BINNENSTAD BEWOONBAAR BIJ AANPASSING VAN HUIZEN PASSEN STUDENTEN EN BEJAARDEN BIJ ELKAAR IN HETZELFDE HOFJE? Willem Duys opende MIC I Binnenstadsnota veronderste Nieuwe cursussen op huishoudelijk gebied van start Favorieten tennistoernooi Lisse maken plaatsing waar Drukke weken voor de Zijl I VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1971 LEIDSE COURANT /hite 1IDEN. Eén van de grootste problemen waarvoor het stadsbestuur van Leiden lich geplaatst ziet, is de verkrotting van de binnenstad. Het Leiden binnen de singels t,elt in totaal zo'n 4500 woningen. Daarvan staan er ongeacht hun bouw kundige kwaliteit ongeveer 1400 als monument te boek, waardoor men aan „bewaren" zou kunnen denken. Maar zo'n 1500 andere panden verkeren in zo'n ilecbte staat, dat het slopen ervan voor de toekomst de beste oplossing lijkt. Ergo: jüna de helft van de huizen ih het oude stadshart van Leiden is slecht. Toch wonen binnen de singels momenteel nog 3600 gezinnen en 5800 alleemvonenden. Maar is ide binnenstad nog wel voor bewoning geschikt? Willen de mensen nog graag mizen zoals die nu zijn, of hebben ze voorkeur voor een woning in een mitenwljk? Of zouden ze graag in de binnenstad willen wonen in een oud huis lat, aangepast aan de huidige f Over het wonen in de binnenstad kvordt al in drie nota's inzake het huis- feestingsvraagstuk gesproken en nog pas 1 de jaren 1969-1970 liet het stadsbe- Leiden een vijfdelig rapport Jterhuisbereidheid en woonwensenon- eizoek publiceren. Vaardering recente Binnenstadsnota behandelt iet onderwerp opnieuw maar spitst het vooral toe op de plaats, die wordt oegekend aan het wonen in de binnen- de doelstellingen, die daar- iit misschien voortkomen voor het imtelijk beleid. De toenemende ontvolking van de inenstad noopt tot de vragen: zouden :ir bepaalde mensen zijn, die graag in istorische delen van de binnenstad uilen wonen dan wel op bovenwonin- en temidden van „het gebeuren". Maar len kan zich ook nog de vraag stellen: Villen de overige bewoners van de stad veelal consumenten van de binnen- '.p"h i|.!J ted wel, dat er in die binnenstad :npn ewoond wordt? Willen de „overige J"4' en wil het algemeen daardoor irkclijk duurder i 5 specisi lljl persoon de nsè Ui Voorkeur .00 C® Op het eerste gezicht wijst de ontvol- le"u|j tof? van de binnenstad op het luitenwij ken of zelfs in een van de itengemeenten. Zo eenvoudig ligt het it: uitbreiding van bedrijven ten kos- van de woningvoorraad, verkeers- ifoorzieningen en krotopruiming zijn er debet en bovendien wordt het vegtrekken uit de binnenstad beïnvloed de kwaliteit van de woningen, iti door hinder van naburige bedrijven, parkeerproblemen, onder- ijshandicaps en geringe speelmoge- ikheden voor de kinderen. Toch zijn er de volgende argumenten het handhaven van een zekere vfoodunctie van de binnenstad 1. De 4.500 woningen die er staan vrzien in de huidige krappe pTflïngsituatie in een belangrijke be- Afgezien van een zekere voor- nviflfW" voor het wonen in het stads- Popf rt) 2. Voor winkels, kantoren en cafés is n wezenlijk belang, dat er een „klantenkring" in de onmiddel- ?p|ke nabijheid woont; I. Het wonen levert een bijdrage aan levendigheid en het karakter van i stadshart; 1. Een concentratie van bewoning is ins'^ voor Bet functioneren van het oorzieningen Studenten, verpleegsters en werkende ngeren maken momenteel een belang- "i deel van de binnenstadsbevolking Dat beïnvloedt de gemiddelde leef- l van de bevolking ten gunste, zij het deze groep daarentegen wat eenzij - van opbouw en verre van constant Het aantal gezinnen met jonge kin- en neemt weliswaar af, maar omdat voor deze groep zeker niet binnen afJ mbare tijd onderdak elder beschik- ;al zijn moet men nog sruime tijd voorzieningen treffen die )r hen de woonsfeer op een irmaal peil handhaven. Het gemeente- stuur zal dan ook zeker niet de ge- met jonge kinderen uit de bin- nstad weren. Dat alles leidt ertoe dat in de duidelijke woonconcentra- (Oranjegracht-Waardgracht, de amp, Mirakelsteeg-Jan Vossensteeg, En- door t ko- Haverstraat-Gortestraat, Ververstraat, gedeelten van Uiterstegracht-Veste- straat en in mindere mate de Narm- straat-Kruisstraat) gebiedjes, hetzij door amovering en nieuwbouw, hetzij door het aanpassen van de daarvoor geschikte bebouwing, opnieuw voor be woning geschikt gemaakt moeten wor- Niet te snel Naar de hoeveelheid panden bekeken, maant de binnenstadsnota, niet te snel te gaan afbreken; op de kwaliteit be schouwd, ziet het ernaar uit, dat het merendeel van de bestaande huisjes bij uitstek geschikt is voor bewoning door bijzondere catgeorieën. De binnenstads nota eindigt met de constatering dat hoewel verscheidenheid en afwisseling positieve kenmerken zijn van een nenstad met name de bewoning door gezinnen gebaat zou zijn met nader bepalen gebiedjes, waarin de overige functies ondergeschikt blijven aan Hoewel de woningnood zo groot is, dat de 'adnata maant niet te snel rond de Middelstegracht lige oplossing lijkt. Men zal dan wel voor lief moeten nemen, dat hel verzorgingspeil voor be woners van de binnenstad nooit hele maal gelijk zal zijn aan dat voor de buitenwijken. Maar er zal zoveel moge lijk ruimte gevonden moeten worden plantsoenen, binnentuinen, keerplaatsen en goede nieuwe scho- J ubileumtoernooi LZC-Sleutelstad LEIDEN' De Leidsche Zwemclub bestaat dit jaar 85 jaar en fusiepartner De Sleutelstad 25 jaar. Vanavond orga niseren beide jubilerende verenigingen een bij deze gevorderde leeftijd passend veteranentoernooi in de Vliet, die voor deze gelegenheid van een speciale ver lichting zal worden voorzien. Een viertal masten van elk zes meter hoog zullen worden geplaatst met daar aan jodiumlampen van 1000 watt elk. Naast de organiserende verenigingen geven Koninklijke A.Z. (Amsterdam), D.V.Z. (Den Haag), De Gouwe (Wad- dinxveen) en v.z.c. )vlaardingen) acte de presence. Het aanvangsuur is gesteld op 19.00 uur. LEIDEN Begin september start dc ook 6tichting Houshoudelijke voorlichting Leiden met op huishoudelijk gebied. Informatie of cursussen op lijk zijn. Er het gebied van gezinsvoorlichting, beginners die men normaliter ook bij het bu reau zou kunnen krijgen, hebben in Leiden niet die belangstelling, dat het tónend is om er krachten n, kamerbewoners, stu denten en verloofden zijn welkom, aantal Iets anders ligt het bij de naai- die wel typisch vrouwe- ïvorderden. De cur- vooral op gebaseerd n jonge gezinnen geld te bespa door het zelf maken van kin derkleren. Bovendien heeft de stich- 1 te trekken. De docenten, die de ting elke woensdagmiddag 2—4 huishoudelijk terrein passpreekuur. Iedereen die geven, worden aangewezen door de zijn kledingstukken pasklaar heeft. 18 augustus een open dag van 9 tot dingstuk. Een ander punt 21.00 uur in haar bureau Levcndaal bureau in informatie voorziet 1 tussen de Korevaarstraat en de Consumentenvoorlichting. Elke Garenmarkt. Op deze open dag be- gen staat tevens de gelegenheid schrijven voo de Een belangrijke plaats op het cur susprogramma nemen de kookcur sussen in. Afhankelijk van het on derwerp zijn dit cursussen van 1 of met geld); 4 lessen. Onder de eenmalige lessen vangen", e Vallen onderwerpen als, barbecue, nen is" e koken voor het weekeinde, bakken Allemaal Voor het weekeinde, caloriearme tien lesse Snacks en koken met kruiden. Maai de liefhebbers 9,00-12.30 is op het bureau informatrice aanwezig, die elke vraag beantwoordt. Ook telefonisch worden inlichtingen verstrekt over produkten. Andere cursussen zijn: „Weet wat hushouden is". (Deze cur sus houdt in dat men om leert gaan cursus „Gasten ont- :ursus „Weet wat wo- Creatief bezig zijn". acht of ischrijfgeld is f2,50, eenmalige les kost f 1,50. Het wat afgelopen jaar had de stichting 1 ingewikkelder kookkunst zijn er dan 1000 cursisten die uit de gehele cursussen, bijvoorbeeld de Indische agglomeratie kwamen. Men kan zich keuken, en gebruik van de oven. 1 Deze cursussen zijn niet alleen toe gankelijk voor huisvrouwen, maar LISSE Wouter Fok en Eddy de Vries, resp. als eerste en vierde geplaatst heb ben gisteren hun plaatsing volledig waar gemaakt door „straight" sets overwinningen. Wouter Fok had geen enkele moeite met Braam, die het hoge tempo niet kon bijbenen en het slechts vermocht drie games op zijn naam te schrijven. Eddy de Vries had alleen in de eerste reeks problemen met de fel aanvallende Frans de Weeger, die in de eerste reeks een 41-voorsprong op wist te bouwen. Eddy de Vries kwam echter goed terug en met zijn dubbele forehand, hij Frans de Weeger steeds weer voor nieuwe problemen zette, besliste hij de eerste reeks met 75 in zijn voordeel. In de tweede reeks had Eddy de Vries geen problemen meer met Frans de Weeger die 't allemaal wel gezien had. Met 61 plaatste Eddy de Vries zich in de volgende ronde. Gerrold van der Sluys liet tegen De Bos een 50-voor- sprong geheel glippen. Het betere tennis van Gerrold van der Sluys gaf hier uiteindelijk toch de doorslag. In de tweede reeks liet hij er géén twijfel over bestaan, wie er wel de beste was. Er zijn heel wat mensen, die graag, in de binnenstad wonen. Er zijn ook heel wat huizen, die nog bewoond zouden kunnen worden. Maar dan moeten ze eerst wel grondig worden opgeknapt, zoals 'dit' pand op dé Garenmarkt. LEIDEN Willem Duys heeft giste- zaak nog «n in Leiden een filiaal van MIC ven Met lth Muziek Informatie Centrum) geopend, lieuwc platenzaak ligt aan de harlemmerstraat schuin tegenover het Warenhuis van de Hema. beetje zichtbaar te blij ven. Met een geïmproviseerd muziek- mpzaïekje heette hij alle bezoekers wel kom en ging daarna over tot het uitde len van handtekeningen op de achter kant van gekochte platen. De heer L. Kroese, directeur van de pasgeopende zaak: „Leiden is de tweede stad waar wij met MIC opereren. Amsterdam zal" de derde stad worden. Met MIC willen wij een zo groot en gevarieerd moge lijk publiek aantrekken. Dat proberen wij met een zeer uitgebreid assortiment aan platen 18.000 L.P.) en cassettes Duys zegt: „Ik ben gek op platen en vind niets heerlijk dan in de bakken te graa ien". Dat alles kan bij MIC in de Haar lemmerstraat. LEIDEN Bewoners van het „Brouckhovenhofje" vinden het ina- niem niet leuk indien stiidcntenecht- paren bij hen intrekken. „Dat gaat toch niet samen, die jonge mensen maken natuurlijk lawaai en wij wil len juist rust hebben". De hofjes mensen gaan ook niet meer op va- kantic. „Daar zijn wc echt te oud voor" is de algemene stelregel. Een 84-jarig vrouwtje maakt weke lijks nog zelf haar huisje schoon, compleet met ramen zemen aan bin nen- en buitenkant. „Anders word je toch een echte viespeuk", is haar beweegreden. Zij naait ook nog haar eigen kleren. „Ik heb de naaimachi ne nog van vroeger en die kan ik nog best gebruiken. Kijk, deze jurk is - bijna af,alleen moet ik nog de zoom doen" en dan gaat ze naar de gang, die tevens als portaal dienst doet. Hierin staan twee grote tot aan de grond toe, reikende spiegels. „Kijk, dat gaat zo, als ik hier sta kan ik mezelf in die andere spiegel van achteren zien en dan is het alleen nog maar een kwestie van omspel den. Het stofje vond ik eerst te jong voor mezelf, maar mijn dochter zei dat ik niet moest zaniken. Ze vond het me erg mooi staan". Studenten? „Nee hoor nooit van mijn leven. Je ziet ze' nooit eens fatsoenlijk een deur dicht doen. Altijd wordt ermee gesmeten of dichtgegooid. Laat ze maar bij elkander lawaai maken, maar niet hier bij ons. Een televisie heb ik niet en wil ik ook niet. Aan mijn radio heb ik genoeg. Ik luister vaak naar een mooi concert, of ik lees de krant. Die lees ik samen met een buurtje, omdat het anders te duur wordt." Buurvrouw links'is 87 jaar en woont al 26 jaar in het hofje. Na bemidde ling van een dominee kreeg ze tij dens de Tweede Wereldoorlog (toen ze op straat was gezet) een huisje in het Brouckhovenhofje toegewezen. „Boodschappen doe ik niet meer zelf, omdat ik te licht in mijn hoofd ben. Mijn dochter doet dat altijd voor mij". Ze gaat 's avonds om 10 uur naar bed en staat 's morgéns om 7 uur op. Een babbeltje met de buren of een wandelingetje door de tuin. („Ze hebben zulke mooie bloemen geplant en als de zon schijnt zit ik op het bankje om ernaar te kijken") zijn haar dagelijkse bezigheden. Na haar middagdutje („Dan val ik ge woon in de stoel in slaap, omdat ik dan alweer zo moe ben") begint ze haar eigen potje te koken. „Dat is nog een heleboel werk, want afwas sen doe ik altijd meteen erna. En dan is het alweer avond". Haar overbuurvrouw heeft een tele visie en kijkt elke avond tot het laatste nieuws is geweest. „Je moet toch op de hoogte blijven met de politiek en het nieuws. Een film vind ik ook altijd wel mooi om naar te kijken. Maar als je soms die programma's ziet met al die langha rige jongelui erin, dan zet ik de Zal ik een geheimpje verklappen?" zegt ze dan, „ik heb in de uitverkoop nu al sinterklaas, cadeautjes voor mijn kleinkinderen gekocht. Dan hoel' ik dat straks niet meer in de kou te doen en dan is het toch ook een beetje te druk voor mij op straat en in de winkels. Je krijgt nu hele leuke dingen voor uitverkoop- prijsjes. Misschien een ideetje voor meerdere moeders en oma's". Andere bewoners van het hofje brengen in dezelfde regelmaat van de klok hun dag door. Rustig en vreedzaam. Dat willen zij zo houden en studentencchtparcn zouden daar zeker een verandering in brengen. Een verandering die op hun oude dag niet meer hoeft, televisie af, want dat uitheems gedoe vind ik maar niets. Vroeger woonde ik op nummer 13, maar daar had je en toen ben ik naar hier (nummer 3) verhuisd. Ik heb me ingekocht voor 500 gulden. Ik heb nu altijd de zon in mijn kamer. Ik woon nu alweer 13 jaar hier, wat gaat de tijd toch eigenlijk vlug". Wanneer ze opstaat zet ze altijd eerst een potje thee. „Daarna ga ik wat puzzelen, als ik tenminste helder ben. Als ik met puzzelen klaar ben, stuur ik hem weer op naar een meneer in Den Haag. Per post. in een kartonnen doos en daar om heen weer een plastieken zak. Ik speel ook veel patience, dat deed ik altijd met mijn man vroeger". Haar dochter komt vaak op bezoek met haar kleinkind. „Vind ik altijd leuk en ik ga ook wel veel naar hun toe, want reizen kan ik nog best". Stu dentenechtparen? „Nee, die moeten maar niet hier komen, zou ik echt niet fijn vinden. Ze moeten zich maar met hun eigen soort bemoeien en ons met rust laten. Dat is het beste voor beide partijen. Je komt anders nooit uit de kleine kinderen, en die maken altijd zoveel lawaai. Met 6—0 greep Gerrold van der Sluys de overwinning. De Leidsche-houter Wim Hoyng had opvallend veel moeite met Braam, die hij pas in de laatste set wist te kloppen. Lodewijk Kallenberg tenslotte gaf Putters het nakijken. Bij de dames toonde de Rotterdamse mevr. De Jong aan terecht tot de favorieten voor de eindzege te behoren. Met geva rieerd spel liet zij mevr. Kostense geen enkele illusie. De eerste-klasse speelster Emmy van der Hielen versloeg hier mevr. Zonneveld in twee korte sets Ook in de afdeling moest mevr. Zon neveld het onderspit delven en wel tegen de als eerste geplaatste Linda van der Mey, die iets vaster bleek te zijn. Bij de heren had Onno Ruyse- naars, de favoriet voor de eindzege, veel moeite met Bas Ploos v. Amstel, die knap verweer gaf.. Hierbij dient echter aangetekend te worden, dat On no Ruysenaars last heeft van 'n tennis arm en daardoor niet voluit kan spe len. Om deze reden heeft Onno Ruyse naars zich dan ook teruggetrokken uit de B-afdeling. In de laagste afdeling plaatsten Van der Voort en Begeman zich voor de kwartfinales via overwin ningen op resp. Gerken en Peters. De voornaamste uitslagen zijn: Herenenkel-B: ie ronde: w. Hoyng—O. Braam G8 88 61. E. de VriesR. Keme- ling 0—4 6-1, F. de Weeger-R. van der Wiel 61 46 63, L. KallenbergP. Putters 63 6—3, G. v.der SluysP. van de Bos 86 6—0, F. Neellssen—K. Corporaal 64 64. 2e ronde: W. Fok—J. Goossens 6—2 8—1, E de Vries—F. de Weeger 7—5 6—3. Damosenkcl-B: le ronde: Mevr. De Jong- mevr. Kostense 6—1 6—2, E. van der Hielen- Vllder 6—1 6—2. istel 8—1 4—6 6—3, WATERPOLO LEIDEN De waterpoloërs De Zyl hebben een tweetal drukbezette weken voor de boeg. Zondagochtend a.s. om 11.00 uur komt Jacob Spijker *.b. uit tegen het Duitse Kickers Offenbach, één van de zes Duitse districts kampioe nen, die de komende weken gaan strij den om de Duitse titel. Met het oog op die tetelstrijd hebben de Duitsers een trainingskamp bij hel. Rotterdamse S.V.H. De oefenwedstrijd vindt plaats in het vertrouwde zwem bad De Zyl. De zaterdag daarvoor heb ben de rood-witten al een toernooi ach ter de rug bij het Gouds G.Z.C., waar van tevens 't IJ en Zwemlust deelne men. Volgende week komen de, Leidse eerste klassers op donderdagavond in de Vliet uit tegen het Nederlandse jeugd- zevental (aanvang 19.15) terwijl de dag daarop het jubileumtoernooi van fusie partner L.G.B. in Poelmeer plaatsvindt. Op zaterdagmiddag speelt De Zyl een demonstratiewedstrijd in Katwijk tegen de Springbokken (aanvang: 15.00 u.). Ook in Koudekerk staat een demonstra tiewedstrijd op het programma. Hier is op 25 augustus de Alphense hoofdklas ser A.Z.C. de Leidse opponent. In het weekend van 27 en 28 aug. speelt De Zyl als enige eerste klassen op het toernooi van het Zaandijkse Nereus, waaraan verder alleen hoofdklassers deelnemen. Aangetekend dient te wor den dat coach Hans v. d. Moolen uitno digingen van D.Z.V., Brandenburg en B.Z.P.C. niet kon accepteren en zijn A- jeugdteam voor een tweetal jeugdtoer- nooien wenste te sparen. Op laatstge noemde twee toernooien zal De Zyl L.G.B. met een B-jeugdteam vertegen woordigd zijn. Een combinatieteam van De ZylL.G.B. speelt op 21 augustus een wedstrijd tegen het Zwitserse Ar- bon en op 2 september tegen een team uit Oxford.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3