PATER DE JEU Bijstandsuitkering aan wagenbewoners voor Leiden lastig probleem pionier in een land van tegenstellingen Burgemeester Vis gaat met staatssecretaris praten „Het Kruimeltje": Speelzaal vol vrolijkheid GLIBBERRIJM Mooie lino's bij Van der Vlisf JS 19i ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 3 en Blankeiistein koesterde zich in eenheidssmaak LEIDEN „De zomer is vergan gen, ik zie septemberschijn" zou .je geneigd zijn om te parodiëren, na in de Pieterskerk het laatste zomerorgelconcert van dit seizoen aanhoord te hebben. Eerlijk gezegd, was het al een soort herfsttij, want wie zou ver wachten, dat Adriaan Blanken- stein nu eens heerlijk educatief alle mogelijke registraties van zijn eigen orgel zou laten horen, kwam van een koude kermis thuis. In tegendeel, de organist koesterde zich in een eenheids- smaak, die soms de werkelijke in terpretatie van door hem uitge zochte werken geweld aandeed. Er was één hele goede uitzonde ring: de variaties op een thema van Jannequin, getoonzet door Jehan Alain. Ik vroeg me alleen af waarom dat puntige doorzich tige benaderen van zo'n werk ook niet in andere tot leven kon komen, noch de delen van de mis Couperin, nóch het eerste koraal van Franck waren jue- reeltjes..Genoeg hierover. Et was een tweede aspect aan het orgelconcert: precies als in de laatste jaren van de zestiende eeuw in Engeand gebruikelijk wds en via dat land ontweken musici ook in de vroege zeven tiende eeuw in Nederland ge woonte kon worden, speelde de hobo zeer fraaiverklankt door Heinz Friesen een belangrijke rol. Een sonate in es van Bach cn de sonate in A van Willem de Fesch hadden soms nog wat twij felende momenten, mede doordat de organist niet de optimale con- tinuopartij vertolkte, maar pièce no. 5 van Franck was een mooi afgewogen geheel. Friesen over tuigde echter ten volle in de twee werkjes voor hobosolo van Benjamin Britten:als een ware pandemonische bacchant zwierden zijn klanken over de kerk. Het was leuk geweest als met ddt geluid het concert zou zijn besloten, maar dat schijnt niet te kunnen in Leiden. JAN DOOVE Erg ver is deze appel niet van de boom, gevallen. De overrijpe vrucht viel. enkele meters om in een niets vermoedend kledingstuk op borst hoogte te blijven steken LEIDEN De situatie rond de woonwagens in deze streek begint nu werkelijk nijpend te worden. Gisteren meldden wij reeds dat er in Katwijk vier woonwagens waren uitgebrand. Sindsdien zUn er op de standplaats 't Heen echter nog vijf wagens op dezelf de wijze verloren gegaan. Zoals bekend ondervindt Leiden, als regionaal woon wagencentrum, de meeste last van deze ontwikkeling omdat daar de bijstands aanvragen moeten worden ingediend. Daarom gaat burgemeester dr. A. Vis samen met zijn collega van een ander regionaal centrum, Haarlemmermeer, woensdagmorgen a.s. over deze zaak praten met de staatssecretaris van CRM, mevrouw Van Veenendaal. len de regering zal nemen om de zaak rond de woonwagens in betere banen te leiden dan tot nu toe is geschied. Want men is in het algemeen niet erg tevre den over de manier waarop de proble men rond het trekkende deel van de Nederlandse bevolking sinds 1 augustus worden aangepakt. Sinds die datum werkt men met het systeem van de z.g. regionale centrumgemeenten. Er zijn in ons land tachtig van die gemeenten en Leiden is er een van. „Wij spraken gistermiddag over het slecht functione ren van het systeem met mr. J. ten Napel, directeur van de Sociale Dienst van de gemeente Leiden. „De grootste moeilijkheid is dat de woonwagenbewoners niet voldóende op de hoogte zijn van de werking van het systeem. Men verwart nogal eens het koninklijk goud voor scheepsbouwer H. Werter WOCBRUGGE Burgemeester J. Van Wageningen van Woubruggc heeft gisteren de gouden eremedaille verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau opgespeld bij de heer H. Werter, die gisteren zijn 70ste verjaardag vierde. Hij kreeg de koninklijke onderschei ding voor het werk dat hij voor de Koninklijke Marine heeft verricht. De heer Werter heeft zich gisteren defini tief teruggetrokken uit het zakenleven. Hij wordt opgevolgd door zijn zoon de heer E. Werter. Kinderen uiermaken zich best in ,.Het Kruimeltje" LEIDEN De peuterspeelzaal „Het Kruimeltje" van mevrouw Verhey Wijk aan de Burggravenlaan wordt 16 augustus officieel heropend. Een hero pening die een feestelijk tintje moet geven aan 'de verbouwing en uitbrei ding van de speelzaal, want echt dicht is de speelzaal nooit geweest. „Nee", vertelt mevrouw Verhey van Wijk, „we hebben de hele vakantie op volle - toeren gedraaid. Op een zeker moment haddpn we 14 kinderen, echt heel erg veel in de. vakantie. Door die enorme toeloop was het ook nodig, dat er een gedeelte aan de speelzaal ge bouwd werd. We waren dan ook reuze blij, dat we dit gebouwtje op de kop hebben kunnen tikken". De speelzaal was inderdaad wel klein als je bedenkt, dat er veertien kleine kinderen in moe?ten spelen. Kinderen die voor hun spelletjes veel- ruimte nodig hebben. Ruimte die ze nu volop hebben. In twee verschillende ruimten kunnen de klein tjes nu naar hartelust knoeien met wa ter aan het gootsteentje, met verf op de speciale verfborden. Verfborden, die net als de tafels en stoelen precies op hoog te zijn. De kinderen behoeven nergens op te klimmen om hun meesterwerken te maken. •Het fijnste van alles in deze peuter speelzaal vinden de kinderen wel de dieren, die hier los rondlopen, een ko nijn en een paar marmotjes. Het zijn ip De voetbal gaat weer rollen en twintig knapen hollen achter de knikker an. We gaan weer protesteren, scheidsrechter molesteren, want die weet er niks van. Op alle groene velden gaan weer de voetbalhelden verbeten aan 't gevecht en 't spel der snelste benen tegen de hardste schenen. Vakkundig, zo gezegd. De kijkers gaan in drommen weer juichen. Of weer grommen op elke favoriet Uit bier- en andere flessen staan ze hun dorst te lessen van vreugde of verdriet. En pa mikt weer vol ijver op 't juiste totocijfer. Hoopt op de grote prijs. Na 't wikken en het wegen zingt de doelpuntenregen altijd op andere wijs. de loop van de tijd echte troeteldieren geworden, die zich alles van de kinde ren laten welgevallen. „Het leukst van de hele verbouwing is wel, dat alles door de ouders van de kinderen is gedaan", vertelt mevrouw Verhey van Wijk".' Ze hebben er avond aan avond aan gewerkt en hadden er zelf reusach tig veel plezier in. Voor 'sommigen was het echt een ontspanning. Er stonden hier bijvoorbeeld doktoren te zagen en schilderen naast fabrieksarbeiders. Al die ouders hebben wel de eer van hun werk, want de speelzaal ziet er op het ogenblik erg gezellig uit. De buitenkant is helgroen geschilderd, een kleur waar kunnen spelen anje van de kozijnen fel tegen afsteekt. Een beetje vreemd gezicht, zo'n vrolijk gebouwtje in de statige tuin aan de Burggravenlaan.'Maar niet al leen buiten is het een vrolijke bedoe- ,ning, ook in de speelzaal is alles in het opgewekte oranje geschilderd. Echt een gebouw waar kinderen zich happy voe len. Het nuttige is met het aangename verenigd in deze speelzaal. Voor, in het knusse ontvangsthalletje is een grote kast gemaakt met vakjes, waarin droge kleren liggen voor elk kind. „Dit is wel nodig", zegt een van de leidsters, „er gebeuren nog wel eens ongelukjes met de hele kleintjes". Voor die kleintjes is trouwens nog een andere voorziening getroffen. Een plateau waarop 's middags matrassen gelegd kunnen worden. Veel kinderen kunnen het niet stellen zonder hun mid dagslaapje. De kinderen die door willen spelen kunnen in de aangrenzende ka mer hun gang gaan. „Het Kruimeltje" is een goed geoutilleerde speelzaal, waar peuters zich erg gauw thuis zul len voelen. begrip standplaats en de plaats waar bijstand wordt verleent. Dat hoeft be slist niet dezelfde te zijn. De fout die men gemaakt heeft is dat de leiders van de woonwagenbewoners niet bij de besprekingen over dit onderwerp aan wezig zijn geweest. Vooral daardoor is er onvrede onder deze mensen ontstaan. Ze staan namelijk voor vrij grote pro blemen, want de mogelijkheid om op een bonafide wijze hun brood te verdienen is vrijwel verdwenen. Na het verdwijnen van marskramers, scharen slijpers e.d. uit onze samenleving kun nen zij zich nauwelijks meer nuttig maken. Zij concentreren zich in de randstad omdat dat de enige plaats is waar dat nog enigszins mogelijk is. Dat neemt niet weg dat het met hen toch wel langzamerhand de kant op gaat van de verkapte bedelarij." De plaats waar de meeste branden plaatshebben is Katwijk. Deze gemeente is voor de woonwagenbewoners zo'n aantrekkelijk oord geworden omdat zij zich pas kort geleden aansloot bij het regionaal centrum Leiden. Bijna alle andere gemeenten in de omtrek hadden deze stap al eerder gezet en' dat bete kent dat zij de woonwagens politioneel kunnen dwingen naar het regionaal centrum te gaan. Katwijk kan dit niet en heeft bovendien ook nog geen afdoen de maatregelen genomen om het aantal staanplaatsen te limiteren. Vandaar dat er deze week 122 wagens in 't Heen stonden. Mr. Ten Napel: „Enkele van mijn mensen zijn alle wagens gaan bekijken. En toen bleek dat er toch echt wel gevallen zijn die bijstand behoeven. Naar aanleiding van die controle heb ben we echter ook yeel aanvragen af gewezen en ik ben bang dat dat nog wel de nodige moeilijkheden zal ge- Ter illustratie: vijftien politieagenten bewaakten deze week het gebouw van de Soc. Dienst toen een aantal woonwa genbewoners zich daar concentreer- Burgemeester Vis, bij dit gesprek aanwezig als hoofd van de politie en vervanger van de op vakantie zijnde .wethouder Groen. „Er is overigens ge bleken dat die mensen helemaal niet van plan waren.'de boel kapot te slaan.; Die indruk krijgen de mensen nogal gauw, maar we moeten deze zaak juist heel genuanceerd benaderen. We moeten oog hebben voor de werkelijke noodgevallen, maar aan de andere kant moet de bevolking inzien dat er in Leiden gehandeld is naar de letter van de wet en dat er geen potje van gemaakt wordt. De tragische kant van deze ontwikkeling is dat de v wagenbewoners bezig zijn zich te isole ren van de rest van de bevolking. Ze worden door de mensen in een hoekje geplaatst. Het gaat er om deze gevoelens te temperen." Intussen zitten mr. Ten Napel cn zijr medewerkers met een overbezet pro gramma. Vorige week bezochten 992 mensen de sociale dienst, alleen afgelo pen maandag waren dat er al ruim 300. Vandaar dat men er toe overgegaan een ambtelijke sociëteit in het leven te roepen. Daar komt men op vrijdagmid dag bijeen om even op adem te komen van een stormachtig weekje. Mr. Ten Napel: „Het zal duidelijk zijn dat. w niet' zo erg lang meer op deze wijze door kunnen gaan. Het water stijgt tot de lippen". LEIDEN In Galerie v. d. Vlist aan de Botermarkt exposeert tot 27 augus tus de in het rustieke Spaarndam bij Haarlem wonende graficus Jan van Geem een' aantal kleurenlino's van goe de kwaliteit. Van Geem gaat zich daar bij niet te buiten aan extremiteiten maar déze 50-jarige kunstenaar houdt zich bij het oude en vertrouwde figura tieve model Ln een heel persoonlijke, wat vrouwelijk-sierlijke stijl. Fraai en charmant zijn zijn naakten die hij soms in groepen, componeert tot poëtische dansen. Frappant is het licht-schadu- weffect dat hij1 bereikt door wat uit vloeiende kleur. Uitbundig is die kleur niet; grij en goudbruin overwegend. Het meest trof ons een een voudig klein rugnaakt, maar innig getekend en goed afgewogen van kleur. Mooi is ook de ritmiek in de prent „Beweging". Naast deze prenten treffen een paar goede topografiën van v. Geems woonplaats. Het kleine blad in blauwgrijs, „Oost- kolk te Spaarndam" is fraai van welo verwogen compositie; mooi is ook de prent „Westkolk". Tenslotte vestigen we graag de aandacht op een aantal por tretstudies, zoals „Emanuel" in verschil lende poses en het zeer mooie „Mar leen". Al met ,al decoratief en zeer aan trekkelijk werk. Tegelijk met v. Geem exposeren enkele leden van de Haagse Kunstkring werk bij v. d. Vlist. O.a. Cees Vlag met sterk gestileerde kleur- prenten zoals gaarden Burgh" en hel grote „Vredespaleis". Voorts hangen er wrken van de quasi-primitief Kees Andrea, zeefdrukken van An Bilsiot en werk van Karei Wiggers en Arnold Smit. Vrij conventioneel over het. alge meen en kwalitatief van nogal wisse lend gehalte. Tenslotte staat er wal klein brönswerk van P. v. d. Meer. Als niet-Hagenaars exposeren, voorts de Eindhovenaar Hans Godefroy bronsplas tiek in klein formaat, waaronder een zeer fraai gestileerde Madonna met kind en de Haarlemmer Han Faken met opvallende, maar zeeraantrekke lijke z.g.ii. draadplastieken. W. PRINS. Geveltjes in Spaarndam. LEIDEN Zijn bruine pij en ruige baard maken hem zó onmiskenbaar Capucijn, dat pater Theoforus de Jeu (41) gezien door Nederlandse ogen uit een andere wereld lijkt te komen. En dat is ook zo. Hij komt uit de „Derde Wereld". Om precies te zijn: uit Chili. „Chili is een land van uitersten, in afstanden, in maat en moreel", zo beschrijft pater zijn werkterrein. Het land ligt tussen de achttiende en de ze vijftigste zuiderbreedtegraad als hemelsbreed 4.300 kilometer lange stootband tegen de westelijke zoom van Zuid-Amerika. Het is het eerste land van dat continent, dat op zuiver democratische wijze een puur Marxistische regering kreeg. Houdt die ontwikkeling geen gevaar in vgor de missie?, „Wij nouben ons buiten de politiek" ;—'zégt pafér De Jeu. „Het "brengt geen voordeel als je je met politiek inlaat. Integendeel: het is gevaar lijk, een uitspraak over de politiek te doen omdat je er al gauw een eigen mening in legt. En daardoor komt je werk in gevaar". Pater De Jeu, geboren Leidenaar, werd in 1958 priester gewijd. Na aanvullende studies vertrok hij in september 1961 naar Chili. Hij werd daar geplaatst in de missie van Qui- lacahuin, een slordige 1.000 kilome ter ten zuiden van Santiago, om er de taal en de gewoonten van het volk te leren. Het jaar tevoren had de statie veel te lijden gehad van de aardbeving. Daardoor was de gewa- pend-betonnen school geheel ver nield. Maar nog geen drie maanden na de komst van pater De Jeu werd de missie door een veel grotere ramp getroffen: .een brand verwoestte de nieuwe houten school, die nog niet eens was afbetaald, de houten kerk die de aardbeving had doorstaan en het parochiehuis. („Nou ja, hier zou het als schuur nog te slecht geweest zijn"). Alleen een opslag plaats die vroeger bij een molen hoorde, overleefde de brand. „Het was op de dag voor Kerstmis. Het is daar dan hoogzomer, want je zit op het zuidelijk halfrond. Het is wel bijna zeker dat het vuur werd aan gestoken. Ik was' niet thuis. Toen ik terugkwam, had ik alleen nog,mijn gitaar, een woordenboek en een verrekijker. Maar alle geschenken van m'n priesterwijding, m'n boeken, studie van zoveel jaar. ONTBERINGEN Pater De Jeu werd toen overge plaatst naar Trumao, op de grens van de provincies Osorno en Valdi- via. „Er was niets anders dan een kerk, die zes jaar verlaten was ge weest. Ik leefde in de sacristie. Geen licht ol' water, geen w.c. Later heb ben we.een echt huis gebouwd met hulp van de Nederlandse aannemer Smulders uit Tilburg die zich in Chili gevestigd heeft. Nu krijgen we licht van de centrale, we hebben een drinkwaterinstallatie aangelegd en er is sanitair". Maar tot 1967 deelde pater De Jeu ook de ontberingen met de armste bevolking. Wat dat betekent, laat zich raden wanneer men bladerend in een foto-album op een prentje stuit van pater Theoforus te paard en hij als verklaring geeft: „In de stad is rijkdom en welvaart. Maar op het platteland heerst armoe. Bui ten de steden leeft men vaak in isolement als gevolg van het geacci denteerde landschap. Medische hulp is er onvoldoende. Er zijn wel dok ters. in de stad. En die laten zich goed betalen, ofschoon er ook zijn, die om politieke en soms caritatieve redenen de armer behandelen zonder veel te rekenen. Ik ben dus ook dokter" Met een" Memisacursus van zes wéken, bekroond door een inter nationaal erkend Rode-Kruisdiploma en gesteund door het Medisch Missie Handboek is pater Theoforus prakti serend geneesheer (geen arts), Bloed druk meten, koorts opnemen, een diagnose stellen en injecties toedie nen gaan' hem vlot af. Een echte operatie heeft hij nooit hoeven uit voeren. „En daar zou ik me niet aan wagen ook. Echt ernstige gevallen, die gaan wel per ossewagen naar het ziekenhuis. Galstenen komen er veel voor. En als je de kneepjes kent, is dat een dankbaar werk. We krijgen goéde medicijnen van de Memisa (Medische Missie Actie) en RADIO PROJECT Een modern wapen in de ontwikke lingshulp is voorts het radioproject in het bisdom Osorno, waartoe Tru mao hoort. Sinds een jaar of vier geleden richtte een van de missiona rissen, die zijn verlof in Nederland benutte om er een financiële cam pagne te houden, de eerste missie radiozender van Chili op: een mid dengolfzender met een bereik van 100 kilometer. Onder de trage en achterdochtige indianenbevolking werden bovendien 1000 draagbare ontvangers uitgezet, die uitsluitend op de golflengte van de zender zijn afgestemd. De programma's bestaan uit „schoolradio" als wapen tegen het analfabetisme, godsdienstige praatjes L95 pet. van de bevolking is katholiek maar misschien 5 pet. zijn maar katholieken") maar ook uit culturele- en maatschappelijke vor ming en landbouwonderricht. Be paalde groeperingen zien die activi- Met medicijn, mis en radio tegen revolutie teit met lede ogen aan en daardoor heeft het radiostation al een bewo gen leven achter de rug. „We draai en zonder reclameboodschappen. Kortgeleden is er nog een actie ge houden in Nederland, waardoor we er zeker van zijn, dat we weer een jaar kunnen doorgaan. De grootste zekerheid is voor ons, dat de bevol king op onze hand is. Alle campesi- no's kwamen op de been toen een groep als boeren vermomde studen ten en journalisten de zender „voor het volk" wilden inpikken. Goed gezinde boeren, die het bedrog door hadden, kraakten daarna de zender. Ze riepen de „intendente" (hoofd van het provinciaal bestuur) te hulp om van hem de zekerheidte krijgen, dat het radiostation eigendom van de missie zou blijven''. PROGRAMMA En daarmee raakt het verhaal toch weer de politiek. Pater De Jeu: „In 1964 werd Eduardo Frei, christende mocraat, met absolute meerderheid tot president gekozen, met steun van rechts dat wilde voorkomen dat Al- lende aan de macht kwam. Ik heb toen gezegd: Als Frei zijn program ma niet kan uitvoeren, hebben we in 1970 het communisme. En hij kón, geboycot door rechts, zijn program- na niet uitvoeren. Ailende komt duidelijk voor de arme man op, Hij heeft de lonen sterker opgetrokken dan de prijzen stijgen. Hij heeft alle arme kinderen een halve liter melk per dag beloofd en dat maakt hij wóar. Hij heeft ze ook een paar schoenen beloofd. En dat heeft hij niet waar kunnen maken. Alles is ook politiek en zonder politiek kan je niet veel bereiken. Ailende wil het volk laten regeren: gelijke rech ten en gelijke plichten voor ieder- Een „Marxisme a la Chilena" („Op z'n Chileens", d.w.z. zonder bloedvergieten) en „Liberadora" (be vrijdend en democratisch). PROFIJT Maar de beter-gesitueerden geloven daar niet in. Want Ailende is bezig, alle grondbezit groter dan 80 hecta ren, te onteigenen. Wie minder bezit, mag het houden. De staat neemt de exploitatie over en zal de eigenaren schadeloos stellen. Maar waar het vandaan moet komen.Het is een groot economisch probleem, mede doordat velen die bezit hadden, hun geld vandaan moet komen? Het is een en anderen met hun duiten naar het buitenland zijn getrokken. Terugziend op de ontwikkelingen in zijn tweede vaderland over de laat ste tien jaar, zegt pater Theoforus: „Met al zijn onvolkomenheden was Frei mogelijk wel de grootste presi dent die Chili ooit heeft gekend. Iiy heeft tenminste het land op alle niveaus georganiseerd ;daarvan pro fiteert Ailende nu."

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3