W ielerselectie riep twijfels en bedenkingen op Achtervolgingstitel stemde Den Hertog ontevreden JAN JANSSEN MAG IN WERELDKAMPIOENSCHAP STARTEN Hordenrecoi d Karin Balzer Iff fff f "if ftf'if °Pen schaakstrijd Atletiekploeg met weinig illusies naar Helsinki Zeilduo Van Essen wereldkampioen m (VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1971 AMSTERDAM De Wielerbond heeft voordat de wereldkampioenschappen beginnen, nog wel wat werk te verzetten bij het definitief samenstellen van de ploegen. Toen de coaches en leden van de sportcommissie gisteren gereed waren met de keuzes voor baan en weg, bleven er verschillende tragen, b.v.: wordt het aantal amateurstayers uitgebreid tot drie of blijft het twee? tVie moet er afvallen voor de ploegenachtervolging. Er kwamen vijf namen ^tp tafel en dat is één teveel. Vie rijdt de 1 km-tijdrit: Van Doorn of Balk? Welke coureurs gaan uit de groep die aangewezen werd voor de ploegen- ijdrit op de weg? )e lijst van amateurs voor de individuele wedstrijd bestaat uit negen man, kunnen er zes starten: welke drie blijven aan de kant? Op 13 augustus dienen de antwoorden egeven te zi.in, want dan sluit de ischrijvingstermijn. In die tijd moeten nkeie nationale en internationale wed- trijden de oplossingen geven. In elk eva! zo belooft de KNWU wor de ploegen eind volgende week efinitief vastgesteld. Naast vele open posten, staan ook nkeie gesloten hoofdstukken. De prof- loeg op de weg is definitief samenge- "d, maar roept vragen op. Waarom Janssen erin? Jan Janssen, die zich laatste tijd niet schaamde om bij ritische zelfonderzoeken Vast te stellen zijn grote lijd echt voorbij is. Na goed voorseizoen legde hij zich de eperking van kleinere wedstrijden op. verzoende zich met de wetenschap, jaren niet tegen te houden zijn en eind van zijn carrière dichtbij is. iet wereldkampioenschap. Al le een- oudige -en zelfs zeer bedenkelijke ver- laring van bondszijde: ,,Jan Janssen al zich zeker terugtrekken als hij zich iderdaad niet sterk voelt. Daar kennen hem goed genoeg voor". Een uit- angspunt, dat bepaald niet getuigt van heldere kijk op keuzebeleid. Ln dit erband ook mag men bedenkingen tegen de aanwijzing van Harrie Is bijvoorbeeld Tino Tabak iv eens iemand die men theore- isch de ploeg mocht venvachten, te - zoveel slechter? Of Leo Of Wim Prinsen? „Jansen is seter", zégt de KNWU en tovert een fnvitfje met criterium -uitslagen tevoor- ?n alsof dat de enige maatstaf moet Maar: er is niets meer aan te de ploeg staat vast Tot de zeker- I ehoort onder andere ook de >plc-eg voor de weg die in de logelijke bezetting gaat: zes eisjes. Wat de serie twijfelachtigheden be- eft: geld staat daarbij centraal. Geld Is het gaat om het uitzenden van een teur-stayer. „We hebben een egroting en daar gaan we niet boven", zegt sporlcommissie-voorzitter W. van Steenbergen nadrukkelijk. „En de KNWU is geen rijke bond", stelt hij er voor alle duidelijkheid bij. De uitzen dingen van amateurs en profs voor weg en baan, kosten de wielerbond zo'n f 65.000,—, Grote zorg Grote zorg van wegcoach Middelink, was de Zeeuwse wielerbelofte Cees Priem die eerder al liet weten weinig te voelen voor deelname aan de ploe gentijdrit, het onderdeel waar Joop Middelink altijd zoveel werk van maakt. „Priem", zei Middelink vorig jaar in Leicester, „wordt mijn grote man voor het wereldkampioenschap van 1971. Dan bouw ik de ploeg rond hem Bedenkelijk kijkend, verhit Baarle en Arie van Vliet (var wereldkampioenschappenHet rietal kon de en we krijgen een van de sterkste teams uit de laatste jaren". Maar Priem wil niet en zijn motief is er één. dat niet onbekend voorkomt: „Het past niet in mijn schema". Teneinde raad reisde Joop Middelink afgelopen week naar de ronde van Rijnland Palts 'om Priem tot andere gedachten proberen te brengen. Priems antwoord na een dag bedenk tijd: „Vraag het maar aan mijn ploeg leider, Piet Liebregts" Terug in Neder land, gebeurde dat via sportcommissie- voorzitter Van Steenbergen. Liebregts' reaktie: „Nee". Ook de Zeeuw Peet Verschuur, vertrouwensman van Priem, besliste negatief. Pas toen het baankampioenschap het middernachtelijke uur naderde, nam Joop Middelink onverwachts een beslis sing. Hij schrapte Priem uit het rijtje van serieuze kanshebbers voor een plaats in de ploeg. Aanleiding was een gesprek met Piet Liebregts, die tegeno ver Middelink verklaarde, dal Priem onder geen voorwaarde mee mag naar een ploegentijdrit in Sint Moritz. die als laatste selectie geldt. PETER HEERKENS Ploegen (Vai sportredactie) BERLIJN De Oostduitse atlete Ka- n Balzer heeft gisteravond bij wed- rijden in Oost-Berlijn het wereld- en uropese record 100 meter horden iherper gesteld. Zij liep een tijd van 12.6 seconden, et oude record stond sinds 20 septent er van het vorig jaar op naam van de oolse Terese Sukniewicz met 12.7 sec. arin Balzer evenaarde op 25 juni van it jaar reeds deze tijd. AMSTERDAM Blij. maar niet te vreden. Fedor den Hertog, was streng voor ziehtzell' en met op de achter grond de "Wereldkampioenschappen mocht hij dat ook wel. Hij stcJile zijn kandidatuur voor de achtervolging in Vaarhese. maar verbond gisteren op d e laatste dag van de nationale baankampiocnschappen voorwaar den aan die beslissing die mede tot stand kwam, door inmenging van de KNWU-leider. Fedor den Hertog zou in de finale om dc landstitel achter volging (tegen Roy Schuiten) 4.55 moeten rijden om ee/i uitzending ligszins te rechtv; .58.7. die iigen. Het wijtende Spanjaard Sota ieidt in golf titelstrijd ZANDVOORT Met een nieuwe re- ordscore voor de Kcnnemer Golf Club 67 heeft dc Spanjaard Ramon Sota e eerste dag de leiding genomen bij internaitonaal open golfkampioen- p. Na het einde van de ronde ston de volgende cijfers op Sola's kaarl: 3-3-4-3-4-4-4-3 is 31 en 4-4-4-4-4-4- is 36, tesamcu 67 slagen. De panjaard won vijf jaar geleden het nicrnalionaal kampioenschap op dc- tlfde baan. Hij wordt gevolgd door de Argentijn lorentino Molina (68), de Australiër rahaih Marsh, de Spanjaard Balleste- "s (beiden 69) en de Britten James R. Thomson en John Cook en de Span aard Jaim Gallardo (allen met 70). De erste Nederlander in het veld van 120 pelers is Bertus van Mooie (Wittem) ronde van 73. Hij staat op een edeelde 21e plaats. Toch maakte Fedor den Hertog me teen na die matige finalerace uit. dat hij tijdens het wereldkampioenschap op dit nuhimer wil starten. Na een late avondvergadering ging de KNWU daarfrtee akkoord. „Ik zal," opperde Fedor den Hertog voor de keuzeheren aan tafel gingen, „toch veel moeten oefenen. Echt, het was niet best." Na vijf ronden ging bij hem de vaart er uit in zijn "finalewedstrijd tegen de onbekende Roy Schuiten wiens voor keur de weg geldt, maar die het op de best eens wilde proberen. Hij bleek talent te hebben, maar zijn gebrek aan ervaring overheerste in het Olym pisch stadion. Met wat meer routine zou hij Fedor den Hertog misschien hebben kunnen verslaan, want toen hij twee ronden voor het einde voluit ging rijden, kwam hij zo sterk terug dat het verschil uiteindelijk slechts 0.4 seconde bedroeg. Zijn inschrijving voor de achtervol ging betekent dat Fedor den Hertog op drie nummers uitkomt tijdens het wereldkampioenschap want hij staat ook genoteerd voor de 100 kilometer ploegentijdrit en het individueel kam pioenschap. Te veel van het goede.' „Welnee'.'^ vindt Den Hertog, „als je de vormen hebt, maakt het niks uit. Bo vendien kan ik baan en weg best combineren. Vanmorgen ben ik om te trainen van Ermelo op de fiets naar hier gekomen. Door de stromende re gen. Ik bedoel maar. mijn aandacht richt zich bewust op beide". Verbazing Hampstead te sterk voor cricketelftal LONDEN Het Nederlandse cricket Mal heeft gisteren in Londen de ont- tegen een sterk Hamsteadè erloren met zeven wickets. Zwa- inval zorgde voor een onderbre- 'Jn. nadat het eerste Nederlandse wi- )or 22 runs was gevallen, na de "rvatting viel liet tweede voor 30. ®»nkzij een betrouwbare 50 not out JU één zes en zes vieren van M. van en een snel gescoorde 36 van aPtain A. Bakker sloot het Nederland- e team op 151 voor vijf. gescoord in '2 minuten. Dc Britten hadden 105 "inuten over om deze score te Snaren of te overtreffen. Tegen het bcwlen van Derogee en Burki [erloor Hampstead de eerste drie w voor slechts 47 runs, een goede 'anR schakelde Manasseh op 83 uit. eek en Captain Norris sloegen echter resterende 70 runs in 34 minuten lijeen. Peck°56 n.^°Df6W.KNorris"w/'n. ^0.°' R. Derogee 2 voor 38, C. Burki I voor 38 en P Een wegrenner met baanverdiensten was tot ieders verbazing ook Ben Janbroers, achtervolgingscollega van Den Hertog bij de profs. Jan broers versloeg in de finale Piel Hoekstra, daarmee voor de grootste verrassing van de dag zorgend. Hoek stra immers verdiende zijn sporen als achtervolger, Janbroers deed dat werk voor het eerst. Hoekstra ook trainde drie weken lang intensief in het sta dion, Janbroers liet zich gistermiddag pas inschrijven toen hij ontdekte dal er zo weinig deelnemers waren, en dal het al gek moest gaan. wilde hij er geen geldprijsje aan over houden. Met een regelmatige temposlag voer de hij Piet Hoekstra („Ik snap niet wat het was. het ging niet") af als kampioenskandidaat. Droef maakte de verslagen Fries de balans op. „Nou ik geen kampioen ben geworden, kan ik wel stoppen met wielrennen. Voor mij is er volgend jaar geen beginnen aan zonder titel. Ik denk dal vandaag mijn carrière geëindigd is." Een ander profkampioenschap kwam terecht bij Lein Loeveseijn, die zich. daar twijfelde bij voorbaat niemand aan. de beste sprinter toonde. Hij ver sloeg in de finale Peter Kisner twee maal zeer duidelijk. Bijzonder spectaculair was de vijftig kilometer, die een verdiende zege voor Klaas Balk uit Badhoevedorp oplever de. Samen met Fedor den Hertog had Balk halverwege deze koers de basis gelegd voor een geslaagde vlucht, waarin Gerrie Knetemann, Wim Al- bertsen en Gerard Kamper meegin gen. Balk liet zich niet verrassen. Hij was attent bij elke demarrage en had tenslotte weinig moeite om te win-' Het slotstuk van de baankampioen- schappen, de 100 kilometer van de profstayers, die een zege voor Cees Stam opleverde, deed meer stof op waaien dan verwacht was. Eerste aanleiding daartoe was een enorme blunder van de Utrechtse gangmaker Noppie Koch, die voor deze gelegen heid door Piet de Wit was gecontrac teerd. Toen Cees Stam. een serieuze aanval op de op kop rijpende De Wil inzette, overschatte Koch de kracht van zijn rolrijder. Hij draaide de gas hendels helemaal op en merkte pas dat hij De Wit kwijt was, toen die al een halve baan achter lag. Dit inci dent kostte De Wit een achterstand van twee ronden. Zijn rol was toen uitgespeeld. Stam werd daarna alleen nog bedreigd door Jaap Oudkerk, die in de laatste tien kilometer tot vier Oudkerk had n de Antillen had Suri name eerder al met 32 verslagen en hel Nederlandse elftal, voor het meren deel samengesteld uit spelers die vorig jaar voor de UEFA-jeugdploeg (1618 jaar) uitkwamen, had de Antillen met 20 verslagen. Tijdens de wedstrijd NederlandSuriname deed zich een in cident voor. Een aantal Surinaamse toe schouwers. die ontevreden waren over de leiding. gaven de Antilliaanse scheidsrechter Leonardo tijdens de rust een pak slaag. Ook KNVB-official Jack van Zan en Jan Terlow, voorzitter van Papendrechl, die de scheidsrechter pro beerden te beschermen, deelden in de klappen. In de kleedkamer lukte het Leonardo, die Nederland voor rust twee strafschop pen had gegeven, maar net een naar binnen geworpen bierfles te ontwijken. Op verzoek van de Surinamers werd de tweede helft van de wedstrijd geleid door de Nederlandse scheidsrechter Jan Keizer, die was begonnen als grens- Hartoch leider in Harry Jansen (Westzaan) 6.42.1 (6.35.9). j (Van onze speciale verslaggever) HELSINKI De mogelijkheid dat Nederland op de Europese atletiek- kampioenschappen in Helsinki (van 10 tot en met 15 augustus) zonder medailles zal terugkeren, is bijzonder groot. De Nederlandse atletiek heeft dit jaar bij de heren weliswaar een duidelijke vooruitgang ge hoekt, maar dat is vooral in de breedte gebeurd. Het wegvallen van Maria Gojnmers en Ilja Keizer, die door een reeds plaats gevonden gezinsuitbreiding dit seizoen niet actief zijn geweest, heeft bij de dames een leemte veroorzaakt, die nog lang niet is opgevuld. Reële kanshebbers op eremetaal zijn er in het geheel niet meer. Ook Wilma van den Berg, in Athe ne nog goed voor een bronzen me daille. behoort niet tol de favorie ten. En dat niet alleen vanwege de blessure die ze opliep tijdens de drielandenwedstrijd Nederland- Frankrijk-Roemenië en die haar noopte de training enkele weken le slaken. Ook al zou de Udense vol komen Jit en zonder trainingsach terstand die is trouwens niet zo groot, want atleten doen het een paar weken voor een belangrijke evenement toch altijd wat kalmer nen. dan had zij toch niet in de strijd tussen de totsprintsters, van wie de Oostduitse Renale stecher waarschijnlijk zowel op de 100 me ter als op de dubbele afstand zal zegevieren, kunnen meedoen De pupil van Jacob Dikken heeft na de Europese titelstrijd in Athene geen vorderingen meer gemaakt, waardoor een nieuwe generatie, groot in getal, haar is voorbij ge gaan. Op de Europese ranglijst van dit seizoen is Wilma v. d. Bergop Je 200 meter een gedeelde negende plaats terwijl zij op de 100 meter met haar tijd van 11.4 (0.2 secon den boven haar eigen nationale re cord) een nog bescheidener positie inneemt: een gedeelde 15de plaats. Een finaleplaats is daarom voor haar al een mooi resultaat. Een plaats bij de eerste acht. maar dan in de achterhoede, lijkt ook het hoogst bereikbare voor Micp van bijna 18 meter op eenzame cord van 5038 punten zal moeten prolongeren om haar achtste plaats op de Europese ranglijst te bevesti gen. Joke van der Stelt (op de 1500 meter) en Els van Noorduyn. die in Nederland met een beste prestatie van bijna 18 meter on eenzame hoogte staal, maar in Helsinki een rits Oosteuropese dames voor zal moeten laten gaan. De overige da mes zullen in het stuk niet voorko men. De meeste van de negen he ren vertrekken ook zonder preten ties naar het land van de duizend vaardiging een aantal atleten is opgenomen, dat in de verste veile geen internationaal peil haalt. Zo hebben de tiénkampers De Nobr- lander, Nusse, en Smeman geen schijn van kans op een acceptabele klassering. Hooguit kunnen zij hun persoonlijke records, en De Noor- lander misschien hel Nederlands record van Eef Kamerbeek, breken. Bovendien is niet aannemelijk dat zij hun prestaties in een jaar zo opschroeven dit ze met uitzichten op redelijk succes naar Münehen komen. De uitzending van de hoog- springsters Annemieke Bouma en Marjan Ackermans is al even on begrijpelijk. Het is zeker niet on denkbaar. dat zij de kwalifikatie niet eens doorkomen. Internationale ervaring op laten doen was voor de KNAU het mo tief een grote ploeg naar de Euro pese atletiekkampioenschappen te sturen Een goed uitgangspunt. Er zal alleen niet zo veel van terecht komen, want de begeleiding van trainers (slechts twee: Cees Koppe laar en Jaap Noordenbos) is mini maal. En juist degenen die nog maar weinig belangrijke evenemen ten hebben meegemaakt moeien hun eigen trainer missen. Dal is (enfrfa <t Een uitzondering moei i worden voor Bram Wassenaar en Sjef Hénsgens'. Beiden staan hoog genoteerd op de middenafstand. Van Bram Wassenaar, die ideale trainingsmogelijkheden heeft hij werkt op het N.S.F.-sportcentrum Papendal mag verwacht worden dat hij hoog eindigt. Sneller dan de Amsterdammer, die in Aarhus hel nationale record in een biizonder snelle race op 3.39.1 bracht, zijn dit jaar alleen de Italiaan Arese (3.36.3), de Zweed Högberg (3 37.3). de Fin Vasala (3.38.6) en de Frans man Dufresne (3,38.9) geweest, ter wijl de Oostduitser Hase dezelfde tijd als de A.A.C-er voor zich liel afdrukken. In theorie staat Sjef Henseens er nog gunstiger voor. want zijn beste prestatie is dit seizoen alleen over troffen door de Russen Arzanov en Ivanov en de Westdiiitser Tiimmler, van wie de laatste niet zal deelnemen aan de kampioen schappen. Dat Hensgens op hel er- eplatform zal verschijnen. IHkt echter onwaarschijnlijk. Het valt zelfs te betwijfelen of hii in hp< spoor van de eersten finisht. Hij heeft namelijk na het breken van het nationale record van Wasse naar steeds tijden geproduceerd die aanmerkelijk boven deze voortref felijke verrichting liggen. KNAU-voorzitter Frans Jutte stel de bij de bekendmaking van de .ploeg, die later nog aangevuld werd, dat er een milde selectie was oegepast. Hii heeft volkomen lijk, de sultaten. Met het oog op de Olym pische Spelen van volgend jaar. is het ook wel iuist dat er peen al te strenge schifting heeft plaatsge vonden. Vreemd is het daarbij ech ter wel dal in de Nederlandse af- SJEF HKNS^ENS bijvoorbeeld hét geval mei 400 me ter-loopster Marian Burggraaf, het Almelose meisje dat peilsnel naar voren is gekomen, maar een groot tekort heeft aan internationale wedstrijdroutine. Bondscoach Ben Kusmic, die de loopsters op de 400. 800 en 1500 meter onder zijn hoede heeft, over dit probleem: „ik zeg het niet voor mezelf. Ik hoef niet zo nodig naar Helsinki. Nu kan ik fijn een paar dagen vakantie ne men. Maar mi in atleten hebben mij nodig. Zij hebben praetisch geen ervaring. En dan hebben ze juist steun nodig. Nu zij die moeten missen kan dat schelen in de pres taties. Er zijn natuurlijk wel een paar andere trainers, maar daar hebben ze niet zoveel aan. Ik heb hol zelf meegemaakt in Athene. Uiteraard probeer je iedereen te helpen waar dat mogelijk is. Maar je staat toch dichter bij je eigen atleten dan bij de anderen. Als het je eigen atleten niet zijn, gaat het niet van binnenuit. Je kunt je dan nooit voor honderd procent ge- Ncderland zal dus on het snorticve vlak weinig opzien baren. De mo gelijkheid dat de Oranje-equipe op een andere wijze van zich zal doen spreken, is niet uitgesloten. Een rel in de ploeg zit er altijd in. Immers, de topsport-con tact commissieleden hebben en bloc geprotesteerd tegen het niet meer aceeptcren van Hans van Enkhuizen, door chef d'équipc Frans Koomcn. en een aantal van hen heeft het vertrouwen opgezegd in onder meer de trainersraad en Hoornen. Mieke Stefk zit in dc T.C.C. en maakt deel uit van de Nederlandse ploeg. HEIN BROOTHÜIS DIEREN Hartoch heelt zijn serie I goede resultaten in het open schaak kampioenschap van Nederland voortge- zet met een overwinning op Dekker. Na de tweede ronde van de finale- groep (de schakers speelden eerder \ijf ronden in kwalificatiegroepen) voerl Hartoch het veld aan OOSTENDE De Nederlandse zeilers Van Essen hebben gisteren het wereldkampioenschap in de 470-kIasse veroverd. Het Nederlandse duo won gisteren op de Noordzee voor Oostende de vijfde wedstrijd en eindigde in de zesde en laatste race op de tweede plaats achter dc Fransen Follen- fant-Follenfant, die als tweede in het klassement eindigden. De uitslagen van de wedstrijden, die meet. 2 Peter Vollebregt, 3 Dick Coster, j gisteren weiden gevaren, zijn. vijfde 4 Richard Lovett GB. 5 Martin Korswa- wedstrijd: 1 Van Essen-Van Essen Ned., gen. 2 Vollebregt-Vollebregt Ned., .3 Laborg- j Ongeldig De nog t /einig kri verdringe Zesde wedstrijd: 1 Follenfant-Follen- fant Fra., 2 Van Essen-Van Essen, 3 punt uit I Demartial-Demartial, 4 Devillard-Devil- I lard Fra., 5 Hauert-Heins WD1. Eindklassement: 1 Van Essen-Van finale- EEssen 24.7 punten. 2 Follenfanl-Fol- houien- i lenfanl 25,7, 3 Demartial-Demartial -o" van 58'7' 4 Vóllcbregt-Vollebregt 61, 5 An- wvogel drieu-Gallu de la Barrière Fra. 68.7. 7 te.'i!nlV berkhoven-Werkhoven Ned. 74. 10 De zijn: derde wedstrijd: 1 Arie Breur Meyer-Van Oeveren Ned. 93.4 punten Henk Trouw. 3 Frits Smits, toch 6' wedstrijd: 1 Erik Lugtenburg. •an van Voor Enkhuizen is gisteren de derde j chard Brown GB, 3 Arie Breur. wedstrijd gevaren vcor het Nederlands! Klassement na vier wedstrijden: I viiri. kampioenschap in de solo-klasse. De Arie Breur 13.7, 2 Trouw 20 2 Smits uitslag was: 1 Paul de Jonge van Eile- I 27.7. de wedstrijd, die 's middags van start ging, werd ongeldig ver klaard, omdat de boeien niet tijdig wa ren geplaatst De stand na drie wedstrijden is: 1 Peter Vollebregt 6 punten, 2 Paul de Jonge van Ellemeet 8.7, 3 Dick Coster 11.4. 4 Richard Lovett GB 24,0. 5 Mar tin Korswagen 48.0 punten. Voor de solo-week werdén de derde De uitslagen

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7