HEVIGE EXPLOSIE VERWOEST DEEL JJMFABRIEK-DELFT Dollarberaad EEG-landen levert niet veel op „Zonnevlugjes brengen toerist 4 a 5 dagen naar Zuiden |Twee doden, acht gewonden m miljoenen guldens schade Politie ontruimt het Schuttersveld Dr. Veringa herstelt voorspoedig Posttarieven weer hoger 62e jaargang, no. 18.470 VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1971 MINDER WARM Vooral vannacht, plaatselijk regen of een bui. Morgen nu en dan ook zon. Overwegend matige wind, draaiend westelijke richtingen. Minder met minimumtemperaturen omstreeks 16 en maxima van 19 tot 24 graden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Om hun aandeel in het vakautiecharterverkeer in de Vanaf 180 gulden; Vliegunie hoopt op deze wijze in de komende maanden 10.000 nieu we klanten aan zicli te binden. Een woordvoerder verklaarde van- ten hebben vijf Nederlandse reis organisaties in samenwerking met de luchtvaartmaatschappij Transa- via en negen hotels in Spanje en Griekenland een stuntprogramma gelanceerd, waarin korte vlieg op Schiphol, dat het hier om een stunt gaat, waar de organisatoren niets aan verdienen. „Enige doel stelling is het vliegen bij het grote publiek extra-snel populair te ma- vakanties tegen aantrekkelijke prijzen worden aangeboden. Zij hebben daartoe opgericht De Vlieg- unie, die van de Rijksluchtvaart dienst toestemming heeft gekregen barrières te doorbreken". De toe stemming van de Rijksluchtvaart dienst is gekomen na twee jaar in tensief onderhandelen, waarbij twee keer hetverzoek van de Vlieg- vluchten te organiseren voor prij zen, die ver beneden die der ge regelde lijndiensten liggen. Het is de eerste keer, dat de Rijks uni werd afgewezen. Extra-service voor deze mini-trips wordt gege ven dor AVIS, die desgewenst in Spanje en Griekenland een privé- auto verzorgt tegen forse kortin luchtvaartdienst afwijkt van de stringent gehanteerde norm. dat de prijzen van chartervluchten niet lager mogen zijn dan 60 procent van het laagste IATA-tarief. Het gen. Van de zijde van de Rijkslucht vaartdienst gaf men als commen taar, dat deze opzienbare beslissing bij wijze van proef genomen is om organisaties nu in hun „zonnevlug- jes" vier- en vijfdaagse reizen kunocn aanbieden vanaf 180 gul- voledig pension cn een kamer met douche, toilet en balkon. Men ver- kert de vierde dag om half vijf terug in Nederland. Andere prijzen: vier dagen Costa land te bevorderen. Na lange aar zeling is men tot de conclusie ge komen, dat via een aantal extra- gekope vluchten het charterver- Voor deze prijs gaat men vier dagen naar Benidform op basis van Schiphol voor een vlucht van on geveer twee en een half uur en I del Sol 195 gulden. Majorca 180 gulden en Rhodos 239 gulden. De ker in de minder favoriete maan den gestimuleerd kunnen worden. (Van één onzer verslaggevers) bELFT Bij de explosie die gisteravond om Jrijf minuten over half acht de N.V. Lijm- en peiatinefabriek Delft National Chemie aan de fotterdamseweg in Delft heeft getroffen, lijn twee werknemers om het leven gekomen, icht anderen raakte bij de explosie gewond moesten in de Delftse ziekenhuizen wor- en opgenomen. De hevige ontploffihg ver oorzaakte in Delft en omgeving en in de jiaagse agglomeratie veel opschudding. De Omgekomen slachtoffer zijn de 24-jarige panjaard Lauro Gonzalez Ferreia en de 38- larige Delftenaar W. L. Zimmerman. Deze laatste is nog steeds niet in puin teruggevon den. Van de acht gewonden zijn er inmiddels twee naar huis gestuurd. De zes anderen, de 3E-jarige Delftenaar H. de Koster, de in Den Haag woonachtige Spanjaarden M. P. Perez Lorenzo (24) en H. Gonzalez Alonzo (31). de 47-jarige Turk S. Esikli, de Marokkaan D. Moustaff en de Pool Dyszlewski, liepen min of meer ernstige verwondingen op. De schade bij de lijm- en gelatinefahriek wordt geschat op twee miljoen gulden. Door de ex plosie zijn ook de gebouwen van de Neder landse Kabelfabriek aan de overkant van de Schie ernstig beschadigd. Men schat dat het herstel daar een bedrag van ruim een miljoen gulden zal vergen. De brandweer heeft tot vanmorgen 6 uur nog nablussingswerkzaam- heden verricht. De explosie gisteravond deed zich voor J de ontvetingsafdeling van de lijm- en latinefabriek waar op dat moment man aanwezig was. Hoewel de /an de brand nog altijd niet fekend is, hebben ooggetuigen eerst een i rookpluim waargenomen waarna huizenhoge vlammen zichtbaar wer- Toen nam men de explosie, waar, Pfinen enkele minuten stortte het 20 m gebouw mét donderend geraas Van de arbeiders die via de auchtladders probeerden te ontkomen, [erden er twee direct dodelijk door het ïerstortende puin getroffen. Eén van de teiders kreeg een stalen balk op zijn fek, waaronder hij meer dan drie uur fckneld bleef. |Door de explosie is het meest vitale de Lijm- en Gelatinefabriek Itroffen. De opbouw van het gebouw installatie zullen zeker anderhalf jaar nemen. De fabriek komt daar- een deel stil te liggen. Jüe enorme knal van de èxplosie was pr in Den Haag en Rotterdam te De Delftse brandweer en politie onmiddellijk groot alarm. Alle ^schikbare mensen en materieel werd ct naar de plaats van de brand ge leerd. De Rotterdamse brandweer Jeef stand by. Bij het horen van de trokken van heinde en verre lizenden nieuwsgierigen naar de Rot- Èrdamseweg zodat de Dolitie de handen lol had om voor de brandweer en de lnbulances de weg vrij te maken. ■Eenmaal ter plaatse kon niet difect lorden vastgesteld hoeveel gewonden er en. Men vreesde aanvankelijk dat r dan twee doden waren te betreu- Werknemers die bezig waren op ere afdelingen van het bedrijf waren middels met de reddingsacties begon- ^n. Men slaagde er in binnen een half 1 gewonden uit de puinhopen f bevrijden. Een gastarbeider lag be- (ttled tussen puin en een neergestorte balk die men onmogelijk met fiankracht kon verwijderen. In de buurt Zie verder pay. 5. laatste kolom. jPORTTOTO Aantal deelnemers: 571.669; inleg: 11.299.945: prüzenbedrag: 549.876,74. Voor de eerste, tweede, derde prijs en 6 premie beschikbaar: 137.469. Eerste vinnaars, elk bruto 3927,70; Jiveede prijs: 598 winnaars elk netto 229,-; derde prijs: 5973 winnaars, elk |etto 22,90. i de vijfendertig winnaars van eerste pry's krijgt als premie 137.469 JuUlen uitgekeerd. Zijn totaal komt dan (P 141.396,70. De winnaar van de premie pordt bekend op 15 september na het rstrjjken van de reclametermijn. (ADVERTENTIE) De voorzitter van de EEG-commissie, de Italiaan Malfatti verklaarde na af loop van het beraad dat het openstel len van de wisselmarkten het nodig maakt dat een gemeenschappelijk standpunt wordt ingenomen bij een confrontatie met andere landen, in het bijzonder de V.S. „Wij- wensen dat (Van onze correspondent) BKUSSËL De minister van Finan ciën van de EEG-landen hebben na zeventien uur vergaderen geen ge meenschappelijke aanpak van de dol larcrisis kunnen ontwerpen. Het enige resultaat van liet beraad is, dat maan dag de valutahandcl hervat zal wor den. Met name waren de Franse en de Duitse standpunten niet byelkaar de tien percent importtoeslag zo spoe dig mogelijk verdwijnt. Daarna is een basis gelegd voor verdere onderhan delingen In de komende tijd gaan de lidstaten hun houdin bepalen ten op zichte van het IMF om te komen tot een hervorming van het internatio nale stelsel. De technische en politieke problemen zullen diepgaand bestu deerd worden, zoals .het naast elkaar bestaan' van een of een dubbele wis gen iedere vorm van opwaardering van de franc; Duitsland wil dat de valuta's van 'de Zes onder bepaalde voorwaarden zwevend worden. Verwacht wordt dat voorlopig ieder land in de gemeenschap de zaken op zijn eigen wijze zal regelen. Voor selmarkt. Op 13 september komen de ministers opnieuw bijeen om met de opgedane ervaringen nieuwe voorstellen te for muleren „De problemen zijn niet opgelost, mar hét doel van déze bijeenkomst, hetweer openstellen van de wissel het invoeren van twee wisselmarkten, zoals België dat ook kent, een voor de speculatieve geldhandel en een voor het officiële kapitaalverkeer markt hebben we bereikt aldus Mal fatti. Minister Nelissen loonde zieli teleur gesteld over de afloop van het be- brand begeleidde gister avond de hevige explosie die een deel van de Delftse Lijm. en Gelatine fabriek geheel verwoestte. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De politie heeft vanmor gen om half elf een begin gemaakt met het verwijderen van woonwagens, die zich ongeoorloofd in Leiden ophouden. Op het Schuttersveld cn aan de voet van de molen „De Valk" bevonden zich er toen nog ongeveer 120. B. en W. van Leiden hadden hedenmorgen besloten de politie opdracht tot de actie te geven. Een trekker van de brandweer sleepte de eerste wagen naar het woonwagen centrum Zoetermeer dat, blijkens infor matie gistermiddag, nog acht lege plaat sen had. De politiekorpsen van tussen Leiden en Zoetermeer gelegen gemeen ten waren van 't transport op de hoogte gebracht. Gistermiddag om twee uur had burgemeester Vis de leider van de woonwagenbewoners de heer Petrus van Est sr., in een onderhoud op de hoogte gebracht van de besluiten van B. en W. van Leiden. De heer Van Est was er toen ook op gewezen, dat het gemeente bestuur vast van plan is een eind te maken aan het illegaal standplaats kie zen op het Schuttersveld. Naar aanlei ding van dit onderhoud vertrokken gis termiddag nog om drie uur en tegen vijven twee groepjes van in totaal ruim 20 wagens met onbekende bestemming. De ontruimingsactie hedenmorgen werd kracht bijgezet door 26 politiemannen met een rieten schild en helm en kara bijn, onder leiding van hoofdinspecteur G. A. N. Cornelisse en inspecteur J. H La Riviére. DEN HAAG (A.N.P.). Dr. G. II. Veringa, fractievoorzitter van de KVP in de Tweede Kamer, herstelt zich op merkelijk snel van de operatie, die hij maandag jl. onderging. De behandelende geneesheren spreken van een voorspoedig post-operatief beloop, maar achten ab solute rust voorlopig noodzakelijk, zo wordt namens de KVP-fractie meege deeld. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Dinsdag zal minister Drees (Verkeer en Waterstaat) in een brief aan de Tweede Kamer de stijging van een aantal posttarieven aankondigen. Het ligt in dc bedoeling per 1 januari een groot aantal PTT-tarieven te ver hogen. Onder meer zal meer moeten wor. den betaald voor de verzending van post stukken. Verwacht wordt dat het porto voor een brief zal stijgen van een kwart je naar 30 cent. Ook voor allerlei andere poststukken zoals briefkaarten en postpakketten zullen de tarieven om hoog gaan. Minister Drees zal de Tweede Kamer meedelen dat de tariefsverhogingen bij de posterijen dringend gewenst zijn, om de toenemende verliezen bij het postbe drijf te kunnen dekken. In het begin vol gende week te verschijnen jaarverslag van de PTT over 1970 valt te lezen hoe veel de PTT op de postdienst heeft ver loren en op de telefoongesprekken heeft verdiend. Het verlies bij de posterijen bedroeg vorig jaar 120 miljoen gulden. ATTENTIE Parkeergelegenheid heeft u bij ons op één minuut afstand v.d. Werf straat, Oude Rijn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigracht (Ir. Driessenstraat), Oude Vest en Lange Gracht (Lichtfabrieken). Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste merken in te Onze traditie is „altijd voordeli ger" geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maar het gehele jaar ,voor zoveel" En toch vakstanding als echte juweliers en horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit, door echte vakservice te bie den. Doet er uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovingsringen, horloges, klokken, cassettes, ver zilverde geschenkartikelen, bril- lant. De beste merken, de ruimste keuze, v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. Juwelier - Horloger. Spoedig akkoord over Berlijn BONN (AP) De ambassadeurs van de Grote Vier hebben in hun Berlins overleg de verschillen zover weten terug te brengen dat volgende week een ak koord over verbetering van het leefkli maat in Berlyn kan worden verwacht. Er zouden nog twee kwesties open staan, aldus de zegslieden, maar die zul len vermoedelijk volgende week door de ambassadeurs worden opgelost. Dezen komen maandag wederom bijeen in het voormalig geallieerd controlecentrum in West-Berlij a. (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1