Opmars blikdrank Geredde Duitser nog steeds bewusteloos Israël bereid tot terugtrekking uit Suezkanaalgebied „jBlij met fris uit blik77 werd zomerse topper Onderzoek bij alle stormdeuren na treinongeval hj Politiecharge op hippies- figuranten Vermiste Groningse meisjes in Frejus aangetroffen Nixon: niet vóór Peking naar Moskou VEILINGEN 1971 DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1971 PAGINA 9 (Van een onzer verslaggevers) DEVENTER „Blij met fris uit blik". Eén van de vele verlokken de kreten, die we op gezette tij den te zien, te lezen en te horen krijgen. Tevens echter één van de kreten, die in deze zomerse va kantieweken door steeds meer Nederlanders met gulzige slokken wordt bezegeld tot een bestseller. Bij de tent en op de boot, pick nickend onderweg of geiooon i thuis. Naast het biertje uit blik is de ingeblikte frisdrank aan een snelle opmars begonnen. Een op mars. die aan de hand van cijfers bij blikjesfabrikant T en DVer- b Ufa in Deventer gemakkelijk bewezen kan worden. Vorig jaar f leverde het bedrijf aan de fris drank enindustrie zo'n één miljoen blikjes, terwijl men dit jaar re- kent op 20 miljoen. Aan de bier brouwerijen werden vorig jaar een kleine 70 miljoen blikjes ge- I leverd; dit jaar worden dat er zeker 130 miljoen. Verhoudingsgewijs is de stijging in omzet van fris uit blik verre weg het grootst, maar ook bier- in-blik heeft dit seizoen na een gestage opkomst in de laatste jaren een enorme sprong ge- j maakt. T en DVerblifa is niet de enige maar wel de grootste vaderlandse leverancier aan de dorstlessende industrie. Overigens moet men er bij dc beoordeling van de cijfers wel rekening mee houden, dat het grootste deel van de door brouwerijen en frisdran kenindustrie in blik verkochte produkten niet in het binnenland wordt afgezet, maar voor de ex port wordt gemaakt. „Natuurlijk zijn ook wij bijzon der ingenomen met de toegeno men vraag in ons land naar bier en fris uit blik. Het is duidelijk ook voor ons als verpakkingsin dustrie, een produkt met grote toekomstmogelijkheden. Cijfers niet alleen uit Amerika, maar ook uit omliggende Europese lan den en in het bijzonder Zwe den bevestigen dat. Maar op het ogenblik is die binnenlandse afzet nog wel zó klein dat daar alleen beslist niet aan te verdie nen valt. Je moet het zien als onderdeel van het geheel en met gegronde verwachtingen op de toekomst", aldus kanttekening van T en DVerblifa. Ruime keuze Bier en frisdranken worden al ruim tien jaar in Nederland in blik verpakt, maar de binnen landse afzet was tot voor kort een vrijwel te verwaarlozen fac tor. In de sector frisdranken was tot vorig jaar Hero in Breda zelfs de enige en dat met, een beperkt assortiment. Dit jaar kan men in Nederlandse winkels naast bier ook frisdranken in een royale Het is een ontwikkeling die T en DVerblifa, mede op grond van ervaringen in Amerika en omlig gende Europese landen, met haar dit jaar zeer intensieve reclame campagne op gang heeft gebracht In de eerste jaren werd er aan rechtstreekse reclame onder de consumenten eigenlijk helemaal niets gedaan. Bier en fris in blik was verkrijgbaar, vooral in de recreatiecentra, maar daar bleef het bij. Geleidelijk aan ging men over tot een intensievere zij het nog vrij eenzijdige campagne, ge richt namelijk op de buitenrecre atie: Vorig jaar evenwel bleek dat die reclame zowel naar de tijd als de spreiding veel verder doorwerkte dan men aanvanke lijk had kunnen verwachten. Dit weer was, na min of meer voorzichtige aanloop midden vo rig jaar, voldoende basis om dit jaar de campagne met de bijzon der gelukkig gevonden slagzin: „Blij met fris uit blik". Zowel intensiever als algemener op te Uiteraard kon dat voor een be langrijk deel ook doordat zowel in de frisdrankenindustrie als in de winkelbedrijven de belangstel ling voor deze nieuwe verpak- kingsvorm voldoende was gewekt. Assortiment en aanbod werden voldoende versterkt om niet al leen aan de vraag te voldoen maar ook al was het alleen maar door de duidelijke en aan trekkelijk zichtbare aanwezigheid in de winkels om die vraag te stimuleren. Over de brug Dngetwijfeld zal op die grotere bereidheid van de frisdrank-in dustrie, vooral vorig jaar in een bijna moordende concurrentie strijd gewikkeld, mede van in vloed zijn geweest het reële ge vaar dat buitenlandse industrieën een gooi zouden gaan doen naar de aanlokkelijk geachte Neder landse markt. Hoewel het totale aandeel vari blikverpakking ten opzichte van glas bij de Nederlandse brouwe rijen en frisdranken-industrie zeker in vergelijking tot het bui tenland nog vrij gering is, zijn er indrukwekkende voordelen zo wel voor fabrikant als detaillist: Blik is nu eenmaal handelbaar der, zowel als minder kwetsbaar en minder volumineus als gals- verpakking. En dat zijn allemaal kosten besparende en ook ver koopruimte besparende factoren die de moeite lonen. Intussen kan iedereen van verpakkingsindustrie tot produ cent en detaillist nog zo over tuigd zijn van de voordelen en voortreffelijke kwaliteiten, het is gedoemd om een dure winkel dochter en dus een mislukking te worden als de consument niet over de brug wil komen. Nu was de aanvankelijke aarze ling van die consument zeker be grijpelijk. In de eerste plaats moest aanvankelijk, speciaal voor het bier, dezelfde psychologische aarzeling overwonnen worden zo als men die oorspronkelijk ook bij blikconserven kende: Het idee dat het drankje uit blik aan smaak en op zijn allerminst aan sfeer zou verliezen. Daar kwam dan nog bij, dat die eerste drankenblikjes nogal om slachtig in het gebruik waren. Je moest, voor het tot schenken en of drinken kon komen, eerst op de manier van geconserveerde melk twee gaten in het deksel prik' en. Weliswaar werden in commercieel verantwoorde gulle mate speciale drankblikopeners bij de aankoop verschaft, maar hoeveel je daarvan ook hebt..ze zijn bijna altijd zoek als je er het meest om verlegen zit. Een paar jaar geleden, toen de drankenblikjes met een inge- oouwde trek aan-de-ring-opener in het uiteraard Engelse vak jargon: Easy opener op de markt kwamen, bleek het voor deel daarvan onmiddellijk in toe nemende afzet. Pluspunten En toen het publiek tenslotte over de eerste aarzeling heen was, zorgden de andere pluspunten van deze verpakking voor de fris- consumptie met verbluffende snelheid voor de verdere opmars. Op een rijtje gezet zijn dat: ideale „meeneem"-verpakking, zowel vanaf de winkel als voor 05 reis; gemakkelijk en snel te koe len; —met één ruk zonder morsen te openen geen breuk, geen scherven; gemakkelijk te bewaren (in de koelkast) en te vervoeren op geen rompslomp van retourfles sen en statiegeld; minder problemen met afval (blik laat zich gemakkelijk wat samenpersen in de vuilnisem- geen kwaliteitsverlies door in vloed van licht —ideale verpakking voor partij- Het is een heel lange rij van voordelen die kennelijk dit jaar de dorstige consument in toene mende mate heeft overtuigd dat men, ondanks een per liter uitge rekend wat hogere prijs, inder daad blij kan zijn mc1 het bier enof fris uit blik. Hoewel het niet te bewijzen valt, is.het zeker dat in het bijzonder de veiligheid geen ontploffingen, geen ver wonding door scherven van de blikverpakking een niet onbelang rijke rol heeft gespeeld. Het is duidelijk dat bier en fris uit blik bezig zijn in Nederland geleidelijk aan van nog een nieu- wigheidje te worden tot een alge meen en dagelijks produkt in het huiselijk leven. Willen we daar blij mee kunnen blijven dan zullen we als consu ment ook en vooral met het lege blik zorgvuldig moeten omgaan. Niet op picknickplaats of camping laten slingeren, niet uit de boot in het water kieperen, maar de poneren in afvalbakken of mee nemen naar huis voor de vuilnis bak. UTRECHT (ANP) Wanneer uit het onderzoek zal blijken, dat dit noodzake- lijk is, zullen de Spoorwegen de contro le op de Zeeuwse stormdeuren langs de spoorbaan intensiveren. Het onderzoek naar de vraag, hoe de sluisdeur bij j Krabbendijke dinsdagavond plotseling 1 over de spoorbaan kon waaien, zou I vandaag afgesloten worden. De NS I wachten de adviezen af van de spoor- I wegrecherche en de rijkspolitie, die het onderzoek verricht hebben. I Bij de waterkeringen bevinden zich in totaal tien stormdeuren langs de spoorbanen. Deze stormdeuren staan onder controle en onderhoud van de I spoorwegen, dit in tegenstelling tot de waterkeringen, die onder de bevoegdhe- i I den van de waterschappen ressorteren. De spoorwegrecherche zal ook de overi ge stormdeuren aan een nauwkeurig onder zoek onderwerpen, dit om nieuwe I treinongevallen als bij Krabbendijke j zoveel mogelijk te kunnen voorko- j, (Van onze correspondent) ROME Dezer dagen heeft de Ro meinse politie een charge uitgevoerd legen ongeveer vijftig hippies die zich rond de fontein op de Piazza Santa Maria in Trastcvere (Rome) hadden j verzameld, zoals ze dat iedere avond J doen. Zij die buitenlander waren en niet de moeite hadden genomen om bij de politie om een verblijfsvergunning te vragen werden in auto's afgevoerd. Een dergelijk tafereeltje is niet zo bijzonder. Toeristen, die zich in de ogen van de politie excentriek kleden, kun- nen hier moeilijkheden verwachten. De meeste van deze hippies waren echter door Frederico Fellini aangemonsterd I om te spelen in zijn film Roma, waar- I voor deze die avond op hetzelfde plein I opnamen zou maken. De scène zou poli- tie-agenten laten zien, die guitaarspe- lende hippies afranselden. De agenda gouden natuurlijk acteurs zijn Fellini en sommige van de hippies hebben een klacht ingediend. Ze beweren dat de bevelvoerende politiecommissaris heeft nagelaten om voor de aanval van zijn j mannen, driemaal op een trompet te _J blazen zoals Fellini's agenten later wel deden. lozing afval in zee door „Friesland" DEN HAAG (A.N.P.). Het Tweede- Kamerlid A. G. van der Spek (PSP) heeft de minister van Defensie, H. J. de Koster, schriftelijk gevraagd of het waar is dat door de jager „Friesland" op of omstreeks 12 juli (al of niet tijdens de begeleiding van de „Stella Maris") een aanzienlijke hoeveelheid olieresten of dergelijke afval op de Noordzee is geloosd. De heer Van der Spek vraagt of de minister nauwkeurig aard en hoeveelheid van het geloosde materiaal kan mee delen en of het tot de normale praktijk van marineschepen behoort om hun afval in volle zee te lozen. We gaan even zwemmen GRONINGEN (ANP) In de Zuidfranse badplaats Frejus zijn gisteren de 16-ja rige Alida Brands en de M-jarige Tryntje Rozema, beiden uit het Groningse Ulrum, aangehouden door de plaatselijke politie. De beide meisjes, die sinds 22 juli werden vermist, zullen zo spoedig mogelijk weer naar ons land worden teruggebracht. De ouders van de minderjarige meisjes hadden via Interpol om aanhouding ver zocht. Op de bewuste dag hadden de twee thuis gezegd te gaan zwemmen. Maar toen ze 's avonds laat nog niet naar huis waren teruggekeerd, alarmeerden de verontruste ouders de politie. De politie vermoedt, dat de beide meisjes in gezelschap van de 27-jarige Gerrit Pieterman uit Eenrum naar het zuiden zijn gereden. Aanvankelijk werd gevreesd dat de meisjes het slachtoffer waren geworden van een handel in blanke slavinnen. Gebleken is, dat het tweetal de reis had voorbereid. De meisjes hadden hun paspoort en verscheidene kledingstuk ken meegenomen. Volgens de politie in Frejus werden de gezochte meisjes niet in gezelschap van de heer Pieterman aangetroffen. Op het ogenblik wordt nog naar deze man gezocht. Er is een aanhoudingsbevel tegen hem uitgevaar digd wegens een diefstal van f 300,in zijn woonplaats Eenrum. „We zijn dolgelukkig; mijn man, die aldoor thuis .is gebleven sinds Trijntje verdween, is weer helemaal de oude aan het worden". Mevrouw A. M. Roze ma, moeder van Trijntje, lacht weer nu haar dochter en vriendin terecht zijn. Ook in huize Brands heerst vreugde, Jan Brands, broer van Aida zegt: „Mijn moeder was er erg aan toe. Ze zat op een stoel en keek maar voor zich uit". Hij had gistermorgen een brief qpge- steld die hij naar een Frans persbureau wilde sturen. „Ik zou net naar een leraar hier in het dorp gaan om te vragen de brief te vertalen, toen het bericht van de aanhouding kwam". Vol gens de politie is het niet nodig dat familieleden de twee meisjes tegemoet reizen. Toch wil broer Jan dit gaan doen. „Ik kan mijn zusje en haar vriendin toch niet onder politiebegelei ding het land laten binnenkomen. Ze zullen zich misdadigers voelen en dat zijn ze helemaal niet". Overeenkomst Kon. Shellgroep en Libië TRIPOLI - De Koninklijke-Shell Groep heeft met de Libische nationale olie maatschappij een herziene overeen komst voor samenwerking bij opsporing en winning van olie in Libië gesloten, zo is in Tripoli uit bevoegde bron ver nomen. De overeenkomst is ondertekend door de exploratie- en produktiemaat- schappij van de Shell, die al anderhalf jaar in Libië op zoek is naar olie. Er zijn seismische onderzoekingen ge daan op vijf plaatsen, waarvan vier voor de Libische kust bij Behgazi, Sirte, Derna en Tobroek. Het prospectiegebied beslaat in totaal 20.000 vierkante kilo meter. Volgens de zegslieden in Tripoli gaat de "joint venture" die de Shell en de Libische maatschappij hebben opge- 'richt binnen drie maanden boren. LEIDEN. De Duitse drenke ling Horst Weid die zaterdag bij Zandvoort uit het water werd ge haald, ligt nog steeds bewusteloos in het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Bij het elektrisch hersen onderzoek hebben de artsen nog wel enige hersenactiviteit waarge nomen. Ook heeft hij een eigen zij het niet erg goede adem haling, bloeddruk en temperatuur regeling. Dit heeft de Leidse internist, J. J. van Zanten, hoofd van 't beademingscentrum waar Horst Weid wordt verpleegd, van morgen meegedeeld. De familie is vol ledig akkoord gegaan met het verstrek ken van deze inlichtingen. Ofschoon de hersenen van de 31-jarige Duitser niet dood zijn, zegt dit weinig omtrent de omvang van een eventuele hersenbeschadiging en de mogelijke kans op herstel, aldus de heer Van Zanten. Bepalend hiervoor is hoelang de her senen zuurstofgebrek hebben gehad. Daarom kunnen de behandelende artsen beslist nog geen uitspraak doen of Horst Weid geheel zal herstellen of toch op den duur gehandicapt zal blijven. „Je kunt in ieder geval geen mensen dood laten gaan, die kans op herstel hebben. De meest ingrijpende beslissin gen vallen in de eerste seconde. De eerste hulp, d.w.z. hartmassage en mond- op-mondbeademing is wezenlijk, maar in 99 procent van de gevallen pas is er kans op overleven als er een Reanimatie Centrum achter de hand is", aldus ör. Van Zanten. Dit zijn Alida en Trijntje uit het Groningse Ulrum, die vorige week „even gingen zwemmen", maar sindsdien spoorloos verdwenen. Ze werden gisteren aangetroffen in de Zuidfranse badplaats Fréjus. Kraak gezet in Limburgse kerk ASSENRAY Veertien koperen kan delaren, waarvan 2 met antiquarische waarde, twee koperen vazen, een kope ren kruis, een linnen altaardwaal en een singel vormen de buit van dieven, die een nachtelijke visite hebben ge bracht aan de parochiekerk van As- senray. Pogingen om het tabernakel open te breken bleven vruchteloos. Wel werd het slot en het beslag van het tabernakel vernield. De dieven zijn de kerk binnen geko men door het vernielen van een glas- in-lood raam aan de noordzijde van de Gezien de amateuristische werkwijze heeft de politie het vermoeden, dat kwajongens de kraak gezet hebben. De altaardwaal is waarschijnlijk gebruikt om de gestolen goederen te verpakken, terwijl met de singel het geheel werd vastgesnoerd. WASHINGTON (AFP-RTR-DPA) President Nixon zal niet naar Moskou gaan voordat hij zijn aangekondigde reis naar Peking heeft gemaakt. Een dergelijk bezoek is niet in het belang van zowel de Verenigde Staten als de Sovjet-Unie, zo zei hij woensdag op persconferentie. De Amerikaanse president dacht de datum voor zijn reis naar Peking in de komende twee of drie maanden te kun nen vaststellen. Hij waarschuwde voo: voorbarig optimisme wat betreft eer onmiddellijke beëindiging van de oorlog in Indo-China. De Verenigde Staten waren echter wel bereid om het beleg gen van een Aziatische vredesconferen tie over Indo-China, met de volksrepu bliek China erbij, in overweging te BOSKOOP Bloemen: rozen: polyantha I 30—260; Idem II 140; idem III 50: iderr )os 15; esther oforlm I 180; idem II dem III 40; junior miss I 240-260; ide iantana 150 per tak; idem II 1—14. Freesia: golden yell< swan 80—125. Diversen gerbera 12—29. lelies 50—125, njers 5-19, colvillei 350—650, .joren 40—65, slati- leeuwebekken 40—65, Bloemen: am. ette, carol, faberge, zorina, sonora, lawny old 11—12, gerbera's 18-t22, agopar colvilleis 7075 per bos. LANGERE UITKERING IKA AMSTERDAM N.V. Beleggings maatschappij IKA heeft de per 1 okto ber a.s. vervallende uitkering op de winstobligaties over 1970-1971 bepaald op 6,336 procent. Vorig jaar bedroeg dit percentage 7,24. 604e Staatsloterij 4 AUGUSTUS 1971 TWEEDE KLASSE op nummers eindigende op: 4 op nummers eindigende op: 87 op nummers eindigende op: 78 op nummers eindigende op: 838 op nummers eindigende op: 642 op nummers eindigende op: 942 op nummers eindigende op: 532 op nummers eindigende op: 3800 PRIJZEN VAN 15,zijn ge\ 50,— zijn gei 50,zijn get 100,zijn get 100,zijn get 1.000,zijn j EEN PRIJS VAN 2.000,is gevallen op het nummer: 042724* 2.000,is gevallen op het nummer: 078160 2.000,is gevallen op het nummer: 094445 2.000,is gevallen op het nummer: 071003 2.000,is gevallen op het nummer; 063421 DE PRIJS VAN: 5.000,is .gevallen op het nummer: 067629 50.000,is gevallen in de serie A op het nummer: 075926 DE EXTRA PRIJS VAN f 100.000,is gevallen in de serie G op het nummer: 030386 EN DE TROOSTPRIJS VAN 2.000,— op nummer 030386 van elk van de andere series. Let wel op nummer 042724 is tevens een prijs van 15 gevallen. MITS GEDEMILITARISEERD (Van onze correspondent) JERUZALEM De concessies, die Israël wil doen in het kader van een terugtrekking van het Suezkanaal, zijn door de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Joseph Sisco, nu losgekregen. Na drie ontmoetingen met mevrouw Meir en minister Dajan heeft hij gisteravond besloten om rapport uit te gaan brengen aan Washington en later zonder twijfel aan Caïro. Er zijn hier aanwijzingen, dat hij concessies heeft gekregen over de omvang van de voorgestelde terugtrekking, maar niet ten aanzien van het nog kwellender vraagstuk over de aard van de toekomstige Egyptische aanwezigheid op de oostelijke oever van het kanaal. In dagbladen te Jeruzalem hebben de laatste dagen geruchten de ronde ge daan over een terugtrekking over onge veer 55 km. naar nieuwe, hoge posities in het gebied van de Mitla-pas. Dit zou inderdaad een gemakkelijk verdedigba re positie zijn. Over de besprekingen zijn geen ver klaringen afgelegd, maar het lijkt wel haast zeker dat enige vorm van conces sie is gedaan. Het it er echter naar uit, dat men nog in de faze verkeert van aftasten tussen A Cairo en Jeruza- Het is bekend, dat de Israëlische re gering nu streng vasthoudt aan haar weigering om Egyptische soldaten toe te staan het kanaal over te steken. Para doxaal genoeg geldt dit vooral voor de Israëlische „duiven". Zij zijn voor een wezenlijke terugtrekking uit de Sinaï een vroeg stadium en een demilitari- •ing van het gehele schiereiland. Dat laatste zal moeilijker worden als er reeds Egyptische troepen zijn. een V.N.-macht als buffer aan vaardbaar is, „hangt af, van wie er nog partij is in de overeenkomst", zoals een hoge Israëlische functionaris zei. De Israëli's wensen waterdichte mi litaire garanties om te voorkomen dat de Egyptenaren en de Russen misbruik- zullen maken van de overeenkomst. Zij hebben weinig vertrouwen in de V.N. en zullen in de besprekingen stel- i'g hebben aangedrongen op Ameri kaanse deelname in de overeenkomst Ze zullen tenminste heb' en aangedron gen op de aanwezigheid van Israëlische patrouilles, of anders wel van Israëlisch onderhoudspersoneel in de bunkers langs het kanaal, die Israël bereid is te verlaten. Andere geschilpunten tussen Israël en Egypte zijn de aard Van het „staakt het vuren" dat de terugtrekking moet ver gezellen en de politieke context voor de overeenkomst. Israël houdt eraan vast dat de overeenkomst van andere kwes ties moet worden gescheiden. Israël is er echter van overtuigd, dat Caïro een Israëlische teruetre'-Hn" pis 'ivo zal gebruiken om de 'gang van zaken met dezelfde middelen te voltooien. In Israëls ogen zal dit proces niet voltooid zijn voor Israël is vernietigd, aangezien „algehele" terugtrekking zou worden gevolgd door de eis om „te voorzien in de rechten van de Palestijnen". En zo als Egypte die tot nu toe heeft om schreven, is er geen ruimte voor Israëls overleving. Het is waarschijnlijk dat Sisco Is raëls steeds dringender wordende eis tot de levering van meer Amerikaanse Phantom-vLiegtuigen tegenover Rus- lands leveringen aan Egypte slechts vriendelijk heeft aangehoord. De Phan toms zijn nodig als zichtbaar afschrik middel en om ^resident Sadat van Egypte in slaat te stellen om tegenover zijn eigen „haviken" Israëls militaire superioriteit als argument te blijven hanteren. (Copyright The Guardian). Graftombe voor Montgomery in Egypte (Van één onzer verslaggevers CAÏRO (AP) De Egyptische rege ring heeft opdracht gegeven In dc woestijn een fraaie graftombe te laten optrekken voor dc Britse veldmaar schalk Montgomery, aldus verluidt in betrouwbare kringen. Met het bouwen van de tombe, te El Alamein, is nu reeds begonnen. In de tombe zal een klein „museum" worden ingericht waarin men dingen zal bewa ren als uniformen van Mongomery, zijn verrekijker, zijn stokje en andere per soonlijke eigendommen. Montgomery is nu bijna 84 jaar oud en woont in Engeland. In mei 1967 zou hij bij een bezoek aan Egypte de plaats aangewezen waar hij zei te willen wor den begraven. maar volgens zijn woordvoerdc i helemaal niet in Egypte begraven willen worden.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9