MARBON LIGT NA EXPLOSIE VOORLOPIG STRj ficidóc Sowumt II Vuurgevechten in heel Ulster weer opgelaaid DEEL HOTEL STORT IN TOENEMEND VERZET TEGEN RIJNPOORTHAVEN Wildwesttaferelen in Maaslandse raadszaal RECHTER ACHTER SANERINGS DRIFT VAN KNVB Acht doden en 22 gewonden na ramp in Amsterdamse fabriek dierenpark wassenaar TEE-machinist vangt paard Dr. G. Veringa voor operatie in ziekenhuis Zes doden in Torremolinos 62e jaargang, no. 18.462 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1971 AFNEMENDE WIND (#p«04}iaeht 'Hl, Leiden, postbus 11Vele Advertenties (exc. B-T-W.) 0,24 p. m per kwartaal 38,96, per jaai 94,55. Nederland I: 19.05 uur Dubbeldekker- tjes; 20.45 uur Under the Yum Yum tree, t.v.-spel; 22.30 uur Studio Sport. Nederland II: 19.05 uur Tarzan; 20.21 uur Romeo en Julia, ballet; 20.40 uur Michelangelo. Op veel plaatsen buien, maar morgen ook opklaringen. Tot vrij krachtig of matig afnemende westelijke wind. Minimumtemeperaturen 12 graden, maxima ongeveer 19 graden. ;:<y Astronaut David Scott, staande op een helling van de Hadleydelta. maakt opnamen van het maan landschap. Op de achtergrond de uit lopers van het Apennijnengebergte Een van de foto's die de Nasa over de Apollovlucht heeft vrijgegeven. De Nasa heeft een aantal door Scott en Irwin vervaardigde foto's van de maan vrijgegeven. Op deze foto brengt James Irwin een saluut aan de Amerikaanse vlag. In het midden de maanlander Falcon en rechts hel maanwagentje- Op de achtergrond verheft zich het Hadleygebergte. (Van oi dent MAASLAND - Het af wen leidde in de gister avond gehouden raads vergadering in Maas land tot een ware veld slag tussen de betrokke ne, die op de publieke tribune het debat had gevolgd en een aantal raadsleden. die het voorstel van burgemees ter en wethouders lot afwijzing steunden. Onmiddellijk no de stemming stond de 20- jarige belanghebbende op en schiep een chaoti sche toestand in de raadszaal. Papieren werden ran de tafels geveegd, de bandrecor der vloog door de zaal en met de microfoon- standaard werden enke le rake klappen uitge deeld, die vooral het raadslid Koenen troffen. Dit alles ging gepaard met een aantal niet mis te verstane krachtter men. Met moeite lukte het een paar toeschou wers en wethouder- buurman Keyzer om. de zich zo benadeeld voe lende man uit de zaal le werken, terwijl om de politie geroepen werd, Zover hoefde het geluk kig niet te komenwant wethouder Keyzer wist zijn buurman enigszins tot bedaren te brengen. Bijna, werden nog excu ses gemaakt maar toen werden de emoties de jongen weer te veel en met de kreet „jou ver moord ik nog eens" tot raadslid Koenen ver dween. hij danig over zin toeren uit het gemeen tehuis. kvan teen kraag I) ivers< >n) 6-16; pijp talon (Van sport red act i' DEN HAAG. De zeven clubs uit het betaalde voetbal, die door te saneringsdrift van de KNVB uit de gratie raakten, vonden van- motgen in een kort geding geen begrip voor hun argumenten bij 4e president van de arrondisse mentsrechtbank in Den Haag. In de uitspraak concentreerde ïnr. E. Filïpse zich op het vraagstuk of de eise res onrechtmatig was uitgesloten van het betaalde voetbal op grond van een cri terium dat het reglement van de KNVB niet voor een dergelijke uitsluiting kent De president concludeerde in zijn vonnis dat zulks een beleidskwestie was tei aanzien waarvan slechts marginale toet sing door de rechter mag worden toege past. Daardoor moesten de „verdoemde zeven" aannemelijk maken dat geen redelijk denkend bestuur en geen rede lijk denkende algemene vergadering tot het besluit van uitsluiting hadden kunnei komen. Volgens het vonnis is de eisere hierin niet geslaagd. Deze uitspraak kwam hard aan voo de zeven. De vorige week, toen beide partijen hun pleidooien hielden, wekte mr. E. Filipse de indruk wel begrip het standpunt van de eiseres te kunnen oporengen. Daar hadden de afgevaardig den van de „verstotcnen" een bepaald optimisme uit geput. Nu de rechter een andere uitspraak deed dan men had verwacht, kwam de zorgwekkende pro blematiek van de spelers de zeven overwegen waarschijnlijk niet in hoger beroep te gaan op de betrokkenen afstormen. (Zie verder pag. 5, (Van één onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Marbonfabriek in Amsterdam, waar gis termiddag ais gevolg van een explosie en een daarop volgende brand acht mensen om het leven zijn gekomen, terwijl 22 mensen naar ziekenhuizen vervoerd moesten wor den, blijft voorlopig stilliggen. Volgens directeur A. Leigh wordt de produktie niet eerder hervat, dan nadat de oorzaak van de explosie duidelijk is gebleken. Tot gisteravond laat was men in Amsterdam nog in 't onzekere over het werkelijke aantal slachtoffers van deze ramp, waarbij zelfs evacuatie van een deel van de Zaanstreek werd overwogen. het nationaal automobielmuseum leidschendam een ontdekking! UTRECHT (ANP) De machinist van de TEE-Edelweiss heeft gisteravond even builen Den Haag zyn trein moeten stil zetten omdat er twee paarden op de rails liepen. Met het ene dier kon hij een hotsing niet voorkomen. Het dier werd gedood. De machinist moest zijn trein verlaten om het andere dier te vangen en het in veiligheid te brengen. AI met »1 Uep de trein een vertraging van een half uur op. (Van c ^respondent Roger Simons) LONDEN Na een tamelijk rustige nacht zijn vanochtend in Belfast twee hevige vuurgevechten geleverd in de Ballymurphywrjk en in de omgeving van de markt. Zij duurden geruime tijd en er vielen tenminste twee doden. Het totaal aantal doden is nu negentien. Na afloop van het gevecht op de markt werden twee gewapende burgers gearresteerd. Gewapende republi keinen hadden er post gevat op het dak van een bakkerij, die gisteravond door een grote menigte bezet: was. Troepen omsingelden het gebouw. vuurgevechten in Belfast, werd deelge nomen door ongeveer tweeduizend sol- (Zie verder pagina 5) Tijdens de daarop volgende schiet partij werden twee mannen verwond en tenminste één gedood. Soldaten slaag den erin de bakkerij le bezetten en het dak te bereiken, zodat de ontsnappings weg van de republikeinen was afgesne- Dit vuurgevecht, dat vijf uur duur de, werd kilometers ver in de omtrek gehoord. Bewoners van de omgeving hielden zich angstig schuil in hun hui zen. Zij barricadeerden hun deuren en vensters met meubels om zich tegen de rondvliegende kogels te beschermen. In de Whiterock Road van Bally- murphy werd ondertussen tijdens een ander hevig en langdurig vuurgevecht een burger doodgeschoten. Twee bur gers liepen voorts schotwonden op. Eén soldaat kreeg een kogel in de borst. Het leger maakte bekend, dat 35 per sonen in hechtenis waren genomen. Aan de zuiveringsoperatie na afloop van de Angstaanjagende rookwolken trok ken gisteravond over een deel van Noord-Holland, afkomstig van de brand by de Marbon. Toen waren al acht mensen als gevolg van de explosie om het leven gekomen. DEN HAAG Oud-minister dr. G. H. Veringa, thans fractie-voorzitter van de KVP in de Tweede Kamer is van daag, wegens maagklachten opgenomen in het ziekenhuis Johannes te Deo te Den Haag. Hij zal daar geopereerd moeten worden. Dr. Veringa wordt in deze tijd ver vangen door de eerste vice-voorzitler van de fractie mr. F. H. J. J. Andries- De trieste balans van de ramp op de Marbonfabriek is dat acht mensen het leven hebben verloren: vijf brandweer lieden van de gemeente Amsterdam en drie personeelsleden van de Marbon fabriek. Tweeëntwintig brandweerlieden en Marbonpersoneelsleden moesten naar ziekenhuizen worden overgebracht. Tien van hen konden na behandeling naar huis terugkeren, twaalf werden ter ver pleging opgenomen. Sommigen van deze patiënten waren er vanmorgen nog ern stig aan toe De explosie in de Marbonfabriek, waar latex wordt vervaardigd (een rubber achtig soort plastic) ontstond, nadat in een reactor een lek geconstateerd was. Brandweer en Marbonpersoneel dachten op een gegven moment dit lek praktisch gedicht te hebben, toen zich een gewel dige explosie voordeed. Vermoedelijk door deze explosie werden direct ver schillende brandweerlieden en per soneelsleden gedood. Na deze explosie brak een hevige brand uit, die kort erop door een groot aantal brandweerlieden werd bestreden. Intussen dreef een enorme paddestoel achtige wolk over een deel van Noord- Holland. Deze wolk veroorzaakte volgens de binenkomende meldingen hoofdpijn en misselijkheid. De dampen werden zo gevaarlijk geacht, dat de mensen, die binnen een afstand van 300 meter van de brandhaard moesten zijn. verplicht werden gasmaskers te dragen. Een groot aantal maatregelen bleek in dit stadium noodzakelijk, omdat de dampen die uit de fabrieksreaotor opstegen uiterst ge vaarlijk waren. Na een urenlang, bijna onmenselijk, gevecht had de brandweer tenslotte rond half acht de brand bedwongen. Ge durende die tijd had men tevens soms levensgevaarlijke pogingen ondernomen om een aantal als vermist opgegeven brandweerlieden en personeelsleden op te sporen, of door gas en rook bedwelm de mensen uit de gevarenzone weg te halen. Het werd tijdens de blussings- werkzaamheden ook nog noodzakelijk geacht de nabij gelegen Fordfabrieken te ontruimen. De namen van de bij de raimp omge komen brandweerlieden zijn: H. Keys- pen (38), H J. Paeper (28). J. J. Huis- kens (22), L. W. Jansen (25). allen uit Amsterdam, en R. van der Zee (42) uit Diemen. De namen van de drie verongelukte Marbonwerknemers luiden: L. van der Wal (31) en P. T. BeverlLng (46), beiden uit Amsterdam, en W. D. Newman (39) uit Lisse. MALAGA Een groot terras in aan bouw is vandaag by het luxe hotel R.viera in Torremolinos aan de Costa delSol met donderend geraas ingestort. De politie meldt zes doden cn twintig gewonden. Mogelijk zRn nog meer slachtoffers onder het puin bedolven. Hotel Riviera is een in 1964 voltooid (ADVERTENTIE) Leer Goed Dansen...!! E.C. leert het U steengoed. Bollenstreek 6 klubs N.Hout - Lisse - Hillegom-Sassenheim Vanaf 18 augustus. Leiden 25 klubs if 18 augustus. (Zie irfw: evert castelein iden - Tel. 01710-23583-32710 in* HOEK VAN HOLLAND In het Wcstland en het Rijnmond gebied valt een steeds toenemend verzet te constateren tegen de geplande aanleg van een containerhaven op de noorde lijke oever van de Nieuwe Waterweg tussen Maassluis en Hock van Holland. Dit bleek gisteravond tydens een hearing van de Rünmondraad in Iloek van Holland. Vertegenwoordigers van onder meer het Centraal Actie comité Rijnmond, de Tuinbouwstructuurcommissie Zuid- Holland en de Hoekse wijkraad brachten bezwaren tegen de plannen naar voren. De containerhaven zag men als een over- investering op een toch al overspannnen arbeidsmarkt. De groenstrook die rondom het haventerrein is geprojecteerd werd een lachertje genoemd. Aan de onzekerheid van de tuinders in het, betrokken gebied dient ook zo snel mogelijk een einde te worden gemaakt. Zoals bekend heeft de gemeente Naaldwijk beroep aan getekend tegen de door de overheid voorgestelde wijziging van het streekplan. Deze wijziging was noodzakelijk om de aanleg van de Rijnpoorthaven mogelijk te maken. Rotterdam acht de haven in verband met de toenemende containerisatie noodzakelijk. gebouw van acht verdiepingen. Het heeft 354 kamers. Het terras zou deel gaan vormen van het hotel. Nadat het terras was ingestort werd ende hal en de bar van het acht verdiepingen tellende gebouw zwaar be schadigd. Het grote terras zou worden gebruikt als tennisbaan. Het stortte van morgen om half elf in. De doden en ge wonden zijn nog niet geïdentificeerd. Do ramp ls mogelijk tc wijten aan de zware regens van de laatste dagen. Nader wordt vernomen dat het terras waarop gasten hun ontbijt gebruikten, neerstotte op de hal en de bar van het hotel. Ook in de bar, waarin eveneens ontbeten werd, was betrekkelijk vol met gasten. DEN HAAG (ANP) Een 2I-jarige telegrafist uit het marineopleidings kamp te Hilversum is gistermiddag voor nader onderzoek overgebracht naar het marinehospitaal te Hoogeveen omdat nekkramp vermoedt. Uit voorzorg zijn in het marineopleidingskamp enige preventieve hygiënische maatreglen ge troffen. Dit betekent lichte dienst voor het gehele kamp.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1