Te weinig planning op lange termijn in gewest Leiden >19 Mig Tulpentelers biij ven toch optimistisch Geen artie sten meer op Leidato i „Eerst dan tachtig uur en verder'' zien we Oorzaak: tekort aan fi nanciële middelen LEIDSE AGENDA Onderzoek van produktschap siergewassen naar structuur van de tulpenteeltbranche Hannes en Henny zitten door Organisatoren: We zijn nu als beurs geaccepteerd 1971 DINSDAG 10 AUGUSTUS 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 3 ten'Bdi1LEIDSE BAAN Kijk, De werkgroep „Milieubeheer'' van de ïtaillist sidse universiteit ageert enerzijds hevig ument. gen de aanleg van de Leidse Baan, angereerpt zich anderzijds op als de tussen- ïrsoon voor de instanties, die bij de- inleg van de weg betrokken zijn. Deze ig akopvatting is even inconsequent als van de rechter die zei: „We zullen je eerlijk proces geven en je morgen- ling oeg aan die boom ophangen", dtuatie Het bijzondere van het gebied tussen ie lorschoten en Wassenaar was tot voor ïn ige weken slechts aan heel weinigen skelijk kend. Het werd zeker niet gepropa- terkerserd als een levensbelang, noch zelfs iindus-s een laatste verademing voor de om- xssieke menden. Nu de omwonenden door het pla- rkeer platgewalst worden en wegen •e teidig hebben, die buiten de agglomera- !S liggen om daardoor hun leven iets kant nder onaangenaam te maken, moet in- ïs het nog vage belang van dit na- urgebied prioriteit hebben over de wel duidelijke onmiddellijke belangen de omwonenden. Het zou nuttig zijn w blad eens een analyse van de maat- en te zien aan de hand waarvan deze oriteit gesteld wordt, alsook van de atstaven waarop de alternatieve voor- len van de werkgroep steunen, ie ware oorzaak van alle narigheid is steeds toenemende concentratie van ensen in het gebied van Den Haag en :iden. uiteraard met hun auto's en met noodzaak van wegen. Deze concentra- van mensen ligt in de aanwezigheid an grote organen en instituten. Het zou e werkgroep „Milieubeheer" waardig tjnhaar energie te richten op het alge- sociale belang, namelijk de ver- I LEIDEN De meeste gemeenten in het gewest Leiden plannen te weinig op lange termijn veelal wordt gereageerd op zich incidenteel voordoende problemen. Dit stellen drs. B. v. d. Hart en drs. Chr. Buijs vast in een nota over het functioneren I van de gemeenten in het gewest Leiden als eenheden van lokaal bestuur. Deze j medewerkers van de afdeling Sociaal-Geografisch cn Bestuurskundig Onderzoek i van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten wijzen als oorzaak van het te j weinig plannen op lange termijn aan het tekort aan financiële middelen, dat de meeste gemeenten hebben. I Het doel van de nota (de nota is sa mengesteld na onderzoek in de gemeen ten Leiden, Katwijk, Leiderdorp, Oegst- geest, Rijnsburg, Warmond, Wassenaar, I Sassenheira, Valkenburg, Voorschoten cn Zoeterwoude) is een beeld te geven van I het bestuurlijk handelen van deze ge- I meenten, teneinde hierdoor een discussie over de bestuurlijke organisatie in het gewest te stimuleren. „Om die reden is in elke gemeente onderzocht, welke doeleinden worden nagestreefd en op welke wijze getracht wordt deze te bereiken. Met name is grpndig nagegaan hoe het plaatselijk beleid inzake de huisvesting, de werk gelegenheid en de recreatie wordt ge voerd. Voorts worden in de nota onder werpen aan de orde gesteld, zoals de woningbouw, het opvoeren van het lokale voorzieningenniveau, sanering en reconstructie en het oplossen van de ver keersproblematiek. Het nastreven van deze doeleinden leidt soms tot moeilijke situaties, omdat zij niet altijd parallel lopen, maar wel eens botsen; bijvoorbeeld kan het stre ven naar een aaequaat voorzieningen niveau in het gedrang komen als tege lijkertijd wordt gestreefd naar het bou wen van zoveel mogelijk woningen. Uit het rapport blijkt, dat vooral ten behoeve van het plaatselijk voorzienin genniveau op dit moment de meeste samenwerking tussen de gemeente be staal. Als namelijk het draagvlak van de gemeente te gerin gis om een bepaalde voorziening tot stand te brengen, wor den één of meerdere partners gezocht om dit gezamenlijk te doen. Dit geschiedt 3»» huizing van ministeries cn uua fan ac Leidse universiteit of delen daarvan naar te hf( oosten des lands. Dit zou waarlijk (gemene belangen dienen en hun on- JddeJlijk probleem, dé bescherming van natuurgebied, mede oplossen. Naschrift redactie: Of het bijzondere het omstreden terrein aan heel wei- jen bekend was, is niet relevant zo- ig CRM-zélf er bijna twee dozijn ge- ralificeerde natuurgebiedjes (zwart op erkent. Wanneer de werkgroep lieubeheer ook de plannenmakers er- kunnen ovex-tuigen dat dit ge- n de oude binnenduinen geen •dere verstedelijking en wegenaanleg gedoogt, dan zouden „de grote or- i en instituten" wel gedwongen zijn, elders uit te wijken. DEVAART willen wij onder uw aandacht ingen de 3-daagse Haagse Bedevaart ar Kevelaer. Die werd 5, 6 en 7 aug. louden en is geweldig geslaagd. De jevaart stond onder uitstekende lei- g van rector drs. Vreeburg. Het was sen woord óf! )eze geestelijke is niet aan een paro- e als pastoor of kapelaan verbonden heeft altijd voor iedereen, voor zie- en gezonde mensen een goed •2l|ord. Als er zo meerdere geestelijken jg'JJj ren, dan zouden de kerken ook vol- zijn, zoals het Lof 's zondagsavonds [de St.-Lodewijkskerk op de Steen- Voor die geestelijke, die het reeds zó druk heeft, hebben wij te waardering. We vinden het D moeite waard, om dit eens idse Courant te vermelden. Mej. A. Hartwijk Leiden en mej. C. d. Akker, Katwijk a.d. Rijn. wat aarzelend en op louter praktische gronden, hetgeen tot gevolg heeft dat het bestuurlijk vervlechtingspatroon van de gemeenten een nogal grillig verloop heeft, waardoor zich lang niet altijd duidelijke bestuurlijke oriëntaties af tekenen. Aangezien het zich stellen van doel einden nauw verweven is met de wijze van besluitvorming in de gemeentelijke bestuursorganen wordt aan dit aspect ruime aandacht geschonken. Geconsta teerd wordt, dat de besluitvorming in de verschillende gemeenten zich óp ver schillende wijzen voltrekt, terwijl de zich voordoende problematiek betreffende b.v. woningbouw en werkgelegenheid, in de meeste gevallen niet van elkaar ver schilt. Het ligt in de bedoeling om in de ko mende maanden deze en de andere deel- nota's uitvoerig aan de orde te stellen in de gewestraad, terwijl ook de gewest gemeenten zal worden verzocht hun commentaar op de nota's te leveren. BOLLENSTREEK. Tulpen telers zijn een optimistisch volk. Ruim 63 procent van hen ziet een zonnige toekomst in het verschiet liggen. Ze willen dat ook blijven. Blijven verbouwen, blijven ver handelen. Ze geloven dat hun gunstige bedrijfsstructuur, de verdergaande mechanisatie, het inkrimpen van hel totale tulpen- ®°L"'lgrievoe,rc! b'j tie ltlelne bedrijven (minder dan 1 hectare) en in het najaar Aan de enquête is meegedaan door ruim 1100 kwekers uit heel Nederland. Het ondeijpek is ingesteld omdat de in 1968 foeffoemdë Begeleidingscommissie Tulpenteeltbeleidtot de ontdekking kwam veel te weinig te weten van de structuur van de bedrijven die zich met de tulpenteelt bezighouden en nog veel minder van de opinie van de bedrijfs voerders. Het ondei-zoek is in het najaar areaal, de stijging van het bloem- bollenverbruik en de goede kwa liteit van het produkt borg staan voor een goed belegde boterham. Ook in de toekomst. Het optimisme is gelijkelijk verdeeld tussen de groten en de kleinen in het vak, al moet daar wel bij gezegd worden De bollenkweker heeft het niet gemakkelijk, toch gaat hij door dat de kleinen najaar 1970 bij de grotere. De resultaten van het onderzoek zijn vastgelegd in 15 hoofdstukken waarvan de voornaamsten hieronder summier worden behan deld. De eerste conclusie is meteen al op merkelijk. Bijna 80 procent van de tulpenteeltbedrijven blijken eenmansza ken te zijn. De resterende 20 procent wordt gevuld door NV's, Firma's of (tel. 01751-2185) t Hoekje bij de 1 DIENSTVERLENING irum, het Diaconess ïrdag 12 Afgesloten auto toch gestolen O SASSENHEIM Een inwoner van iderdorp kwam gisteren in Sassen- ira tot de ontdekking dat zijn auto s gestolen. i was een middagje wezen zeilen op Kaag en had zijn auto goed afgeslo- op de Provinciale Weg bij de Helle- tspolder geparkeerd. Toen hij terug 'am was zijn voertuig volkomen lorloos. Men staat voor een raadsel, politie is bezig de zaak te onderzoe- jr ^hetdaSSt.-Elizabethziekenhuis (Hooi- icht). Op andere werkdagen en op zonda- aen door het Academisch Ziekenhuis. Brandweer: 33333, politie- 44444. EHD "°V.V.V Stationsplein 3, Leiden, tel. 01710- 23459 en 34994. Ma. tot en met za. 9-20 uur. ton- en feestdagen 10-16 uur. Het Bureau Gezamenlijke Voorlichting Sociale Wetgeving houdt de eerste woensdag van iedere maand, van 's mid dags 57 uur zitting in het gebouw van de Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting, Levendaal 1, hoek Garenmarkt. Donderdagavond tot 21.00 uui Grc xrdlxa Iedere vrijdag i landse Kerkgracht en Nieuwe Rijn. „handhaven van de situatie" dan de groten. Die hebben over het geheel genomen iets meer drang tot uitbreiding van hun areaal. Het aantal pessimisten is uitgesproken klein. Slechts 7 procent van de kleine kwekers en 11 procent van de grote denkt aan inkrimpen. Het percentage voor de mensen die het bedrijf op willen geven ligt nog veel lager: 3 procent bij de kleine bedrijven en 1 procent bij de groten. Deze maatschappelijk gezien belang rijke conclusie rolt te voorschijn uit een ultra lijvig rapport van het Produkt schap voor Siergewassen. Het rapport bevat de resultaten van een enquête die üi 1969 en 1970 is gehouden onder Nederlandse tulpenkwekers. In een uit gebreide verantwoording geven de sa menstellers aan op welke basis zij hun enquête hebben gehouden. De resulta ten van het onderzoek zijn met name voor (ie kop van Nooi-d-Holland be langrijk omdat in West-Friesland, Ken- nemerland, de omgeving van Alkmaar, de omgeving van Breezand en de Wie- ringermeer 56 procent van de kleine en 57 pi-ocent van de grote tulpenteeltbe- drijven zijn gevestigd. In absolute cij fers uitgedrukt: 800 grote bloembollen- bedrijven en ruim 3000 kleine. denken aan j Commanditaire Vennootschappen. Henny op hun meerpalen, verbeten op naar de tachtig-uurslimiet. ROELOFARENDSVEEN De uitput tingsslag op dc Braassemse palen begint het hoogtepunt te naderen. Vanmorgen om 5 over 9 ging er een kreet van af grijzen door de massa toen Aad van den Berg de stoere bloemist uit Abbenes plotseling voorover het al bijna 3 dagen lokkende water induikelde. Weer op het droge stamelde Van den Berg zijn verontschuldiging: ik ben in slaap gevallen. Ik kon vannacht mijn ogen al bijna niet meer open houden. Bijna was de broer van het slachtoffer, Henny van den Berg, ook ten prooi aan slaap ^gevallen. Kort na de val van Aad begon ook hij te wankelen. Storm achtig gejoel van de kant deed hem echter weer wakker schrikken. Zwaaiend met de vermoeide armen liet hij zijn fans weten dat hij de strijd voort zou zetten. Een paar palen verder zat zijn enige tegehstander minzaam te glimlachen. Hamies de Jong, wereldkampioen van vorig jaar, toonde geen enkel spoor van vermoeidheid. Stoïcijns staarde hij voor zich uit, telkens een beetje loom de schouders ophalend als er weer een con current de wachtbootjes aan laat ruk ken. En dat allemaal voor de nog steeds 1000-koppige massa. Gisteravond om streeks middernacht zat het verkeer in het dox-p nog helemaal vast. De hele nacht door bleven er ongeveer 500 men sen de dijk langs de Braassex-mei*meer bevolken. Toen zaten er overigens nog 5. Mevrouw Van der Meer-van de Wereld was de eerste die de strijd opgaf. Om vijf over half twaalf gisteravond klauterde zij vermoeid en bijzonder teleurgesteld naar beneden. Zij kx-eeg een minuten lange ovatie van het publiek. Het zelf vertrouwen van de ovei-blijvers groei de. Vooral Hannes de Jong en de beide Van den Bergen vermaakten zich best. Zij waren de gangmakers van impo nerende communitysinging die tussen de palen en de dijk heen en weer golfden. Oin twee uur volgde er weer een tries te onderbreking. Hendrik Steenbeek, 40 jaar oud en van beroep spruitenplulc- ker, kwam om twee uur van de paal. De andeven hielden vol. Tot vanmorgen negen uur. Toen viel Ad van den Berg van zijn voetstuk. Let- tex-lijk en figuurlijk. Hannes en Henny gingen onverdroten voort. Het was frap pant hoe fit vooral De Jong nog was vanmox-gen om kwart voor acht toen hij er inmiddels 67 uur op had zitten. Dat was precies de tijd die hij vorig jaar no dig had om het kampioenschap te be- Het ziet er naar uit, dat de grens dit keer verschoven gaat worden, want zo wel De Jong als Van den Berg hebben aangekondigd voorlopig de 80 uur vol te maken. Daarna, zo lieten zij omroepen, zullen ze de situatie opnieuw bezien. Organisa tor Louis van der Meer wrijft zich in tussen vergenoegd in de handen. Zijn zaakjes lopen geweldig. Men krijgt er maar niet genoeg van het schouwspel gade te slaan. Het blijft dringen op de dijk en voor de tentjes van Van der Meer. De meute laaft zich gretig aan de plastic bekertjes bier die Louis voor pre cies één gulden aanreikt. Zaken blijven tenslotte zaken. Ook bij het wereld kampioenschap paalzitten. Lissenaar twee dagen na oixgeval overleden UTRECHT Dc 21-jarige A. van der Slot uit Lissé is maandagavond in een Amersfoorts ziekenhuis overleden aan de gevolgen van een ongeval dat zaterdag 7 augustus op rijksweg 1 nabtf Hoeve laken gebeurde. De auto van het slachtoffer raakte door onverklaarbare oorzaak van de weg kwam aan de voet van het tallud de weg in een droge sloot terecht. Een tweede inzittende van de wagen, de jarige J. P. van Beek uit Lisse, raakte levensgevaarlijk gewond, voor zijn leven wordt gevreesd. In de auto zat ook nog de 7-jarige Dirk Lodderzo, Lisse. Hij werd lichtgewond behandeling naar huis. Medewerking gevraagd voor Zeskamp Lisse LISSE De wedstrijden die Lisse in serie Zeskamp gaat spelen zijn pland op 9 oktober in Rotterdam, op 6 november in de Martinihal in Gronin en op 4 december in de Grocnoord- in Leiden. Alle sportverenigingen hebben hun medewerking toegezegd zullen tot voorselectie overgaan. Het organiserend comité zal met behulp van enkele deskundigen de definitieve selectie houden. Om tot een zo repre sentatief mogelijke afvaardiging te ko- is het de bedoeling dat alle Lisse- i boven de 18 jaar zich aanmelden. Dat kan gebeuren op het VW-kantoor Vierkant 229, Lisse. Onveilig verkeer LEIDEN Op de Europaweg, ter ogte van rijksweg 4, vloog gisteroch- nd een auto in de brand. Een passe nde wegenwachter kon de brand issen. Oorzaak was vermoedelijk een in de benzineleiding. De bestuurder j de auto, de 31-jarige J. Kuipers uit jnacker bleef ongedeerd. Met een diepe bloedexide snijwond "i de kin moest een 17-jarige brom- itster uit Leiden gistermiddag naar t AZ vervoerd worden. Het meisje akte gewond toen ze op de kruising irevaarstraatJan van Houtkade en voorrang kreeg van een personen- k>, bestuurd door een inwoner van lorschoten. Een 18-jarige bromfietser moest eneens met sxiij wonden aan de rech- L knie naar het AZ vervoerd worden. jongeman werd aangereden ter ogte van Valkenburg op de Haagse houw. Hij kreeg geen voorrang van n bestelbusje bestuurd door een 31- rige man uit Leiden. SASSENHEIM Donderdag begint de gymzaal aan de Parklaan weer de aining van de volleybalvereniging eylingen de deelnemers aan de irnpetili' e training op vrijdag- rond. LEIDEN Op de 10e Leidato huis- houdshow, van 27 augustus tot en met 5 september, zullen artiesten ontbreken. Dit is slechts één van de vele verande ringen, die het Leidato-comilé in de op zet van de beurs heeft aangebracht. Voorzitter Jan Wolfslag zegt hierover: „Wij zijn nu als beurs geaccepteerd. Zowel regionaal als nationaal staan we nu bijna niet beide benen op de grond. De artiesten hebben in de groeiperiode van de Leidato moeten dienen als trek pleisters. Dat is nu niet meer nodig. We kunnen het nu, net als de andere grote beurzen, zonder artiesten stellen". Het gemis van de artiesten wordt op gevangen door een modeshow van de firma Van Egmond, waarop manne- firman Van Egmond, waarop manne quins de komende wintermode zullen presenteren. De grote tent, die vorig jaar ten behoeve van de sport aan de achter zijde van de Groen.oordhal was aan gebouwd, is nu vervangen door een ver plaatsbare hal van 80 x 20. meter, die aan de voox-zijde van de hal zal worden neergezet. In de aangebouwde hal zal een hobby-expositie worden ingerloht. Via advertenties hebben hobbyisten zich kunnen aanmelden voor een gratis stand. Op de hobbyshow, die het motto „Vaar dige vingers' meekrijgt, is onder meer een uit 12.000 afgebx-ande lucifers op gebouwd model van de Notre Dame te zien. De eigenaar heeft 4500 werkuren aan dit werkstuk besteed. De entree van de verplaatsbare hal, waarin verder schelpentableaus, model len van oude zeilschepen, zilversmeed- werk, mozaïeken en modelspoorbanen te zien zijn. wordt gevormd door een tro pische tuin. De tuin zal worden aan gelegd door leerlingen van de land- en tuinbouwschool te Leiden. De Hortus Botanicus en Artis Amsterdam zullen het matei-ia al voor deze verlichte tuin leveren. In de hobbyhal zullen ook de werk stukken van veertig 5e klassen van basisscholen uit Leiden en omgeving worden tentoongesteld. Op de scholen zijn spaanplaten van 1.22 x 2,44 meter bezorgd, die door de leerlingen naar eigen inzicht moeten worden bewerkt De school, die het best voor de dag komt. krijgt een reisje aangeboden. Ook in de tentoonstellingshal zelf is er het nodige veranderd. De voorlich tingsstand van de gemeente Leiden is verdwenen en vervangen door een stand van de bx-andweer, waarop naast het tentoonstellen van materiaal ook voor lichting wordt gegeven. De rijkspolitie heeft een stand voor pei-soneelswerving. De 10e Leidato wordt vrijdagmiddag 27 augustus om half 4 door burgemeester A. J. Vis geopend. Om 7 uur gaat de hal voor het publiek open. De toegangsprijs zal dit jaar weer 2,50 bedragen. Ook de Leidato-loop heeft een ver andering ondergaan. De loop wordt nu op de openingsavond tussen 10 en 11 uur gehouden. De deelnemers, die van het Stadhuisplein zullen vei-trekken, krijgen een lakkei mee en zullen waarschijnlijk individueel vertrekken, waardoor het effect van de fakkels groter wordt. Bij de Groenoordhal zal met de fakkels het Leidato-vuur worden ontstoken. De gratis pendeldienst van het station naar de Groenoordhal blijft gehandhaafd. Bij de entree van de hal is een infor matiestand ingericht, waar een daarvoor speciaal opgeleide informatrice alle in lichtingen over dc Leidato kan verstrek ken. Het oproepen van standhouders voor telefoongesprekken zal alleen nog in dringende gevallen worden toegepast In plaats hiervan zal uit de verbeterde geluidsinstallatie van de Groenoordhal achtergrondmuziek komen. De tulpentelers zijn voor bijna 60 procent 40 jaar of ouder en slechts voor 12 procent jonger dan 30 jaar. Slechts 4 procent van alle tulpentelers heeft geen enkele andere bron van inkomsten dan de tulp. Veruit de meeste bedrijven ontplooien ook op andere agrarische terreinen activiteit. Dat kan liggen in de sector van de hyacinten, de krokus sen, de irissen of de gladiolen maar ook in het vak van de groenten én de pootaardappelen. De tulpen zijn over het algemeen echter wel het belang- rijkste. Bij de grotere bedrijven ne men de tulpen vaak meer dan de helft van de omzet voor hun rekening. Heel opvallend is wel de plaats van de tulp op de grotere bedrijven. Daar nemen de bloembollen bijna 42 px-ocent van de bedrijfsoppervlakte in beslag en daarvan neemt de tulp weer het groot ste deel voor haar rekening. Bij de kleinere bedrijven ligt dat percentage op 27,5. De conclusie ligt voor de hand: de grote bedrijven zijn veel,sterker gericht op de bloembollen teelt dan de kleine. Bij de grote bedrij ven vormen de bollen het hoofdproduct bij de kleine bedrijven zijn de bloem bollen bijzaak. Ze worden dan ook meestal geteeld omdat ze zo leuk pas sen in het produktieplan en omdat de kweker toch wel mogelijkheden ziet zijn bedrijfsinkomen met tulpenteelt te vergroten. Bij 13 procent van de kleine telers is zelfs alleen maar sprake van hobby of vrijetijdsbesteding. Zowel bij de grote als bij de kleine bedrijven komt het plantgoed voor bijna 100 pro cent uit de eigen bollenkraam. De ba sis voorraad plantgoed wordt vaak nog aangevuld met gekocht goed. Bij de grote bedrijven gebeurt dat veel vaker dan bij de kleine. Een beetje vreemd ligt het met de resultaten. De ondervraagden denken daar heel wat positiever over dan de keiharde cijfers van de boekhouder aanwijzen. Een hele vreemde emotione le kronkel laat bijna 60 procent van de telers zeggen dat ze over alle drie de voorafgaande jaren (dus '68-'69 en *70) winst hebben gemaakt. Slechts 2 procent geeft toe drie jaar achtereen verlies te hebben geleden en 6 procent heeft drie jaar quitte gespeeld. De resterende 33 procent heeft afwisse lend verlies en winst gemaakt. Over het tulpenteeltbeleid is 'men over het algemeen tevreden. Ruim 73 procent van de kwekers is vóór een gericht beleid. De anderen willen de hele handel overlaten aan het vrije spel van de concurrentie. Het aantal hele echte liberalen is dus zelfs in deze hoek van zelfstandige ondernemers gering. De innameregelingen voor leverbare tulpen en voor plantgoed worden' als positief ervaren. De meerderheid (57 pet.) is tegen herinvoering van 't teelt rechtsysteem. Van de mogelijkheden plantgoed in te leveren is door 75 pro cent van de ondernemers gebruik ge maakt. Meestal gingen slecht plantgoed zuurgevoelige partijen, moeilijk ver koopbare soorten en virusgevoelige par tijen de deur uit. Als de inleveringsmo gelijkheid niet zou hebben bestaan was bij 70 procent van de kwekers het nu ingeleverde plantgoed op de vuilnisbelt terecht gekomen. Het planten geschiedt bij 81 procent m de kleine bedrijven met een plant- machine. Bij de grote bedrijven ligt dat cijfer op 99. Voor het rooien maakt 62 procent van de grote bedrijven gebruik de rooimachine terwijl bij de klei- bedrljven de bollen in 50 pj-ocent van de gevallen worden uitgeploegd en dus nog moeten wox-den opgezocht. Zowel in de grote als in de kleine bedrijven wordt in het seizoen veel werk verzet door gezinsleden. Ook an dere werknemers slaan in die periode hand aan de ploeg. Alleen bij de grote bedrijven heeft men nog wel eens vaste arbeiders in dienst. Het eindpro- dukt wordt voor tweederde via de vei ling (in- en verkoopbureau of klok) verkocht. Een kwart gaat meteen naar de export, 10 procent komt bij de tue- senhnndelaar en 4 procent blijft op het bedrijf voor bloemenproduktie. Bij de grote' bedrijven gaat gemiddeld iets minder naar de veiling en Iets meer rechtstreeks naar de exporteur. Dat vex-schijnsel wordt voor een groot dcc) veroorzaakt door het feit dat grote bloembollenbedrijven hun eigen export afdeling hebben. Bij de kleine bedrij nen ligt de omzet doorgaans tussen de 0 en de 20 duizend gulden. Ongeveer !0 procent van de bedrijven komt niet jan die f 10.000,— toe. Bij de grote bedrijven ligt de omzet in veruit de meeste gevallen tussen de f 50.000,en de f 100.000,—.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3