Trainers al in zorg na eerste Ellen Tittel was 1,4 sneller dan mijlrecord van Maria Gommers RBC IN ACTIE TEGEN VONNIS EN DE KNVB Gratis reizen ig f m 1 o 1 competitiedag Spelen op woensdag verrassende ervaring clubs eerste divisie naa Protest tegen tournee van Zuidafrikaans poloteam 2 Septemberdagen op uw 65+ kaart voordelig uit met NS Samen op reis? Neem een 2-pluskaart! ERDAG 21 AUGUSTUS 1971 LEIDSE COURANT SITTARD De Westduitse atlete Ellen Tittel heeft gisteravond I tijdens internationale wedstrijden in het stadion „De Baandert" in Sittard het wereldrecord op de mijl verbeterd. Zij maakte een tijd van 4 minuten 35.4 seconden, 1.4 seconden sneller dan het oude record, dat sinds 14 juni 1969 (Leicester) op naam stond van de Neder- I lands9e „atlete - in - ruste" Maria Gommers. rEr Jgg !3-jarige Ellen Tittel, die zondag Kens de Europese kampioenschap- i in Helsinki de bronzen medaille i op de 1500 m (4.10,4) maakte op 1500 m in Sittard een tussentijd 4.18,0. Haar tussentijden op de I tweede plaats op de mijl was voor I Nederlandse Joke van der Stelt in tee zij de vierde plaats de wereldranglijst aller tijden in- I uitslag van de mijl was: 1. Ellen ptel (W.-Dld.) 4.35,4 (wereldrecord) 4.18,0; 2. Joke van der Stelt d.) 4.38,14.19,0; 3. Berny Boxem d.) 4.38,74.20,4; 4. Joyce Smith B.) 4.45,6; 5. Bernadette van Rooy felg.) 4.55,1. e enige pt wereldrecord van Ellen Tittel was IJerigens de enige opvallende pres- s de derde keer dat een 'reldrecord werd gelopen in „0e andert". In 1967 verbeterde Maria nmers er het wereldrecord op de 0 meter en een jaar later liep met Tilly van der Made en Ilja Keizer een wereldrecord op de 3 x 800 meter. Tijdens een groot deel van de wed strijden werden de prestaties gedrukt door de regen. De 11.7 op de 100 me ter van de Poolse Irena Szewinska, derde op de 200 meter bij de Europese kampioenschappen in Helsinki en Eux-opees recordhoudster op deze af stand, de 54,8 op de 400 meter van Marianne Burggraaf en de 14.4 op de 110 meter horden van Hans van Enk huizen konden er neg mee door. Zonder bericht Afrikaanse atleten werden op veel nummers eerste zonder dat zij tot top- verrichtingen konden komen. Het was opvallend dat bij deze voor atletiek- begrippen goed bezochte wedstrijden (2000 toeschouwers) meer buitenlandse dan Nederlandse atleten aan de start kwamen. Een veel gehoorde klacht was weer dat wel uitgenodigde natio nale atleten zonder bericht van ver hindering wegbleven. De belangrijkste uitslagen waren ver der: verspringen dames: 1. Edda Schmiedel (W.-Dld.) 5.95 m, 2. Ella Hoogendoorn (Ned.) 5.81, 3. Mieke Sterk (Ned.) 5.72; 100 m heren: 1. Bi- De kleine Ellen Tittel op weg naar haar recordverbetering. Achter haar Joke v. d. Stelt. caba (Volta) 10.7 sec.; 400 m: 1. Gouku (Senegal) 48.0, 2. Franssen (Ned.) 48.4, 3. Van Herpen (Ned.) 49.0; 1500 m: 1. Van Espen (Bel.) 3.48,8; 5000 m: 1. Heieven (Belg.) 14.11.2; speerwerpen: 1. Slaman (Ned.) 64.31 m; hoogsprin gen: 1. Senoussi (Tsjaad) 2.00; ver springen: 1. Saris (Ned.) 7.16 m, pols- hoog: 1. Kuretzky (W.-Dld.) 4.80 m. Aalt Toersen Jke 0< stopt met der' motorsport Van onze sportredactie) (ENTER De Nederland- w," notorcoureur Aalt Toersen ft besloten binnenkort met motorsport te stoppen, rsen, die de laatste jaren successen heeft ge it in binnen- en buiten aal volgende week nog rten in Hengelo (Gelder- li en een week later iri de fraces op het circuit de ikse Bergen in Tilburg. deze twee wedstrijden beëindigt Toersen, die echter in de motor olie werkzaam zal blijven, zijn Nederlandse wegracesport zal dit ,M,nog een gevoelig verlies lijden. Na >ehoe\ seizoen zal de Jamathimotor- n. Saek, ondergebracht bij de firma zich (voorlopig) terug- en uit de motorsport. De kosten de produktie van de enige Neder- machine, Jamathi, waren .te gaan evenwel geruchten dat Ja- het volgend seizoen terug zal met een nieuwe machine, die nog zal ziin. Aalt Toersen: nog twee rote klasse aan irt op Mereveld N HAAG De grote klasse komt agmiddag op Mereveld uit in de op de mijl en zal trachten het m(jl- d van Carlos Pluto (1.18,7) te ver en. Daarvoor hebben de paarden kansen: een in hun serie en een in ïale. kan een enorm vertoon van speed en, aangenomen dat het goed weer ienri Buitenzorg, Loring Hanover, id Hanover, Marzfuchs en Daimler best onder de 1.20.- komen als lijd. Velen zullen dicht tegen deze ische grens aan zitten, zeer mooi koersje wordt het' ze- Daar komen de beste driejarigen mijl uit met wellicht ook kans op record. dit voortreffelijke programma is srste start om half twee. voorspellingen: iord-Brabantprijs ("140 meter, au- 'rt met trio): Hetty Hanover i van Wendy Hino Contessa. ider: Golden Wish. 'erijsselprijs (2140 meter, autostart): orteur O Jericho L Jacobus eievelds Mijlrecordprijs (1609 me- eerste serie, met trio): Ingrid Hano- Loring Hanover Daimler, veede serie: Henri Buitenzorg hfuchs Anton. flburgprijs (2140 meter, autostart Irio): Ineke Hanover Ico R 'ovna Heather. 'id-Hollandprijs (2620 meter): Ire- Hazleton B Heliotroop R. Printersprijs (1610 meter, autostart trio)John Areta Josephine ei' Janky Buitenzorg. Outsider: ter Volann. erevelds Mijlrecordprijs, finale. oord-Hollandprijs (2140 meter, aü- ai"t met trio): Higgins Gay Rod- Fleche. elderlandprijs (2140 meter, auto- Inca Ivo D ïdyl Hollandia. HAAG Het bestuur van de erlandse Kano Bond heeft besloten alve een damesploeg ook een heren- aardiging te sturen naar de wereld- ipioenschappen, die van 26 tot en met aiJgustus in Belgrado worden ge iden. [e Ploeg bestaat uit de dames Maria Holst en Mieke Jaapies en de heren d Bloem, Jan v. d. Holst, Joop Rune- Henk Spoelstra, Hans Tichelaar en Verhaard. (Van onze sportredactie) ROOSENDAAL De Roosendaalse ex-tweede divisieclub RBC die moest terugkeren naar de amateurs, gaat in hoger beroep. Niet afwachtend wat de overige gedupeerde verenigingen zullen doen zal RBC, dat is ingedeeld in de tweede klasse B van district zuid I, in hoger beroep gaan tegen de uit spraak van de rechter in het kort geding. Daarnaast >zal RBC een civiele procedure aanspannen tegen de KNVB. De gemeente Roosendaal staat vol ledig achter het besluit van het bestuur van RBC om in hoger beroep te gaan en een civiele procedure aan te spènnen. RBC-secretaris Goderie: „In het kort geding ging het vrij gemakkelijk voor de KNVB, maar in de civiele procedure zullen alle punten grondig onderzocht worden. En dan zie ik mogelijkheden voor RBC. Het is toch te dol wat er is gebeurd. Het kan lange tijd duren, maar de KNVB zal het niet gemakke lijk krijgen met ons. Het is met de KNVB en de clubs die op de „zwarte lijst" stonden als met het verhaal van die kleine negertjes. En toen was er nog maar éénDie ene is RBC, en dat zal wel blijken ook". DEN HAAG Dc Neder landse voetbalwereld is woensdagavond aange naam verrast door een onverwachte bezoekers stroom, die zich naar de stadions van de eerste di visieclubs spoedde. Deze was voor de meerderheid van de verenigingen twee tot drieduizend toeschou wers groter dan normaal op zondag het geval zou zijn geweest. Bij wed strijden als Fortuna VlaardingenHaarlem, HeraclesRoda JC en Willem IIWageningen, die het vorig seizoen niet meer dan een moyenne van drieduizend bezoekers haalden, kwam men tot de verbijsterende ontdek king dat er bijna twee maal zoveel mensen voor de poorten stonden te dringen. Door deze erva ring zijn de ogen van de leiders van dc eerste divi sieclubs open gegaan. Zou deze tendens doorzetten als midweekse ontmoe tingen populair zouden worden? stellen de clubs momenteel dc vraag. Deze problematiek is al eerdeV aktueel geweest. Het vorige seizoen kwam in de eredivisie de discus sie op gang of spelen op vrijdag niet attractiever zou zijn. Dat stuitte toen nog af op een gebrek aan lichtinstallaties in de sta dions. Maar zelfs als die er niet zijn, zo heeft het uit nood geboren experi ment van woensdagavond duidelijk bewezen, heeft het zin doox-deweeks wedstrijden te gaan spe len. De mannelijke bevol king van ons land kan nu eenmaal gemakkelijker op woensdag óf vrijdag huis weg dan zon dags Bij vele clubs dook dan ook de conclusie op mede door het gebrek- aan-concurrentie-oormerk in het vervolg dit soort experimenten niet meer te schuwen. De verantwoordelijke man voor deze „ontdek king" is competitieleider Thijs Jansen. Toen de eerste divisie door de sa neringsdrift van de KNVB moest worden uitgebreid tot 21 verenigingen, stond de Amsterdammer voor de keus vaste vrije zon dagen op te offeren of een tussenprogramma op woensdag in te lassen. De laatste mogelijkheid leek hem beter. Hij constateert NU: „De bezoekersaantal len, voorzover ik die uit krantenverslagen gelezen heb, vond ik verbazend goed. Temeer omdat 't tijd stip waarop de wedstrijden moesten beginnen op kwart over zes lag, dat in mijn ogen zeer ongunstig is. Wat ik me nu afvraag: Stel dat alle verenigingen verlichtingir.stallaties heb ben, wat zou dan het resultaat zijn geweest?" Voorlopig tempert compe titieleider Thijs Jansen daarom nog even zijn en thousiasme. „Maar in de toekomst moeten we geloof ik wel ooglui kend aan spelen op vrij dagavond gaan denken", concludeert hij. GEESTDRIFTIG Ook diverse bestuursleden van dc eerste divisieclubs zijn inmiddels geestdriftig geworden. „Toch logisch eigenlijk", redeneert sec retaris Var Dis van For tuna Vlaardingen. „Als wij woensdagavond om zeven uur of half acht hadden kunnen beginnen ben ik er zeker van dat we zelfs nog een paar duizend menspn meer hadden gehad. En dat is Zijn conclusie, dat deze aanloop wellicht specifiek voor Fortuna-Vlaardingen zou zijn, omdat de con currentie van het eredivi sievoetbal in de Rijn mond op zondag nu een maal groter is dan elders in ons land, wordt tegen-' gesproken door de Alme lose administrateur Koot- stra (van Heracles), die met hetzelfde cijfermate riaal komt aandragen. Hij maakt alleen het voorbe houd: Ook graag te wil len weten wat het resul taat bij slecht weer zou zijn geweest. Manager Spiegelaar van Sportclub Cambuur, de enige club in de eerste divisie met een lichtinstallatie, die woensdagavond dan ook om 8 uur pas bi'andde (1000 toeschouwers meer dan anders) wil het suc cesvolle experiment dol graag in herhaling zien Dan echter niet als de noodzakelijkheid tussen twee wedstrijden op zon dag door, maar als het hoogtepunt van de week. Hij verwacht dat vrijdag dan het meest geschikt daarvoor is. „Als onze te- gestanders in de competi tie ermee dat zeer beslist willen we dat zeer. beslist dit nog tes ten. Dat toeschouwers én voor de spelers prettiger. Gaat u zelf maar na: Tegenwoor dig wil bijna iedereen het weekeinde weggaan. Het voetballen houdt de mees te mensen nog tegen. Alle herrie met het gezin ten spijt. Maar als spelen op vrijdag populair zou wor den, kan iedereen doen en laten in het weekeinde wat hij zelf wil. In het buitenland is ook geble- Competitieleicler Thijs Jansen: ,,Wal ik me nu verenigingen verlichtingsinstallaties hebben wat zo\ geweest?" denkt de KNVB dan wel te kunnen eisen van se- mi-profs, zegt trainer Joop Brand Van Haarlem, die goed de pee erin heeft. Vijf .wedstrijden binnen vijftien dagen te moeten spelen. „Het is in een woord belachelijk als ik het zo mag uitdrukken. Neem bij ons nou eens zo'n geval als Joop Bur gers. Hij zat tot woens dagmiddag drie uur stra ten te maken en moest toen met een lege maag ALTERNATIEF Voor de trainers zou deze oplossing het enige aan vaardbare alternatief zijn. Zoals ze nu moeten aan pakken wekt alleen maar wrevel op. Twee wedstrij den in een week spelen is voor de full-profs van Ajax en Feijenoord een zaak waar ze in het Eu ropa Cup gebeuren veel heibel over maken, wat in de bus naar Vlaardin gen stappen. Dat kan toch niet." Als dit soort proble men in de toekomst ver holpen zouden kunnen worden, ziet trainer Brand ook wel wat in de vrijdagavond. „Voor de spelers zou het in elk ge val een stuk prettiger zijn. Dat geef ik wel toe. Maar ik moet eerst zien dat het nog HANS DE BRUYN BODEGRAVEN In Bodegraven, Leiden. YVaddinxveen en Gouda zijn gisteren felle protestacties op gang ge komen tegen dc tournee van het offi cieuze Zuidafrikaanse waterpolozeven- tal „De Springboks" door de Randstad Holland. De zwem- en waterpoloverenigingen hebben van de kant van politieke par tijen, de organisatie van „derde wereld winkels" en geestelijken het verzoek gekregen de wedstrijden van hun teams tegen de Zuidafrikanen niet door te laten gaan. De protesterenden wijzen er op dat in de Zuidafrikaanse pers de reis van de Springboks wordt uitgelegd als het kweken van goodwill voor Zuid Afrika en dus voor de apartheid. De Springboks zijn in Nederland op uitnodiging van de Koninklijke Neder landse Zwembond, die hoofdbestuurslid J. M. Werter uit Leiden belast heeft met de organisatie van deze tournee. De heer Werter antwoordde op de vraag of de Zuidafrikanen met een gemengd team zouden komen: „Negers zijn niet geschikt voor waterpolo, wel voor spor ten als atletiek en boksen". De protesterenden hebben het plan om zondagavond (Leiden), maandagavond (Bodegraven), dinsdagavond (Waddinx- veen) en woensdagavond (Gouda) tegen de Zuidafrikanen te demonstreren. Het gemeentebestuur van Bodegraven heeft verklaard de Springboks niet op het gemeentehuis te zullen ontvangen. Teruggetrokken De Apeldoornse voetbalclub AGOVV heeft zich gisteren teruggetrokken uit de groep van zeven tweede-divisieclubs, die van plan is in appèl te gaan tegen de veroordeling om terug te keren naar het amateurvoetbal. AGOVV is van mening, dat het niets meer te winnen heeft bij een eventueel geprolongeerd verblijf in het betaalde voetbal. Daar komt bij dat de Apeldoornse vereniging bij terugkeer een bedrag van 200.000 gulden uit de saneringspot zal ont vangen. Op de terugkeer naar het amateurvoetbal heeft de gemeente Apel doorn, de grootste schuldeiser, sterk aangedrongen. Jong geleerd... SYDNEY Eenendertig spelers van de Australische voetbalclub Rockdale zijn door de Australische voetbalbond levenslang geschorst. De spelers hadden een vechtpartij met de toeschouwers ontketend, nadat een van d.e spelers wegens een grove overtreding van het veld was gezonden. De voetballers allen jeugdspelers zijn Griekse emi granten uit Macedonië. (ADVERTENTIE) In september kunt u met NS op uw 65+kaart twee dagen gratis en onbeperkt door Nederland reizen. AVelke dagen? Kiest u er maar twee uit elke dinsdag, woensdag,, donderdag of zaterdag in september is er goed voor. Hoe? Door simpelweg uw 65+kaart aan het loket te laten afstempelen. De 65+kaart buiten de gratis reis dagen. De 65+reductiekaart geeft recht op reizen tegen de halve prijs van een enkele reis. Hebt u er nog geen? Koop er dan een aan het loket. Verkrijgbaar voor iedere 65-plusser. Uw vrouw mag jonger zijn. NS-legitimatie- bewijs of pasfoto('s) en trouwboekje of paspoort meebrengen. Een jaarkaart kost f 50.- p.p., voor een echtpaar f 75.-. Driemaandskaar t f 20.-, voor een echtpaar f-30.-. Vraagt u gelijk een septemberkalendert je jv 'is I,**. V'» -"v (Van onze sportredactie) DEN HAAG Niet alle ploegen in de eredivisie zijn de eerste competitie dag ongeschonden doorgekomen. Er vielen enige waarschuwingen, en achttien spelers werdén geblesseerd, waardoor hoofdbrekens ontstonden voor de betrokken trainers. Nog het minst voor Ernst Happel, hoewel Rinus Israel door de strafcommissie van de KNVB tot het eind van het jaar als aanvoerder op non-actief werd gezet. Wim van Hanegem lijkt de aange wezen speler om de leiding in het veld over te nemen. Feijenoord komt tegen P-S.V. waar schijnlijk met dezelfde formatie in het veld als waarmee NAC werd verslagen. PSV moet de geblesseerde Gerrit van Tilburg missen. PSV-secretaris Ben van Gelder: „Men moet zich niet blind staren op onze nederlaag tegen MW. De cijfers gaven de juiste krachts verhouding niet weer. Feijenoord im poneerde trouwens ook niet tegen NAC. Dat heeft ook geluk gehad in Breda. Maar het zal zeker moeilijk worden in de kuip". Sparta zal tegen FC Den Bosch met dezelfde formatie aantreden als waar- Volendam werd verslagen. Er staan geen spelers o pde ziekenlijst, wel bij FC Den Bosch. Wim de Jong, van Haar lem overgekomen, liep in het duel met FC Den Haag een officiële waar schuwing op, die hem op een wedstrijd schorsing en een boete kwam te staan. Trainer Remmers zal de plaats van De Jong vrijwel zeker laten innemen door Krekels. Wim Wolbers kampt met beenblessure, overgehouden tegen FC Den Haag. Voor hem zal Van den Hout spelen. Gehavend NEC kan tegen MVV niet beschikken 'er Felix Muller (ex-Blauw Wit). Muller moet een meniscusoperatie ondergaan en is voorlopig uit de roulatie. MW kwam zondag zwaar gehavend uit Eindhoven terug. Doelman Körver liep een hersenschudding op en Herben een scheurtje in het neusbeen. Zij worden vervangen door respectievelijk Mathijs- sen en Klingen. Prins (achillespees blessure) en Brokamp (enkelblessure) zijn de gehele week behandeld en kunnen tegen NEC weer spelen. Eaglestrainer Barry Hughes heeft zijn optimisme niet'verloren ondanks de forse nederlaag tegen NEC. Hughes: ,,Ik ver wacht van de thuiswedstrijden tegen DWS en Vitesse vier punten. Tot Kerst mis moeten we vlak achter de kopgroep mee kunnen draaien". Het elftal van Go Ahead is niet gewijzigd. DWS daarentegen mist Klaas Nuninga en Dekker door blessures. Debutant bij de Amsterdammers is de negentienjarige Gé Gnirrep, die de plaats van Nuninga inneemt. De vervanger voor Dekkers is Husers. Telstar dat gistreen Dick Helling van het naar de amateurs tex-uggekeerde ZFC overnam, mist De Vries, die last heeft van een blessure aan het rechter kuitbeen. Zijn plaats wordt tegen FC Groningen dat weinig wijzigingen Gregor Betz. de Westduitse top zwemmer, doet een olympische test" in de roeibaan, die bijna gereed is. De route wordt circa 2500 meter lang, 150 meter breed en vier meter diep. De drie boten huizen voor de vierhonderd boten en het sporthuis met restaurant, jury- en persgebouw zijn klaar. Alleen de tribunes (op de achter grond) met achtduizend plaatsen zijn nog niet gereed. Weer Bish NAC moet in de moeilijke uitwed- stx-ijd tegen FC Utrecht zonder de ge schorste Alie Graaumans aantx-eden. Trainer Ben Peeters heeft wel weer de beschikking over spitsspeler Stanley Bish. Mogelijk zal dit Pogrzeba zijn plaats kosten. De kans is groot, dal Van den Dries de plaats gaat innemen van Graaumans. Bij FC Utrecht staat Kax-el Bonsink op de ziekenlijst. Hij liep een dijbeenblessure op. Zijn plaats wordt ingenomen door Leo van Veen. (ADVERTENTIE) een dag onbeperkt reizen door Nederland. 2 personen '30.- 3 personen '35.- 4 personen '40.- 5 personen '45.- Zaterdag- en zondag; onbeperkt geldig. Maandag t/rn donderdag van 9 uur 's morgens af, vrijdag niet. Neem een pasfoto mee! X voordelig \M71- uit met NS

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7