HET GEHEIM VAN FADRHONC VIEL IN HET BELGISCHE BRUGGE OP JUMA VAATAINEN dook op uit het niets Houwaart krijgt steun van iijnders m Veenstra ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1971 HELSINKI Na de legendarische figuren Hannes Kolemainen en Paavo Nurmi, wiens glorieuze prestaties in bijna elke Finse plaats aanleiding waren een standbeeld voor hem op te richten, na hun al bijna even illustere landgenoten Limari Salminen en Viljo Heino, heeft Finland opnieuw een kilometerloper van wereldformaat: Juma Vaatainen, uit het niet opgedoken, vrijwel onbekend voor hij bij de Finse titelstrijd in Oulie fors uithaalde e"n met een tijd van 28 min., 12.8 sec. het nationale record met ruim vier seconden brak. En nu ineens Europees kampioen. „Ik heb er jarenlang naar toe geleefd. Dit kampioenschap betekende alles voor me", zegt de rossige, met enorme bakkebaarden getooide Fin, die horden jeugdige handteke ningenjagers naar het atletendorp in Helsinki lokte. Gewillig onder brak hij af en toe de training om zijn landgenootjes niet teleur te stellen. De 30-jarige onderwijzer op lagere school te spreken te krijgen is echter veel moeilijker. Zijn hotelka- waarheen hij zich onmiddellijk de training (behalve een rondjes aan de binnenkant var baan, een reeks acrobatische toeren een paar toestellen om de show compleet te maken) begaf, was her- (L metisch afgegrendeld. De deur op slot en daarvoor twee militairen, die iedereen vriendelijk maar zeer beslist sommeerden Vaatai nen niet te storen. Hij moest rust hebben. Na het verlaten van zijn 'cel', wil de de in een hip bruin ribfluwelen en daaronder een veelkleurig fantasie-overhemd gestoken Fin, wel even praten. 'Just five minutes'. In - dat korte tijdsbestek manifesteerde Vaatainen zich als een man met eigen denkbeelden en als een vlot lil [prater- Af en toe kon hij het niet laten krasse uitspraken te doen. Min zaam lachend ratelden die uit zijn mond. Om te winnen Dat hij' in de grandioze race van dinsdagavond, die tien nationale re cords opleverde (Nijstad 31-ste viel met zijn. tijd van 29.48.2, bijna 44 seconden boven zijn nationale re cord, dus wel goed door de mand) ruim vijftien seconden van zijn per soonlijk beste prestatie, nauwelijks een maand oud, had afgehaald, ver baasde hem niet in het minst. ...Tijden", verklaarde hij, „vind ik "iet belangrijk. Ik loop uitsluitend om te winnen. Daarom had ik ook zo «ng geen sprekende resultaten ach ter mijn naam staan. Op de Finse kampioenschappen ben ik pas voor het eerst voluit gegaan. Dat moest wel omdat ik nog geen limiet gelo pen had en er meer goede Finnen zijn. In Oulie moest ik een plaats de ploeg veroveren." Voor het begin van de wedstrijd was Vaatainen, die Bedford met een tussensprint kapot maakte, geenszins zeker van de overwinning. Hij vrees de, als iedereen, Jürgen Haases spurt- Kracht. Voor Bedford was hij niet bajig. „Bedford is een ontzettend goede loper en hij zal beslist terug komen, maar hij is geen figuur voor kampioenschappen. Haase vreesde ik wel. Ik wist dat hij snel is aan het eind. Ik vreesde dat hij me in de laat ste vijftig meter voorbij zou gaan. Eenmaal heb ik opzij gekeken, niet echter om nog eens extra aan te zet ten. Het was voor mij onmogelijk nog harder te gaan. Mijn benen konden niet sneller". Vaatainen gaf een uitleg over de nederlaag van Haase. die niet op zekerheid berust. „Volgens mij", ana lyseerde de Fin, die op zestienjarige leeftijd met atletiek begon, „heeft Haase hij is mijn beste vijand een vergissing gemaakt. Hij had mij eerder moeten aanvallen. Doordat hij schuin achter mij liep, moest hij meer meters doen en dus sneller gaan dan ik. Dat heeft hem vermoedelijk de das om gedaan. Of hij is te ver moeid geweest om mij te passeren." Dat laatste is zeker niet uitgeslo ten, want ook Vaatainen beschikt voor een lange afstandloper over een uniek eindschot. Hij is 800-meterlo- per geweest, maar begon zijn loop baan als sprinter. Hij heeft een beste tijd van 10.6 sec. op de 100 meter en is zelfs een keer nationaal junioren kampioen op de 110 m. horden ge weest. Pas drie jaar geleden schakel de hij over naar de lange afstanden. Op de vraag of hij capabel is het Europees record van Bedford (27.47.0) te breken, antwoordde Vaatainen zelfverzekerd: „Dat moet mogelijk zijn". Direct deed hij echter weer zo'n merkwaardige toevoeging. „Records zeggen me echter niks. An deren kunnen ze ook weer verbete- Indien Vaatainen ooit nog eens een aanval zal doen op het niet meer zo onaantastbare record van de Brit, zal dat hoogstwaarschijnlijk niet op een tartanbaan gebeuren. Vaatainen: „Ik houd niet zo van tartan. Het is te week voor mij". Hij verklaarde na- „Ik ben te zwaar (58 kilo) voor tartan. Met mijn lange passen zak ik weg". Opnieuw een vreemd aandoende bewering, omdat bijvoorbeeld Bed ford, die tartan duidelijk prefereert, zes kilo zwaarder is en ook zeven- mijlspassen maakt. Vaatainen bleef echter bij zijn mening: „Rekortan en rubkor liggen me veel beter, en op asfalt loop ik het liefst". HEIN GROOTHUIS Wietse Veenstra (25) en Nico Rijnders (23), de twee uit de Go Aheadschool afkomstige stervoet ballers, zijn herenigd. Na twee seizoenen geschei den te zijn geweest heeft FC Bruggetrainer Leo Canjels de twee raspaardjes van het Nederlandse voetbal naar de stallen van voorzitter Hutsenhout overgebracht. Onder leiding van de oud-NAC- trainer en een goede professionele begeleiding Hij slaagde daar bijzonder goed in, Nico Rijnders, een van de steunpila ren van Europacupwinnaar Ajax, was voor veel geld gemakkelijk te vangen want de Amsterdamse club weigerde Nico Rijnders een meerjarig contract aan te bieden. De Ajacied wilde een vijfjarig contract, terwijl Ajax zich niet langer dan twee jaar wilde binden met de professioneel in gestelde middenveldspeler. De transfer met Wietse Veenstra kwam wat moeilijker tot stand. PSV vroeg ruim 400.000 gulden, dat was te veel voor Hutsenbout, Bovendien was de PSV'er in onderhandeling met de Deventer eredivisieclub Go Ahead Eagles en Lierse SK. Wietse Veenstra zei: „Mijn oude club wilde mij wel terug. De Deventer club kon het geld echter niet op tafel leggen. In Deventer dachten ze, dat ik voor niets kwam voetballen. Door de aankoop van de NEC'er Davidovic had Lierse SK eveneens geen geld meer om Veenstra te kopen. Toen is het FC Brugge geworden. Ik ben daar achter af erg blij mee. Ik heb het in België best naar mijn zin". van het FC Bruggebestuur moeten Wietse Veen stra, Nico Rijnders en Henk Houwaart de blauw zwarten helpen in de opmars naar de internatio nale top. Na vorig jaar pas in de kwartfinales door het roemruchte Chelsea te zijn uitgeschakeld voor de Europa Cup voor bekerhouders, werd het bestuur wakker geschud. Er moest een frisse wind gaan waaien in de club van de Klokke. "Frans de Munck werd naar Lierse SK gestuurd, terwijl Rob Rensenbrink naar Anderiecht werd verkocht. Bruggevoorzitter Hutsenbout ging nadat hij zich eerst had verzekerd van de steun van de joviale Nederlandse trainer Leo Canjels, een kijkje over de BelgischNederlandse grens nemen om het middenveld te versterken. Truffeltje Geld is in het leven van het oud-Go Ahead-tandem het belangrijkste in de laatste transferperioden, het spel van loven en bieden smolt de harde Ne derlandse gulden in de handen van Nico Rijnders en Wietse Veenstra weg tot een waardeloos truffeltje gietijzer. De op de Amsterdamse en Brusselse beurs bepaald niet hoog genoteerde Belgische frank werd opeens een staafje goud toen FC Bruggevoorzit ter Hutsenbout zich had vertoond. Ajacied Nico Rijndérs overhandigde de Belgische „voetbalkoopman" zijn visitiekaartje, waarop vermeld stond dat hij als jong talentvol voetballertje door niemand minder dan bondscoach dr. Fadrhonc naar Go Ahead was gehaald, na de voetbalschool van De- yenter doorlopen te hebben volgde een süccesvolle carrière bij Europa- giiphouder Ajax, en in zijn bagage zaten' hog acht Oranjeshirts. Hutsenbout was diep onder de indruk en ging aan de tafel zitten. Het con tract was snel getekend. Op de te lexen van de kranten in de Benelux werd het opzienbarende nieuws we reldkundig gemaakt. In Brugge vierde men feest. De club had zich immers verzekerd van een jonge speler met Europese klasse. In Amsterdam maak ten de Ajaxsupporters zich kwaad. Na Vasovic was de landskampioen op nieuw een talent kwijt. Terwijl de tranen in Amsterdam rolden en de feestvreugde in Brugge nog niet was verstomd „slenterde'1 Bruggevoorzit ter Hutsenbout nog wat rond op de Nederlandse transfermarkt. Achter zijn brilleglazen glinsterden twee pretoogjes. Zijn opdracht was nog niet voltooid. Een tipgever had de FC-voorzitter het geheim van Fa drhonc verteld. Hutsenbout, evenals alle Belgen gek op wielrennen, begreep dat je een koppel niet uit elkaar moest laten vallen. En daarom ging hij op zoek naar Wjetse Veenstra. Deze was onbereikbaax-. Met PSV was de blonde krullebol naar het zonnige Indonesië. Op het moment dat de zil veren KLM-vogel op onze nationale luchthaven Schiphol neerstreek, ont vouwde Hutsenbout het contract en opende de geldbuidel, waarin de Bel gische franks lagen te schitteren. Veenstra werd in de auto gezet en naar Brugge gebracht. Want zijn visi tiekaartje was bijna even indrukwek kend als dat van Nico Rijnders. De PSV'er droeg vier Oranjeshirts in zijn bagage en had bij de Eindhovense eredivisieclub voldoende Europacup ervaring opgedaan. Hutsenbout was ook nu weer diep onder de indruk. Nog voordat de stugge noorderling in Eindhoven bij zijn vrouw en dochter had kunnen aanbellen, was het con tract getekend. Het Nederlandse tandem was weer compleet. Wietse Veenstra en Nico Rijnders hadden zich contractueel verplicht om in samenwerking met oud-NAC-trainer Leo Canjels en Henk Houwaart FC Brugge binnen drie jaar naar de Europese top te voeren. Een verplichting die gehonoreerd zou wor- 1 den met miljoenen Belgische franks. Vuistje FC Brugge, verzwakt door het ver trek van Rob Rensenbrink (naar An deriecht) was door deze handteke ningen weer versterkt. Leo Canjels, lot vorig jaar trainer van het Bredase NAC lachte in zijn vuistje. Hij had het naar zijn zin in België. Bij NAC had de gebrilde trainer immers nooit met geld kunnen smijten. Met de nieuwe aanwinsten Puis en Valcke- niers (van Anderiecht) en de twee Nederlanders durfde hij Anderlecht- trainer Georg Kessler recht in de ogen te kijken. Toen Leo Canjels de ts van Frans de Munck bij de FC Brugge innam was zijn opdracht: „FC Brugge binnen de kortste tijd naar de Belgische top te voeren. Met de daad werkelijke en financiële steun van voorzitter Hutsenbout was Leo Canjels geslaagd de stei'kste spelers aan te trekken. Leo Canjels zei: „We zijn nog bezig geweest met Lex Schoenmaker en Dick van Dijk. In het moderne voetbal is de middenveldbe zetting een van de belangrijkste on derdelen. Juist daarom ben ik blij dat Henk Houwaart, Nico Rijnders en Wietse Veenstra hebben. Wietse heeft bij Go Ahead en bij PSV bewezen op het juiste moment in de diepte te kunnen duiken. Bovendien beschikt hij over een dodelijk schot. Henk Houwaart speelt aanvallend erg sterk, terwijl Nico als breker en opbouwer van onmisbare waarde is. Ik heb met dit elftal en met dit aankoopbeleid het volste vertrouwen in de toekomst van FC Brugge". De nieuwe club van Wietse Veenstra en Nico Rijnders schuwt de betiteling: „Poulidor van het Belgische voetbal FC Brugge eindigde de laatste jaren steeds als tweede achter Anderiecht en Standaard Luik. Dit heeft de be woners van „De Klokke" veel toe schouwers gekost. De supporters von den het evenals voorzitter Hutsenbout, een slechte gewoonte om jaar-in-jaar- uit op de tweede plaats te eindigen. De leiding van FC Brugge is er bijna zeker van dat de miljoenen Belgische franks die dit jaar zijn geïnvesteerd in de aankopen van Valckeniers, Puis, Veenstra en Rijnders binnen het ge stelde driejarenplan rente zal opleve ren. In België rekenen de voetbal insiders op een van de spannendste competities van de laatste jaren. Door het transferbeleid van FC Brugge kan nu eindelijk een weerstand worden geboden aan Standaard Luik en An-, derlecht. Hoe dénkt Wietse Veenstra daarovr? In zijn riant ingerichte flat aan de Churchilllaan te Knokke zegt hij daarover: „Het is eigenlijk iets te vroeg om een voorspelling te doen. Ik ken het Belgische voetbal nog niet voldoende, maar als ik af ga op de gesprekken die ik met andere spelers heb gehad, geloof ik inderdaad dat FC Brugge dit jaar hoge ogen kan gooi- Wietse Veenstra heeft zich in de afge lopen weken goed aangepast aan de feelgische mentaliteit. In het begin was het even wennen. „Overal waar je kwam moest je handjes schudden. een typische Belgische gewoonte. Voor en na de training en als je de spelers op straat tegenkwam, was het op hieuw handen schudden. Wat mij ook opviel was dat elke bespreking die ik ,-vpgrde Mfttr-geji êtên-n; rtje." Over de aanpak was Wietse evenals Nico enigszins verrast. „In vergelij-: king met P.S.V.,' Ajax en Feijenoord, wordt FC Brugge nogal amateuris tisch, geleld. Voorzitter Hutsenbout, een keiharde werker en een vereni gingsman in hart' en' nièren, heeft het kennelijk begrepen. Door het aantrek ken van Canjels, Houwaart, Nico en mij, wil hij FC. Brugge professioneler aanpakken. Voorzitter Hutsenbout wil kost wat kost zijn ploeg naar de Europese top voeren. Zoals de zaken er nu voorstaan zal dat wel luk ken". „In België is men kennelijk onder de indruk van de kwaliteit van het Ne derlandse clubvoetbal. Frans de Munck, Georg Kessler, Jan Mulder, Leen Barth. Jan de Ruiter, Peter Res- sel, Eddie Koens en Rob Rensenbrink en het Nederlandse viertal bij FC Brugge zijn daar het duidelijkste be wijs van", aldus Wietse Veenstra. De Nederlandse „gastarbeiders" doen het overigens bijzonder goed. Peter Ressel, evenals Veenstra en Rijnders een leerling van bondscoach dr. Fadrhonc, werd vorig jaar de beste buitenlander in het Belgische voetbal. Ook Henk Höuwaart heeft het naar zijn zin. In Kortrijk, ruim 50 km van Brugge, heeft hij een eigen' fanclub een een supporterscafé waar hij een maal per maand de cadeaus in ont vangst moet komen nemen en ant woord moét geven op de vele vragen, die zijn supporters stellen. Houwaart is een halfgod in het Belgische voet bal. Nico, Rijnders heeft in de kox-te tijd dat hij in België speelt reeds een grote naam opgebouwd. Bij de laatste oefenwedstrijden van FC Brugge werd hij gesteund door een honderdtal sup porters, dat gescandeerd „Nico, Nico" riep. Nog voordat de Belgische compe titie is begonnen heeft de oud-Ajacied naam gemaakt, terwijl ook Veenstra al van de pot met honing heeft mogen snoepen. Op straat en in de vele eethuisjes van de mondaine badplaats Knokke wordt de oud-PSV 'er omringd door handtekeningenjagers. De oude postbode, die dagelijks op zijn race fietsje over de kasseien rond toert sprong in de Churchilllaan ervan af en stopte een dezer dagen een onvol doend geadresseerde brief in de bus. Daarop stond: „Wietse Veenstra, ster voetballer van FC Brugge. Knokke". Wanneer de voortekenen niet bedrie gen gaat het tandem Rijnders-Veen- stra bij FC Brugge een gouden tijd tpgemoet. Voor de oude voelbalprofes- sor van Go Ahead, nu bondscoach van 'de KNVB, dr. Fadrhonc is de voetbal carrière van Wietse Veenstra en Nico Rijnders bijFC Brugge een kroon op zijn WIL VAN DER PLAS zijn niet geheel geslaagde

Leidse Courant | 1971 | | pagina 17