fe vroeg voor devaluatie van dollar IRA-regering en -parlement W oon wagenprobleem steeds ernstiger in toelichting op maatregelen van ^resident Nixon: Loongrens ziekenfonds volgend jaar f 18.500,- Nieuwe verzorgster voor prinsjes Topdiamant alsing verv ONRUST IN GEHELE LAND Tocht kwam van ver van prins bleek bordkarton Anonieme brief voor ouders van vermoorde Bastiaan VRIJ WARM Sling slijk 'JJVASHINGTON/LONDEN (Reutei-, A.P.) De Amerikaanse minister van jnanciën, John Connally, acht het voorbarig nu al over devaluatie van de oilar te praten. Hij verklaarde gisteren in een toelichting op de maat- s egelen van president Nixon dat de dollar ten opzichte van sommige valuta aak'eker zal stijgen en tegenover andere munteenheden zal dalen, als een al- herziening van de wisselkoersen volgt. Zijn onderminister Paul 'olcker, die gisteren in Londen overleg heeft gepleegd met vertegemvoor- ZoefSigers van Groot-Brittannië, Duitsland, Frankrijk en Italië, heeft na ailoop k 'verklaard „veel begrip" te hebben ondervonden. Hij is vanmorgen naar 'g.jarijs vertrokken waar hij ook Belgische, Nederlandse en Zwitserse deskun- wgligen zal ontmoeten, ouder wie dr. Zijlstra, president van de Nederlandse beuBank. tl Connally heeft bekendgemaakl, dat de liquidileitsbalans" (die ook de parü prijsstop van negentig dagen iedereen zal gelden. Ook bij 'orderingen tot een beter betaalde mag de loonsverhoging pas anden ingaan, terwijl ook eer itelde verhogingen moeten worden Overigens kunnen mden de loononderhandelingen :ten, maar de verhogingen mogen werking treden als Je loonstop ingetrokken. bevoegdheid van de president om loon- en prijsstop in te stellen, is rigens vorig jaar lot stand gekomen fel verzet van het Witte Huis en de ipublikeinse leider in het Congres. Dit ïar werd de bevoegdheid verlengd, aarbij de regering zich duidelijk Dorstander verklaarde van 'n dergelijke evoegdheid, hoewel minister Connally ch nog tot voor kort tegenstander bleef _z_ :rklaren van een loon- en prijscontrole. ij verklaarde dat de maatregelen van resident Nixon waren ingegeven door omstandigheden. Daartoe ehoëen ongetwijfeld de enorme tekorten de betalingsbalans en de „netto UTRECHT (ANP) Half september vordt de nieuwe loongrens voor de iekenfondsverzekering, die op 1 janua ri van dit jaar extra werd verhoogd V™van f14.850 tot f17.050, vastgesteld. De lekenfondsen verwachten de de loon- ens per 1 januari 1972 op f 18.500, li worden gebracht. De trendmatige verhoging van de ongrens is gebaseerd op de gemiddel- stijging van lonen en prijzen in de jeriode juli 1970-juli 1971. Het Centraal Planbureau heeft de iekenfondspremie 1972 voor Verplicht '"verzekerden op 8,2 procent geraamd. Op •tét ogenblik is de premie 7,7 procent. DEN HAAG (A.N.P.) Prinses Jkatrix en prins Claus hebben mejuf frouw J. E. C. Lagendijk, tot voor kort vcrbonden aan de Ilaanstrakleutersdhool fe Leiden, als kinderverzorgster voor hun kinderen aangesteld. Zij zal morgen haar werkzaamheden op kasteel Draken- eteyn beginnen, aldus heeft de RVD meegedeeld. Mejuffrouw Lagendijk volgt mejuf- nK frouw E. Lunsingh Scheurleer op, die binnenkort in het huwelijk zal treden. Zij is geboren op 1 juli 1943 te Oostburg. Na haar middelbare schoolopleiding te Den Haag te hebben genoten, behaalde 1963 haar diploma kleuterleidster B. aan de Leidse kweekschool voor igstj voorbereidend onderwijs. Na een jaar in de Verenigde Staten te hebben gewerkt, was zij sinds 1965 verbonden aan de kleuterschool te Leiden. transacties met het buitenland be treffen), die in het tweede kwartaal een recordhoogte van bijna 6 miljard dollar hebben bereikt. Als de betalingsbalans in de tweede helft van het jaar even slecht blijft als. in de eerste helft, dan kan het tekort oplopen tot 22 a 23 mil- Onderminister Volcker verklaarde niet naar Europa te zijn ,gek_>mno- voor onder handelingen .over' valuta koersen maar voor overleg. Hij achtte het niet nuttig een groteinternationale monetaire con ferentie te beleggen, omdat het een illusie is dat op staande voet een oplossing voor het internationale geldvraagstuk gevon den kan worden. Hij meende dat de af zonderlijke regeringen maar moesten uit maken welke maatregelen ze wilden In ietjer geval hebben de Amerikaanse maatregelen bijzonder stimulerend ge werkt op de Amerikaanse effectenbeur zen. New York boekte een ongekende omzet van ongeveer 14,5 miljoen aan delen. terwijl het Dow Jonesgemiddelde van de aandelen met 33 punten opliep. In Europa gaat het overleg voort. Don derdag komen in Brussel 4e ministers van de E.E.G. bijeen om een gezamenlijk standpunt te formuleren ten aanzien van de zwevende koers van de dollar. Ook de raad van de GATT komt zo spoedig mogelijk in Genève bijeen. (Zie ook elders in de krant) Jane Birkin poseert als trotse moeder van de kleine Charlotte JaneJane, die nu al drie jaar in Frankrijk met Serge Gainsbourg samenwoont, kreeg haar baby vorige maand in een Londense kliniek. Het is Janes tweede kind. De vier jaar oude Kate is een dochter uit Janes huwelijk met de componist John Barry. BELFAST (AFP/DPA) Joc Cahill, een van de leiders van het Ierse republikeinse leger (IRA), heeft gisteren de vorming van een kabinet en een parlement voor Ulster bekendgemaakt op een klandesticne persconferentie in Belfast. De openings vergadering van het parlement wordt over ongeveer twee weken gehouden. Beide instanties zullen uiteraard ondergronds werken. De IRA-regering streeft naar erkenning door buitenlandse regeringen. Ieren die in het buitenland wonen zullen de kosten van de tegenregering betalen. Het kabinet telt zes leden en het par lement veertig. Joe Cahill, die naarstig door de Britse politie wordt gezocht, dat de IRA zich door mets zal laten weerhouden om een eind te maken aan het Britse bestuur in Ulster. Hij deelde mee, dat de IRA een nieuwe campagne van geweld voorbereidt tegen het Britse leger, de politie en regeringsgebouwen. Daarnaast is in het gehele land een campagne van burgerlijke ongehoor zaamheid gaande. De Noordierse premier Brian Faulkner gaat morgen naar Londen om met pre mier Heath en andere leden van de Britse regering de crisis in Ulster te bespreken Labourleider Harald Wilson heeft, om terugroeping van het parle ment van het zomerreces gevraagd. Hij wil op 30 en 31 augustus een debat laten houden over de toestand in Noord-Ier- Generaal Marston Tickell. stafchef van de Britse strijdkrachten in Noord- Terland, heeft meegedeeld, dat er ruim 80 officieren van het Ierse republikein se leger zjjn gearresteerd na het van GENèVE (DPA) De diamant die door het veilinghuis Christie op 27 mei in Genève als de beroemde diamant „Deepdene" bij opbod is verkocht, zou niet de echte „Deepdene" zijn. Een laboratorium in Luzern dat zich speciaal bezig houdt met het onderzoek van edelstenen, heeft laten weten, dat men na een grondig onderzoek heeft kunnen vaststellen, dat de diamant, die in Genève door de Parijse juweliers Van Cleef en Arpel voor ruim 1% miljoen gulden is gekocht, een knap uitgevoerde vervalsing is. (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK De gemeente Katwijk is voorlopig van zijn woouwagenproblemen verlost. Gisteravond vertrokken de wagens. Zij bevinden zich in Leiden. Een uur daarvoor had burgemeester A. G. Vermeulen van Katwijk het kamp be zocht. Staande in een politiejeep sprak hij de bewoners toe. Hij verweet hun door eigen schuld de haat van de Katwijkse bevolking op de hals te hebben gehaald. „Een haat", zei hij, „die veroorzaakt is door vernielingen en bedrog, en die ge makkelijk om kan slaan in geweld". Hjj wees hen op de gebeurtenissen van het afgelopen weekeinde en zei ook in de komende dagen moeilijkheden te vrezen. De heer Vermeulen deelde de woonwagenbewoners verder mee hen wel te willen beschermen maar geen garantie te kunnen geven dat dit inderdaad zou lukken. Na deze woorden verliet hij uitgejoeld door de woonwagenbewoners het kamp. Een kort beraad van de kampleiding bleek echter toch vol doende om voor een massale uittocht te zorgen. Het meren deel van de woonwagens vertrok naar Leiden. Daar zijn nu zo'n kleine 200 wagens gestationeerd. De politie houdt hier met surveillancewagens een ogje in het zeil. Langzamerhand ontstaan overal in het land problemen rond de woonwagenbewoners. In Putte (Noord-Brabant) brandden gisteravond twee woonwagens van de families D. en L. uit Den Haag geheel uit. Twee vrouwen, die bij de brandende resten van hun wagens aangetroffen werden, moesten voor verhoor mee naar het politiebureau. Majoor Maat van de rijkspolitie deelde in dit verband mee, dat een en ander de gemeente Putte heel wat geld gaat kosten. Iedere wagen kost zo'n 20.000 gulden, terwij) de twee dakloze gezinnen nu een nieuw onderdak en bijstand moeten krijgen. De besturen van de drie woonwagencentra willen een gesprek met minister Engels van CRM vanwege de verhoging van het staangeld. Deze ver-hoging is tegenover de woonwagen bewoners een onverkoopbare zaak, aldus de besturen, die daardoor ernstige moeilijkheden vrezen. Zierikzee zal de daar samengestroomde woonwagenbewoners nog een laatste uitkering, goed voor een week levensonder houd geven, waarna de woonwagenbewoners Schouwen Dui- veland zullen verlaten. Met spoed heeft de afdeling Sociale Zaken van de gemeente, geholpen door twee leden van het provinciaal bureau van CRM en een Vlissingse collega ervoor gezorgd dat de bewoners van het ondertussen tot 66 wagens aangegroeid woonwagenkamp werden voorzien van geld. Vandaag zou blijken in hoeverre de woonwagenbewoners zich aan hun woord houden. BLAYDON (A.P.). Edward Stainer haalde enkele planken uit de vloer van een kamer, waar het altjjd erg tochtte. Hjj keek recht in een 300 meter diepe put. „Er was helemaal niets onder de kamer", zei de dodel(jk geschrok ken Stainer, die al 20 jaar in het huis in het Engelse m(jndorpje Blaydon woont. Hij haalde alle meubelen uit de kamer, sloot 't vertrek hermetisch af voor zijn twee kinderen en belde de nationale kolenraad op. Deze raad verklaarde, dat de vondst van Stainer een 200 jaar oude mijnschacht was. Indien de schacht enkele centimeters groter was ge weest zou het huis van Stainer gemakkelijk hebben kunnen in storten. Thans zal worden gepro beerd de schacht met cement af te sluiten. kracht worden van de interneringsmaat regelen in de loop van vorige week. De gearresteerde officiëren behoren zowel tot de militante al9 de meer gematigde tak van het IRA. De Italiaanse regisseur Franco Zeffirelli is op het ogenblik in het oude stadje San Gimignano bezig met de opnamen van „Broeder Zon en zuster Maan", een film over het. leven van Franciscus van Assisi. De Britse acteur Graham Faulkner, die de hoofdrol vertolkt, is op de foto in gesprek met een vogeltje. SCHIPHOL (A.N.P.). Nadat hij gistermiddag op het warme Schip- b(jna achteloos gebaar zjjn gouden kroontje naast zich op de balie van de Spaanse lucht vaartmaatschappij Iberia had ge plaatst met het verzoek hem een reisbiljet te verstrekken via Ma drid naar San Juan, is een 33-ja- rige Westindiër, die zich prins Hartland de Bourgainville noem de, 's avonds als ongewenst vreem deling door de koninklijke mare chaussee op een Ijjntoestel Londen gezet. Zijn kroontje bleek te zijn vervaardigd van verguld bordkarton, hetgeen direct al arg waan wekte, en bovendien had hU slechts vijftien gulden op zak en was dus zonder voldoende midde len van bestaan. De al of niet vermeende prins woont op het kleinste eilandje van de Westindische archipel in het Caribisch gebied, Montserrat, dat met zijn ruim 14.000 inwoners en een oppervlakte van circa 80 km2 het midden houdt tussen Terschel ling en Ameland. Reeds een week eerder was hij op Schiphol gesignaleerd. Toen meld de hij de KLM, dat hij zich op een studiereis door Europa bevond en verzocht maatregelen te treffen voor de aankomst van zijn privé- vliegtuig, dat hem daags daarna zou ophalen. Dit toestel kwam echter niet opdagen en bijna was men de zonderlinge man vergeten, tot hij gistermiddag plotseling in het kantoor van Iberia op Schiphol opdook. Gevraagd hoe hij de 600 dollar wenste te betalen, nodig voor de vlucht naar San Juan via Madrid, zei hij, dat de nota moest worden opgezonden aan de Royal Bank of Canada te Plymouth, hoofdstad van het eilandje Montserrat. Iberia waarschuwde de rijkspolitie, die de Westindiër aan de tand voelde. Hij bleek Brits onderdaan te zijn, zij het onderworpen aan de strikte Britse immigratiewetten, zoals een stempel vermeldde. In het pas poort stond zijn naam vermeld als Hartland de Tweede, Reewill Markham-White, beroep dichter, professor, musicus. „De man heet gewoon White", zei de ministeriële persdienst 's avonds. Er werd op dracht gegeven de vreemde „prins" onverwijld op staatskosten een reis naar Londen aan te bieden. De prins schikte zich waardig in dit voorstel. UTRECHT (ANP) De ouders van Bastiaan Bloemcna. het negenjarig Amsterdamse jongetje dat begin deze maand werd vermoord, hebben midden vorige week een anonieme brief gekre gen die werd geschreven door iemand die zich de moordenaar van hun zoontje noemt. De Rijkspolitie in Mijdrecht, die er overigens aan twijfelt of de brief inderdaad door de dader is geschreven, wil „in het belang van het onderzoek" weinig zeggen over de tekst van de De inhoud komt er op neer dat aan de ouders van Bastiaan en in het bij zonder aan de moeder spijt wprdt be tuigd over wat hun kind is overko- „Bastiaan was een aardig jongetje", zo staat er te lezen. Ook schrijft „de moordenaar" uitvoerig wat de laatste woorden van het slachtoffertje geweest moeten zijn. Maar ook over dit gedeelte van de brief bewaart de politie liever het stilzwijgen. Wel kon men meedelen dat de brief is voorzien van een 'poststempel, maar de ts van herkomst wil men niet be kendmaken. Ook is de vrij korte tekst van de brief slordig geschreven en, aldus de politie, ,.het barst van de taalfouten". De politie houdt er overi gens rekening mee dat die fouten ex pres zijn gemaakt. Voorts is het moge lijk dat het handschrift is verdraaid, maar dat zal een grafologisch onder zoek in het gerechtelijk laboratorium moeten uitwijzen. De politie sluit overigens niet uit dat de brief is geschreven door een „op sensatie belust iemand die helemaal niets met de zaak heeft uit te staan". Ze ziet een beter aanknopingspunt in het kleed, waarin het lijkje van Basti aan werd gevonden en dat momenteel wordt onderzocht door het Belgisch in stituut van weverij- en textiel-industrie in Gent. Dit onderzoek kan mogelijk morgen of donderdag worden afgerond en als het positief uitvalt overweegt de politie het kleed op de televisie te laten zien in de hoop dat iemand het her kent.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1