J Omliggende gemeenten door investeringsstop verontrust „VERRADERLIJKER DAN EEN SLANG" FATAAL EINDPUNT' Een trotse ezelmoeder gevecht tussen vrijheid en wet Na motie van Leidse gemeenteraad: Woubrugge onderneemt actie iEerste paal geheid Tjpor uitbreiding NEM Stemvorkje in plaats m;, van orgel Levensgevaarlijke explosieven gestolen Auto door caféruit Gehandicapte valt in sloot bioscopen in LEIDEN Sex a contant 197lfelJDAG 20 AUGUSTUS 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN/WOUBRUGGE De motie, waarbij de raad van Leiden op 28 juni de investeringen in de energiebedrijven staakte op voorwaarde dat het Rijk de benodigde middelen zal verstrekken heeft in het voorzienings- gebied sterke verontrusting veroorzaakt. Gevreesd wordt, dat de inves teringsstop tot gevolg heeft, dat er geen hoofdleidingen voor gas en licht meer gelegd worden waardoor nieuwbouwprojecten en uitbreidingen zonder energie komen te zitten. Burgemeester J. C. van Wageningen van Wou brugge heeft de besturen van de gemeenten in het gebied op 4 augustus een schrijven gezonden om de gevoelens van zijn collega's af te tasten. kanariegele uitrusting sloeg de heer P. S. Sto illandse Constructie Groep, de eerste paal voor de fabricage- en magazijnhal. llDEN Op het terrein van de Hol- se Constructie Groep n.V. aan de Meilaaan te Leiden, is gistermlddg j'graerste paal geslagen voor een nieu- '^ivjabricage- en magazijnhal. In de li]Kh.e fabricageloods komt een appa- i >ouwhal en .Pipeshop" (fabricage ierlï pijpleidingen); in de tweede wordt Uitbreiding voor Elascon en een lage-afdeling gesitueerd. Beide zijn iingen van de Nederlandse Electro- ossitt Maatschappij (NEM) eveneens in nne] Leiden gevestigd. kn.fi van de bekende dochtermaat- ipijen in Leiden is de HCW aan de irwoudseweg-Vijf Meilaan. De to- ve productieruimte beslaat on- )okter Bazuin kwart eeuw «•i Leidse dienst ,5rt i [DEN Dokter J. G. Bazuin, di- de Gemeentelijke Genees- Gezondheidsdienst, zal bin- kwart eeuw in dienst zijn de gemeente Leiden. Om aan dat enig relief te geven, wordt op igmiddag, 3 september a.s. van uur tot half zes een receptie ge- het gebouw van GG en GD de Roodenburgerstraat la. Men zal de gelegenheid zijn, de heer in geluk te wensen. Wegens het .«-• beroep in Maassluis zal drs. A.E. der Woude op zondag 19 september middagdienst afscheid nemen van eref. Kerk van Lisse. lit) AZERSWOUDE De Stichting k, scholen Hazerswoude-Rijn- it( jk-Koudekerk-Aan den Rijn taieeft de 'gemeente enige tijd ge- tusf den verzocht in de aanschaf- oi lgskosten van een orgel bij te jfst agen. De gemeente Hazerswou- is van plan dit verzoek af te ijzen. En wel omdat men vindt, kun at een orgel c.q. harmonium als gebj egeleidingsinstrument bij het ingonderwijs geen enkel nut zou ebben en zelfs schadelijk zou iu voor de muzikale vorming. ol! ovendien vinden de burgemees- en de wethouders van Ha- hswoude dat er veel goedkopere uziekinstrumenten zijn die voor it doel even goed gebruikt kun- a ,jj worden. Vandaar het advies 't het gemeentebestuur geeft de stichtinS: neem maar een nvoudige stemvork of desnoods en chromatische stem- of blok- -ricl u'1- De raac* zal er van de week "erii 'er beslissen. Het zal wel een emvorkje worden. geveer 5.000 m2 en zal medio 1972 ge reedkomen. In de tweede faze van het nieuwbouwproject zal een kantoor- en kantinegebouw aan de Vijf Meilaan wordn opgetrokken. Deze kantine krijgt een capaciteit van 120 stoelen. Hoofdleidingen in nieuwbouw worden knelpunt „De buitengemeenten zijn bang dat ze in de knoei komen", zegt de heer Van Wageningen. „Afhankelijk van de me ningen van de gemeenten die energie van Leiden betrekken, zullen wc er ons over beraden of we iets tegen Leiden moeten ondernemen of dat we de minister zullen aanspreken. Het aandringen op een andere structuur voor de energievoor ziening hoort ook tot de mogelijkheden". Gevraagd of er op dit momejit uit breidingsplannen in het gewest zijn, die door de Leidse maatregel in moeilijk heden verkeren, zei de heer Van Wage ningen: „Ik ken natuurlijk niet alle ge vallen maar ik geloof niet, dat er op dit moment één werk is, dat rechtstreeks bedreigd wordt". Geen kabels Ir. H. W. Brooshooft, directeur van j de Stedelijke Febrieken van Gas en Elektriciteit te Leiden, nog niet op de hoogte van het schrijven van de heer Van Wageningen, zegt: „Ik neem aan, dat de buitengemeenten zullen gaan protes teren. Ik kan nog geen bedreigde geval len met name noemen. Maar het college van B. en W. van Leiden heeft de be sturen van de gemeenten in het verzor gingsgebied van de investeringsstop op de hoogte gesteld. Bovendien heb ik aÜe directeuren van Gemeentewerken in het gebied de mededeling laten doen, dat er geen kabels gelegd zullen worden in de uitbreidingsplannen" Slachtoffer De gemeente Koudekerk a.d. Rijn noemt de investeringsstop „een moeilijk verteerbare zaak". „We hebben altijd weinig problèmen met de Lichtfabrieken gehad", aldus de heer A. Goemaat, direc teur van Gemeentewerken, maar nu krij gen we te horen: „Het spijt ons, maar we mogen niets meer investeren". Op dit moment zijn de moeilijkheden nog inci denteel. Zo is de nieuwe school „De Rank", die op 1 september geopend moet worden, getroffen door de maatregel dat er geen kabels gelegd worden. Directeur Goedmaat: „We verwachten, dat over een maand de situatie nog ongunstiger zal zijn. Wat het gaat worden met de ruim 80 woningen, die in onze gemeente op stapel staan, is niet bekend. We wachten maar af". LEIDEN Vanuit een bunker van de Kunstvuurwerkfabriek N.V. Kat, aan de Haarlemmerweg, zijn gisteren om streeks het middaguur tien explosieven gestolen. De diefstal is gepleegd door drie jongens van ongeveer tien jaar. De gestolen explosieven, donderbussen van het „marontype", zijn bij ondeskundig gebruik levensgevaarlijk. De donder bussen, hebben een lengte van 8 centi meter en een diameter van 3 centime ter. Het model komt overeen met dat van een grote staaf batterij. De spring stof is verpakt in groen, glimmend, vetvrij papier. Boven op de donderbus zit een ontstekinsknop van metaal. Deze ontsteking kan cp velerlei manieren in werking gesteld worden. Door aanste ken met een lucifer, door wrijven of door een stoot op de knop. Na de ontsteking explodeert de donderbus bin nen 11 Va seconde. Wordt het explosief niet onmiddellijk weggeworpen, dan kan dit zwaar lichamelijk letsel tot gevolg hebben. De explosie verwoest alles in de onmiddellijke omgeving. De explo sieven worden minder gevaarlijk naar mate zij vochtiger worden Mocht men een van de explosieven vinden dan wordt men verzocht om deze bij de brandweer ;te brengen of de vondst aan de brand weer te melden. Gisteravond heeft de politie in de wijken rondom het terrein met een geluidswagen rondgereden om de bewoners van de wijken te waar schuwen en aan te sporen de explosie ven in te leveren. Dit heeft tot nu toe geen resultaat gehad. VOORHOUT Bij café Van Leeu wen aan de Jacoba van Beierenweg is gisteravond omstreeks kwart voor acht een auto door de ruit getuimeld. De bestuurder, afkomstig uit Noordwiker- hout, werd licht gewond. De auto ging totaal verlóren. Rijdend op de Jacoba van Beieren weg, lette de automobilist een moment niet op. Hij raakte een naast de weg geparkeerd staande auto, schoot naar de overzijde, maakte een halve slag en ging door de ruit. De politie bracht de bestuurder, die enkele kleine verwon dingen had opgelopen naar dokter Bots. ALPHEN De aandacht van een automobilist werd gisteren getrokken door gespartel in een sloot langs het rijwielpad in wijk Hoorn. Hij stopte en kwam tot de ontdekking dat een man in het water lag. Hij bracht hem op de kant en het bleek, dat zijn toestand niet zo best meer was. Dit papieren die de man bij zich had kwam men er achter, dat men met een geestelijk gehandicapte te doen had, afkomstig uit een inrichting te Bennebroek. Hij was weggelopen van een groep, die op bezoek was in Avi fauna. Dokter Stehouwer verleende me dische bijstand, waarna de 58-jarige man weer wat opknapte en per ambu lance naar Bennebroek mocht worden Bijna waardeloze spullen worden voor enorme prijzen aangeboden NOORDWIJK Bij de politie van Noordwijk zijn de laatste tijd klachten van gasten binnengekomen over ver koopmethoden van handelaren in horlo ges en bijouterieën, die hun artikelen op straat en vooral in 'de buurt van par keerplaatsen te koop aanbieden. De waarde van deze artikelen staat volgens de politie in generlei verhou ding tot de daarvoor gevraagde en be taalde prijs. Gebleken is, dat o.a. horloges die voor f 325,-- per stuk verkocht werden, niet meer dan f 25,— waard zijn. Een arm band aangeprezen door handelaren als goud-doublé en te koop voor f 400,—, werd door een deskundige geschat op niet meer dan f 15,--. LANGERAAR. In het hertenkamp bij het bejaardena :rum in Langeraar heeft een ezelin een veulen ter wereld gebracht, dat bijzonder mooi van kleur en vorm blijkt te zijn. De eigenaar,, de heer P. Jvan Rijn, is erg trots op dit jonge beest. Er zijn zeer weinig ezelsveulens in ons land en daarom is dit wat bijzonders. De bewoners van het bejaardencentrum hebben het jonge beest van alle kanten bekeken. De tweei dairiesezels, die in het kamp lopen, hebben gezelschap van twee herten en binnenkort komen daar noo drie herten bij. Wat pluimvee completeertfiet dierenpark. Kirk Douglas, eenmaal ontsnapt uit de gevangenis, Verraderlijker dan een^slang" Luxor)* sfeervolle gevangeniswestern LUXOR Het succes van de groots opgezette Italiaanse western heeft de Amerikaanse filmindustrie de injectie gegeven die ze zo nodig had om meer aandacht aan dit genre van eigen bo dem te besteden. De serie cowboy verhaaltjes rond Audie Murphy, de onverwoestbare Randolph Scott en al die anderen, die op het filmdoek vrijwel nooit zonder laarzen, patroon gordel, breedgerande hoed of edele viervoeter te zien waren, had zijn beste tijd gehad. Wilde men nog staande blijven naast de super- spaghetrtdwestern, dan moest men een kritischer oog hebben voor het sce nario. Met routineprodukten zou de markt voor dit genre geheel door de Italianen worden beheerst. Resultaten waren westerns als „Buteh Cassidy and the Sundance Kid" ep „Teil them Willie Boy was here". „There was a crooked man', die onder de Nederlandse titel „Verrader, lijker dan een gifslang" deze week in Luxor draait, doet voor dit tweetal niet veel onder. Veteraan regisseur producent en scenarioschrijver Joseph L. Mankiewicz is voor deze gelegen heid uit zijn luie stoel opgestaan en levert voor het eerst sinds jaren weer achter de camera meteen een heel aparte en onderhoudende wes tern af, die merkwaardig genoeg zich voor negentig procent afspeelt binnen de muren van een strafgevangenis midden in een dorre woestijn in Arizona. Daar tracht de afgedankte sheriff Woodward Lopeman OHenry Fonda) als directeur de gevangenis op hu mane wijze te temmen en ze een menswaardig bestaan te geven. Dit zou hem nooit gelukt zijn zonder de medewerking van de ongekroonde bendeleider Paris Pitman, die een straf van tien jaar moet uitzitten, maar alleen aan ontsnappen denkt om met een verborgen buit van een half miljoen naar Mexico te vluchten. Na een korte amusante introductie vinden we het gezelschap bij elkaar in één cel. Even lijkt het dan of de regisseur het tempo niet kan volhou den, maar al spoedig zit er weer geweldig veel vaart in dé film bij een hard vuistgevecht vol dwaas-grimmi ge details en een massaal gevangenis- Pas op meisjes! Dat zou eigenlijk de Nederlandse titel moeten zijn van het Duitse sex-werkje „Prostitution Heu- te" waarin onder regie van meneer Ernst Hofbauer de lichte dames van de Bundesrepubliek in lichtbeelden te kijk worden gezet. Want als één ding duidelijk wordt in dit verder nogal vage filmpje is het dat de meisjes die van de zonde leven uiteindelijk toch nooit goed terecht komen. Of ze nu Hamburg, München, Stuttgart, Frank, furt of Berlijn als domicilie hebben, het blijven zielige meisjes die met veel geld en een kater blijven zitten of het loodje leggen onder de wur gende handen van een of andere sex- maniak. Zo toont de camera aan het eind van dit werkstuk over de betaal de liefde het graf van Rosemarie Ni. tribitt, wier lichte leven onitijdig ein. dlgde maar aan wie de bioscoop met „Das Madchen Rosemarie" toch nog het een en ander uit de zakken der slechte mannen wegsleepte. Dat laat ste lijkt bij deze film onwaarschijn lijk want de verveling straalt verder af van dit voorlichtingswerk voor in Duitsland bedrijvige zakenlieden met nachtelijke bijbedoelingen. den, culminerend in de spectaculaire ontsnapping van de laatste met een ironisch slot, waarpit blijkt dat iedereen zijn prijs heep. Als de twee tegenstanders, die een onuitgesproken maar duidelijk waardering voor elkanders capaci teiten hebben, geven Henry Fonda en Kirk Douglas gave vertolkingen en elkaar ook in hun spel niets toe. Zij zien zich omringd door een aantal kleurrijke typetjes waarbij onze voorkeur uitging naariHume Cronyn, die een grandioze vertolking geeft van een narrig homofiel kereltje. Ail het overige geeft deze onderhoudende film nog extra kleur. TRIANON „Vanashing Point". Nederlandse titel „Fataal Eindpunt", is een film die geschoeid is op een Easy Riderleest. Ook in deze film wordt het gevecht geleverd tussen twee groepen- van de moderne maat schappij, de „vrije" mensen en de law en orderfiguren, in deze film vertegenwoordigd door de politie van een aantal staten in het westen van de V.S. Fataal Eindpunt is wat opname en stuntwerk betreft be slist een bijzonder knappe film. Ook de muziek is erg goed en brengt pre cies de sfeer. Het verhaal is echter niet boeiend, Als men niet in staat is om zich een beetje in te leven in deze film is hij ronduit vervelend. Het verhaaltje is erg eenvoudig. Ko- walski, een oud-marinier, ex-politie agent en ex-motor en autocoureur, moet om in zijn levensonderhoud te voorzien werken voor een autover huurbedrijf, dat pendeldiensten on derhoud tussen Denver en San Francisco. Eén van de ritten, die Kowalski maakt is een wedden schap. Hij heeft met zijn dealer, die hem van benzidrinepillen voorziet, gewed dat hij de wagen, een Dodge Challenger, in één dag van Denver den avonturenfilm met vechtjas Pe ter O'toole in de hoofdrol. Het is de oproer. Wat daarna volgt is een soort strijd om de macht tussen de recht- verbeten strijd van een soldaat die een (Duitse) onderzeeër met t de meest primitieve middelen tot zinken wil brengen. naar S. F. rijdt. Tijdens deze; rit neemt K. bij-zonder veel risico's' en wordt achterna gezeten door de po litie van drie staten. Hij wordt (tij dens zijn tocht echter geholpen door Super Soul, een disc-jockey, die hèm uitroept tot het symbool van vrij Amerika. Tegen het einde van de na bereikt heeft waarschuwt Super film, wanneer K. San Fransisco bij- Soul hem dat hij de laatste blokkade niet zal overwinnen. Niets is minder waar, want verdoofd door drugs en vermoeidheid vliegt Kowalski tegen twee zandschuivers aan en gaat sa men met zijn auto in vlammen op. Erg fijne punten in de film zijn de flash-backs, momenten die Ko walski beleeft en die herinneringen oproepen aan het verleden. Sterk spel is te zien van Barry Newman als Kowalski en van Cleavon Little als de blinde d j. Super Soul. In het kort Prolongaties in LIDO blijven de opgewekte bu- chauffeurs van de dubbeldekkei deze week met veel succes een sabo- tage-actie voeren tegen vrouwelijke collega's. Wie inspecteur Blackey, Ma, Arthur en Olive eens op het grote scherm wil zien mag deze kans niet voorbij laten gaan. CAMERA zet de vertoning voort van Murphy's War, een met actie gela- In STUDIO kent gezelligheid geen lijd. Voor de achtste week is men hier Samen uit, samen thuis met de drie komieken Bourvil, de Funès en Terry Thomas. Men valt hier van de ene in de andere dolle situatie, ook al is het een „oorlogsfilm". Met deze film bent u nog. even helemaal in de vakantiesfeer. radc-l Ijker ilaal EJndpunl De Spookzolder Zo. 2.30, 4.45,

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3