Ccidóe Somont TreaDobbsbrak definitief met artiestenleven Taxichauffeurs dreigen met plaatselijke acties Radio en tv voor uitbreiding naar Zuid-Flevoland Huishouden en kind veel belangrijker Dierenwereld Zomaar een zomeravond PAGINA 2 LEIDSE COURANT VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1971 Te veel van het kunde W'IE ons op de man af vraagt in "welke periode van zijn optreden in de politiek drs. Schmelzer ons het meest bevallen is. geven we onmiddellijk ten antwoord: als opkomende kracht in de KVP en als staatssecretaris in de jaren dat het politieke leiderschap in zijn partij nog bij anderen berustte. Eenmaal fractievoorzitter bleek Schmelzer na een paar maanden al beter ingespeeld te zijn dan dr. De Kort in het gehele interequm dat hij na Rommes aftreden zich ten onrechte had laten opdringen. Maar zowel binnen de partij als in de landspolitiek kreeg Schmelzer te maken met problemen van een heel ander soort dan Schaep- man, Nolens of Romme hadden moeten oplossen. Onze lezers weten, dat wij de beslis singen welke Schmelzer op enkele kri tische momenten vorderde, betreurd of afgewezen hebben. Dit betekent niet. dat wij degenen steunen die hem als partijpoliticus het „heilig kruis" nage ven en vinden dat hij het land het best gediend zou hebben door verder buiten depolitiek carrière te maken. Wanneer de heer Schmelzer die nu minister voor Buitenlandse Zaken is. beloften waar maakt die hij in zijn jaren als staatssecretaris schiep, behoeft de Nederlandse natie niet te treuren. Zondenbok J^AAROM zitten we ook een beetje verbaasd aan te kijken tegen de veelvoudige aanval welke de KVP-jon- geren in de juli-aflevering van hun blad met een zekere verbetenheid op Schmelzer ondernemen. Dat de KVP-jongeren het resultaat van de kabinetsformatie niet toejuichen, is gelet op hun principieel-politieke vi- begrijpelijk; de ministers Van Agt leiders van hun partij ligt. Ze moeten j voldoende realist zijn om te weten, dat j in het dit jaar Nederland beheersende j politieke klimaat het aansturen van de i KVP op een minderheidsregering wel j een moedige, maar daarom nog geen I verstandige daad zou zijn geweest. In de eerste eei telling is weliswaa telaren het zaad geweest. het bloed van mar- .•an het christendom KVP die zichzelf lands belang wil opofferen, kan be halve hoop en liefde beter ook een por tie geloof in de waarde van haar eigen offer hebben. Daarom moet de redactie van Poli tour, als ze eerlijk wil blijven, niet de pijlen van haar teleurstelling op Schmelzer als een gemakkelijk te raken zondebok richten. Prijs ANNEER bijvoorbeeld redacteur Halleen poneert dat. omdat de prijs welke de KVP voor het kabinet-Bies heuvel heeft moeten betalen, het pro fijtbeginsel van Schmelzer c.s. hem niet aanstaat, vergeet hij dat de leidende KVP'er bij verkiezingen, informatie en formatie niet Schmelzer maar dr. Ve- ringa geweest is. Hij beschouwt deze oud-minister toch niet als het zetbaasje van een grootbedrijf-Schmelzer? En wanneer redacteur Ton Crijnen schrijft dat hij over de komst van Schmelzer op B Z. even bedroef is. dat hij zich blij uit over het vertrek van Luns, laat hij zich te veel door persoon lijke emoties meesleuren of meent hij buitenlands beleid te kunnen eisen dat ook een kabinet van andere politie ke structuur niet waar had kunnen MEERKERK De zangeres Trea Dobbs, ravissante echtgenote van de getalenteerde arrangeur Harry van Hoof, heeft definitief een punt achter haar carrière gezet. Platen maken, voor de t.v.-camera's staan, toernees, deelname aan festivals, schnabbels in de provincie; dat alles is voor de 24-jarige uit Eindhoven afkomstige, maar in het polderplaatsje Meer kerk neergestreken vocaliste voltooid verleden tijd. In 1966 nog werd Trea Dobbs uitgeroepen tot de populairste zangeres van de moerasdelta. Nog geen twee jaar later kwam de weerslag van die populariteit. Trea raakte ernstig overspannen. Januari 1969 laat ze mij in een brief weten: „Van mijn doktoren moet ik minstens acht maanden rust houden, en mag ik helemaal niet meer optreden. Dat is natuurlijk funest voor het „in" zijn". Anno nu zegt ze: „Ik ben dolblij dat ik gekapt ben met het artiesten leven. Dat meen ik uit de grond van mijn hart". Van de Nederlandse minister voor Buitenlandse Zaken vraagt Ton Crijnen 1971 „veerkracht en soepelheid". Maar wanneer KVP-jongeren op hun Schmelzer te veel van het kwa- de toemeten, gaan we vrezen dat de Engels zijn echt de enigen niet. die j onder veerkracht vooral verstaan de in de gegeven omstandigheden vrede kracht waarmee eon veer onder de hebben bij het kabinet-Biesheuvel zon- zitting van een canapé uitspringt, der daarom hun voorkeur voor andere De KVP-jongeren zelf zullen hopen, oplossingen te verloochenen. dat hun pessimisme straks overdreven Maar ook de KVP-jongeren weten, dat i blijkt. Daarom wachten we met belang- „„Jü het onbereikbaar zijn i stelling af, hoe groot dan hun soepel- j digde.enige tijd troetelkind nnln«in«r ni»t hü H» k-ih „i Caterina Valente. die haar op de Duitse platenmarkt introduceerde en tenslotte ster werd in de Sleeswijkre- vue. Toen was ze al verloofd met de indertijd nog onbekende Eindhovense arrangeur Harry van Hoof, die haar tot ze door Sleeswij k gecontrac teerd werd overal waar ze optrad aan de piano begeleidde. De Sleeswijk- revue werd voor Trea het begin van het einde. Trea van der Schoot want Dobbs is de artiestennaam die Caterina Valen- tes ex-ega Erik von Aro voor haar bedacht kreeg als twaalfjarig gi taar spelend en zingend schoolkind bekendheid toen ze in het Eindhoven- se talentenjachtenbolwerk Carlton" met een eerste prijs ging strijken, plaatjes werden gemaaut ■:n in 1964 belandde Trea in de Nederlandse Knokkeploeg. Met krakers, variërend van „Was je maar in Lutjebroek ge bleven" tot „Ik vraag het aan de sterren", kreeg Trea internationale bekendheid, met het gevolg dat ze ons land op een internationaal songfesti- het Poolse Sopot ver tegen woor- NEDERLAND I NCRV 18.45 uur: Pip en Zip 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: A present for Dickie, t.V.-spel 19.30 uur: lOlijn idee, over uitvindingen 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Arsène Lupin, t.v.-spe NEDERLAND I KRO 16.00 uur: Journaal 16.02 uur: Bruintje Beer 16.10 uur: De club van zes-en-een-half 16.30 uur: Het circus van Pip en Zip 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Voor een briefkaart op dè eerste rang 21.15 uur: Lang leve de roman tiek, opera 22.05 uur: Weerschip Cirrus, doe. 22.50 uur: Religieuze discotheek 23.00 uur: Journaal- NEDERLAND II 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Een goed leven, t.v.-spel NOS 21.30 uur: Landing Apollo 15 KRO NEDERLAND II Ev. Omroep •18.45 uur: 19.05 uur: Het grote evenwicht, milieuvervuiling VARA 19.30 uur: Netzilik Eskimo's 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Zomaar een zomeravond 21.45 uur: Corwin, t.v.-spel 22.35 uur: Achter het nieuws 23.00 uur: Journaal 18.55 uur: Journaal •19.05 uur: Van hart tot hart 19.25 uur: Groninger gezichten 20.00 uur: Journaal AVRO 20.21 uur: Ronnie Tobersnow 21.00 uur: Festival Flamenco 21.45 uur: Kees van Dongen, schilder 22.35 uur: Journaal „Optreden in die revue, en nog wel als ster, leek me aanvankelijk het absolute einde. Maar al gauw ervoer ik de realiteit. Elke avond ergens op de planken staan, altijd met dezelfde artiesten om je heen en steeds weer dezelfde liedjes zingen. Dat hing me gauw de keel uit. Vooral omdat ik vrijwel geen vrije tijd meer had en ik Harry nnog maar sporadisch otmoette. Eerst kreeg ik zenuwinzinkingen en tenslotte raakte ik overspannen. In overleg met Harry heb ik besloten de lopende contracten nog af te maken en er dan mee te stoppen zonder afscheid of poespas. Het is wel niet erg elegant tegenover mijn fans, maar per slot van rekening heb ook ik recht op een privéleven. Toen ik acht maanden uit de running was geweest, had ik helemaal geen behoefte meer aan een come-back, want toen pas realiseerde ik me dat mijn jeugd geen klap waard was geweest. Goed, je had succes, als een plaat een hit werd was je in de zevende hemel. Onbekom merd met je vriendinnen optrekken was er nooit bij. Er waren steeds wel afspraken die dat verhinderden. Je leefde niet, maar werd geleefd. Mag ik er na zoveel jaren dan eindelijk eens genoeg van krijgen? Het laatste wat ik gedaan heb is een plaat ge maakt bij ..Phonogram", omdat ik daar nog onder contract stondn, maar ik heb ze metee gezegd: „Hier laten we het bij". Geloof me. ik leef nu zalig, echt waar". Trea Dobbs beeft eigenlijk nooit moeite gedaan om op hoog niveau mee te draaien in de showbusiness. Toen ze in juli 1964 bijvoorbeeld in Polen zong. werden haar ter plekke aanlokkelijke contracten aangeboden voor tournees door diverse Europese landen en zelfs Zuid-,Amerika invi teerde haar voor een concertreis on der de Latijnse zon. Trea weigerde Mr. L. H. SLOTEMAKER: BEHOEFTE AAN ERECODE VOOR RADIO EN TV verslaggevers) Het enige wat de zangeres wilde was zo snel mogelijk terug naar huis. Dal ze de showbusiness met zijn aange bakken roddels, broodnijd en idoolver ering kan missen als kiespijn, heeft ook te maken met het feit dat ze haar dochtertje Annemiek zelf wil opvoe den. in plaats van hetkind telkens uit te besteden aan vrienden en kennis sen. Trea gunt haar voor geen goud de jeugd die zij zelf heeft gehad. „Annemiek houd ik buiten dat we reldje. Natuurlijk mag het kind mu ziek gaan studeren, maar ze gaat niet de showbusiness in zoals ik destijds", zegt Trea. Voor haar is het huishoudelijk leven van alledag eenintens fijne ervaring. Zegt ze: „Enkele weken geleden zag ik ineens dat Annemiek voor het eerst liep. Een geweldig moment was dat. Zat ik nu nog in het showvak, dan had ik van deze gebeurtenis via de babysit moeten vernemen. Op het mo ment dat jij me opbelt zit ik naar „Peyton Place" te kijken. Kijk, dat vind ik nu heerlijk, gezellig t.v.-kij ken met een drankje erbij. Als Harrv thuis is en hij zit te arrangeren, doe ik weieens suggesties als hij het met een of ander partituur niet meer ziel zitten, en voorts doe ik voor hem het administratieve werk. Nee, laat mij maar knus thuis zitten, dan mag jij voor de t.v.-camera's gaan staan". Als ik Trea tenslotte vraag of ze een knipsel op prijs stelt, antwoordt ze uit de grond van haar hart: „Nee, laat showverleden lezen. Ik wil zelfs de foto's uit die tijd niet meer zien. Ik ben geen artieste meer. en andern ver tellen me wel dat er een stukje in de krant heeft gestaan". HILVERSUM. Mr. L. II. Slotcmaker. de voorzitter van de AVRO, die op het punt staat deze functie over te dragen, heeft op de valreep bü de Raad van Beheer van de NOS de instelling van een erecode voor radio en t.v. aanbe volen. Dit geluid is niet nieuw. De be hoefte aan een erecode leeft al langer, is menigmaal in de vorm van discussies aan de orde geweest en ook heeft de Europese radio- en t.v.-organisatie (E.B.U.J zich er al eens mee bezig ge houden. Internationaal blijkt het echter een moeilijk te verwerken materie, vooral waar er nationaal al zoveel haken en ogen aan deze' zaak zitten. Niet alleen heeft elke zuil daarover zijn eigen op vatting, maar de verschillen werken ook door in de verschillende bevolkings groepen. steld, die hij in de omroepwet te vaag omschreven acht. Zo zou het mani puleren met beeld- en geluidsinter views niet langer moeten worden toe gestaan. Ook zou het verboden moeten zijn dat er via radio en t.v. aperte on waarheden worden verkondigd. De uit spraken van geïnterviewde personen zouden eerst op hun juistheid moeten worden getoetst. Ook zou er niet persi flerend mogen worden gewerkt met geloofs- en levensovertuigingen, die anderen heilig zijn. Ook op het ministerie van C.R.M. zou den deze zaken in studie zijn. De vierde en laatste aflevering van de Duitse serie Het grote evenwicht, waarin de gevaren aan de orde wor den gesteld die het menselijk leef milieu bedreigen, zal gewijd zijn aan de dierenwereld. De film laat zien dat het evenwicht tussen de mensen- en dierenwereld wankel is: als de mens bepaalde diersoorten zoals schadelij ke insecten tracht uit te roeien en andere soorten extra beschermt, kan hij daardoor zijn eigen leefomstandig- heden in gevaar brengen. In de vorige afleveringen werd nader ingegaan op de toestand van het water, de lucht en het landschap. VVIM SCHULPEN NOS Ned. II 19.05 u BELGIE 324 1 ardesportberichter lNEDERLANDS HILVERSUM I HILVERSUM I HILVERSUM II jrd. 7.16 (S) Op het e ce muziek (gr). <7.25 1 muziek ln vrije tijd: ko< (S) Tijd vrij voc Special: Jongere lonle NOS-Jazz. 15.00 :3 (S) Dit is het t schuivingen in het gebruik va >rd Christelijk, lezing. 11.15 Solai KRO: 12.00 (S) I en volksgezondheid en Ton ring. KRO: 12.25 Mededeling ten. 12.50 Buitenlands kom 13.00 Vliegende schJJven: gra oefening. HIRO: 17.00 17.30 (S) Echolood platenprogram- 13.03 Pop<- aieuwe LP-pop. 14.00 Nieuws. 14.03 loemen geen namen: licht platen- a met verzoeknummers. (15.00 6.00 Nieuws. 16.03-18.00 Sportshow: luziek. (17.00 Nieuws.) s.) 16.00 Hoorspel. 16.5; NOG STEEDS GEEN CAO UTRECHT (ANP) De kans is groot, i steden afwijkende regelingen, die vol- dat in de komende weken overal in het gens de heer Van de Doef een bewijs land plaatselijke acties van taxichauf- vormen dat er meer kan dan wordt mo- feurs georganiseerd worden. De C.A.O.- I gelijk gemaakt door de werkgevers besprekingen voor de 4000 werknemers i organisaties. bü de huurauto- en taxibedryven zyn j namelyk afgebroken. Men heeft geen j overeenstemming kunnen bereiken. De vervoersbonden zullen eerst proberen j plaatselijke C.A.O.'s af te sluiten. „Dit betekent, dat overal in bet land plaatse- lijke acties zullen ontstaan", aldus de j bonden. Volgens de heer J. C. van der Doef, van de katholieke bond van vervoers- personeel zijn de werknemers steeds be reid geweest tot redelijk overleg, maar zij weigeren wat betreft de sociale ver beteringen afhankelijk te worden gesteld van de medewerking van de minister van Economische Zaken om te korrien tot verhoging van de tarieven in het huur auto- en taxibedrijf. „Het tot stand ko men van acties is afhankelijk van de wil van de taxichauffeurs ter plaatse", aldus de heer Van der Doef. Hij ver wacht dat het overleg op plaatselijk niveau spoedig gaat beginnen. De werkgevers gaan ervan uit, dat er eerst een noodzakelijk geachte tariefs verhoging moet komen, willen zij de ge volgen van loonverbeteringen kunnen dragen. Maar aldus de heer v. d. Doef: „Er zijn tal van mogelijkheden om de in komsten van de ondernemingen te ver beteren". Hij verwijst in dit verband naar een rapport van de stuurgroep met tal van aanwijzingen. De positie van de werknemers daarvan afhankelijk stellen is voor de bonden bij voorbaat onaan vaardbaar. Bovendien gelden in tal van Arrestaties na treinramp in Joego-Slavië BELGRADO (AP) Zeven personen onder wie de machinist van een goe derentrein, zijn gearresteerd na een treinbotsing in Joego-Slavië waarbij 35 personen werden gedood en 77 gewond. De gearresteerden zullen vermoedelijk beschuldigd van plichtsverzuim wor den. De botsing, tussen de goederentrein en een personentrein met zes rijtuigen, geschiedde in een gebied waar de wis sels en signalen nog met de hand wor den verzet, men is daar nog met de automatisering bezig. Ten tijde van het ongeluk stormde en regende het ter plaatse hevig. De twee machinisten zeg gen dat het signaal op veilig stond. De wisselwachters, die ook zijn gearres- j teerd, zeggen dat men voor de ene trein het signaal op onveilig had gesteld. New Yorks toneel in Amsterdam n- i AMSTERDAM (ANP) Aan hel ei de van zijn tournee door Europa komt de toneelgroep „Play House of the Ridi culous" uit New York nog één keer in ons land om er van 10 tot 29 augustus in het Shafftheater in Amsterdam „The life of lady Godiva" van Ronald Tavel Het stuk werd door het toneelgezel schap voor het eerst op het repertoire genomen. Ronald Tavel. die ook veel scenario's voor de Andv Warhol-films schreef, was eens de vaste toneelschrij ver van het Play-House of The Ridicu lous. Samen met regisseur John Vacca- ro won hij met de toneelgroep menige onderscheiding in Off-Broadwaythea- ters. „The life of lady Godiva", onder regie van John Vaccaro, wordt voor het eerst in ons land uitgevoerd. Sisco verwacht geen doorbraak TEL AVIV (AP) Het overleg van de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Joseph. Sisco in Israël is gisteren geëindigd. Hij noemde het „praktisch en concreet", maar van I een doorbraak was geen sprake ge weest. „Dit had ik ook niet verwacht". :ten ieder thans duidelijker de grenzen, de mogelijkheden, de gevaren en de gelegenheden die de huidige toe stand hier (in hel Midden-Oosten) bie den. maar terwijl de verschillen van opvatting der twee partijen nog moeten worden opgelost, geloven wij dat een praktische grondslag voor toekomstige vooruigang ten aanzien van een inte rim-regeling voor het Suezkanaal kan worden bereikt". Sisco is vandaag naar Washington teruggekeerd. Hij heeft in Israël lang geconfereerd met premier Meir. de mi nisters Eban (Buitenlandse Zaken) en Dajan (Defensie). Zijn voornaamste doel was geweest de Israëlische houding ten aanzien van de heropening van het Suezkanaal minder afwijzend te doen maken. HAARLEM (ANP) De uitbreidin gen van het radio- en televisiebedrijf zullen in het streekplangebied van het Gooi en de Vechtstreek beperkt die nen te blijven tot de terreinen die daarvoor thans beschikbaar zijn, in het bijzonder in het omroepkwartier te Hilversum. Eventuele verdergaande expansie van het bedrijf zal elders moet gebeuren, zo mogelijk in Zuid- Flevoland. Dit zijn enkele conclusies van de Ged. Staten van Noord-Holland, neer gelegd in het ontwerp partiële herzie ning van het streekplan voor het Gooi en de Vechtstreek-1972. Ged. Staten blijven er naar streven het huidige karakter van het Gooi zoveel mogelijk te bewaren. Voor het Gooi zal dit inhouden, dal de expansiemogelijkheid voor bebouwing beperkt moet blijven. Zodra de nog resterende bouwterrei nen bezet zijn, zal een overloop naar elders en met name Zuid-Flevoland nodig zijn. EINDHOVEN (ANP). Philips heeft de produktie van kleurentelevisie beeldbuizen in het gebouw Rad te Eindhoven hervat, nadat op 29 mei door brand de betreffende afdelingen vrijwel gpheel waren afgebrand. Alle ruimten, die direct nodig zijn voor de fabricage van de beeldbuizen, zijn ge reed op enkele kleine afwerkingen na. Achter het Nieuws-redacteur Pier Ta- nia is vanavond presentator van Zomaar een Zomeravond. Medewer kenden aan deze wekelijkse VARA- uitzending zijn de Nederlandse vedet te Lenny Kuhr, „sterke vrouw" Joan Rhodes, de vocale groep Magna Carta en de variété-artiesten The Grangers. Ook in deze Zomaar een Zomeravond weer een vocale bijdrage van Sylvia Alberts en het spelletje „Verhaal ha len" onder leiding van Berend Boude- wijn. De regie wordt ditmaal verzorgd door Siem Suurhoff. VARA Ned. II: 20.20 uur. Wereldjamboree verregend ASAGIRI (AP) Op het gebied bij Asagiri waar de dertiende wereldjam boree voor padvinders wordt gehouden regent het zo enorm, dat de organisatie de jongelui aan het evakueren is; he' kampeerterrein is een modderbad aai het worden. In totaal zijn 23.770 pad vinders uit de hele wereld naar Asagiri gekomen. Geen gesprek Juliana-Soeharto per satelliet (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Een gesprek tussen koningin Juliana en de Indonesische president Soeharto per satelliet, enige dagen vóór het staatsiebezoek van de koningin aan Indonesië, zal niet door gaan. De NOS had dat voorgesteld en van Indonesische kant voelde men er wel voor, maar later is overeenge komen dat het gesprek op zich te uit zonderlijk is en in het kader van het bezoek te zeer tegen het protocol in gaat. Het protocollaire begin van het bezoek blijft nu de ontvangst van de koningin door de president op het vlieg veld Kemajoran op donderdag 26 augus tus. Van de aankomst zal zoals al was afgesproken, een rechtstreekse repor tage via de satelliet worden uitgezon- De Neederlandse afdeling van pueri cantores zal van 5 tot 9 juli 1972 in Den Bosch gastvrijheid verlenen aan ongeveer 4000 koorzangertjes uit de hele wereld die dan naar Nederland komen voor het tweejaarlijks congres van dez internationale organisatie.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2