£eicbc 0omant Meer troepen naar Ulster Spanning in Saigon stijgt Worden wandelt in ruimte op 300.000 km van de aarde Kwikvervuiling te groot bij AKZO en natronchemie Londen vreest Igende week nieuwe onlusten Aanval op premier Sato Bollenkweker gedood door de bliksem Papengracht 32, Leiden, postbus 11. telefoon 22241 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug- Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (exc. B.T.W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes 2,25. Klachten bezoi-ging telef. 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1,63, maand ƒ6.95, kwartaal 20.65, jaar 80,15. Per post: DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND per kwartaal 23,95, per jaar 94,55. 62e jaargang, no. 18.458 VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1971 Nederland I: 19.05 uur A present for Dickie; 20.21 uur Arsène Lupin; 21.15 uur Lang leve de romantiek. Nederland II: 20.21 uur Zomaar een zomeravond; 21.45 uur Coi'win, WEINIG WIND De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: zonnige pe rioden en bijna overal droog weer. Tot zwak afnemende wind uit uiteen lopende richtingen, maar in de mid dag aan de kust wind van zee. Min. temp. ongeveer 13 graden. Max. temp. omstreeks 24 graden, maar aan zee enkele graden lager. HOUSTON (AP) Astronaut Alfred Worden heeft gisteren, verbonden met een „levenslijn" op ongeveer 300.000 km afstand van de aarde de grote cabine, de Endeavour, verlaten om de eerste menselijke „ruimtewandeling" te maken op zulk een enorme afstand van de Gekleed in een drukpak en met de cabine verbonden door een reddingslij n van 8 m lang ging hij om tien over half 5 het luik uit om vervolgens, zich met de handen voorttrekkend, naar de ruimte aan de achterkant van de Endeavour te „kruipen" 5 m verder, waar filmcamera's stonden opgesteld. Worden nam daarna de cassetten weg waarin zicb een kleine 3 km belichte film bevind, opnamen van haast 20 van de oppervlakte van de maan. Er staan vermoedelijk de beste beelden van de achterzijde van de maan op die tot nu toe zijn gemaakt. Terwijl hij bezig was hadden David Scott en James Irwin, aangezien het luik geopend was en men dus in open verbinding stond met het luchtledige daarbuiten, ook hun drukpakken Irwin had zich ten dele buiten het luik begeven om Worden te kunnen bijstaan. Worden maakte de toch twee keer. Om beter door de lens van de tv-camera t< kunnen worden „gezien" het het ruimte centrum de astronauten verzocht het llik extra wijd open te zetten. Irwin maakte intussen opnamen met foto- en filmcamera's en hiel Worden door de filmmagazijnen aan te pakken. Het ruimte centrum liet een keer wi „Kalm aan maar, er is helemaal Worden bracht de twee cassetten rustig anar het luik: „Is er nog iets dat ik moet nakijken voor ikn naar binnen ga?", vroeg hij aan Houston. „Nee", kwam het antwoord. „Het ziet er alle maal uit zoals het moet". De hele filmophalerij duurde precies 20 minuten. In het begin van het uit stapje steeg Wordens hartslag vai tot 130 slagen per minuut. (Van c •respondent R. Simons) LONDEN In het vooruitzicht van de zogenaamde „mars van de leer jongens" van Londonderry, die donderdag plaats heeft, worden ongeveer duizend extra-soldaten naar Ulster gezonden. De getalsterkte van de troe pen in de opstandige Noordierse provincie bedraagt op dit moment ongeveer 10.100 man. pe beslissing om versterking te sturen, werd gisteravond in Downing Street 10 genomen tijdens geheime besprekingen tussen premier Heath en Ulsters tegerings, Brian Faulkner, die ongemerkt naar Londen gevlogen was in gezelschap van luitenant-generaal sir Harry Tuzo, opper bevelhebber van de strijdkrachten in Ulster. De extra-troepen zullen ook ingezet worden op andere plaatsen waar tijdens de komende dagen protes tanten of katholieken marcheren. Op de geheime conferentie in Downing Street 10 waren de Britse ministers van Binnenlandse Zaken, Reginald Maudling, en van Defensie, Lord Carrington, 'aan wezig. De beslissing om extra-troepen te zenden .bewijst dat Londen en Belfast de toestand in Noord-Ierland bijzonder en stig achten. Hoewel de internering v; IRA-leiders eveneens op de agenda stond, werd deze drastische maatregel, verluidt, nog niet goedgekeurd. Vooral Londen vreest ongunstige internationale reacties wanneer katholieke ver: mannen opgesloten worden in kampen zoals dat de laatste keer gebeurd is in 1956. De marsen die tijdens de komende dagen plaats vinden in Ulster, zijn altijd een zware dobber voor de strijdkrachten. Twee jaar geleden gaven zij de doorslag voor de troepenzending naar Ulster. De belangrijkste en tevens de gevaarlijkste mars is deze van de leerjongens van Londonderry, die herdenken dat drie honderd jaar geleden de poorten van Londonderry tijdig gesloten werden voor de aanrukkende troepen van Jacobus II. Het gevaar van bloedige onlusten naar aanleiding van deze mars, is dit jaar weer bijzonder groot. Vooral omdat de IRA allerlei bomaanslagen en andere terreurdaden voorbereidt. Het ligt vooralsnog niet in de bedoe ling van Londen om de troepenverster kingen permanent in Ulster te houden. HIROSJIMA (AP) Een meisjesstu dent heeft vandaag premier Sato van Japan aangevallen tijdens een herden king van het feit dat 26 jaar geleden de eerste atoombom op Hirosjima werd afgeworpen. Sato werd door elkaar ge schud en kwam bijna te vallen, maar werd niet gewond. De politie heeft zijn belaagster, die ongewapend was, gear resteerd. De "premiers Heath Faulkner waren Kennelijk van plan-om geen ruchtbaar heid te geven aan de besprekingen, die plaats vonden aan de vooravond van de parlementaire vakantie. Bij hun vertrek uit Londen werden premier Faulkner en generaal Tuzo echter opgemerkt door waakzame journalisten. Daarna zag Downing Street 10 zich wel verplicht het doel van hun geheime bezoek aan de hoofdstad te openbaren. PREMIER HEATH DEN HAAG (ANP) De voornaam ste bron van kwikverontreiniging in Nederland is de chloor-alkali industrie (Akzo met vestigingen in Hengelo, Delfzijl en'Botlek, en voorts natronche- in Roermond). Geschat wordt dat deze bedrijven vorig jaar 17 tot 34 ton kwik bij de produktie van chloor hebben verloren, waarbij men aanneemt, dat de hoogste schatting de meest realistische is. Dit concluderen dr. P. Hagel van het Rijksinstituut voor Visserij-onderzoek te IJmuiden en dr. >J. W. Copius Peere- boom verbonden aan de medische facul- in Amsterdam, uit een studie waar de resultaten in het Chemische weekblad zijn gepubliceerd. De onderzoeken komen tot een gro tere kwikbelasting dan thans algemeen wordt aangenomen. Volgens hen trans porteert de Rijn jaarlijks 110 ton kwik, met afwijkingen naar boven of beneden 50 ton. Grote verschillen bij de be rekening van het kwiktransport door de Rijn worden meestal veroorzaak door dat het meeste kwik via het slib wordt getransporteerd. Het kwikgehalte in de Rijn is daarom sterk afhankelijk van de hoeveelheid slib. Onlangs werd in Duits- la.nd nog opgegeven, dat 164 ton kwik per jaar door de Rijn wordt afgevoerd. twee onderzoekers hebben bere kend dat het kwikverbruik in Neder land vorig jaar ongeveer 110 ton is ge- eest. Ook dit vormt een belasting voor het milieu, „aangezien het merendeel de gebruikte hoeveelheden op den duur in het milieu terecht komen". In Nederland verwacht de AKZO een stijging in het gebruik van chloor van 10 tot 15 pet. per jaar. Gezien deze toe neming dienen de kwikverliezen die op treden bij het produktieproces, volgens de twee onderzoekers, sterk te worden verminderd. Vier Eerste- en Tweede-Kamerleden hebben intussen minister dr. L. B. J. Stuyt (Volksgezondheid en Milieu hygiëne) gevraagd te onderzoeken, wel ke mogelijkheden er zijn tot het afslui- van internationale overeenkomsten tegen de vervuiling van de grote rivie- i. Zij vragen de minister te bevorde- dat daartoe binnenkort- contact wordt opgenomen met de andere oever- staten van de stroomgebieden van Schel de, Maas, Rijn en het Dollard-Eems- estuarium. De vier vragenstellers hebben deelge nomen aan de in juni te Bonn gehouden internationale parlementaire conferen tie over het milieu. De Eerste-Kamer- leden mr. H. Versloot (PvdA) en dr. ir. D. de Zeeuw (KVP), en de Tweede- Kamerleden mevrouw mr. E. Veder- Smit (VVD) en dr. ir. A. P. Oele (PvdA), baseren hun vragen op een tij dens die conferentie aangenomen reso lutie. Vliegerskapje voor langharige marineman DEN HAAG In opdracht van de bevelhebber der zeestrijdkrachten, vice-admiraal Maas moeten langha rige marinemannen „aan boord van schepen" een linnen vliegerskapje dragen. Dit kapje komt overeen met de linnen kapjes, die men voorheen bovendeks aan boord van het vlieg- kampschip „Karei Doorman" droeg. De order van vice-admiraal Maas is een uitvloeisel van de ministeriële beschikking dat de haardracht in militaire dienst vrijgegeven wordt, maar dat om veiligheidsredenen na dere instructies hiervoor gegeven kunnen worden. In de order van de bevelhebber der zeestrijdkrachten is om veiligheids redenen een bepaalde haardracht aanbevolen. Ma- die toch het lange haar willen dragen moeten omwille van de veiligheid het kapje dragen „aan boord van schepen." Dit laatste is ook doorgetrokken naar het oplei dingscentrum van de Marine te Hil- versum. De order van de comman dant aldaar, dat de jonge marine mannen in opleiding het kapje ook binnenshuis dienden te dragen is ge wijzigd. Thans geldt ook daar, dat het verplicht gesteld is in scheepstijd bij het dragen van pet of helm. Maan komt verduisterd op NEW YORK (AP) Om één minuut voor zes vanavond begint een. maansver duistering die duurt tot 23 uur 30. De totale verduistering heeft plaats om 19 uur 54, als de maan dus om achttien minuten over acht op komt is hij reeds verduisterd. Hij blijft evenwel flauw zichtbaar. Maansverduistering ontstaat als de aarde zich bevindt tussen de zon en de maan. ATTENTIE Parkeergelegenheid heeft u bij ons op één minuut afstand v.d. Werfstraat, Oude Rijn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigracht (Ir. Driessenstraat), Oude Vest en Lange Gracht (Lichtfabrieken). Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste merken in te Onze traditie is „altijd voordeli ger" geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maar het gehele jaar .voor zoveel" En toch vakstanding als echte juweliers en horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit, door echte vakservice te bie den. Doet er uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovingsringen, horloges, klokken, cassettes, ver zilverde geschenkartikelen, bril- lant. De beste merken, de ruimste keuze, v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. Juwelier - Horloger. DE ZILK Gistermiddag omstreeks half drie is tijdens een korte, maar hevige onweersbui de 45-jarige bloem bollenkweker A. Gccrlings door de bliksem getroffen en op slag gedood. De heer A. Geerlings was met zijn zoon (16) wrkzaam op het land toen da onweersbul losbartstte. Ze zijn voor de hevige stortregen onder een op het land liggend zeil gekropen, waarin de vader door de bliksem werd getroffen en op slag werd gedood. Zoon Sjaak, die wel enkele trillingen had gevoeld, merkte later pas dat zijn vader was getroffen. Onmiddellijk is hij hulp gaan halen, kunstmatige ademhaling is nog wel toe gepast maar de arts kon slechts de dood constateren. Het slachtoffer laat een vrouw en vijf kinderen achter. BOSTON (Reuter). Daniel Ellsberg, de man die de geheime Pentagondocu- menten over de oorlog in Vietnam heeft toegespeeld aan de New York Times, zal op 16 augustus in Los Angeles voor de rechter moeten verschijnen. Hij wordt beschuldigd van het onbevoegd bezitten en verspreiden van de documenten. De minipop van de elfjarige Julie Yates beschikte over een eigen vlieg ticket en kreeg dientengevolge ook een eigen plaats. De douane was verder nog zo vriendelijk om het namaakpaspoort van de pop voor de vlucht LondenVancouver af te stempelen. De plaats voor de pop was gereserveerd om Julie een ge voel van vertrouwdheid te geven. Wel duur, maar Julies ouders zitten kennelijk goed in de slappe was. UTRECHT (ANP) Twee Utrechtse glazenwassers hebben gistermiddag tij dens het werk bij een flatgebouw in de Utrechtse wijk Overvecht een val ge maakt van 25 meter. Ze werden ir zorgwekkende toestand overgebracht naar liet academisch ziekenhuis, zü later aan hun verwondingen overle- mn de Amerikaanse sergeant Marshall Dit is niet de lang verwachte nieuwe Volkswagen, maar het privémodel Brown. Deze militair werkt op de Spaanse vliegbasis Torrejon en vond dat zijn „kever" weinig opviel tussen de vele daar in gebruik zijnde kevers. Hij ging op zoek waardig genoeg om zijn VW op -»• achtte de neus van een oude Mercedes Buiten veel bekijks heeft de sergeant ook veel kofferruimte gewonnen. PRESIDENTSVERKIEZINGEN SAIGON (Reuter) De spanning rond de komende presidentsverkiezingen in Zuid-Vietnam is voelbaar geworden na het besluit van het hooggerechtshof in Saigon de kandidatuur van vice-president Nguyen Cao Ky te verwerpen. Onmid- dellijk'na de bekendmaking van het besluit kwam er een nieuwe dreiging van gene raal Duong Van Minh, de enige overgebleven tegenkandidaat van president Van Thieu, die verklaarde zijn kandidatuur nu nog eens te willen bezien. De bezorgdheid van de Amerikaanse ambassade in Saigon over een verkie zingsstrijd rond slechts één kandidaat werd groter toen generaal Minh presi dent Thieu beschuldigde van ,,het ge bruikmaken van alle denkbare listen" te beletten dat Ky ook kandidaat staat. De regeringstaktiek zou erop wij dat „de verkiezingen van het begin an al niet zuiver zijn en ln het licht deze kritieke situatie achten wij het noodzakelijk het mededingen naar het presidentschap nog eens te bezien", al- ?en verklaring van het bureau van De 41-jarige vice-president Ky die een vijand van Thieu is geworden zal vol gens zijn woordvoerder ln beroep gaan. Na de afhandeling van de beroepen en de uiteindelijke beslissing van het hoog gerechtshof zal op 20 augustus de defi nitieve kandidatenlijst worden opge maakt. Het hooggerechtshof verwierp de kan didatuur van Ky en van een vierde kan didaat, het voormalige provinciehoofd Nguyen, Tran, omdat ze niet de beno digde officieel gewaarmerkte handteke ningen hadden verzameld. Ky had vol gens het hof geen waarmerk voor 39 de 101 handtekeningen die hij van provinciale raden had weten te verkrij gen. En een kandidaat moet op grond ;en controversiële wet 100 gewaar merkte handtekeningen van provinciale of gemeentelijke raden bezitten of 40 parlementariërs om naar het pre sidentschap te mogen dingen. Overigens zei Ky niet 101 maar 102 namen bij het hof te hebben gedeponeerd. Volgens de bekendmaking van het hof zijn de 39 handtekeningen van Ky ongeldig verklaard, omdat ze al aan Thieu waren toegekend. Uit de ver strekte ci,jfers bleek dat de president zich om alle risico's te vermijden ver zekerde van de handtekeningen van 452 van de 550 provinciale raden die Zuid- Vietnam telt en van 104 van de 185 par lementsleden. Deze monopol iseringstak- tiek garandeert niet alleen zijn kandi datuur maar beperkt tevens de kansen van zijn tegenstanders drastisch. Gene raal Minh kwam tot 44 handtekeningen van parlementsleden. Nguyen Tran had geen gewaarmerkte handtekeningen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1