WIND WAS OPVALLENDSTE VERSCHIJNSEL OP METS Roelants en Bedford mikken op medailles Italiaanse voetballers in geweer tegen slavenhandel Eerste dag ten nistitelstrijd zonder verrassende uitslagen Slecht weer in Sneekweek Scheidsrechter bijna gelyncht Den Haag start met competitie voor jeugd- hiljarters DINSDAG 10 AUGUSTUS 1971 PAGINA Deelnemers meer moeite met omstandigheden dan met spel (Van onze sportredactie) DEN HAAG Het romme lige karakter dat de eerste dag van een evenement als de nationale tenniskampioen schappen doorgaans ken merkt, kreeg gisteren op de METS-banen een extra accent door de bijna traditioneel ge worden vlagerige wind. In de oude Scheveningse kuip, die door zijn ligging ongehinderd toegang biedt aan deze „na tuurlijke" invloed van buitern af, kreeg dit door zeilers zo zeer op prijs gestelde element vat op vrijwel alles wat voor tennis van een behoorlijk ge halte vereist is. Zo bood de openingsdag van de „nati onale een aanblik die 'n figuurlijke over eenkomst vertoont met> die van één van de plassen in het Friese merengebied. Goed bedoelde returns zeilden meters uit, opslagen „gingen plotseling over stag" en belandden in het net, voor genomen volleys mislukten omdat de traag aangespeelde bal als een vaantje rondtolde. Damesrokjes werden speels opgelicht, en maakten duidelijk dat het op Wimbledon soms kreetjes van ver rassing veroorzakende, maar hier nuch ter geobserveerde verschijnsel van fan tasiebroekjes steeds meer mede wordt. Dit alles neemt niet weg, dat de deel nemers verre van ingenomen waren met de harde verraderlijke wind. Met nauwelijks hoorbare, in zichzelf ge slaakte verwensingen, of luidruchtig duidelijk verstaanbare scheldpartijen, gaven de spelers uiting aan hun onge noegen. Het overwinnen van de moei lijkheden die de wind veroorzaakte, stelde menigeen voor groter problemen, dan de tegenstander aan de andere kant van het net ver-mocht op te wer pen. Het gevolg was dat de meesten overgingen tot risicoloos spel, dat echter Slechts voor zeven dames en vijftien heren was gisteren een plaats in het hoofdtoernooi weggelegd. Doordat in de kwalificatieronde spelers van vrijwel gelijke kracht waren ingedeeld, deden zich geen verrassingen voor. Pas van daag komen de eerste topmensen op de baan en getuige de resultaten van di verse kleinere toernooien die het afge lopen weekeinde werden gehouden, zijn surprises in de komende dagen niet uitgesloten. Drie geplaatste spelers, Jan Hordijk, Jan Coebergh en Fried Schmitz leden tegen zwakker geachte tegenstanders nederlagen, en hieruit blijk dat de deelnemers aan het hoofd toernooi elkaar evenmin in speelsterkte veel ontlopen. schijnlijk uit tegen Rolf Thung, die onlangs nog weinig moeite had met Jan Hordijk. De Nederlandse kampioen ii vrijwel zorgenvrij voor wat betreft zijn rugblessure en ontmoet indien alles verloopt zoals het plaatsingscomité het heeft voorzien, via Schmitz in de halve eindstrijden de Zwitserse Nederlander Jan Coebergh. Uitslagen: Dames enkelspel: Madeleine Weur- man-KieboomJoelle Groten 62 75; Joke Groen-Anne Reimus 60 63 Anneloes SchothorstDita IJspaard 6 1 26 62; Ria Geenjaar-HoupsMa- riemma van de Poll 6—2 5—7 7—5; Elly SiemonsDorine Falkenburg 64 63; Patricia Went-Van der Heuvel Lia Kuypers 61 60; Jenny Ridder- hof-SevenWilly Broer 61 64. Heren enkelspel: Jaap ArendsKo ning 61 63 61; SieDijkstra 6- 63 60 61; VaartiesMadera 62 61 61; WelschenStradmeijer 62 64 60; Van MourikKoen 36 6 0 6—4 2—6 6—3; Wolff—Adama van Scheltema 810 64 64 60; Key- serLauteslager 62 64 64; Blaas- Korteling' 6—3 5—7 3—6 6—4 8—6; PufkusWeijerman 62 62 63; MartensRuys 63 63 64; Knol Koek 2-*-6 62 6—1 6—4; AdanFok 64 64 62; VisscherVan der Pols 6—1 6—1 10—8; De Kort—Hartog 3—6 26 75 64 60; ConstandseFran ker 6—8 6—3 6—2 6—2. FRANK WERKMAN SNEEK Ook op de derde dag wer den de 925 deelnemers aan de 36ste Sneekweek geconfronteerd met bijzon der slechte weersomstandigheden. De stormachtige wind veroorzaakte een ware slachting en vooral onder in het meer was het bar en boos. Vele jachten sloe- om en de organisatoren moesten zelfs hulp inroepen om de bemanning te redden. Het wedstrijd verloop had dan een chaotisch karakter en het kostte de jury vele hoofdbrekens om tot juiste uitslagen te komen. De groepswedstrijd in de 16 kwadraats klasse werd een overtuigende zege voor Friesland met 166,2 punten. Overijssel eindigde als tweede met 110 punten, voor Holland (70) en Groningen (45). De twee laatste ploegen finishten slechts met twee boten. Voor Friesland betekende dit sinds 1967 de vijfde achtereenvolgende overwinning. In drie klassen gingen zeilers voor de derde maal als eersten over de eindlijn. Onno Zweep was weer te sterk voor de urrentie in de Vrijheidsklasse, Hiem- stra kan de hoofdprijs in de Spanker- klasse haast niet meer ontgaan en Molenaar had opnieuw geen problemen 'i de 470-klasse. 2 klasse. 1. Paulsen; linn jollen: 1. Gros; pampus: 1. Van Galen; flltsklasse": 1. B dé Jong; sternklasse: 1. Van Tubbe vaurlen1. J. Visser: flying junior: 1. Cortlever ok-jollen: 1. R. E. Westei 12 voetsjollen: 1. Marched CALI Dc Dominicaanse scheids rechter José Pichardo is na afloop van de wedstrijd ColumbiaCanada in het Pan-Amerikaansc voetbaltoernooi door Columbiaanse officials neergeslagen en geschopt. Canada had de wedstrijd, na een reeks incidenten veroorzaakt door zwak optreden van Pichardo, gewonnen Pichardo herstelde zich snel, deelde enkele verrassende linkse en rechtse boeken uit en slaagde erin zich de Columbianen verder van het lijf te houden. De menigte, die zich tot dan toe had beperkt tot het slaken van kre ten als „kill him, kill him" (vermoord hem), begon 't veld te bestormen. Dat deden echter ook gehelmde politietroe- Pen. Van hen kreeg Pichardo voldoende steun om veilig de kleedkamer te berei ken, hoewel vanaf de tribunes allerlei voorwerpen in z'n richting suisden. Pi- chardo's kleedkamer werd onmiddellijk belegerd door duizenden woedende Co lumbianen, die zijn bloed eisten. Na 'n beleg van ongeveer 'n half uur konden troepen de geplaagde Dominicaan ont zetten. Tijdens de wedstrijd, die herhaaldelijk werd ontsierd door grof lichamelijk ge weld, had Pichardo zestien spelers een waarschuwing' gegeven. Hij stuurde echter niemand het veld uit, hoewel daar toch alle aanleiding toe was.' Op de winderige METS-banen in Scheveningen kwamen de favorieten een kijkje nemen. Het plaatsingscomité dacht Fred Hemmes (links) en Jan Hordijk respectievelijk een eerste en tweede plaats toe. Gaston Roelants vooropis een van de grote kanshebbers i (hier in derde positiezal in het lange-afstandgeweld de gouden medaille op de tien kilometer. Egbert Nijstad et een positie op het tweede plan genoegen moeten nemen. (Van onze speciale verslaggever) HELSINKI De eerste dag van de Europese atletiek- kampioenschappen zal vandaag waarschijnlijk worden besloten met een van de hoogtepunten van het toernooi. De 10.000 meter belooft namelijk een zeer enerverende race te worden. En het zal niet alleen een hels gevecht om de plakken worden, want Dave Bedford, de gedood verfde favoriet, aast naast de gouden medaille ook op het wereldrecord (27.39.4), dat sinds 1965 in handen is van de Australiër Ron Clarke, die trouwens ook nob steeds het record op de 5 kilometer (13.16.6) in zijn bezit heeft. Wat snoeverig heeft de pas 21-jarige Brit zelfs al verklaard dat hij erin zal slagen ook. Inderdaad is het zo, dat als een man op het ogenblik in staat is de toptijd van Clarke, die zijn beste prestaties in Scan dinavië leverde, te overtreffen, het Bedford is. Hij ver pulverde dit jaar drie Europese records en bleef met zijn tijd 27.47.0 als eerste achter Clarke beneden de 28- minuten op de 10 kilometer. Hierbij moet worden opgemerkt, dat hij zijn beste 10 kilometer op sintels liep. In Helsinki heeft Bedfort een snel lere, net nieuwe tartanbaan onder de voeten. Vast staat ook dat de artistiek uitziende Engelsman, die ondanks zijn jeugdige leeftijd al diverse conflicten met de nationale atletiekbond achter de rug heeft, geen nadelige gevolgen heeft ondervonden van de race van enkele weken geleden in Crystal Palace, waar hij tijdens een poging het wereldrecord op de5 kilometer te pakken in elkaar klapte. Aar^ een ae^preje aan training zal.iigt jj zéker' niet liggen air Bedford zijn prog- in Helsinki niet gestand doet. Spé ciaal om meer té kunnen oefenen "zegde de goed van de tongriem gesneden at leet zijn vertegenwoordigersbaan op en voerde zijn trainingsafstand op tot 320 kilometer per week. Sommigen be schouwen dat als een overdosis arbeid, waarbij zij wijzen op het gevaar van een achillespeesblessure. Bedford blijft echter laconiek onder: „Ik heb al i alles gehad, maar nog nooit een achillespeesblessure11 Mosgrond De laatste weken voor de kampioen schappen heeft Bedford zich voorbereid het trainingswalhalla van Gosta Olander. Daar in Zweden schaafde hij op mosgrond, waarin de lopers wegzak ken als zij een te langzaam tempo aanhouden, (het trainingskamp van Olander is eigenlijk een soort moeras) vorm nog wat bij in gezelschap Gaston Roelants, die de Brit op Valledalen attent maakte. Roelants: „Ik ontmoette Bedford bij een cross en toen vertelde ik hem dat ik daar wel eens ging trainen en dat het een ideaal kamp is. Hij vroeg meteen of ik hem kaartje wilde sturen als ik weer plan was te gaan. Dat heb ik gedaan en zo is het gekomen dat we er met zijn tweeën hebben gezeten". ROME De Italiaanse voetbalclubs, aan het eind van het vorige seizoen bedreigd me een spclersstaking, staan voor een nieuwe spannende periode, nu het begin van het nieuwe voetbal jaar naderbij komt. Die spanning zal dan niet alleen veroorzaakt worden door de steeds groeiende schuldenlast van de gezamenlijke verenigingen, maar meer nog door de steeds meer op de voorgrond tredende organisatie van spelers. Die organisatie wil op nieuw besprekingen openen over dc contracten en de salarissen van de spelers en dc bond heeft de clubs al geadviseerd vertegenwoordigers van de spelers mee te laten praten bij de vaststelling van de nieuwe salaris schalen en de secundaire arbeidsvoor- De spelersorganisatie wil vooral wijzi gingen in het transfersysteem, dat 's zomers ontaardt in een slavenmarkt voor voetballers en in de spelerscon tracten, die volgens Sergio Campana, de voorzitter van de organisatie van voetballers, die spelers in de positie van een lijfeigene ten opzichte van de vereniging plaatst. Campana, die vroeger zelf in de hoogste klasse voet balde en in de vrije tijd zijn rechten studie voltooide, zegt dat een amateur die een contract tekent als beroeps voetballer, of zelfs maar als semi- professional, op slag wordt beroofd van zijn grondwettelijke rechten. „De voetballer", is volgens Campana; „nauwelijks te vergelijken met de an dere staatsburgers. Hij kan niet zelf plannen maken voor zijn toekomst, hij is een soort slaaf, die door het zetten van zijn handtekening een horige is geworden voor zijn hele (voetbal) le- Het contract geeft de vereniging het recht een speler te verkopen aan een andere club, hoe de speler er zelf ook over moge denken. Die nieuwe club heeft dan hetzelfde recht en dat kan aanleiding geven tot een koehandel, zoals afgelopen zomer is gepleegd mei de 24-jarige speler Claudio Trevi- Ruiltransactie Gedurende de transferperiode in juni werd Trevisan door zijn vereniging Mantova (gepromoveerd naar de hoog ste klasse) overgedaan aan Varese, dal ook in de hoogste afdeling speelt. Tre visan was een van de „stukken" bi.i een uitgebreide ruiltransactie. Varese verkocht hem onmiddellijk door naai Montevarchi, een club uit de vierde klasse, waar semi-pi-ofessional voetbat wordt gespeeld. De voetballoopbaan van Trevisan werd daardoor in feite „geblokkeerd" en zijn mogelijke ver diensten werden gereduceerd tot een fractie van het bedrag waarop hij eerder rechten kon doen gelden. Cam pana vertelde „wanneer Trevisan zou weigeren deel te nemen aan de trann- actie tussen Mantova en Varese, had zijn oorspronkelijke vereniging hem onmiddellijk gestraft met inhouding van zijn salaris. Hij zou dan echter wel onder contract bij Mantova zijn gebleven en derhalve geen enkel mo gelijkheid hebben op eigen initiatief een andere vereniging te vinden. Zul ke gebeurtenissen maken de speler? enorm kopschuw voor de transferperio de en Campana heeft beloofd dat hi; zijn best zal doen dergelijki mogelijkheden voor eens en voor al tijd uit te bannen. Campana stelt zich niet principieel o( tegen over het systeem dat de kan' biedt spelers aan andere clubs over tc doen, maar hij wil een middel vinder dat de normale rechten van de speler niet aantast en dat hun persoonlij'- belangen beschermt. Verhoging Een andere verlangen van de speler: organisatie is de verhoging van di minimumsalarissen. In de op een n; hoogste klasse is het minimums^lari: 100.000 lire (575 gulden) per maand er in de derde klasse, waar geen volledij beroepsvoetbal is, ligt het op 20.001 lire (115) gulden). Ondanks die sala rissen hebben de clubs wel het rech' te verlangen dat de spelers vijf keer per week trainen, dat de spelers naai afgelegen en afgesloten trainingskam pen gaan voor het seizoen begint en Aan de andere kant zoeken de vereni gingen wanhopig naar mogelijkheden om een eind te maken aan de astro nomische tekorten op de balans. Vol gens recente cijfers hebben de beta lende verenigingen een gezamenlijk tekort van 32.000.000.000 lire (180.000.000 gulden). Kampioen Inter- nazionale heeft twee miljard lire (twaalf miljoen gulden) schuld. AC Milan, dat vorig jaar de record-in komsten voor een Italiaanse vereni ging op 1.352.739.000 lire (8.000.000 gulden) bracht, heeft een schuldenlast die precies tien procent ligt boven de inkomsten van het gehele afgelopen seizoen. Een speler van Potenza, uit de derde klasse, Eugenio Brambilla heeft onlangs de Italiaanse voetbalwe reld geschokt door een civiele proce dure tegen zijn club aan te spannen, waarin het faillissement van de vere niging werd gevraagd. Brambilla stel de dat hij in twee jaar voetbal geen lire salaris van zijn vereniging had ontvangen. Er is nog geen uit spraak gedaan, maar honderden Ita liaanse voetballers, veilig opgeborgen in tientallen trainingskampen ter voor bereiding op het nieuwe seizoen, wach ten met spanning af hoe de strijd van Brambilla tegen Potenza en vooral die van Campana tegen de gehele opzet van het Italiaanse betaalde voetbal, zal aflopen. Er is intussen een hechte vriendschap tussen Bedford en Roelants ontstaan. De twee trainen praktisch onafscheide lijk van elkaar (Roelants: „Hij is jong. Zo iemand als ik heeft hij nodig".) En bevinden zich ook vaak in eikaars ge zelschap als zij voldoende gelopen heb ben. Zij hebben ook een afspraak ge maakt voor de 10 kilometer van van daag. Roelants: „De race zal rap gaan. Dat moet. Wij mogen het niet op een sprint laten aankomen. Anders zijn we geklopt in de laatste ronde. Dave en ik hebben afgesproken dat we samen het tempo zullen aangeven". En dat is dan hoofdzakelijk bedoeld tegen de Oost duitser Jürgen Hasse, de huidige Euro' pèse én Olympische kampioefl, die vóór' een lange afstandloper een bijzonder sterke spurt in de benen heeft, wat zijn tijd van 3.39.1 op de 1500 m. wel weer geeft. Roelants: „Van Haase weten we eigenlijk niet zo veel af. Wel dat hij plakt, niet de kop neemt. Ik betwijfel het echter of hij bij blijft als het hard gaat. Ik heb eens een race met Ron Clarke gelopen, waarbij een tussentijd van 13.46 (op de 5 km.) werd gemaakt. Hasse moest toen lossen. Hij eindigde 25 seconden achter mij. Hoe het nu zal gaan is natuurlijk een vraagteken". Roelants tipt Bedford als winnaar. „Voor mij is hij de beste. En ik hoop dat hij het haalt. Het is een goede vriend van mij". De Leuvense sport zaakeigenaar, die in hetzelfde pand woont en er zijn schildersatelier heeft, acht ook een mogelijkheid aanwezig voor een verbetering van het wereldre cord door de Brit. „Waarom niet", zegt de beaarde Belg. „Clarke liep op sintel- banen. Nu is er tartan". Roelants noemt Bedford de grote fa voriet, maar dat wil beslist niet zeggen, dat hij zijn eigen kansen wegcijfert. Hij weet namelijk zelf veel te goed, dat hij ondanks zijn gevorderde leeftijd (34) wel een van de grootste concurrenten van Bedford is. Roelants: „Waarom ik geen kans hebben? De wedstrijd moet gelopen worden. Bovendien heb ik me nog nooit zo goed voorbereid en ik nog nooit zo goed in conditie weest. Ik heb drie keer per dag ge traind. Ik ben dit jaar twee keer in Valledalen geweest, op kosten van de bond in het kader van de Olympische spelen. En dat ik goed in vorm ben weet ik o.a. doordat ik onlangs ii training helemaal in mijn eentje 13.40 op de 5 km. liep. Zelfs zonder dat ik tijdens het lopen van de tijd op de hoogte was. Dat heeft me vertrouwen gegeven". Roelants zal dus vanavond drie dingen op het oog hebben: Bedford helpen te ontdoen van Hase (trouwens ook van de sterke Fin Vaatainen, die het voordeel van eigen publiek heeft), de Brit te assisteren bij zijn poging het wereldrecord te breken en proberen zelf zo hoog mogelijk te eindigen. Marathon Roelants heeft trouwens ook medail lekansen op de marathon, die vermoe delijk wel zal uitlopen op een recht streeks duel tussen hem en de Engels man Ron Hill, die de Belg bij de vorige Europese kampioenschappen in de laat ste honderden meters klopte. Roelants, die voor de vierde keer aan de titel strijd deelneemt, is gebrand op revan che. De Belg die zeker tot München doorgaat, laat dat wel blijken als hij spreekt over zijn nederlaag tegen Hill. „Ik heb nog altijd de mening, dat ik de marathon in Athene verloren heb door de organisatie. Er reden veel te veel auto's tussen de lopers. Ik kon Hill met geen mogelijkheid zien. Ik vroeg op ongeveer een kilometer van het einde aan een Franse reporter hoever hij nog achter lag. Hij zei 400 meter. Maar dat was nog geen 200 meter. Even later was Hill mij al voorbij". HEIN GROOTHUIS TRAVEMUENDE Heike Blok, met zijn bemar ningsleden Nico de Jong en Rolf Kurpershoek, is derde geworden in de tweede race om het Europese zeil- kampioenschap in de solingklasse. De Deense zeilfabrikant Poul Evstroem, die met Waldemar Bandelowski en Flem- ming Jensen vaar.t, behaalde zijn twee de overwinning in de Mecklenburger- bocht, waar voor Travemuende wordt gezeild. (Van onze biljartmedewerker) DEN HAAG Gisteravond wa ren de afgevaardigden van de 50 bij het District Den Haag der Koninklijke Nederlandse Biljart bond aangesloten verenigingen op uitnodiging van hun bestuur, o.l.v. voorzitter J. Meerc, in gebouw Amicitia bijeen, op dc buitengewo ne ledenvergadering. In zijn openingsspeech stelde voorzitter Meere dat een druk en goed seizoen achter de rug lag. Drieënvijftig teams deden aan de competities mee, 414 leden speel den voorwedstrijden t.b.v. de per soonlijke kampioenschappen, ter wijl 55 leden naar een hogere klasse promoveerden. Voor het eerst werd gestart met een com petitie driebanden-klein, die een succesvol verloop had. Verheu gend noemde hij de uitbreiding van het arbiterskorps door het slagen van een vijftal leden. Be zorgdheid drukte hij uit over het feit dat in een lokaliteit in Den Haag vermoedelijk enige grote biljarttafels zouden verdwijnen, wat tot gevolg zou kunnen heb ben dat de organisatie van het spelsoort driebanden-groot een moeilijke zal worden. Met algemene stemmen werd in het bestuur gekozen de heer L. A. M. van der Valk, onder de biljarters zeker goed bekend. Hij zal een deel van de vele repre sentatieve verplichtingen van het bestuur op zijn schouders nemen Aandacht werd ook besteed aan het jeugdbiljarten. Landelijk or ganiseert de K.N.B.B. een ieugd- competitie, waarmee het district Den Haag het komende seizoen ook start. Hierin zullen de jeugdige spelers tot 18 jaar een plaats vinden. Getracht wordt tevens kundige instructeurs te vinden, die de beginselen van het biljart spel over kunnen brengen op de ze jeugdige enthousiastelingen. Reeds nekele ouderen hadden zich hiervoor beschikbaar gesteld. Dank werd gebracht aan de scheidende biljartmedewerker, de heer A. Pieters, die, aldus voor zitter Meere, zo veel voor de bil- jartsport heeft gedaan en voor alles een propagaridist was. Een welgemeend applaus onderstreep te deze woorden. Tot besluit werd de wedstrijdka lender voor het seizoen 1971-1972 vastgesteld. De dit jaar te spelen finales zijn als volgt: Libre-klein 5e klasse 7-10 oktober. Libre- klein 4e klasse 4-7 november. Driebanden-groot 3e klasse 18-21 november. Libre-klein extra 24- 28 november. Libre-klein 3e klas se 15-19 december.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7