PAK-fractie kreeg geen steun voor een motie van afkeuring „Kop van Jut' in Leidse raad: Miljoenen voor SLF zonder raad te kennen bioscopen in LEIDEN BLOEMENCORSO TREKT ZATERDAf DOOR KATWIJK1 Leiden krijgt extra docenten psychologie Leiden garant voor Europees kampioenschs indooratletiek Zelfs ingekomen stukken leverden ruime praatstof Comm issie ad hoe wordt nu toch ingesteld In Voorhout geen geld ïl meer voor verbouwing t Hok Alphenaar bij frontale auto botsing gedood BEN JE 15 JAAR., Leidse Courant KRANTENWIJ LEIDSE COURANT DINSDAG 10 AUGUSTUS I I LHDSN Een paar ..angry yqung men" probeerden gisteravond in de gemeente raad van Leiden wethouder Harmsen te gebruiken ais Kop van Jut. Hun hamer was een motie, gesmeed naar PAK-model. Een motie, waarin de PAK-fractie zy'n vertrouwen opzegde in een college, dat grote sommen gelds zou uitgeven zonder de raad daarin te kennen. Maar wat een donderslag by heldere hemel had moeten worden, liep met een sisser af: geen papieren rozen op de brede borst van de gespierde jongens uit de Leidse politiek. Het imponeren met hun spierballen werd door twee fracties doorzien als een wat voos resultaat van body building. Daar was mevrouw Van der Blom (CNP). die vermaande: ..Als het allemaal zo ëériyk moet. dan moeten we niet een politiek spelletje spelen met de wethouder: als we iets tegen het college hebben, dan moeten we dat eerlijk zeggen". En mr. H. E. A. Driessen (KVP): ..Het zal niemand verwonderen, dat er ééns een stok gevonden zon worden om het college te siaan en dal het de wethouder van financiën zou zyn, die daartoe de eerste gelegenheid bood". Aanleiding tot het gekrakeel was het voorstel van B. en W. een geldlening van f 1.540.000 aan te gaan. waarvan f 1.000.000 ten behoeve van de stedelijke fabrieken van gas en elektriciteit. Tot 1 juli j. 1. was voor dat bedrijf al f 9.255.800 uitgegeven en was voor een bedrag van f4.432.700 aan contractuele verplichtingen aangegaan. De heer In 't Veld (PvdA—PAK) gaf lucht aan de ontsteltenis van zijn frac tie over de motivering van dit voorstel: er waren betalingen gedaan buiten me deweten van de raad en investeringen gemaakt zonder sanctie van de raad. Daardoor achtte hij het budget-recht „een van de laatste rechten, die de raad nog zijn gebleven" door het college ontkracht. Hij legde de verantwoorde lijkheid voor „deze ongehoorde daad" geheel op de wethouder van financiën, die hij verwijzend naar het geruchtma kende besluit van 28 juli ook „onbe hoorlijk bestuurlijk gedrag" verweet. Op 28 juni j.l. bepaalde de raad van de gemeente Leiden dat hij geen inves teringen meer in de Lichtfabrieken zou doen, tenzij de daarvoor benodigde mid delen geheel buiten de centrale finan ciering om ter beschikking worden ge steld. Nu blijkt, dat op die. datum van de benodigde 28 miljoen al bijna 14 miljoen gulden was uitgegeven. „Maar dat besluit kon toch onmoge lijk van toepassing zijn op eerder geno men besluiten". voerde wethouder Harmsen in zijn antwoord aan: de uit gaven waren volledig in overeenstem ming met het investeringsplan. Als stok achter de deur hanteerde de wethouder het argument dat Leiden zijn deel van de vier miljoen voor de energievoorzie ning, in Zuid-Holland wel zou moeten accepteren omdat het anders aan een andere gemeente zou worden toegewe- De heer In 't Veld bleef doorzetten: „Wie is verantwoordelijk" en „Is het een rechtsgeldig besluit?" en toen de heer Harmsen staande hield, de han delswijze van het college niet in strijd te achten met de besluiten van 28 juni, vroeg de heer In 't Veld schorsing voor fractieberaad. Dat beraad resulteerde in de overwegingen dat het uitgeven van miljoenen zonder de raad daarin te kennen, geen praktijk is; dat de schuld, die is ontstaan krachtens een arrest van het Gerechtshof te Arnhem de raad geenszins bindt en dat er alleen persoonlijke bindingen bestaan: ken nelijk van het college; en dat B. en W. het budgetrecht hebben ont kracht. Omdat het college de verant woordelijkheid voor het gebeuren in zijn geheel op zich nam. zegde de PAK het vertrouwen in het college op. Weinig elegant De heer Driessen (KVP) stelde vast, dat de handelwijze van het dagelijks bestuur der gemeente op z'n minst weinig elegant is. Maar de wetenschap dat er al 14 miljoen is uitgegeven, is voor iedereen en kenne lijk ook voor de wethouder te laat gekomen. Namens zijn fractie ried hij B. en W. aan, met een nieuw voorstel te komen waardoor de raad hen kon machtigen, de 14 miljoen te scheiden van de bewuste 28 miljoen. Hij sprak de overtuiging uit dat de wethouder de raad voortaan eerder zou inlichten. In dezelfde geest spraken mr. Portheine (VVD) en mevrouw Van Geelkerken (Pr. Chr). De heer Zunder- man (DS'70) laakte het drijven tegen de heer Harmsen door de heer In 't Veld: „Hij grijpt de situatie aan om het beleid in z'n geheel af te keuren. Leiden is meer gediend met een motie waarin wordt aangedrongen op het stoppen van de in vesteringen en het verzoeken van perio diek inzicht in de grootte van de bestel lingen". Dat laatste zegde de wethouder ook zonder 'n motie wel toe en nog bleef In 't Veld niet te vermurwen: „Is dat nu de openheid, die het college zo voor staat: De raad weet nog niets af van nadere financieringsregels, die de wet houder op 29 juni in een gesprek met G.S. vernemen heeft". Daarop ontlaadde zich een stortbui van emotionele inter rupties en schimpscheuten aan het adres van de heer In 't Veld. die op 28 juni óók niet wist. noch ernaar infor meerde of en hoeveel van de bewuste 28 miljoen al was afgegeven. Slot van het langdurige liedje was dat de motie In 't Veld met 19 tegen 14 stemmen werd verworpen en dat het oorstel van B. en W. niet eenzelfde temmenverhouding werd aangenomen. Karige buit inbraken Alphen ALPHEN Er zijn bet afgelopen weekeinde weer enkele inbraken ge meld bij de politic in Alphen Uit het kantoor van de firma Biester- feld en Co. heeft men allebureaus doorzocht om er tenslotte vandoor te gaan met een busje waarvan de res pectabele inhoud f 20,- was. Helemaal karig was de buit vcor de mensen die bij een graanhandel in Hoorn teAlphen binnendrongen via een wc-raampje. Zij konden niets van hun gading vinden. LEIDEN- Het Rijksmuseum, van Natuurlijke Historie te Leiden is erin geslaagd twee lederschild- padden te bemachtigen. De dieren werden gevangen voor de Ierse kust en de kust van CornwallZij waren verstrikt geraakt in de touwen van kreeftenmanden. Het vangen van dergelijke dieren mag een zeldzaam heid genoemd worden, want voor de Nederlandse kust zijn slechts drie maal lederschildpadden waargeno men. In 1777, in 1961 en 196S. In de laatste tientallen jaren is het aantal meldingen toegenomen, vooral in de wateren van Noord- Europa. Oorzaak hiervan is de snellere scheepvaart en de grotere belangstelling voor de natuurlijke historie. Lederschildpadden kunnen 2.70 m lang worden en bereiken meestal een leeftijd van iets meer dan dertig jaar. Zij voeden zich met kwallen. De zeeschildpadden wor den overal ter wereld bedreigd. Sommige soorten om het vlees en om de huid, die tot leer verwerkt wordt, maar allemaal omdat de nesten worden leeggehaald om de eieren te consumeren. De Interna tionale Unie voor Natuurbescher ming dringt sterk aan op doel treffende beschermende maatregelen voor het te laat is. TRIANON: „MASH" (18) reprise. Dag. LUXOR: -s middags: „Zoel ?.en" (a.l.) 's avonds: De bloe Dag. 2.30 7 9.15 u.; zondag 2 LI DO: „Raid on Rommel" (1! KATWIJK Zaterdag rijdt het bloemencorso „Flora's Kleurenpracht aan Zee" weer door Katwijk. Overdag doet het corso zowel Katwijk Rijn als Katwijk Zee aan, 's avonds alleen de omgeving rond het badccntrum. Het ge beuren wordt besloten met een vuur werk tussen de Oude Kerk en De Zwaan. Het wordt het zestiende corso in succes- Verzoek en aanbod minister STOMPWIJK De vakantiebezig heden in Stompwijk werden beslo ten met een kermis, die geheel ge maakt was door de huttenbouwers. Er was onder andere een balgooi- tent, een schiettent, een goktent, een waarzegster, men kon kegelen, sjoelen, brieven trekken en derge lijke. De minikermis duurde slechts tweeëneenhalf uur, maar toch had den enkele honderden de moeite ge nomen even de hutten te bezichtigen en op de kermis rond te neuzen. LEIDEN-DEN HAAG De minister zonder portefeuille jhr. mr. M. L. de Brauw heeft vorige week een beroep gedaan op het college van curatoren van de Leidse universiteit om het onder wijs mogelijk te maken aan de eerste jaarsstudenten die door de plaatsings commissie psychologie aan deze univer siteit zijn toegewezen. Het college had de minister op 19 juli jl. geschreven niet langer te kunnen wachten met het treffen van bepaalrde beperkende maat- ondersteunt zijn .verzoek met de verwijzing naar de extra-toe wijzing van 12 docentenplaatsen, die blijkens een mededeling van de curato ren zijn bestemd voor de faculteit der sociale wetenschappen. Uit de algemene reserve werden aan de Leidse universi teit voor 1971 al 23 plaatsen toegewe zen. De minister schrijft verder dat hij het vraastuk van het uiteenlopen van het aanbod van eerstejaarsstudenten en de onderwijscapaciteit in de loop van het komende jaar wil oplossen. Over het huisvestingsprobleem deelt de minister curatoren mee, dat dezer dagen het St.-Elisabeth Ziekenhuis kon worden aangekocht. De curatoren had den eerder laten weten dat de aankoop van dit ziekenhuis tegemoet zou komen aan de behoefte van de Stichting Leidse Studentenhuivesting en aan de ruimte behoeften van de universiteit zelf. Over de aankoop van het ziekenhuis zal de minister het college van curatoren nog afzonderlijk schrijven. Nieuwvener in Boskoop gewond Nieuwveen heeft een hersenschudding opgelopen bij een ongeluk in Bos- Hij kwam ten val met zijn bromfiets toen hij bij het stoplicht bij de sluis te snel optrok. Dokter De Goeje verleende eerste hulp waarna het slachtoffer per ambulance naar het Rijnoordziekenhuis in Alphen werd vervoerd. LISSE De P.V. de „Oude Blauw- band" hield een wedvlucht vanaf Noyon (315 km.). Gelost werd om 10.20 uur, 126 vogels. Aankomt eerste prijsduif 13.45 uur met 1545 m. per minuut; laatste prijsduif 14.03 met 1422 m. per minuut. De uitslag was Langeveld 1; M. de Vreigd 2 7; Th. v.d. Ploeg 3 4 8; Does wijk 5; Q. Doeswijk 6 9; A. Balke nende 10. W. Verkerk 25 jaar bij Hobaho Lisse LISSE Op 16 augustus viert de heer W. Verkerk zijn zilveren jubileum Duinrust. bij de NV Hobaho te Lisse. Hij is Bollenstreek een bekende persoonlijk heid omdat hij jarenlang allerlei func ties in het verenigingsleven vervulde. Hij was actief bij de Nat. Bloementen toonstelling Keukenhof waar hij de kaartverkoop regelde. Hij was mede-oprichter van het bloe mencorsocomité. De meeste van deze functies heeft hij in de afgelopen jaren weer moeten neerleggen omdat zijn werk als chef de bureau teveel van zijn aandacht vergde. Toen de beslommerin gen in het bedrijf weer wat minder werden stapte de heer Verkerk in 1969 binnen. Eerst werd hem gevraagd lid opnieuw blijmoedig enkele besturen van het kerkbestuur van de Maria- parochie te worden en later om zitting te nemen in het hoofdbestuur van Sportclub Lisse. Er is op 16 augustus van half vijf tot zes uur receptie in de Nachtegaal. het Rijnsburgse corso door deze c ving rolde vreest men in Katwijl t vergelijking niet. Het karakter var Katwijkse corso is ongekunsteld, m, professioneel. Er zullen veertig perso wagens meedoen en vijf prar I gens. De praalwagens zijn van 1 Flora, De Wilbert, Strandexploit; Katwijk en Camel Filter Cigar> U Een onmisbaar onderdeel van vormen natuurlijk de muziekkorpsejr drumbands. Er zijn er zeven geconi v. teerd: Kunst en Genoegen uit Lp^ n. DVS en UNI uit Katwijk, DWSTI Rijnsburg, Den Burcht uit Leiden, Laurentius uit Voorschoten en Exce uit Noordwij k. Het corso vertrekt 's middags om i uur van de veiling Flora war gens zijn opgebouwd en opgesierd kop van de stoet is dan een kwartit bi later bij de groenteveiling aan de Sajbri laan. Daar zullen de muziekkor; pe zich tussen de stoet voegen. De ver^ii route is: Rijnstraat, Kerkstraat, weg. Julianalaan, Boslaan, Pari; (rust tot 15.30 uur), Drieplassu Koninginneweg, Pricestraat, Emmap Emmastraat, E. A. Borgerstraat (p tot 16.15 uur), Rijnmond, Boulei Voorstraat, Roest van Limburgst: ontbinding van de stoet Het verlichte corso begint half negen zijn tocht door het bad trum: Daarbij wordt de volgende r genomen: Parklaan (waar ook opgesteld), Drieplassenweg, Vuurb plein, Boulevard, Rijnmond, E. A. Ver gestraat, Emmastraat. Emmap ""l Voorstraat, Roest van Limburgstrajvre? ontbinding Parklaan. Grove vernielingen i Alphen-Ridderveld ALPHEN Op een bouwwerk de Sterrenlaan in de Alphense Ridderveld zijn in het afgelopen w einde een groot aantal grove lingen gepleegd. Er zijn ruiten van een schaf tld|in) verbrijzeld, alle stoppen zijn elektrische schakelkasten gedraaid, en heeft accu's leeg laten lopen, terwijrf; voorts kwistig met verf gesmt Het was niet het enige staaltje zucht in Alphen. Van nieuwe w aan de Bruins Slotsingel zijn vijf we ruiten ingegooid. De waarde ruiten is f 500,- per stuk. LEIDEN Wat de gemeente Leiden betreft, kunnen de Europese indooratle- tiekkampioenschappen in maart 1973 in de Groenoordlial gehouden worden. B. en W. gingen gisteravond akkoord met het initiatiefvoorstel van de heer Van Aken (Pv.d.A-PAK) c.s. om garant te staan voor een bedrag van maiximaal f 95.000 zij het „onder voorwaarde van een sluitende begroting ten genoege van het college van B. en W.". De heer Harmsen, wethouder vah financiën, overwegende dat Leiden in het ongun stigste geval f95.000 op tafel moet leg gen, wenste aantekening tegen te stem men. In de sfeer van erkentelijkheid jegens het college dat zijn besluit staande de vergadering had geformu leerd. zag niemand daar de heer Harm sen kwalijk op aan. LEIDEN „Mijn fractie heeft geen behoefte aan een interne discussie over het of, wanneer, wie en misschien ook nog hoe. Wij persisteren bij ons op 28 juni j.l. ingediende ontwerpbesluit en als u het voorstel van B. en W. toch gaat volgen, dan zal het PAK geen zitting nemen in die commissie". Met die aankondiging meende de heer M. van Aken (P.v.d.A.-PAK) gisteravond het voorstel van B. en W. voor het instellen van een adviescommissie voor organisatie en efficiëncy van het ge meentelijk apparaat klem te kunnen zetten. Het nuchtere antwoord van wet houder Harmsen die kort tevoren een vuurproef had doorstaan was, dat hij die mededeling betreurde. Hij somde de namen op van degenen, die uit de andere fracties waren aangewe zen om in de commissie zitting te ne men. Waarop de heer Van Aken het over een andere boeg gooide: bij een vorige behandeling waren het oorspron kelijke voorstel en een amendement van de heer Driessen (KVP) beide aange houden. Het nieuwe voorstel was dus niet het enige dat in stemming zou kunnen komen. Hij sprak zich uit vóór het deskundig advies door een onafhan kelijk efficiëncybureau. De heer Ham: „I!; begrijp de heer Van Aken niet: eerder had zijn fractie geen moeite met de nota". Bij hoofdelijke stemming sprak de raad zich met 17 stemmen tegen en 14 voor uit tegen het voorstel van de heer Van Aken c s., waarna het voorstel van B. en W. toch werd aange- LEIDEN Nog voordat de raads- genda goed en wel was aangesneden, j toonde zich de heer M. van Aken j (PvdA-PAK) al een en al activiteit. Hij spitte de mededelingen en ingekomen stukken grondig uit en stuitte o.a. op een stuk van Rijkswaterstaat betreffen de de aanleg van de Rijksweg 11. Deze weg van Alphen via Zoeterwoude naar de Haagse Schouw, dient ter vervanging van de Hoge Rijndijk. Volgens Leiden is die weg onontbeerlijk om het verkeer dat via de Leidse baan naar Leiden komt, te spreiden. De heer Van Aken meende dat de raad niet door het stuk voor kennisge ving aan te nemen, zou moeten mee- zwijgen. Het had op z'n minst aan de verkeerscommissie voorgelegd moeten worden. Dan nog zou het aangehouden moeten worden tot de uitslag bekend is van het verkeers- en vervoersonderzoek en het zou betrokken kunnen worden in de behandeling van het plan „Hoog- spoor De Vink". Wethouder S. Menken verklaarde zich akkoord met de door de heer Van Aken 'geopperde procedure al vroeg hij zich af of hetniet toch al een „aange haakte zaak" is. Voorts wenste de heer Van Aken dat de twee rapporten van TNO over de meting van de afvalgassen van de vuil verbranding (na behandeling in de commissie reinigingsdienst) publiek ge maakt zouden worden en leverde hij kritiek op de notulen, waarin het „gentleman's agreement" niet voorkwm dat na het besluit tot verkoop van grond aan de gemeente Warmond zou staan pas in de handelingen maar in feite heeft de raad zijn eigenlijke be sluit gewijzigd. De conclusies dienen derhalve in de notulen opgenomen te worden overgegaan. Die staan pas in de vastgesteld en de handelingen niet. De voorzitter, brugemeester dr. A. J. Vis. zag dat als een formaliteit maar hij zegde toch toe er aandacht aan e zullen besteden. Raad Leiden volgende week wéér bijeen Met deze voorpostengevechten en het langdurige rumoer om de lening voor de SLF ging zoveel tijd heen, dat de raadsvergadering onder vurig protest van de heer Kuypers (D!66): „Ik wil wel doorgaan tot vijf uur, morgenochtend" werd geschorst tot volgende week maandagavond. Dan komen ook de vra gen van de heer Van Aken aan de orde over de stank-hinder in de oostelijke stadswijken. is. Deze twee wrakken bleven over na de frontale autobotsing 0stermiddag i Rijnsaterwoude, waarbij één dode viel te betreuren. VOORHOUT liet verbouwen van 't Hok. het gebouwtje van de jongeren- sociëteit „Kontakt". gaat meer geld kos ten dan verwacht werd. Men is enkele maanden geleden enthousiast begonnen met een grootscheepse verbouwing. De bedoeling was de verlichting te ver nieuwen. het plafond uit te breken, te schilderen, de gordijnen en inmiddels versleten tafels te vervangen. Het werk zou tot medio september moeten du- Op dit moment echter ziet het er naar uit dat de verbouwing halverwege ge stopt moet worden omdat het geld zo langzamerhand op is. Het wachten is op de ingediende subsidie-aanvraag over het jaar 1970 die 18 augustus in de raad komt. Als de uitslag gunstig is hoopt men hiermee de verbouwing ver der te financieren. Lukt dit niet dan ziet de toekomst er voor deze sociëteit vrij duister uit, want pogingen om er gens een lening te krijgen mislukten. RIJNSATERWOUDE Bij een fron tale autobotsing gistermiddag omstreeks half zes op de provincialeweg in Rijn saterwoude is de heer E. Laurct uit Alphen om het leven gekomen. De be stuurder van de andere wagen is zwaar gewond opgenomen in het Academisch- siekenhuis te Leiden. De heer Van Aken gaf een uitvoi toelichting op zijn voorstel. Als nil argumenten voegde hij daaraan toe Leiden niets aan het evenement uit te geven en dat het mogelijk is, tegen een fiasco te verzekeren, dien had hij van G.S. gehoord, •goedkeuring zouden verlenen i garantstelling door de gemeente voorwaarde dat de begroting kri beschouwd zou worden inmiddels een bijdrage had gelevei en dat er een redelijk toezicht zou op alle uitgaven. De heren (CPN) en Zunderman (DS'70) v leen maar pleitbezorgers voor 1 stel maar mr. Cornelissens. (KVP) antwoord op drie vragen: Waaroi hoge garantstelling. Waai sportcommissie niet in het betrokken en is er iets te doen Leidse horeca-ondernemers' er iets van het profijt terugkomt] alles wat wij op ons nerr Uitgaand van de standaard-o] i dat bij de exploitatie van d I noordhal de tekorten van m sport worden aangevuld uit de en van de evenementen, infoi j mej. Cappeyne v.d. Copello (V' j men de kampioenschappen denkt pakken, dat het gewraakte bedi garantie blijft en niet een dekk< tekorten. Wethouder Lijten gaf de: een overzicht van de contacten sedert het begin van dit jaar kampioenschappen zijn geweest. D; van particuliere zijde niet het wachte bedrag bijeen kwam wijl aan het feit dat de bedrijven over periode van l'/ï jaar geen Voor de gemeente achtte hij dat niet al te groot. Provinciale Staten len geen garant geven omdat daardoor een precedent zouden pen Maar G.S. hebben zich b verklaard een garantie door meente welwillend te bezien, de organisatie een sluitende begn kan voorleggen. In een laatste pleit i Van Aken nog aandacht dat het niet een garantielening bet maar een garantie zonder meer. stelde zijn hoop op de lankmoedll van B. en W. en wekte gepingcl want daarmee maak j( zaak kapot". PAPENGRACHT 32 Kom dan zo spoedig mogelijk even b ons op kantoor DEN TELEFOON 01710 - 22«fctig

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4