EVERT SCHNEIDER OUTSIDER Henri Buitenzorg maakt historie Geruisloze aftocht van zekere winnaar Ierse cricketers aan de winnende hand Ook in Israël voetbalschandaal Na vier finales weer greep naar tennistitel Open golftitel voor R. Sota Robert wereldtitel motorcross 250 cc Peter Vollebregt Solokampioen Twee overwinningen voor ruiter Gorel Waterpolojeugd door Fransen verslagen Russische beker voor Spartak M Jeugdhonkbaltitel Kongolees protest SPORTBIJLAGE MAANDAG 9 AUGUSTUS 1971 K ZANDVOORT De 24-jarige Brit Brian Henton stak in triomf een hand omhoog toen hij gisteren op het circuit van Zandvoort in de voor het Europees kampioenschap meetellende internationale race in de formule-V als overwinnaar werd afgevlagd. Henton was een fortuinlijk man want toen de laatste van de vierentwintig ronden inging, zag het er helemaal niet naar uit dat hij zou gaan winnen. Op dat moment lag de Zweed Kenneth Persson met ruim zestig meter voorsprong op de zij-aan-zij kampende Henton en de Zweed Tommen Brorsson op kop. Toen sloeg voor Persson het noodlot toe. Zijn wagen, die hij tot dan kundig naar een zeker schijnende overwinning had gereden, sloeg midden in de Tarzanbocht af. Persson stuurde vertwijfeld het gras in om daar later te con stateren, dat door een breuk in een elektriciteitskabel zijn zege in een geruisloze aftocht wes veranderd. In dit internationale gezelschap speelden de Nederlanders een behoorlij ke rol. Vooral Jelle Hingst, die zich evenals Jaap Luyendijk in de eerste helft, van de race voortdurend in de vuurlinie had bevonden. I-Iingst hand haafde zich tenslotte als derde voor een kundig rijder als de Britse kampioen Ron Grant. Luyendijk raakte het con tact met de spits wijt toen hij na de twaalfde ronde onder aan de Hunserug in een slip raakte en door de Duitser Bert Udau, die later uitviel, tegen zijn linker achterwiel werd gereden. Luyen dijk kon nog wel de race uitrijden maar moest met een overigens nog fraaie." zevende plaats genoegen ne- Een grote rol had de Westduitser Melmuth Toepf kunnen spelen, maar hij verloor door een zeer slechte start in het begin zo veel terrein, dat hij moest forceren om weer bij te komen. Dat lukte, waarbij Toepf ook de snelste ronde draaide. Maar toen hij zich bij 'de kop had gevoegd, bleek dat hij te veel van zijn machine had gevergd en moest hij uitvallen. Spektakelstuk TEL AVIV. De Isxaëlische voetbalbond heeft gisteren drie tweede-divisiespelers levenslang geschorst omdat zij geld hadden aangenomen ter beïnvloeding van I de uitslag van een wedstrijd en daardoor direct invloed uit te oefe- j nen op de voetbalpool. Vijf andere skiers werden voor drie jaar ge- fchorst. I De gestrafte spelers zijn lid van Mac- I cabi Ramat Amidar, dat in het afgelopen seizoen als derde eindigde in de tweede divisie. De commissie van onderzoek, die onder' leiding stond van twee advocaten uit el Aviv, kwam tot de conclusie, dat anvoerder Leon Konstantinovsky, David otman en Mosje Jildati geld hadden angenomen om een wedstrijd te ver lezen op een moment dat hun ploeg toch kans meer op de titel maakte. Het was afkomstig van de Israëlische nderwereld, die op deze manier wilde roberen een prijs van 500.000 Israë- ische ponden uit de voetbalpool in de ■acht te slepen.' Han kelijkst. Vooral het duel tuss Akersloot en Nico Chiotakis om de heerschappij in de klasse van 1300 tot 2000 cc was een geweldig spektakel stuk, dat tenslotte door Akersloot wend gewonnen. Daardoor kwam hij in de strijd om het Nederlands kampioen schap. waarvoor overigens nog drie wedstrijden op het programma slaan, wat dichter bij zijn concurrent: Chiota kis 39 pnt Akersloot 31 pnt. mans als winnaar. Aantrekkelijk was In de klasse van 1150 i300 ec overheersten de Alfa's met Toine Heze- mans als winnaar. AAntrekkelijk was ook de strijd in de klasse tot 1000 cc, waarin de Sunbeam Imp van Rob Slo- temaker, die in de training het snelst was rondgekomen, het al spoedig begaf. Rob Dijkstra had daarna weinig moeite meer om zijn goede vorm (hij boekte tevoren al drie overwinningen in vier wedstrijden in deze klasse) nog eens te bewijzen. In de klasse van 1000 1150 cc lag favoriet Henry van Oorschot lange tijd onbedreigd voorop. Maar toen zijn wa gen het begaf, ging de zege naar Ed Swart, die overigens in het klassement voor het Nederlands kampioenschap nog steeds een behoorlijke achterstand (27—19 in het voordeel van Van Oor schot) heeft. De Formule Veerace. vaak een spectaculair onderdeel van de wedstrijden op Zandvoort, kreeg ook gisteren weer paar hoogtepunten. Een van de coureurs kwam bij het uitkomen van de Tarzanbocht omgekeerd op de baan staanDe achteropkomende wagen kon hem echter moeiteloos passeren. DEN IIAAG Vier keer stond Evert Schneider tot dusver in de finale heren enkelspel van de nationale tennis kampioenschappen. Steeds was zijn greep naar de hoogste eer vergeefs. Vorig jaar was de Rotterdammer er heel dicht bij. maar het ene punt dat hij toen nodig had voor de overwin ning op Fred Hemmes kon Schneider niet grijpen. Een dubieuze lijnbal werd ten gunste van de huidige kam pioen uitgelegd en Schneider kon zijn illusies opnieuw een jaar vergeten. Vanaf morgen staat de 29-jarige Schneider op de METS-banen om waarschijnlijk voor de laatste maal een poging te doen de begeei :!e li tel in de wacht te slepen. Dat het plaat- singscomitè van de „nationale" de vele- teraan hoog aanslaat bij de kansheb bers blijkt wel uit de derde plaats die Schneider inneemt op de voorkeurs lijst. Deze klassering achter titelhou der Hemmes en Jan Hordijk heeft Schneider wel enigszins verrast. „Ik heb sinds het einde van de competitie, geen wedstrijden ol' toernooien ger speeld", zegt hij. „Bijna alle andere spelers kwamen in toernooien uit, maar door mijn werkzaamheden kon ik mij daarvoor niet vrijmaken". Adem In tegenstelling tol vrijwel alle ande- rfej geplaatste spelers begint Schneider aan de nationale titelstrijd zonder grote verwachtingen. Voor hem bete kent dit toernooi een van de vele kampioenschappen waaraan hij heeft deelgenomen. „Ik vind het niet erg om te verliezen. Maar het moet van ie mand zijn die meer adem heeft dan ik", is een karakteristieke uitlating van Schneider. Ht tekent zijn mentale Instelling wel. Hoewel de Rotterdam mer op de baan vaak de indruk maakte hel wel te willen „vergeten", beschikt hij over een uitstekende in stelling. „Ik geloof wel dat ik een vechtersmentaliteit heb", zegt Schnei- Ambitie Niet alleen wat voorbereiding betreft, maar ook in een ander opzicht valt de speler van hel Haagse Leimonias op tussen zijn collega's op de plaatsings lijst. Schneider heel't de ambitie om met tennissen ooit meer te bereiken dan een plezierige tijdspassering op weliswaar hoger niveau dan de mees te liefhebbers aJ geruime tijd opge geven. Op hem rust ook niet de druk zich tijdens de nationale kampioen schappen waar te moeten maken. „Natuurlijk betekenen de Nederlandse kampioenschappen nog wel iets voor 7 me", zegt Schneider, „Maar als- je zoals ik al zoveel jaren hebt mpege-; daan is de aantrekkingskracht niel Accent Spelers als Fred Hemmes en Jan Hor dijk. die in tennis hun bron van in verhouding niet geringe inkomsten hebben en in mindere mate Fred Dog ger (tennisleraar) en Paul Soeters en Fried Schmitz hebben het uccenl ge legd op hun studie, maar hopen na het beëindigen daarvan toch nog eni ge vruchten te'plukken van hun capa citeiten. Die ambitie bestaat niet meer bij Evert Schneider en dat maakt hem juist tot een gevaarlijke outsider. Hij heeft niets meer te winnen of verlie zen en deze instelling kan hem moge lijk weer ver brengen. „Ik heb er geen idee van wat het dit jaar gaat worden", deelt Schneider mee. Ik heb de andere spelers niet meer zien spelen. Ik kan d,us niet beoordelen of zij op het moment in goede vorm Studie Van de plaatsingslijst is Peter Soeters vrijwel geruisloos afgevoerd. De natio nale indoorkampioen, die vorig jaar als favoriet werd beschouwd voor de titel, maar al ver voor de finale zijn aspiraties kon vergeten, komt nu niel voor bij de eerste acht. „Ik heb door mijn studie niet zoveel kunnen spe len". zegt hij. „Alleen in de toernooien in Hilversum en Noordwijk kon ik uitkomen. Ik begin dan ook niel met grote verwachtingen aan dit toernooi. Ik heb een vrij gunstig© indeling, maat of Ik ver kqm moet ik nog zien". Beter Zowel Peter Soeters als Evert Schnei der kwamen het afgelopen weekeinde uit in het internationale clubtoernooi van hun vereniging Leimonias. Daarin maakte Schneider echter een aanzien lijk betere indruk dan zijn ploegge noot. De kans dat de Rotterdammer zich in de komende week opnieuw naar de finale slaat moet dan ook niet zonder meer achteloos terzijde worden geschoven. ,.Ik heb mijn conditie goed op peil gehouden", aldus Schneider. „Daar zal het niet aan liggen. Het is alleen de vraag of mijn wedstrijdrou tine voldoende is". Frank Werkman D0RRESTEIN ELFDE ZANDVOORT Spaanse professio nal Ramon Sota heeft gisteren op de Kenncnier Golfclub het open internatio nale golfkampioenscliap met de daaraan verbonden eerste prijs van tienduizend gulden gewonnen. Hij eindigde met een verschil van zes slagen op nummer twee. de Australiër Graham Marsh. In de laatste ronde vestigde de Brit David Miller met 06 slagen een nieuw baanrecord. De eindstand is: 1 Ramon Sota (Sp.) 277 (67697269)2 Graham Marsh (Austr.) 283 (69—70—72—72); 3 David Miller (GB) 285 (76—71—72—66); 11 ex aequo o.a. Jan Dorrestein (Ned.) 292 (74—69—78—71). De beste Nederlandse amateur was Carel Braun. Met een totaal van 303 eindigde hij op de 45ste plaats. HYVINGA. Met zijn tweede plaats in de motorcross in het Finse Hyvinga heeft de Belg Joel Robert het wereldkampioenschap in de 250-cc-klasse behaald. Zijn land genoot Sylvain Geboers werd win naar van beide manches. De Zweed Ake Jonsson zegevierde in Luxemburg in de 500-cc-klasse en bleef met 93 punten leiden voor de wereld titel. De Belg Decoster, die tweede werd, bezet in het klassement ook de tweede plaats met 92 punten. De twaalfde en laatste race wordt op 22 augustus in Nederland gereden. De Nederlander Lubbers vergrootte zijn kansen op het behalen van de inter nationale FIM-Cup motorcross in de zij- spanklasse. Hij werd in Feldkirch (Oos tenrijk) tweede in de achtste wedstrijd en heeft 68 punten vergaard. Zijn naaste concurrenten zijn de Engelsen Cox en Thompson, die beiden 48 punten hebben, Lubbers kan op 22 augustus, als in Wohlen (Zwitserland) de negende en voorlaatste race wordt gereden, onbe reikbaar worden voor de Britten. ENKHUIZEN Peter Vollebregt is dit weekeinde op het IJsselmeer bij Enk huizen open Nederlands zeilkampioen in de soloklasse geworden. Hij eindigde zaterdag in de zesde en laatste race als tweede achter Paul de Jonge van Elle- De uitslag van de zesde race is: 1 De Jonge van Ellemeet, 2 Vollebregt. 3 Rltman, 4 Hulst, 5 Kaan. De eindstand van het open Nederlands kampioen schap is: 1 Vollebregt 12 punten, 2 De Jonge van Ellemeet 14.4. 3 Koster 21.4, 4 Kaan 38.0, 5 Lovett (GB) 54,0. De soloweek, een evenement voor niet-titelkandidalen werd gewonnen door Brem'. De uilslag van de zesde race is hier: 1 Van der Ploeg. 2 Joppe, 3 Reuter, 4 Willems, 5 Kolk. Einduitslag Soloweek: 1 Breur, 2 Trouw, 3 Van der Ploeg, 4 Willems, 5 Smits. DUBLIN Aan het einde van -de tweede dag van de driedaagse cricket- wedstrijd IerlandNederland in Dublin sloot Ierland de tweede innmgs op 112 voor zeven. De score is: Ierland 215 voor negen gesloten en 112 voor zeven (Nederland 151). ivallende bowlen van Vriens en its gaf Nederland zondag uitzichten de zege, nadat de eerste innings aren afgesloten met een achterstand runs. Vriens nam vier wickets oor 34 runs en Smits drie voor 45. herstelde Ierland zich enigszins 112 voor zeven werd het tenslot- all out. Vandaag moeten de ederlanders een achterstand van 176 goedmaken. Renee Schoonheim Hergen Spits (37) zetten aan het jfde wicket in 47 minuten een stand i 50 op, toen Nederland it> de mor- uren verder ging bij 15 voor één Ierse spinbowler Dei-mol Monteith aakte het de Nederlandse batslieden g moeilijk. Hij nam zes wickets voor is. Schoonbeen sloeg negen vieren HOOGERHEIDE Henk Gorel uit Mierden heeft dit weekeinde tijdens het nationale concours liippiquc in Hooger- hcidc twee overwinningen behaald, bei- fle malen met het paard „Eclaire". I Anton Ebben, die in het springcon- irs tabel a (max. hoogte 1.30 meter, barrage) zijn meerdere in Gorel 'est erkennen, toonde zijn kracht in het Parijs springconcours. De Hilver summer plaatste zich met twee paarden lKairouan" en „Ceylon" voor de vijfde parrage en bedwong ook toen de triple par (hoogte 1,75 meter, breedte 1.80 peter) en de muur op 1,95 meter twee er foutloos. iltalen zijn: sprlng- 'Wierden Jfde barrage. Atlossingsspiingconcours voor equipes van ruiters: (lengte 470 meier (2>:) en acht "vnissen): 1. Anton Ebben „Kairouan" .Laurance van Droogenbosch (Roosen- ..Sankt Georg". 0 fouten 103.7 secon- -■ Bert Heyman (Swalmen) „Duchess" Ufa MeulendIJks (Eindhoven) „Sabere- 0 fouten, 106,6 seconden. en Spits vier. De Nederlandse aanvoer der Bakker, die 19 runs maakte, scoor de een prachtige zes op Monteith. Het Ierse cricketelftal had zaterdag in Dublin zijn eerste innings van de wedstrijd tegen Nederland gesloten op 215 voor negen wickets, Nederland kreeg op deze eerste van de drie dagen nog 45 minuten om te batten. Het leverde vijftien runs op voor het verlies van een wicket, dat van Van der Vegt. Ierland dat de toss won, leek op een groot totaal af te gaan. Bij de lunch hadden de leren 134 runs voor het verlies van slechts een wicket. Daarna hadden de Nedelandse spintbowlers op het drogende wicket meer succes. Voor 8'! runs werden acht wickets genomen. Het meeste succes had Ernst Vriens (4- 39), de andere wickets werden genomen door Coen Burki (3-45) en Peter van Wel (2-35). Het fielden van Nederland was goed, vooral aanvoerder Anton Bakker viel op met twee fraaie vangen in de slips. EngelandIndia MANCHESTER India was all out voor 212 aan het einde van de derde dag van de tweede testmatch tegen Engeland, die in Manchester wordt ge houden. Het was het antwooi-d van de gasten op de Engelse score in de eerste innings van 386. De voorsprong van 174 runs danken de Britten in hoofdzaak aan het uitstekende bowlen van Peter Lever en de goede vangen van wicket- keeper Alan Knott. Lever nam vijf wickets voor 70 runs. Knott ving vier tegenstanders uit. Half eentury innings van Sunil Gavaskar en Alknath Solkar maakten de stand voor India niet ge heel uitzichtloos. MORZINE Het Nederlandse wa terpolo jeugdteam dat zaterdag de eerste wedstrijd tegen de Franse junio ren won met 53, heeft gisteren' in Morzine de tweede ontmoeting met 2—4 verloren. De tussenstanden waren: 00 20 02 20. De Nederlandse punten kwamen van Stroboer en Spijker. MOSKOU Het Moskouse Spartak heeft de Russische voetbalbeker gewon nen. Zaterdag" kwamen Spartak en de legerelub Roslov-Ondon in de finale, ook na verlenging, niet tot een beslis sing. De wedstrijd eindigde in 22. Gisteren in de tweede wedstrijd, werd Spartak winnaar met 10 doof een doelpunt van Nikolai Kiselev in de tweede helft. BREDA liet team van Haarlem heeft gisteren in Breda tijdens de ray onwedstrijden het Nederlands jeugd kampioenschap honkbal gewonnen. In de finale versloegen de Haarlemmers de ploeg van Den Haag met 43. Amster- dem. dat de laatste twee jaren zege vierde, eindigde nu op dc derde De eindstand is: 1 Haarlem, 2 Den Haag, 3 Amsterdam. 4 Midden-Neder land, 5 Rotterdam, 6 Noord-Holland. BRUSSEL. De Kongolese stu denten in België hebben in een brief aan Eddy Merekx geproles- teerd tegen het bezoek, dat de drie voudige Tourwinnaar in september aan hun land zal brengen, Merekx is uitgenodigd door president Mo- boetoe om van 13 tot en met 18 september in Kinsjasa te komen. De Kongolese studenten zeggen in hun brief, dat het geld voor deze reis beter besteed kan worden aan het Kogolese volle. Daarbij wijzen zij op de sociale toestanden in hun MALMOE Zweden heeft de zondag te Malmö gespeelde voetbalwedstrijd tegen Noorwegen voor de Scandinavi sche beker met 30 (ruststand 20) A ARM US Henri Buitenzorg, gereden door Jan Wagenaar jr. heeft zondag te Aarhus het internationale kampioenschap voor vijftienjarige dri gewonnen, waarom werd gestreden in een draverij over 2300 nieter. De winsom bedroeg 14.100 gulden. Op de tweede plaats, goed voor cle helft, eindigde Trust Pride, gereden door de Weslduitser Rudolf Luff, en als derde ging door de finish de Zweedse draver Wind Boss met Gert Schern sulkey. Hel is de eerste keer. nadat dit kampi oenschap in 1965 werd ingesteld, dat de titel door een Nedei'lands paar is ge wonnen. In de voorgaande zes draverij en ging viermaal de overwinning naar Wesl-Duitsland en tweemaal naar Zwe den. Henri Buitenzorg, die tol de grote favorieten behoorde, zegevierde mei een voorsprong van tien a vijftien meter in de kilometertijd van 1 minuut 22.5 se conden. Er gingen elf paarden van start, vertegenwoorigend zes nationali teiten: Nederland. Denemarken. Zweden, Oostenrijk, Noorwegen en West-Duits- land. UTRECHT Op Mereveld heerste gisteren èèn vraag: wint Eland zijn dertiende koers in successie? Zo ja. dan is hij ook titelhouder van de buiten landse paarden. Hij deed wat van hem werd verwacht: winnen en wel in de voor 2G00 meter sterke kilomtertljd van 1.21,1. In de eerste ronde liet hij de kop over aan Dave Fez. Duarna nam bij zelf de koppositie over om tenslotte met ruime voorsprong op Gallant Way. Flo rissant en Felix de titel voor hel eerst le grijpen. Voor Jan van Dooyeweerd was het ook de eerste keer dal hij deze titel van de Nederlandse paarden vero verde. Gunnar Dear, zijn vaste rijder. Van Eyckelenborg. die geschorst was. miste, werd uitgeschakeld wegens on- gelmatig draven. Na de ren van zaterdag mogen we wel aannemen, dat Sweet Memory in derdaad de beste is van de Nederlandse tweejarige renpaarden. Driemaal betrad zij nu Dulndigts gras, driemaal 'won zij. Zaterdag waren er vijf paarden bij de acht starters die al eens wonnen en aan te nemen is dus dat de top hier bijeen was. Monlyon was een goede tweede. QUICKSILVER S 3.09.0 1.28.3, 2. winn 15.10 pl 2.70 1.40 1, OLGA PLUTOPRIJS AXKIT HOLLANDIAPRIJS HILVERSUM XIII NOOTDORP Nootdorp geeft dins dagavond een heel aardig programma van tien draverijen. Klaas Woudstra komt met een paar van zijn goede sprinters, o.a. Ferdinandus R, die on langs öp Duindigt zo overtuigend de mijl won in een lcm-tijd van 1.20,2. Als hij nu weer in de buurt van die tijd kan komen, Is or voor dit duo niet zoveel te vrezen. Icaprljs (2000 m., c Gold Westlnndi Jnnln Bucephalus Idool sïnrt^ir EpoPrtjs Honn ITanover. Erl cap rijs (U blola Kitty - Happy First - Ideprijs (2380 Bel win (A^ van I CHERIE SPENCERPRIJS LISSABON Dc Amerikanen Jim Schoonmaker en Tom Dudlnsky zijn zaterdag voor Lissabon Europees zeil kampioen geworden in de startklas\se. Dc vorige titelhouders Stig Wonncr- strom-Sture Christensson (Zwe.) werden tweede en de Wosldults-rs Willi Kuh- weidekarsten M'\v<r. die de laatste ra ce wonnon, eindigden op de derde plaats.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 19