£eiclóe (Bowta/n£ Woonwagenbewoners in actie in Katwijk-Zierikzee VS wisselen geen dollars in voor goud BRANDEN EN MOLESTATIES AUTOHANDELAAR UIT WASSENAAR GEDOOD BIJ VECHTPARTIJ TOESLAG OP INVOER Onrust op Kager-eiland Leeuwenhorst wordt niet verkocht Veertarieven Westerse helde 35 procent verhogen King Curtis doodgestoken Bijna botsing straaljager met Qajavelle Sensatie bleef uit op eerste competitiedag Baby op straat doodgeschoten W aarschuwing van Israël aan Sy rie Papengracht 32, leiden, postbus 11, telefoon 22244 f Giro 103003 Bank: A'mro-bank N.V-, Leiden Directeur: drs. J. H- M. Brader- Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M- Heruer. Advertenties (exc. B T.W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes 2,25. Klachten bezorging telef. 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement per week L63, maand 6.95, kwartaal 20.65, jaar 80,15. Per post: per kwartaal 23,95, per jaar 94.55. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 62e jaargang, no. 18.466 T.V.-SELECTIE HEDENAVOND Nederland 1: 19.05 uur The Flaxton Boys: 20.21 uur Doek Green; 21.05 uur Met liedjes het land in. Nederland LI: 19.30 uur Coronation Street; 20.21 uur lJsselmeervisserij; 21.00 uur Dante's Inferno. MAANDAG 16 AUGUSTUS 1971 Weinig wind. Vannacht hier en daar mist met minimumtemperaturen van 12 graden aan zee tot rond 8 graden in het binnenland. Morgen droog en WASHINGTON (Reuter - A.P.). Om de druk op de dollar te verlichten heeft president Nixon van de V.S. een aantal ingrijpende maatregelen aangekondigd: de V.S. zullen van buitenlandse centrale banken tijdelijk geen dollars meer aan nemen voor inwisseling tegen goud of andere monetaire activa. Er is een loon- en prijsstop van negentig dagen ingevoerd benevens een toeslag van tien procent op de invoerbelasling. Hiervan zijn uitgezonderd olie. olieprodukten, vlees, suiker, Jzuivelprodukten en lcatöenlextiel, omdat hierop al een toeslag bestond. De hulp i het buitenland TTixons aankondiging is als een bom Ingeslagen. De valutamarkten in Neder land, Zuid-Afrika, Engeland, Zwitser land, West-Duitsland. Denemarken, Noor wegen en Italië zijn in de loop van de ochtend gesloten. Die van Japan, waar aanvankelijk paniek uitbrak, is evenwel open gebleven. In Londen sloot boven dien ook de goudmarkt. In het algemeen worden uitzonderingen gemaakt als toe risten geholpen moeten worden. In de katholieke landen waren de valutamark ten vandaag al dicht vanwege Maria Hemelvaart. Vóór de officiële sluiting an de valutamarkten gingen sommige 'isselkaritoren over tot een scherpe ver laging van de dollar. Het wisselkantoor i de luchthaven van Zürich hield zich inmorgen vroeg aan een wisselkoers in 3,75 Zwfr. per dollar. de federale overlieids- i In Parijs waren de banken gesloten in verband met Maria Hemelvaart. Een I kassier in een van de luxe-hotels vèr- j klaarde dat er echte paniek" heerste en dat iedereen trachtte zijn dollars aan de hotels kwijt te raken. In het hotel in kwestie wei-den alleen dollars aange nomen van Amerikanen die hun rekenin- j gen moesten betalen, tegen een koers van vijf franc per dollar. De officiële wissel- koers was tot nog toe 5,51 franc. Voor de I schaarse wisselkantoren die vandaag in Parijs open waren verzamelden zich lange rijen Amerikanen. In een van de kantoren werd meegedeeld dat men op j eigen gezag een koers 'van 5,40 franc aanhield, met een maximum in te wisse- len som van 50 dollar per cliënt.. Ameri can Express scheen het enige kantoor in heel Parijs te zijn waar de dollar .voor President Nïxon tijdens de rede waarin hij ingrijpende maatregelen aankondigde om de driik op de dollar te verlichten. de koers van vorige week werd ge wisseld. De inhoud van Nixons maatregelen en de vermoedelijke uitwerking daarvan voor Nederland worden op dit ogenblik in Den Haag bestudeerd. De raad voor de economische aangelegenheden uit de ministerraad kwam vandaag bijeen. Tevens zal het internationale overleg zo spoedig mogelijk worden geopend. ALKEMADE (ANP) De 33-jarige lutohandelaar H. G. Jansen uit Wasse- ïiet van garage Jansen-Wasse- in de nacht van zaterdag op indag het slachtoffer geworden van ernstige twist tussen een groep van iannen) en een bewoner van een cara- Deze laatste, de 32-jarige chauf- jfeur J. van K. uit Katwijk, manipuleer de tijdens de ontstane vechtpartij op de [camping van het Kaageiland zodanig met twee zwaarden, dat hij de heer i Jansen in de hartstreek raakte. Dezd werd zwaar gewond en overleed tijdens het transport naar het Academisch zie kenhuis in Leiden. De particulier ;chauffeur en de 26-jarige autohande laar W. P. uit Rijswijk langeliou- VERBOUWING OP TIL (Van één onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT Het vroe gere klem-semdriarie „Leeuwenhorst" wordt voorlopig niet verkocht. De ver koop ervan, die enige maanden geleden aangekondigd werd, is. zoals het bisdom Rotterdam vanmorgen megdeelde, op problemen gestuit. De gebouwen blijven .thans bestemd als congresruimten, dit grote exploitatieverliezen te voor komen. Om de exploitatie van de gebou wen te kunnen verhogen wordt een deel van het complex inwendig verbouwd, terwijl de outillage verbeterd wordt. Met de voorbereidingen hiervan is men leeds begonnen. MINISTER DREES: MIDDELBURG Minister Drees van Verkeer en Waterstaat meent dat de ta rieven voor dc veerdiensten over de Westerschelde verhoogd moeten worden met ongeveer 35 procent. Het Ryk be taalt momenteel naar verhouding te veel m de tekorten van dc veerdiensten, al dus de minister. Het Rijk wil niet verder gaan dan een tegemoetkoming in de verliezen tot 60 Procent. Het restant moet door de ge bruikers van de veren worden opge bracht. Drie jaar geleden zijn de veer tarieven voor het laatst verhoogd. Sedert dien is de verhouding 60 40 ten koste van het Rijk scheefgegroeid. Drees jr. wil een'en ander weer rechttrekken. Wanneer Drees jr. zijn zin krijgt, zal mPTi binnenkort I 3,25 moeten gaan be talen om met een auto over de Wester- schelde te komen. Volgens majoor j. van de Ban, die het onderzoek leidt waren de drie vrou wen en vier mannen omstreeks half twee uit café *„De Boente Koe" in Kaag dorp vertrokken. Ze gingei» toen naar de camping, nadat tevoren in het café een jonge vrouw het zevental had uitgeno digd nog even in haar caravan iets te drinken. Het gezelschap kwam vrij luidruchtig op de camping aan. Er werd bij tal van caravans aangeklopt, maar de juiste wagen kon men niet vinden. Een van de bewoners, de chauffeur uit Katwijk ergerde zich echter aan het gedrag van de volgens de rijkspolitie niet aange schoten groep mensen. Er ontstond een woordenwisseling, die uitliep op een twist. De chauffeur was toen ge noodzaakt zijn caravan in te vluch- Zijn achtervolgers bonkten vervolgens hevig op zijn deur en daagden hem uit naar buiten te komen. De chauffeur bedacht zich niet lang, greep twee zwaarden (een van 60 cm. en een van ruim een meter lengte, die hij als curiositeit in zijn caravan bewaarde) en kwam naar buiten. De autohandelaren uit Wassenaar en 'Rijswijk kwamen dreigend op de in iedere hand met een zwaard gewapende chauffeur af. Bij de schermutselingen die volgden, werd P. aan zijn linkeroor gewond, maar de heer Jansen (vader van twee kinderen) werd in de hartstreek geraakt en viel op de grond. De politie, gewaarschuwd door een bewoner van de camping, was zeer snel i ter plaatse. De chauffeur werd in ver- I zekerde bewaring gesteld op het hoofd- bureau van de rijkspolitie in Oegst- I geest. Ook de autohandelaar uit Rijs- I wijk is aangehouden, wegens openlijke j geweldpleging. De gehele zondag hebben rijkspolitie- mensen getuigen gehoord. Het onder zoek is in handen van de rijkspolitie van Alkemade, geassisteerd door leden van het recherche assistentieteam van het district Den Haag. Majoor van den Ban leidt het onderzoek. Men heeft ook belangstelling voor de jonge vrouw, met wie het gezelschap een afspraak had gemaakt. De hele groep van zeven mensen allen in de leeftijd rond de 30 jaar brachten het weekeinde door op een boot bij de Kagerplas. Majoor van den Ban zei vanmorgen, dat liet verhoor van de dader nog in volle gang Banken nemen beperkt dollars AMSTERDAM - Na liet in feite zw vend maken van de dollar heerst er ook bij de grote banken onzekerheid over de dingen die komen gaan, Men wil de klanten van dienst blijven, doch legt zich hierbij zekere beperkingen op Voor travellercheques in Amerikaanse en Canadese dollars en contanten wordt ongeveer f 3.25 betaald. Op deze koers wordt echter maar zo'n 100 dollar geac cepteerd. Voor de andere valuta's wc den, nu maandag geen officiële noteri gen worden opgemaakt, de koersen v; vrijdag aangehouden, zo deelde de ABN desgevraagd mee. (Van een onzer verslaggevers) i KATWIJK - ZIERIKZEE. Achttien woonwagens in brand in Katwijk, politiebewaking rond enkele gebouwen met kostbaar heden in Zierikzee, bijstand- en schadeuitkeringen die in enkele dagen tijd in de honderdduizenden lopen. Daarmee worden de ge meenten Katwijk en Zierikzee de laatste tijd geconfronteerd, nadat j er steeds meer woonwagenbewo- I ners binnengekomen waren. De burgemeesters van beide.gemeen- I ten hebben reeds harde maatrege- j len aangekondigd. Er is druk over leg gaande met Den Haag, terwijl j sommige gemeente-ambtenaren de i grens van het uithoudingsvermo gen hebben bereikt. Zierikzee heelt een grote achterstand opgelopen bij de bijstandsuitkeringen aan de woonwagenbewoners. Deze zijn de laatste weken in groten getale naar deze gemeente gekomen in verband met de oogstwerkzaamheden. Zierikzee ech ter beschikt over te weinig ambtenaren om de uitkeringen soepel en snel te kunnen verrichten. De laatste dagen dreigden hier allerlei moeilijkheden en de burgemeester, bevreesd voor plun deringen en vernielingen, liet tijdens het weekeinde onder meer het stadhuis annex museum bewaken. In Katwijk dreigen; de problemen rond en met de woonwagenbewoners een climax te bereiken. Nadat vorige week enkele woonwagens in vlammen waren opgegaan, geraakten tijdens het weekeinde maar liefst achttien wagens in brand. De Katwijkse brandweer had geen moment rust meer in haar optre den tegen deze branden. Ook dreigden in deze gemeenten grote moeilijkheden tussen de Katwijkse bevolking en de woonwagenbewoners. De politie vreesde voor een soort volksgericht tegen de woonwagenbewoners. De oorzaak van de moeilijkheden in Katwijk ligt in de mogelijkheden, dat er ongelimiteerd woonwagens bin nen konden komen. De gemeente heeft namelijk niet tijdig genoeg gereageerd om zich bij het regionaal woonwagen- centrum Leiden aan te sluiten. Als ge volg daarvan stroomden de laatste tijd de woonwagens overal vandaan naar Katwijk, met alle financiële gevolgen vandien. In zeer korte tijd moest de gemeente -ongeveer 300.000 gulden aan bijstand en schadevergoeding (na het uitbranden van enkele woonwagens) Na de branden van dit weekeinde heeft burgemeester A. G. Vermeulen van Katwijk besloten een harde lijn te volgen, dit in overleg met minister Geertsema van Binnenlandse Zaken en met mr. J. J. Klaassesz, commissaris van de koningin in Zuid-Holland. De bewoners van de laatste vier wagens, Behalve branden ontstonden er in Katwijk ook moeilijkheden tussen bevolking en- woonwagenbewoners. overgekomen uit Wassenaar, weigerde hij schadevergoeding te geven. Hieruit ontstonden zodanige moéüijkheden. dat een sterke politiemacht in aktie moest komen. De woonwagenbewoners hadden namelijk na het besluit van de burge meester om geen uitkering meer te geven, gedreigd diens woning en het hoofdbureau van politie te molesteren. De politie zorgde er verder voor, dat een inderhaast gevormde Katwijkse knokploeg niets zou kunnen uitrichten tegen de woonwagenbewoners. NEW YORK (AP) King Curtis, de 36-jarige saxofonist en bandleider, be kend om zijn „Memphis soul sound", is vrijdagavond laat na een ruzie voor zijn woning doodgestoken. De dader, de 26- jarige Juan Montanez, is gearresteerd. Ourtis heeft met zijn groep, de Kingpins, een aantal zeer succesvolle grammofoon platen gemaakt. Een van de tijdens-het weekeinde uiigt KOPENHAGEN (DPA) Slechts door een bliksemsnelle reactie hebben zater dag de piloten van een verkeersvliegtuig van de Scandinavische maatschappij SAS in de buurt van Praag een botsing met een Tsjecho-Slowaakse straaljager kunnen voorkomen. Het toestel, een Caravelle, was met zestig passagiers op weg van Wenen naar Kopenhagen toen (op ruim 8.000 meter hoogte) plotseling van links „uit de zon" de straaljager opdoemde. De tweede en derde piloot (de gezagvoerder bevond zich op dat moment niet in de cockpit) rukten aan hun stuurknuppels zodat de jager net kon worden ontwe ken. De afstand bedroeg niet meer dan vijftig meter. De passagiers, die toevallig allen op hun plaats zaten, bleven bij de bruuske uitwijkmanoeuvre ongedeerd. Een ste wardess echter liep een beenwond op en moest na de landing naar een zieken huis worden gebracht. ..Bij na- verdronken Duitser toch overleden LEIDEN (ANP) De Duitser Horst Weid, die op zaterdag 31 juli als drenke ling b(j Zandvoort uit zee werd gered, is in de nacht van vrijdag op zaterdag in het Lcidse Academisch Ziekenhuis aan een niervergiftiging overleden. Hij is niet meer bij bewustzijn geweest. Volgens een woordvoerder van het Academisch Zie kenhuis was de hersenschors toch al on herstelbaar beschadigd. Nadat de 31-jarige Duitser op 31 juli uit zee was gehaald gaf hij geen teken van leyen meer. Ook mond-op-mond- beademing mocht niet meer baten. Twee artsen verklaarden daarop de drenkeling voor overleden. In het Haarlems zieken huis. waarheen de heer Weid in eerste instantie was gebracht, constateerde men bij het afleggen toch nog tekenen van leven. Hij is daarna naar het beade mingscentrum van het Leidse Acade misch Ziekenhuis overgebracht. Het stoffelijk overschot van de heer Weid zal in Duitsland worden begraven. Met deze twee zwaarden voltrok zich het drama op he< Kagcr-ciland dat de dood van oen bewoner tot gevolg had. DEN HAAG. Dc seusatie van de eerste competitie dag is uitgebleven. Al scheelde het soms wel weinig. Feyenoord kwam in Breda door een doelpunt van Lex Schoenmaker in de laatste tien minuten nog net met dc winst terug in Rotterdam. Ajax had minder moeite. Het zette in Twente een val open en de Rijvers club tippelde er rustig in. Het debuut van FC Den Ilaag werd voor vele toeschouwers in het Zuiderpark eeu danige teleurstelling. Het won wel maar niet met overtuiging. Een verrassing deed zich wel voor bij PSVMVV. De miljoenenclub kwam in het stuk niet voor en moest teleurgesteld afscheid nemen (01). Ook was niel voorzien de afstraffing, die 'Go Ahead bij NEC opliep. Althans niet zo groot als nu uit de bus is gekomen. Door een blunder van Johan Pelk (Volen-' dam) bereikte Sparta een overwinning. Schokkend was verder het verloop bij de Europese jeugdkampioenschappen zwemmen in Rotterdam Hansje Bunschoten, de 13-jarige Naardennimf, zette een spektakelstuk in, toen ze van start ging op de 400 meter vrije slag. Anke Rijnders trok haar naar het ritme dat ze wilde, waarna Hansje regelrecht op het Europees record van Callagaris afstevende. De tennislitels, die het afgelopen weekeinde werden verdeeld, kwamen terecht bij Fred Hemmes en Ma rijke Schaar. De atletiekkampioenschappen in Helsinki eindigden in een fiasco voor de Nederlandse deelnemers. Voor de anderen niet. Er werden twee wereldrecords ver- (ADVERTENTIE) Dansen Leren? Samen? Van harte wolkom bij E.C. J - Bollenstreek aanvang T N.Hout - Lisse - Hillegom - SassoMicim Vanaf woensdag. Leiden 25 klubs inschrijving dag. 2-9wtt. Aanvang 29 nug. t/m 1t sapL (2ie ook de kleine advj 4 GEZELLIG DANSEN? !Tsn LEIDEN (elke zatordag 8 om*. 4- LEIDEN: elke zondag 8 uur. evert castelein» Hooglandse Kerkgracht 48 Leiden - Tel. 01710-23583-32710 4 FRANKFORT (DPA) Een meisje van acht maanden is gisteren in Frank fort op straat in de armen van haar grootmoeder doodgeschoten. Het schot werd door iemand met een geweer uit een dakraam gelost. De grootmoeder raakte gewond. De dader, die ook op een woning aan de overkant had gevuurd, ging er op een motorfiets vandoor. La ter is een 16-jarige jongen aangehouden. De politie trof het moordwapen op de zolderetage van het bewuste pand aan, en nam elf jongelui die de bovenver diepingen bewonen, voor een verhoor mee. De jongelui zijn afkomstig uit 'n op voedingsinrichting en wonen met toe stemming van de autoriteiten buiten het tehuis. Toen zij werden weggeleid moes ten zij in bescherming worden genomen tegen de buurtbewoners. De '3 avonds gearresteerde jongen ontkent het schot gelost te hebben. Negende dode Marbonhexplosie AMSTERDAM (ANP) De 24-jarige Marbonemployé Hcndrikus Brood uit Amsterdam is in de nacht van vrijdag op zaterdag in een ziekenhuis aan z(jn ver wondingen overleden. Hy is het negende slachtoffer van de explosie, begin vorige week, bü het chemische bedryf Marbon in het wcsteiyk havengebied in Am sterdam. De heer Brood is de vierde Marbon employé die is bezweken. Bij de explosie verloren vijf brandweerlieden het leven. Zij werden zaterdag begraven of ge cremeerd. Er bevonden zich zaterdagmiddag nog negen gewonden in Amsterdamse zieken huizen. Een van hen zou er volgens de politie nog steeds ernstig aan toe zijn. Bij de gewonden bevinden zich vijf brandweerlieden. HANSJE BUNSCHOTEN TEL AVIV (AFP) Israël heeft Syrië zaterdag ernstig gewaarschuwd tegen „elke poging om de bestaande toe stand in het noorden van Jordanië te wijzigen". Dit gebeurde door generaal Phaim Her zog, voormalig hoofd van de Israëlische radio. Volgens hem moet Syrië er op rekenen dat Israël in een dergelijk geval zal reageren, omdat dan zijn belangen rechtstreeks in het geding zijn.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1