van Petrus de palmtak Est komt dan met liever met het geweer We willen als staatsburger alleen maar de bescherming van de eerste burger Glibberrijm zijn \,Als Vermeulen woorden niet terug neemtdan doen we hem een proces aan Veel geslaagden bij Dansschool Castelein Leiden keek bij standskat uit de boom De Sleutelstadvan kerngezonde waterbaby naar vereniging van naam LEIDSE COURANT ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1971 D II Na 't wereldschokkend nieuws uit Roelofarendsveen, waar om het wereldpaalzitkampioenschap werd gestreden, kwam Voorhout met een watertrapfestijn. „Trap'lend van ongeduld" (zo schreef de krant) stonden meer dan zestig dapperen aangetreden aan de rand van 't diepe bad. Na een minuut of twee was er al een, die er genoeg van had, en gaf er aan de brui. Maar zonder dralen volhardden meer dan zestig dapperen er in hun poging; en trapten rustig door of 't leven ervan afhing. Gelukkig 't volk, dat zulke helden voortbrengt, die d'eer van 't Land graag boven alles stellen en watertrappelend hun ledematen kwellen tot heil van 't vaderland. Triomf en eer voor hen, met dank van Nederland. ,EIDEN Eerst was Petrus van Est er niet. Een warme morgen op het toffige Schuttersveld. „Komen jullie vanavond maar terug", zegt zijn touw, „hij is naar een begrafenis in Deventer en hier mag niemand iets eggen van hem". De mannen die "bedrempeld om haar heen staan beves- igen inderdaad dat ze niets mogen zeggen van Petrus. En dat doen ze dan ok niet, want de wil van Petrus van Est is wet bij de woonwagenbewoners. Avonds is hij er wel. Breeduit in zijn goed geoutilleerde caravan. En oviaal. „Kom erbij zitten, jongens". Het is inderdaad er „bij" zitten want 'an Est heeft z n hele staf aan laten rukken. „Dat is mijn secretaris, Wolters n dat één van mijn medeleiders, Dusbaba". De mannen aan de overkant [rijnzen vriendelijk door de zware-shagrook heen- gesprek met de woonwagenleider alt niet mee want hij is een beetje oof. Een bovendien erg slim. Petrus Est is niet voor niets de grote leitbezorger van de woonwagenbe- Imago de hand. Hij doet er alles aan imago van de onbetwiste leider poetsen. bij ambtelijke instanties. Hij aat zijn antwoorden steeds zwemmen nutteloze informatie. !en uitstekend politicus, het enige vat hij mist is de dikke huid. Petrus beslist niet vergevingsge- ilnd. ebeten hond 'Op het ogenblik is Katwijks burge rmeester Vermeulen de gebeten hond isjbij Van Est en zijn mannen. Dat is nit 1 io leuk voor hem, want: „Als hij zijn woorden niet openbaar terugtrekt, hem een proces aan (Van Est' K'1 oelt op de toepsraak van de burge- A'"[e eester begin deze week). Wat die. gezegd heeft,, is verschrikkelijk, paar vrouwen wilden hem een' itopje thee aanbieden. Hij zei: „Van ■Éullie wil ik geen thee. Jünië- zijft ïieventuig. Jullie hebben l)ier vernie lingen aangericht. Jullie moet je bek jiauden". Ik kan je wel vertellen, dat wis ik er geweest was, ik hem uit die lhjeep gehaald had. Maar hij kwam list toen alle mannen bij de Sociale lienst in Leiden stonden. Op het i waren alleen nog maar vrou- en kinderen. En wat 'ie verder Cabajedaan heeft kan cok niet door de :ugel. Hij heeft de jeugd tegen ons (pgehitst in plaats van ons als Neder- idse staatsburger te beschermen. :om ga ik naar CRM om te kijken ;n proces mogelijk is. Ik sta sterk t er zijn in Katwijk politieagen- en die willen getuigen. Die mensen lijn al met ontslag bedreigt, want ze j" jJ hebben het van de week voor ons ^pgenomen. Die man moet aan de :aak gesteld worden want, hij- heeft len bloedbad geriskeerd. Dit had do en kunnen leesten. Bij de Katwijkse levolking dan. Als ik gewild had wa- 1500 woonwagenmensen naar 1! Katwijk gekomen om er op los' te s-> J laan. Ik heb het niet gedaan om aan e°5 te tonen dat wij wat dat betyeft be schaafder zijn. ijl hij dit zegt maakt Van Est iteeds bevelende gebaren naar zijn econdanten die op en aan draven met lijstands- en andere formulieren in Buiten wordt de tent opgezet voor de veertig daklozen, slachtoffers van de laatste branden. De branden. Er wordt gegrijnsd. „Hoor eens hier, zegt Petrus en hij strekt de arm om er een slag om te kunnen houden: „Als ze kunnen be wijzen dat het brandstichting was, dan zou het een actie kunnen zijn. Maar ze hebben het nog nooit bewe zen en ik hou me aan de politie vast. Ik heb op het ministerie gezworen dat ik voor de waarheid op zou ko men. En dan doe ik dat ook. Als ik iemand zou helpen die zijn wagen moedwillig heeft aangestoken, dan du peer ik de onschuldige slachtoffers. Aan, de andere kant zou hét gedeelte^ lijk een actie kunnen 'zijn omdat hier- door eindelijk eens massaal de aan- dacht, op onze zaak gericht wordt. Je moet niet vergeten dat wij al sinds 1918 aan het lijntje gehouden wordeh. Toen hebben ze ons in kampen ge stopt. De sociale staat van de woon wagenbewoners is daar enorm achter uit gegaan. Ze zijn verslonst. Als er woonwagens aankwamen begonnen de burgers te schreeuwen: „Er komén kindermoordenaars aan". Zeker, er zijn wanordelijkheden geweest maar die zijn uitgelokt door de mentaliteit van de burgers. Oorlog En toen kwam de oorlog. Toen hebben \vij de Nederlandse politieman me! zijn opgevulde uniform zien vluchten, de zigeuners zijn toen allemaal uitge moord, wij hebben moeten vechten om niet hetzelfde lot te ondergaan. Veel van onze mensen hebben in het verzet gezeten. Wij hebben gevochten voor dit land, Nederland. Na de oorlog dachten we dat ze wel iets voor ons zouden doen. Maar er is nooit iets gebeurd. .Ze hebben ons laten aan modderen. En wat gebeurt er dan? Onze mensen zien al die overvloed, acties voor alle gedupeerde bevol kingsgroepen. Miljarden voor ontwik kelingshulp. Toch geen wonder dat ze gaan provoceren? Politiek zeg je? Ga toch weg man. Er is nooit een politieke partij 1 ge weest die een poot voor ons heeft uitgestoken. Weet je wat een woon wagenman wil? Een bord eten met i stuk vlees erop. Een fatsoenlijke c to e af en toe aan z'n donder. Ze moeten or rust laten en niet in verkapte concen tratiekampen zes kilometer buiten de stad stoppen. En dan willen ze nog dat de woonwa genbewoners integreren. Dan moes ten ze beginnen met iedere stad een klein aantal wagens te geven. Eén voor iedere duizend inwoners of zo. En dan niet zo ver buiten de bebouw- de -kom. .Dan..kunnen we een -handel tje opbouwen en in de gemeenschap opgenomen worden. Van Est houdt een beetje vermoeid op met praten. ,Hij spaart even zijn door de shag geteisterde stembanden. Er komén weer eens een paar mannen binnen: „Je moet direct bij de burge meester komen" (tegen Van Est). Pe trus vliegt overeind, slingert zijn stropdas om en vertrekt. „Kom morgen avond nog maar effe langs". Tevreden De andere dag maakt hij een kalmere indruk. In de caravan van een van zijn adviseurs zit hij op de grond met zijn rug tegen de wand. Hij zegt tevreden te zijn over zijn gesprek met dr. Vis. „We hebben een redelijke oplossing gevonden. Hij heeft gezegd: ik kan jullie niet verjagen, maar als jullie geholpen zijn moeten jullie je reputatie van reizigers maar eens waarmaken. Ik heb dat begrepen en tegen mijn mensen gezegd: jongens, ga weg als jullie klaar zijn. Hij wijst naar buiten: „Kijk, daar gaan er al een stelletje. Ik ben blij dat het zo gelopen is. Ik heb de burgemeester bedankt voor zijn tactische optreden. Tachtig procent is geholpen." Gisteren spraken wij Petrus van Est weer. Dat was op het moment dat de wagens door de politie van het Schut tersveld geordonneerd werden. Van Est was toen niet meer zo rustig. Sterker nog, hij was kwaad, oprecht kwaad. „De burgemeester heeft zich niet aan z'n afspraak gehouden. Hij heeft een ultimatum gesteld. Wij moe ten vandaag nog wog zijn. Alleen de mensen in de tent mogen blijven Om die mensen en om die tent ging het juist. Men is er helemaal niet tevreden over. Een betraande vrouw staat met een kind op haar arm bij een auto: „Hierin hebben wij van nacht met z'n zessen geslapen. Ik heb een lichte hersenschudding. Ik mocht niet in het Academisch Ziekenhuis blijven en in die tent wil ik niet, want daar stikt het van de ratten." Stank In die tent is het schemerig en ruikt het als in het circus tijdens een oli fantennummer. Aan de kant staan lange rijen brancards, sommigen een beetje vochtig. Dokter Razuin van de GGD stapt er ook rond. Een groet aantal kinderen wordt aangevoerd om de ongezonde situatie aan te to nen. Ook Van Est komt opdraven. Weer doet hij zijn verhaal. De dokter blijkt er wel gevoelig voor. „Dit zijn toestanden, die je zou verwachten na een aardbeving", zegt hij. Het geweeklaag van de vrouwen uit de tent gaat door. „Wij weten van daag niet eens waar we eten moeten. Iedereen moet weg en we hebben hier niets om eten te koken". De schorre stem van Van Est komt er bovep uit. Hij zegt tegen de dokter dat, als het zo doorgaat als in Katwijk en Leiden, geweld niet. kan uitblijven. „Wij komen liever met de palmtak dan met het geweer maar dit kan zo niet langer". Dokter Bezuin gaat de in overspannen toestand verkerende vrouw van Van Est kalmeren. Van Est wordt wéér gehaald. De in specteur van politie wil hem spreken. Druk gebarend en betogend verdwijnt hij in de verte. NIEKJAN VAN KESTEREN Na de donderspeech van burge meester Vermeulen zocht Petrus van Est zijn heil by Leidens eerste burger. Aan de foto te zien iets LEIDEN In dansschool Evert Caste lein te Leiden werden de laatste amateur dansexamens van dit seizoen van de Ne derlandse Bond van Danslcraren gehou den. Als juryleden waren aangewezen de heer Leonard van Bommel uit Hilver sum en mevrouw Hcnny de Jong van Roy uit Leiden. Vele ouders leefden mee met hun kinderen. Tachtig procent slaag de met lof. Voor brons slaagden dc dames: Joke van derdorp; F.' Romljn, De Zllk; Diana de Haas, Ion de Vries d. Veelt, Haarlemmermec Es, Stomp wijk; Fre ardwljkerhout. Chris Philippl, n, Katwijk; H. van Ruiten, Post. HillegomSam Cort Steenbergen, Leiderd Voor zilver met s Ie Wetering: Jopie i loyeklnd, Dc Zilk; a Mooiman. Zoeterwi Plm Wassenaar; B. van Hulst, Hillegom; iverdijk, Lelden; Harry van der Voort, ïerard Havik, Stompwijk; Thijs Groe- Noordwijk; G. Hulsebosch, Hllle- 'heo Lingers. Noordwijkerhout; Plet goud met ster de dames: Hanneke eiden; Ineke Heizen, Leiden; Marty ster dc heren: B. Juffer- George van Noort. Leiden; luiden; Wil Peters. Noord- loymans, Valkenburg; Aad Lelden; Henk Nota, Leiden; Leo Hooyma: Valkenburg; Frans Jozef Mlngers, Leiden. Voor Met lof de heren: Leo Hooym burg: Frans Jozef Mlngers, L de Wit, Boskoop; Henk Nota, Le: LEIDEN Vele woonwagens hebben het Schuttersveld te Leiden gisteren verlaten. Een aantal heeft plaats geko- aan de Ommcdijkseweg en bij de Haagse Schouw. Aan vertrek van de wagens ging gistermorgen een wat ze nuwachtige situatie rond het gebouw de Gemeentelijke Sociale Dienst. Woonwagenbewoners die de bijhan deling van hun bijstandaavragen willen bespoedigen, trachtten het geouw bin- te dringen. Ze krgen nul op het request en werden door de politie van Leiden verwijderd. Het is met de over stelpende hoeveelheid aanvragen om bijstand nog niet mogelijk cijfermateri aal te leveren. Wel is een groot aantal afwijzingen van gehele of gedeeltelijke aanvi-agen bekend gemaakt, wat nogal wat kwaad bloed heeft gezet. Zo zijn ook, omdat de vereiste onderzoeken nog niet waren afgerond, de verloren gega- le of afgekeurde woonwagens nog niet •ervangen. Bij de Gemeentelijke Socia le Dienst weigert men pertinent te be slissen op aaanvrgen, die niet grondig zijn onderzocht. 'n de periode 1953 tot 1958 i rrd- Op de foto i Piet Erades onmisbare pionier LEIDEN Op zondag 8 september om half elf precies zitten dertien fors gebouwde zwemmers bij Piet Erades in de Melchior Treublaan rond de tafel. Er heerst in de huiskamer, ondanks de zojuist door Piets vrouw geschonken koppen dampende koffie, een gedrukte stemming. De reden waarom de groep bij elkaar komt is allerminst aanleiding om uitbundig te gaan zitten lachen. De dertien man maakten tot voor kort deel uit van de zwemvereniging ..De Watervrienden" maar de laatste tijd was die vriendschap ver te zoeken en daarom zijn ze nu bij elkaar. Onderwerp van het gesprek zal zijn de eventuele oprichting van een nieuwe Leidse zwemvereniging. Wout Bergers is voor deze ochtend tot voorzitter gebombardeerd. De ouwe koeien laat Bergers in de sloot zitten, die zijn al genoeg bij de horens gevat. In zijn vurig betoog heeft hij maar één doel voor ogen: een nieuwe zwemvereniging. Na twee uur en drie kwartier is het voor elkaar. De sombere gezichten zijn verdwenen en optimistisch gestemd keert de groep weer huiswaarts. Afgesproken is dat ze op 23 september weer bij elkaar komen in een gebouwtje aan de Oude Singel voor de oprichtingsvergadering. Waterbaby Leiden heeft er een zwemvereniging bij. Een kerngezonde waterbaby die volgende maand zijn kwarteeuwfeest viert. Piet Erades is nog steeds één van de hoekstenen waarop de vereniging rust. Steeds weer zei hij ermee te stoppen, maar evenveel keren pakte 'lij de hamer toch weer op want „De Sleutelstad" kan zijn pionier niet missen. Erades kent de vereniging van haver tot gort. Hij kan >.r uren over praten en dan komt één punt duidelijk aaar voren: bij De Sleutelstad ligt de succesformule opgesloten in het woordje sfeer. Daar zijn we sterk door geworden" zegt Piet en zijn gedachten gaan dan direct terug naar de eerste Sleutelstadjaren. Vers in zijn geheugen staat bijvoorbeeld nog het eerste grote knalfeest ter gelegenheid van het twee jarig bestaan. Weliswaar geen belangrijke mijlpaal, maar, met de ontberingen van de oorlog nog vers in de botten, aanleiding genoeg om er eens flink tegen aan te gaan. In De Burcht breekt het spektakel los. De stoelen die gebruikt worden komen uit het St.-Antoniusclubhuis Sfeer basis van alle successen en de centrale verwarming wordt op temperatuur gehouden met kolen van de gemeente. De belangstelling voor de avond was enrm. Vooral van de zijde van de niet-leden. De band in de vereniging tussen de leden onderling deed soms hartverwarmend aan. Als er iemand jarig was, dan verscheen de hele club en vooral Piet Erades staan die verjaarspartijen stevig in het geheugen gegrift. Speciaal 'die keren dat zijn pupillen er om vijf uur nog zaten. Dan stoof Piet, die al een paar uur eerder onder de dekens was gedoken, in zijn felgekleurde pyama naar beneden om ze de deur uit te werken. De ochtend erna miste Piet dan prompt de volle flessen melk, die de melkman 's nachts op zijn stoep had neergezet. Erg gezellig dus bij De Sleutelstad" maar beslist niet de enige verdienste van de vereniging. Van het zwemmen konden en kunnen ze er nog steeds wat. De zeventallen van de Sleutelstad groeiden onder de deskundige leiding van Piet Erades snel uit tot alom geduchte ivaterpolotegenstanders. In 1950, vier jaar na de oprichting, stootte het eerste zevental door naar de tweede klasse en drie jaar later, op 30 juli 1953, volgde promotie naar het polomekka; de eerste klasse. Een doorbraak in zeven jaren die nog geen ploeg voor hen had gepresteerd. Namen Hoewel de Sleutelstal zich in haar beginperiode hoofdzakelijk richtte op het waterpolo heeft de vereniging ook. enkele wedstrijdzwemmers van naam voortgebracht. Naast Peter Bekkering (ex-houder van het Ned. record 100 meter schoolslag en deelnemer aan de Europese zwemkampioenschappen van 1955 in Turijn) behaalden ook Wim van Rooyen, Ad. Kampaan en eeuwige tweede Wim van Zijl fraaie sue essen. Op het ogènblik zit De Sleutelstad krap in topzwemmers. Onder de jeugd echter gaan enkele veel belovende krachten schuil. Het ledenaantal is In de afgelopen jaren inmiddels tot 450 gestegen, zo blijkt uit de kolom inschrijvingen heeft de Sleutelstad inmiddels haar administratie geschrapt want, zegt Piet Erades: „In 25 jaar heeft niemand overschrijving naar een andere vereniging gevraagd. Dat zegt toch wel iets".

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3