^Verdoemden optimistisch KOPPELAAR HAALDE ATLETIEK UIT SLOP FC Den Haag schudde hard HYC van zich af RECORD VOOR BERT KRIJNEN VIER DAGEN VOOR COMPETITIESTART PAS UITSPRAAK IN KORT GEDING Geen plaats SC Dr ente Clubtoernooi Leimonias sterk bezet Michels wil „alles" winnen ;71 DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 7 DEN HAAG Vier dagen voor de start van de betaalde voetbalcompetitie (woensdag, 11 augustus) zal de president van de Haagse arrondissementsrechtbank zich uitspreken over de eis van de „gevonniste" clubs (inmiddels vermin derd tot nog maar zeven) om door te gaan met betaald voet bal. Aan de stemming na afloop van het gistermiddag tot een marathonzitting uitgegroeide kort geding was te merken dat het kamp van de KNVB aanmerkelijk somberder tegen de uitspraak opziet dan de tegenpartij. DEN HAAG Voor SC Drente heeft de hele saneringskwestie nog een heel aparte bijsmaak. Door de stich tingsvorm, die enige jaren geleden werd gekozen, nadat de basisclub Zwartemeer naar het amateurvoetbal was uitgeweken, is het voor de Drent se club onmogelijk aanspraak te ma ken op een plaats in het amateurvoet bal. De KNVB hanteert namelijk de stel regel dat voor plaatsing in het ama teurvoetbal van een voormalig betaal de club het derde elftal als maatstaf geldt. SC Drente heeft als stichting echter geen dei'de elftal. Het gevolg zou daarom zijn dat de Drentse club zon der meer gedoemd is volkomen van het toneel te verdwijnen. Hoe deze kwestie zou moeten worden opgelost, wist mr. Kaulingfreks ook niet uit de dpeken te doen. Als de Haagse president gunstig mocht oordelen over de zeven „ver doemden", dan staat de KNVB voor een complete chaos. Hoe moet op zo'n korte termijn alsnog een competitie voor de tweede divisie in elkaar ge sleuteld worden? Dan kan de KNVB wel stellen, dat het maar een la hoeft open te trekken voor een alternatief schema, maar zo eenvoudig ligt de kwestie niet. Diverse clubs zijn totaal leeggekocht en over al deze transac ties met spelers zal dan een nietig heidsverklaring moeten worden uitge sproken. In het kort geding werd ook vaak door de verdediger Kaulingfreks aangehaald: „Maar wat moet het dan worden met zo'n competitie? Met ze ven clubs kan je toch geen attractief schema opstellen?" De zeven clubs van de dodenrol lachen om dit argu ment. Ze zien wel degelijk mogelijk heden in een competitie met zo'n klein aantal. Er wordt dan gedacht aan vier wedstrijden tegen elke te genstander. Een intrigerend moment in het kort geding deed zich gisteren voor, toen mr. Kaulingfrêks, de raadsman van de KNVB, probeerde uit te leggen dat sameren in deze opzet jet belang van de passieve recreatie alleen maar diende. „Daarom is deze ingreep op JOS COLER belofte grond van toescëouwersnorm te rechtvaardigen", stelde hij. Dat be twistte echter president Philips, die in zijn inleiding al had gezegd het be zoekersaantal het kardinale punt te achten. „Als ik het goed begrijp is het doel van de sanering het streven naar het financieel gezond maken van het betaalde voetbal in ons land", inter rumpeerde hij, „is het dan niet ver standiger een natuurlijke selectie toe te passen op basis van de economische situatie. Het risico van de nu gevolgde methode is dat er schuldenvrije clubs haar de amateurs moeten terugkeren DEN HAAG Hermes DVS deelde raadsman Fievez enkele uren voordat het kort geding begon mee, dat het geen heil ineer zag in de procedure. Het deed vrijwillig afstand van het recht betaald voetbal te spelen en trok zich zodoende ook terug uit het actieplan van de verdoemden. „Her mes DVS is het eerste slachtoffer van deze saneringsmethode", lichtte mr. Fievez toe. „Het heeft momentcel ze ven spelers over, van wie er nog maar twee tot de vaste eerste elflalkern van het vorige seizoen behoren. Op deze basis is doorgaan met betaald voetbalverenigingen ervaren. Mr. Fie- Oojk andere clubs op de dodenrol had den de zuigkracht van de bevoorrechte voetbalverenigingen ervaren mr. Fie vez: „Het is voorrgekomen, dat be paalde clubs al afspraken hadden ge maakt over de verkoop van spelers en dat ook de transfersom al een uitge maakte zaak was, maar dat toen het saneringsplan de kop opstak slechts de minimum transfersom van drieduizend gulden werd overgemaakt. De FBO heeft haar leden in dit opzicht zelfs opgestookt." en het betaalde voetbal in principe nog niet gezond wordt". Iedereen schoot in de lach, toen mr. Kaulingfreks door deze opmerking in een zo moeilijk parket terecht kwam, dat hij zei: „Maar dan kunnen er eventueel maatregelen worden genomen om het beheer van deze clubs te verbeteren." „Tja", grinnikte mr. Fievez, zijn te- genpleiter „zo krijg je helemaal .de omgekeerde wereld." Mr. Fievez, die na afloop van het zeseneenhalf uur durende kort geding een vermoeide indruk maakte, meende dat de KNVB zich bij- een eventuele voor haar ongunstige uitspraak zonder meer neer zou leggen en opnieuw in overleg zou treden met de zeven be trokken clubs. „Ik geloof", aldus de raadsman, „dat er dan door beide partijen een oplossing kan worden ge vonden voor de zeven verenigingen. Het heeft geen zin om na dit kort geding alsnog via een gewone rechts- procedux-e een beslissing te krijgen. Zo'n rechtszaak kan wel een paar jaar duren. En dan hebben de betrok ken clubs er helemaal niets meer aan Als ze dan een of twee seizoenen in het amateurvoetbal hebben gespeeld en ze worden dan alsnog in het gelijk gesteld zouden ze opeens weer in het betaalde voetbal mogen uitkomen. Daar heeft natuurlijk niemand veel Of de wijze waarop president Philips de zaak benaderde in zijn vraagstel ling een indicatie gaf voor de uitslag, die op 11 augustus wordt gegeven, wenste mr. Fievez niet te beoordelen. Evenmin liet de Deventer raddsman zich uit over de door zijn tegenstan der mr. Kaulingfreks gevoerde tactiek. „Ik weet niet of het zijn bedoeling was een decor te scheppen waarbin nen hij de eigenlijke feiten minder wilde accentueren", zei hij. „Vooral met het oog op het feit dat de pre- sient niet volkomen deskundig kan zijn. heb ik mijin ieder geval bepaald tot de hoofdzaken". Voorzitter Stienstra van ZFC, één van de zeven'clubs, toonde zich na afloop van de marathonzitting tamelijk opti mistisch. „Voorlopig kunnen we niets doen",aldus de Zaandammer. „We moeten gewoon de uitspraak afwach ten. Kaulingfreks beweerde wel dat wij een tribune hebben gebouwd die 6 ton heeft gekost, maar hij vergat te ver melden dat we de schuld die daardoor is ontstaan elk jaar kunnen aflossen uit de opbrengst van het clubhuis. Maar wat mij het meest heeft te leurgesteld in de hele affaire is de houding van de heer Coler, die voor 3 juli (de datum van de buitengewone algemene vergadering; red.) heeft beloofd dat er in ieder geval een tweede divisie zou worden ingesteld. En bovendien dat hij ervoor zou vech ten in deze tweede divisie, een promotiemogelijkheid te scheppen. Maar daar horen we ineens helemaal niets meer van. Als we inderdaad in het betaalde voetbal mogen blijven wordt er waarschijnlijk een noodcompetitie in het leven geroepen zonder enige kans op promotie naar de eerste divisie. Dat is natuurlijk niet zo aantrekkelijk." FRANK WERKMAN HANS DE BRUYN DEN HAAG De Haagse tennisver eniging Leimonias organiseert morgen, zaterdag en zondag op de banen van park Klein Zwitserland het traditionele idubtoemooi. Evenals de voorgaande ja ren heeft de organiserende club weer een attractief toernooi samengesteld met enkele bekende internationale na- Tot de deelnemende ploegen behoren The All Engeland Lawn Tennis en Cro quet Club, Der Klipper Hamburg, La Jolle Beach Tennis Club California en Leimonias. Leimonias, dat zich toelegt op het brnegen van internationaal ten nis in Den Haag, dat met uitzondering van wedstrijden van de Wimbledonex- hibitie en eventuele landen wedstrijden. De serie internationale clubtoernooien van leimonias startte in 1965. De sterk te van het toernooi wordt geïllustreerd door het feit dat Leimonias er bij de heren nog geen enkele keer in slaagde de zege te grijpen. Slechts de dames waren eenmaal succesvol. Leimonias kan voor dit toernooi niet beschikken over Ada Bakker, die dezer dagen in Turkije speelt. Vorig jaar veroverde de eerste speelster van Lei monias de prijs voor de beste toernooi prestatie. Tot de kanshebbers op de 2e uitver kiezing dit jaar kan men de Indiër Anand Amritray rekenen. De Indiër i lid van het Indiase Davis Cupteam en staat in zijn land derde op de nationale ranglijst. Vorig jaar bereikte hij met zijn broer de finale herendubbelsspel in Hilversum en enkele weken geiden versloeg hij Schmitz en Hemmes in Noordwijk. De wedstrijden beginnen vrijdag om 13.00 uur en zaterdag en zondag om 11.00 uur. Er wordt dagelijks tot om streeks 18.00 uur gespeeld. De toegang sprijzen bedragen f 2,50 voor senioren en f 1,50 voor junioren. Schooljeiigd heeft gratis toegang. Indien de weer somstandigheden daar aanleiding toe geven wordt het toernooi in de hal van Mariahoeve voortgezet. EVERT SCHNEIDER met Soete» in herent-ea Leimonias Blessure voor Paul Roodnat (Van onze sportredactie) DEN HAAG FC Den Haag stootte gisteren op een verbazend hard spelend HVC. Maar de intimidatie van de Amersfoorters schrok de Hagenaars niet af. Door een vlot begin werd een voorsprong van 20 bereikt, waarmee de rust inging, én een misverstand tussen Thie en de scheidsrechter De Vos zorgde er uiteindelijk voor dat het 2—1 werd. Voor Paul Roodnat had deze confrontatie nog een onplezierig gevolg. Hij viel na vijf minuten reeds uit en onderzocht wordt vandaag of hij wellicht een scheurtje in zijn kuitbeen heeft opgelopen. FC Den Haag opereerde op het mid denveld met Advocaat, Berg en Kila. In de aanval startte trainer Jezek met Rog geveen, Couperus en Roodnat, voor wie Pas later inviel. Deze combinatie leidde al snel tot een doelpunt van Couperus, de matig leidende scheidsrechter De Vos keurde voorlopig een voorsprong FC Den Haag af, omdat René Pas zich niet in een te rechtvaardigen positie bevond. Hij realiseerde toen zelf maar 10 en Dick Advocaat verhoogde de score verder nog. In de tweede helft bleef FC Den Haag domineren, maar de schutters lieten het afweten. Dit treffen leek dan ook te eindigen zoals de rust bereikt werd tot scheidsrechter De Vos voor sensatie zorgde. Toen hij een overtreding be strafte stak hij duidelijk zichtbaar zijn hand op ten teken van een indirecte vrije trap. Toen Maas met een boogbal op het doel van FC Den Haag richtte, dacht doelman Thie er geen moment aan om het schot te en. Scheidsrechter De Vos keurde het doelpunt tot verbazing van vriend en vijand toe. ESCA/VC (Arnhem)Anderlecht 010; doelpunten Mulder (4), Rensenbrink (3), v. Himst (2), v. Binst. SC Gastel—NAC 0—2; doelpunten Ga briels en v. Gorp (strafschop). Helmond SportFC Den Bosch 11. ExcelsiorCharlton Athletic 01. BavelWillem II 21. TelstarNed. militair elftal 20; doel punten v. Egmoiid en De Wit. Preston North EndFC Groningen 31; doelpunt Groningen: Bjarne Jensen BARCELONA. Rinus Michels is gisteren zijn werk als coach van de voetbalclub FC Barcelona be gonnen. In een toespraak tot zijn spelers zei de vroegere Ajax- trainer dat hij in het komende seizoen „alles" hoopt te winnen. „Dit zal echter slechts mogelijk zijn als wij ons gezamenlijk inzetten", aldus Michels, die eraan toevoegde dat hij aan daden de voorkeur gaf boven woorden. De eerste training in dit seizoen van de spelers van Barcelona in het 90.000 plaatsen tellende stadion van de club werd bijgewoond door 3000 voetballief hebbers, die Michels en de spelers uit bundig toejuichten. Einde carrière Otto Frassdorf BERLIJN Spitsspeler Peter Ducke van Carl Zeiss Jena is door de sport journalisten van de DDR uitgeroepen tot voetballer van het jaar 1971. Duckc, die 357 punten kreeg, werd gevolgd door topscorer Jürgens Croy van Zwic kau met 332 pnt. De bekende Oostduitse speler Otto Frassdorf van FC Vorwarts Frankfort aan de Oder (het vroegere Vorwarts- Berlijn) heeft een punt achter zijn voetballoopbaan moeten zetten. Frasdorf, die 33 maal voor Oost-Duits- land uitkwam, heeft namelijk een be schadiging aan de wervelkolom, die hem verder spelen onmogelijk maakt. Georg Buschner, trainer van Carl Zeiss Jena, is zonder opgaaf van rede nen aan de kant gezet. Buschner, die er het afgelopen seizoen niet in slaagde de ploeg naar het kampioenschap te voe ren, wordt opgevolgd door Hans Mei- Kees Koppelaar is niet zo gelukkig geweest met de toestanden rond de KNAU-limieten. „Het wordt allemaal zo geforceerd. Ik heb er bij de jongens op aangedrongen, die limieten zo snel mo gelijk proberen te halen. Bij velen is het ook gelukt en dan kun je rustig x een opbouw gaan werken. Niet als steeds nog "tegen het nog één keer ZAANDAM Het heeft Kees Koppelaar moeite gekost een gaatje te vinden in zijn overvolle werkweek. Even maar is er tijd om rustig te praten met de man, die voor een groot deel verantwoox-delijk is voor de gedaante verwisselingen ten gunste van de Nederlandse herenatletiek. Drie jaar is Zaandammer Kees Koppelaar bondscoach van de midden- en langeafstands- lopers. Drie jaar, waarin er eindelijk een einde kwam aan de stilstand in het prestatieniveau. Er zit weer muziek in de Nederlandse herenatletiek. Zeker, er moeten nog bergen werk verzet worden om het gat tussen de nationale en de internationale top te dichten, maar het begin is er. Onmiskenbaar. En juist op de langere loopnummers heeft de vooruitgang zich de laatste paar jaar het meest nadrukkelijk gemanifesteerd. Kees Koppelaar plukt dus vruchten van zijn werk. Dht niet wil zeggen, dat hij vindt dat zijn doel bereikt is. Beslist niet, daar is de 31-jarige coach net een beetje te ambitieus Kees Koppelaar heeft er verschrikke lijk druk mee, dat wel. De kalender is tot vijf dagen voor het begin van de Europese atletiekkampioenschappen ge vorderd. Het heeft lang geduurd, voor dat Kees Koppelaar wist hoe groot de groep midden- en lange-afstandlopers Helsinki zou zijn. Pas verleden week werd Haico Scharn alsnog aan de Nedex-landse ploeg toegevoegd. En daar Koppelaar blij mee. „Gelukkig heb ik zelf niet zo erg in de bres hoeven te springen om die aanwijzing van Scharn voor elkaar te krijgen", zegt hij .glimla chend. „Meestal neem ik in zulke situa ties geen blad voor de mond, maar nu hoefde het niet. Het ging allemaal nog al snel". Met welke woorden Kees Kop pelaar wel duidelijk laat blijken, dat hij de afloop van de „kwestie-Scharn" (hij werd in eerste instantie niet inge schreven) een juiste vindt. „De atletiek Unie is volgens mij een beetje te bang voor een zeperd van één van de mensen, die naar Helsinki gaan. Daarom is er zo strak vastgehouden aan die limieten. Een geforceerde toestand, zonder meer. Neem nou diezelfde Haico Scharn, het was duidelijk, dat die man vex-diende naar Helsinki te gaan. In zijn prestaties zit een duidelijke stijgende lijn, maar omdat hij één en niet wee keer die limiet aan gehaald, wilde men er gewoon niet aan om hem toch naar de Europese kampi oenschappen te sturen". Onmiskenbare vooruitgang loopnummers halen van de limiet zit op te boksen. Dan krijg je, dat er met alle mogelijke middelen wordt geprobeerd die limiet te halen. Vaak komt er dan een teiugslag, als het inderdaad gelukt is. Haico Scharn had een iets andere trainingsop- bouw. U moet weten dat ik ook met clubtrainers te maken heb. Het is per slot van rekening zo, dat er diverse wegen naar een goed resultaat leiden. De manier, die ik propageer is heus niet zaligmakend. Vroeger dacht ik dat misschien nog wel eens. Toen had ik dan ook soms moeilijkheden met trai ners van clubs. Nu niet meer". Het is een van die dingen, die Kees Koppelaar heeft geleerd in de periode dat hij bondscoach is. De blonde ex- atleet (twee keer tweede op de 800 meter tijdens de Nederlandse kampi oenschappen) heeft indertijd overigens niet per se op zijn huidige positie ge loerd. „Ne, ik kan niet zeggen dat dat het geval is geweest. Ik had er dx-ie jaar gelden dan ook niet op gerekend, maar het kwam eigenlijk zon beetje vanzelf. Ik was trainer van de vereni- ging A.V.'23 in Zaandam, dat ben ik trouwens nu nog. Dat ging erg goed. We haalden goede resultaten, door die resultaten ga je opvallen en zo ben ik PAPENDAL. Dc atleet Bert Krijnen van GAC - Hil versum heeft gisteren in een bijnummer van de Konink- rijksspelen in Papendal zijn nationaal record polsstok- hoogspringen van 4.71 meter op 4.74 meter gebracht. Mlttendorf Ned. er eigenlijk ingerold. Direct na de Olympische Spelen in Mexico, dus zeg maar na de kwestie-Wil Westphal". Hoewel Kees Koppelaar weet wat hij kan, is hij realist genoeg om zich niet vei'genoegd op de boi'st te kloppen. „Je wordt als bondscoach gemaakt door de atleten. Of eigenlijk is het ook weer niet helemaal zo. Het is een samenspel". Een samenspel, dat niet zonder succes sen is gebleven. Want hoe lang is het bijvoorbeeld geleden, dat Nederland op een afstand als de 1500 meter een man had (Bram Wassenaar) die op de vijfde plaats op de Europese ranglijst staat? En Bram Wassenaar is en dat is het meest vei'heugende geen uitschieter. De 1500 meter is ook niet de enige afstand, die uit het slop is gehaald. Onder leiding van Kees Koppelaar is er vooral in de breedte hel nodige tot stand gebracht. Koppelaar: „De vooruit gang is vorig jaar echt ingezet. Ga maar na, in 1969 was er in NedexTand één man die op de 1500 meter een tijd onder de 3.50 kon lopen. Nu zijn het ex- negen. Van die negen zijn er ook enke le die vlak achter Wassenaar en Scharn aanzitten. Die lopen op het ogenblik 3.40 tot 3.42. Van hetzelfde laken een pak op de 800 meter, In 1969 haddén we één man onder de 1.50, nu zeven. Je zal me niet horen zeggen dat het alleen mijn verdienste is. Er is veel ten goede veranderd. Neem de accomodaties, neem het gebruik nemen van Papendal en neem de veel betere geestelijke bege leiding. Allemaal heel belangrijke fac toren. Erg belangrijk vind ik ook dat de werksfeer gezond is. Als er moeilijkhe den zijn vlieg ik er direct in. Uitpraten die zaak. En als er fouten worden gemaakt, wordt daai'op gewezen. Net zo goed als op die van mij". Ondanks de vooruitgang en ondanks de verbeterde omstandigheden heeft Kees Koppelaar nog wel een handvol wensen voor de nabije toekomst. Goed gefun deerde wensen. „Ik zou graag zien, dat voor de atleten meer mogelijkheden waren om in goede wedstrijden uit te komen. D'e mensen raken uitgekeken op de onderlinge wedstrijden. Kort geleden hadden we op Papendal die wedstrijden met Zuidafxikanen. Dat werkt ook in spirerend op de atleten zelf. Kijk maar naar die ontmoeting in Aarhus in De nemarken. In zo'n ontmoeting, met een zeer sterke bezetting, zouden de jongens veel vaker moeten kunnen uitkomen. Bram Wassenaar zet in zo'n wedstrijd op de 1500 meter even een tijd van 3.39.1 neer. En dan zou ik nog graag wat meer echte inspraak willen hebben in de aanwijzing van atleten voor,be langrijke evenementen, zoals nu de Eu ropese kampioenschappen. Dat kan echt nog wel wat beter. Ik wil niet de indruk maken dat ik zit te kankeren hoor, want als ik kritiek heb zeg ik het wel rechtstreeks tegen de betrokkenen. Maar dit zijn dingen, die van primair belang vind en waarvan ik geen ge heim maak, het kost echter heel veel moeite om dat soort dingen er door te krijgen". Kees Koppelaar is een man bij wie de atletiek een zeer grote plaats in neemt. „Op het ogenblik denk. eet en slaap ik in de atletiek. Ja, het gaat allemaal wel een beetje ten koste van mijn gezin. Per slot van rekening heb ik ook nog een baan als gymnastiekle raar met in totaal 32 lesuren. Dat worden er volgend jaar trouwens 28. Gelukkig staat mijn vrouw helemaal achter mijn werk. Ze is zelf vroeger atlete geweest. Maar eerlijk gezegd, zou ik wel eens een beetje meer vrije tijd willen hebben". BERT BREVOORD

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7