Cyaan gestort in vijver bij Bochum Noord-Ierland Onderzoek Marbonramp noodzakelijk voor veiligheid hele Randstad Holland REGERING WACHT OP RAPPORT Rechter achter saneringsdrift van KNVB Officiële vergunning voor kampeerboer WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1971 LEIDSE COURANT Nog niet tevreden, maar... MEERKERK De heer W. T. van den Berg uit Meerkerk, voorzitter van de Stichting Vrije Recreatie (SVR), heeft ven het provinciaal bestuur van Zuid- Holland ontheffing gekregen van dc iale landschapsverordening, zodat hij nu officieel kampeerders (beperkt tot 12 caravans) op zijn grond mag toelaten. He gemeentelijke vergunning, die in mei »l werd toegezegd, is er evenwel nog n niet. zo maakte de heer Van den Berg filteren bekden. Toeh is recreatieboer Van den Berg nog niet tevreden. Hij blijft van mening, er te weinig aandacht wordt besteed i de onbetultelde recreatie, zoals de Driedeling die vrij en onbekommerd in de loerenboomgaard kan verwerven. :s, die de naar frisse lucht a makkende medemens een prettige va- willen schenken, worden in Nederland voor de rechter gesleept", "■ft boer Van den Berg. Hij haalt er fcn lijstje bij. Een recent lijste: 20 juli De politie valt 's nachts in illegale camping in Giethoorn; 21 juli Kampeerders worden in Loos- drecht door de politie verjaagd; 22 juli in Rockanje dreigen burge meester en politie met ontruiming Van een „illegale" camping; 23 juli De Politie valt nogmaals in Rockanje in; 20 iuli De provincie geetf toestem ming aan de campeereigenaar Salari in Rockanje om zijn bedrijf voorrt ♦e zetten; Tandarts hielp dienstplichtigen LOS ANGELES (Reuter) De Ame- r|kaanse tandarts Bernard Bender is 4intdag in staat van beschuldiging ge- *teld omdat hij jongemannen zou heb- geholpen onder de dienstplicht uit komen door hun gebit van onnodige •teunbeugels te voorzien. 26 juli De politie valt in op het ter rein van een boer in Ameide; 28 juli In Cothen krijgt een boer 20,boete omdat hij kampeerders in zijn boomgaard heeft toegelaten „Waarom mag er niet een beetje ont- wikkelingshlup in eigen land bedreven worden? Het gaat er toch om de boeren een beetje steun te verlenen?", zegl boer Van den Berg. De SVR is ge enpolitieke zaak, al heeft boer Van den Berg voor de Boeren Partij van zich doen spreken. Nog sterker: „We zouden niets liever willen dat de SVR over. een jaar niet meer hoefde te be staan. We zouden niets liever willen dat een burgervader geen burgerplager meer hoefde te zijn". Waar gaat het „de vrije boeren", de driehonderd die zich hebben vereend in de SVR, dan om? Niet in de eerste plaats om winstbejag hun tarieven zijn ge middeld de helft lager dan die van zwaar-gesubsidieerde gemeentelijke cam pings als bijvoorbeeld Ockenburgh bij Den Haag. Al blijft het natuurlijk een feit dat de grond die nu voor een klein prijsje verhuur kan worden, anders renteloos zou blijven. Er is ook een ideële doelstelling: de kampeerders meer te geven. Iets dat vele raskampeerders alleen maar kunnen toejuichen, vooral zij die hebben „genoten" van de over volle campings, bijvoorbeeld in de bouw vakvakantie. Toch bestaat er tegen het streven van de SVR ruimschoots tegenkanting. Lou- j ter ambtenarij? Soms lijkt het erop: zo als in die gemeenten waar wel caravans I mogen staan die overdag bewoond mogen worden maar 's nachts niet beslapen mogen worden. Boer Van den Berg: ,,Als die mens 's nachts zijn ogen dicht heeft haalt hij niet zoveel rottigheid overhoop als overdag als hij zijn ogen open heeft" Of is hel. om de zedelijkheid? Boer Van den Berg: „Ach, een kampeerkaarl of een kampeerpaspoort garanderen ons niets. Zijn die mensen dan nette kam peerders als ze dat hebben? Of ze ge trouwd zijn interesseert me niet. Maar als er jonge stelletjes komen, zo van 15 of 16 jaar, nee, dat gaat niet, of ik slaap er tussen in". (Vervolg van de voorpagina) RBC-voorzitter Kuizinga: „Dit had ik nooit verwacht. Ik dacht, dat de rechter de wijze van saneren zou veroordelen en het vonnis op basis daarvan zou wor den geënt. Ik ben bijzonder teleurgesteld, dat begrijpt u wel. Kijk. uit het sane ringsfonds kan waarschijnlijk een af vloeiingsregeling voor de spelers worden gefinancierd, maar wie betaalt de schade, die de vereniging is toegebracht". Ook NOAD-voorzitter Bolsius bena drukte de consequenties van dit vonnis. „Wij hebben voor het volgende seizoen vijftien spelers onder contract. We moe ten ze nu betalen, terwijl ze nergens .anders meer naar loe kunnen. Het zal er dus op neer komen dat ze bij ons op zijn vroegst in 1972 pas kunnen worden verkocht voor een bedrag van drieduizend gulden". WCS-secretaris Karei Jansen: „Al deze spelers vallen nu lussen de wal en het schip. Dat zal nog een hoop zorgen Mr. E. Filipse beperkte zich in zijn vonnis niet alleen tot de vraag of-de KNVB onrechtmatig had gehandeld. Hij ging ook dieper in op de vraag of het juist was bij de sanering alleen de toe schouwersnorm te hanteren. „Ook dit is een beleidskwestievond de president. „Daarom mag ik weer slechts een mar ginale toetsin gtoepassen". Dit kwam er opnieuw op neer, dat de eisende partij aannemelijk moest maken dat geen rede- Schilderijcn en tekeningen van Gerrit Polder zullen tentoongesteld wor den in Kunstzaal Polder, Klei ne Kazernestraat 5 te Den Haag, van 14 augustus tot en met 3 september. Kunstcriticus Jan Verheyen zal za terdagmiddag a.s. te 16 uur de ten toonstelling inleiden. OPNIEUW GIFSCHANDAAL 50 pel. Als een van dc- 15 lol 20.000 vaten zou openbreken dan is volgens deskundigen de kans groot, dat onder invloed van de koolzuur in dc lucht het zeer giftige blauwzuurgas ontstaat. Het gifschandaal van Bochum is het tweede binnen tw-^e weken dat de be volking van West-Duitsland heeft doen opschrikken. Het eerste was het storten op vuilnisbelten van ongeveer 3000 ton arsenicumhoudend kalkafval. De minis ter van Binnenlandse Zaken v.d. deel staat Noordrijn-Westfalen, Willi Weyer, heeft meegedeeld dat dit kalkafval. dat op zeker dertien verschillende plaatsen is gestort, een beek nabij de stad Dort mund heeft vervuild. Het water van deze beek blijkt 0.5 milligram arsenicum per liter te bevatten. Deze concentratie is het tienvoudige van het internal io naal erkende toegestane maximum. 1 ery vanmorgen besprekingen met de Britse minister van Binnenlandse Zaken, Reginald Maudling, die de zeilende regeringsleider Edward Heath vervangt. Uit Dublin werd vanmorgen gemeld dat nu meer dan 2.200 vluchtelingen uit Ulster zijn opgenomen in de vijf spe ciale legerkampen van de Ierse repu bliek. Hel laatste etmaal kwamen 1600 vlüchtelingen In Ierland aan. Deze vrou wen. kindeten en oude mensen komen in hoofdzaal, uil Belfast, waar katho lieken hun huizen ontruimen in protes tantse stralen en protestanten hun boel tje bij elkaar pakken in katholieke wijken. De uittocht is veel groter dan die van augustus 1969. Dc: katholieke vluchtelingen in Ierland beweerden, dat zij ernstig bedreigd werden door pro testanten. Een moeder van zes kinderen vertelde: „Zij kwamen naar onze straat en zeiden: „Nu jullie mannen geïnter neerd zijn, krijgen wij jullie wel klein". Andere huismoeders verklaarden: „Wij zijn niet gevlucht voor onze buren, maar wel voor de extremisten." Blusboten van de Amsterdamse brandweer kozen onmiddellijk na het uitbreken van de brand ligplaats bij de fabriek. Een brandweerman die door de giftige dampen die bij de brand vrijkwamen onwel is geworden, krijgt door collega's zuurstof toegediend. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - DEN HAAG - ROTTERDAM De grote vraag, die gisteravond na de grote ramp op de Marbon-fabriek in Amsterdam, rees, was, of de Randstad Holland naar menselijke bereke ningen voldoende beschermd is tegen dergelijke gevaren en rampen. Dit geldt vooral voor Am sterdam - de Zaanstreek, de Haagse agglomeratie en Rijnmond. Gisteravond Iaat gaf loco-burge meester G. Z. de Vos van Rotterdam nadrukkelijk te kennen, dat Rotterdam tegen dergelijke calami teiten een zeer goede organisatie opgebouwd beeft. De ministers Stuyt en Geertsema stelden A-ast, dat de organisatie ook in Amsterdam vol gens hun eerste, indrukken behoorlijk gefunctio neerd beeft. Chemische deskundigen in Den Haag veronderstellen, dal de chemische gevaren voor de Randstad Holland tot het minimum beperkt Intussen wachten de ministers Stuyt i Milieubeheer en Volksgezondheid) en Geertsema (Binnenlandse Zaken) de rapporten van de deskundigen af over de oorzaken en de gevolgen van de ramp bij Mar- bon. De kans is zeer groot, dat verschillende Tweede Kamerleden de regering vragen- -zullen stellen over het gebeurde en over de gevolgen, die elders in de Randstad bij dergelijke calamitei ten kunnen ontstaan. Zeker is nu al, dat de giftige wolken, die van de Marbon-fabriek over de Zaanstreek trok, geen schadelijke gevolgen zal hebben voor mensen, die ren en gewassen. Een chemisch deskundige ver klaarde gisteravond: „Het lijkt me uitgesloten dat de giftige wolken gevaar opleveren voor de gezondheid. De wolken, die boven Noord-Holland hingen, vormen geen bedreiging voor mens en dier en vermoedelijk ook niet voor de gewassen". Eén van de drie grondstoffen (acrylonitrildie de Mabron gebruikt, is het gevaarlijkste. „Bij een explosie kan zich daarvan namelijk blauwzuurgas afsplitsen-, dezelfde zeer giftige stof, waarmee men in Duitsland thans zo onvoorzichtig om springt. Bij de brand, die onmiddellijk na de ex plosie ontstond, moet dit bla'uwzuurgas verbrand zijn", aldus deze chemisch deskundige. „Door deze verbranding ontstaan echter stiktofoxyden, die groot gevaar kunnen opleveren (zoals bij de brand destijds in de Vlaardingse kunstmestfa- briek). In het geval van de Marbon moet de hoe veelheid zeer gering geweest zijn. De bruinge- kleurde rook uit de schoorstenen van de Staats mijnen bevat een voel hogere concentratie. Zeer waarschijnlijk heeft men gisteravond tot ver in de omtrek de stikstofoxyden geroken". ,.Het salpeterzuur (dat ontstaat wanneer de stik stof met water in aanraking komt), kan via regenbuien in Noord-Holland terechtkomen. Maar dit zal zeer gering zijn. omdat ook de vrijgekomen hoeveelheid stikstofoxyden gering geweest is", aldus deze deskundige, die daarin geen reden tot ongerustheid ziet. Minister Stuyt van Milieubeheer en Volksgezond heid verwacht een uitvoerig rapport over de volksgezondheidsaspecten, die zich gisteren bij de ramp hebben voorgedaan. Hij had gisteravond echter geen aanwijzingen, dat in de Amsterdamse organisatie wijzigingen aangebracht moeten wor den Minister Geertsema van Binnenlandse Zaken wacht de tesïiitateR pS van een Jitvo'eigg) onder-.-.' zoek, dat de 'deskundigen zullen Vnstellen naar de oorzaak van de ramp in Amsterdam. Bij deze deskundigen bevinden zich ook vertegenwoordi gers van de Hinderwet. De directe gevolgen van de ramp bij de Marbon zijn verschrikkelijk: acht doden, een aantal zwaargewonden en voor wat de schade betreft: vele miljoenen. De vraag is, of de veiligheidsnormen bij de che mische industrieën zo hoog opgevoerd zijn, dat calamiteiten tot het uiterste beperkt blijven. Hier over zullen verschillende Kamerleden de regering nadere vragen stellen, vooral met het oog op de concentratie van dergelijke bedrijven in de dicht bevolkte Randstad Holland. Overzicht van de brandende fabriek. Op de voorgrond het gedeelte waar de ontploffing plaatsvond.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5