Fracties willen van kabinet meer duidelijkheid .Teer Heath wisselt premierstoel geregeld af met kapiteinspet WORDEN LOOPT VANDAAG LANGS APOLLOWAND Joeri Fay er overleden PARIS LE1DSE COURANT Marcus Bakker) (Van onze correspondent) HOUSTON De Apollo-15 is alweer op de terugweg naar de aarde, nadat op het vastgestelde tijdstip de hoofdmotor ontstoken werd en een. kleine maansatelliet gelanceerd was. Deze kleine satelliet zal een jaar lang metingen van de maan ver richten. Vanmiddag zou nog een interessant experiment uitgevoerd worden: even na half vjjf maakt Worden een wandeling langs de Apollo om een fotocassette te halen, terwijl Irwin, staande in het luik hem de helpende hand biedt. Terwijl de Apollo-15 aardwaarts stormde, bepleitte commandant Scott, die van oorsprong luchtmachtpiloot is, een grotere deelneming van weten schapsmensen aan de maanreizen om tijdens het verblijf op de maan een maximum aan wetenschappelijk rende ment te vergaren. Dit pleidooi is niets nieuws, want al eerder is de NASA verweten, dat wetenschapsmensen weinig aan hun trekken komen in de ruimte vaart hoewel enkele van hen als astro naut zijn opgeleid. In een interview met Die Welt heeft raketspecialist Wernher von Braun ver teld, dat de VS van plan is om mensen Pakistaanse diplomaten (14) nemen ontslag WASHINGTON (AP) Veertien Pa kistani verbonden aan de ambassade van hun land te Washington, onder wie zeven functionarissen van hoge rang, hebben gezamenlijk doen weten dat zij hun entslag nemen en in de V.S. poli tiek asiel zullen vragen. Zij verklaar den aanhanger te zijn van de Oostpa- kistaanse zelfstandigheidsbeweging die het land wil maken tot de onafhanke lijke staat, Bangla Desj. voor een maand op de maan te brengen. Grootscheepse maanexpedities zouden in de jaren tachtig verwezenlijkt kunnen worden. De op de maanjeep achtergebleven en van de aarde af bedienbare t.v.- camera heeft, na vannacht tien minuten gewerkt te hebben, het laten afweten. Hij is vermoedelijk in de ruststand te recht gekomen en men betwijfelt of aardse signalen dit nog kunnen veran deren. Dit is zeer jammer want in theo rie zou het mogelijk zijn vanaf de maan een zonsverduistering waar te nemen als men morgenavond om 20.17 uur een totale verduistering van de opkomende Bij duistering komt de aarde maan. Voor de maan betekent dat dus een zonsverduistering Zaterdag om 21.46 uur zal de Apollo-15 in de Stille Oceaan ten noorden van Hawaii landen. MOSKOU (AFP) De beroemde Russische dirigent Joeri Fayer is op 81- jarige leeftijd in Moskou overleden, zo meldt het Russische persbureau Tass. Fayer heeft gedurende meer dan veer tig jaar het ojkest van het Bolstoi- theater geleid. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In het debat over de regeringsverklaring, gisteren, in de Tweede Kamer, is veel gesproken over de partijpolitieke ontwikkeling. Dat gebeurde vooral naar aanleiding van het slot van de regeringsverklaring. Daar wijst het kabinet bij monde van minister-president Biesheuvel „polarisatie" (verscherping van de politieke en maatschappelijke tegenstel lingen in ons volksleven) van de hand. De confessionele woordvoerders, Veringa (KVP), Aantjes (ARP) en Mellema (CHU) stelden zich in het voet spoor van de minister-president op. Zij onderstreepten de zegen die uitgaat van harmonie en samenwerking. Aantjes: „Zonder solidariteit is niet recht vaardig te regeren. Niet de polarisatie, maar de samenwerking. Niet de strijd, maar het overleg. Niet de belangen, maar de recht vaardigheid. Niet de verkettering, maar de verdraagzaamheid". (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Edward „Ted" Heath (54), conservatief premier van Groot-Brittannië en sterk begeerde vrijgezel, zat gistermiddag in de Solent weer aan het roer van zjjn Mqrning Cloud II, die sinds vrydag deelneemt aan de tweejaarlijkse Admiral's Cup-zeilwedstrijden. Nadat hij in de tweede kustrace van 33 nijjl de tiende plaats had veroverd (tegen de derde plaats in de 225 mjjl-Kanaal-race van vrijdag), haastte de premier zich terug naar Londen, om een stemming te gaan bijwonen in het Lagerhuis. De twee. andere boten van Heath's racing team veroverden gisteren de vjjfde en de negende plaats. Van de vier Admiral's Cupzeilwed strijden blijft nu nog de zwaarste over, de zogenaamde Fastnetrace, die zaterdag morgen begint. Dé deelnemers moeten 605 mij] afleggen. Van Cowes op het eiland Wight naar de rots van Fastnet, ter hoogte van de Ierse zuidkust, en te rug naar Plymouth. Premier Heath is kapitein van het team van drie Britse zeilboten, die. Admiral's Cup betwisten met Amerikaan se. Australische, Franse, Nederlandse en andere mededingers. Kenners noemen zijn keuze tot kapitein „de hoogste eer, die in de oceaan zeilsport een Engelsman 'bewezen kan worden". Het lijdt geen twijfel, dat hij die eer voor een groot deel te danken heeft aan het feit, dat hij regeringsleider is. Oceaanzeilen wordt algemeen als een sport voor rijke lui beschouwd. Vandaag de dag zijn het vrijwel uitsluitend top- zakenlieden, die zich de luxe van een grote zeilboot kunnen veroorloven. Voor de mensen van Groot Brittannies „big business" is Edward Heath (Ted voor zijn' vrienden) van z elfsprekend een waardevolle relatie. Heath is zelf niet bijzonder welgesteld. .,Ik ben met niets begonnen", zegt hij. „Al wat ik bezit, heb ik bij elkaar ge spaard". H ijstrijt sinds juni 1970 als premier het vaste jaarsalaris van 14.000 pond op. Daarnaast trekt hij sinds 1959 een parlementaire onkostenvergoeding van 750 pond per jaar. Als premier kan hij bovendien aanspraak maken op een extra vergoeding van 500 pond per jaar voor een persoonlijke secretaris. Zijn verblijf in Downing Street 10, de offi ciële residentie van de Britse minister president (eerste minister) is natuurlijk volkomen kosteloos. Tleath' zeilboot Morning Cloud II werd speciaal gebouwd voor zeilwedstrijden in volle zee. Hij is ruim 21 meter lang en heeft een bemanning van 8 koppen. Voor deze Morning Cloud werd door de pre mier 21.000 pond betaald.' Zijn eerste (kleinere) Moming Cloud I kostte 7000 pond. Dank zij het feit, dat hij er zeil wedstrijden mee gewonnen had, kon Heath die „ochtendwolk" met een zoete winst van de hand doen, wat de aan koop van „Moming Cloud II" enigszins lichter maakte. De premier ontkent, dat z'n zeilsport gesubsidieerd wordt door privépersonen. Niet alle Britten vinden het goed. dat Ted Heath zo vaak het roer van de staat verlaat om te gaan zeilen. Vooral de so cialistische oppositie is van oordeel, dat de premier deze ontspanning, die de werkende klasse wegens haar beperkte middelen zich nog niet kan veroorloven, maar moet missen. Heath en zijn om geving beschouwen dc zeilsport evenwel als het enige middel om de staatszaken een poosje te kunnen vergeten en niet alleen een frisse neus, maar ook goed doorgewaaide hersenen te halen. Aan boord van zi.in Moming Cloud II die pas in de paastijd van stapel liep, kan de regeringsleider s'echhts in hoogst uit zonderlijke gevallen ner radio of telefoon geraadpleegd worden. Ted Heath werd in 1966 voor de zeil- soort gewonnen door een onderwijzer, Gordon Knight,, van z'n woonplaats Broadstairs, aan zee. Gedurende drie Kind overleeft val uit 7e verdieping MüNCHEN (AP) Een kind van 18 maanden is gisteren uit de zevende verdieping van een flatgebouw te München gevallen en heeft het over leefd. Het kind kwam terecht in bosjes die stonden in het plantsoen dat tot aan het gebouw loopt. jaar was hij een voorzichtige kustzeiler in een rubberbootje. Hij legde zich met hart en ziel toe op de studie van de zeiltechniek en liet zich voorlichten door de beste zeilers van Groot-Brittannië, onder wie Uffa Fox, die internationale faam geniet en nog vaak opbelt om hem raad te geven. Heath was nog conservatief oppositie leider toen hij, in de lente van 1969, de volle zee besloot te kiezen. Hij schafte zich de Morning Cloud aan en werd spoedig een prima oceaanzeiler, die nü op het punt staat van een eerste klasse roerganger te worden. Boze tongen be weren, dat. vooraanstaande conservatie- veh hem in dez esport geduwd hebben, omdat zij zich zorgen maakten over de slechte staat van Heath' openbaar image. Het Britse publiek verafgoodt taaie, geharde kerels ,die goede zeevaar ders zijn. Het lijt geen twijfel, dat Heath's tame lijk succesrijke beoefening van de Oceaan-zeilsport zijn populariteit gun stig beïnvloedt .ofschoon het nog lang zal duren eer hij werkelijk een volks vriend is. De Londense Dgily Mirror smaalde dezer dagen: „Het zou veel mooier zijn, als premier Heath even goed de prijzen deed dalen als hij de zeilen strijkt. „Volgens deze en andere volkskranten is Ted Heath er nog steeds d eman niet naar om het hart van ge- Hij voelt zich kennelijk wel op zijn gemak in kringen van topzakenlieden, voor wie grote zeilboten geen overdreven weelde zijn. Uit deze kringen heeft hij de bemanning van zijn Moming Cloud" ge kozen. Op de hedeboer Sammy Sampson na, bestaat zij volledig uit businessmen. Sampson is een voet groter dan de andere bemanningsleden als de zee hol staat, doet kapitein Heath een beroep op Sammy Sampson, die dan het roer over neemt. Met zijn bovenmaatse armen en benen is Sammy bij machte om de Morning Cloud II zelfs op een onstui mige zee in bedwang te houden. Tussen Heath de premier en Heafh de kapitein is er naar verluidt weinig ver schil. Hij gaat met zijn scheepsbeman ning om zoals met de leden van zijn kabinet. De zeiltechniek wordt nog steeds uitvoerig besproken tijdens bijeenkom sten met zijn bemanningsleden en soms ook andere zeilers in Downing Street 10 of op Chequers, het of:M.ciële landgoed van de premier. De regeringsleider no digt zijn zeilvriend"n vnr-t hem te komen ontbijten, te lunchen of te dineren. Als hij tijdens vorige wedstrijden wat fout gedaan heeft, luistert hij welwillend naar gespecialiseei-de kritiek. De Britse premier neemt de zeilsport bijzonder ernstig op! „Ik hou van een voudige dingen", zei hij dinsdagavond in een t.v.-interview. Ofschoon oceaan- zeilen bezwaarlijk eenvoudig genoemd kan worden, geven zelfs zijn heftigste critici toe, dat men Edward Ted Heath tot de klasse van de zeldzame Britse premiers mag rekenen, die nog wat ders kunnen dan politiek bedrijven. „De doorsnep Britse premier is niet scherpzinnig genoeg om een kraampje te exploiteren op het strand", zei vorige week een Tory-Lagerhuislid. Meestal k'rijgt een land de regerings leider, di ehet verdient. Dooi-gewinterde commentators zijn van oordeel, dat deze klassieke regel in Groot-Brittannië be vestigd wordt door Edward Heath. De woordvoerders van de regering partijen haakten in op een recent arti kel van PvdA-leider Den Uyl. Daarin deze de Progressieve Volkspartij in de eerstkomende vier jaar nog niet te komen. Van de kant van D'66 werd echter gewezen op gemaakte af spraken tussen PvdA en D'66. De rege ringspartijen grepen gisteren de kans aan om meningsverschillen tussen PvdA en D:66 aan het licht te brengen. WD-leider Wiegel vroeg zich af of PvdA en D'66 nog wel zo eensgezind optrekken. De oppositie in de Kamer zal door de „scheiding van tafel en bed" tussen deze twee partijen niet worden versterkt, wat jammer is, aldus Wiegel. Aantjes deed nog een poging de PvdA terug te halen in het vaderhuis van de brede-basis-coalities. „Het zou voor de Nederlandse politieke verhoudingen een zegen zijn als de PvdA zichzelf alsnog als constructieve, idealistische democra- tisch-socialistische partij zal hervinden, zoals ze dat zoveel jaren ten voordele van ons land is geweest." Waarschu wend voegde Aantjes eraan toe, dat de Democratisch Socialisten '70 bezig zijn zich te ontwikkelen tot een alternatie ve, echt socialistische partij. Drs. Den Uyl van de PvdA noemde de houding van de confessionele partijen voor en na de verkiezingen het toon beeld van opperste onduidelijkheid. Hij vindt dat het meer dan ooit nodig is dat afspraken met de confessionelen vóór de. verkiezingen worden gemaakt. Mr. Van Mierlo (D'66) stelde dat de polarisatie niet meer i§ weg te denken uit de verdere ontwikkeling van ons parlementaire bestel. Bij de formatie van het kabinet-Biesheuvel heeft vol gens Van Mierlo de machtsvorming niet voldaan aan twee essentiële voorwaar den. Niet de wil van de kiezer domi neerde, maar die van de politici. Ten tweede was de machtsvorming niet on dergeschikt aan wat bestuurlijk moest gebeuren, maar aan de zucht om de macht, hoe dan ook, te behouden. Di's. Aarden (PPR) meende dat ook binnen de regei-ingscoalitie geen een stemmigheid bestaat over het afwijzen van polarisatie. Het was de VVD, die jaren geleden de aanzet tot polarisatie gaf door te verklaren niet met de PvdA in één kabinet te# willen zitten. Kort daai-op volgde de' verklaring van de PvdA, dat zij omgekeerd niet met de VVD wilde regeren. En ex-VVD-leider Geeitsema liet weten het liefst vóór de verkiezingen tot afspraken met andere partijen te komen, aldus Aarden. „De veroordeling door pi-emier Biesheuvel ex cathedra van de polarisatie is daar om huichelachtig", concludeerde hij. Minister-pi-esident Biesheuvel zal de Tweede Kamer vandaag in ieder geval meer duidelijkheid moeten geven over de economische situatie van, ons land. Tijdens het Kamei-debat over de rege ringsverklaring werd hij gisteren over stelpt met vragen. De oppositie toonde zich zeer kritisch over de voorgenomen bezuinigingen en de motieven daarvoor. De confessionele partijen stelden zich enigszins gereser veerd op. Zij namen tussen de kritische oppostitiepartijen aan de ené kant en de tevreden VVD en DS'70 aan de andere kant, een tussenpositie in. Dr. Veringa (KVP) en mr. Aantjes (ARP) maakten met vele vragen duide lijk, dat de regeringsverklaring op een aantal punten te vaag was. De heer Mellema (CHU) legde zelfs wat stekeli ge opmerkingen voor het nieuwe kabi- De fractievoorzitter van de KVP, dr. G. Veringa, wees erop dat de regerings verklaring. op het punt van de over heidsuitgaven nogal onduidelijk is ge weest. Hij somde een serie vragen op. Zijn medestanders in de christen-demo cratische samenwerking, Mellema en Aantjes, vulden die nog aan. Mellema wilde weten of de huidige financieel- economische situatie misschien nog on gunstiger is dan uit de formatiestukken blijkt. En Antjes stelde concreet de volgende vragen: Wordt een verdere verslechtering van de kapitaalmai-kt verwacht? Komt er verandering in de werkgele genheid? Zullen de particuliere bestedingen min der groeien? Zullen lonen en prijzen zich gunstiger ontwikkelen? Zal de economische conjunctuur minder goed worden? Geven de overheidsuitgaven nieuwe te genvallers te zien? Mellema: „We weten nu allemaal wel dat we de adem moeten inhouden, maar de grote vraag is: voor hoe lang? De regeringsverklaring had meer concrete gegevens moeten bieden over de ernst van de situatie." Zo wilde de CHU- fractievoorzitter ingelicht worden over de te verwachten ontwikkeling van lo nen en prijzen in 1972. In de Parijse Olympia icordt een festival van illusionisten ge houden. Fakir Yvon Yva maakte direct korte metten met zijn publiek: fotomodel Veronique en een. persfotograaf kre gen een lange naald door hun wang geboord. De operatie verliep overigens pijnloos (Van onze correspondent) PARIJS Ofschoon het vakantie is kunnen de Fransen toch hun hart ophalen aan twee schandalen. Niet bepaald wereldschokkend maar toch genoeg om er aan de borreltafel lang over door te praten. De eerste steen is in het water ge smeten door de zoon van wijlen gene raal De Gaulle, van zijn voornaam Philippe. |De man behoort tot het hoge offïcierskorps van de marine en wordt 1 september vice-admiraal. Begin juli werd in Méïun een school geopend voor hoge officieren van de nationale gendarmerie, en de school zal de naam krijgen van generaal De Gaulle. Voor die plechtigheid waren hoge pie ten uitgenodigd, om te beginnen de zoon van de generaal, Philippe de Gaulle, maar er waren eveneens ver tegenwoordigers van het ministerie ixan landsverdediging en de heer Itienne Daily. Ook geen kleine jon gen, want hij is voorzitter van de provinciale raad en bovendien ook nog onder-voorzitter van de senaat. Met de senaat, dus met de eerste kamer, leeft de familie De Gaulle op voet van oorlog. Toen De Gaulle zijn laatste referendum aankondigde over de nieuwe maatschappij en de ver vanging van de senaat door een cor poratief orgaan zonder verdere stem In het kapittel, kreeg hij als grootste tegenstander Alain Poher, voorzitter van de senaat, die de kat de bel aanbond en tegen generaal De Gaulle de handschoen opnam. Eind van het lied was dat De Gaulle zijn referen- duxVi verloor en Alain Poher tijdelijk president van de republiek werd met zetel In het Elysée. Poher was later kandidaat voor het presidentschap, maar verloor het van Pompidou. Toen de heer Etienne Daily, onder voorzitter van de senaat, tijdens de Inwijding van de gendarmerieschool op de eretribune plaats nam, werd hij voorgesteld aan Philippe de Gaulle, maar Philippe, in uniform, deed zijn handen op de nig, draaide zich om en deed of zijn neus bloedde. Daily hield beter zijn fatsoen dan Philippe en praatte er tijdens de plechtigheid niet verder over. Maar na afloop bracht hij het pijnlijke indicent ter sprake bij Poher zelf, voorzitter van de se naat, die hem in overweging gaf de zaak aanhangig te maken bij Debré zelf, minister van landsverdediging. Journalisten hebben minister Debré en Philippe de Gaulle naar de verdere afloop gevraagd maar beiden ant woordden eensgezind: „Geen commen taar". De „Aurore" van gistermorgen maakt in een hoofdartikel over deze zaak de opmerking dat niet iedereen zich moet vex-beelden in de schoenen van zijn vader te kunnen staan. En dat juist dit in Frankrijk een van de argumenten is tegen de ettelijke mo narchie. Het tweede schandaal is de arrestatie van de advocaat Victor Rochenoir, rechtskundig adviseur van de Garan tie Foncière, een naamloze vennoot schap die verscheidene satellieten om zich heen had. De satellieten kochten huizen met het geld van kleine spaar ders en verkochten die met grote Vvinst aan de Garantie Foncière. Wat daarmee verdiend werd is opgestreken door dieven en diefjesmaats. De presi dent-directeur van de Farantie Fon cière, de heer Frenkel werd gearres teerd en met zijn vrouw opgesloten in de gevangenis, beschuldigd van op lichting en misbruik van vertrouwen. Onder diezelfde beschuldiging staat baron Rives, gaullistisch parlements lid, maar nog op vrije voeten omdat hij volksvertegenwoordiger is. Dezelf de beschuldiging is thans uitgevaar digd door de rechter van instructie tegen Rochenoir, die in Parijs een groot advocatenkantoor heeft met ver scheidene medewerkers. Hij kwam bij de rechter van instnjetie in zijn zwarte toga. maar ging in gewoon colbertje de gevangenis in.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5