Astronauten zagen maan verduisterd PULSARKRETEN GEREGISTREERD Lijk vermist jongetje (9) in kleed gewikkeld bij Mijdrecht gevonden OVERVALGOLF IN WEST-DUITSLAND AKZO gaat lozing kwik fors beperken Mém mu/eum/tad Man met aangenaaide arm krijgt gevoel in vingers DANSLES Dubbeldekker schietend door Belfast Voor 2,2 min aan diamanten verdwenen 62e jaargang, no. 18.459 ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1971 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 12, Leiden, postbus 1 i (exc. B.T.W.) 0,24 1 23,95, per jaar 9 SELECTIE UIT TV-PROGRAM VAN HEDENAVOND Nederland I: 20.21 uur Een goed leven, t.v.-spel; 21.30 uur Apollo 13. Nederland II: 20.21 uur Ronnie Tober- show; 21.45 uur Kees van Dongen, schilder. Selectie uit tv-program van morgen: Nederland I: 19.30 uur Hier is Lucy; 20.25 uur Zeg het met bloemen, tv- AFNEMEND BUIIG Afnemend buiig en morgen flinke zonnige perioden. Matige westelijke wind. Minimumtemperaturen om streeks 12, maxima morgen rond 22 graden. (Van een onzer verslaggevers) A M STERDAM De negenjarige Bastiaan Bloe menu uit Amsterdam, die sinds woensdagmorgen vermist werd, is gistermorgen dood aangetroffen onder een struik bij het recreatiecentrum De Kievit bij Wil nis. Een visser vond het Rjkje ge wikkeld in een tafelkleed. Na de sectie is men tot de voorlopige conclusie gekomen, dat de dood mogelyk woensdagavond al kan zyn ingetreden. Over do doodsoorzaak heeft men nog geen zeker- Binuwe verkleuringen aan de hals zouden op wur- Bastiaan Bloemena, het negenjarige Amsterdamse kunnen wijzen. Een definitieve conclusie kon jongetje, dat vermoord blijkt te zijn. men gisteravond echter nog niet trekken. Volgens de politie is er in elk geval sprake van misdrijf met geweldpleging. Het jongetje was geheel ont kleed, hetgeen volgens de Utrechtse officier van justitie mr. Von Meijenfeldt op een zedenmisdrijf zou kunnen duiden. Het kleed, dat het lijkje omsloot, was boven het hoofd dichtgebonden met een touwtje. De slippers, het onderbroekje en blauw-wit gestreepte coltrui van het jongetje waren ook in het kleed gewik keld. De visser vond het lijkje. Toen hij zijn auto op korte afstand ervan parkeerde, zag hij een stukje van het kleed onder het struikgewas uitsteken en ging kijken, waarna hij zijn gruwelijke ontdek king deed. De politie acht het niet onmogelijk dat de dader ter plaatse bekend moet zijn geweest, omdat men niet zo gauw op de gedachte komt iets daar te verstoppen, als je er niet bekend bent. Het lijkje lag in het struikgewas langs een doodlopend zij weggetje van de Kievitslaan. Het vrij afgelegen weggetje staat bekend als scharrellaantje". Bastiaan verliet woensdagmorgen om half twaalf de ouderlijke woning in Amsterdam-Zuid om een vriendje op te zoeken. Het vriendje bleek echter op vakantie te zijn met zijn ouders. Sindsdien was Bastiaan spoorloos. HOUSTON Als de dri nau ten astr< de Apollo-15 vanavond om even na kwart voor tien in de Stille Oceaan plonsen dan hebben zij iets gezien wat geen aardse mens ooit gezien heefl: een maansverduis tering in de ruimte. Tijdens de te- rugweg van maan naar aarde heb- j ben zij verder signalen kunnen op vangen van de mysterieuze „pul- j sars"; naar men vermoedt, ineen stortende sterren, waarin de materie zodanig opeengepakt zit, dat zelfs lichtstralen niet in staat zijn dit verschrikkelijke zwaartekrachtveld te overwinnen. Deze „zwarte gaten" in het heelal zenden nog wel rönt- zenstralen (zeer snelle gammadeel tjes) uit; om zo te zeggen hun ster venskreten. Het zijn deze „kreten", die de astronauten van de pulsars in Schorpioen en Zwaan hebben kunnen opvangen. „Wij zien een kleurenscala van licht grijs tot donkeroranje op het oppervlak van de maan", zo meldde Scott tijdens d« verduistering van de maan, die zij we* keer zo groot zagen dan van de aardt af te zien was. Wat de resultaten van pulsarwaarne- raingen. betreft: de NASA heeft de Sovjet-Unie, waar men zich intensief mei deze objecten bezig houdt, telegra fisch hiervan op de hoogte gesteld. De Sovjet-Unie heeft laten weten dat het observatorium in de Krim aanvullende optische waarnemingen verricht. Bij het voorbereiden van de Apollovlucht is ge bleken, dat de Amerikaanse, Westeuro- pese en Japanse observatoria op het ge wenste tijdstip niet in staat waren aan dit programma mee te werken. Het be staan van pulsars is men pas kort ge leden te weten gekomen en wel door middel van kunstmanen. Intussen suist de Apollo-15 met toe nemende snelheid naar de aarde. Hij zal veertien minuten voor tien op 550 km. van Hawaii in de Stille Oceaan terecht komen. Op de maan hebben de astro nauten aan naar schatting 300 miljoen gulden aan instrumenten, maanjeep, te pletter gevallen maanlander en andere spullen achtergelaten. Aan de Apollobemanning is gevraagd, wat zij zoal aan gevoelens beleefd had den. Als het indrukwekkendste betitelde Scott het maanlandschap vanaf het Hadleygebergte. Hij dacht dat het mo gelijk moest zijn ook moeilijker maan landschappen te verkennen, gezien het' uitstekende werk van de maanjeep. Hij I sprak zich opnieuw uit voor een groter aandeel van wetenschapsmensen bij de komende maanreizen. Het vervelendste moment vond Irwin het moment dat hij vlak voor de t.v. ten val kwam. Dat was toen hij de maanjeep uit de Falcon trok. Belangrijk vond hij de ontdekking dat de wand van de Hadleykloof ge laagd was en het mooiste moment acht te hij de lancering van de aarde „na jaren van wachten en oefenen". Prins Claus bewondert één van de praalwagens van het R ijnsburgs Bloemencorso, dat vandaag van Rijnsburg naar Leiden rijdt. Het 25ste Bloemencorso onder het motto „Agr arisch Nederland presenteert zich" werd gistermiddag door de prins officieel geopend. De praalwagens 13 in totaal. rijden zondag 26 september ook in Keulen. Een aantal wagéns wordt eind oktober nog eens met bloemen opgetuigd voor 'n corso in de Rijnsburgse partnergeméente Hütentahl. BERLIJN-FRANKFORT (DPA) Na de spectaculaire bankoverval op de Deutsche Bank in München, waarbij een van de daders en een gijzelaar werden gedood, zijn gisteren in West-Duitsland enige bankovervallen gepleegd. In Berlijn-Wilmersdorf werd de direc teur van een bankfiliaal gewond door een kogel, die twee overvallers op hem hadden afgevuurd. Het tweetal ging er vandoor met 40.000 Mark. Op hun vlucht namen ze een jonge bankbediende als gijzelaar mee in hun auto, maar na een paar honderd meter lieten ze hem gaan. In Frankfort drongen twee gewapende mannen een bijkantoor van de Commerz- bank binnen, waar ze een bedrag van 30.000 Mark buitmaakten. In Sepeyer, in Rijnland-Paltz beroofden twee gemas kerde en gewapende mannen een spaar bank van een bedrag van ongeveer 80.000 Mark. In Hohenkirchen, in het Westduitse Friesland, roofden drie overvallers met nylons over het hoofd 13.000 Mark. Toen in de kas niet meer dan 2000 Mark bleek te zijn dwongen ze de filiaalhouder hen de sleutel van de brandkast te geven, die ze tot op de laatste cent leeghaalden. Voor ze per auto vertrokken sloegen ze de filiaalhouder neer en trokken de te lefoonkabel stuk. Het ministerie van Buitenlandse Zaken van Beieren heeft bekendgemaakt dat bij een onderzoek is gebleken dat Ingrid Reppel, de 20-jarige bankbediende die bij de overval van woensdag in München als gijzelaar diende en die bij de schiet partij tussen politie en bankrovers om het leven kwam, vermoedelijk door een van de overvallers is doodgeschoten. Bij een lijkschouwing kwamen namelijk kogels te voorschijn die afkomstig waren uit een wapen van een type dat niet dooi de politie wordt gebruikt. De bankrovers hadden echter wel zulke wapens. De auto, die op last van de gangsters was klaargezet, vertoonde twintig kogel gaten, voornamelijk in motorkap en ban den. De scherpschutters van de politie hadden, volgens het ministerie, opdracht om eerst de gangsters buiten gevecht te stellen en vervolgens de auto zodanig te raken dat er niet mee kon worden ge- Volgens het ministeriel is Ingrid Reppel door vijf kogels. Afraakt.' Alle schotwon den zaten In dé linkerkant van haar lichaam. Zij zal in de auto rechts van de bankrover, die twee vuurwapens in zijn handen had. (Van een onzer verslaggevers) HENGELO Akzo Zout Chemie Is van plan de komende jaren stapsgewijs de kwiklozing te beperken tot tien procent van de huidige waarde. Dit blijkt uit een reactie op de gisteren gepubliceerde studieresultaten van dr. P. Hagel en dr. J. Copius Peereboom, waarin werd geconcludeerd, dat de voornaamste bron van kwikverontreiniging in ons land de chloor-alkali industrie van Akzo is. Het be treft de vestigingen in de Botlek, Delfzijl en Hengelo en voort® Natroncheinie in (ADVERTENTIE) KLASSIEKE MEUBELEN DAT IS ONZE SPECIALITEIT. Wij leveren uitsluitend het allerbeste in stijl en kwaliteit. Ook u kunt dit ondervinden als u een keuze maakt uit onze uitge breide collectie Biedemeier, Oud hollands, Queen Anne, Chippen- HOGE WOERD 163 LEIDEN Telefoon 214 0 4 Donderdag koopavond. Roermond. Akzo Zout Chemie wijst erop, dat ir haar genoemde bedrijven kwik als hulp stof wordt gebruikt en dat pas sinds enkele jaren aangenomen wordt dat kwik schade aan het milieu kan toe brengen. Naast de kwiklozing is er ech ter ook een natuurlijke toevoer van kwik naar zee. Omtrent de mate, waarin het industrieel, agrarisch en huishoudelijk gebruik van kwik het kwikniveau heeft verhoogd, is nog onvoldoende bekend. Daarom is het volgens de Akzo niet mogelijk normen aan te leggen voor een (ADVERTENTIE) De week van 9 augustus t/m 14 augustus: Filmvoorstelling: volkenkundige films dakterras 4e etage. Dagelijks 11, 14 en 15.30 uur. Restaureren antieke meubelen (door restaurateur van de Lakenhal) dagelijks 14-17 uur behalve zaterdag) 2e etage Bloemschikken en determineren (door medewerkster van de Hortus) maandag 9 augustus 13-17 uur dinsdag 10 augustus 10-17 uur parterre Modelleren en grimeren van poppen (door medewerkers van het Legermuseum) woensdag 11, donderdag 12 en vrijdag 13 augustus 14-17 uur Demonstratie Delfts blauw schilderen dagelijks 10-17 uur behalve maandag en don- schappelijk onderzoek internationale normen worden gesteld. Zolang een dergelijk onderzoek niet heeft plaatsgevonden blijft onzekerheid bestaan over de toelaatbare kwikspui. Vooruitlopend daarop meent Akzo ech ter dat het kwiklozen beperkt dient te worden. Om dat te bereiken is sedert een jaar een werkprogramma in uitvoering, in overleg met gelijksoortige bedrijven in binnen- en buitenland. Doel is het kwiklozen te beperken. Van de geschatte 80 ton gespuide kwik per jaar is ongeveer 20 ton afkom stig van Akzo. Dit wordt uiteindelijk tot twee ton beperkt. Daar ook nog eens 80 ton kwik vanuit het buitenland via de Rijn aangevoerd wordt, is het effect van de beperking bij Akzo vrij gering. Van de totale huidige hoeveelheid van 160 ton kwik blijft er dan nog 140 ton (ADVERTENTIE) Aanvang en inschrijving: WOERDEN, zaterd. 14 aug. 8 u. nu nieuwe zaal (aparte ingang) van Hotel-Café-Rest. „De EEN HOORN", Utr. str.weg 33, vlak bij Station. PIJNACKER, zond. 15 aug. 2.15 u. NIEUWVEEN, dinsd. 17 aug. 8 u. Zaal Hotel Leliveld. BOSKOOP, woensd. 18 aug. 8 u. Verenigingsgebouw Rozenlaan. OUDEWATER, vrijd. 20 aug. 8 u. Zaal „Uivernest". 14 dagen later beginnen de lessen in Berkel, Aalsmeer, Kudelstaart, Leimuiden, Langeraar en Bode graven. MARTIN VISSER TOP-DANSAVOND Zondag 20.00 uur ANT. CLUBHUIS Dansles: vanaf 22 augustus APOLLO 15 VEILIGE LANDING GEWENST! Lisse en Leiden (Elke zaterdag 8 uur) Leiden: Elke zondag 8 uur 1 Beatzaal -f- 1 Danszaal DANSLES BollenstreekLeiden Inschrijving v.a. 15 Aug. Bij Evert Castelein (Van onze correspondent) LONDEN Gewapende Noordier.sc verzetsmannen hebben gistermiddag in Belfast een dubbeldekker zonder passa giers gekaapt. Zy overvielen de chauf feur en lieten hem achter. Vervolgens reden zü via de Springfield Road, ge legen in de omgeving van de mocilükc katholieke w(jk Falls Road, naar het centrum van de hoofdstad. Onderweg beschoten de kapers een observatiepost van het leger, bezet door twee soldaten. Niemand werd getroffen. Met dit hemelbed op wielen, dat door een verzekeringsmaatschappij als een normale fiets is aange merkt, zijn drie Westfriese jon gens vanmorgen verschenen aan de start van een rit rond het lJsselmeer, waar een week voor is uitgetrokken. De politie heeft tot nu toe geen bezwaren gemaakt tegen het vehikel, dat bij iedere gevaarlijke bocht omslachtig met de lichten knippert. Alleen zal het tijdens de tocht wel even zoeken worden naar bruikbare binnen weggetjes. Voor een rijwielpad is het bed op wielen te breed en voor een viaduct een beetje hoog. Ontwerpers, tevens bemannings leden zijn Theo Koopman 16 jaar, lts'er), Louis Schilder (17 jaar, lts'er) en Jan Ruyter (16 jaar, hbs'er). Aan de basis van hun bizarre constructie stond een een voudig, doch degelijk en eerlijk geconstrueerd één-persoons bed. Daaraan werden zeven fietsen ge koppeld. Twee vooraan om mee te sturen en twee achteraan om voor de aandrijving te zorgen. Op de twee achterste rijwielen verrees een opbouw van weer twee fietsen die zullen zorgen voor de over brenging van de mankracht op het achterwiel. De heren zitten bijna twee meter boven de grond hun noeste trapwerk te verrich ten. De stuurman heeft het, zeggen ze, het gemakkelijkst. Comfortabel gezeten op een aangepaste keuken stoel drijft hij het voertuig over (Van o e correspondent) LUIK De 24-jarige Henri Lothaire kan weer lachen. Vyf maanden nadat een cirkelzaag zijn linkeronderarm compleet afzaagde, begint hy langzaam maar ze ker weer een tintelend gevoel te krygen in zyn vingers. Dit is het resultaat van de opzienbarende operatic, die uitgevoerd werd door de In Heerlen geboren Luikse arts D. Ilonoré en zyn collega Lcjcunc. Het bewijs van vooruitgang: Henri heeft onlangs van dr. Ilonoré toestemming ge kregen om een weekeindje naar huis te gaan. De in het Ardennendorpje Ambly woon achtige Henri Lothaire: „Ik kan het eigenlijk nog steeds niet geloven. Mijn hele onderarm is eraf geweest. Hoe de dokters het voor elkaar gekregen hebben, snap ik nog steeds niet, maar mijn arm leeft weer. Over een paar maanden zal er weer alles mee kunnen doen Het ongeluk waarbij Henri zijn arm verloor, gebeurde vijf maanden geleden. Bij zijn dagelijks werk in een houtzagerij maakte hij een val en kwam met zijn arm in een draaiende cirkelzaag terecht. De arm werd afgezaagd en belandde op de grond van de werkplaats. Collega's verbonden het overgebleven stukje arm, de rest werd in doeken gewikkeld en samen met Henri naar het ziekenhuis in Marehe gebracht. Telefonisch contact met prof. Lejeune van de universiteits kliniek in Luik maakte duidelijk hoe er misschien nog redding mogelijk was. Wanneer de arm zo snel mogelijk in een onderkoelde fysiologische vloeistof ge dompeld werd, zou dr. Lejeune, specia list in de experimentele chirurgie, pro beren de arm eraan te naaien. In ijl tempo werden arm en Henri naar Luik vervoerd, waarna een team van acht artsen, onder wie vijf chirurgen en twee anesthesisten, gedurende zeveneneenhalf uur onafgebroken bezig waren met het aannaaien van de arm. Prof. Honoré zei vijf maanden geleden: „Pas begin augus tus zullen we weten of Henri in de toe komst volledig van zijn arm kan profi- HERFORD (DPA) Een partU dia manten ter waarde van 2,2 miljoen gul den is onderweg van Herford in Wesl- Duitsland naar Amsterdam spoorloos verdwenen. De diamanten zijn op 21 juni door een Amsterdamse bank per post in twee verzegelde pakjes aan een bank in Her ford gestuurd. De bank zond 30 juli de pakjes ongeopend naar Amsterdam te rug omdat de opdrachtgever de bestel ling niet kwam afhalen. De politie is er nog niet in geslaagd de opdrachtgever op te sporen. In Amsterdam trof men in de pakjes stukjes lood aan in plaats van diamant.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1