B I iiNederlander steekt met kop en schouder uit boven voorouders van eeuw geleden El Cordobes: Verlovingsgeruchten komen niet van mij' Boudewijnweg kampt met nieuwe problemen ONDANKS „ONHERBERGZAME STEDEN' Prof. Steenkamp zette eigen program opzij Haarlemse hasjcommune gearresteerd Ex-bokser deelde rake klappen uit Fles ontploft: auto tegen lichtmast AL JAREN IN ACTIE: Tubbergen wil van chemische afvalstof af VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1971 LEIDSE COURANT MAASTRICHT De be roemde Spaanse stierenvech ter El Cordobes heeft woens dagavond in een telefoonge sprek met vader Lieben in Maastricht ontkent dat hij het verlovingsbericht over Patricia en hem de wereld ingestuurd heeft. „Het zijn waarschijnlijk de publici- teltsmensen om mij heen ge weest, die mijn bewondering voor Patricia en uw hele fa milie in die vorm gegoten hebben", aldus Cordobes. Hij hoopte echter wel dat door deze publiciteitsvloedgolf de vriendschap tussen hem en de familie Lieben niet ge stoord zou worden. Hij wil namelijk binnen af zienbare tijd nog eens terug komen naar Maastricht. En als dat inderdaad zonder hernieuwde publiciteit moge lijk is, vindt de familie Lieben dat erg gezellig. Als het ech ter weer wordt zoals de af gelopen dagen, dan is voor hen de pret er wel een beet je af. Patricia vond die publiciteit bijvoorbeeld leuk tot het derde interview en de derde foto. Toen kreeg zij er meer dan genoeg van om opnieuw haar verhaaltje af te dreu nen. Vader Lieben heeft woensdagavond tot midder nacht telefoondienst gehad. Er was zelfs een Amerikaan se journalist die in een keu rig van buiten geleerde Ne derlandse zin slechts een ding wilde wetende voor namen van de heer Lie- Mevrouw Lieben is het tele- foongerinkel gisteren gewoon ontvlucht. Met een vriendin is zij ergens op een terrasje een kopje koffie gaan drin ken, want zoals iedere moe der zou doen, maakte zij zich echt wel een beetje ongerust over deze publiciteit rond haar 15-jarige dochter. De oudste dochter Charlotte vindt het allemaal wel prachtig. Zij helpt Patricia met het aanleggen van een plakboek. ,,Je moet dat ge woon leuk durven vinden, maar wel met beide benen op de grond blijven staan", is haar reactie. BRUSSEL Opnieuw zijn er moeilijkheden met brug gen op de Boudewijnweg, de autoweg die Antwerpen met Luik en Duitsland verbindt. In twee bruggen te Millen, niet ver van Maastricht, werden gevaarlijke scheuren gesignaleerd. De ..toestand wordt nu onderzocht. Officië le instanties konden nog niet zeggen of de scheuren zo erg zijn, dat de bruggen voor het verkeer moeten worden ge sloten. De autoweg, die iets meer dan tien jaar oud is, kan intussen bogen op een indrukwekkend record van kapotte bruggen. Bulle nabij Antwerpen, een brug in een kanaal viel, waarbij een paar mensen gedood en enkele anderen gewond werden. De brug was ingestort omdat de pij lers waarop hij steunde te dicht bij de kanaaloever wa ren gebouwd. Het water had alle steun weggevreten en in een mistige nacht verdween de hele brug in de diepte. Omstreeks dezelfde tijd gin gen in de omgeving van de Limburgse hoofdplaats Has selt alle autowegbruggen aan het dansen. Na een paar warme dagen steeg het weg dek van een vijftal bruggen daar 50 cm., om bij afkoeling weer te zakken; ook dat kostte enkele gewonden, plus een reeks van vernielde au to's, die na het overrijden van de bug met grote snel heid een luchtreis van vele meters maakten. Vorig jaar verzakte een gro te brug in Elderen, nabij Maastricht: die wordt op dit ogenblik gerepareerd. De twee thans bedreigde brug gen van Millen liggen in de zelfde streek. Over de oorzaken van al die brokken tast men officieel in het duister. Tijdens het pro ces over het ongeluk in Bul le kwam wel aan het licht dat er beslist slordig en on deskundig werd gewerkt door het ministerie van Openbare Werken. De door het ministerie vastgelegde normen bij het opmaken van de plannen zouden absoluut onvoldoende zijn geweest. Hetzelfde zou gelden voor al de andere bruggen, beweren insiders. ln het Noordhollandse Schagen toerden gisteren wedstrijden in het ringsteken gehouden. De dame op de foto boven kwam in Westfriese klederdracht en met een antieke kinderwagen een kijkje kon zich toch ook niet geheel onttrekken aan de moderne ont wikkelingen, gezien het fototoestel in haar hand. Voor de deelneemster aan het ringsteken op de onderste foto was het net mis. Per oud- Hollandse boerenwagen moesten de deelnemers trachten met een stok de ring te pakken te krijgen. (Van één onzer verslaggeefsters) HAARLEM Aan het bestaan van -een Haarlemse commune, die zich in het levensonderhoud voorzag met de handel In drugs, is een einde gekomen. De Haarlemse politie heeft de vijf manne lijke leden van de commune gisteren aangehouden verdacht van handel in hasjiesj en nepal. Bovendien hebben zij rich aan intensieve drugsmokkel sohuldig gemaakt '82 In de commune woonde tevens een Amerikaanse vrouw met haar acht maanden oude baby. Zij werd eveneens aangehouden, maar later weer vrijgela ten. De overige leden van de commune, drie Haarlemmers, een Ier en een Amerikaan, zullen terechtstaan wegens het bezit van hasj, Isd, nepal en een bedrag, dat verdiend is met de handel in drugs. De auto van het zestal is in beslag genomen. Twee Nederlanders, die gisteren een Libanese vriend uit België gingen afha len, hebben de hele dag in een Belgi sche politiegevangenis doorgebracht. Bij een routinecontrole bij de Belgische ge meente Boom vond de rijkswacht na melijk in de koffer van de Libanees 35 kilo hasjiesj. De Nederlanders kenden de man al van vroeger maar ontkenden iets te weten van de inhoud van diens koffer. Zij zijn in de loop van de avond vrijgelaten. De Libanees blijft in ar- Waldheim kandidaat voor opvolging Thant WENEN (AP) De voormalige Oos tenrijkse minister van buitenlandse za ken, Kurt Waldheim, heeft in een vraaggesprek met het Wccnse dagblad Kurier bevestigd, dal hij beschikbaar is voor opvolging van Oe Thant als secre taris-generaal van de Verenigde Na ties. De Oostenrijkse regering heeft dit aan aUe V.N.-leden meegedeeld. Walheim, thans ambassadeur voor zijn land bij de volkerenorganisatie, zei dat formele kan didaatstelling niet nodig is. aangezien de secretaris-generaal benoemd en niet iehozen wordt ROTTERDAM (ANP) Het socialis tische Tweede-Kamerlid en oud-minister mr. M. Vrolijk, heeft gisteravond zijn vakantie onderbroken om scherpe kritiek te leveren op kabinetsinformateur prof. dr. P. J. M. A. Steenkamp. Deze kritiek uitte hij in een P.v.d.A.-bijeenkomst in Rotterdam, in welke vergadering de tot standkoming van het kabinet-Biesheuvel werd veroordeeld. Mr. Vrolijk hekelde de „soepelheid" van prof. Steenkamp, erop wijzende dat deze zijns inziens het door hemzelf ont worpen KVP-programma heeft vergeten, het gezamenlijke verkiezingsprogramma van de drie confessionele partijen opzij gezet heeft en zelfs zijn eigen ontwerp - regeerprogram heeft vergeten om toch maar in de infohnatie-opdracht te kun nen slagen. Mr. Vrolijk merkte voorts op dat informateur Steenkamp zelfs niet heeft nagelaten om kiemen van twijfels en onzekerheden over zijn werkstuk te Het Kamerlid weer erop dat de con flictstof in het nieuwe kabinet zijns in ziens hoog ligt opgetast. Hij verwacht daarin duidelijk grote spanningen. „Hel kabinet-Biesheuvel heeft zijn ontstaan te danken aan misleiding". Hij riep op om zich tegen dit kabinet op democratische wijze te verzetten. „Het democratisch verzet dient te worden gemobiliseerd", aldus het Kamerlid. (Van HEERENVEEN (ANP) Mevrouw Dijksma uit het Friese Langweer kreeg gistermiddag de schrik van haar leven. Zij had inkopen gedaan en plaatste haar boodschappen, waaronder ook een fles frisdrank, Raak-up, achter in de auto. Op een gegeven ogenblik explo deerde de fles met een enorme knal. Mevrouw Dijksma schrok zo, dat zij met haar auto tegen een lichtmast bols te. Zowel de lichtmast als de auto werden zwaar beschadigd. Mevrouw Dijksma kreeg alleen wat schramme tjes. (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG Wij, Nederlanders, blijven in de lengte groeien. Het pro ces is nog steeds niet tot stilstand gekomen. De Nederlander behoort al tot de grootste mensen in de ge- industrialiseerde wereld, maar hij blijft rustig omhoog schieten. Wij hebben onze maximaal-mogelijke lengte nog De sterke groei dateert vooral v laatste tien jaren. Volgens T.N.O. te danken aan de verbetering van rr factoren als voeding, huisvesting en min der ziekte. Het zai dan zijn. dat het moderne leefmilieu ten goede komt aan onze lengte, andere onderzoekingen van dezelfde afdeling van T.N.O. hebben nogal negatieve resultaten opgeleverd _als gevolg.van „de onherbergzaamheid van onze steden", zoals dat genoemd wordt. „Dit is onderwerp van toenemen de zorg voor velen, die verband leggen tussen leefruimte en evenwichtige ont wikkeling van vooral de jonge mens. Vooral de woonomgeving Speelt bij deze evenwichtige ontwikkeling een belang rijke rol. Want jeugdigen gebruiken in hun vrije uren vooral de straat, de wateraknt. onbebouwd terrein, grasvel den tussen flatgebouwen, de ruimte rond de gemeenschappelijke flatportiek en de speelgelegenheden", aldus 't jaarverslag. In Leiden is geëxperimenteerd met twee speelgeodgelegenhedenéén ervan tot stand gekomen met medewerking van de buurtgenoten, de tweede zonder hun medewerking. Resultaat was. dat de speelgelegenheid die met medewerking van de buurtgenoten tot stand gekomen was, meer mogelijkheden te bieden had en een grotere stimulans was voor de zelfwerkzaamheid van de jeugdigen. Zij groeide uit tot een ludiek centrum, dat intensief benut werd. T.N.O. gaat overigens verder met zijn onderzoekingen naar eht menselijk leef- gedrag. Zo is het instituut begonnen aan een onderzoek naar gewelddadig gedrag op voetbalvelden. Bovendien is het instituut bezig met een groots opgezet onderzoek in 176 gemeenten naar "ver schillende vormen van afwijkend- en ziektegedrag in die gemeenten en de relaties daarvan tussen de sociale, cul turele en ecologische kenmerken van dezelfde gemeenten. Galerie Centre de l'Art, Javastraat 106 Den Haag. exposeert van 20 augus tus tot 19 september Haagse grafiek. Er is werk te zien van An Biesiot, Aimée Crince le Roy, Lucy van Duyn, Hans van Efferen, G. J. van Koppen hagen en Gerard Lutz. niet bereikt. Aldus tenminste het Ne derlands Instituut voor preventieve Geneeskunde T.N.O. Zoiets belooft nog heel wat voor de toekomst en basket balclubs bijvoorbeeld zullen reikhal zend uitkijken naar de lange Nederlan ders. Niet dat T.N.O. daarop wijst in haar jaarverslag 1970, maar het is wel duidelijk, dat onze Nederlandse lengte van pas kan komen in allerlei sportieve en maatschappelijke sectoren. Hoe dan ook, de volwassen Nederlander is al tien centimeter langer dan zijn leeftijd genoten in 1860. Maar dat is nog niets, vergeleken met de vijfjarige van nu. Hij/zij is zelfs al 14,5 centimeter groter dan zijn of haar leeftijdgenoten uit 1580 en tienjarigen steken zelfs al 17,5 cen timeter uit boven de lengte van d« tieners uit 1860. Om deze „smeerpoel" gaat het ii Tubbergen, dat bevreesd is vaarlek chemisch afval, Geen regeringsdiner voor keizerlijk paar DEN HAAG (ANP) Do Japanse keizer Hirohito en zijn echtgenote Na- gako zullen tijdens hun verblijf in Ne derland logeren in het paleis huis Ten Bosch in Den Haag. Het Japanse kei zerlijke paar zal geen regeringsdiner worden aangeboden. Keizer Hirohito en zijn echtgenote zijn van 8 tot 10 oktober in Nederland als onderdeel van een reis door aantal Westeuropese landen, die op 27 september begint in Denemarken. (Van verslaggevers) ARNHEM Nog steeds voelde de Haagse chauffeur A. M. zich niet schul dig aan mishandeling, toen h(j gisteren voor het Arnhemse gerechthof stond. De man. met wie hij het vorig jaar april op rijksweg 12 aan de stok gekregen had. I had hem zonder omwegen voor „vuile I misdadiger" uitgemaakt. Dat kon de Hagenaar en ex-bokser niet op zich I laten zitten en gaf de man een directe voltreffer in het gezicht. Dit kostte zijn tegenstander, afkomstig uit Haarlem, een j aantal tanden. Aanleiding tot het geheel was een wat onduidelijke verkeerssituatie, waar bei den1 in verzeild waren geraakt. Duidelij ke onenigheid resulteerde in de klap. De Arnhemse politierechter verooi— I deelde de bokser tot twee weken gevan- I genisstraf. Volgens de Hagenaar had hij j de dagvaarding niet tijdig in handen ge- I kregen, zodat hij destijds niet ter zitting verscheen. Wel ging hij tegen het vonnis in beroep. De procureur-generaal vroeg bevesti ging van het vonnis van de politierech ter. met dien verstande, dat hij de straf veranderd wilde zien in twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf en boete van 200 gulden. mandant Dace Scott bekijkt hier de „Gen meebracht van de maan. Geleerden gelov zelf, ongev TUBBERGEN Mocht blijken, dat de vijftig „teervaten", die in de afvalput te Vasse (gemeente Tubbergen) gevonden zjjn, gevaarlijke chemische stoffen bc vatten, dan gaat deze put onherroepe lijk dicht. Dit is gisteren door het col lege van B. en W. van Tubbergen klaard, nadat openbaar geworden dat zich in deze afvalput vuilvaten met minstens bedenkelijke inhoud ontdekt waren. Witco-Haarlem, die vergunning had tot storting van het vuil in deze put liet nadrukkelijk weten, dat de vaten geen gevaarlijke afval bevatten. Door deze affaire met de vijftig afval- vaten zal het contract van de gemeente met Witco Chemical voor het storten van vuil verbroken worden. Het bedrijf zal de vaten in ieder geval zo snel mogelijk moeten weghalen. Het onderzoek naar de inhoud van de vaten door het Rijksinstituut van de Volksgezondheid zal zeker een tiental dagen in beslag nemen. Ondanks de ont kenning van Witco meent de provinciale waterstaat, dat daarover de nodige twij fels bestaan. Witco houdt intussen vol j dat er de laatste dagen ten onrechte alarm geslagen is over de inhoud van de teervaten. Het gemeentebestuur heeft echter gis teren uitvoerig uiteengezet welke pogin gen de laatste jaren al ondernomen zijn om een einde te maken aan het storten van chemisch' afval in Vasse. De gemeente heeft daarbij tot nu toe echter het onderspit gedolven. Dit was volgens de loco-burgemeester mogelijk, omdat de kroon volgens hem bij de be handeling niet op de hoofdzaken was ingegaan. Daarnaast had de directeur- generaal van de Arbeid eertijds de minister geadviseerd een vergunning aan de onderneming te verlenen. Volgens deze functionaris was de afval reukloos, veroorzaakte het geen hinder aan per sonen in de omgeving cn wat er geen verontreiniging van het grondwater te duchten. Bij een onlangs door de Provinciale Planologische Dienst ter plaatse ingesteld onderzoek is echter een „penetrante geur" waargenomen, terwijl er al sinds 1969 een afsterven van de houtopstand wordt waargenomen. Voorts is het afval al enige malen op ongeveer 2 m onder het terreinoppervlak aangetroffen, ter wijl dat volgens de bepalingen van de vergunning 3 m moet zijn. Bekendmaking Burgemeester en wethouders van Kat wijk maken bekend, dat zij Voornemens Eijn krachtens artikel 19 van de Wet up de Ruimtelijke Ordening vrijstelling te verlenen van het uitbreidingsplan „Hoornespolder" en in samenhang met artikel 50, achtste lid, van de Woning wet bouwvergunning te verlenen voor de bouw van: 83 bejaardenwoningen in 4 woonlagen op een terrein gelegen tussen de Hoor- neslaan, de Groen van Prlnstererweg en de Nolensstroat te Katwijk aan Zee, op het perceel kadastraal bekend ge meente Katwijk, sectie C, nr. 587, ge deeltelijk. Het bouwplan ligt met ingang van 16 augustus 1971 ter' gemeentesecretarie (kamer 12) gedurende 14 dagen voor een ieder ter inzage. Gedurende deze termijn wordt een ieder in de gelegenheid gesteld eventuele be zwaren tegen het verlenen van de ge. vraagde vrijstelling schriftelijk bij hen in te dienen. Katwijk, 12 aug. 1971. Burgemeester en wethouder» van Katwijk, de secretaris, J. C. TIELEMAN de burgemeester, A. G. VERMEULEN

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7