mening Speeltuinwerk in Zuidwest door vernieling bedreigd Prins Claus opende bloemencorso Opbouw in Groenoordhal in volle gang Volksdans festival eist veel van werkers achter de schermen Miljoenste zwemmer dook in Poelmeer Besturen van verenigingen verontrust Stank leidt opnieuw tot vragen aan B. en W. Leidse woningzoekenden liggen achter hij personeel universiteit Rijnsburg toonde bloemenexport van vroeger en nu LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN Er moet nog heel wat gebeuren voordat de Groenoordhal zijn poorten kan openen om de bijna 80(1 mensen te ontvangen die er een heel weekeinde gaan doorbrengen. Er wordt dan ook erg hard gewerkt om alles voor vanavond klaar te krijgen. Met twintig mensen, gedeeltelijk personeel van de Groenoordhal en van de NEVO, is men bezig de verschillende onderde len van het decor op te bouwen. Met een ervan, het theatertje HAI- WADDOE-WAI, dat in het restaurant komt, is men klaar. De ramen zijn aan de kant van het parkeerterrein wegge stopt achter vrolijke tekeningen en in het midden van het restaurant is een klein, laag podium gebouwd waarop de zangeressen en buitenlandse solisten zullen optreden. Ook de pantomime- groep treedt in dit theatertje op. Met de verdere aankleding van de hal is men nog druk bezig. De ruimte waar de vrouwelijke deelneemsters aan het festival moeten slapen is al wel afgezet, maar de bedden moeten nog komen. Ook de geïmproviseerde eetzaal voor de buitenlandse groepen is klaar. In het rechtergedeelte van de hal, tegen over het self-servicerestaurant komt een enorm terras met vele kleurige parasols en zitplaatsen. De ruimte die dan nog overblijft wordt ngenomen door de kraampjes van de oud-Hollandse- markt, de corsowagens en het theater, waarin duizend mense kunnen zitten. Ook de speelplaatsen liggen in dit ge deelte van de hal. Maar voorlopig staat er van al deze dingen nog erg weinig en is men in de Groenoordhal nog hard aan het bouwen. „Natuurlijk eist het heel wat van het personeel", vertelt exploitant De Haas „maar toch zijn dit soort festiviteiten het zout in de pap. Het is weer eens wat anders dan het gewone routinewerk van veemarkten en sportwedstrijden. Je kunt dat soort dingen natuurlijk niet missen, maar dit er tussen door is toch wel erg leuk. Ook voor het personeel geloof ik. Ze moeten natuurlijk kei- en keihard wer ken. Maar als we weten dat er een gebeurtnis als deze op stapel staat dan steken we met het hele hele personeel de koppen bij elkaar en praten alles goed door. Een soort geestelijke voorbe reiding eigenlijk. Die geestelijke voorbereiding is voor het bedienend en ander personeel dan ook wel nodig. Onder hen zijn mensen die dit weekeinde van hun huis alleen maar hun bed zullen zien. Zij beginnen vrijdag om vier uur 's morgens met de voorbereidingen voor de veemarkt, en houden zondag met wecen op. Zondag als alle deelnemers vertrokken zijn be gint voor een gedeelte van het perso neel pas dé echte grote taak. Opruimen en schoonmaken. Ook de mensen voor de bediening krijgen hun handen vol dit weekeinde. Zij verzorgen de maaltijden voor de 250 buitenlandse deelnemers. Het is een he le prestatie om deze in de betrekkelijk kleine keuken van de Groenoordhal klaar te maken. Maar ze zullen het wel redden, deze mensen achter de scher men. Ze hebben al de nodige ervaring opgedaan bij festiviteiten als de LEI- DATO en Zeskamp. Dp stoelen in de Groenoordhal staan al klaar, het publiek voor het internationale volksdansfestival kan komen. Waterpaalzitten Het paalzitten is weer in aantocht. Groot feest voor Louis v. d. Meer. Ik vind zoiets wel aardig opgebouwd. Maar nu komt het. Ten eerste geven de 20 mensen, onder wie 3 dames en 17 he ren, een show voor Louis v. d. Meer. Maar wat doet Louis v. d. Meer? Hij geeft geen premie meer aan degene die het langste blijft zitten. Vorig jaar kon dat wel. Denkt Louis v. d. Meer echt aan het spreekwoordMaak van het nat geen vuilnisvat? Mijn idee is, dat Louis v.d. Meer allen publiek wil trekken voor de drankjes en de versna peringen. Premies die vorig jaar toege zegd zijn, zijn niet aan de kampioen uitbetaald. Alleen de f 500.die Louis v. d. Meer had uitgeloofd, heeft de kampioen gekregen. En de tweede winnaar had net zo veel. Waarschijnlijk, omdat dat Volgens mij en velen moet ieder een premie krijgen naar verdiensten. Want zij maken de show. Tenslotte wens ik, dat Louis v. d. Meer en zijn Trekvogels zonnig weer hebben en veel sterkte. A. de J. (Roelofarendsveen). Trimactie op strand Noord wijk slaat aan NOORD WIJK De trimactie die sinds begin juli op het strand in Noord- wijlt wordt gehouden blijkt een enorm Tot nu toe hebben al meer dan 4500 badgasten aan het trimmen deelgeno men. Met name voor het volleybal is tijdens het trimmen grote belangstel ling. Reeds 130 teams zijn op het strand tegen elkaar uigekomen. OEGSTGEEST De 14- jarige Peter van der Dop, uit de Mauritsstraat te Leiden keek gistermorgen bijzonder verrast, toen hij bij zijn bezoek aan het zwembad „Poelmeer", door een ontvangstcomité werd opgewacht. Peter was dan ook geen gewone zwemmer. Hij was de Hij as de duik kwam nemen. Hij zorgde daardoor voor een belangrijke mijlpaal in de nog korte geschiedenis drie seizoenen van het zwembad. Burgemeester T. A. J. Eysinga, wees in een toespraak op de re creatieve functie, die Oegstgeest als randge meente 'van Leiden ver vult. Hij overhandigde Peter, die regelmatig in Poelmeer zwemt, een boe- kenbon en een badhand doek. Van de voorzitter van de zwemvereniging „Poelmeer" ontving Peter een geschenkbon. Dit jaar zijn meer dan een kwart miljoen bezoekers door de hekken van Poelmeer ge gaan, in 1970 waren dat er 372.760 en in 1969 362.568. LEIDEN. De speeltuinvereni gingen „Aktief" van de archi- tectenwijk en „Zuid-West" uit de componistenbuurt, zijn ernstig verontrust over de vernielingen, die stelselmatig in hun speeltuinen worden aangericht. In een schrij ven aan de raad der gemeente Leiden verzoekt de secretaresse van „Aktief" medewerking voor het plaatsen van een nieuw hek werk rondom de tuin. Mevrouw E. P. van Daalen-Ouwer- kerk, secretaresse van „Aktief", schreef de raad naar aanleiding van een geza menlijke vergadering van de besturen van haar vereniging en van de buurt vereniging „Zuidwest", die in juni ge houden werd. In die vergadering kwam de bezorgdheid over de vernielingen sterk aan het licht. De speeltuin van de vereniging „Ak tief" is omgeven door een hek, dat wel de kleinste kinderen verhindert naar buiten te lopen, maar dat te laag is om niet met gemak door de opgeschoten jeugd „genomen" te worden. Aan twee zijden van het complex zijn grote gaten in het hek. Ze zijn al verschillende keren hersteld, maar het blijkt dat het speeltuinterrein op een „doorgangsweg" ligt, waarlangs sommige jongelui bij voorbeeld naar het zwembad „De Vliet" trekken. Maar niet alleen ondervindt men last van jongelui die op hun weg naar elders het terrein oversteken. Toen de glijbaan van „Aktief" met inbegrip van de entourage hersteld werd, is er een hekwerk met nieuwe stijlen geplaatst langs de omloop naar het hogere platform en werd een begin gemaakt met het aanbrengen van een geplastificeerde laag op de glijbaan zelf. Dat betekende een flinke uitgave voor de speeltuinvereniging. Maar nog tij dens de werkzaamheden richtten jonge lui vernielingen aan de glijbaan aan. Het speeltuinbestuur is er zich aldus mevrouw Van Daalen van bewust dat een hoog hek om de tuin een minder fraai gezicht zal betekenen, hoewel het opgaande groen .langs de speeltuingrens veel van het hek zal maskeren. Bij het aanbrengen van een nieuw hekwerk is het dringend gewenst dat zowel het clubgebouw „De Klinker" als de speeltuin naar het voorbeeld van de speeltuin „De Vijf Hoven" aan de Hoflaan gescheiden ingangen krijgen. Het speeltuinbestuur meent zelfs dat anders het plaatsen van een nieuw hek geen zin heeft. Het tekent daarbij nog aan dat bewe zen is, dat het plaatsen van lage hek werken helaas niet efficiënt is. Hoewel mevrouw Van Daalen meent dat „Zuid-West" de raad nog wel op eigen gelegenheid zal benaderen, merkt ze alvast op: „Mochten de hier genoem de wensen niet op korte termijn gerea liseerd worden, dan bestaat de indruk dat het bestuur van de speeltuinvereni ging Zuid-West niet langer verantwoor delijkheid kan nemen voor haar werk, hetgeen uiteindelijk zou kunnen bete kenen dat een stuk bloeiend speeltuin werk ten gronde gaat." Daarom vraagt de vereniging „Ak tief" of de gemeenteraad deze zaak als urgent wil beschouwen. Het schrijven ging vergezeld van een lijst met 83 handtekeningen van ouders uit de ar- chitectenwijk. LEIDEN Een „ijzeren paard", negen ton zwaar, daalde gistermiddag neer op de binnenplaats van het stedelijk museum „De Lakenhal". Het beestje, door het lange staan in het spoorwegmuseum te Utrecht wat stram in de botten, dreef niet op eigen vleugelen, zoals Pegasus. Het hing in de stroppen van een forse kraan. De machine zal op de binnenplaats van het Leidse museum fungeren als trekker voor de tentoonstelling „100 jaar Openbaar Vervoer in en om Leiden", die er de komende weken gehouden wordt. De locomotief, afkomstig uit het spoorwegmuseum te Utrecht, was op een diepladder van de firma S. A. van Leeuwen uit Leiden naar de Oude Singel gebracht. Daar werd hü door een kraan van de firma Van Marwijk over de muur gezet. Het spectaculaire karwei leverde weinig moeilijkheden op: de loc legde het verheven traject in minder dan een half uur af. DWARS DOOR 15 SLOTEN Koe vluchtte naar vertrouwd weiland terug SASSENHEIM Melkhandelaar Arnold van Rijn uit de Linde laan, die z'n vroegere beroep van veehouder niet kan vergeten, houdt er altijd nog een paar koeien op na. Zo heeft hij thans in de Floris Schoutenpolder tegen de Sassenheimse vaart een drietal vetweiers lopen, waarvan er nog één steeds melk blijft geven daar de pinken van een andere vee houder, die in hetzelfde weiland lopen, bij de koe blijven zuigen, zodat deze niet droog komt. Voor de koe, die hierdoor niet tot de vereiste vleesproduktie komt, werd daarom naar een ander weiland uitgezien. Dit werd ge vonden bij een familielid te War mond in de Hofpolder, achter het bos van Krantz. Maandagavond ging zoon Nico en zijn vriend Dirk v. d. Geest de koe naar Warmond brengen, die er onder weg reeds blijk van gaf hier niets voor te voelen. Nadat het dier in het weiland te Warmond was achtergelaten, trokken de Sassenheimers weer naar huis. De koe dacht er blijkbaar het zelfde over, want over weilanden, en dwars door minstens 15 slo ten w.o. de brede Zandsloot, ging het beest weer naar zijn makkers in het weiland te Sassenheim te rug, circa 6 km. noordelijk. On derweg ontdekte een veehouder het beest omstreeks 9 uur in een sloot, waarna deze direct de eige naar van het weiland, de heer Nic. Breedijk te Sassenheim waarschuwde. Deze vond bij aan komst de sloot verlaten. Toen Ar nold van Rijn dinsdagmiddag in het weiland kwam waar zijn vet weiers lopen, ontdekte hij tot zijn stomme verbazing, inplaats van twee, alle drie zijn koeien. Hij heeft toen maar besloten het dier bij zijn makkers te laten tot het tijd is voor de slager. De heer P. F. Vergeer te War mond, erevoorzitter van de LTB- Bollenstreek, verklaarde dat hij in zijn ruim 50-jarige loopbaan als veehouder dit nooit eerder had gehoord, en dat hier sprake was van een grote zeldzaam heid. LEIDEN Naar aanleiding van de stank, die de laatste weken bij vlagen over het oostelijk deel van Leiden drijft, heeft het raadslid M. van Aken (PvdA-PAK)' het college van B. en W. verzocht hem In de raadsvergadering van maandag a.s. de gelegenheid te geven tot het stellen van vragen. De gewraakte stank wordt veroorzaakt door de vuilnisstortplaats aan de Room- burgerweg en af en toe door Fasson. In het bijzoner is de heer Van Aken geïnteresseerd in de volgende punten Is er voldeonde controle op hetgeen er op de vuilstortplaats gestort wordt? Wordt er iedere dag na het storten gezorgd voor een effectieve afdekking door aarde? Wat geberut er als de overeenkomst met Rijkswaterstaat per eind septem ber afloopt? Welke maatregelen heeft Fasson sinds de vorige klachten getroffen om de stankklachten te elimineren? Parkeerruimte LEIDEN Onderzocht wordt of het mogelijk Is de voormalige verkeerstuin achter de Willem de Zwijgerlaan provi sorisch in te richten als parkeergele genheid. B. en W. delen dit mede In antwoord op de vragen, die het KVP- raadslid dr. Cornelissens enige tijd ge leden gesteld heeft naar aanleiding van de moeilijke situatie rond het voetbal veld van Roodenburg. Raadslid H. Kwik: Voorkeur- woningen onrechtvaardige zaak LEIDEN Woningzoekende perso neelsleden van de Leidse Universiteit hebben in Leiden betere kansen dan andere Leidse ingezetenen. Dat stelt hel pvdA-raadslid H. Kwik vast in een hrief aan het college van B. en W.. ■■Met lede ogen", schrijft hij, „zien vele Leidse woningzoekenden, dat woningen soms langer dan een maand leeg staan ®n vervolgens worden bewoond door pen gezin, waarvan de samenstelling niet voldoet aan de eisen welke aan Leidse woningzoekennde worden ge steld". Dit verschijnsel dat in een stad met een zeer grote woningnood als zeer pijnlijk wordt ervaren, is een gevolg van het feit, dat er in het Leidse woningbestand een aantal zogenaamde „rijksvoorkeurswoningen" is. Een aantal woningen, dat alleen kan worden toe gewezen aan personeelsleden van het Rijk. Voor hen gelden dan niet de (strenge) normen, die wel gelden voor andere woningzoekenden. De heer Kwik vindt dat een onrechtvaardige situatie en vraagt het college maatregelen te nemen in die zin, dat personeel van de Universiteit geen bevoorrechte groep in Leiden is. Gevraagdwordt ook te bevor- deren, dat vrijkomende „Rijkskeurswo- ningen" toegewezen worden aan Leidse woningzoekenden. WARMOND Morgenavond om acht uur wordt in de Warmondse Galerie De Marieke en Liesbethje, die tot 27 augus- Pomp een expositie geopend van Elsa, tus geopend zal zijn. De exposanten staan morgenavond bij de opening met koffie klaar. t peentjes, uien. bieten en andere groenten, liet motto van deze praalwagen die morgen lat van Rynsburg naar Leiden zal rijden luidt: „Bloemen en groenten, een smaakvolle combinatie". Het is in ieder geval een fraai gezicht. RIJNSBURG Prins Claus opende vanmiddag het Rijnsburgse bloemencor so, dat dit weekeinde het zilveren jubi leum viert. Voor de vijfentwintigste maal zullen de rijdende visitekaartjes van Rijnsburg morgen richting Leiden trekken. Een oude kruiwagen, een his torische hondekar, een zgtu hittekar en een uiterst moderne auto waarin de bloemen nu worden vervoerd, stonden opgesteld en gaven een beeld van de „bloemenexport van vroeger en nu". Prins Claus gaf een teken, waarop een houten wand werd weggedraaid en de voertuigen tevoorschijn kwamen en een fraai tableau vormden. De NOS-auto's waren vanochtend al verdwenen. Niets herinnerde aan de drukte die gisteravond .in de veiling heerste in verband met de life-uitzen- ding die de TROS verzorgde. Deze uit zending was vanochtend het gesprek van de dag. De „show" blijkt ook door de kijkers goed te zijn ontvangen, zo is al uit een onderzoek naar de kijkdicht heid gebleken. Overigens werd de show „gestolen" door keurmeester Maarten Heemskerk. De heer Hemmes vertelde tijdens deze uitzending iets over de bloemenexport en de kijkers konden dank zij H. Leeuwenburg zien hoe goed de bloemen worden verpakt om er toch vooral voor te zorgen dat zij tijdens het transport niet worden beschadigd. De heer C. Leeuwenburg lichtte het corso toe. De heer Hemmes: „Wij hebben vanocthend goede reacties op die uitzen ding gehad." Overigens had de heer Hemmes het vanochtend „razend druk". Tientallen kwamen een beroep op hem doen in verband met de organisatie voor de ontvangst van Prins Claus en de officiële opening. „Och, vanmiddag zal het ook wel goed gaan", aldus de heer Hemmes aan wie de organisatie best ls toevertrouwd, zoals overigens in vorige jaren ook al meer dan eens is bewezen.. Ook vanmiddag ging het Auto total loss in Hazerswoude HAZERSWOUDE De personen wagen van een inwoonster van Hazers woude werd gistermiddag volledig ver nield, toen de bestuurster verzuimde voorrang te verlenen aan hel verkeer op de Rijnijk tijdens haar rit van de Hazerswoudse Rhynenburherlaan naar de Bruggestraat. De bestuurster zélf kwam er zonder noemenswaardige verwondingen vanaf; haar mede-inzittende, mevrouw Fase- Mourits uit Hazerswoude, liep lichte verwondingen op. Na behandeling ba het Leids Academisch Ziekenhuis kon den beiden huiswaarts keren. De perso nenwagen kwam in botsing met een vrachtwagen met een oplegger, die in de richting Leiden reed over de Rijn dijk.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3