Op zoek naar sigaret zonder tabak TWEELINGEN: UITKIJKEN MET ZOUT „Als we elkaar aankijken weten we wat ieder van ons bedoelt" 19'1 ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1971 LEIDSE COURANT Weinigen betwijfelen nog wezenlijk aan de schadelijke bijwerking van tabak. Hoeveel strijd het kost en wat er doorstaan wordt om de over winning te behalen of de nieuwe nederlaag te lijden bij het afleren van roken, kan alleen maar degene beseffen die het ondergaan heeft. Er zou een eind komen aan de anti-rookcampagne en een eind aan het dispuut om het gruwelijke verband tussen longkanker en rokers, als het ei van Columbus werd gevonden: de sigaret zonder tabak waarnaar intensief wordt gezocht. Het is niet te verwachten dat dit droom produkt direct het schot in de roos wordt en voor 100 pet. de totalisatie van tabak zal „ademen". Maar dit betekent juist een uitdaging voor de aroma- specialist om het zijne bij te dragen in de ont wikkeling van het produkt dat die totalisatie wel in zich draagt. Niet alleen bij particulieren, maar ook in heel wat res taurants springt men tegenwoordig zuiniger met zout om. Verwonderlijk is dat niet, want zout verhoogt de bloeddruk. Op het zesde wereldcongres voor hart- en vaatziekten is dat nog eens duidelijk onderlijnd door professor Sasaki van de medische faculteit van de universiteit te Hirosaki. Hij gaf een opzienbarend over zicht van de resultaten, bereikt na een onderzoek van tien jaar, waar zesduizend proefpersonen bij betrokken waren. In de meeste delen van Japan krijgt de bevolking als gevolg van het traditionele voedselpakket per dag ongeveer twintig gram keukenzout binnen. In de westerse landen is dat ongeveer tien gram per dag. Dat is altijd nog te veel, want met het oog op de gezondheid mag het ten hoogste vijf gram zijn. Bij schoolkinderen in Japan was na een verminderd ge- bruik van zout direct een verlaging van de systolische bloeddruk te constateren. Hierdoor werden mogelijke oorzaken voor later hart- en vaatlijden al weggenomen. Door het dagelijks te nuttigen gewicht aan keuken zout tot vijf gram per dag terug te brengen, aldus professor Sasaki, kan het aantal hartpatiënten in korte tijd aanzienlijk worden verminderd. (Consu). Suske en Wiske; HEI BROMMENDE BRONS f ..dm is vtr in pal itnljJ /i; awr nar huisUi i\jn LH IKE: In de schaduw der boortorens TOM EN MARIE*ANN en de bankrovers van half acht Pas 100 jaar sigaretterook De geschiedenis van de sigaret is nog maar ruim een eeuw oud. Maar de bevolking uit landen waar tabak groeit rookte al eerder een soort sigaret: de Javaan bijvoorbeeld wikkelde zijn ta bak in een gedroogd stukje maïsblad en noemde dit rokertje kretek, on zacht knetterend geluid van het s lend omhulsel. De sigaret in papier was oorspronkelijk al even weinig verfijnd. De vraag' welk soort tabak ervoor gebruikt raoest den, kwam niet aan de orde: .eer dig de tabak die voor de hand groeide. Maar het succes waarmee de siga ret de wereld veroverde bracht natuur lijk variatie mee. Er bestaan vele soorten tabak, die bin nen hun soort nog weer verschillen door bodem, klimaat, be- en ve: king laten zien. Nog fijner is het onder scheid tussen kwaliteit van oog tussen de bladeren van één soort. Zodra een artikel massaprodukt wordt, komt de eis een hoge standaardkwali teit te produceren. Dit werd gevonden in het maken van bekende melanges: de eerste ontwlkkelingsfaze naar de siga ret van vandaag. Door het verwerken van meerdere tabakken vallen kwali teitsverschillen zo goed als weg, terwijl minder mooie eigenschappen, die elke tabak wel heeft, worden gecompenseerd Suiker water De twee belangrijkste stoffen uit het tabaksblad zijn eiwitten en koolhydra ten (suikers), die ook twee tegenover elkaar staande effecten hebben op het rookgenot. De verbranding van eiwit ten doen alkalische afbraakprodukten ontstaan waardoor de sigaretterook een scherp en hinderlijk accent krijgt. De verbranding van de koolhydraten levert zure afbraakprodukten op die de rook lichter maken en het eerste ef fect dus opheffen. Het suikergehalte van tabak varie o.a. door de wijze waarop het ve blad woi'dt veranderd in tabaksblad. Zo kan een bepaalde melange te weinig suiker bevatten, waardoor de rook terend wordt, Maar de tabak met te weinig suiker heeft v>eer andere gun stige kanten die hem toch in de lange onmisbaar maken. Met de opkomst van biochemie is natuurlijk langs die weg aan de gang gegaan tabak en melange te beïnvloe den. Toevoeging van suikefs 'waö 'dan' ook de volgende stap in de ontwikke ling van de sigaret! Een andere eigenschap van tabak: de capaciteit vocht vast te houden, is door de chemicus aangegrepen om „te droge" tabakken die kruimelig worden en hete bijtende rook veroorzaken, op het juis te vochtigheidspeil te houden door toe voeging van waterbindende stoffen. Aroma Tenslotte kwam het sausen in de mode. De saus is een van de grootste gehei men van de fabrikant. Het ligt voor de hand dat de sigaretten- fabrikant uit een afgekeurde partij ta bak, het goede aroma trachtte te trek ken om het toe te voegen aan zijn siga- ï-etten. Hieruit groeide de gedachte de smaak te accentueren met andere aro ma's zoals vanille en tropische tonka- bonen (die tevoren ook aan snuif hun geur afstonden!). In de kretek va Javaan kon, en kan men nóg kruid- nagelgruis vinden voor een apart smaakje. Vandaag worden smaakstoffen van na tuurlijke synthetische oorsprong ver werkt tot gecompliceerde mengsels, om aan melanges een bepaald aroma te geven. Dikwijls zo verfijnd dat de ro ker meent slechts tabak te proeven. Maar soms ook met opzet opvallend niet verwant aan tabak, zodat het „merk" een eigen, dadelijk herken bare geur heeft, of aparte associaties oproept zoals menthol, een aroma niets met tabak te maken heeft i frisheid en zelfs gezondheid suggereert. Voor pijptabak gaat men juist minder subtiel te werk, een zwaar, zoetig en soms parfumachtige toets is hier ge vraagd. In Amerika worden nu ook sigaartjes sterk gearomatiseerd. Rookgenot nog niet geanaliseerd Rookgenot is een gecompliceerde zaak. Het effect van nicotine, reuk en smaak- prilckels, worden aangevuld door tast- gewaarwordingen in de mondholte, neusholte en zelfs keel en longen. Maar het genot wordt ook verhoogd door wat in de sigaret gebeurt tijdens het bran den en de daaraan voorafgaande tem- peratuursverhoging. Dit alles bij el kaar maakt het bijna onmogelijk eer analyse te geven van de sensatie var het roken. Uit de reageerbuis zijn nu al zulke be langrijke kwaliteiten van de sigaret ge komen, zoveel verfijning en raffine ment, zulke uitstekende conserverings middelen, dat het fantaseren over eer surrogaatsigaret zo fantastisch niet ig. Het tabaksblad is door de chemische in dustrie al ontleed in ruim 700 compo nenten (aromabestanddelen)! Waar voortdurend smaken en geuren uit de natuur en ook geheel nieuwe aroma's synthetisch worden ontwikkeld, kan morgen mogelijk een tabaks melange zonder tabak gevonden den, die ook nog voldoet aan de v waarde: het verschaffen van de niet te omschrijven maar onmisbare sensatie, wanneer er de brand in wordt gestoken. In het stedelijk museum Het Catharina Gasthuis te Gouda wordt van 28 au gustus tot en mt 26 september een tentoonstelling gehouen van goua ches, tekeningen en litho's van Chris- tiaan de Moor. Tekeningen van Louis Vorking, kera miek van Jan Sloots en aquarellen van Ciano Siewert worden geëxpo seerd in de Kunsthandel Ina Broerse te Amsterdam, van 14 augustus tot 11 september. De dames-tweelingen De Water, beiden secretaresse van de „Nederlandse Vereniging van Tweelingen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Voor onze verjaardag hadden we af gesproken dat we het we derzijds bij een kleinigheid zouden laten. Het cadeau mocht- niet meer dan tien gulden kosten. Mijn zus gaat naar een bloemenzaak en koopt voor acht gulden lelie lange takken. Ik kom in dezelfde zaak en kies uit al die bloemen ook lelies. Ze hadden toen nog alleen exemplaren met kortere stelen. Ik neem er twee meer dan zij gekocht blijkt te hebben en kom zo ook precies op acht- gulden. Leuk hé? 's Morgens zeg ik welWel ke jurk wil je vandaag aan? Zij zegt dan: Dat mag jij zeggen. Ik pak dan ex pres een jurk die ik niet aan wil en vraag: Wat jienk^je hiervan O. zegt' zè, asjeblieft die En deze dan, vraag ik, en laat de jurk zien die ik al achter de hand had. Die wilde zij ook. Als wij af zonderlijk naar een zaak zouden gaan om een jurk te kopen zouden we vast en zeker met dezelfde jurken thuiskomen". Aan het woord mej. A. M. of mej. J. L. de Water, dat weet' men na vijf minuten niet meer. Ze zijn samen secretaresse van de Ne derlandse Vereniging van Tweelingen die eind deze maand een tweedaags con gres in Zeist houdt. Bij de dames De Water, een ide'ntieke tweeling, be gonnen de misverstanden al vroeg. Bij hun doop lepelde de dominee enigszins ach teloos achter elkaar vlei namen op: Adriana Maria Johanna Louisa. Hij hield zijn blik gericht op de baby De Water. Op 'dat moment ónderbrak vader De Water de plechtigheid: „Ho, ho, ik heb twee kindjes", zfci hij en liet duidelijk zien dat ook hij een baby in zijn armen had. Op het doopbe wijs dat de dames De Wa ter zorgvuldig bewaren is dan ook tussen de namen Maria en Johanna het woordje „en" gekrabbeld. Als er al verschillen tussen mej. A. en mej. J. de Water zijn, dan is dat het duide lijkst op de lagere school gebleken. A. of is het nu juist J. was wat ondeugender en stond vaker in de hoek. Dat dacht de meester tenminste. Maar zoals ze alles samen doen, werden ook die tijden in de hoek zusterlijk ver deeld. A. ging dan zolang op de plaats van J. zitten, of omgekeerd. En dan wist ook de meester het niet meer. Het liefst zaten ze ook op school naast elkaar en gevaar voor afkijken was er dan niet. „Dat hoef de niet, want we zijn pre cies even knap". Terwille van de propagan da voor de vereniging ver tellen de dames De Water honderduit. Ze zitten naast elkaar aan tafel, in dezelf de lichtgroene jurk met blauwwit gestreepte strop das. Hetzelfde horloge, de zelfde gouden armband, de zelfde hanger. Ze hebben allebei als secretaresse op het ministerie van Defensie gewerkt en ze zijn in I960 allebei op dezelfde dag af gekeurd wegens reuma. Ze hebben samen een postze gelverzameling en een. zeer oude, maar goed functione rende auto. Ze lusten geen van beiden andijvie, ze schilderen en tekenen bei den graag. Reeds in 1923 werd op een erfelijkbeidscongres in München de aandacht ge vestigd op de bruikbaarheid van tweelingen voor we tenschappelijk onderzoek. Begin 1959 richtte een De- IDEALE MENSEN VOOR DE WETENSCHAP venter arts, dr. J. YV. Bruins de Nederlandse Vereniging van Tweelingen op met als duidelijk en in de naam van de vereniging ook vermeld doel: ten dien ste van wetenschap en volksgezondheid. De dames De Water hebben trouwens nog aan geen en kel onderzoek meegedaan. Een aantal andere leden van de vereniging evenmin en sommigen zijn daar boos over. De vereniging zegt meer te zijn dan een gezel ligheidsvereniging. De da mes De Water: „Alleen on ze penningmeesters ook een identieke tweeling zijn getrouwd met een tweeling die ze bij de vere niging hebben leren ken nen, maar dat is dertien jaar geleden. Wij zijn. geen kennismakingsclub". De on derzoekers hebben echter kennelijk een zeer krap budget, want ze zoeken steeds tweelingen die vlak bij het instituut wonen en die dan. maximaal één gul den vergoeding krijgen. Die kleine groep wordt tot vérvelens toe voor ónder- zoeken gevraagd, de ande ren komen nooit aan bod, terwijl ze dat tegen ver goeding van reiskosten zo graag willen. Omdat de vereniging wei nig contributie wil vragen (f 10,per jaar voor een tweeling boven de 18) (f 5, per jaar als de tweeling jonger is) zit men voortdu rend in financiële zorgen. De dames De Water: „Alle inkomsten gaan op aan postzegels." Niettemin krij gen de leden viermaal per jaar gratis een nummer van het Tweelingenblad, niettemin wordt er elk jaar een congres georganiseerd. De vereniging zoekt daar om intensief naar leden en donateurs. Men heeft momenteel 150 tweelingen en één vierling als lid, maar er zijn in ons kleine land liefst 130.000 tweelingen. Bij één op elke 80 geboorten worden de ouders met een tweeling verrast. Niet zo'n groot ri sico dus voor de zaken die een tweede baby-uitzet be loven als men er de eerste gekocht heeft. Desondanks bestaat in landen als de V.S., Canada en Engeland de gelegenheid zich tegen dit risico te dekken. Voor een premie van f 135,volgt bij de geboorte van een twee ling 'n uitkering van f 3000,-. De dames De Water zijn het hele jaar doende de vereniging nieuwe leden te bezorgen en ze vermelden graag het adres: Nieuwe Maanderbuurtweg 37, Ede. Ze hebben trouwens goede hoop: de jonge geschiedenis van de vereniging heeft ge leerd dat men met een arts als voorzitter van de vere niging goed floreert. Die arts hoeft dan geen onder deel van een tweeling te zijn. Na een interimperiode, waarin de zaken inderdaad slecht gingen, is dokter J. A. v. d. Does bereid gevon den voorzitter te worden. De vereniging heeft ook net een teleurstelling ach ter de rug. Men had ge hoopt wat rijker te worden door aan reclame mee te •werken. Na twee jaar heeft men de hoop maar opgege ven. Eerst waren er de tweeling-heren die voor de televisiereclame optraden in een bloem-bloem-rbloem- spot. Ze moesten in 't filmpje beiden hun broek scheuren en omdat ze dat niet wisten droegen ze hun zondagse pakken. Dat kostte twee nieuwe broeken en van het hono rarium bleef niets over. Daarna traden twee lieve dames op ter gelegenheid van moederdag. Toen het op afrekenen aankwam zeiden de dames dat ze het geld niet nodig hadden. De vereniging wel, maar er kwam niets meer. Sindsdien zijn tweelingen al heel wat keren voorwerp van medisch onderzoek ge weest, maar over de twee lingen zelf weet men nog altijd weinig. Wel is er sinds kort in Engeland een onderzoek aan de gang waarbij vijftig tweelingen vijf jaar lang gevolgd zul len worden met de bedoe ling meer over de tweelin gen te weten te komen. In ons land wordt bij aller lei onderzoeken een beroep op tweelingen gedaan, maar het gaat dan om do vorm van de oorlelletjes (Nijmegen), het verloop van reuma (Leiden), of de oor-^ zaken van kanker (Amster dam). Voor dat laatste on derzoek werden twintig tweelingen gezocht en ge vonden waarvan de ene wel en de andere niet rookt. De dames De Water: „Nee, wij doen er niet aan mee. Wij roken geen van beiden. We willen graag oud wor- bang dat je van rokci krijgt". Iets

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9