Luchtvaartmaatschappijen haaiden het koekoeksjong in eigen nest IN-12computer diagnose TAPTOE DELFT71 Vlug en veilig naar bestemming SCHOUDER- MAANDEN' KNELPUNT VOOR CHARTER VLUCHTEN Stieren Ring COMPUTER GAAT 'I ud er MEESPELEN IN HET VERKEER QS SATERDAG 21 AUGUSTUS 1971 LEIDSE COURANT (Van één onzer verslaggevers) SCHIPHOL De financiële ramp die de wereldluchtvaart boven het hoofd hangt miljardenverlies op de eens zo gulden route Europa Amerika is mede veroor zaakt door de charterbedrij- ven. Maar, zeggen deskundi gen, dat hebben de maat schappijen die deelnemen aan het geregelde luchtverkeer endie verenigd zijn in het internationale luchtvaartkar tel lata, dan wel aan zichzelf te wijten. Want wat is er ge beurd? Door technologische ontwikkeling gedwongen tot de aankoop van steeds mo dernere vliegtuigen, door concurrentieangst opgezweept tot versnelde vlootvernieu- wing, gooiden ze hun econo misch verouderde toestellen voor een appel en een ei op de markt. En dat niet alleen. Ze boden aan om de opleiding van vliegers te verzorgen en het oderhoud van de verkoch te machines voor hun reke ning te blijven nemen- Daar mee haalden ze het koekoeks- V>"Z in eigen nest. Waar op zulke voordelige vliegtuigen te komen w; kon het niet uitblijven of de charta ff pedrijven schoten als paddestoelen E •'pit de grond. Dat was allemaal best [olang het goed ging in de lucht vaart. De grote maatschappijen za len schouderophalend toe hoe er op Ie chartermarkt geknokt werd om iet laagste tarief hun vliegtuigen cwamen ondanks de veel hogere, on- lerling afgesproken prijzen toch wel rol. Maar opeens is de situatie dras- isch veranderd. De komst van de Tumbo-jet heeft met name op de route over de Atlantische Oceaan roor een aanzienlijke overcapaciteit •gd. Om toch maar zo veel mo- gelijk stoelen vol te krijgen zien de '®ll ata-maatschappijen zich opeens ge dwongen om hun tarieven te doen zakken tot het niveau van de char- lerbedrijven en bij de zelf in in het iadel geholpen concurrenten passa- weg te gaan kapen. jleskundigen twijfelen er overigens aan of de plannen van de lata voor rastische prijsverlagingen veel ef- ect zullen hebben op de charter aart. De verwachting is dat met grote, trans-atlantisch vererende chartermaatschappijen in, runerika nooit mber uit de markt ®j(e krijgen zullen zijn. De regering 311 Verenigde Staten'wil ze een- oudig niet kwijt want ze hebben vewezen van enorme betekenis te ..jij" in tijden van oorlog. Mocht de rijste^rijzenoorlog een economische drei- spejjing gaan worden, dan geeft Wash- :e|>^Jngton de charterbedrijven eenvou- ;en verkapte subsidie in de vorm bijvoorbeeld militaire opdrach- zodat ze het kunnen uitzingen Jot het moment waarop de lucht- 6te. faart weer gezond is geworden en er plaats onder de zon is voor ieder- 'el ligt het voor de hand dat de .nkenthartevniaatschappen in de tarieven- J lorlog een veer zullen moeten laten. Vliegend op vakantie treft men dikwijls een chartertoestel Niet in het hoogseizoen dat loopt van 15 mei tot 15 september. Dan zullen ze ondanks de concurrentie .van de Iata-maatschappijen hun vliegtuigen vol krijgen. Het knel punt zal liggen in de zogenaamde „schoudermaanden". Daaronder ver staat men de zes weken die vporaf gaan aan het hoogseizoen en de zes weken die erop volgen. De ervaring heeft'geleerd dat de bèdrijfsresülta- ten „in de „schoudermaanden" voor een charterbedrijf het verschil kun nen uitmaken tussenr U'msi e'n ver lies. De verwachting is dat de Iata- maatschappijen juist in deze twee perioden met hun verlaagde tarieven passagiers zullen gaan aanzuigen die anders per charter zouden hebben gereisd maar die nu willen profite ren van de voordelen (vertrekdatum naar keuze, verblijfsduur vrij etc.). Waarmee de geregelde luchtvaart kan adverteren en de aan zijn vlieg- programma gebonden chartervaart niet. Vooral voor de Amerikaanse char terbedrijven is het een zaak van le vensbehoud om in de „schouder maanden" een go bod te hebben. Het ziet dat dit als gevolg van de voorgeno men tariefsverlagingen bij de Iata- maatschappijen voor een belangrijk deel weg zal gaan vallen. Dat bete kent verlies. Dit jaar wordt een de ficit in de orde van grootte van en kele miljoenen dollars verwacht voor elk der zes grote Amerikaanse char termaatschappijen en voor 1972 en 1973 zijn de vooruitzichten al even ongunstig. Maar dank zij regerings steun zullen ze op de been kunnen blijven en sterk terug kunnen ko men als de wereldluchtvaart van zijn huidige crisis is hersteld. Voor de Europese charterbedrijven liggen de zaken anders. Het zijn er een vijftal in Engeland, een in Duits land en twee (Martin-Air en Trans- avia) in Nederland. Daarmee heeft men het wat het trans-atlantische verkeer betreft gehad. Ook zij vre zen dat ze het passagiersvervoer in de „schoudermaanden" voor een groot deel zullen kwijt raken, maar ze heben een uitgebreide Ité-markt. Ze beschikken over uitwijkmogelijk heden zodat de klap op de trans atlantische route minder hard aan komt. In 1970 hebben ze nog een beetje winst gemaakt. Dit jaar zal slechter zijn en voor 1972 en 1973 worden verliezen verwacht. Moge lijk zullen er enkele afvallen dat hangt af van de financiële basis en de opgebouwde Daartegenover staat dat de charter vaart anders dan de geregelde lucht vaart alternatieven kan zoekeji als het slecht gaat, andere markten kan gaan aanboren, zich kan aanpassen aan nieuwe ontwikkelingen. Als de bedrijven dat op een attente, agres sieve manier doen, kunnen ze het ondanks de crisis een heel eind red den. Uitgekiend Een voorbeeld op dit stuk is Martin air dat aan de hand van een uitge kiende, degelijke prognose meent zelfs in de komende crisisjaren een kleine winst te kunnen maken of er althans zonder kleerscheuren af te kunnen komen. Men heeft zich ge realiseerd dat men opereert in een klein land met een gering passa- gierspotentieel dat per sé in een weekend op reis wil en liefst in de bouwvakvakantie. Dat geeft een enorme piek in de zomer met diepe gaten ervoor en erna. Martinair kan die vullen dank zij cTe flexibiliteit van zijn vloot die van het ene mo ment op het andere van passagiers vervoer kan worden overgeschakeld op vrachtvervoer. Voorts is het de politiek van Martinair om waar no dig in opdracht van andere lucht- vaartmaatschapijen te vliegen. Zelfs in het hoogseizoen worden er bewust, leemten in het programma gelaten om een luchtvaartmaat Vorige week hebben wij uit voerig aandacht besteed aan de miljardencrisis die de grote nationale luchtvaart maatschappijen, waaronder ook de KLM boven het hoofd hangt. Als één van de oorza ken kwam de concurrentie verhouding tot de charter- vaart boven drijven. Maar ook daar dreigen fikse klap pen. In dit artikel wordt in gegaan op de positie van de chartermaatschappijen en hun toekomstverwachting. MARTINAIR: proberen financieel evenwicht te bereiken. Transavia: veel problemen vliegen gaat dp or. schappij te kunnen gerieven warn neer die plotseling een vliegtuig no dig heeft om „ja" te kunnen ver kopen. Uiteraard in de hoop dat de betroken maatschapij geen „nee" zal zeggen wanneer Martainair op zijn beurt komt aanklopen. Het bedrijf rust op een breed draagvlak dank zij de verschillende deelmarkten waarop het zich beweegt en niet in het minst ook dank zij hun positieve opstelling tegenover de Iata-maat- schapijen waarmee voortdurend rug gespraak wordt gehouden. Dat zijn in de filosofie van Martin air de twee elementen die de char tervaart door de crisis heen kunnen helpen en die haar een goede sa menwerking kunnen garanderen; spreiding van activiteiten en een goede samenwerking met de gere gelde luchtvaart in het besef dat de een niet buiten de ander kan maar dat zij elkaar aanvullen. Tot nu toe heeft in de charterwereld de menta liteit overheerst van „leve ikke en de rest kan stikke". Alleen het eigen profijt telde de vlieg die men een ander af kon vangen. Daarin schuilt een deel van de oor zaken die de wereldluchtvaart aan de rand van de catastrofe hebben gebracht. Er zal gepraat moeten Worden.' Er-'ialK -goede wil moeten worden getoond. Er zal bereidheid moeten zijn om een stap terug te doen om niet te blijven azen op wat de Amerikanen een „quick dol lar" noemen een makkelijk ver diende gulden. Dan lijkt er alle re den te zijn om aan te nemen dat de weredluchtvaart zich na de crisis zal herstellen en dat geregeld en onge regeld luchtverkeer naast elkaar kunnen bestaan ten profijte van de aandeelhouders en de passagiers. De een noch de ander kunnen meer uit de moderne maatschappij worden weggedacht. Piet Snoeren een nieuwe modellen voor het ko- Detrolf'Cnde ^aar k'J wel een ,p ^aantal vernieuwingen en verbeterin- ikensfccn, maar vooral de invoering van de iomputerdiagnose, die de sinds 1969 lopi®«!ebruikte diagnose gaat opvolgen. Het ■oornaamste uiterlijke gevolg van de- i 28-polige stek- ;erdoos die in alle modellen van het uwe modeljaar in de motorruimte aangebracht. Via die stekkerdoos de Iwordt de verbinding gelegd tussen al le controlepunten in de auto en de imputer in de werkplaats. Alle vitale •nderdelen van de auto staan met de itekkerdoos in verbinding, en geen in de 88 controlepunten kan meer orden overgeslagen. Aan het nieuwe controlesysteem zijn duidelijke voordelen verbon den. Op de eerste plaats wordt, on- lanks de uitbreiding van het aantal rontrolepunten (van 60 tot 88) een Ijdsbesparing bereikt tot 30 procent. De wachttijden zullen hierdoor wor- len ingekort. Daarnaast zal het rap port, dus ook het reparatie-advies, be trouwbaarder worden. Want wel be- 'n °P dient een testmonteur de apparatuur, 'maar een groot deel van de werk- saamheden wordt door de computer gedaan. Waarnemings- en beoorde- ingsfouten zullen in ieder geval prak- isluit ;fnen tisch tot het verleden behoren. ii li or De 28-jarige stekkerdoos waarop de stekker van de computer kan worden aangesloten. Aan een aantal afzonderlijke punten /es is het voordeel direct af te lezen. Zo de controle van de voorwielstand een precies en tijdrovend werkje. Nu hoeft de testmonteur slechts het stuur heen en weer te draaien, zodat de wielen de zogenaamde meetstand pas seren, waarbij de computer, met be hulp van een foto-elektrische cel in de leetschermen alle ter zake doende gegevens beoordeelt en noteert in 'twintig seconden. De controle van accu, ontsteking en compressie vergde tot nu toe afzon derlijke testen en beoordelingen. Nu, met behulp van de computer, behoeft slechts de motor te worden gestart, eenmaal gas te worden gegeven, en de computer doet de rest in minder dan twee minuten. Bezitters van oude modellen worden overigens van de nieuwe controleme thode niet uitgesloten. Met behulp van een adapter kan ook het grootste ge deelte van de oudere modellen in de greep van de computer komen. De overige vernieuwingen van het Volkswagenprogramma 1972 bestaan uit detailwijzigingen. De nieuwe mo dellen winnen aan veiligheid door een nieuw vierspakig stuurwiel, met een ruitewisser-sproeierschakelaar direct aan de stuurkolom gemonteerd (niet voor de 1200-modellen), aan comfort door een betere luchtverversing in verschillende modellen, aan economi sche waarde door een nieuw carbüra- tie- en inlaatsysteem. (ADVERTENTIE) ..EEN KLEURRIJK FEEST VAN MUZIEK EN SHOW! Van 27aug.t/m 4 sept.a.s. behalve zondag 29 aug.) aanvang 21.00 u. - einde ca. 22.45 u. Kaartverkoop bij de V.V.V.'s van Delft, Den Haag, Rotterdam, Schiedam, Utrecht en Vlaardingen. Bestelkaarten/theatercheques bij alle V.V.V.-kantoren Prijzen der plaatsen: f 12.50,f lO.-.f 7.-,f 5-,f 4.SÖ enf 4- KOM OOK 'NS EEN AVONDJE UITBLAZEN IN DELFT! De computer, het manusje van alles dat ons leven bestuurt en controleert, doet zijn intrede in het stadsverkeer. Dat gebeurt als volgt: tijdig voor het kruispunt lichten op een paneel boven het dashboard van de auto een pijl en een getal op. Die pijl geeft de te kiezèn richting aan, het getal de aan bevolen snelheid om te blijven rijden in de groene golf. De chauffeur weet misschien niet de weg in dit stadsdeel, maar hij is er zeker van dat hij via de snelste en veiligste route komt waar hij wezen wil. Hij hoeft slechts op te volgen wat de computer hem wijst: rechtsaf, linksaf, rechtdoor, die en die snelheid. Het lijkt een utopisch vergezicht, goed voor e^n tijdperk waarin allerlei fic ties werkelijkheid worden, maar dat nog veraf is. Toch zijn er nu al auto's die door een verkeerscomputer indivi dueel naar de plaats van bestemming worden geleid, al gebeurt dit nog slechts op een testterrein in München, waar ingenieurs en technici van Sie mens dit systeem op hun bruikbaar heid voor het moderne verkeer be proeven. Volgens de fabriek is „gepro grammeerd rijden" dè oplossing voor de als lawines groeiende verkeerspro blemen die vele steden dreigen te verstikken. Uitgangspunt van het gehele plan is de begeleiding van een auto via de beste route naar zijn plaats van be stemming. Die beste route hoeft niet de kortste te zijn, maar wel die waar langs men het beste opschiet, dus zon der files en gedwongen stops, die een aanslag doen op zenuwen en brand stoftank. De centrale verkeerscompu ter zoekt steeds de meest gunstige routes uit, registreert alle auto's bin nen zijn werkgebieden de bestemmin gen welke door de automobilisten via een cijfercode tevoren worden aange geven. Zo kan de computer het hele Het autorijden verkeersverloop overzien, 1 tot moment de belasting van elk weg gedeelte, de plaatsen waar de situatie kritiek wordt en waar goede doorstro ming mogelijk blijft. Op die basis wordt de route voor elke afzonderlijke auto gekozen. In de praktijk gaat het heel simpel toe. De automobilist kiest het nummer van zijn bestemming uit het genum merde stratenplan van de stad, en stelt een klein apparaat op zijn dash board in. Dit getal wordt ijdens zijn rit voortdurend uitgezonden door een minatuurzender in de auto, en via het wegdek verzonken draadspiralen doorgegeven naar over het hele we gennet verspreide zend- en ontvanst- stations, die de melding doorgeven aan de computer. Die trekt zijn con clusies uit de voortdurend verander ende situaties en geeft die weer terug naar de auto. De ontvanger in de auto zorgt ervoor dat een richtingpijl en een snelheidsadvies gaan oplichten, hetgeen geldig blijft tot het volgende weggedeelte. Opvallend dis dat het voor de automo bilist geen onbetaalbare luxe wordt. Inbouw van schakel- en lichtpaneel en het zender-ontvangertoeste] is zon der grote kosten te verwezenlijken. En de toekomstmogelijkheden zijn on beperkt. Het systeem laat in principe toe dat de automobilist zich geheel automatisch ook naar bestemmingen buiten de stad laat loodsen. Vlug, vei lig en voordelig.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5