Als ze Theo zeggen. word ik vergeten Luis Ocana tachtig maal door veilinghal Spijkers zoeken op laag (roei)water J Zo gaat dat bij het Japanse volleybal lindigt koers f/iel bij na-top Wielervedetten op uniek parcours in Den Hoorn Volleybalduel tegen Japanse grootmeesters Weer actie van „gevonnisten" IJSDAG 17 AUGUSTUS 1971 li le ncd izake HAAG Ze noemen hem meestal „de kale". Een ander zou lij ojiaarom misschien kwaad worden, maar hij beslist niet, integendeel ïijkspizelfs. Zolang ze hem zo blijven betitelen glimlacht Theo van der Burch, verTC Den Haags flankverdediger, die zes jaar in het Zuiderpark indruk t. Niïmaa,cte' no& van tevredenheid. Het bewijst dat hij nog steeds geen ergeten man is. En dat moet zo blijven. Hij mag dan eerste competitiedag zijn plaats in het eerste elftal van FC Den beu Haag zijn kwijtgeraakt aan de nieuwe aankoop Thijs Wijngaarde, die zondag tegen FC Den Bosch eenmaal scoorde, maar dat zegt hem niets. Eerlijk gezegd komt deze tijdelijke onderbreking van zijn car rière niet eens ongewenst, omdat hij zijn handen vol heeft aan zijn olie bloei staande bedrijf voor de woninginrichting. Maar straks, als ihij wel moet aanvaarden dat zijn aanwezigheid niet zoveel ophef meer zal veroorzaken, zal hij er weer bij zijn. De zelfbewuste Theo van.der Burch (26 pas) weet dat zeker. had 1 bet< vaarden waren. Thijs Wijngaarde bijvoorbeeld. Alleen de wijze waarop een en ander zich afspeelde was niet erg elegant. In de wedstrijd tegen For- tuna Vlaardingen moest Theo van der Burch na twintig minuten de geblesseerde Joop Korevaar ver vangen. *De „reserve", gebeten op zoveel onrechtvaardigheid, speelde als in zijn beste dagen. Toch nam de ondoorgrondelijke Jezek hem niet terug in het belang van nieuw komer Kila. Dat was een schop te gen hel zere been van Theo van der Burch. „Als het zo moet", liet hij FC Den Haags manager Eddie Hartmann de volgende dag weten, „dan stop ik. Dit is geen eerlijke Verhelderend Do daad hij het woord voegend liet hij bij de 1ste training meieen al ver stek gaan. F.en erg radicaal besluit dat het bestuur van FC Den Haag wellicht volkomen verraste. In een verhelderend gesprek met alle be trokkenen dook voldoende begrip op voor een oplossing op korte ter mijn. „Zet me maar terug naar de B-selectie", stelde praatgrage Theo van der Burch lenslotte ze!f voor. daarbij incalculerend, dat zijn con tract geen schade werd toegebracht en hii straks een uitdaging voor zichzelf had Daarop doelde ook manager Eddie Hartmann als hij concludeert: „Wij kennen Theo al langer dan vandaag. Hij speler niet laten zitten". Het mysterie het hierbij te situatie die Zelfs, in de periode dat FC Den Haag hem wegschuift naar de B- ïelectie, als een pion zonder bete kenis, herkent men in Theo van der ch de lefschopper, de branie maker. Hij maakt geen moeilijkheid bbels om onnodige wre- komen. Wat heeft hij 1 Zijn iveg terug z al door bemoeilijkt kunnen ■den. Hij haalt daarom momen even „adem", wacht tot zijn tijd minder kostbaar is, en stelt zich dan weer op waar hij vorig seizoen ein digde. „Pas als de mensen me weer •dt het v< dreigen me d; kan ik toch i te vergeten,i Theo van der Burch. door zijn collega-voetballers altijd een slecht erliezer met kaarten genoemd, heeft zich bij deze situatie verstan delijk neergelegd met de wetenschap dat het allemaal nog niet eens zo slecht uitkomt. Hij heeft geen rel gemaakt van de situatie die èn voor FC Den Haag èn voor hem zelf on bevredigend was. Bij oud-trainer Happel had hij waarschijnlijk anders gereageerd. Vandaar ook dat hij het destijds constant met hem aan de stok had. Sport of zaken „Misschien had ik anders gehandeld als zich twee jaar geleden had voor gedaan wat nu is gebeurd. Maar nu niet. Een betaald voetballer moet ook aan later denken". Het probleem van Theo van der Burch ten voeten uit. De businessman, dje het vorige seizoen zijn zaak van de grond kreeg, kwam begin 1971 voor het dilemma te verkeren sport of zaken te laten prevaleren. Hij probeerde een eombinatiemogelijkheid, dacht in de laatste faze van de competitie een succesvolle formule gevonden te hebben, maar kwam in juli in het trainingskamp Zuiderpark weer tot de conclusie zich zeer veel extra zorgen op de hals te halen. Zodra de trainingen achter de rug waren, rende hij naar de telefoon om zich te oriënteren. Tegen de achtergrond van deze situatie was het allemaal niet zo gek dat trainer Jezek expe rimenteel onderzocht of ook andere oplossingen voor het elftal te aan- Van der Burch is in een doodeenvoudige sich vaak voordoet bij een nog niet volgroeide ontwikke ling naar het full professionalisme. Zo benadert de nuchtere Hagenaar de kwestie zelf trouwens ook. „De sport en de zaak zijn te combineren, dat wel, maar moeilijk. Om nu in mijn geval te zeggen dan is full prol' worden het ideaal, daarin geloof ik niet meer. Ik ben al 26 jaar moet je rekenen" Herinnering Dat FC Den Haag inmiddels zonder Theo van der Burch toch bouwt aan de Europese topclub, die bij de fusiebesprekingen tussen ADO en Holland Sport centraal stond, kan voorlopig zijn volledige instemming hebben. De herinnering aan wat hij bereikt heeft, vergoedt immers veel Dat blijkt onder meer als hij steil: ..Het is nog altijd zo: stapt FC Den Haag ergens uit de bus dan zal nie mand zeggen: Hé. daar heb je de club Maar wel als „die kale" er bij is. Theo van der Burch. de optimist, grijnslacht Vergeten worden is er nog lang niet bij. Daar zorgt hij zelf wel voor. HANS DE BRUYN TILBURG Hij heet Yasutaka Matsudaira, is 41 jaar en noemt zich (nogal graag) een autoriteit, waaraan dan maar door niemand wordt getwijfeld tijdens de dagen van het vierlandenvolleybaltoernooi in Tilburg omdat zijn collega's Johan van der Haar (hij vooral), Roger Schmitt (Frankrijk) en Carlo Allenatore (Italië), beschamend moesten erkennen dat ze nog heel wat treden te beklimmen hebben voor ze de voeten van de fabuleuze Japanner kunnen aanraken. Yasutaka Matsudaira is de hoofdcoach van de feilloze Japanse volleybalmachi nerie die in Tilburg aan een trip van drie maanden door Europa begon. Matsu daira gaf, toen hij een handjevol Neder landse trainers een paar kunstjes ver toonde, een staalkaart van mogelijk heden die waarschijnlijk alleen maar passen in het Japanse cultuurpatroon Zo liet hij na JapanItalië (30) een uur voor straf excerceren, behalve de gebruikelijke training van twee uur. omdat de inzet van zijn ploeg in die wedstrijd onvoldoende was geweest. Zo Voor-Olympisch handbaltoernooi BARCELONA Nederland behoort tot de zestien landen, die deelnemen aan het Olympisch kwalificatietoernooi zaalhandbal, dat in maart 1972 in Spanje wordt gehouden. Acht daarvan plaatsen zich voor München, naast de eerste acht van het wereldkampioenschap (Roemenië, Oost- Duitsland. Joego-Slavië, Denemarken, West-Duitsland. Zweden. Tsjeco-Slewa- kije en Hongarije), die reeds zeker zijn van deelneming. De zestien landen zijn ondergebracht Groep A: België. Noorwegen, IJsland en Finland (zij spelen in Bilbao); groep B: Nederland, Oostenrijk, Frankrijk en Bulgarije (in San Sebastian;) groep C: Spanje. Engeland. Zwitserland en Luxemburg (in Barcelona); groep D: Rusland. Portugal, Italië en Polen (in Vigo). De elke groep kwalificeren zich voor de Olym pische Spelen. Om tot een finale van het toernooi te geraken, worden de nummers één en twee van groep a en t samengebracht in Zaragoza en die van groep c en d in Pamplona. De winnaars van deze groepen spelen de finale in Barcelona. vernederde Matsudaira een ongelooflijk talent als Yoshic Kobayashi door hem de bezwete gezichten le laten afvegen van zijn medespelers. Matsudaira deed meer wal hem niet erg sympathiek maakte bij vele collega's die op een wes terse golflengte denken. Keiishi Numa- kura kreeg een volleybal recht in zijn gezicht, vervolgens moest hij de bal op halen en met een buiging weer aan zijn opperhoofd geven. De Nederlandse i schrokken. Matsudi des: „Iedereen die ervan uitgaan dat is dan die mijn spele i ge- /er zijn metho- mij kijkt moet cultuur anders n. Daarom zijn allen hetzelfde gekapt, een ping en discipline". Discipline is waarschijnlijk hel grootste geheim var» het Japanse succes. Disci pline, die heeft te maken met een opti male voorbereiding. Bovendien weet de equipe zich gesteund door een team van specialisten op het gebied van psycho logie, training, techniek en wedstrijd analyse. Mei al die middelen streeft Japan naar de perfectie waarmee het 't Oosleuropese volleybal vóór hoopt te blijven. Japan won gisteren het vierlanden- toernooi in Tilburg zonder één set te verliezen. De Japanners zegevierden ook in hun laatste wedstrijd met 30 over Frankrijk. De setstanden waren: 1513, 156, 155. Nederland verloor ook de derde wedstrijd, met 32 van Italië (13—15, 15—10, 13—15, 17—15, 14—16). Eindstand: 1. Japan 6 pnt.; 2. Italië 4 pnt.; 3. Frankrijk 2 pnt 4. Nederland 0 pnt. Tweede zege van rolhockey jeugd ISERLOHN Op de tweede dag van het Europees kampioenschap rolhockey voor junioren in Iserlohn heeft Neder land met 52 (12) gewonnen van België. Het Nederlands jeugdteam staat door een minder goed doelgemiddelde dan Spanje op de tweede plaats. Spanje won met 30 van Frankrijk en Italië met 90 van Zwitserland. - Tan onze paardesportmedewerker) EN HAAG Er zijn woeiisdagmid- enige belangrijke draverijen op ndigt te verwachten. Belangrijk in de van „groot" zijn die draverijen zeker maar tenslotte is het geen kwestie sterren om de factor spanning in spel te brengen. en koers met Hornblower en Hèa estis VE over 1600 meter heeft vrij- zekèr een gesloten aankomst tus- deze twee en dan kan er van de rest het veld nog wel één bij komen zo- Edward A, Francina of Gold West- de top zijn de paarden in i zesde koers. Daimler heeft onlangs i-i L» tegenstand geboden aan Loring ;r, en een km.-tijd van minder 1.20.gelopen. Vorm dus in over al- of hij het uithoudt tegen y Hollandia en tegen Entry Volann vraag. half drie is de eerste start. Onze ises luiden: ipporaprjjs (2000 m, autostart, met Six - Importeur O - Imar- le. Outsider. Janco v. d. Lente, vationprijs (2000 m, autostart): I.van jjtndia - Iiino Contessa - Hilma. lotte S-prijs (2140 m, met trio); Judy inzorg - Jacobus O - Iskander. Out- jc inalco Leron. j loretteprljs (ren, 1350 m): Siciliano - ti Patata - Miranda. 'itomartisprys (2000 m, autostart, trio): Jody con Dios - Idool Buiten- - Junior. leltaprijs (2120 m): Daimler - Feny tandia - Entry Volann. - fcnise Volannprjjs (1600 m, autostart, trio): Hea Alkestis VE - Horn- ;r - Francina. Ountsider: Edward' A. Sarthoprys (ren. 2100 m. voor ama- amateuvs): Desiree II - Honey- ïkle Rose - Blason. Xaverineprljs (2100 m, voor leerlingen, trio): Helioii CH - Hannibal - Heros, tider: Tndien. Xelma Kittyprjjs (2000 m. autostart): iportant D - Henrv Belwin - Irish Kan. DEN HAAG Den Hoorn is een geografisch speldeprikje, stijf tegen Delft aangeplakt en het is geen wonder dat, behalve de autochtone bevolking en een handjevol randstedelingen, weinig Nederlanders van dit rustieke dorpje in de polders Delfland hebben gehoord. De vierduizend inwoners verdienen op eerlijke wijze hun dagelijks brood en in het weekend recreëren zij zich bij de plaatselijke voetbalclub, of af en toe bij FC Den Haag of Feijenoord die bij wijze van spreken vlak voor de deur liggen. Den Hoorn is Klein Duimpje en voelt zich daar best bij maar het zou toch wel graag eens de reus willen zijn. Niet dat het een minderwaardigheidscomplex heeft, maar het voelt zich wel gestreeld als in bredere kring over het dorp wordt ge sproken. Op zaterdag 18 september krijgt Den Hoorn zijn zin. Tachtig keer zal het publiek in de veilinghal het veld van wielercracks voorbij zien flitsen als onderdeel van het (aangegeven) parcours in Den Hoorn. Dan wordt er, met bewondering zelfs, over dit, niet eens autonqme, plaatsje gesproken. Op die datum zal Den Hoorn een invasie te verwerken krijgen van wielerfans die voor enkele guldens het fenomeen willen zien dat op de hellin gen van de Pyreneeën de grote Eddy Merckx tot een beginneling deformeer de. Luis Ocana zal dan nadat hij op 30 augustus in Sittard en op 11 september in beek (Limburg) heelt gereden in Den Hoorn zijn opwachting maken. Dat is niet de enige Hoornse stunt, want het paree KOPENHAGEN. Thomas Kei ler is een man van orde en regel maat. Met vaste naar de mening van vele roeiofficials te Saste hand leidt de Zwitserse ipud-skifkampioen als president de Internationale Roeifederatie I.S.A.). V inbreuk op de reglementen is boor de geslaagde zakenman uit Lu pin weinig minder dan een persoon- P'jke belediging. In niet mis te versta- e woorden hekelde hij de handelwij- e van besturen van een achttal nati onale bonden, gisteren aan de voor avond van de Europese roeiltampioen- p-happen. Na aanmanende telegram- n telefoongesprekken van het Secretariaat van de FISA waren de inschrijvingen voor de titelwedstrijden het Bagsvaerdmeer toch nog bin nengekomen. j hWij hebben de inschrijvingen aan vaard om de roeiers niet de dupe te laten worden van de fouten van de bonden", zei Keiler voor de loting. De FISA-presidenl liet nog een keer ge nade voor recht gelden. Dat deed hij toen bleek dat er geen Mexicaanse official aanwezig was om de inschrij ving van die bond te bevestigen. Tien minuten schorsing van de bijeenkomst was daarvoor nodig. Thomas Keiler, die vaak het verwijt heeft gehoord dictatoriaal de FISA te besturen, trok zich met zijn „college van wijze man nen" voor een kort beraad terug. Ontstemd was hij ook over het hoge aantal ploegen, dat juist voor de loting werd teruggetrokken. „Hij zocht gewoon moeilijkheden", zei mr. Udo Suermondt, secretaris van de Kon. Ned. Roeibond. „Begin juni heb ben we, zoals altijd, een voorlopige inschrijving gedaan. Direct na de na tionale kampioenschappen, toen vasl stond welke ploegen werkelijk zouden worden afgevaardigd, heb ik dat de FISA gemeld. En nu gaat Keiler wéér uit van de voorlopige lijst, terwijl de opsomming die in het pas gedrukte programma van de kampioenschappen staat, wel juist is". De resultaten van de loting van gister avond zijn overigens niet van al te groot belang. Volgens het gewijzigde indelingssysteem zullen ook dit jaar in alle zeven bootcategorieën na de serie en herkansingen halve finales worden gegroeid. Desondanks zal het de sup porters van Laga deugd doen, dat de Delftse vier met stuurman in de zwakste serie is ingedeeld. Nederlands sterkste troef heeft daarin zeker winstkansen. In het enige nummer waarin de snel- sten drie van elke serie overgaan naar de halve eindstrijden is de Aegir vier zonder stuurman ingedeeld in een race waarin slechts vijf ploegen star ten. Die beslissing van het lot heeft het Groningse kamp niet tot enthosias- me kunnen brengen. Oost- en West- Duitsland alsmede Rusland drie vrijwel zekere finalisten zijn door dat lot in dezelfde serij als de Neder; landers ingedeeld. IN DE VLIEGERMOLEN (Van c volleybalmedei DEN IIAAG Dc opening van het volleybalseizoen nadert met rasse schreden: 1 september is de datum waarop het nieuwe seizoen begint. Er wacht echter een bijzonder voorgerecht. Op woensdag 18 augustus spéélt dc Nederlandse hcrcnplocg "s avonds om 8 uur in de Voorburgse sporthal „Dc Vliegermolen" tegen Japan. Jai Zoetemelk, Wagtmans. Karstens, Van der Vleuten, Duyndam en nog een aan tal renners kilometer na kilometer zul len wegmaleii, is uniek in Europa en waarschijnlijk in de gehele wereld. Een deel van het parcours van 1.200 meter, dal door dé renners tachtig maal moei worden afgelegd, voert door een vei linghal. Het einde In deze hal zullen aan weerskanten tribunes worden gebouwd die duizenden mensen kunnen herbergen en zij allen kunnen van start en finish van dit veld vol vedetten getuige zijn. Ook langs het gesloten parcours kunnen duizen den een plaats vinden om het legertje beroepsriiders aan het werk te zien. De KNWU, bij monde van de consul voor Zuid-Holland de heer J. de Jager, is bijzondei- verguld met dit voor de wie lersport unieke parcours. „Den Hoorn brengt niet alleen een Nederlandse pri meur, maar zal de gehele wielerwereld versteld doen slaan. Stel je voor dat het zou gaan regenen, dan kunnen dui zenden mensen droog van een wegwed strijd genieten en waar kan dal? Wat in Den Hoorn gaat gebeuren, is het einde". Eenmanszaak Men zou geneigd zijn te veronderstellen dat achter beide stunts een grote orga nisatie staat. Niets is minder waar, want 'l contracteren van o.a. Ocana en het regelen van 't veilingparcours in n eenmanszaak. Een idee-fixe Roodenburg, een 34-jarige ...wuuci van Den Hoorn, heeft gestalte gekregen. Hij vindt hel beschamend dat plaatsen als Delft, Den Haag en Rotterdam zoiets niet kunnen organiseren en hij wil tegen de autoriteiten in deze plaatsen wel uitschreeuwen, „wat jullie met zijn allen nog niet eens .kunnen, kunnen wij in Den Hoorn wel". Marien Roodenburg is „knettergek" Aan zijn verstandelijke vermogens be hoeft evenwel niet getwijfeld te wor den De grijze cellen liggen in de juiste volgorde gerangschikt. Alleen gebruikt hij ze voor de wielersport waarvan hij helemaal bezeten is. Trouwens, hii zegt zelf: „Waren er maar meer van die idioten zoals ik, dan zou het voor mij een stuk gemakkelijker liggen" En dan zwijgt de spreker stil. De telefoon gaat en Charles Ruys, directeur-sportif van het Rotterdams Sportpaleis, die als in termediair tussen Roodenburg en de coureurs optreedt, komt ver tellen dal de onderhandelingen met Lu- MARIEN ROODENBURG eenmanszaak. cien van Impe. de kleine Belgische klimgeit, nog niet helemaal rond zijn. Deze Belgische klimspecialist naar Nederland halen Is geen sinecure. Maar Roodenburg wil het en dan zal het wel gebeuren, al heeft het contracteren van het huidige rennersveld reeds een enor me bres in de financiën van Rooden burg geslagen want voorlopig heeft hij. Met bemiddeling van Ruys uiteraard, zelf de renners gecontracteerd/die naar Den Hoorn komen. Hij vertrouwt er echter op dat het zakenleven hem niet in de steek zal laten, omdat hij nu niet met een „wenslijst" op bezoek komt, maar de contracten van de vedetten kan laten zien. „Nu kan ik tenminste tegen de mid denstand en de zakenmensen zeggen: kijk, deze sterren komen gegarandeerd. Wil u meedoen door hel contract van een of andere renner over te nemen? Dat is fair, want dan krijgen de men sen ook waar voor hun geld en uit het oogpunt van reclame is het voor hen nu ook veel aantrekkelijker geworden", al dus Marien Roodenburg. die al twee maal een ronde voor beroepsrenners In Den Hoorn heeft 'georganiseerd, waar van het succes door het ontbreken van azen niet overweldigend was. Op 18 september zal ook de wereld kampioen van de partij zijn. Dat wil Roodenburg ooken de man die op 5 september in Varese als eerste over de finishlijn snelt, zal óók tachtigmaal door de veilinghal in Den Hoorn schie ten. BART HOOGDUIN DEVENTER Bestuursleden van de zeven door de KNVB en de Haagse rechtbank „gevonniste" clubs hebben zich gisteravond in Deventer uitvoerig beraden over de mogelijk nog te nemen stappen tegen de gedwongen terugkeer naar het amateurvoetbal. Er werd be sloten dc zaak deze week nog met de clubs te bespreken en tc onderzoeken alvorens men aan het eind van dc week bekend zal maken welke maatregelen eventueel nog genomen zullen wor-

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7