■uu»„BYRDMANIAX" teleurstellende zaak J- De sojaboon, 'n fascinerend produkt van de Chinese keizer en de Amerikaanse boer ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1971 lofroep, o "'gen in Tim De befaamde Amerikaanse Byrds, kortgeleden nog in ons land voor een groots opgezette tournee, draaien als sinds 1964 volop mee in het popgebeuren. jaar heeft de ondanks de vele wisselin de duu&en in de samenstelling (alleen Roger McGuinn is nog over van de basisopstelling) vele puike elpees afgeleverd. Den ken we maar eens aan „Turn turn turn". „Fifth dimension", „The notorious Byrd brothers", besteed ;„The ballad of the easy rider" )it kan a|en nog enkele andere luisterrij- leerkracike plaatwerken. De laatste elpee van The Byrds [daarentegen is een bitter te leurstellende zaak. Nog voor de elpee in ons land verschenen was, hadden wij al een vermoe den dat het met „Byrdmaniax", Ide titel van de plaat, niet zo lekker zat. Tijdens een televi- •interview enige tijd geleden lieten de heren Byrds tenminste merken niet zo enthousiast te :ijn over het overdadige sleute- en aan het geheel door produ- :er Terry Melcher. De scepsis 'an The Byrds ten opzicht van .Byrdmaniax" is volkomen te recht. Melcher, zoon van Doris Day, heeft gemeend het strakke geluid van McGuinn en de zij- te moeten „versieren" met violen, blazers en ander illu stratief spul. Het gevolg is dat „Byrdmaniax" nauwelijks de moeite waard is. In plaats van jofele country-rock horen we nu orkestraal gereutel met heel ver eg geluiden die wel eens van The Byrds zouden kunnen zijn. Slechts een nummer op de plaat ■ij van Melcherdecoraties, namelijk „Green apple quick step", een sappig wijsje met gastviolist Byron Berline in de hoofdrol. We geloven dat The Byrds niet zo blij zijn met deze schijf, hoewel deze toch heel .behoorlijk verkocht wordt. Maar dat zegt ook niet alles..(CBS S 64389). schijf „Homburg", „Shine on brightly", maar vreemd genoeg niet „A whiter shade of pale", de grootste hit van de groep. „Rock and roll classics vol, 10 From the vaults" (5C052.92457). De bekende Bove- maserie wordt vervolgd met een plaat, gevuld met werk van verscheidene artiesten^*" die in het verleden het top- en popge beuren beheersten. Zo komen we Jan en Dean, Ricky Nelson, P. J. Proby, Bobby Vee, Eddie Cochran, Fats Domino en nog enkele anderen weer eens tegen in nummers die echt iedereen zich niet meer zal herinneren. „Rock and roll classics More from the vaults", (5C05292458). Hetzelfde laken en pak met hier en daar wat andere na- „Rock and roll classics Deep er into the vaults" (5C052.92459). Net als de vorige twee schijven jeugdsentiment, vertolkt door bekende en minder bekende sterren uit de beginperiode van de pop. „Rock and roll classics Del Shannon" (5C.052.92545). De Amerikaan Del Shannon ken nen velen van ons nog wel als de man van de hit „Runaway", een nummer dat in 1961 vele hitlijsten sierde. Verder op dit nostalgiek plaatwerk bekende titels als „Hats off to Larry" en „Little town flirt". „Past, present and future Golden hits of The Shangri- Las" (Mercury 6338 064). In het begin en ook nog in het midden van de jaren zestig genoten de drie meisjes Shangri-Las grote roem in de Verenigde Staten met regelrechte smartlappen als „Leader of the pack", „Past, present and future", „Remem ber" en „What is love". Het is tekenend voor de malaise in de pop, dat dit miserabele werk nu op de hitlijsten prijkt. Wat een afgang. Heel wat betere Byrdsgeluiden staan op het kortgeleden ver schenen dubbelalbum „The Byrds".. Op deze platen vinden de beste nummers van de groep uit de afgelopen zeven jaar. Een retrospectief dus met nummers „Mr. Talnbourine man", I „Turn turn turn", „Ballad of the 1 easy rider", „Eight miles high", I „Lover of the Bayóu", „So you want to be a rock 'n roll star", i» .Jesus is' just allright" en rioem I maar op. Het aardige van dit dubbelalbum is verder dat óf) «re- binnenkant van de hoes foto's' staan afgedrukt van de ver scheidene Byrdssamenstellingen, I Zo komen we de nu elders tri omfen vierende David Crosby tegen op een prent uit de perio de '64'67 en verder zien we bekende gezichten als Chris Hillman (Burrito Bros.), Gram Parsons, Mike Clarke, Gene j Clarke (The Dillards) en uiter aard de huidige line-up. Aanbe volen. (CBS S 66298). H00KF00TS knappe pop Hookfoot is een nog jonge Brit se popformatie met als meest bekende man sologitarist Caleb ESi WEET JE NOG WEL OUDJE? Nu we met The Byrds toch in het verleden aan het duiken zijn, willen wij u even wijzen op het verschijnen van enkele beste elpees, die gevuld zijn met nummers uit het verre- en minder verre popverleden. „The best of T. Rex" (5C052.92453). Topnummers van twee Brit ten, die zich tooien met de bizarre naam „T. Rex". Titels: „Debora", „One inch rock". Lofty skies", „Stacey grove", „Child star". „Find a little wood" enz. „The best of Procol Harum (5C052.92455). Ui teraard vinden we op deze het ook die het eerste album van de groep Hookfoot met enkele bemoedigende woorden inleidt. Hij voorspelt Hookfoot een grote toekomst en daar zou hij wel eens gelijk in kunnen hebben. Quaye, Pope, Glover en Duck produceren gave geluiden met de nadruk op de instrumentale gedeelten, waarin heel wat gave soli verwerkt zitten. Hookfoot moeten we wel in de gaten houden. (DJLPS 413). JOHN BALDRY „It ain 't easy" Elton John en de vier musici van Hookfoot kunnen we ook beluisteren op de elpee „It ain't easy" van de reeds jaren in de pop meelopende zanger John Baldry, vroeger geheten Long John Baldry. Baldry heeft in zijn jonge jaren met heel wat cracks gespeeld als Mick Jagger, Charlie Watts, Alexis Korner, Rod Stewart en Elton John. Deze mensen geno ten toen overigens nog geen grote roem. Nu echter behoren zij tot de top van het popwe reldje, in tegenstelling tot Baldry die het maar niet gelukt is door te dringen tot de boven laag. Met Rod Stewart en Elton John (in de groep Bluesology speelde John enige jaren samen met Baldry) onderhoudt John Baldry blijkbaar nog g;oede re laties, getuige de medewerking die het illustere tweetal ver- leent aan „It ain't easy". Ste wart en John nemen als produ cer ieder een kant van de plaat voor hun rekening, waarbij El- ton John met Hookfoot ook nog instrumentaal meewerkt. We weten niet of het aan Stewart of John ligt, maar het is een feit dat John Baldry beter dan ooit voor de dag komt. Hoe groot de invloed van een produ cer kan zijn blijkt overduidelijk uit deze plaat. Op kant één is de geest van Stewart in praktisch alle nummers aanwezig. Zonder overigens in een Stewartimita- tie te vervallen benadert Baldry de rauwe sfeer van' de Stewart - schijven. Kant twee daarentegen gaat de lyrische kant op, het geen rustig toegeschreven mag worden aan het producerschap van Elton John. Baldry zingt ook een Elton Johnnummer, „Rock me when he's gone", een titel die ook prijkt op de vol gende, over enige tijd te ver wachten, elpee van het Groot- Britse idool. Daarnaast vinden we op kant twee „Mr. Rubin", een politieke song van Lesley Duncan, een juf die vocaal en compositorisch („Love song") heeft meegewerkt aan de elpee „Tumbleweed Connection" van Elton John. Hoogtepunten op de eerste kant vinden wij „Black girl" en „I'm ready". (Warner Bros. 46 088). MADELINE BELL solo Nu Madeline Bell dank zij haar medewerking aan het Blue Minkcollectief haar bekendheid weer wat heeft opgevijzeld (in de pre-Blue Mink periode wilde haar solocarrière maar niet van de grond komen), probeert zij het weer eens op de solotoer. Enige weken geleden verscheen van haar een elpee met twaalf sterke nummers, die op even DISCORUBRIEK door Charles Bels sterke wijze door Madeline over het voetlicht gebracht worden. Overigens zien wij het grote sterdom voor Madeline Bell niet zo zitten. Daarvoor is haar re pertoirekeuze niet commercieel genoeg, hetgeen natuurlijk geen schande is. (Philips 6308053). OSIBISA'S vitaliteit De popsensatie van de laatste maanden is ongetwijfeld Osibi- sa. een uit Afrikanen en West- Indiërs bestaande groep die kortgeleden nog in ons land was. Osibisa produceert aparte pop met de nadruk op het rit me, dat rechtstreeks uit de jungle geïmporteerd lijkt. Daar naast is ook de invloed van de jazz merkbaar in het stevige blaaswerk, dat overigens weinig (gelukkig maar) te maken heeft met het werk van groepen als Chicago, BST en Chase. Bij Osibisa domineert de vitaliteit en dat valt maar van heel wei nig groepen tegenwoordig te zeggen. Op de eerste elpee van de groep valt moeilijk een hoogtepunt aan te wijzen. Het geheel is een aaneenschakeling van puur ritmisch genot, waar bij men absoluut niet stil kan zitten. (Maps 4740). EL CHICAN0 „Revolution" Ook bij de muziek van El Chi- cano ('n uit Zuid-Amerikanen be staande, in Amerika werkzame groep) kan men moeilijk de voe ten stilhouden. „Revolucion" heeft de 2e elpee van El Chicano, een plaat, die in tegenstelling tot de eerste, bijna geheel ge vuld is met eigen warmbloedig werk. In sommige opzichten valt El Chicano te vergelijken' met Sergio Mendes Brasil '66, zij het dat de mensen van El Chicano een wat lossere toon voeren. Sfeervolle geluiden voor bij de avondlijke borrel, vak kundig geproduceerd door Tom Catalano, de man achter het succes van Neil Diamond. (Maps 4495). JJ BAND In de navolging van groepen als BST, Chicago, Chase en anderen opereert de internationale for matie J J Band (Belgen, Britten en een Italiaan enz.) met een blazerssectie. Ook qua repertoi re heeft de JJ Band goed geke ken naar voornoemde formaties. We kunnen tenminste op de eerste elpee van de groep niets origineels vinden. Zonde van het duurbetaalde vinyl. (CBS S De vierde van Blood, Sweat Tears Op de nieuwe elpee van de Amerikaanse superbrassformatie Blood, Sweat and Tears, de vierde langspeler van de groep als wij ons niet vergissen, staat werkelijk prachtige, grandioos gearrangeerde muziek, waarin de vitaliteit overigens volkomen gedood is. De plaat is als een magisch realistisch schilderij met verbluffende technische staaltjes en als je dat nou vol doende vindt, dan is de nieuwe elpee van BST gesneden koek. Maar degenen die zoeken naar improvisatie, warmte, vitaliteit worden danig teleurgesteld. Die vitaliteit wordt echter wel voor gewend in de amechtige vocalen van David Clayton Thomas, zo als in „Go down gamblin". Met een beetje kennis van zaken echter kijk je dwars door die zogenaamde warmbloedigheid heen en dan ontdek je dat alles noot voor noot op papier staat. Overigens blijven we bewonde- John Baldrv ring koesteren voor het gewel dige technische vakmanschap van de groep en ook voor de composities van de heren BST. (CBS S 64355). LYNN ANDERSON „You're my man" De charmant ogende Lynn An derson heeft met „Rose Gar den", You're my man" en „Knock three times" drie beste hits op rij gescoord. Een reden te meer om een elpee op de meute los te laten, de elpee „You're mij man". Deze plaat bevat elf met een countx'y- en westernsausje (country flavoured noemen ze dat in de States) overgoten ti tels, die er, wat ons betreft, ondanks de wat zoetelijke smaak, best ingaan. Titels: „Proud Mary", „Joy /to the world", „Put your hand in the hand". „Knock three times", „I'm gonna write a song" en uiteraard de titelsong. (CBS S Strijder PETE SEEGER De bekende Amerikaanse volks zanger of beter gezegd protest- ranger Pete Seeger mag dan in middels de middelbare leeftijd bereikt hebben (hij is 52 jaar), hij schuwt nog steeds het pro test niet. Onverdroten blijft hij middels zijn liederen strijden voor een betere wereld. Ook zijn nieuwe elpee „Rainbow ra ce" is weer gevuld met wijze levenslessen. zoals in „Last train to Nuremberg", waarin hij het Amerikaanse beleid inzake Vietnam hekelt. Daarnaast be zigt Seeger ook vrolijker taal, zoals in „my rainbow race", hoewel de on4«rtoon sardonisch blijft. Een grote plaat van een groot man. (CBS S 64445). Vers van de pers Door de vakantie (daar hebben we toch recht op) zijn wij wat achter op het platenbespreek- schema gekomen en daarom willen wij hieronder in het kort een overzicht geven van een aantal nieuwe platen, die we wegens ruimtegebrek niet uit voeriger kunnen behandelen. Een en ander houdt overigens niet in, dat het hier inferieure platen betreft. „Frank Pourcel et son grand orchestre" (C 064 15554). Pourcel vertolkt met zijn met vele violen versterkte or kest bekende nummers uil het poprepertoire, zoals „My sweet lord", „She's a lady", Sad Lisa" ..Alan TaylorSometimes" (Li berty 83483). Alan Taylor is een Britse folkzanger, die bege leidt door wat vrienden uit de Fairport Conventiontioek stem mige liedjes zingt. „Direct hits" (CBS S 64419). Een verzamelelpee met werk van Santana. BST. Byrds Ballin' Jack, Christie, Mark Lindsay en wat minder bekende sterren. „Rasmussen" (Reprise 44 1 37). Flemming Rasmussen telt al een hele tijd mee als producer en technicus, maar als artiest debuteert hij nu met een gave, evenwichtige elpee met liedjes, waarin we hier en daar wat Beatle-invloeden tegenkomen. „Jackie Lomax Home is my head", (Warner Bros. 46 091). Een melig plaatwerk van een artiest, die we eigenlijk al ver geten waren en die we eigenlijk ook maar vergeten moeten. „B. B. Blunder Workers playtime" (UA 29156). Prettige rock van Britse origine met vo cale medewerking van Julie Driscoll en met gastsoli van Brian Auger en „Stone" Mick Taylor. „Savage Grace 2" (Reprise 44 139). Stevige, ronde geluiden van een groep die ons volkomen onbekend was, maar vanaf nu zeker tot onze favorieten be hoort. Uitblinker pianist John Seanor. De sojaboon werd 5000 jaar geleden in China beschreven als één van de vijf heilige voedingsmiddelen, die jaar lijks met ceremonieel door de keizer werden geplant. In die tijd al was de soja boon ook ver buiten China bekend: in Korea, Mand- sjoerije en Japan. Het ge liefde produkt, dat op ver schillende manieren bereid werd, veroverde het gehele Verre Oosten en er is daar geen nationale „keuken" te bedenken zonder gerechten met de pikante, zoet-zoute smaak van sojasaus of met een van de schimmelpro- dukten. Toen in onze rijke koopmanstijd ondernemde lieden schepen vol specerijen uit de Oriënt lieten komen, en de Nederlandse huis allerlei kruiden leerde kennen, maakte het eerste kruikje soja zijn voorzichtig en tree, Onze overgrootmoeder goot een paar druppeltjes in de soep. Oosterse keuken De repatrianten die na de tweede wereldoorlog uit het ou de Indië terugkwamen, brachten negatieve en positieve waarden Met hun heimwee wisten zij geen weg, wij evenmin. Hun huisvesting was een probleem voor hén en voor ons; hun aan passing moeilijk voor alle par tijen. Maar positief is de waar de van de oosterse keuken die zij hier introduceerden en die bijzonder gewaardeerd en nage volgd werd. Indische en Chinese restaurants verrezen in heel het land en hun aantal breidt zich steeds uit, zelfs de kaaskop uit de meest afgelegen polder heeft zijn nassi gegeten. En hij weet dat soja (ofwel ketjap) de Amerikaans gewas Intussen is op 't ogenblik Ameri ka de grootste producent van so jabonen en -olie. Er is daar een studie gemaakt van dit gewas met het resultaat dat er nu soorten gekweekt worden met een hoog vetgehalte, en soorten met een hoog eiwitgehalte. De plant is onopvallend, de kleine vlinderbloem is wit of lila en de peulen zijn sterk behaard: ze zijn van de familie van onze erwten en bonen. Of schoon de zaden uit de peul het belangrijkst zijn. verleent de hele plant goede diensten, want hij is waardevol als groenbe- mester en levert uitstekend Ook onze erwten en bonen be vatten eiwit, maar de sojaboon overtreft ze; de meeste soorten bevatten ca. 38 procent eiwit (50 gram sojabonen kunnen qua ei witgehalte 1 ei vervangen). Het vetgehalte bedraagt gemiddeld 17 procent, maar er zijn dus soorten die speciaal voor het vet gekweekt worden en dan ook veel vetrijker zijn. De geleerden hebben uitgemaakt dat de com binatie van rijst met een soja- produkt, de waarde van beide voedingsmiddelen verhoogt, mits ze tegelijkertijd geconsumeerd worden. Dat hangt samen met de aminozuren en het lysinege- halte... maar 5000 jaar voor die ontdekt werden, wisten de oos terlingen bij intuïtie dat de combinatie goed en gezond was! Het blijkt nu dat deze twee voedingsmiddelen samen een te kort aan diex-lijk eiwit voor een maakt wordt door geweekte groot deel goed kunnen ken. Sojaprodukten In het stamland van de sojabo nen zijn verschillende berei dingswijzen uitgedacht, die de tong strelen en goed zijn voor de spijsvertering. Het bekendst bij ons is de pittige sojasaus, die niet alleen bij de rijsttafel wordt gebruikt maar ook goede diensten bewijst ter verbetering pen en vleesgerechten. De sojasaus wordt bereid uit de bonen en tarwe of rijst die ge zamenlijk lang gisten moeten. Het eindprodukt bevat eiwit van een bijzonder goede samenstel ling en het is alweer lang niet dom dat soms de onontwikkelde oosterling een lepel soja per dag als medicijn gebruikt! De tempé, een schimmelkoek van sojabonen, kan op zoveel ver schillende manieren in de oos terse keuken bereid worden, dat het'nu eens aan zoet roggebrood doet denken, dan weer aan chips. Om de tempé te maken, worden de bonen eerst geweekt, daar na van de vliesjes ontdaan, daarna gekookt, gekoeld en geënt met een schimmel die op rijstemeel is gekweekt. De massa wordt op bamboemat- ten, die met bepaalde bladsoor ten belegd zijn, uitgespreid, met dezelfde soort bladeren bedekt en twee of drie dagen in het donker bewaard. Dan is er een vaste massa ontstaan die goed gesneden kan worden. Nu is de tempé klaar voor de verkoop en nu begint de kok ermee te tove ren. Het is zulk een licht ver teerbaar voedsel dat kleuters het uitstekend verdragen... Intussen heeft er in het oosten een methode bestaan waarbij dc tempé met de voeten getrapt werd (zoals wij uit wijnstreken weten dat eertijds de druiven met de voeten in de wijnpers .werden platgetrapt). „Zo komen de onmisbare gist- en bacterie soorten erin", zegt men lachend. Bekend is de sojakaas, tahoe of takoah in het Chinees en tofu in het Japans. Hiervan is het uitgangspunt sojamelk, die ge maakt wordt door geweekte, gekookte en vermalen sojabonen met water te vermengen. Door het toevoegen van zout, azijn en ongebrande gips, gaat de melk achtige vloeistof stremmen (zo als kaas). Dit gebeurt in recht hoekige bakken, waardoor de „kaas" zich gemakkelijk in blokjes laat snijden. De smaak is wat flauw en lijkt in de verte op champignons. Maar het is alweer de goede kok die er iets lekkers van weet te maken. Ook tahoe kan uitstekend door jonge kinderen verdragen wor den. Sojamelk heeft zelfs meni ge zuigeling die het zonder moedermelk moest stellen, in leven gehouden. In ons land speelt sojamelk van een speciale samenstel ling een rol bij de voeding van zuigelingen die over gevoelig zijn voor de eiwit ten in koemelk.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 15