Êeidae Soma/nt Bloedige rellen in Ulster eisen minstens 14 doden Etmaal van moorden en branden Nog veel lijken onder het puin? „NOOIT DOOR ROOD" - ACTIE „VEILIG VERKEER Nieuw uiterlijk nummerbord Laatste nieuws E.K. ATLETIEK TOCH NIET IN LEIDEN Ontsnapte meldt zich Aznavour mag Syrië niet in Treinober op I de vlucht voor Astronauten in goede conditie boze reizigers Politie zoekt per stencil gegevens over Bastiaan Papengracht 32, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N V., Leiden Directeur: drs. J- H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (exc. B T W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes f 2,25. Klachten bezorging telef. 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1,63, maand 6,95> kwartaal 20-65, jaar 80,15- Per post: per, kwartaal 23,95, per jaar 94,55. 62e jaargang, no. IS.461 Nederland I: 19.05 uur Daktari; 20.21 uur Hammerveld Jazzfestival; 21.55 uur De rode kamer. Nederland II: 20.21 uur Peyton Place; 21.10 uur Diana Ross and the Supremes; 22.55 uur Atletiekkam- pioenschappen. DINSDAG 10 AUGUSTUS 1971 ONBESTENDIG uit opklaringen. Matige tot vrij krach tige wind, draaiend naar west. Min.- temp. 14, maxima rond 21 graden. (Van onze correspondent Roger Simons) BELFAST Tenminste veertien doden en meer dan honderd gewonden zijn de voorlopige balans van de bloedige rellen, die gisterochtend in heel Noord-lerland begonnen zijn en die er voortduurden tot laat in de nacht. Vanmorgen was het weer vrij rustig in Ulster, maar op vele plaatsen woedt nog brand. De militaire overheid meent, dat het dodencijfer nog zal stijgen, omdat tussen het puin en de wrakken nog vele lijken kunnen liggen. i groot magazijn gaat in Belfast in vlammen op nadat het pand is geworpen. Een van de doden in Belfast is een katholieke priester. In Londonderry sneuvelde een soldaat. De rellen waren het ergste in Belfast, waar talrijke politiebureaus, militaire steunpunten en grote gebouwen in brand gestoken wer den. Ook in verscheidene andere steden,, waaronder Londonderry, Newry en Ar magh, kwam de bevolking op straat om te plunderen en te vernielen. Uit de Ierse republiek werd gemeld, dat meer dan 500 vluchtelingen uit Ulster hun intrek genomen hebben in speciale legerkampen, die premier Jack Lynch ter beschikking gesteld heeft van onderdrukte vervolgde landgenoten uit het noorden. Van deze kampen werd ook gebruik gemaakt tijdens de bloedige onlusten, die in 1969 aanleiding gaven tot de militaire bezetting van Ulster. De legeroverheid deed vanmorgen een beroep op de Noord-Ieren om zoveel mogelijk binnen te blijven. Tijdens de nacht werden nog 500 extra-soldaten uit Rotterdam aangewezen HELSINKI De Europese indoor- atletiekkampioenschappcn zullen vol gend jaar maart in Rotterdam worden gehouden. Dat is vandaag besloten op de vergadering van de Europacommissie van de I.A.A.F. Dat betekent een grote te leurstelling voor Leiden, dat aanvanke lijke (officieus) was aangewezen. Frans Jutte, de voorzitter van de K.N.A.U., die per auto in Helsinki arri veerde, stelde op de vergadering zowel Leiden als Rotterdam kandidaat. De Europacommissie koos uit de drie kan didaten (Gothenburg had zich ook aan gemeld) Rotterdam in verband met de grotere mogelijkheid tot onderbrenging van atleten in de Maasstad dan in Lei- 55 DEN HAAG (ANP) Veilig Verkeer Nederland gaat medio augustus onder het motto „nooit door rood" de strijd aan binden tegen het hand over hand toenemende euvel van door rood licht rijden, waaraan steeds meer automobilisten, bromfietsers en fietsers zich - blijkens gehouden steekproe ven - schuldig maken. De actie zal worden gevolgd door verscherpt politieoptreden in het gehele land. Het opzettelijk negeren van verkeerslichten, waardoor het leven van andere weggebruikers - in het bijzonder over stekende voegangers als meest kwetsbare gToep in gevaar wordt gebracht, is naar de mening van VVN een misdadig vergrijp waartegen voortdurend met een krachtige hand moet worden opgetreden. VVN pleit daarom voor inten siever gebruik van roodlichtcamera's die wisselend ge plaatst op allerlei kruispunten een preventieve werking hebben. Welk een omvang het negeren van de verkeers lichten heeft gekregen, blijkt uit een proef, die de gemeente politie van Den Haag met wisselende roodlichtcamara's heeft genomen; m een maand tijd werden ruim 400 over tredingen geconstateerd. Het tijdstip van de actie „Nooit door rood" valt samen met het begin van het nieuwe schooljaar. „Veilig verkeer" wijst erop dat in 1969 124 kinderen van 514 jaar als voetganger om het leven zijn gekomen en 2.759 licht- of ernstig werden gewond i evert castelein 'l-l - TcH*01710-2358310 CHINA HOUDT SCHOONMAAK HONGKONG (A.F.P.) Radio- Peking meldt dat er op het ogenblik in de Chinese hoofdstad en andere grote steden van China „een grootscheepse campagne" aan de gang is „ter bevorde ring van de hygiëne". In Woehan zouden ruim 1 miljoen mensen ingeschakeld zijn bij het schoonmaken van 15.000 riool- leidingen en het opruimen van 15.000 ton afval en in Tientsin zouden rond 80.000 mensen bezig zijn met het zuiveren van het drinkwater en het ontsmetten van zwembaden en andere openbare ge legenheden. Engeland naar Ulster gezonden. De totale getalsterkte van het bezettings leger bedraagt nu ruim 12.000 man. (£ie ook elders in de krant.) (Van een onzer redacteuren)' ALPHEN Jan van W., de man. die op 29 juli op spectaculaire wyze aan z(jn bewakers wist te ontsnappen uit liet Alphense Ziekenhuis Rijnen, heeft zich gisteren bij de Scheveningse gevangenis gemeld. n drie jaar as onderge bracht in de strafgevangenis van Breda. Naar zijn zeggen kon hij niet tegen het feit, dat de gevangenis rond was. Bij een bezoek aan zijn zieke grootmoeder in het Alphense ziekenhuis koos hij via een raam en een zwempartij de vrijheid. Vorige week had Van W. al te kennen gegeven zich wel te willen melden, maar zijn straf liever in de Scheveningse ge vangenis te willen uitzitten. (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG Over anderhalf a twee jaar krügt Nederland een andere combinatie van cyfers en letters voor nummerborden van auto's, scooters en motoren. De be staande combinatie met letters achter de cijfers raken uitgeput. Het Ministerie vai Verkeer en Waterstaat gaat nu over tot de meest voor de hand liggende combinatie: de letters tussen de cijfers. Ook is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat in Nederland het gele reflecterende nummerbord met zwarte cijfers wordt ingevoerd. Dat zou dan een uniform num merbord worden voor de landen die aangesloten zijn bij het pact van Genève. Een beslissing hierover is nog niet genomen. In Frankrijk'maakt men al gebruik van dit type. terwijl het in Duitsland steeds meer voorkomt. Overigens worden de aange sloten landen niet verplicht om gele nummerborden te nemen. Ieder land blijft vrij in zijn keuze. Wel zouden de landen internationale erkenning willen voor an dere. grotere maten van de nummerborden. Het zal echter nog wel enige tijd duren voor deze wijziging gerealiseerd zal zijn. BEIROET (AP) De Franse zanger Charles Aznavour heeft twee optredens in Syrië moeten afzeggen. Hij mag dat land niet binnen, omdat hij eens een lovende grammofoonplaat over Jeruza lem heeft gemaakt. Aznavour zou op treden in Damascus en in Aleppo, de twee grootste steden van Syrië. Hij gaat wel zingen in Libanon en daar extra-concerten geven om het uitvallen l'1 Syrië goed te maken. In Libanon woont de moeder van Azna vour, zij is een Armeense en haar naam luidt Aznavourian. Vrijdag keert haar zoon naar Pax-ijs terug. MOLUKKERS NAMEN 'T NIET PARIJS (Reuter) De Franse mode ontwerper Yves Saint Laurent heeft be kendgemaakt dat hij geen „haute cou- turc"-collecties meer zal brengen cu dat hij overstapt naar de confectiemarkt. Tweemaal per jaar zal hij voortaan in Parijs confectiekleding tonen. Wel blijft hij een aantal particuliere cliënten De laatste jaren hebben zich al meer grote modehuizen, zoals Dior en Guy Laroche tot de confectiemarkt gewend, waardoor kleding van topontwerpers uit de exclusieve salons in de gewone win kels en warenhuizen belandde. Saint Yaurent, pas 35 jaar geworden, kreeg grote bekendheid als beheerder van het Dior-imperium na Christian Diors dood Vechtpartij Diplomaten uit Noord en Zuid-Korea zijn elkaar op een receptie van de ambassade van Singa pore in Cairo te lijf gegaan. Ze hadden ruzie gekregen over een zeeman, die volgens de Zuidkoreanen weieens door de noordelijken ontvoerd zou kunnen zijn, en schopten elkaar daarbij tegen de schenen. De zaakgelastigde van Sin gapore suste het conflict. jee tie in 1957. Zijn „trapezelijn" betekende voor hem de definitieve doorbraak. Vijf jaar later stichtte hij zijn eigen mode huis, dat zich een toonaangevende plaats verwierf in de modewereld. Zijn laatste twee collecties, waarin hij terugkeerde naar de stijl van de veertig, zijn echter met veel kritiek ontvangen. HOUSTON (Reuter) NASA-artsen hebben de bemanning van de Apollo 15 gisteren bij een grondig onderzoek „in goede algemene conditie" bevonden. Zij constateerden het gebruikelijke gewichts verlies en wat vermoeidheidsverschijn selen. Scott had bloeduitstortinkjes onder vier nagels als gevolg van het wei-ken met de strak zittende handschoenen van zijn ruimtepak. UTRECHT (ANP) Reizigers up hel Utrechts*, station zijn gistermiddag ge tuige geweest van een sprint van een ober die achterna gezeten werd door ongeveer 20 ZuidmolukUers De Moluk- kers waren boos omdat de ober hen er in een restauratiewagen van Wagons- Lits van had beschuldigd dat ze koeken hadden gestolen. Er ontstond een woor denwisseling die na aankomst van de trein in Utrecht eindigde in een ware „jacht" op de ober. De spoorwegrecherche. 4 man sterk, kreeg assistentie van 10 Utrechtse poli tiemannen bij haar pogingen om de ge moederen tot bedaren te brengen. Twaalf Ambonnezen werden meegenomen naar een kantoortje in het stationsgebouw voor een „verhoor". Daarna was de zaak snel gesust. „Het was een storm in een glas water", aldus de Utrechtse politie, „iedereen ging handenschuddend uit el kaar". Volgens de politie is gebleken, dal de ober ten onrechte de beschuldiging van diefstal heeft geuit. De vrouw die het komende seizoen met dit kapsel verschijnt, volgt helemaal de modelijn, die aangegeven wordt door de Parijse coiffeur Mawrirp Fronrk Hij nam dit romantische model in zijn col'er»-" ROELOF ARENDSVEEN. Hen- me van den Berg en Hannes de Jong ziten nog op de palen in de Brasem. Vanmorgen om acht uur braken zij het wereldrecord paal- zitten, dat vorig jaar door Hannes de Jong was gebracht op 67 uur Het record werd ook gebroken door Aad van den Berg. H$ tuimelde om vijf over negen van de paal. De slaap had hem over mand. De twee laatste paalzitters hebben aangekondigd in totaal minstens tachtig uur op de palen te blijven zitten. Nog steeds volgen duizenden belangstellenden het evenement, dat als motto heeft: maak van het nat geen vuilnisvat. Foto: een van de laatste paal zitters wordt aangemoedigd door zijn vrouw. UTRECHT (A.N.P.). Dé politie heeft gisteren circa vijfduizend oprocpsteneils met foto huis aan huis verspreid in Wilnis, Mijdrecht en in de omgeving van het ouderlijk huls van dc 9-jarige Bas tiaan Blocmcna uit Amsterdam, van wie het stoffelijk overschot in Wilnis gevon- In het stencil wordt o.m. gevraagd of i zo ja wanneer men het slachtoffertje Dor het laatst heeft gezien, hoe Bastiaan as gekleed en of hij mogelijk in gezel- hap van anderen verkeerde. Voorts wordt gevraagd of men mogelijk tussen woensdag 4 augustus 11.30 u. 's ochtends vrijdag 6 augüstus 12.00 uur 's mid- __gs (de tijdstippen waarop Bastiaan respectievelijk werd vermist en dood werd gevonden) in de omgeving van het recreatieterrein De Kievit in Wilnis auto's of personen heeft gezien. De politie had tot gisteravond negentig tips binnengekregen. Districtscomman dant De Beaufort van de rijkspolitie in Utrecht zei dat er steeds tips binnen blijven komen, „maar erg veel zijn we er nog niet door te weten gekomen. Er zijn tips bij die mogelijk later bruikbaar Üjiionen zijn, maar hoe meer tips we

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1