caballero Ceidóc SoiiAcmt Johnny Weissmüller heeft brul van Tarzan nog niet verleerd Enkele objecten blijven bestaan NIEUWE TARZAN OP TV IS RON ELOY, MAAR RADIO VANAVOND RADIO MORGEN PAGINA 2 LEIDSE COURANT DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1971 pO! Spreiding van rijksdiensten in Den Haag ftEZER degen komen er van de Staatsdrukkerij nog al eens stukken waarin één of meer ministers meedelen, dat ze „tot onze spijt niet binnen de gebruikelijke termijn kunnen antwoor den" op vragen van Kamerleden. Geen wonder; want de Kamerleden die sinds eind april voor een groot deel hun tijd moesten doorbrengen met wachten, wanneer en hoe de nieuwe regering van stapel lopen zou, hebben nog kwistiger dan ze de laatste jaren toch al gewend waren het demissionai re en later het nieuwe kabinet over stelpt met vragen. Vaak vragen met veel bot en weinig vlees: maar ook vragen die lasti~e problematiek raken ®f tot de kern daarvan doordringen. Wanneer in het laatste geval een pas aangetreden minister weigert het ant woord als een routine-kwestie van zijn departement te laten behandelen, maar degelijk wil nadenken vóór hij zijn avntwoord zwart wit laat zetten, kan hem alleen maar gelijk qgeven. Met alle zorgen rond regeringsverklaring en begrotingsvoorbereiding hebben de meeste ministers en staatssecretarissen niet veel tijd gehad om rustig na te denken. Vandaar de gebruikelijke mede deling. dat betreffende Kamerleden nog even geduld moeten hebben. Een zo n vraag lijkt ons de informa tie die de heer Nypels (van D'66) wil hebben inzake het memorandum waar in het Haagse gemeentebestuur zich verontrust toont inzake plannen van de regering met betrekking tot de sprei ding van rijksdiensten op langere ter- Geen wissewasje FEITELIJK stelt de heer Nypels twee vragen: de eerste zouden de betref fende ministers (Geertsema. Udink en Drees) wanneer ze 's nachts uit een diepe slaap wakker geschud werden, ook nu. al met „ja" kunnen beantwoor den: of de regering met het oog op de nationale ruimtelijke ordening niet een goede planning van de spreiding van rijksdiensten noodzakelijk achten? Dit is de logica, volgens welke men iemand die een ingewikkeld algebraïsch vraag stuk oplossen moet. eerst aan de tand voelt of hij vindt dat a plus wel Maar natuurlijk wil de heer Nypels meer; hij wenst inventarisatie van all< rijks- en semi-rijksdiensen in de Haag se agglomeratie met rubricering naai mogelijkheden en wenselijkheid var verplaatsing en dan bovendien nog de criteria, welke daaraan ten grondslag liggen. Bovendien dan nog als epiloog de vraag, of het bureau dat de sprei ding van rijksdiensten behandelt, ook niet de spreiding van rijksdiensten bin nen de Haagse agglomeratie zelf zou kunnen behandelen. Voorlopig zal de heer Nypels al te vreden zijn, wanneer het kabinet-Bies heuvel dit jaar een overzicht geeft met de totale inventarisatie en dan een uitspraak omtrent rijksdiensten waar van de regering nu al weet dat ze beslist in Den Haag zelf moeten blijven, naar een gemeente binnen de agglome ratie kunnen verhulzen of „nationaal gespreid" zouden kunnen worden. Ondanks alle bescheidenheid van de vragensteller bslist geen Méér belangen WANT aan de orde is als men ten minste onder goede nationale ruim telijke ordening ook de belangen van Den Haag en zijn agglomeratie inbe grepen doet zijn, niet alleen wat naai de mening van de rijksoverheid uit Draktische overwegingen gespreid zou kunnen worden, maar ook wat de soci aal-economische leefbaarheid van Den Haag en omgeving eist. De grens tussen wat nodig is voor het inwezige bevolkingspotentieel en wat leidt tot achteruitgang van werkgele genheid, moet zorgvuldig bewaakt wor den. Zeker op langere termijn. Maar dan wordt het riskant om. los van het orobleem in zün totaliteit, uitspraken te doen omtrent diensten welke wat de regering beW. overgeplaatst k"P"en worden buiten de Haagse agglomeratie. In het kabinet-Biesheuvel zitten be windslieden die bekend staan als voor standers van flinke soreiding van rijks diensten. We gunnen hen graag wat tijd om alle consequenties zowel die voor het rijk als voor de gemeente Den H-acr goed te overwegen. Daarbij zal het zeker zin hebben bij het overleg en de studie in te gaan oo de suggestieve vraag van de heer Nypels om de spreiding van rijksdiensten bin nen de Haagse agglomeratie royaal haar kansen te geven. Zendschema kon. bezoek HILVERSUM De NOS-radio en de NOS-televisie hebben een zend schema opgesteld voor het koninklijk bezoek aan Indonesië. De NOS-televi sie zendt via de satelliet Indosat rechtstreekse reportages uit van de aankomst van koningin en prins op het vliegveld Kemajoran bij Djakarta op 26 augustus en van de aankomst in Bandung op 29 augustus. Voorts worden gedurende het bezoek van 26 augustus tot en met 5 septem ber de NOS-iournaals van 20.00 uur via Nederland I en Nederland II met 10 minuten verlengd en worden in de periode van 25 augustus tot en met 4 september elke avond na het laatste journaal over beide netten door een reportageteam van de NOS-televisie gemaakte korte documentaires uitge zonden over de gebieden die koningin en de prins zullen bezoeken. Bij wijze van inleiding op het staats bezoek worden twee documentaires uitgezonden (op 15 en 20 augustus) en een discussieprogramma (op 22 augus tus). Tarzan wringt zich weer in allerlei bochten over ons t.v.-scherm, aan lianen zwevend tussen leven en dood. Hollywood heeft een lange reeks Tarzans aan de wereld geschonken. De eerste was Elmo Lincoln. Dat was nog in de tjjd van de stomme film, toen een explicateur nauwelijks hoefde toe te lichten in welke gevaren Tarzan verkeerde. Ook zonder zjjn toelichting zat je al te beven op je stoel. De ouderen onder ons moeten dat nog wel weten. Maar zeker herinnert iedereen zich nog de Tarzan van Johnny Weissmüller, de olympische zwemkampioen, die de eerste sprekende Tarzan werd. Op het scherm zien we momenteel voorlopig de laatste, namelijk Ron Eloy, maar Johnny is zijn Tarzanjaren nog niet vergeten. Johnny Weissmüller en zijn rimboev Tarzan Johnny rijdt in een Cadillac in plaats van aan takken te slinge ren. In plaats van de hut in de bomen is een sjiek huis gekomen diep in het hart van een wildernis van beton. Hij is nog wel bereid over Tarzan na te mijmeren. „Ik ben ermee opgehouden half naakt rond te rennen", grinnikt Johnny Weissmüller, „maar mijnn li chaam is in aardig goede conditie voor een man van 66 en ik kan ook nog een machtige Tarzanbrul uitsto ten". „Hij maakt me wel een beetje hees", geeft de voormalige film-Tar- zan toemijn laatste Tarzanfilm is lang geleden". Van tijd tot tijd ont- noet Weissmüller Maureen O'Sullivan nog. die zijn welgevofmde vrouw uit de boomhut uitbeeldde. Zij is nu 60 en nog bekend als de moeder van Mia „Maureen en ik hebben enkele ma len last met de censuur gehad omdat we te weinig aan hadden", zegt Weissmüller. „Soms moesten scènes opnieuw worden opgenomen. Tegen woordig heeft bijna elke jonge vrouw aan het strand van Fort Lau derdale heel wat minder aan dan Jante toen aan had". Weissmüller heeft in de jaren '20 vijfmaal Olympisch goud gewonnen was de vierde Tarzan. held van dè verhalen van Edgar Rice Burroughs, van 1932 tot en met 1948. Hollywood heeft zijn loopbaan nog tien jaar verlengd met een serie „Jungle Jim"-films. „Jim"" was zo iets als een ouder wordende Tarzan met een woudlopershemd en een khaki-broek aan in plaats van een lendendoek. Weissmüller heeft gedurende zijn loopbaan naar schatting meer dan twee miljoen dollar verdiend maar dat zou je aan zijn tegenwoordige bankrekening niet zeggen. „Als za kenman had ik misschien beter on bekend kunnen blijven", zegt hij met een grijns. „Ik heb een hele hoop managers gehad goede, slechte en verschrikkelijke. Maar ik ben toch niet arm en heb voldoende voor de rest van mijn leven. Zijn ruim 1,90 meter lange lichaam gaat behoorlijk rechtop, al is hel niet meer zo soepel en mooi als dat van Tarzan en al is het haar dat langs zijn oren groeit grijs. Weissmül ler zegt dat hij ruim 95 kg weegt, dat is iets meer dan hij woog tijdens de Olympische Spelen van 1924 te Parijs. Johnny en zijn vrouw, Maria, wonen in een appartement, dat uitziet op de zesde golfbaan van de voorname Co- ral Ridge Country Club. Hij is geen lid van de club maar hij kan een goede partij spelen als een vermo gend vriend, die lid is. hem voor een partijtje uitnodigt. Verleden jaar is in zijn woning in gebroken. De dieven namen onder meer twee van zijn gouden medail les mee. „Ze worden vervangen", vertelt hij, „en ik zal ze dus nog alle vijf hebben meer dan wie ook behalve Don Schollander, die er eveneens vijf met zwemmen heeft verdiend" Weissmüllers laatste hoop op rijk worden is een pretpark van 24 hec taren, ingericht als een wildernis en „tropisch wonderland" genaamd. Als gewoonlijk wordt zijn naam ge bruikt en Johnny zegt: „Ik ben me de-exploitant". „Het beste van alles is. dat aan het contract een vrij huis met een zwembad is verbonden want we wil len 320 km naar het noorden, naar Titusville verhuizen". „Tropisch Wonderland" is op korte afstand van Cape Kennedy gelegen en op 96 km afstand van de nieuwe Walt Disney World. „Ik heb nooit echt sombere ogenblikken", zegt Weissmüller. „Ik heb aardig geluk gehad, en ik geniet nog elke dag van' het leven". Nu Johnny de 70 nadert treedt hij nog maar zelden in films op en dan is z ijn optreden beperkt tot korte films en even opkomen. Hij heeft ook een aantal reclame-filmpjes voor de t.v. gemaakt. Hij ontvangt geen geld voor de hervertoning van zijn Tarzan- en Jungle-Jim-films. Weissmüller zwemt nog tweemaal in de week, meestal in het zwembad van de Hall of Fame, vlak bij zijn huis. „Kleine kinderen daar kennen me", zegt hij, „zij kijken 's zaterdags op de t.v. naar mijn oude Tarzan- films die in combinatie met teken films worden uitgezonden". De kinderen slagen er altijd in Johnny te strikken voor een partij tje waterpolo. „Ik heb een fluitnje bij me en als ik moe word fluit ik en geef wat instructies. Ze denken dan dat ik ze alleen maar wil helpen. Ze weten niet dat ik 66 ben en vertel het hun alsjeblieft niet". Ondanks zijn filmroem zegt de oude Tarzan nog altijd: „Het mooiste ogenblik van mijn leven was toen ik tijdens de Olympische Spelen op de kampioensverhoging stond en luis terde naar het spelen van ons volks lied, mar Tarzan was prettiger dan zwemmen. Want het werk van een groot zwemmer is alleen maar moei lijk en uitputtend. Ik heb 52 nationale titels en éénderde van de wereldre cords gewonnen en ben niet tien jaar lang ongeslagen gebleven zon der een hoop gemartel". Sons beek buiten de perken (ADVERTENTIE) Toneelspeler en TV-acteur Henk van Ulsen anders dan andere Ed. Laurens Continental. constante kwaliteit GRONINGEN (ANP) De manifes tatie „Sonsbeek buiten de perken" heeft onder meer tot concreet resultaat, dat enkele uitgevoerde projecten blijvnd zullen zijn; dat behalve de tweedelige catalogus d stichting „Octopus" een paar uitgaven op het gebied van beel dende kunst realiseert en dat aanwijs baar vele instanties en particulieren ertoe zijn gestimuleerd om ideeën van de organisatoren over te nemen, terwijl verscheidene activiteiten onder andere films en fotomateriaal hebben opgele- Drs. Wim Beeren, commissaris van de werkgroep die „Sonsbeek buiten de per ken" entameerde en organiseerde, heeft dit woensdag in het Groninger Museum opgemerkt bij gelegenheid van ht vr- schijnen van „Dutch Details" van Ed ward Ruscha, een boek met de foto's, die deze Amerikaanse kunstenaar als project van Sonsbeek maakte in de gemeenten Veendam, Stadskanaal, Mus- selkanaal en Ter Apel. „Octopus" zal ook nog dit jaar „Het boek over een eeuw" van de Duitse Hanna Darboven publiceren, eveneens een project dat tot stand is gekomen in het kader van „Sonsbeek buiten de perken". Voorts zal een van de drie boekjes, dat „Octopus" aan projecten van de Maastrichtse kunstenaar Lex Wechelaar heeft gewijd een Sonsbeek- activiteit tot onderwerp hebben: de ruï ne van een woningwetwoning, die in de woonplaats van Wechelaar werd opge- Vast staat inmiddels, dat dit werk in Maastricht blijft gehandhaafd. Ook zal het werk, dat de Amerikaan Richard Smithson in een zandafgraving en aan grenzend meertje in Immershans tot stand bracht, blijven bestaan. De ge broeders De Boei-, op wier grond het ligt, zijn van plan het werk op te nemen in een groter geheel, dat een recreatieve functie zal krijgen. Boven dien wordt er aan gewerkt om het project, dat de Amerikaan Robert Mor ris in velsen uitvoerde en dat waar schijnlijk tot de allerbeste werken van deze kunstenaar moet worden gerekend, aldus drs. Beeren, te conserveren en er belangstelling voor te wekken, b.v. van toneelgroepen en van het jeugdwerk. Drs. Beeren deelde nog mee, dat de manifestatie „Sonsbeek buiten de per ken" in het park in Arnhem door 50 tot 60.000 mensen zal worden bezocht. Deze raming baseerde hij op steekproeftellin- gen. die nodig waren omdat de toegang er vrij was. Bovendien waren er nog manifestaties in 20 andere plaatsen in Nederland, waarvan geen bezoeker saantallen bekend zijn. De maniefstatie in haar geheel duurt nog tot en met zondag 15 augustus. Drs. Beeren teken de hierbij aan dat het bezoekcijfer in Arnhem lager ligt dan dat van 1966. toen het er 80.000 waren, maar dat dit jaar de manifestatie aanzienlijk korter duurt. Bovendien veronderstelde hij dat dit jaar bewust oude patronen zijn doorbroken. „Misschien waren er zelfs wel meer mensen gekomen als er een entree van bijvoorbeeld een kwartje was gevraagd" opperde hij. KEULEN (DPA) De bekende West- duitse dirigent van dansorkesten Albert Vossen is woensdag op 61-jarige leeftijd in Keulen overleden. Vossen was een bekend accordeonist, die zijn eigen composities schreef. In Keulen en Berlijn leidde hij eigen dans orkesten. Y oetbalprogram Evenals vorig jaar presenteert de TROS-televisie drie dagen vóór de aanvang van het Nederlandse voetbal competitieseizoen 1971-1972 de acht tien nieuwe eredivisieclubs. In het progamma „Klaar voor de start" zul len o. a. gesprekken gevoerd worden met officials en spelers; verder treft men een kompleet overzicht aan van de mutaties, die zich bij de clubs hebben voorgedaan na de jongste transferperiode en beelden van de in tensieve training. TROS Ned. 11 20.50 uur. De 35-jarige Turkse gastarbeider Achmed Uzem is hoofdrolspeler in een reportage over het leven van gastar beiders in Deventer. De reportage werd gemaakt door Thijs Zijda en is te zien in de uitzending van vanavond in de rubriek van gewest tot ge- NOS Ned. II 19.05 uur. Een speelfilm, speciaal als het een komedie betreft, is een enorme „trek ker" op t.v. Het enige alternatief voor het andere net is dan eigenlijk een programma voor „minderheden" die normaal niet voldoende aan hun trek ken komen. De AVRO bediende die minderheden gisteren goed. Vooreerst kregen balletliefhebbers op merkelijk goed gedanst, maar ook in teressant wat de t.v.-vormgeving be treft, een Romeo en Julia van Russi sche huize. Vervolgens was er uit Amerika het programma over Michel Angelo's plafondschildering van de Sixtijnsë Kapel. Daar hebben we toch een beetje vreemd tegen aan gekeken. De foto grafie was beeldschoon, wellicht is dit enorme kunstwerk nog nooit eerder op een zo voortreffelijke wijze gere produceerd. Maar wat de samenstellers met hun beelden deden beviel ons minder. Het werd meer een soort meditatie met Michel Angelo's beelden als illustra tiemateriaal soms zeer uit het ver band gerukt illustratiemateriaal dan een programma waarin het kunstwerk als zodanig recht werd ge- Natuurlijk is de schildering een medi tatie waard. Maar uitgerekend bij de ze unieke beelden die details onthul den die we noch uit meervoudige ei gen waarneming, noch uit bestaand plaatmateriaal kenden, hadden we lie ver een artistiek-deskundig taar gehoord. Enfin, de filmbeelden liggen voortref felijk vast. Het ideale kunstprogram ma dat ze kunnen vormen hoeft al leen maar goed geredigeerd te wor den. Misschien komt het er nog eens Tot de „minderheden" behoren ook de jazz-liefhebbers. De AVRO bood ook hen soelaas in een door Theo Orde man voortreffelijk geregistreerd big band-concert. al een tijdje geleden opgenomen in De Doelen, maar van hoge kwaliteit. Dat in de vroege avonduren de aardi ge kinderserie „Dubbeldekkertjes" weer samenviel met de eigenlijk al leen voor kinderen consumeerbare „Tarzan" was een coördinatiefout waarvoor in Hilversum eigenlijk een t.v.-rechtbank zou moeten worden in gesteld. Rechtbank die hoge boetes voor dergelijke vergrijpen zou moeten kunnen opleggen! NEDERLAND I NOS 16.00 uur Atletiek- kampioenschappen 18.45 i Pip i Zip 18:55' i Journaal VPRO 19.05 uur VPRO-campus 20 00 uur Journaal 20.20 uur Vervolg campus NEDERLAND I NOS 17.30 uur: Athletiekkampioen- schappen 18.45 uur: Pip en Zip 18.55 uur: Journaal AVRO 19.05 uur: Sportpanorama 20.00 uur: Journaal Bluesy programma 21.00 uur: Televizier 22.30 uur Journaal 22.35 uur Atletiek- kampioenscbappen NEDERLAND II NOS 18.45 uur Pip en Zip 18.55 uur Journaal 19.05 uur Van gewest tof gewest 21.30 uur: De derde handschoen, 22.40 uur: Journaal NEDERLAND II NOS 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Bergen vol natuur, KRO 19.30 uur: Prentbriefkaart uit Brugge 19.50 uur Toeristische tips 20.00 uur Journaal TROS 20.21 uur Documentaire over Djakarta 20.50 uur Voetbalgesprekken 21.40 uur The bold ones, tv-serie 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Bonanza 21.11 uur: Black and White Minstrelshow Brandpunt NOS 22.26 uur: Journaal 22.31 uur: Atletiekkampioen- schappen Vg. srdenking. 22.30 Nieuws. 22.: ndaag. 22.50 Vakantietoeslaj ratie over alle facetten va 23.15 (S) Licht platenprograrr i Massenet (akte 1. 22.30 Nieuws. 22.40 Mededelingen. Ito journaal. 22.55 (S) Manon, opera isenet (gr. akte 4 en 5). 23.40 (SI instrumentaal trio. 23.55-24.00 BELGIë 324 m (Nederlands) ieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.M lortberichten. 18.30 Verkeerswenken. 19.30 Amusementsmuziek. 20.00 Ope- iek. 22.00 Nieuws. 22.15 Jat HILVERSUM 1 KRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Het levende woord. 7.16 (S) Badinerie: klassieke- en semiklassie- ke muziek (gr). (7.30 Nieuws; 7.32-7.40 Actua liteiten). 8.00 Nieuws. 8.XI Voor de kinde ren. 8.25 Overweging. 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de huisvrouw. (9.00-9.10 Gijmnastiek voor de huisvrouw). 9.45 Evangelie zonder masker, gesprek. NOS: 10.00 (S) Europera: operamu ziek (opn). KRO: 11.00 Nieuws. 11.03 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. 12.00 (S) Van twaalf tot twee: gevarieerd programma. (12.00 Europese atletiekkampioenschappen ln Inki: 12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- Nleuws; 12.41 Actualiteiten met Europese Jeugdkampioenschappen zwemmen en schoonspringen in Rotterdam: 13.00-13.05 Ra- te: verzoekprogramma HILVERSUM II i Nieuws. 7.11 Ochtendgijmnas- ïk. 7.20 uag met een gaatje: lichte gram- ofoonmuziek met reportages en inter- ews. (8.00 Nieuws; 8.11 Radiojournaal; 8.30- 13 De groenteman). NOS; 9.00 Internatio- klassieke kamermuziek (opn). 11.55 Beursbe richten. NOS: 12.00 Blik op de wereld: populair programma over ontwikkeling* hulp. Overheidsvoorlichting: 12.30 Uitzen ding voor de landbouw. NOS: 12.40 (SI Lichte grammofoonmuzlek. 12.50 Recht en slecht, praatje. 13.00 Nieuws. VARA: 13Jl zine met gewijde muziek, lezingen en èen korte overdenking. NOS: 15.00 (S) Aspekteo van de kamermuziek: klassieke en mrJ muziek. 15.40 Toerismo: toeristische matie uit binnen- en buitenland. VPRO: 16.00 VPRO-Vrijdag: lichte muziek me1 Show. NCRV. de koffie. (11.00 Nieuws). 12.00 Nieuws. lt« Pers vers. 13.00 Nieuws. NOS: 13.03 JW Corduwener Show, met o.a. Top Tit 324 m (Nederlands) (15.00 Nieuws; 16.00 Nieuws en beursbericD' ten). 17.00 Nieuws en mededelingen. I7-® Muziekprogramma. 17.55 WeegschaaL

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2