Onrust in Tubbergen rond vaten chemisch afval uit Haarlem Jonge gedetineerden bouwen kinderspeeltuin KYP moet twee ton bezuinigen VIER DODEN UIT PUIN GEBORGEN ONDERZOEK BIJ MARBON BEGONNEN Overgelopen Lindsay zwijgt over kandidatuur 5 Brand teistert drie fabrieken DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1971 LEIDSE COURANT .'erC ad_ te bi ;t hele ZEELAND (NB) (ANP) „Een vol komen geslaagd experiment", noem de de burgemeester van Zeeland (NB) mr. F. Verlieyen gisteren de bouw van een kinderspeeltuin in zijn gemeente door gedetineerden van het penitentiaire trainingskamp „De Corridor". De speeltuin werd gisteren officieel geopend in aanwe zigheid van het hoofd van de direc tie gevangeniswezen van het minis terie van justitie drs. P. Allewijn. Enkele honderden Zeelandse kinde ren bestormden na de opening het nieuwe terrein en bezetten in een oogwenk de ruwhouten wigwams, klimrekken en andere creatieve bouwsels. Zij kregen allen een ijsje van de bewoners van De Corridor die het complex in drie maanden hadden opgetrokken. „De Corridor" werd in 1967 in ge bruik genomen en is speciaal be doeld om voor jeugdige veroordeel den met korte vrijheidsstraffen een alternatief te zoeken voor detentie in het Huis van Bewaring. De jon gens worden na hun veroordeling geselecteerd op lichamelijke ge schiktheid en mentale ontvankelijk- De directeur van het trainings- heid voor dit kamp, waar zij op basi^ van vrijwilligheid verblijven, Die vrijwilligheid houdt in dat zij ook kunnen kiezen voor het Huis van Bewaring. In groepjes van tien man volgen zij het trainingspro- gramma, dat een leerproces bedoeld te zijn om in groepsverband meer sociaal te gaan functioneren. Een groot deel van de tijd wordt gevuld met lichamelijke arbeid, voorname lijk onderhoud van de naburige bos- Het speeltuinproject, voorjaar werd begonnen, betekende een poging van de directie om werk te vinden dat door de jongens inder daad als zinvol werd ervaren, kamp, drs. W. A. M. Evers, zei ver rast te zijn door het enthousiasme van de jongens als zij aan een uit dagend project worden gezet. De jongens hebben niet alleen enthousi ast en hard gewerkt, zij hebben het eigen leven van deze dorpsgemeen schap ook correct gerespecteerd". De jongens van hun kant hadden geen klachten over de houding van de bevolking van de gemeente, toen zij midden in het dorp aan de speel tuin werkten. Zij werkten zonder bewaking. „We lopen toch niet weg", zei één hen, want „ze pakken je toch het Huis van Bewaring". „Je kunt beter drie maanden hier zitten, dan knij pers te maken in het Huis Bewaring". Of er meer van deze projecten voor de bewoners voor het trainingskamp zullen komen, is nog een open vraag. „Het initiatief daarvoor moet uit gaan van de gemeenschap, die ge bruik wil maken van de diensten van de kampbewoners", zei drs. Al lewijn van het ministerie van justi tie. „Bij het gevangeniswezen be staat dan de bereidheid om op der gelijke voorstellen in te gaan. „Er is nu in elk geval een gespreksbasis op grond van een goede ervaring", al dus burgemeester Verheyen van Zeeland (NB). Hartpomp geplaatst Een groep chirurgen in Detroit onder leiding van de 52-jarige arts Kantrowitz heeft een sigaarvormlge pomp geplaatst in het hart van een 63-jarige man. De operatie was" de derde van deze soort in de Ver enigde Staten en duurde tien uur. Het inplanten van de pomp heeft ten doel permanent voor 50 procent het werk van de hartkamer over te nemen. Een woord voerder van het ziekenhuis van Detroit zei dat de operatie goed is gelukt en dat de patiënt Haskel Shanks het goed Op de foto een duplicaat van de pomp die in Shanks' borst is geplaatst. DEN HAAG De KVP moet op de groting van 1972 200.000 gulden bezui- g(Fen om deze be,£rotin& sluitend te ^aken. De bezuinigingen worden onder eer gezocht in een inkrimping van de rsoneelsbezetting op het partijbureau, ïnemet n g°edk°Pere uitgave van eht party- andere opzet i oepen. heer Th. Laan, lid van Gedepu- erde Staten van Noord-Holland, zal itreden als waarnemend-voorzitter van kijn 1 KVP tot er een nieuwe voorzitter zal dil 'n SekozGn- De beer Laan was vice- jjorzitter van de KVP. Hij neemt waar van der Stee die het voor- tterschap heeft neergelegd wegens zijn inoeming tot staatssecretaris van financiën. y/Dil Als kandidaten voor het voorzitter- :hap van de KVP worden genoemd xrf. P. Steenkamp. het Perste-Kamerlid Zeeuw en hoofdbestuurslid P. vai til. vakbondsbestuurder bij de katho- 'oersbond Schuld drijft ■^akenman op do vlucht dob b (Van een onzer verslaggevers) 6 JRONINGEN De Groningse politie tp zoek naar de 29-jarige F. de H., naar van vijf cash en carrybedryven, met achterlating van grote schulden S dwenen is. Hy wordt, aldus de Gro- politie, verdacht van flessentrek- en verduistering. Het gaat hierbij Ti een bedrag van 200.000 tot 250.000 Hy handelde in radio's, t.v.-toe- llen, koelkasten en dergelijke appa- lij het onderzoek is gebleken, dat niet en Brabantse fabriek en een poningse groothandel, maar ook parti- po.'lieren het slachtoffer van de praktij - De i van De H. geworden zijn. Geleverde Ie ideren werden niet betaald, terwijl :ochte en betaalde artikelen niet af- 'erd werden. Particulieren hebben spi s gedacht een van de bedrijven in Groningse Eelderwolde te plunderen. e het personeel van De H. heeft rderingen op hem wegens achterstallig i(l aris en vakantiegeld. Gisteren, toen faillissement over de voortvluchtige iei lesproken werd, bleek, dat diens liefkhouding lang niet in orde was, om- een groot deel ervan verbrand is. Ramp Torromolinos (Van e L' verslaggevers) TORREMOLINOS Tot nu toe zyn er dode slachtoffers geborgen uit de puinhopen van het terras van het Rievirahotel in de Zuidspaanse bad plaats Torromolinos. Dit terras-in-aan- 604e Staatsloterij DERDE KLASSE 11 augustus 1971 PRIJZEN VAN F 25,zijn gevallen op nummers eindigende op: F 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 05* F 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 38 F 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 90 F 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 94 f 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: 74 F 200,zijn gevallen op nummers eindigende op: 990* F 400,zijn gevallen op nummers eindigende op: 072 F 1.000,zijn gevallen op nummers eindigende op: 062 F 2.000,zijn gevallen op nummers eindigende op: 0461 EEN PRIJS VAN t f 5.000,is gevallen op het nummer 5.000,is gevallen op het nummer 5.000,is gevallen op het nummer 5.000,is gevallen op het nummer f 5.000,is gevallen op het nummer DE PRIJS VAN f 10.000,is gevallen op het f 25.000,is gevallen op het nummer f 50.000,is gevallen op het nummer f 100.000,is gevallen op het DE EXTRA PRIJS VAN f 500.000.is gevallen in de serie P op het nummer: EN DE TROOSTPRIJS VAN 5.000.— op nummer: van elk van de andere series. i Let wel: op eindcijfer 05 is tevens een prijs van 25.- op eindcijfer 990 is tevens een prijs van 50.- op nr. 080874 is tevens een prijs van 100.- op nr. 058190 is tevens een prijs van 50.- 080874* 040276 036260 028589 006224 076616 040992 085190* 010244 - gevallen; gevallen; gevallen. bouw stortte gisterochtend in bovenop de bar en de receptie van het hotel. De om gekomen slachtoffers zyn een Westduits en een Luxemburgs echtpaar. Drie Britse kinderen konden levend uit het puin worden gehaald. Het aantal gewonden bedraagt elf: zes Franse, Belgische, Duitse en Zwit serse toeristen en vijf Spaanse perso neelsleden. De identificatie verliep zeer moeiijk omdat alle personalia zich in de totaal verwoeste receptie bevonden. De Hagenaar Tommy Hartman, die in de buurt van hotel Riviera een restau rant exploiteert, zei, dat de instorting een oppervlakte besloeg van 400 vier kante meter. Er was aanvankelijk ook nog brand gemeld en de brandweer, die met vier wagens toesnelde, kon onmid dellijk met het opruimen beginnen, gade geslagen door honderden toeristen. „ï>e meeste Spanjaarden zijn nogal rustig onder de ramp", aldus de heer Hartman. „Ik had meer commentaar ver wacht, maar ze zijn erg laconiek. Ze zeggen dat het nu eenmaal is gebeurd en daarmee is de kous af. In het inge storte gedeelte bevinden zich 's avonds doorgaans honderden dansende mensen. Je moet er niet aan denken wat er ge beurd was als de instorting dan had plaats gehad. Volgens de politie is de oorzaak van de ramp mogelijk aan de omstandigheid, dat de weg waaraan het hotel ligt, jaarlijks een stukje wegzakt. Daar zou geen rekening mee zijn ge houden bij het funderen van de terras uitbouw, waarop men bezig was een tennisbaan aan te leggen." Drs. Schmelzer: overleg over Chinapolitiek DEN HAAG (ANP) Nederland overlegt met een aantal bevriende lan den over het beleid dat zal worden gevolgd voor de vertegenwoordiging van China in de Verenigde Naties, dit beleid zal zeker afwijken van dat van de Verenigde Staten, aldus heeft de minister van buitenlandse zaken, drs. W. K. N. Schmelzer, op een persbijeen komst in Den Haag verklaard. In ant woord op een vraag of Nederland de lijn van Washington zal volgen, ver klaarde de minister dat Nederland voortdurend een eigen beleid heeft ge voerd en zal blijven voeren. (Van één onzer verslaggevers) TUBBERGEN „We verwachten niet dat er giftige stoffen in die vaten zitten en een eerste vluchtig onderzoek heeft onze mening min of meer bevestigd. Maar om zeker van onze zaak te zijn heeft de stichting vaste afvalstoffen te Amers foort monsters getrokken en die opgestuurd naar het rijks instituut van de Volksgezondheid in Utrecht. Misschien dat de uitslag ons vandaag bereikt", aldus Tubbergens directeur gemeentewerken, de heer J. A. M. Grooten over de vondst van 50 vaten met chemisch afval, in de zogenaamde teerput in Vasse, gemeente Tubbergen, waarover veel onrust ont staan is. „Het zwarte drap" is afkomstig van de raffinaderij Wilco Chemical Nederland N.V. in Haarlem, die reeds tal van jaren zwavelhoudende teerresten in de afgraving stort. Het gemeentebestuur van Tubbergen dat deze vorm van milieu bederf met lede ogen aanziet staat voorlopig machteloos omdat tot 1 april 1972 vergunning is verleend tot het storten van chemisch afval in Vasse. Het enige wat we doen kimnen is kijken of de voorwaarden waaronder de ontheffing van de hinderwet is afge geven, stipt worden nageleefd. Vandaar dat we in het geweer kwameh toen er vaten met onbekende inhoud in de tieer- kuil werden ontdekt", aldus het ge- meentebeirtuur van Tubbergen. Het gemeentebestuur heeft vandaag opnieuw met de afgevaardigde van Witco overlegd over wat er verder met de vaten moet gebeuren. Het college kan natuurlijk eisen dat de „vreemde" afval verwijderd moet wordend. ONDERZOEK MAFBON Voor wat de Marbon te Amsterdam betreft is de Amsterdamse recherche, gesteund door het gerechttelijk natuur kundig laboratorium en het T.N.O., een onderzoek begonnen naar de explosie bij het bedrijf die acht mensenlevens heeft geëist en naar schatting voor 15 tot 20 miljoen gulden schade heeft aan gericht. Ondertussen is rond deze ramp een stroom van kritiek losgekomen. Zo menen deskundigen dat de brandweer zijn taak veel efficiënter had kunnen verrichten als zij beschikt zou hebben over gasmaskers met perslucht. Ook klonk het verwijt op dat de brandweer nauwelijks op de hoogte is van de plaats waar chemische stoffen zijn opgesla gen en de mate van hun giftigheid op de tereinen van de ongeveer tien be drijven in de hoofdstad die even gevaar lijk als Marbon moeten worden geacht. Mr. Bakker, hoofd van de afdeling Hin derwet van de gemeente, ontkende dit laatste. „De brandweer is volledig op de hoogte van de situatie", zei hij gis teren. „Alle onderdelen van de betrok ken bedrijven zijn in kaart gebracht en Een ander punt van kritiek is het ge- rek aan vluchtwegen in het waterryke westelijke havengebied van Amsterdam, waardoor het personeel van de daar ge vestigde bedryven by een calamiteit als ratten in de val komt te zitten. Het ge meentebestuur is in het verleden her haaldelijk op deze gevaarlijke situatie gewezen. Door het betrokken gebied heen loopt slechts een enkele weg. Wanneer de politie die moet afzetten, omdat er ge vaar dreigt, kan geen mens er in of uit, behalve over het water. De brandweer kenschetst deze situatie als zeer onge- Gebleken is nu dat er in het vijf jarig bestaan van het bedrijf bijna maandelijks alarm is geslagen via de speciale lijn met de brandweer. Drie jaar geleden woedde er een zo ernstige brand, dat de produkbie da-ie weken stil kwam te liggen. Vorig jaar werd groot alarm gegeven omdat er giftig butua- dieengas uit de schoorsteen bleek te ontsnappen. Toch zal het door burgemeester Samkalden aangekondigde nieuwe hinderwetonderzoek waarschijn lijk weer positief uitvallen. Mr. Bak ker, hoofd van de afdeling Hinderwet, zei gistermiddag tenminste: „Er is geen enkele reden om zo'n vergunning niet te geven. De hinderwet houdt zich al leen bezig met de omgeving en deze ramp heeft aangetoond dat er bij een flink ongeluk voor de omgeving weinig hinder ontstaat. De verbrandingsgassen die bij deze fabriek vrij komen, zijn niet gevaarlijker dan die bij een wille keurige pakhuisbrand." DEN HAAG (ANP) Na de grote brand by Marbon in Amsterdam zyn gisteren drie fabrieken in Amsterdam, Maastricht en Cuyk door brand getrof fen en voor een groot deel vernield. De schade door deze branden bedraagt meer dan een miljoen gulden, terwyl de werk- i de vuurhaarden nemers voorlopig zonder werk zitten. In Amsterdam werd gisteren in het centrum een accufabriekje een prooi van de vlammen. Honderden passagiers van de walletjes ontdekten in deze branden een attractie apart. 's Middags brandde In Maastricht de fabriek van metaalindustrie voor een deel uit. De fabriek kan voorlopig maar ten dele draaien. Dezelfde middag werd de kaartenafdeling van de Gegouin- fabriek in Cuyk door brand verwoest. De schade hier bedroeg zeker miljoen gulden. Tachtig werknemers zitten door deze Brand voorlopig zonder werk. VOORZICHTIG DEMOCRATISCH WELKOM (Van onze correspondent) WASHINGTON De tot nog toe republikeinse burge meester van New York, Lindsay, heeft zijn verwachte denlschap. Enkele van zijn naaste politieke medewer- werks wezen echter op het moment van de hekend- making: vlak voor de sluitingsdata voor de inschrijving bekenng tot de democratische partij bekend gemaakt. voor enkele van de vroegste verkiezingen. Zn zeiden Hij heeft met willen zeggen of hij al dan niet kandidaat dat het waarschijnlijk is. dat hij kandidaat wordt wordt voor de democratische nominatie voor het presi- zolang hij verzekerd kan zijn van voldoende steun Enkele van Lindsay's invloedrijkste en kapitaalkrachtigste politieke steunpilaren hebben geprobeerd om de beslissing te gen te houden. Als wanhopige laatste po ging ondertekende een groep prominente liberale republikeinen, geleid door John Hay Whitney en David Rockefeller, broer van de gouverneur, een openbaar pleidooi, waarin de burgemeester werd gevraagd om de partij niet te verlaten voor „de illusie van groenere weiden". Dit pleidooi zou kunnen betekenen, dat hun chequeboekjes in de toekomst ge sloten zullen blijven. Lindsay's mogelijke democratische rivalen bereidden hem een voorzichtig welkom. Senator McGovern zei dat de burgemeester een aanwinst was voor de democraten, maar hij meende dat de partij sceptisch zou staan tegen de kan didaatstelling van een „middernachts bekeerling". Senator Jackson was een tikkeltje scherper: „Wij verwelkomen eenieder die het licht heeft aanschouwd, maar ik geloof niet dat iemand die zich op de ene zondag bij de kerk aansluit moet verwachten dat hij de volgende zondag de voorzitter is van de raad van diakenen". Het republikeinse congreslid, McClos- key, die heeft gezegd Nixon te zullen uitdagen, zei dat het hem speet dat andermaal een goed republikein uit de partij was gedreven. Volgens de democratische senator Humphrey toonde Lindsay's omschake ling aan, dat president Nixon in 1972 kan en zal worden verslagen: „Dit weerspie gelt de denkbeelden van vele honderd duizenden kiezers die in 1968 Nixon en Agnew steunden en zich zijn gaan reali seren dat ze een vergissing hebben be gaan". Op een persconferentie beschuldigde de burgemeester de Nixonregering van on verschilligheid ten aanzien van de pro blemen van de armoede, werkloosheid, misdaad, huisvesting en stedelijk verval. Hij merkte op, dat hij in 1968 Nixons campagne had gesteund omdat Nixon had beloofd om een einde te maken aan de oorlog en de interne verdeling. „Maar", zei Lindsay, „de oorlog gaat nog steeds voort en de natie is zich meer dan ooit bewust van de verdeeldheid tussen klassen, rassen en leeftijdsgroepen". (Copyright the Guardian)

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5