POLITIEOPTREDEN IN MÜNCHEN FEL AANGEVALLEN Teleurstelling in Kamer over bouwprogram Veroordeling van Oz-redacteuren veroorzaakt woedende protesten Gevaarlijke misdadiger ontsnapt „China heeft middelgrote raket MELLEMA LASTIG VOOR BIESHEUVEL Vrije boeren willen wettelijk kamprecht „Olive" brengt vernieling in Japan VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Politiemanni et gijzelaarster Ingrid MÜNCHEN (Reuter) De politic van Miinchcn heeft haar optreden verdedigd tegen dc overvallers van de Deutsche Bank. die twee miVjoen mark eisten in ruil voor vrij; 'ng van vier gijzelaars, en een ongehin derd vertrek. Een van de gijzelaars, de 20-jarige bankbediende Ingrid Reppel, werd bij het vuurgevecht tussen politic! en overvallers zo ern stig gewond dat zij later in een ziekenhuis is overleden. De andere drie bleven ongedeerd. Ook een van de overvallers kwam bij het gevecht Hoofdcommissaris Manfred Schreiber kreeg op een persconferentie een spervuur van scherpe vragen van de journalisten te beantwoorden. Hij zei dat de kogel die Ingrid Reppel trof „waarschijnlijk" uit het vuurwapen van één der gangsters afkomstig was. Experts moesten de kogel ech ter nog onderzoeken en er zcu een lijkschouwing worden verricht. Ver wacht wordt dat het optreden van de politie, dat een van de gijzelaars het leven kostte, voor de Beierse autoriteiten nog wel een onaange naam staartje zal krijgen. Ook de Beierse minister van Bin nenlandse Zaken, Bruno Merk, trachtte het politie-optreden te rechtvaardigen. Het besluit daartoe was dcor zijn ministerie, het hoofd van het openbaar ministerie en de politie gezamenlijk genomen, zei hij. Het openbaar ministerie verklaarde evenwel, dat de nolitie opdracht had alleen te schieten als het leven van de gijzelaars geen gevaar liep. De gangsters, gewapend met machine pistolen, verschansten zich woensdag vlak voor sluitingstijd in een filiaal van de Deutsche Bank in een bui tenwijk van München. Hun eisen. die zij telefonisch aan het hoofdbu reau van politie opgaven, waren» Uvee miljoen mark in baar geld, een auto en ongehinderd vertrek. Zij waarschuwden dal zij zonder meer zouden schieten en de bank opblazen als men hen zou misleiden. Voor een explosie hadden zij twintig kilo dynamiet bij zich. waarvan zij ten bewijze dat het ernst was een kleine hoeveelheid naar buiten lieten bren gen. De politie gaf aan hun eisen toe op voorwaarde dat zij de vier gijze laars, drie vrouwelijke bankbedien den en de kassier, eerst zouden vrij laten. Inmiddels was het geeiste geld in een zak aan de gangsters over handigd. Die reageerden echter niet op de eis van de politie de gijzelaars omstreeks tien uur 's avonds los te Rcnd middernacht kwamen de twee overvallers naar buiten, elk een ge boeide vrouw als schild voor zich uil duwend naar de auto die met geo pende deuren door de politie was klaargezet. Plotseling spuwden van alle kanten politiewagens kogels in de richting' van de gangsters en hun gijzelaars. Een van de mannen, Ge- org Rammelmayer. trok Ingrid Rep pel in de auto, waar beiden door kogefls getroffen in elkaar zakten. De andere gangster vluchtte, zijn men selijk schild met zich meetrekkend, naar het bankgebouw terug. Politie mannen bestormden vervolgens on der een hagel van kogels de bank, waaruit korte tijd later de tweede overvaller, de 24-jarige Dimitri To- derov. naar builen werd gesleept. Hij had een schotwond in een schou der. Rammelmayer overleed op weg naar het ziekenhuis. In verscheidene Münchense dagbladen is kritiek ge leverd op de politie omdat deze heeft Ingrid Reppel (20), de gijzelaarster die als schild werd gebruikt en in het vuurgevecht tussen gangsters en politic zo zwaar werd gewond dat zij later overleed. geschoten in plaats van haar belofte na te komen dat zij niets zou doen dat het leven van de gijzelaars in gevaar kon brengen. Twee bekende Münchense strafpleiters zijn van mening dat de politie „te schiet graag" heeft gehandeld en dat men de gangsters had moeten toegeven tot de gijzelaars in veiligheid waren geweest. Zij zeiden dat degene die de opdracht lot schieten gegeven heeft verantwoordelijk is voor de dood van de 20-jarige Ingrid Reppel. Kranten hebben in München een opiniepeiling verricht waaruit blijkt dat 90 procent van het publiek het optreden van de politie afkeurt. LONDEN (ReutCr-DPA) Een van de m eest controversile „zedenproces- sen" van de laatste jaren in Engeland is geindigd met wilde scènes na de veroordeling van dire „underground"- journalisten tot gevangenisstraf. De re dacteuren Richard Neville (29), James Anserson (33) en Felix Dennis (24) Ure gen respectievelijk vijftien, twaalf en negen maanden wegens publikatic van obsceen materiaal in hun tijdschrift OZ. Bovendien gelastte de rechter de uit wijzing van Neville, een Austx-aliër, zo dra deze zijn straf heeft uitgezeten. De uitgevers van het blad werden veroor deeld lot 8600 gulden boete en betaling van de proceskosten, tot maximaal 10.000 gulden. Voordat hij werd wegge leid zei Neville tot rechter Michael Argyle: „Uw generatie lijkt met alle welwillendheid te luisteren, maar is in feite doof." Een jongé vrouw werd de rechtszdal uitgezet toen ze schreeuwde: „Ik protesteer tegen deze vonnissen. Het is schandalig." Buiten de Old Baily drongen honder eden jongeren op, die ironisch de nazi- groet brachten en spreekkoren aanhie ven als „vrijheid, vrijheid", en „God save Oz". Een woordvoerder van de nationale i-aad voor burgerlijke vrijhe den betitelde de vonnissen als „bax-baax-s en wraakzuchtig met de nadruk op wraakzuchtig". Het rumoer speelde zich af om een speciale aflevering van Oz, het zoge naamde scholierennummer, dat vorig jaar wei-d gepubliceer en in beslag genomen. De redactie had scholieren uitgenodigd in hun vakantie zelf een (Van rslaggevers) EINDHOVEN Het Nederlandse po litic-apparaat maakt op het ogenblik jacht op de als zeer gevaarlijk bekend staande 21-jarige II. van L. uit Eind hoven. die uit een verpleeghuis is onl- De man werd 8 juni gearresteerd tijdens een vuui-gevècht met de Eind- hovense politie, waarbij hij het onderspit moest delven voor 15 met karabijnen bewapende agenten. Van L. zag toen kans, alvorens hij door een kolfslag van een karabijn buiten gevecht werd ge steld, één van de agenten aan het been te verwonden. Na zijn arrestatie werd Van L. om medische redenen opgeno- Gisleravond, bij het avondeten, kwam hel verplegend personeel tot de ontdek king dat Van L. verdwenen was. De ontsnapping brengt extra-werkzaamhe den met zich mee voor het de laatste dagen toch al zwaar belaste korps van de Eindhovense politie. Van L. heeft namelijk divei-se malen te kennen ge geven een Eindhovense rechercheur le willen vermoorden. BIJ BURGEMEESTERSWONING Eindhovense agenten boos over wachtlopen (Vun een onzèr verslaggevex-s) EINDHOVEN In de laagste regio nen van het Eindhovense politiekorps heerst grote ontevredenheid. Tussen al le drukke werkzaamheden door moeten elke nacht twee agenten posten bij het huis van burgemeester Witte. Zoals eer der bericht staat deze gezagsdrager op het lijstje van de „Rode Jeugd" als cèn van de personen tegen wie zij wel eens op gewelddaden zouden kunnen over gaan. Ook de hoofdcommissaris van de Eindhovense politie en een jonge poli- tie-inspecteur genieten de speciale be langstelling van de jongelui. De hulzen van de beide politiefuncti onarissen worden speciaal bewaakt. De kritiek van de agenten richt zich vooral tegexx de manier waarop zij het burge meestershuis dienen te bewaken. Van half tien 's avonds tot half vijf in de morgen moeten twee agenten in de bosjes vopr de ambtswoning posteren, slechts bewapend met een dienstpistool en een portifoon. Zij mogen hun plaats niet verlaten en worden tijdens hun wacht niet afgelost. nummer van het blad met. een mini mum aan redactioneel toezicht samen te stellen. Het resultaat was een bonte pop-, seks- en drugmengeling die hiel en daar schokkend werkle en lot een gei-echtelijke vervolging leidde. Wekenlang botsten in de Old Bailey twee werelden met een totaal verschil lende opvatting over de vraag: „Wat is obsceen?". Steeds weer spraken ver- j dachten en getuigen als hun overtui- i ging uit: „Obsceen is \och niet de vrije uitbeelding van seksualiteit in Oz.. obs ceen is veel meer een oorlog als die in Vietnam; obsceen zijn de schildering en verheerlijking van wreedheid en on menselijkheid". Van de andere kant werd afkeer geuit over „het ongei-emde gebruik van vulgaire taal" en de fel- erotische afbeeldingen. De rechter be sliste: Oz was obsceen. De veroordeel den gaan in hoger beroep. Nadat de vonnissen waren bekendge maakt kwam het voor de Old Bailey tot heftige -demonstraties van enkele dui zenden jongeren, die onder het uitvoe ren van indianendansen een op een rechter lijkende pop verbrandden en rechters en advocaten uitjouwden, die vanuit de ramen op het schouwspel neerkeken. De politie voerde charges uit en ar resteerde tien demonstraten. De presi dent van de rechtbank werd onder poli tiebescherming naar zijn auto ge bracht. In het Lagerhuis wekte de strengheid van de vonnissen protesten. Elf socialis tische afgevaardigden en het Noordierse Lagerhuislid Bernadette Devlin dienden een motie in, waarin wordt geconsta teerd, dat de veroordelingen „een wraakneming zijn van de gevestigde De drie veroordeelde redacteuren: van links naar rechts James Ander son (34), Felix Dennis (24) en Richard Neville (29). WASHINGTON POST: WASHINGTON (D.P.A.). De Wash ington Post zegt in Amerikaanse rege ringskringen te hebben vernomen, dat i China een rakel voor de middel- rote afstand gebruiksklaar heeft. Er iden doelen in de Sovjet-Unie, Japan Formosa mee kunnen worden bestookt. Via Amerikaanse verkenningssatellie- ten zou zijn vastgesteld, dat er tegen de twintig van zulke raketten staan opge steld. Zij zijn voorzien van atoomkoppen. Het Amerikaanse ministei-ie van De fensie houdt er rekening mee, aldus het blad, dat China midden '1972 raketten heeft, die een reikwijdte hebben van 3200 km. De eerste intercontinentale raket zou China in 1973 gebruiksklaar kunnen hebben. Progressieve volkspartij komt er vast (Van onze paiiementaire redactie) DEN HAAG PvdA-leitler Den Uyl laat er geen twijfel over bestaan, dat hij het ontstaan van een progressieve volkspartij uit samensmelting van PvdA, D'66. PPR en eventuele anderen j wenselijk blijft vinden. Op uitnodiging j van WD-fractievoorzitter Wiegel ver- I duidelijke de oppositieleider gisteren in de Kamer zijn uitlatingen Iti een arti- kei in het Hollands maandblad. Nederlandse gokautomaten naar Moskou r verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het woningbouwprogramma van de regering houdt niet in, dat er in 1975 minstens 137.500 woningen gereed zullen komen. De op positieleiders Den Uyl en Van Mierlo hadden hierover een uitspraak uit gelokt van premier Biesheuvel. Deze laatste gal" uiteindelijk toe, dat ervan uitgegaan wordt, dal er 137.500 woningen „in aanbouw genomen" zou den worden. De oppositie wil het regeerakkoord zo lezen, dat in 1975 ook werkelijk 137.500 woningen worden geproduceerd. Het in aanbouw nemen betekent dat het genoemde aantal woningen pas twee jaar later wordt gerealiseerd. AR-fractieleider Aantjes nam het op voor de regering. De minister van Volkshuisvesting is volgens hem alleen verantwoordelijk voor de uitgifte van bouwvergunningen en hoeft de feite lijke bouw van huizen niet zelf in de hand. „Als de oppositie het akkoord zo leest, dat er in 1975 137.500 wonin gen worden gebouwd", aldus dc heer Aantjes, „dan is dat hetzelfde als aan premier Biesheuvel vragen om volwas sen kinderen te verwekken Om on dit punt toch duidelijkheid le verkrijgen kwam de oppositie met twee moties. In de eerste werd de regering gevraagd het akkoord zo uit te leggen dat de 137.500 woningen ook wei-kelijk worden gebouwd. In de tweede motie werd de regering ge vraagd onomwonden te verklaren dat de financiering van de woningbouw zal worden veiliggesteld als stagnatie, zou dreigen en het bouwprogramma niet zou worden gehaald. In zijn reoliek zei premier Biesheuvel, dat het kabinet zich niet garant kan stellen voor liet gereedkpmen van het gewenste aantal woningen. „Hel is ons ernst met de voorrang van de woning bouw, maar uitzonderlijke situaties zouden een voorbehoud kunnen zijn om het bouwprogramma niet helemaal Van de regeringspartijen stelde vooral CHU-fractieleider Mellema zich uitex-st kriteik op. Opvoering van het woning bouwprogramma wordt door ons als een zware taak gezien. Zonodig zal het rijk meer geld beschikbaar moeten stellen als het grotere bouwprogramma niet wordt gehaald. De beide moties werden tenslotte verworpen, doordat de regel ingspartijen tegen stemden. De mededelingen van premier Bies heuvel over de verslechterde financiële, positie van het rijk hebben in de Kamer veel onrust verwekt. Drs. Den Uyl voelde zich hierdoor „grotendeels belazerd". Premier Biesheuvel zei dot niet te begrijpen, waarop de heer Den Uyl reageerde. „U bevrijdt mij niet van het gevoel opgelicht te zijn. Op het kritieke moment dat hot regeer akkoord werd gesloten, zijn belangrijke gegevens aan oppositie en regerings partijen onthouden". Het kabinet-De Jong had hierover eerder de noodklok moeten luiden. De oopositie eiste meer gegevens over de slechte begrotingsuitkomsten. Die zullen echter Das bekend gemaakt wor den bij de indiening van de Miljoenen nota op de derde dinsdag in september. Ook nu weer stelde CHU-fractieleider Mellema zich het meest kritisch op. .We spelen hier geen verstoppertje. We zijn vandaag wat wiizer geworden, maar nog niet veel". Voorts zei KVP-1 eider Veringa graag meer duide lijkheid hierover te hebben. In tegen stelling tot de oppositie bleken de rogex-ingspartijen tenslotte bex-eld tot het uitkomen van de Miljoenannota geduld te hebben. Drie moties van de oppositie, waarin de bezwaren tegen de bezuinigings plannen waren neei-gelegd, werden ver worpen. BERGEN OF ZOOM Een s Kok- en speelautomaten van een brick uit Bergen op Zoom zal enige dagen te pronk staan in Moskou, om de M,oskovietcn te laten zien men zich zoal kan vermaken. Van 10 lot 31 augustus wordt in bet Gorky- recreatiepark een tentoonstelling inge richt van ,.recreatie-apparatuu)r". waarvoor speciaal bedrijven uit heel Europa zijn uitgenodigd. Een opvallende verschijning tijdens de debatten in de Tweede Kamer was gisteren het. nieuwe Kamerlid voor de WD, mevrouw drs. JV. SmiUKroes. Zij droeg een maxi-japon. Daarin schreef Den Uyl, dat hij de eex-stkomende vier jaar de progressieve volkspartij nog niet zag komen. Met name de heer Wiegel probeerdg deze uitspraak aan te grijpen om. menings verschillen tussen PvdA en D'66 aan het licht te brengen. Den Uyl: „Er moet binnenkort.- over de vorming van de progi*essieve volks partij gesproken gaan worden. Er is geen sprake van, dat ik van de wense lijkheid van zo'n partij zal afzien. Wel is het mogelijk, dat' er vex-schil is in de verwachtingen over het tempo waarin zo'n partij zal onstaan. Scheiding van tafel en bed tussen PvdA en D'66, waarover Wiegel spreekt, is er dan ook niet. De verhouding tussen ons is UTRECHT (ANF) Reeds meer dan 300 boeren zijn voorstander van hel vry kamperen op hun bezittingen. Dit blijkt uit een telegram aan de ministerraad, dat de stichting Vrye Boeren gisteren verzonden heeft. De stichting dringt er in dit telegram op aan, het kamperen bij de boeren le legaliseren. Duizenden Nederlanders, aldus het telegram, genieten x-eeds van het kam- pei-en bij de boeren. Heo is een nieuwe vorm van recx-eatie. waardoor herziening van het recx-eatiebeleid gewenst gewor den is. „Politie-overvallen op vrije cam pings moeten taboe verklaard worden. In een toelichting zei SVR-voorzitter, W. A. van den Berg uit Meerkerk, dat de woorden Van premier Biesheuvel mooi klinken, „maar het komt nu aan op daden". De heer Van den Bex-g, kan zich moeilijk voorstellen dat premier Biesheuvel (zelf oud-boer) geen begrip zal pobx-engen voor de vex-langens van de rond 300 boeren-beheerders van vrije campings. Er moet snel wat gebeuren, vondt dc heer Van den Berg. Want „we kunnen niet blijven leven met de drei ging van politie-oveiwallen". TOKIO (AFP) De typhoon „Olive" die de westkust van Kioesjoe heeft ge teisterd, hesft aan 36 mensen het leven gekost, 27 worden nog vermist en 188 raakten gewond. Deze cijfers heeft de Japanse politie bekendgemaakt. Meer dan 340 huizen werden vernield, de meeste als gevolg van aardverschuivin gen. Meer dan 10.000 huizen in het rampgebied staan onder water. Al het verkeer met het gebied van Kioesjoe is gestremd.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5