Leiden moet zijn bereikbaarheid en historisch karakter handhaven Leiden protesteert in Helsinki HANNES DE JONG NA 85 U. VAN PAAL Oude wijn in n nieuwe zak bontcoat voor halve prijs Binnenstadnota Leiden discussiestukdat lijn voor toekomst aangeeft Bejaardenzorg in Lisse wordt gecentraliseerd Europese kampioenschappen indooratletiek naar Rotterdam bioscopen in LEIDEN WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1971 LEIDSE COURANT Iu zijn reactie op de gemeentelijke uota over „de vorming van een voet gangersgebied in de binnenstad" beeft de Kamer van Koophandel B en W van Leiden het verwijt gemaakt, dat 7,ij aansturen op een afsluiting van een aantal straten zonder dat de al zo lang geleden toegezegde verkeersnota zelfs maar is geplubiceerd. „Wat zijn de gevolgen"? wilde de Kamer weten. Maar zo'n verwijt is niet helemaal terecht. Want de gemeentelijke over heid en haar diensten passen nu ook al ervaringsgegevens toe, die straks als „nieuwe" in de verkeersnota zul len staan. Een deel van die gegevens vindt men ook al in de binnenstadsno ta, zij het in de vorm van beschou wingen en niet keihard in stalen, kolommen en grafieken. Een stuk als de binnenstadsnota is nu eenmaal een inventarisering van fei ten. verwachtingen en mogelijkheden op basis van een aantal momentopna men van een zeer geleidelijke ontwik keling. Een ontwikkeling, die niet meer is terug te draaien. Er zijn in het kader van die ontwikkeling door het stads bestuur besluiten genomen, die niet meer ongedaan te maken zijn. Een binnenstadsnota als die, de raad 1 :rd ge! een integratie van eerder genomen besluiten, rapporten, nota's en studies die samen het antwoord op de puzzel: „Hoe kunnen we de bin nenstad opnieuw tot het levende hart van een levende regio maken?" Vele stukjes van die puzzel werden pas samengesteld na een langdurige stu die, die begon op het moment dat het studieobject als een probleem of een behoefte ervaren werd. En toen was de ontwikkeling ervan al een eind- weegs op dreef. Werkelijk schokkend nieuws hoeft men daarom in de nieuwe nota niet te zoeken: het bijzondere is, dat er ein delijk een discussiestuk is geformu leerd, waarin een ruime sortering van losse aspecten in in het verband ge plaatst is van wat tot een goed beleid zou kunnen leiden. Een beleid, waar voor de medewerking van de burgerij onontbeerlijk is. De vraag is overigens of de burgerij de recente gemeentelijke sto&ken zo minzaam worden opgedra gen een totaal van alle binnen- sfadsproblemen wel kan verwerken, als de samenleving van een stad al zó complex is, dat zelfs de beste bestuur ders geen zicht meer hebben op het Daarom is de vormgeving van de bin nenstadsnota zo verrassend: elk van de hoofdstukken en daar zijn bij zonder interessante onder eindigt op een korte samenvatting die leidt naar enkele suggestieve vragen. Beantwoordt dc belangstellende bur ger die vragen positief, dan kan hij de gedachtengang die aan het voorgestel de binnenstadsbeleid ten grondslag ligt, verder volgen. En die gedachten- gang is allezins redelijk en aanvaard baar: steunend op het verleden moet Leiden heden nog de voorwaarden scheppen om zijn binnenstad in de zeer nabije toekomst weer een ziel te geven. Tot heil van stad en omge ving. jrd Behaaglijk warme bontcoat van prachtig acrylborg, met vrolijke wollen schotse m Achterzijde kraag met luxueu leder. Maten 86 tot 167 (1 tot 12 jaar) Met jongens- en meisjessluiting. Normale prijs CO-Kft Nü, aMe LEIDEN De binnenstad van Leiden het gebied binnen de singels en het direct daarop aansluitende deel tot het station moet weer een levend hart worden van een levend streekcentrum. Daarvoor is nodig, dat het opnieuw een woongebied wordt met daarnaast een grote, gemengde ver scheidenheid aan functies en activiteiten. Dat is de visie, die is neergelegd in de „Binnenstadsnota Leiden", die B. en W. deze week aan de leden van de gemeenteraad zonden en die mede is opgedragen aan de burgerij. De verwezenlijking van deze visie zal niet ten koste van alles gaan. Zo worden als twee gelijkwaardige „uitdagingen" gezien: het handhaven van de strategische ligging ten opzichte van de om ringende gemeenten dat wil zeggen de bereikbaarheid van de stad het handhaven van het historisch karakter van de binnenstad door conservering en reconstructie. Het is in de geest van deze dubbele uitdaging, dat alle nota's en praktische voorstellen over de binnenstad in de toekomst zullen luiden. Evenals vele andere binnensteden in Nederland en daarbuiten, is de Leidsc binnenstad in de laatste decennia in toenemende mate een „probleem" gewor den. Dat probleem valt te onderscheiden in een verkeersprobleem en een ver- krottingsprobleem. Die twee staan niet los van elkaar maar ze versterken el kaar, zoals in de meeste oud-Hollandse steden. B. en W. geven een aantal oorzaken voor beide problemen aan en constate ren dan, dat de problemen in zekere zin relatieve problemen zijn omdat het denken erover voortdurend evolueert: zowel vaklieden als leken waren zo'n tieq jaar geleden nog van mening, dat alle slechte woningen gesloopt zouden moeten worden om vervangen te wor den door algemene voorzieningen (meestal t.b.v. het verkeer) of ter ver groting van de city-functies dan wel door nieuwe woningen. REHABILITATIE Tegenwoordig gaat meer en meer het begrip „rehabilitatie" en behouden van eigen karakter veld winnen, zowel voor enkele panden als voor hele stads delen. Dat blijkt helemaal niet strijdig met bijvoorbeeld versterking van city-functies of het creëren van nieuwe woningen. Ook in het denken over de verkeers problematiek valt een verschuiving te bespeuren. Destijds dacht men, door de bouw van wegen, bruggen, viaducten en parkeergarages de ontikkeling van het autogebruik te kunnen bijhouden. Maar nu is de algemene opvatting dat stadscentra, ondanks alle verbeteringen ten behoeve van de auto, toch nooit ingericht kunnen worden p een zo alge meen gebruik van auto's. Da ar dooi- is een herwaardering ingetreden van het openbaar vervoer en van de fiets. WOONSTAD Leiden is nooit alleen een woonstad geweest. De stad en niet in het minst haar binnenstad heeft van oudsher zekere functies gehad, als ge volg van zijn ligging, georiënteerd op de waterwegen, ook als voorzienings centrum voor een groot deel van Rijn land en de Duinstreek. De stad bood huisvesting aan overheidsinstellingen, dienstverlenende kantoren en bedrijven en aan allerlei binnenstadsactiviteiten of bijkomende activiteiten, die andere stedelijke functies versterkten. In de loop van de eeuwen kreeg het door onmiskenbare stedebouwkundige elemen ten een eigen karakter. HISTORISCH MILIEU Historisch en karakteristiek milieu vande binnenstad, het wonen, winke- ••éüs' »r Dp Leidse binnenstad, gezien van de H len, verblijven, ontmoeten, ontspannen en ontwikkelen en werken in het stads hart van Leiden, worden in de nota achtereenvolgens aan beschouwingen onderworpen. Uit die beschouwingen is wel duidelijk dat de Leidse binnenstad slechts een levend organisme kan blij ven, wanneer er een grote gemengde verscheidenheid van functies en activi teiten in wordt bijeengebracht. Het be houd van historisch milieu en eigen karakter moet niettegenstaande de moeilijkheden bij het vinden van pas sende bestemming of gebruik van ge- r de Mare: handhaven van bereikbaarheid en historisch karakter vormen twee uitdagingen voor het stadsbestuur. bouwen en met het open houden van mogelijkheden voor aansluiting op nieuwe ontwikkelingen in aansluitende gebieden voorkeur hebben boven het toelaten van nieuwe, grote ontwikkelin gen (denk aan het verkeer), die het wezen van het historisch milieu aantas- BEREIKB AARHEID Maar de levensvatbaarheid van Leiden als voorzieningscentrum valt of staat met het garanderen van de bereikbaar heid van de stad door een wegenstruc tuur binnen de Leidse agglomeratie, die principieel afwijkt van de van oudsher bestaande, die langs de waterwegen liep en door het hart van de stad ging. Het wegenplan voor de binnenstad moet vooral rekening houden met het par keerprobleem: de auto mag niet uit de gehele binnenstad geweerd worden en er moeten goede verbindingen komen tus sen de wijken. Om tot een drastische verbetering van verkeers- en vervoers- problematiek in de binnensttd te ko men moet het openbaar vervoer een krachtige nleüw'é' impuls krijgéH, die door de gemeente wort gesubsidieerd en met het oog op de waterrecreatie rond Leiden alsook om de verlevendi ging van de belangrijkste Leidse bin nenwateren dient de bereikbaarheid van de binnenstad over water opnieuw in studie geworden genomen. Maar bij dit alles moet in het oog gehouden worden, dat de stedebouw kundige karakteristiek van de binnen stad niet ondergeschikt gemaakt mag worden aan de functies, die ze voor de agglomeratie heeft, omdat die karakte- I rislick zeif een functie is. De Belgische ballonbouwer Octaaf van den Buys en zijn mannen hebben gisteren de geruchtmakende n van Bbskoop gestreken om de naden beter te kunnen repareren. Naar ivordt verwacht kan begin volgende r worden gezwommen in het .overdekt" zwembad, dat. vele honderdduizenden guldens meer is gaan kosten, inkelijk was geraamd. Zivem-minded Boskoop heeft tot nu toe weinig plezier beleefd aan de ballon LISSE De bejaardenzorg in Lisse i kerken, alle kruisvereniging, alle inslel- wordt gecentraliseerd. Er is onlangs een lingen voor maatschappelijk werk, de Stichting Huisvesting Bejaarden in het UW, de Hervormde Vrouwendienst, de leven geroepen waarin alle plaatselijke Gezinszorg, het r.-k. Be.iaardenwerk, alle bejaardenbonden en alle charitatie ve instellingen en diaconiën vertegen woordigd zijn. Waarschijnlijk wordt uit alle afvaar digingen een dagelijks bestuur ge vormd. terwijl het geheel als advies raad gaal functioneren. De stichting gaat zowel de huisvesting van de be jaarden als de bejaardenzorg voor zijn rekening nemen, Zo zullen in plan- West aan de Stationsweg 117 bejaar denwoningen worden gebouwd en zal er een „dienstenposl" worden ingericht, waarin onder meer maaltijden kunnen worden verkregen. KOELO KAR ENDS VEEN Hovenier Hannes de Jong is wereldrecordhouder paalzitten gebleven. Vaninorgèn om half twee, precies 85,5 uur nadat hy op zijn meerpaal in het Braseinermeer was ge klommen. liet hij zich in het bootje van parlevinker en organisator Louis van der Meer zakken. De duizendkoppige menigte op de oever produceerde een daverend applaus en was daartoe nog vele malen bereid.Tot 3 uur, want zolang ging de huldiging door, werd de watersportplaats Roelof- arendsveen ulit de slaap gehouden, We reldkampioen en wereldrecordhouder Hannes de Jong die het vorig jaar „maar" 76 uur uithield was na zijn prestatie nog wonderlijk fit. Slechts even wankelde hij en moest hij onder steund worden, maar spoedig was hij be schikbaar voor de huldiging. Burge meester Smolders, wiens gemeente en kele dagen frontpaginasnieuws was, hul digde de zitkampioen namens het ge meentebestuur. Daarbij werd erop ge wezen. dat De Jong een veender is. die de titel thuishield óndanks de aanval uit "--■"WTnggH buurgemeente Haarlemmerr 40 minuten voordat het Roelofarends- veense zitfenomeen afstapte, om minuten voor één, gal' namelijk Benny van den Berg er de brui aan. De laat ste van de 19 concurrenten die zaterdag middag aan de lange zit begonnen, werd geplaagd door een zware slaap eenmaal van de paal af was hij snel voldoende hersteld om de huldiging mee te maken van zijn rivaal die in het bezit kwam van de premie van 500 gul den die de organisator ter beschikking had gesteld J. Baak directeur GAB te Woerden LEIDEN De heer J. J. A. Baak, bemiddelaar op het Gew. Arbeidsbureau te Lisse, is benoemd tot directeur van het bijkantoor Woerden van het Gew. Arbeidsbureau Gouda. LEIDEN Omstreeks 9 uur vanmor gen had op de kruising Langebrug- Papegracht een botsing plaats tussen twee personenauto's. Hierbij kreeg de bestuurder van de personenauto die op de Papegracht reed, een 54-jarige in- ■r van De Kaag, een bloedende hoofdwond. De man werd per EHD naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. LEIDEN Sinds bekend is geworden dat niet Leiden maar Rotterdam de organisatie van de Europese kampioen schappen (in maart 1973) is toegewezen, is Leiden in verzet gekomen. De beslis sing, genomen door de Internationale Amateur Atletiek Federatie op aanraden van KNAU-voorzitter Frans Jutte, is vol komen onverwacht uit dc hemel komen vallen. Het gemeentebestuur van Leiden heeft nu dc handschoen opgenomen om het plotseling ingestorte kaartenhuis weer op te bouwen. In een telegram aan de Europese At letiek Associatie heeft het fel geprotes teerd tegen het toewijzen van de kam pioenschappen aan Rotterdam. Twee argumenten zijn uit het tele gram aangehaald: een persbericht van de Europese aüetiekbond dat in april in Florence is uitgegeven, waarin Leiden als toernooistad is aangewezen met Goten- burg als reserveplaats en uitlatingen van indoor-commissievoorzitter Paulen van 16 febr. j.l. waarin hij de Leidse Groen- oord-hal hooglijk prees om haar accom modatie en bijzonder geschikt noemde voor het Europese toernooi. Het motief, dat Leiden zou zijn af gevallen vanwege „een aangepaste vee- markthal" hetgeen geen visitekaartje zou zijn voor zo'n belangrijk sportevene ment. noemt het gemeentebestuur on aanvaardbaar. Aangeboden is onmiddellijk officials van de Europese sportorganisatie in Lei den te ontvangen of om een vertegen woordiger vandaag nog naar Helsinki te sturen met bewijsmateriaal van het tegendeel, indien de beslissing nog kan worden herzien. Even onverwacht als de uitsluiting van Lelden kwam de voorkeur van de Europese Atletiek Associatie voor Rot terdam. Tot nu toe was van deze kandi datuur in Leiden niets bekend. Pas nu is bekend geworden waarom Rotterdam gekozen is boven Leiden. Doorslaggevend bij de keuze blijkt de sport- en hotelaccommodatie die volgens de Europese indoor-commissie van de Europese Atletiek Associatie beter is dan die van Leiden. Een stelling, die in Leiden nogal wat tegenstand ondervindt. Want, zo rede neert men juist rond Leiden beschikt men over een uitgesproken hotelaccom modatie. Wat te denken van de kust plaats, waar in de periode dat het sport evenement plaats heeft, honderden hotel kamers leeg staan. Tevens stond Rotter dam garant voor de 150.000,— die de KNAU als garantie had gesteld. In Leiden was dit bedrag ook zo goed als rond. Twee dagen geleden besloot de Leidse gemeenteraad om voor het sport evenement voor 95-000,— garant te stellen. Het restant zou worden aan gevuld met schenkingen van de Leidse vereniging van industriëlen en het Leidato-bestuur. LEIDEN Een 64-jarige inwoner van Leiden moest gisteren met een her senschudding naar het Diaconessen- ziekenhuis worden gebracht, nadat hij met zijn brommer op de Hoge Rijndijk was geslipt. De man verloor de macht over het stuur toen.hij moest remmen op het natte wegdek. Dag. 2.:i0 7 9.15 u.; zondag 2.30 4.45 7

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3