@3* Voorlopig geen toestemming tot uitbreiding Zestienhoven Nieuwe verordening caravans en tenten in Zuid-Holland EEG doet aanval op importtoeslag Wonderdoenster weer voor rechter G.S. ZUID-HOLLAND Nationale revolutionaire regering in Bolivia Meer dan ion voor „ADO-actie' Niet-roken compartiment bij Air-France Gratis reizen LEIDSE COURANT PAGINA 5 Twee weken geleden is in Artis deze Chileense flamingobaby uit het ei gekropen. Nu echter laat de moeder haan-jong goed aan de buitenwereld zien. Moeder en kind koesterden zich in de augustuszon,. ADVERTENTIE Nog" t/ra 31 augustus aan de loketten verkrijgbaar voordelig uit met NS (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Gedeputeerde Staten van Zuid-Ilolland zullen een eventueel verzoek van de gemeente Rotterdam om de luchthaven Zestienhoven te mogen verbeteren en uitbreiden afwijzen. Dit standpunt werd gisteren bekendgemaakt door gedeputeerde dr. R. Ejjsink tijdens een gecombineerde vergadering van de vaste provinciale com missie van advies en bijstand voor ruimelijke ordening en die voor milieubeheer, recreatie en natuurbescherming. Behandeld werd een door de N.V. Netherlands Airport Consultants (NACO) opgesteld rapport betreffende de ontwikkeling van de Rotterdamse luchthaven Zestienhovcn. Volgens Gedeputeerde Staten bevat het NACO-rapport teveel vage elemen ten, waardoor de geruststellende con clusie voor wat betreft de toekomstige rondom in de bebouwing gelegen lucht- thaven Zestienhoven niet overtuigt. Het lijkt GS dan ook niet verantwoord de rondom in de bebouwing gelegen luch- haven uit te breiden als in het rapport voor mogelijk wordt gehouden. Daarom dient beslist een afwijzend standpunt te worden ingenomen, inzake de verbetering en uitbreiding tot aan het moment, waarop door de regering beslissing is genomen over de aan ban de tweede grote nationale lucht haven. Pas na die beslissing zijn GS bereid de mogelijkheden van Zestienho- te bestuderen. LA PAZ (A.P. - Reuter). De nieuwe president van Bolivia, kolonel Banzer, heeft beloofd een nationale revolutio naire regering te zullen vormen en de politieke termen rechts en links af te schaffen. President Banzer verklaarde dat zjjn land de diplomatieke betrekkin gen met Cuba niet zal herstellen. Alle politieke tegenstanders die het land willen verlaten zullen daartoe in de ge legenheid worden gesteld. Onder hen bevindt zich de afgezette president Tor res, die in de ambassade van Peru ver blijft. Over het niet herstellen van de be trekkingen met Cuba zei president Ban zer, dat het Boliviaanse volk de invasie van Che Guevarra niet zal vergeten. Hij doelde hiermee speciaal op het nationale bevrijdingsleger (ELN), dat in 1967 door Che Guevarra was gesticht. „Wij gaan het ELN vernietigen. Er kunnen in Bo livia niet twee legers naast elkaar be staan", zo verklaarde hij. President Ban zer zei voorts dat hij enkele maatregelen van zijn voorgangers zal handhaven, zo als de nationalisatie van de Amerikaanse Gulf olieraffinaderijen. Het Boliviaanse Rode Kruis heeft be- kendegmaakt dat de korte maar bloedige burgeroorlog meer dan honderd twintig doden heeft geëist. Ongeveer vijfhonderd personen raakten gewond. Volgens de Provinciale Planologische Dienst is er weinig ruimte om Zestien hoven uit te breiden tot grote luchtha- Gebeurt dat wel dan zal de schaarse open ruimte tussen Rotterdam Delft ontstaan, vooral voor de ter plaatse wonende bevolking, maar ook de in Midden-Delfland en het Rottemerengebied komende recreanten. De commissieleden van P.v.d.A. en D '66, die zich evenals alle overige com missieleden tegen uitbreiding verzetten, hadden er zelfs geen bezwaar tegen, als de luchthaven gesloten zou worden. Voormalige „Kapo" gearresteerd in Israël TEL AVIV (DPA) De Israëlische politie heeft in het plaatsje Rischon- Lezion, ten zuiden van Tel Aviv, een Westduitse toeriste gearresteerd die er van wordt beschuldigd tijdens de twee de wereldoorlog als „kapo" in het con centratiekamp Dachau joodse vrouwe lijke medegevangene te hebben mishan deld. Tegen een borgsom van 3000 Israëli sche ponden is zij op vrije voeten ge steld. Binnenkort zal zij voor een recht bank moeten verschijnen. De toeriste, mevrouw Luba Madkoff- Grizmacher, was naar Rischon-Lezion, gekomen om familieleden te bezoeken. Zij was daar door twee vrouwen her kend die ook in Dachau hebben geze ten. Na haar arrestatie gaf zij toe dat zij in Dachau lid van 'de kamppolitie was geweest. Zij ontkende echter ooit mishandeld te hebben. VENLO De landelijke actie, die de Stichting Mensen in Nood te Den Bosch voert ten bate van het werk van pater ran Helden, lazarist in Ethiopië, heeft netto reeds meer dan 100.000 gul den opgeleverd, aldus heeft de directie /an de stichting bekendgemaakt. Het is de bedoeling, dat binnen enke- e maanden een aanloopfonds van 100.000 gulden beschikbaar zal komen, waaruit pater Van Helden een aantal landbouwprojekten in zijn werkgebied kan realiseren. In de komende weken ordt verwacht, dat vooral op de mid delbare scholen acties voor dit ontwik kelingsproject ondernomen zullen wor- Ter herdenking van het feit dat de Zuid-Amerikaanse vrij heidsstrijder Pedro Luis Brion honderdvijftig jaar geleden stierf, zal de postadministratie van de Nederlandse Antillen van 27 september 1971 t.m. 26 september 1972 een bijzon dere postzegel ter waarde van 40 cent uitgeven. Op de zegel, die is uitgevoerd in de kleuren rood, geel, blauw en zwart, is de vrijheidsstrijder afgebeeld. GATT-bijeenkomst in Genève GENEVE (Reuter) In de buitenge wone vergadering van de algemene overeenkomst inzake tarieven en han del (GATT) hebben de belangrijke han- delslanden bij de Verenigde Staten aangedrongen op zo spoedig mogelijke afschaffing van de invoertoeslag tien procent. Zowel de Verenigde Staten als 'de andere landen waren van me ning dat de GATT een studiecommissie in het leven moet roepen die moet onderzoeken welke de gevolgen zijn van de Amerikaanse invoertoeslag. De eerste spreker, de Amerikaanse plaatsvervangend onderminister buitenlandse zaken, Nathaniel Samuels, trok de lijn door die Washington de afgelopen week heeft getekend, de er de nadruk op dat de Verenigde Staten volkomen in hun recht stonden toen zij de invoermaatregelen namen om hun betalingsbalans te UTRECHT Mevrouw E. J. Prin- se-Korte, beter bekend als de „won derdoenster van Standdaarbuiten", moet zich morgen opnieuw verant woorden voor het onbevoegd uitoefe nen van de geneeskunst, dit keer voor de kantonrechter te Utrecht. Mevrouw Prinse werd nog geen half jaar geleden op 17 maart j.l. door de Bredase rechtbank in hoger beroep veroordeeld tot geldboetes van zevenmaal vijfhonderd gulden of zevenmaal honderd dagen hechtenis, waarvan zevenmaal vierhonderd gulden of zevenmaal tachtig dagen voorwaardelijk. Bij de behandeling van haar zaak deelde ze mee „haar praktijken" te zullen beëindigen, tenzij zij zich zou kunnen verzeke ren van de medewerking van een bevoegd arts. Kort daarna vestigde de voormalige Standdaarbuitense zich in Utrecht. Daar begon ze weer „patiënten" te ontvangen. De door de justitie te Breda gewaarschuwde Utrechtse po litie hield echter een oogje in het zeil en zag zich al snel genoodzaakt processen-verbaal op te maken. De zich genezeres noemende me vrouw Prinse heeft tot nog toe geen verklaringen tegenover de politie in Utrecht willen afleggen. Ze volstond telkens met de mededelingen dat ze „van hogere machten gezonden en daardoor gedreven" is en dat ze een paar maanden samengewerkt heeft met een bevoegd arts. Die laatste mededeling wordt zowel door de po litie als door de medische stand in Utrecht naar het land der fabelen De justitie beschikt wel over verkla ringen van mensen, die zijn behan deld door mevrouw Prinse. Zij zeg gen geen baat bij de behandeling te hebben gevonden. Hun verklaringen worden gestaafd door medici die hen hebben onderzocht. Zonder haar hoofd om te draaien, kan de jongedame op onze foto zien, wat zich achter haar rug afspeelt. De flexibele beeldgeleider maakt het „om de hoek kijken mogelijk. Deze optische noviteit uit Mainz Bondsrepubliekis echter minder voor particulier genoegen bestemd dan wel voor het gebruik op wetenschappelijk-technisch gebied. Met de optiek aan de buigzame buis kan het verborgene worden opgespoord en op foto's of film worden vastgelegd. Foto: DaD/Schott stelde voor onmiddellijk beraadslagin gen te beginnen over de gevolgen van de toeslag in het kader van de GATT- werkgroep, een traditionele methode binnen de wereldhandelsorganisatie om netelige handelskwesties te lijf te gaan. Onmiddellijk daarop viel de Europese Economische Gemeenschap bij monde van Ralf Dahrendorf (lid van de Euro pese commissie) de Verenigde Staten aan en liet weten dat naar haar oor deel de invoertoeslag te wijten is aan mankementen aan de Amerikaanse eco nomie zelf en dat de handelspartners van de VS niet de schuld mag worden gegeven van de slechte situatie waarin de Amerikaanse economie verkeert. De Europese gemeenschap behoudt zich het recht voor tegenmaatregelen te nemen. Velen onder de achttien sprekers op de vergadering waarschuwden tegen re- pressailles en zeiden dat de GATT een wereldhandelsoorlog moet vermijden. Japan zal zijn munteenheid, de yen, opwaarderen met bijna tien procent. Het juiste cijfer en de datum van de revaluatie zal afhangen van de voor waarden die Japan van de VS kan loskrijgen voor het verlagen van de tariefbarrières, die het resultaat zijn van Nixons nieuwe economische poli tiek, aldus berichten uit Tokio. De da tum hangt verder af van de uitwerking van de methodes die de regering toe past om de bedrijven die door revalua tie zullen worden geraakt, te onder steunen. Scheepsbouw- en machine- werktuigbedrijven en de giganten als Mitsubisji en Hitachi zullen ieder enor me bedragen verliezen, oplopend tot 3,5 miljoen gulden. Staking tegen dag vrij (Van onze correspondent) ROME De kelners en andere per soneelsleden van de cafés aan de Via Veneto in Rome hebben maandag een dag lang gestaakt uit protest tegen een nieuwe wet, krachtens welke alle voed sel- en dranketablisscmenten een dag per weck moeten sluiten. De staking, waarschijnlijk de eerste die ook in het belang van de werkgevers was, had de vorm van bezettingen van diverse ca fés. De reden voor de staking is dat alle grotere etablissementen gedwongen zul len zijn om 15 tot 25 personeelsleden te ontslaan, aangezien de zesdaagse werk week er al enkele jaren van toepas sing is. De „zevende dag"-ploeg is nu overbodig geworden. Wellicht zullen 200 mensen hun baan verliezen. Op de wet, die in het parlement is toegejuicht als „sociale vooruitgang", is aangedrongen door eigenaars van kleine familiecafés en -restaurants. Overstromingen in India CALCUTTA (Reuter) De Indiase deelstaat West-Beugalen, die al met een enorm vluchtelingenprobleem kampt (er bevinden zich zeven miljoen vluchtelin gen uit Oost-Pakistan), wordt geteisterd door overstromingen als gevolg van vore moessonregens. Het zwaarst getroffen is het grensdis trict Malda, waar dinsdag melding werd gemaakt van zeker 47 nieuwe slachtoffers. In heel Noord-India heb ben overstromingen de laatste tijd aan ten minste achthonderd mensen het le ven gekost. Daarbij zijn inbegrepen vierhonderdzestig mensen die in een overstromingsgebied in Bihar door een cholera-epldemie overleden. Men vreest ïr nog honderden anderen zijn om gekomen. Van het district Malda staat circa tweederde onder water. Tienduizenden mensen zijn dakloos en de schade aan gewassen wordt geraamd op ruim 45 miljoen gulden. In de stad Malda zijn dertig van de vijftigduizend inwoners hun huizen ontvlucht voor het nog steeds wassende water van de Ganges de zijrivier de Mahanda. Tientallen legerboten zijn ingeschakeld bij het reddingswerk. De Amerikaanse kolonel Henderson, de hoogste officier, die terecht moet staan in verband met de moord op een groot aantal Zuidvietnamese burgers in My Lai, komt, smien met zijn verdediger flenry Rothblatt bij het gerechtsgebouw In Meade aan. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Het voorlopig ontwerp caravan- en tentenverordening in Zuid- Holland, dat gisteren zoals op de voorpagina gemeld is besproken In de commissie van advies en bijstand voor milieubeheer, recreatie en natuurbescher ming uit de Provinciale Staten, dient volgens Gedeputeerde Staten ter vervanging van de huidige verordening bescherming landschap Zuid-Holland. De bepalingen in deze verordening schieten volgens G.S. te kort. Dit geldt bijvoorbeeld voor de bepaling, dat de verordening slechts van toepassing is, indien een caravan zichtbaar is vanaf een voor het publiek toegankelijke plaats. De beoordeling van zo'n plaats is nogal subjectief, menen G.S. t Daarbij komt dat men steeds meer de zichtbaarheid opheft met middelen (bij- voorbeeld rietmatten), die op zichzelf nog storender en ontsierender zijn dan de caravan zelf. Volgens de bestaande ver ordening kan een ontheffing geweigerd worden, maar als de caravan op een of andere manier onzichtbaar is gemaakt is er geen sprake van overtreding en kan derhalve niet worden opgetreden. Vooi'ts menen G.S., dat de huidige woorden „ontsierend" of „storend" te een zijdig de nadruk leggen op het zichtbare element in de bescherming van het land schap, terwijl caravans ook biologisch gezien het natuurlijke milieu kunnen aantasten. Vandaar dat dit laatste als grond voor weigering in de nieuwe ver ordening is opgenomen. Tenten zijn eveneens in de verorde ning opgenomen, hoewel G.S. menen dat de tenten gxog niet al te veel problemen opleveren. Maar om in de toekomst SCHIPHOL (ANP) In navolging van de spoorwegen heeft Air France bij wijze van proef in haar Boeing 747 Jumbo jets compartimenten ingericht voor niet-rokers. In de eerste klasse zijn voor niet-rokers vier afgescheiden stoelen gereserveerd. Meer naar achte ren, in de economy klasse, is een hele afdeling van 27 stoelen verboden ver klaard voor rokers. eventueel ten aanzien van tenten te kun nen optreden, heeft men hierin voorzien. Opmerkelijk in de ontwerp-verorde ning is, dat geen onderscheid gemaakt wordt tussen rij- en stacaravans. Dit is gedaan om verblijven, waarover men van mening kan verschillen of zij als bouwsel of als voertuig moeten worden aangemerkt, ook onder de verordening te laten vallen. Zo wordt bereikt dat bepaalde objecten, zoals bijvoorbeeld oude autobussen, stacaravans of mobiele bungalows, niet in een juridisch vacuüm komen te verkeren. In de ontwerp-verordening staat ver der dat het altijd toegestaan is één cara van bij een woning te plaatsen, indien een erf van tenminste 300 m2 bij de woning beschikbaar is. Van het verbod om caravans te plaat sen kan ontheffing gevraagd worden onder de voorwaarde dat daaraan voor schriften verbonden kunnen worden of een waarborgsom ter verzekering van de naleving van die voorschriften. Ontheffingen voor caravans volgens de huidige verordening worden geacht tot 1 januari 1976 verleend te zijn. Mocht dan volgens de nieuwe verordening geen ontheffing meer gegeven worden, dan kan de daaruit voortvloeiende schade worden vergoed. 2 Septemberdagen op uw 65+ kaart Kies de dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag die upast. jaarkaart p.p. f 50.- voor echtpaar f 75.- 3-maandskaartp.p. f 20.- voor echtpaar f 30.- NS-iegifcimatiebewijs óf pasfoto('s) en trouwboekje of paspoort meebrengen. Vraag de folder aan het loket. voordelig Vw ujt met NS

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5