IERLAND TUSSEN HETE VUREN Lindsay niet direct presidents kandidaat I Ruimere marges voor koersen Eerst gouverneurschap? DUBLIN IN DUBIOOVER INTERNERING Zwemverbod Zeeuws kauaal Leven weer wat duurder YS-VRAGEN UITLEVERING DR. LEARY VOORSTEL VS: Geoloog voor Apollo-17 Geldboete voor redacteuren soldatenblad Russen betalen twee miljoen voor Hembrug 3 191 VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1.971 LEIDSE COURANT (Van onze correspondent) WASHINGTON Burgemeester Lindsay van New York, die van de republikeinse naar de democratische partij is overgelopen, heeft nog niet bevestigd dat hij zal meedingen naar de democratische nominatie voor de presidentsverkiezingen in 1972. Dat zou, zo kort na zijn omschakeling, ook weinig tactvol zijn. Maar velen beschouwen hem als een van de vele potentiële democratische kandidaten. John Vliet Lindsay is zonder meer uit het presidentiële hout gesneden. Maar hij is nog maar 49 jaar en hij zou dus best nog even kunnen wachten. Sinds 1966 is hij burgemeester van New York. De gouverneur van de staat New York is een republikein. Dus sinds zijn omschakeling is Lindsay de hoogst ge plaatste democraat in de staat. Mocht hij beslissen om zijn tijd te beiden dan zou hij een goede kans maken voor het gouverneurschap van New York in 1974. Dat zou een mooi uitgangspunt zijn voor de democratische nominatie voor het presidentschap in 1976. Voor het geval hij besluit om volgend' jaar mee te 'doen, menen sommigen, dat Lindsay in alle of de meeste voorver kiezingen moet uitkomen om te bewij zen dat hij werkelijk een democraat is, dat hij bereid is om hard te werken en niet verwacht dat het Witte Huis hem eenvoudig in de schoot komt vallen, nu hij van partij veranderd is. Anderen zeggen, dat het dwaasheid zou zijn om in voorverkiezingen rivalen te bevech ten die al veel langer democraat zijn. Volgens hen ligt zijn beste en misschien wel enige kans in een democratische conventie die er niet in slaagt om voor een van de verscheidene kandidaten een meerderheid te krijgen en uiteinde lijk haar toevlucht neemt tot Lindsay. Op het ogenblik lijkt de mogelijkheid van de impasse op de conventie zeker ■"'an de vele onderstelde democrati sche kandidaten voelen waarschijnlijk alleen senator Henry Jackson en afge vaardigde Wilbur MilU zich niet be dreigd door Lindsay's omschakeling. Zij zijn de enigen die zich niet in het zelfde oneffen gebied van het politieke spectrum bevinden als Lindsay. Deze richt zich tot de liberalen, vooral ten aanzien van binnenlandse vraagstuk ken. Dat geldt ook voor senator McGo- vern, de enige democraat die zich offi cieel heeft kandidaat gesteld, voor de senatoren Hubert Humphrey, Edward Kennedy en Birch Bayh, voor de voor malige senator Eugene McCarthy en, zij het niet zo duidelijk, voor de huidige democratische koploper Edmund Mus- kie. Afgezien van ^in persoonlijke ei genschappen is het moeilijk te zien, dat Lindsay de kiezers een wei-kelijke keus zou bieden, wanneer hij in de voorver kiezingen tegenover veel van deze he ren zou komen te staan. Pas over zes maanden vinden de eer ste voorverkiezingen plaats en de de mocratische conventie over een jaar. Het is nog veel te vroeg om meer te doen dan speculeren. De democraten zouden er misschien toe kunnen komen om zowel een liberaal als een conserva tief op hun kaartje te laten reizen. Mocht senator Jackson als kandidaat worden gekozen dan is het denkbaar dat Lindsay ook meedoet. Een voor de hand liggende reactie van de republikeinen zou dan zijn om John Conally, de democratische minis ter van Financiën, te noemen als Nixons mogelijke vice-president. Partijtje wis selen zou dan het wondermiddel wor den voor de politieke vooruitgang. (Copyright The Guardian) Suske en Wiske: HET BROMMENDE BRONS ng vs en b ichijns TOM EN MARIE'ANN en de bankrovers van half acht s O^ZUSTGl... MUttfmW, IK/WET...- c&A /AiïEnrtmnn-Bi f jVrr/ETUiT! De interneringsmaatregelen in Ulster hebben de afgelopen dagen aanleiding gegeven tot moord en brandstichting op grote schaal. Katholieken in de wijk Suffolk van de Noordierse hoofdstad Belfast demonstreren hier met de vlag van de Ierse republiek. (Van onze correspondent Alan Smith) DUBLIN. Toen het nieuws over de massale internering in Ulster de Ierse hoofdstad Dublin bereikte, gebeurden er twee dingen. Een aantal mannen ver liet snel de huizen waarin zij vertoefden en begonnen uit te zoeken waar in de stad voor de volgende paar nachten hun logeerbedden moesten staan. En premier Lynch van de Ierse repu bliek gaf zijn verklaring uit, waarin hij de internering ver oordeelde als een „betreurens waardig blijk van de politieke Hoezeer Lynch de actiiin het noor den ook betreurt, toch zijn er weinig actieve republikeinen in het zuiden dieniet geloven dat ook zij gevaar lopen. De verklaring van Lynch moet worden gezien in het kader van de politieke verhoudingen tussen Dublin, Londen en Belfast en van de werke lijke bezorgdheid voor de gezinnen van de in Noord-Ierland geïnterneer de mannen. Maar hoewel de Ierse regering de internering betreurt als een teken van het falen in Noord-Ierland en duide lijk niet in de stemming is om zich ermee te verenigen en het voorbeeld te volgen, bestaat er geen twijfel over dat de regering in Dublin, als het zou moeten, de extremisten op dezelfde manier zou behandelen. In de afgelopen tien weken is de activiteit van de politie in de Ierse republiek toegenomen, teneinde be kende activisten in de gaten te hou den. Ook is het aantal republikeinen dat voor het gerecht werd gebracht gestegen. Lynch; zou het politiek-prak- tisch onmogelijk hebben geacht om Noor-Ierlands voorbeeld te volggn doör in het' zuiden ook internering "in te voeren, maar veel republikeinen vreesden toch dat hij als eerste ermee zou beginnen. Als Lynch internering afkondigt dan zal dat gebeuren op grond van een ernstige bedreiging van Ierlands pu blieke instellingen niet als een MIDDELBURG (ANP) Het kanaal door Walcheren is zo ernstig vervuild, dat B en W van Vlissingen, na samen spraak met de inspectie voor de Volks gezondheid, hebben besloten geen toe stemming te verlenen voor de jaarlijkse zwemwedstrijd van Vlissingen naar Sou burg, die 15 augustus zou worden ge houden. Voor dit evenement dat door de Vlissingse zwemvereniging „De Storm vogels" pleegt te worden georganiseerd, bestaat altijd veel belangstelling, vooral ook bij zwemmers van buiten Zeeland. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kosten van levens onderhoud zijn tussen half juni en half juli opnieuw hoger geworden, zo heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek vastgesteld. In het totaalcijfer manifes teert zich die kostenstijging niet zo duidelijk, omdat in deze onderzochte periode de uitverkoop viel, die op het totaal een matigend effect had. Daar door steeg het indexcijfer met slechts iets meer dan 0,2 pet. De sector voeding werd 0,6 pet. duur der door prijsstijgingen bij groente, fruit en vlees, waar een daling van de visprijs tegenover stond. De sector wo ning werd een half procent duurder door prijsstijgingen bij vaste brandstof fen en elektriciteitstarieven. De sector medische verzorging liet een ernstige verhoging zien en wel van bijna 3,5 pet. als gevolg van stijging der ziekenhuista rieven. Verhogingen waren er voorts nog bij de krantenabonnementen en telefoontarieven. BERN (DPA) De Verenigde Staten hebben de Zwitserse regering officieel om uitlevering van de Amerikaanse ge leerde en „apostel der verdovende mid delen" dr. Timothy Leary verzocht. Dr. Leary, die in Zwitserland om politiek asiel heeft gevraagd, is de afgelopen week op borgtocht uit (uitleverings) hechtenis ontslagen. Hij moet zich wel ter beschikking van de politie hou- gunst voor de Noordierse regering. De laatste is vaak van mening ge weest dat Lynch tot op het mede plichtige af het oppakken van ex tremisten heeft willen uitstellen. In de republiek ziet het er anders uit. De speciale afdeling van de politie is zojuist voor de vijfde maal in 18 maanden versterkt (ze heeft nu meer manschappen dan er actieve republi keinen zijn); de regering beroemt zich op het precieze evenwicht in haar betrekkingen met de IRA-groeperin- gen die enigszins doet denken aan de breekbare vriendschappen die wel tussen cipiers en gevangenen worden aangetroffen. LAATSTE WAARSCHUWING •Maar - militante republikeinen hebben zo half en half verwacht dat Lynch de bedreiging, die hij in december vorig jaar uitte, om internering af te kondi gen zou uitvoeren. Hij beval toen interneringskampen in gereedheid te brengen en herstelde deel 2 van de Wet op de Overtredingen tegen de Staat, die in de veertiger en ook in de vijftiger jren werd gebruikt om repu blikeinen op te sluiten. Zonder veel verdere formaliteiten kan internering nu op ieder gewenst moment worden ingevoerd. Deze maatregelen werden genomen na Lynch's verbazingwekkende verkla ring, dat hij bewijzen had van een samenzwering om bepaalde vooraan staande figuren te ontvoeren en ge wapende bankovervallen te plegen. Ze werden beschouwd als een laatste waarschuwing aan actieve republi keinse groeperingen. De Ierse regering heeft nooit het be wijs geleverd voor het „komplot". Ze voerde aan, dat dit in verband met de veiligheid onmogelijk was. Dit deed sommigen geloven dat de maatregelen eenvoudig uit paniek waren geboren en op ongegronde beweringen berust ten. Maar, zoals altijd gebeurt wan neer de Ierse regering een harder lijn gaat volgen, veel actieve republi keinen namen onmiddellijk aan, dat dit alles een onderdeel was van een door de Britten ingegeven samenzwe ring tegen hen. De Britse regering heeft aan de Ierse regering duidelijk gemaakt, dat zij gelooft dat de internering in Noord- Ierland haar doel zal missen, indien verdachten gemakkelijk een veilige haven kunnen vinden in de republiek. De toestand zou evenwel buitengewoon ernstig moeten worden voordat de Britse regering direct aan Dublin kan vragen om extremisten te interneren, want druk van Engeland zou het Lynch onmogelijk maken om zo te handelen; een Ierse premier moet te allen tijde worden gezien als meester in eigen huis. Er is geen reden om te geloven dat Lynch er afkerig van is om extremis ten op te pakken. Zijn partij, de bewaker van het republikeinse gewe ten, toonde weinig berouw toen er tijdens de campagne van de IRA in de vijftiger jaren honderden mannen in kampen werden vastgehouden en er in de jaren veertig zelfs verschei dene werden opgehangen. GEDREIGD De Ierse regering is zich steeds meer bedreigd gaan voelen door linkse ac tiegroepen, krakers van leegstaande huizen, comités voor huisvestingsacties, organisatoren van „vis-ins" (gericht tegen niet op hun land wonende land eigenaren) en het steeds luidruchtig- ger wordende verzet tegen de EEG. Een flink aantal van deze groeperin gen zijn nauw verbonden geeest met de officiële „Groene" IRA. Het Ierse parlement is bezig een aantal wetten aan te nemen die de regering ver strekkende bevoegdheden zullen ver schaffen om af te rekenen met alle soorten demonstranten. De afgelopen maanden is het aantal bomontploffingen en branden in de republiek merkbaar gstegen al is het lang niet zo ernstig als in Noord- Ierland. Dublin heeft deze incidenten gebagatelliseerd, maar vreest deson danks dat de groeiende tendens van gewelddadigheid in het noorden ook het zuiden zal gaan aantasten. ,Dc meer „gedisciplineerde" republikeinse groeperingen volgen een beleid dat „militaire activiteit" in de republiek verbiedt. Maar andere groeperingen hebben duidelijk laten merken dat, wanneer de Noordierse regering een maal is gevallen, de regering in Du blin aan de beurt komt. Premier Lynch zal dat niet werkeloos aanzien. (Copyright „The Guardian") WASHINGTON (ANP) De Verenigde Staten hebben het Internationale Monetaire Fonds (I.M.F.) formeel voorgesteld de marges waarbinnen de wisselkoersen ten opzichte van elkaar mogen schommelen, te verruimen. De Amerikaanse afgevaardgde bij het I.M.F., William Dale, heeft uit breiding van de „bandbreedte" voorgesteld tot drie procent vergeleken met één procent thans. Deze officiële stap van de Verenigde Staten komt in een periode, waarin de koersen van Europese valuta's ten op zichte van de dollar stijgen bij een grote speculatieve onrust op de wisselmarkten. Een grotere schommelruimte zou de monetaire reserves van de voornaamste industrielanden beschermen tegen de uitwerking van grillige ontwikkelingen op de wisselmarkt ten gevolge van spe culatie. Het Amerikaanse initiatief komt na twee jaar van discussies over een versoepeling van het monetaire systeem. De Verenigde Staten willen, nog voor het begin van de IMF-jaarvergadering op HOUSTON (AP-Reuter) Dr. Harri son H. Schmitt, een geoloog die zijn opleiding heeft ontvangen in Harvard, zal deel uitmaken van de bemanning van de ApolIo-17-missie, aldus hebben zegslieden in Houston verklaard De Apollo-17 zal de laatste maanlan ding uitvoeren in het apolloprogramma en worden gelanceerd in december 1972. Schmitt wordt piloot van 1 de maanlander. David Scott, de gezagvoer der van de Apollo-15, heeft op een persconferentie in Houston meegedeeld dat hij en James Irwin een gedenkplaat op de maan hebben achtergelaten voor de veertien Amerikaanse en Russische ruimtevaarders die om het leven zijn gekomen. Bij de plaat die op tien meter van de achtergelaten maanjeep ligt. hebben de ruimtevaarders een gesti leerd figuurtje neergelegd, dat een ge vallen astronaut voorstelt. 27 september in Washington, deze dis cussie brengen in het stadium van harde politieke onderhandelingen. Uit hoofde van de huidige internatio nale monetaire bepalingen moeten de centrale banken hun reserves aanspreken om te voorkomen dat de koers van hun valuta's niet verder daalt dan één pro cent onder de officiële pariteit (door middel van dollarverkopen op de wissel- makrt). In het tegenovergestelde geval is een centrale bank verplicht dollars aan te kopen tegen betaling van de eigen valuta opdat de koers niet door het offi ciële plafond heenbreekt. De Verenigde Staen willen deze koersmarges verrui men tot drie procent goven en onder de officiële pariteit. De monetaire autoritei ten zouden op deze manier in staat zijn tot beter toezicht op de wisselmarkt. Een tweede voorstel van een grotere bandbreedte zou zijn een vermindering van de winst voor beleggers die hun geld sturen naar financiële centra met een hoog rentepeil. Wanneer een land een betrekkelijk hoog rentepeil heeft, trekt het kortlopenl kapitaal ,ook wel „hot money" genoemd) aan ten koste van lan den met een lager rentepeil. Een grotere schommelruimte zou de aankoop van aantrekkelijke valuta's duurder maken terwijl de aankoopwaar- de van valuta's in landen met renteta rieven die minder de moeite waard zijn, groter wordt DEN BOSCH (ANP) Wegens po ging tot ondermijning van de krijgs tucht, heeft gisteren de krijgsraad in Den Bosch de twee redactieleden van het soldatenblad „Emergo", de dienst plichtige soldaten Paul W. (21), en John H. (24), elk veroordeeld tot 150,boete. In maart j.L werd het eerste num mer van „Emergo", afdelingsblad van de VVDM, door de legerleiding verbo den wegens enkele, wat men noemde, „de( krijgstucht ondermijnende passa ges". In het bewuste nummer wijdde in een ingezonden stuk een „Anonieme betrokkene" aandacht aan het feit, dat enkele soldaten een pamflet hadden gepubliceerd over haardrachtmoeilijk heden in de Juliana van Stolbergka zerne in Amersfoort. De legerleiding viel met name over een passage in het ingezonden stuk, waarin letterlijk stond: „Een pamflet maakt nog geen sterke orga nisatie, die met succes kan optreden tegen repressailles van de leger bazen. Om de onvermijdelijke straffen, over plaatsing (onschadelijk making) en dergelijke te bestrijden, moet de hele kazerne gemobiliseerd kunnen worden in een daadwerkelijk verzet (lang- zaamaanacties, stakingen)". De Haagse cellist Herre-Jan Stcgcnga, onlangs benoemd tot solo-cellist van het Nederlands Kamerorkest, en de Parijse violiste Roseline Piveteru ge ven zondagmiddag 15 augustus een concert in het Haags Gemeentemu seum. Zij zullen oude muziekinstru menten bespelen, t.w. een cello van Rombouts uit ca. 1720 en een -iool van dezelfde laker uit het begin van de 18e eeuw. Beide instrumenten ma ken deel uit van de eigen collectie van het museum. Het concert is gra tis toegankelijk. UTRECHT (ANP) —De Nederlandse Spoorwegen hebben van de Russische rederij „Baltic Steam Company" in Le ningrad ruim twee miljoen gulden ont vangen als schadevergoeding voor de aanvaring van een van de schepen van de rederij tegen de Hembrug bij Am sterdam. Zoals bekend rarride dit schip, op 18 december jl. de brug in dichte mist. De brug werd zwaar beschadigd en een wekenlange ontwrichting van het trein verkeer in Noord-Holland was het gé-

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11