht hap pende vissen bleven over, hoe wel de omringde polder van te voren zo goed mogelijk was leeggevist. Hier en daar staken ook vreemde voorwerpen uit de zwarte modder omhoog. Wrak ken van oude schepen, over blijfselen van neergeschoten oorlogsvlicgtuigen. De achterge bleven munitie vormt een le vensgroot gevaar voor souvenir jagers, die wanneer ze er lucht van krijgen dat een in het IJs selmeer weggezonken vlieg tuigwrak is aangetroffen, on middellijk proberen de resten te bereiken. Een niet alleen ge vaarlijke, maar ook onjuiste handelwijze, want er kunnen dingen worden meegenomen, die tot identificatie van het toestel (en de inzittenden) zouden kun nen leiden. De mijnopruimings- dienst van Defensie probeert deze lieden voor te zijn. Het lukt niet altijd. Voor de gevon den scheepswrakken komt de archeologische afdeling van de rijksuniversiteit in de benen. Gewijzigd Terug naar de 69 kilometer as faltweg, die reeds in Zuidelijk Flevoland gegraven is. Geen tij delijke tracé's. Wegen aanleg gen doe je maar één keer. ook in Zuidelijk Flevoland. Langs die wegen zijn de vier „neder zettingen van de rijksdienst bereikbaar. Ze staan bekend on der nummers en cijfers: FZ-58, NZ-4U. QZ-23 en MZ-9. Een landbouwkundig opzichter, een ploegbaas en een handvol ma- chinepersoneel verblijven er da gelijks. QZ-23 is de enige plaats waar op dit ogenblik landbouw gewassen verbouwd worden. Geen hakvruchten. Die kan de grond nog niet „verdragen". Pas in een later stadium van de ontginning worden aardappelen en suikerbieten verbouwd. Maar in mindere mate dan in dc Noorduostpoldcr en Oostelijk Flevoland het geval is. Want de inzichten van de inpoldcraars zijn wat de beslemming van een IJsselmeerpolder betreft, in 25 jaar tijd drastisch gewij- Achter de Knardijk van Oostelijk Flevoland ligjf over een met net bedekte bodem kruipen. nieuw stuk Nederland waar jupstjrekke: s Dit is het eerste graarwerwerkingsbedrijf in Zuidelijk Flevoland waar de huidige oogst wordt opgeslagen en verwerkt. De hete zon doet de grond in Zuidelijk Flevoland openbarsten

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9