£cidócS(xi^atit OVEREENSTEMMING OVER BERLIJN HANGT IN LUCHT Dronkemansrit met dood meisje op motorkap Salarisregeling voor pastorale werkers vergt 80 miljoen extra Ajax greep op valreep overwinning via treffer van Swart Vrije toegang tot West-Berlijn gewaarborgd - V -S>: ONTWERP-C.A.O. IN STUDIE: Ratte kruid aangezien voor drugs Benelux vormt monetair blok Jongen „ziet" met kunstoog Lijk derde slachtoffer geborgen Papengracht 32, Leiclen, poslbus 11, telefoon 22244 Advertenties (exc. B.T.W.) ƒ0,24 p, m; per kwartaal 23,95, per jaar 94,55. 62e jaargang, no. 18.472 Nederland I: 19.05 uur Flaxton Boys; 19.30 uur Zo vader zo zoon; 20.21 uur Arthur Nebe, tv-spel over Hitier. Nederland II: 19.30 uur Coronation Street; 21.45 uur Gezinsgeluk, drie korte tv-spelen. MAANDAG 23 AUGUSTUS 1971 ZONNIGE PERIODEN De 'weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: Aanvankelijk in het zuiden van het land nog veel bewolking met plaatselijk regen, maar morgen overal flinke zonnige perio den en droog weer. Matige tot krach tige oostelijke wind. Minimumtem peraturen omstreeks 15 graden, maar in het noordoosten enkele graden lager. Maximum temperaturen van 19 tot 23 graden. (Van c sportredactie DEN HAAG. FC Den Haag heeft gisteren 88 minuten lang in de ver onderstelling geleefd Ajax eindelijk in de Meer met gelijke wapens te kunnen bestrijden. Toen ging de teruggekeerde Kees Weimar in zijn overmoedigheid iets te ver, gal zij" directe belager .Tolian Cruyff een paar seconden maar de vrijheid die hij zo begeert, en sloeg 't volgende moment de handen voor zijn ogen van spijt. Sjaak Swart, die in vrijstaande positie de bal kreeg, scoorde moeiteloos. Zó dicht voor het einde toch verliezen was een zaak. die met tranen beweend Voor FC Den Haag kan deze wedstrijd ook in een ander aspect nog een on prettige consequentie hebben. Toen Johan Cruyff na rust doorbrak, greep aanvoerder Aad Mansveld hem om zijn middel en dat werd door scheids rechter Dorpmans opgevat als spel bederf. Een waarschuwing, die waar schijnlijk zal resulteren in een boe king, was het gevolg. Ook trad de Arnhemmer op legen Horst Blanken burg. Feijenoord wachtte niet zo lang als Ajax: het kwam een kwartier voor tijd aan scoren toe. Lex Schoenmaker, die twee zangen, werd weer de grote man in de Feijenoordbrigade met zijn winnende treffer. Verrassin gen deden zich in de andere eredivi siewedstrijden wel voor. NEC be haalde in Maastricht een nuttige triomf (01) en NAC deed even on verwacht hetzelfde in Utrecht (12). Knap was ook de zege van DWS, waarmee Go Ahead een teleurstelling rijker werd. Aan de kop van de rang lijst staan naast Ajax en Feijenoord, Sparta, DWS en NEC, alle met vier punten. In Wald Kraiburg sloeg Oranjes zwemtop een goed figuur in de drie- landen wedstrijd, al eindigde dit duel niet in een triomf. Minder optimisme heerste er in Kopenhagen. De beste roeiprestatie die daar werd geleverd was een vijfde plaats voor de acht van Nereus. Het zijspanduo Lubbers- Notten crosste naar een officieuze wereldtitel. BERLIJN Een akkoord over Berlijn tussen de Westelijke grote drie en de Sovjet-Uniehsngt in de lucht. Vanmorgen is de vermoedelijk laatste en beslissende bijeenkomst van de vier ambassadeurs begonnen, niet zoals gewoonlijk in het gebouw van de voormalige geallieerde controleraad, maar in de residentie van de Amerikaanse ambassadeur Kenneth Rush. Ingewijden zien hierin een aanwijzing, dat het akkoord praktisch rond is. Een van de voornaamste punten van het akkoord is, naar verluidt, de bereidheid van de Sovjet-Unie om, gemeenschappelijk met de Westerse mogendheden, de verantwoordelijkheid op zich te nemen voor de vrije toegang uit de Bondsrepubliek naar West-Berlijn. (Van i -rsl.i »e fistel GRONINGEN. Een dronken cafetariabediende in Groningen heeft zaterdag dodenrit door zijn woonplaats gemaakt met het lijk van een zestienjarige wiel rijdster op zjjn motorkap. Hij is later gearresteerd. Op een drukke wcj Groningen schepte de onder invloed verkerende man de wielrqdster. Het meisje viel achterover van de fiets op de motorkap van de auto. Ze sloeg daarbij haar hoofd door de voorruit. De man moet hierdoor zo in paniek zijn geraakt dat hij vol gas gaf. daarbij zijn slachtoffer meevoerend. Het meisje, dat vrijwel direct echt taar benen over de straat sleepten. -Met hoge snelheid reed de man ver bolgens ongeveer anderhalve kilometer door Groningen. Pas op een stillere weg achter een industrieterrein kon de'man door een andere automobilist worden klemgereden. In het Hippolytusziekenhuis in Delft |s zaterdag de 19-jarige W. J. M. van jtuyven uit Poeldijk overleden aan de Verwondingen die hij vrijdag bij een jngeluk in Rijswijk had opgelopen. De longen reed met zijn bromfiets op een -rijwielpad. Bij een afslag werd hij aan gereden door een bestelauto, die de door gang bij het rechtsafslaan niet vrij liet. In Venlo werd een inzittende van een gedood toen deze door onbekende irzaak tegen een boom reed. In Assen ied zaterdag in dichte mist een auto n boom. Twee van de drie inzit- inden, beiden 19 jaar, kwamen hierbij het leven. In Bergen (L.) werd een :1-jarige automobilist gedood toen hij zijn auto tegen een lantaarnpaal reed. In Wamel, Woudenberg en Oude Pekel; drie pers ■zijde j Trapezewerker maakt val 16 m zij mei hun t; -mtiefs, respV fiets werden aangereden. In Bergen, Hilversum,, Ooststellinger- werf, Terneuzen, Purmerend, Susteren en Duitsland kwamen in totaal tien per sonen om het leven bij botsingen. Door dat hij plotselnig de weg overstak is gis teren in Rosmalen een 75-jarige inwoner van die plaats om het leven gekomen toen hij werd aangereden. In Vught kwam een 15-jarig meisje om het leven toen de wagen waarin zij zat over de kop sloeg. De bestuurster van de wagen ver loor vuur van haar sigaret en werd daar door zodanig afgeleid dat zij de macht over het stuur verloor. In Groningen overleed gisteren een 5-jarig jongetje doordat hij met zijn fietsje tegen een stoeprand botste en daarbij het stuur in zijn buikje kreeg. Bij een massale kettingbotsing in het Franse Auxerre, waarbij 63 wagens be trokken waren, zijn in totaal twee men sen om het leven gekomen en 42 gewond. Onder de gewonden was een Nederlan- het leven toen I der, afkomstig uil Amsterdam. Het onge luk gebeurde doordat een bestuurder van een auto met caraVan de macht over h" stuur verloor en plotseling sv-' Dit betekent, dal reizigers uit West- Duitsland naar West-Berlijn voortaan door Oostduitse beambten alleen nog maar geïdentificeerd en niet meer ge controleerd zullen worden. Voor het goederenvervoer zou men een „corridor" willen instellen. Vrachten worden dan vooraf verzegeld en niet meer door de Oostduitsers gecontroleerd. Westberlij- ners kunnen onder dezelfde voorwaarden als de Westduitsers naar Oost-Berlijn en Oost-Duitsland reizen Passen voor West- berlijners zullen worden uitgereikt door Westduitse ambtenaren met een stempel van de drie Westelijke mogendheden. Westberlijners zullen in de communis tische landen onder bescherming staan van de Westduitse vertegenwoordigingen. Bij internationale organisaties zal West- Berlijn door de Bondsrepubliek ver tegenwoordigd worden. Bondspresident, Bondskanselier, leden van regering en parlement mogen vrijelijk West-Berlijn bezoeken; bijeenkomsten van fracties of Bondsdagcommissies zijn eveneens toe gestaan. Regeringsdaden zoals het kiezen van Bondspresident of voltallige bijeen komsten van het parlement zijn niet toe gestaan. Moskou krijgt een consulaat- generaal in West-Berlijn. Dit zal worden geaccrediteerd bij de stadscommandant en niet bij de Senaat. Verwacht wordt dat de regeling van het verkeer met Berlijn tussen de beide Duitslanden niet voor de winter gereed zal komen. Allerlei details zullen nog door de beide Duitslanden geregeld moe ten worden. WINNIPEG (AFP) Ten minste vijf jongelui zijn in een ziekenhuis van Winnipeg, de hoofdstad van de Cana dese provincie Manitoba, opgenomen na het gebruik van een rattenverdelgings- middel, dat zij voor een bedwelmende stof hielden. (Van c e parlementaire redactie) DEN HAAG De drie Benclux- landen hebben besloten samen te doen wat zy de hele Euromarkt had den voorgesteld, maar waar Italië, Duitsland en Frankryk niet aan wil den: vaste onderlinge waardever houdingen tussen de frank en de gulden te herstellen en hun valuta als een blok laten zweven ten op zichte van de andere valuta's. Zy heb ben voorts de drie partnerlanden van de EEG opgewekt spoediger by- een te komen dan men nu nog heeft afgesproken (13 september). Nederland, België en Luxemburg hebben de onderlinge koersverhou- ding hersteld zoals die voor begin mei was, toen Nederland besloot de gulden te laten zweven. Hierdoor wordt de lichte waardestijging van de gulden ten opzichte van de frank, die zich sinds dat moment afteken de, ongedaan gemaakt. De centrale banken van Nederland en België zullen zo nodig op de wis selmarkt interveniëren om de vaste waardeverhouding tussen frank en gulden te handhaven. Zij zullen ten aanzien van de koersvorming tegen over derde valuta's pas interveniëren als de koersverhoudingen de concur rentiepositie van het Beneluxbe- drijfsleven gaat aantasten. (Van verslagg'evei ROTTERDAM (A.N.P.). Tydens de liddagvoorstelling van het circus Toni oltini te Rotterdam is gisteren de 18- irige Fabio Faggioni van dc lfi meter ogc trapeze naar beneden gestort. Nadat hij een verkeerde manoeuvre ad gemaakt en één van de schijnwer- ers raakte, verloor Fabio. springer uit internationaal vermaarde Faggioni's, n.evenwicht en viel voor het oog van iRe duizenden bezoekers naar beneden. De jongeman werd in het Dijkzigt- •kenhuis te Rotterdam opgenomen, ver- loedelijk met een halswervelfractuur, p eigen verzoek werd hij 's avonds naar •cuswagen teruggebracht, dit tegen van de doktoren. ASHEVILLE (AFP) Een ne genjarige jongen in Asheville, Noord-Carolina. David Pclleticr. die drie jaar geleden na het spc- Ieu met vuurwerk zijn linkeroog moest missen, zegt te kunnen zien door het kunstoog dat hij daarna kreeg. Volgens de chirurg die de ingreep verrichtte, werd niet alleen hel oog vervangen, maar moest ook de oogzenuw worden verwijderd. Een verslaggever en een foto graaf van de „Asheville Times" Schrijven te hebben geconsta teerd, dat het kind verscheidene voorwerpen identificeerde en be schreef, terwijl zijn rechteroog gesloten en bedekt was. Een geraadpleegde oogheelkun dige acht het mógelijk dat er sprake is van een geval van bui tengewoon zintuigelijke waarne ming. Hij heeft aangeraden de jongen in een gespecialiseerde kliniek aan proeven te o"Hnr\ver- pen. TRECHT Begin oktober wordt de Nederlandse bisschoppen een rechtspositie regeling voor priesters en andere pastorale werkers voorgelegd, die het karakter heeft van een raam-C.A.O. Men verwacht dat de rechtspositieregeling in fazen ingevoerd zal worden, dit vanwege het gebrek aan financiën in de Katholieke Kerk. aldus „Ruim Zicht" het officieel orgaan van het Nederlands Katholiek Vak verbond. Optrekking van de bestaande salarissen zou namelük 50 tol 80 miljoen gulden per jaar vergen. Volgens „Ruim Zicht" bedraagt het salaris van een pastoraal werker onge veer 18.000 gulden bruto per jaar, ter wijl hij niet profiteert van de sociale verzekeringen. De kosten voor optrek king van het inkomen worden geschat op 50 tot 80 miljoen gulden per jaar. Wanneer daarbij nog een pensioenrege ling naast de A.O.YV-.-uitkering getrof fen wordt, dan vergt dit een kapitaal van minstens 110 miljoen gulden als dekking van de zogenaamde „back-ser- Vermoedelijk zal, aldus „Ruim Zicht", de raam-c.a.o, allereerst van toepassing zijn voor de gehuwde pastorale werkers, waarvan er thans 30 in het gehele land werkzaam zijn. Dit aantal zal, naar men verwacht, snel toenemen. Egypti '-president Ah Sqbry van ie gisteren mei zeven voor malige ministers en ruim tachtig andere in staat van beschuldiging is gesteld. De aandacht luidt: samen zwering tegen het bewind Sadal. Het proces begint woensdag. Ver wacht wordt dat tegen Sabry en de ex-ministers de doodstraf zal wor den geëist. FAENZA (AFP) Sedert eind juli is hel aantal zonnevlekken sterk toege nomen, zo heeft liet observatorium Ben- dandi in de Italiaanse plaats Faenza mee gedeeld. In het zuidelijk halfrond van du zon zijn enige zeer grote vlekken verschenen en het gebied waarin zonnevlekken voor komen is zelfs met het blote oog te zien (beschermd door een beroet glas) Het tumult in de fotosfeer van de zon zal op 24 augustus de centrale meridiaan passeren en op 31 augustus achter de westelijke rand verdwijnen. KANTOORINRICHTING N.V. CIEBA LEIDEN „Ruim Zicht" wijst er in dit verband op. dat afgestudeerden van de theolo gische hogescholen voor het overgrote deel niet in de zielzorg terechtkomen. Be halve aan dé celibaatsverplichting voer priesters wordt dit ook toegeschreven aan het lage inkomen van de pastorale Politie op spoor moordenaar Bastiaan? MIJDRECHT De vcrmoedeiyke moordenaar van de kleine Bastiaan Bloemcna is gisteravond gesignaleerd Een tip heeft de politie op zijn spoor gezet Sinds januari zwerft hij. De 17-jarige L. van E„ znij vriendin, heeft hy zaterdagavond beloofd, dat by haar gisteravond 0111 8 uur in Ermelo zou komen afhalen van de trein. In Ermelo werd het meisje echter opgewacht door rechercheurs en naar Groot-Emaus ge bracht. in welke inrichting zij verblijft omdat zij kleptomane is. De mogelijke moordenaar. T. H-, uit I Flnsterwolde, 22 jaar oud, verscheen I evenmin in het station Ermelo. De politie, heeft'toen groot alarm geslagen en op grote schaal opsporing verzocht van de jongeman. Zaterdagavond ontmoette het meisje haar vriend in Finsterwolde. Op 6 au gustus had hij haar in Ermelo voor hel 'aatst bezocht. Dat was de dag waarop -le moorl op Bastiaan Bloemena werd ntdekt. Toen vertelde zijn vriendin dal •li weer zou gaan zwerven.' De afgelopen weken heeft de politic verigens verscheidene malen tips bin 'en gekregen van mensen die H. gezien ouden hebben. Hq heeft zelfs zijn pas- ooit bij een autobestuurder met wie hij 'fte in de auto laten liggen. H kende het meisje van zijn eigen •'■blijf in de inrichting Groot-Émaus in i Ermelo. Bij zij ii afscheid ran DAF werd directeur Wim van Doorne door één 1 Marokkaanse arbeiders omhelst. Zaterdagmiddag werd in Eindhoven de afscheids bijeenkomst gehouden, waarbij een duizendkoppige vertegenwoordiging van het personeel in binnen- en buitenland aanwezig was. EXPLOSIE IN DELFT (Van een onzer verslaggevers) DELFT Het derde slachtoffer van de explosie afgelopen donderdagavond bü de Delftse Lym- en Gelatincfabrick is gistermorgen omstreeks kwart over zeven geborgen. Mensen die in de puin hopen op zoek waren naar de enige over gebleven vermiste, de 38-jarige ontvelter W. L. Zimmerman uit Delft, zagen het sloffeiyk overschot van de werknemer drjjven in de Schic, het kanaal dat vlak langs de fabriek loopt. Men heeft steeds in de puinhopen ge zocht, omdat getuigen van de explosie vermoedden dat de Delftenaar daar on der moest liggen. Er is niet gedregd. De lijkschouwing geeft aanleiding om te veronderstellen dat de man. die door de kracht van de explosie in het kanaal werd geslingerd, reeds dood moet zijn geweest, voordat hij in het water te rechtkwam. Van de overige zwaar gewonden die in het ziekenhuis liggen verkeerd niemand meer in direct levensgevaar. De oorzaak van de explosie is nog steeds niet be kend. In onderlinge samenwerking wor den nog steeds onderzoeken ingesteld door experts van de arbeidsinspectie, de politie en het brandweerwezen. Men heeft nog geen enkele conclusie kunnen trekken. (ADVERTENTIE) t Dansen Leren? Samen? 4 Van harte Wolkom bi] E.C. Bollenstreek aanvang N.Hout - Lfsse - Hlllegom - Sassenbolm Vanaf woensdag. Leiden 25 klubs Inschrijving dag. 2-9 uur. Aanvang 29 oug. t/m 11 sept. (Zio ook do klolno adv.) GH?LUQ DANSEN? svert castelein Hooglandse Korkgracht 48 Lelden - Tol. 01710-23583-32710

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1