De tonnendans zwemballon in rond de Boskoop Raid on Rommel' Scheurend dekzeil kost nu ruim half miljoen meer dan verwacht bioscopen in LEIDEN Vervaardiger: „Het zijn geen scheuren LEIDSE COURANT Or zwemballon n Boskoop- Toen al geloofden velen er nie BOSKOOP „Boskoopse ballon weer gescheurd". Een berichtje uit de krant van dinsdag. Zo op het eerste gezicht nauwelijks belangrijk. Maar in feite schuilt daarachter een niet vermoede historie. Even lang als vermoeiend. Het is de geschiedenis van een zwembad. Het zwembad van Boskoop. Een ih alle opzichten vol strekt uniek bad in een alledaagse Zuidhollandse ge meente. Dat is een opvallende combinatie. Het contrast wordt nog scherper als blijkt dat het niet alleen gaat om een uniek maar ook nog een peperduur zwembad. Toen men het plan van stapel liet lopen werden de kosten geraamd op 300.000. Nu, twee jaar later, hoopt men uit te komen met 200.000. Een opzienbarend ver schil. Dit wordt het verhaal van de tonnendans rond de zwemballon van Boskoop. Octaaf van den Buys beheert. Een goede bekende in Bos koop. want Octaaf is de maker van de ballon. Hij is de man die van de Swimming Pool Supply and Construc tion Corporation vorig jaar de op dracht kreeg eens naar Boskoop te gaan en daar voor een overkapping van het zwembad te zorgen. Van den Buys ging naar Boskoop, bekeek de situatie, nam de maten en ging, terug in Antwerpen, ijverig aan het werk. Gelukkige dagen Dat waren gelukkige dagen. Iedereen was blij. Het gemeentebestuur van Boskoop, omdat men voor niet al te veel geld het zo zeer gewenste over dekte zwembad hcd. De NV De Schel de. het overkoepelend orgaan van de bovengenoemde Swimming Pool Cor poration, omdat het zijn artikel nu ook in Nederland verwezenlijkt zag en Octaaf van, dep. Buys .tenslotte, omdat hij een flinke order' oh porte feuille had Van den Buys tvas gistërerf- weer te rug in Boskoop. Niet meer zo opge wekt als aan het begin van zijn Hol landse missie. Hij was met zeven van zijn mensen een scheur in het zeil van de ballon aan het repareren. Oh nee. een vergissing. Het is geen scheur, maar een losgeraakte naad. De ballon scheurt niet. Men wil er in Boskoop niet van horen. Ook Van den Buvs niet. ..Kijk", zegt Octaaf met een wazige glimlach, „dat zit zo." Er zijn in dit bad een paar niveauverschillen. Het diepe bassin is drie meter boven het ondieoe gelegen en daardoor kunnen we de spanning op de ballon niet overal gelijk krijgen. De druk op sommige naden is dan ook te groot en daardoor raken ze los. Prestigekarwei Octaaf glimlacht. ..Begrijpt ge nu dat het geer. scheuren zijn? Wij hebben echter ook wel even achter de oren gekrabbeld vóór we aan dit karwei begonnen. Zoiets als hier. zo'n grote overkapping en dergelijke hoogtever schillen, was nog nooit voorgekomen. Daarom wilde de concurrentie, het Duitse Krupp-concern, er ook niet aan. Zij hebben van het Boskoopse gemeentebestuur geëist dat de ver schillen zouden worden opgeheven. Dat kon echter niet verwezenlijkt worden. Toen hebben wij de opdracht aanvaard. Het was voor ons eigenlijk Van scheuren tuil men niet horen m Boskoop. Toch zal men eraan moeten, getuige deze foto van de ballon, enkele maanden geleden. kalende, een soort uitdaging. Niet iedereen zou dit geval aangedurfd hebben." Van den Buys maakt er zich maat niet al te druk om. Hij erkent wel dat het allemaal zuivere kosten zijn, die hij op deze manier maakt, maar een strop kan hij het toch niet vinden. ..Als de wind gaat liggen strijken we de ballon en dan is het zaakje in een paar dagen voor elkaar." Intussen verblijft hij met zijn mensen in een hotel, koeltjes de balans opmakend Intussen ook zit Boskoop natuurlijk wel weer met een gesloten zwembad en bovendien ligt op het stadhuis een onkostennota van f 800.000,--. Een trieste zaak voor een weliswaar niet noodlijdende, maar toch ook niet al te rijke gemeente. Vragen De vraag rijst natuurlijk waarom men tot een dergelijk experiment met alle risico's van dien besloot. Het ant woord ligt. hoe raar het ook mag klinken gezien het verdere verloop van de affaire, in het vlak van de financiën. Enkele jaren geleden sloot de gemeente Boskoop namelijk een leasing-overeenkomst van een miljoen gulden. Daarvan zou men een drietal projecten moeten verwezenlijken. Een van die drie was het zwembad. Toen men echter aan het bouwen van een zwembad toe was. bleek er van het miljoen niet genoeg om een ïnstruc- tiebad (dringend noodzakelijk in Bos koop) te bouwen. Nu wilde het geval, dat er in Boskoop wel een onoverdekt zwembad was, dat met een beetje goede wil tot een instructiebad omge toverd kon worden. Op de een of andere manier stuitten baron Van De- dem en zijn medewerkers op een bal- lonoverkapoing. Niet in Nederland, maar in België. Enthousiast keerden zij naar het kwekersdorp terug. Bos koop zou zijn overdekte instructiebad krijgen. Met een zeiltje. „Hoe staat het Ter herinnering: de datum waarop dit alles speelt is 12 juni 1969. Een jaar later, mei 1970. is er nog niets ge beurd getuige de vraag die het raads lid Steens in dé vergadering van 22 mei stelt. De vraag luidde:,.Hoe staat het met de ballon?" Antwoord van burgemeester baron G. W. van De- dem:,.Maakt u zich geen zorgen, er worden." In mei 1970 is men nog niet verder gekomen dan het aanleggen van fun dering en dergelijke, hetgeen een be drag van f225.000 gaat kosten. Twee maanden later vragen B en W aan de raad een extra-krediet beschikbaar te stellen van f 187.500.—. Zij doen dit omdat de voorbereidingskosten hoger zijn uitgevallen. Gevoegd bij het kre diet van f385.000 (dat al verleend was) komt het totaal voor de ballon op f 572.000.—. Voor de eerste maal komt de volks vertegenwoordiging in het verweer. De getallen duizelen voor de ogen en langzamerhand begint bij een enke ling het besef te rijzen dat een onder neming als deze wel eens te zwaar op het Boskoopse budget zou kunnen gaan drukken. Men zou er eventueel wel van af willen. Tenminste, dat zegt het raadslid Geleynse. Hij is er een voorstander van op de oude schreden terug te keren. „Deze" exploitatie", zegt hij „is niet verantwoord." Het toenmalige raadslid Van den Dool, nu wethouder, belast met o.a. de bouw van het zwembad, vraagt in diezelfde vergadering wat Boskoop aan de NV De Schelde moet betalen als de over eenkomst wordt afgezegd. Ook de heer Bier vindt dat het alle maal een beetje gek gaat worden. Hij stelt voor de ballon in godsnaam dan maar te handhaven, maar alleen het diepe bassin te overkappen. Het voor deel hiervan zou zijn dat het niveau verschil zou worden opgeheven. Het woord is dan aan baron G. W. van Dedem. burgemeester van Bos koop. Hij verzet zich tegen het afzeg gen van de overeenkomst. Weliswaar staan er volgens de burgemeester geen bijzondere voorwaarden in het contract, maar hij vindt het logisch dat de NV een tegenprestatie ver langt. „En", zo zegt hij „die zal niet gering zijn. Wij kunnen dus eigenlijk beter op de ingeslagen weg doorgaan. Dit is toch een goed perspectief, mijne heren. Bedenkt u eens wat een in structiebad anders zou kosten. Dat zal zeker in de buurt van de f 800.000,— komen." Het voorstel-Bier vindt ook geen ge nade in de ogen van het gemeentebe stuur. Men is van mening dat het overkappen van alleen het diepe bas sin geen enkele zin heeft, omdat daar- lijk wordt gemaakt. door het instructiezwemmen onmoge- De raadsleden blijven zich echter ver weren. De heer Geleynse vertrouwt de tien jaar garantie niet helemaal. Zijn wantrouwen wordt de lop inge drukt middels de zwart op wit verkla ring van het concern. Er rest dan alleen nog de kritiek op de manke menten aan het zeil. die zich zouden kunnen voordoen. Ook hier is het antwoord geruststellend. „De overkap ping is nauwkeurig bestudeerd. Er zijn deskundige adviseurs geraad pleegd die tot de conclusie zijn geko men dat de risicofactor tot een mini mum beperkt is." Tot zover burge meester "an Dedem wiens verklaring in flagrante tegenstelling is met het geen onderaannemer Van den Buys over de aanpak van de zaak zei. Klaarblijkelijk is het aanbrengen van de ballon van een uitdaging-met-kans- op-mislukken in 1969 geworden tot een risicoloze onderneming in 1970. Er wordt nog een bok geschoten tij dens deze vergadering. De burgemees ter geeft twee verschillende tijdstip pen. waarop de ballon komt. Eerst zegt hij augustus, later oktober Hij corrigeert zich niet. ook de raad rea geert niet. Nieuw krediet De ballon komt echter niet in augus tus. Wat er wel komt is een nieuw krediet. Het totaal wordt nu iets meer dan f 600.000,--. De heer Hoogendoorn vraagt maar weer eens waarom het Richard Burton als kapitein Foster (links) ir. In ,.Raid on Rommel" is slechts plaats voor e> oorlogstactiek. Henry Hathaway toont slimme Engelse oorlogszet en veel bloed LIDO In veel opzichten is re gisseur Henry Hathaway erin ge slaagd een boeiend oorlogsverhaal bekwaam te verfilmen. „Raid on Rommel" laat zien hoe de Engelsen midden in de tweede wereldoorlog het Duitse bewind in Noord-Afrik» een hak zetten, hetgeen grotendeels slaagt maar waarbij de twee sleutel figuren in dit spel het leven laten. Een groepje Engelse krijgsgevange nen moet door de Duitsers worden overgebracht naar een kamp bij To- broek. Op reis door de brandende Libische woestijn stuiten zij op een verlaten Engelse pantserwagen met drie dode inzittenden. De chauffeur, kapitein Alec Foster, lijkt in verre gaande staat van uitputting te ver keren. maar in werkelijkheid is dit de eerste stap ter verwezenlijking van een vooropgezet Engels plan om uiteindelijk Rommels reusachtige kustgeschut bij Tobroek te verplette ren. De geallieerde vloot zou zodoen de gemakkelijk door kunnen stoten cm de troepen in Noord-Afrika hulp te bieden. Volgens plan wordt het gevangenen- transport aangevallen door een paar Engelse gevechtsvliegtuigen, waarna kapitein Foster zijn slag slaat en de Duitse bewakers overmeestert. In gewijzigd tenue gaat de tocht nu verder. Het eerste succes van Foster is het opblazen van Rommels enor me benzineopslagplaatsen, zodat de Duitse pantserdivisies worden lam gelegd. Daarna voert de tocht naar de kustbatterijen, waar die ten koste van veel bloed worden geëvacueerd, behalve Foster en zijn rechterhand Tarkington.... Hathaway heeft niet de fout gemaakt bmslachtig te worden. Keurig heeft hij zijn beelden gerangschikt en er een overzichtelijk geheel van ge maakt. Met Richard Burton als hoofdfiguur is hij er ook in geslaagd goed spel te tonen. Burton steelt de show en toont zich op zijn best, wanneer hij machteloos op een duinrand zijn missie ziet voltooien. Aan het voortdurehde rijden met legerwagens door de hobbelige Libi sche woestijn heeft Hathaway een fijn effect gegeven door deze beelden ook „hobbelig" te filmen. Voor de rest is zijn kleurengebruik ronduit zeer goed, zelfs grotendeels bepalend voor de sfeer in deze oorlogsfilm, die bij ons een goede indruk achter liet. IN HET KORT TRIANON: „MASH" (18) reprise. Dag. „Al Capone". STUDIO: „Ss f De^bloedkelder" on Rommel" (14) Dgg. 2.30 7 1.15 m. zondag 2.30 4.45 7 en 9.15 u bad nog niet dicht is. Antwoord: „We moeten de details nog bespreken. Maar dat is op het ogenblik niet zo'n ramp. Het is toch prachtig weer." Ook in oktober is er aan de situatie nog niets veranderd. Het besluit valt dat het nu toch wel voorjaar '71 zal worden voordat het overdekte zwem bad een feit is. Op 14 december gaat nog wel even het kostenbedrag om hoog, dat wordt dan f 669.850,--. Dit bedrag wordt nog verhoogd doordat men het bad herhaaldelijk heeft moeten sluiten waardoor de in komsten terugliepen. Een andere oor zaak van het stijgen der kosten is het feit dat er telkens mensen van de dienst gemeentewerken nodig waren om het werk aan het bad te begelei- We zijn over deze zaak gaan praten met de verantwoordelijke wethouder, de heer P. van den Dool, lid van de Partij van de Arbeid, in de Boskoopse raad samen met D'66 de fractie Bos koop 2000 vormend. De heer Van den PoolmaakJ de i ------- Vijftig. Hij heeft een Öreesspor, hééft een grijs pak aan en een oveVhemd van dezelfde kleur. Zijn beroep is mandenmaker. Hij be- wordt met voortvarendheid aan ge werkt. Binnen niet al te lange tijd zal met de voorbereidingen begonnen steedt veel tijd aan zijn wethouder schap. Hij is de aangewezen man om de ballon-story te vertellen omdat ba ron G. W. van Dedem op vakantie is. Mankementje De wethouder staat niet te trappelen om zijn relaas te doen. „Wgarom moet er nu naar aanleiding van dat man kementje van deze week een verhaal geschreven worden over de ballon- kwestie. Ik zie dat niet. Ik wil trou wens graag even stellen dat de ge meenteraad eenstemmig achter ons staat. Vraagt u maar. U zult het Vooral de gewone man in Boskoc die het gegoochel met grote, getallen machteloos volgt e steeds geen deugdelijk zwembad h« zien verschijnen. Ook de mer nauw bij het zwemmen betrokk zijn, zijn niet zo tevreden. Badmeester Tamming: „Het is redelijk druk geweest, zo'n 1.500 per dag gemiddeld. Het manko is ter dat de echte topdagen er meer zijn. Dat komt omdat die balt er niet af gaat. Dat zou eigenlijk moeten maar het is er tot nu toe van gekomen." De mensen die wij op straat aanklai pen maken een beetje een fatalis sche indruk, het kan hen blijkba niet eens meer zo veel schelen, zei er, dat was mevrouw Van Horst: „Ach meneer, luistert u Ze hadden voor mij twee openluel baden mogen aanleggen voc centen. Dit ding deugt niet. Het Is benauwd. Als je niet constant in water bent is het niks. Effe langs kant gaan zitten is er helemaal r I'll ))M 4 Weet u wat het is? Ze moesten w nodig zo'n bad hebben. En waaronj Dat vertellen ze ons niet. Ik weet oo! Sommige Boskoopers gniffelen over tonnendans rond de zwemballon. Aii dere spreken er schande van. En nil ten onrechte, want uit de voorgeschiij denis van deze affaire blijkt duidelij dat het gemeentebestuur zich vraag: Waarom heeft de gemeente Boskoop zich aan dit experiment ge waagd. U wist toch van de risico's om dat het Krupp-concern daarom de op dracht weigerde? Van den Dool: „Krupp? Hoe komt u aan die informatie? Uit welke bron heeft u dat? Ik weet daar niets van. ik zal het moeten opzoeken. En wat die risico's betreft: ook als je iets conventioneels doet loop je risico's. Het heeft bij ons niet voor niets zo lang geduurd. Dat hebben we speciaal gedaan om alle risico's te vermijden. En toen in mei de overkapping er was traden er nieuwe tekortkomingen aan het licht. Het plan was om in septem ber de hele zaak in de revisie te doen. Het voordeel van het defect van deze week is dat nu alles grondig nageke ken kan worden. Echt bad Vraag: De totale kosten bedragen nu 800.000 gulden. Voor dat geld had er ook een echt instructiebad gebouwd kunnen worden. De ballon gaat maar Van der Dool: Hoe komt u aan dat bedrag van 8 ton? Volgens mij is het zes ton. Het is mij een raadsel hoor. hoe u daar aankomt. En het moet trouwens niet zo overtrokken worden Natuurlijk, er is een behoorlijke kre dietoverschrijding geweest, maar daarvoor hebben we nu een heel bad. We kunnen polowedstrijden organise ren en zo. En bovendien, kunt u zeg gen wat de waarde van een instruc tiebad is na tien jaar? Ik niet, ik weet niet of die wel zo veel hoger is dan die van een ballon. Tenslotte heb je aan een instructiebad ook altijd onderhoud." spel waren. Van den Dool: „Hoor eens, daar kan ik weinig over zeggen. Wat de NV De Schelde aangaat, weet ik daar hele maal niets van en wat ons betreft: acht, ik ben niet zo'n prestigemannetje. De anderen? Ik weet het niet. Dat moet iedereen voor zichzelf maar uit maken." Laatste vraag: Kan Boskoop deze Ias- Van den Dool: „Ik dacht het wel. Wij hebben altijd een sluitende begroting gehad. Misschien nu niet, maar daar kan ik nu nog niet zoveel over zeg gen." Tot zover de Boskoopse wethouder P. van den Dool. Tot zover eigenlijk ook deze hele zaak. Boskoop zit er mee. heeft vertild aan de ballon. Men hee! zich te weinig rekenschap gegevt van de grote risico's rond dit exper ment, dat nu financieel gezien uit hand is gelopen. Men heeft zich kei nelijk ook niet of althans onvoldoend laten informeren en adviseren doe onpartijdige deskundigen op het gc bied van ballonconstructies. Dat nu zijn tol. Het trieste daarbij is het gemeentebestuur van Boskoop di blijkbaar niet inziet. Getuige de op merking van Baron van Dedem eir vorig jaar in de raad, toen hij bij h< zoveelste extra krediet zei: Dit kredie is alleszins aanvaardbaar geklonkei Nu krijgt men (begrijpelijk) het ide< dat er maar met gemeenschapsgelde wordt gesmeten. De klok is niel terug te draaien. Boskoop zit as zwemballon vast. Voor de Boskoops raadsleden moet deze affaire wel les zijn om voortaan de voorstelle van Baron Van Dedem en zijn medf bestuurders nauwkeuriger en scher te bestuderen dan in de kwesti rond de ballon is geschied. NIEKJAN V. KESTEREN Grote deelname aan volksspelen in Rijnsburg RIJNSBURG De festiviteiten Rijnsburg trokken ook gisteren veel be langstelling. Voor het tonnetje steke hadden zich 116 deelnemers aangemeld De prijswinnaars waren: Jan van dei Eykel en Nel de Mooy, L. Hcemskerl en Floor Bol. Nel en Gert Zwa Krijgsman en M. van Iterson. Jan di Mooy en W. Heemskerk, B. Heemskcrl en J. van den Eykel. Voor het boegsprietlopen hadden ziel 106 mensen aangemeld. De eerste prii was hier voor C. Zwaan, de ander prijzen voor H. Oudwater, J. de' Moov P. Kralt, J. de Winter en P. Verheij. I> stoelendans ging niet door vanwege c: televisie-uitzending over Rijnsburg, di- in het dorp een kijkdichtheid van 10 procent had. 's Morgens waren de stra ten op hun versiering beoordeeld, de lange straten won de Kanaalstraat bij de korte de Irissenstraat. Do dal werd besloten met een lampionop tocht. WARMOND Morgen wordt Warmond weer oud papier, vodden opgehaald door de harmonie St.-Matthi as. De baten zijn voor het uniformen-

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4