Woonwagenbewoners willen „doorreiskamp" in Leiden Spanning in veiling stijgt Flora Afgelopen nacht weer caravan uitgebrand Taxichauffeur maakte Wildwestrit door Leiden Bloementelers boos op landbouwminister W oonwagen- raad in oprichting Eerste paal geslagen voor het personeelshuis Schakenbosch Adviessnelheden op wegen in Bollenstreek LEIDSE COURANT PAGlNA 3 Boete van honderd gulden DEN HAAG-LEIDEN „Wat me in deie zaak het meest verwondert is, dat drie dagen na al deze gebeurtenissen u slaagde voor het rijexamen. De exami nator wist toen zeker niets van al de verkeersfouten en ongelukken die u kort tevoren had veroorzaakt", aldus de Haagse politierechter tegen een 18-jari- ge taxichauffeur uit Zoeterwoude, voor wie de officier een zeer uitgebreide dagvaarding had moeten samenstel- Tuindersknecht dronk vijftien flessen bier RIJNSBURG Een kleine tweehon- 1 derd dames en heren waren gisteren j present op de bingo-avond in de grote j zaal van het Centrum. Er waren mooie prijzen te verdienen, zoals een vouw- fiets, tuinmeubelen en huishoudelijke voorwerpen. In het Centrum werd ver- j der een vierkampentoernooi gehouden waaraan 33 schakers deelnemen. In de verschillende groepen waren de win naars G. Haasnoot, Ravensbergen en Kemperman, Kemperman Jr., Kamp huis, Starkenburg en Houwaart, Tijs terman en Vletter en de Mooij. In de I juniorengroep won P. van Zuijlen. Gis- teravond werd ook de verlichting van I de straten beoordeeld. Van de lange straten won de Vliet. De Petr, van Saxenstraat en de Kanaalstraat werden tweede en de Brouwerstraat derde. De Sandtlaan werd vierde. Bij de korte straten was de uitslag: 1. Irissenstraat, 2. Piet Heinstraat en 3. Trompstraat. De jongeman bestuurde een auto. zonder in bezit te zijn van een rijbe wijs. Hij verleende geen voorrang op het kruispunt Langestraat-Nieuwe Rijn, als gevolg waarvan een botsing ont stond. Desondanks reed de jongeman door en botste even verder tegen twee geparkeerde auto's. Na de eerste bot sing, reed hij ook nog door, doch stopte uiteindelijk. Voorts het wrak waarin hij reed en eigendom was van zijn vader. Aan dit voertuig mankeerde van alles, de stuurinrichting had teveel spe ling, drie van de vier banden waren versleten, het chassis gedeeltelijk door geroest, de batterij g slingerde er zo'n beetje bij en zo haperde er meer aan het geval. „U wilde een proefrit maken, maar het werde en wild-west rit door Leiden", eonstateerde de politierechter. De jongeman bleek het alles nogal een grappige geschiedenis te vinden blijkens zijn vrolijk gelaat eri glimlach. Die verging hem wel een beetje, toen de officier van justitie, Mr. Lulofs een serie boeten voerderde en verder vol stond met een voorwaardelijk intrekken van het rijbewijs gedurende vier maan den. Er was door de eerste aanrijding een schade aangericht van f 800,De jongeman gaf alvast te kennen, dat hij niet bang is voor eéh biertje. „In dat geval kunt u dan beter een taxi van uw vader laten komen," adviseerde de politierechter, Mr. Kootte. De gevorder de totale boete van f 165,werd door de rechter verminderd tot f 100,en de vier maanden voorwaardelijke ontzeg ging rijbevoegdheid. "Wat er van het wrak is geworden, werd niet meege deeld. Terugbetaling voorschot olieprijs (Van verslaggevers) LEIDEN Het is niet onmogelijk, j dat de gisteren door minister Lardinois van Landsbouw en Visserij bekendge- maakte regeling inzake al of niet te rugbetaling van de renteloze voorschot ten op de hoge stookolieprijzen het afgelopen seizoen weer opnieuw zal worden bezien. Op de regeling is name- lijk nu al felle kritiek van een groot deel van het bedrijfsleven, met name uit de bloemisterijsector. In de regeling staat n.l., dat de telers van kasbloemen hun voorschot op een deel van de stookolie- telers daarentegen krijen kwijtschelding komen op het moment dat zijn van het voorschot. Dit bedrag zal aan de i desbetreffende tuinder ter beschikking komen op het moment dat z\jn bedrijf op aardgas wordt aangesloten. Datum van treffende guinder ter beschikking ko men op het moment dat zijn bedrijf op aardgas wodt aangesloten. Datum van j ingang is I oktober 1971. Deze besluiten zijn een gevolg van het feit, dat uit berekeningen van het Landbouw Economisch Instituut (LEI) is gebleken, dat de prijzen van de hoofd- produkten van de groenteteelt in het I afgelopen stookseizoen niet zodanig zijn gestegen, dat daardoor de kostenstijging van de stookolie is goedgemaakt. Daar- entegen is volgens het LEI voor de hoofdprodukten van de bloementeelt de prijsstijging wel van dien aard geweest dat de stijging van de zware stookolie- prijs is gecompenseerd. Door telers uit deze sector, die van de regeling gebruik j hebben gemaakt, dient dus het verleen- j de voorschot vóór 1 oktober 1971 met de betreffende bankinstelling te worden verrekend. Voor de gemengde groente-bloemen- teeltbedrijven zal op basis van de ver houding groenteteelt-bloemunteelt per bedrijf een verrekening van het voor schot plaats moeten hebben. Over de wijze van verrekening komen nog na dere mededelingen van het ministerie. Minister Lardinois heeft ook besloten voor het komende seizoen geen voor schotregeling op een deel van de stook- olieprijs te treffen. De Europese Com missie heeft zich op het standpunt ge steld, dat zij de Nederlandse voorschot regeling onverenigbaar acht met de gemeenschappelijke markt. J. Wallaart gaat F orwodians trainen VOORHOUT De basketballvereni ging „The Forwodians" is er in ge slaagd per 1 augustus de heer J. Wal laart uit Voorschoten als trainer voor het eerste team aan te trekken. De heer Wallaart heeft een aanzienlijke basketballervating en is in het bezit van enkele oefenmeesterdiploma's. Dit seizoen hoopt hij nog het hoogst mogelijke diploma (in Nederland) te verwerven. De promotie in het afgelo pen seizoen van het eerste herenteam van de tweede naar de eerste districts klasse vindt nu mogelijk een vervolg in nog betere resultaten. Op 1 augustus j.l. is het nieuwe basketballseizoen ingegaan. De basket ballvereniging „The Forwodians", die dit jaar met 4 of 5 teams aan de competitie gaat deelnemen wijst dege nen. die lid willen worden erop, dat slechts een beperkt aantal plaatsen vrij zijn. Ook zij, die zich reeds eerder tevergeefs aanmeldden als lid worden verzocht zo spoedig mogelijk bij het secretariaat aan te kloppen: Heren straat 1, Voorhout, tel. (02522-) 11473. ADVERTENTIE Bij de Katwijkse Muziekschool wordt vanaf vandaag 5 augustus weer les gegeven. Activiteiten in Rijnsburgs Centrum LEIDSCHENDAM Het was eigenlijk overbodig, dat een 25-jarige tuindersk necht uit Leidschendam een bloedproef onderging. Zonder die proef bleek al duidelijk dat hij niet in staat was zijn bromfiets naar behoren te besturen. De jongeman had de breedte van de Dam- laan nodig en dat is een gevaarlijke bezigheid. Dat hij 15 flessen bier had leeggedronken vond de tuindersknecht geen uitzonderlijke prestatie. „Het is met. u zeker ieder weekeinde prijs", veronderstelde de rechter. De politie had verdachte voor alle veiligheid maar opgeborgen, doch na een paar uur mocht hij naar huis. De Officier van justitie vorderde f 150,boete en voor waardelijk twee weken gevangenisstraf. „Dat is een sterk vonnis", aldus het oordeel van verdachte. Het werd f 100,boete en voorwaardelijk een week gevangenisstraf met een proeftijd van 2 jaar. Of hij in hoger beroep wilde. „Ach nee, dat wordt toch geen OEGSTGEEST Hel nieuwe korf balcomplex, dat deel uitmaakt van het sportpark „De Voscuyl" wordt zaterdag 14 augustus om 10.30 uur officieel geo pend. De sportvelden liggen nabij de Rhijngeesterstraatweg. LEIDEN Voor de tweede maal zinj deze week 25 woonwagenbewoners in LEIDEN Voor de tweede maal zijn Valk. De bewoners die op dit moment volgens hun leider de heer Van Est in een panieksituatie verkeren, zijn giste ren door dc gemeente Rijnsburg naar Leiden teruggestuurd. De heer Van Est, die gisterochtend een gesprek heeft ge had met B. en VV. en de politie, is vol lof over de goede samenwerking die hij bij de Leidse instanties ontmoet. Hij hoopt dan ook dat er met de gemeente overeenstemming zal worden bereikt, aangaande de plaatsing van een zgn. passeerkamp. „Wat wij willen is een doorreiskamp, waar wij zaken kunnen doen en na gedane zaken verder kunnen trekken haar nieuwe afzetgebieden zonder ons zorgen te maken dat we nergens te recht kunnen." Moeilijkheden „Dat we in bijna iedere gemeente waar we komen geen staanplaats krij gen is er de oorzaak van dat we vaak hij Sociale Zaken moeten aankloppen. Een staanplaats vinden geeft zóveel moeilijkheden dat we geen tijd meer hebben om zaken te doen. Zodra aan onze wil is voldaan, o.a. goede bivak keerplaatsen, kunnen wij beginnen te integreren in de rest van de bevolking; wij zijn en voelen ons zo Nederlands als maar mogelijk is. Wij doen ons best de bevolking tegemoet te komen en hopen dat rest van de bevolking daar aan wil meewerken" De heer Van Est die samen met de heer Buis van het katholiek woon wagencomité een woonwagenraad in het leven wil roepen verwacht van de vergadering met diverse officiële insta- tie op 14 augustus, dat met tot een oplossing komt betreffende de regionali- BRANDSTICHTING Van de insinuaties over eventuele brandstichting en moedwillige vernie ling van woonwagens om op die manier gratis een nieuwe woonwagen te krijgen trekt de heer Van Est Mensen die de kans krijgen hun kinde- zich niet veel aan. „Er zijn overal re„ te geve„ wal kind in dcze mensen die opzettelijk iets vernielen, welvaartsstaat toekomt", maar zodra er bij de woonwagenbewo ners zoiets gebeurt gaan de mensen Omstreeks twaalf uur in de afgelopen generaliseren en zeggen: zie je wel, dat nacht nog, brandde bij de molen „De zijn de woonwagenbewoners weer. Ge- Valk" een caravan van de heer Be- lukkig zijn wij van dót minderwaardig- king uit. De politie, die pas arriveerde heidscomplex af. Wij willen dat we als toen het vuur over zijn hoogtepunt normale mensen worden 'aanvaard, heen was, kon geen definitieve oorzaak LEIDERDORP Aan de Persant Snoepweg in Leiderdorp is vlak bij het St. EUsabethziekenhuis ook een diakonaal verpleegtehuis in aanbouw, dat uitgaat van de in Leiden gevestigde interkerkelijke stichting tot verzorging en verple ging van langdurig lichamelijke zieken. Er wordt naar gestreefd het tehuis nog dit jaar in gebruik te nemen. Genees heer-directeur is de Leiderdorpse arts H. Bakema, die reeds in januari van het vorig jaar als zodanig in dienst trad, wat het voordeel gaf, dat hij ook bjj de voorbereiding werd betrokken. Het tehuis zal 160 bedden gaan tellen. Het af zonderlijke zustershuis krijgt 54 eenpersoonskamers voor het verplegend personeel. In het verpleegtehuis zal een uitge breide reactiveringsafdeling worden ondergebracht. Er zullen dan ook geen zieken worden opgenomen, die er hun leven lang zouden moeten blijven. Revalidatie is het doel van de opname. Verwacht wordt dat het een klein jaar zal duren, voordat het tehuis helemaal vol is. Het ontwerp werd gemaakt door liet Leidse architectenbureau Schutte en Bellaard. In oktober 1969 werd de eerste steen gelegd. De restanten 1 LEIDSCHENDAM Dr. M. H. Cohen Stuart, geneesheer-directeur van het psychiatrisch centrum „Schakenbosch" heeft gistermiddag de eerste paal gesla gen voor een personeelsgebouw van 18 meter hoogte, dat 210 kamers zal be vatten. Voordat de heer Cohen Stuart de eerste van de 86 palen, die voor de fundering nodig zijn, de grond in sloeg, zei hij tot de vele aanwezigen waaron der ook patiënten en personeelsleden, dat de bouw van het personeelshuis een keerpunt is in de ontwikkeling van het centrum. Hij noemde 't van belang dat de woon vorm van het personeel door de bouw van de flat belangrijk zal worden ver beterd. Door het gebouw aan de rand van de woonwijk Prinsenhof te plaatsen wordt ook het contact van de werkers in „Schakenbosch" met de overige ge meenschap van Leidschendam beter, zij zijn immers inwoners van Leidschen- Dr. Cohen Stuart herinnerde aan de problemen die zich ten aanzien van de situering hebben voorgedaan, maar was er toch van overtuigd dat er een pretti ge verstandhouding met de buren zou groeien. Het personeelsgebouw komt in het weidegebied te staan en hierdoor heeft „Schakenbosch" voor het eerst de magische lijn (waardoor het weidege bied zo lang ongerept kon blijven) ge broken. „Schakenbosch", aldus de direc teur, dringt nu door in 'n gebied voor het behoud waarvan op het ogenblik een felle strijd wordt geleverd en waaruit men een autoweg wil weren. Hij hoopte dat de synthese woonvorm- natuur gestalte kan worden gegeven. Door de bouw van de personeelsbe- huizing is nu de tweede faze in de ontwikkeling van „Schakenbosch" be reikt. De eerste faze was de bouw van het therapiedorp, de derde zal de com pletering zijn van de klinische basis, o.a. door de stichting van een dagzie kenhuis, de vierde faze tenslotte zal de reorganisatie moeten onvatten van de gebouwen die dienen te worden aange- SASSENHEIM De produkten, die op de creatieve morgens in de Stormbal werden vervaardigd, zijn tentoongesteld in de etalage van de winkel Hoofd straat, hoek Oude Haven. Deze kunnen door de makers worden afgehaald op donderdag 12 augustus a.s. 's middags 4 uur. Dit is de enige keer, dat de winkel voor dit doel ls geopend. Keerpunt in ontwikkeling van centrum past aan de huidige eisen. Dr. Cohen Stuart zei verheugd te zijn dat de betreffende inspecteur voor de volksge zondheid akkoord was gegaan met dit reconstructieplan. Op het ogenblik wordt de foyer van de kerk van „Schakenbosch" uitgebreid, zodat deze ook als socio-therapeutisch centrum dienst kan doen. Binnenkort zal worden begonnen met de bouw van een zwembad, waarvan het water kan worden verwarmd en dat begin volgend jaar gereed moet zijn. Het zwembad zal zodanig worden gebouwd dat later eventueel een overkapping kan worden aangebracht. Het personeelsgebouw, dat ontworpen is door het architectenbureau Van der Broek en Bakema te Rotterdam zal zeven verdiepingen tellen en zgn. split- level bewoning krijgen. De bouwer is nu N.V. Intervam. Er kunnen 120 per soneelsleden in worden gehuisvest, die over o.a. hobby- en recreatieruimten kunnen beschikken. Het gebouw zal be gin 1973 gebruik kunnen worden geno- die vannacht in vlammen opging. v le. Sociale Zaken ziet de woonwagenbe woners door een heel andere bril. Een medewerker van de sociale dienst in Voorhout zegt: „In het begin kwamen ze voor een uitkering en gingen weer weg, maar steeds eisten ze meer en nu willen ze ook caravans en nieuwe auto's. In totaal hebben de woonwagen bewoners Voorhout vorig jaar 75.000 gulden gekost." Rijnsburg, dat maandag een bezoek kreeg van de woonwagenbewoners, zet te ze weer snel het dorp uit. Burge meester B. H. Koomans van Rijnsburg was niet blij met hun komst. „Ze moe ten hier weg, tot woensdag kunnen ze blijven om diverse zaken af te hande len. Dit is reëel; die mensen worden toch al van het kastje naar de muur gestuurd". De voorlichtingsdienst van de ge meente Leiden ziet het onverwachte bezoek van de woonwagenbewoners in verschillende gemeenten als een min of meer georganiseerd verzet tegen de re gionalisatie. Zij zouden daarmee willen portesteren dat zc in de kleine ge meenten niet meer kunnen bivakke- RIJNSBURG In veiling „Flora" heerste vanochtend een extra bedrijvig heid. Dit in verband met het grote bloemencorso dat zaterdag naar Leiden zal gaan. In een aparte hoek van één van de veilinghallen, stonden enkele grote praalwagens gereed om te worden opgetuigd. Er was nog niet veel „praal" aan, omdat de bloemen nog ontbraken. Maar toch kregen wij al een indruk van wat er alzo in het bloemencorso zal meerijden. Praalwagen 16 was een enorme hoeveelheid kazen, Gouda, Leidse en Edammer, zodat ook de zuivel dit keer een woord meespreekt. Deze wagen wordt aangeboden door de Coöp. Raiffeisenbank in Rijnsburg. Ook rijdt er een kameel uiteraard geen echte mee in de stoet. Deze praalwagen be looft iets heel moois te worden. Aan sommige van die rijdende bloemenpa- leizen werd nog getimmerd en ge schaafd. Toch waren er vanochtend al tal van binders bezig met de voorberei ding. Bloemen werden in bossen ge rangschikt en op personenauto's werd mos aangebracht en was men bezig met het bevestigen van ijzerdraad enz. Een grote (toekomstige) praalwagen moest van een hal naar een andere hoek van veiling „Flora" worden gesleept. Dat kostte nogal moeite en op een gegeven moment bleek zelfs, dat de wagen ter nauwernood de deur door kon. Het top je van de wagen; allemaal grote pun ten, zwiepten naar achteren. Zij braken echter net niet af. In een ander deel van de haal heerste een andere bedrij vigheid. die echter ook nauw verband hield met het corso. Grote auto's van de Nederlandse Omroep Stichting stonden in een hoek opgesteld en kabels lagen her en der verspreid. Dit alles in ver band met de televisie-uitzending die vanavond via de TROS op de beeldbuis komt. Rijnsburg krijgt dit keer een behoorlijke aandacht. Van de TROS rijdt zaterdag ook een grote praalwa gen mee. Een wagen waarop, althans zo meenden wij vanochtend in het begin stadium te kunnen opmerken, maan mannetjes marcheren. Bij de „versie ring" van deze wagen is gebruik ge maakt van een enorme hoeveelheid watten. Rijnsburg maakt zich op om „zijn" produkt, de bloemen, te tonen. Via een bloemencorso dat, evenals vori ge jaren, weer iets geweldigs zal wor den. Overigens staat het reeds vast dat de praalwagens voor een belangrijk deel op 26 september meerijden in een corso dat in Keulen zal worden gehou den, terwijl er ook zoals wij al eerder meldden, plannen bestaan met het corso naar Hüttental te gaan. Dat zou pas in oktober zijn. De Duitse radio en televi sie zijn als geweest om opnamen te maken van de voorbereidingen in de veiling. Programma KPJ Zoeterwoude ZOETERWOUDE De KPJ vervolgt a.s. zaterdag zijn zomerprogramma met een dropping waarvoor men om 20.30 uur bijeenkomt. Het dames-voetbalelf tal dat zich nu presenteert onder de naam „FC Lady's" neemt zondag deel aan een toernooi in Pijnacker. De uit wisseling met de afdeling Herveld-An- delst is vastgesteld op 2-21 en 22 au gustus. Het tegenbezoek zal plaatsvin den in het laatste weekeinde van sep tember. Er bstaan ook plannen om van uit Scheveningen per boot op zee te gaan vissen. Liefhebbers kunnen zich aanmelden. Er worden voorbereidingen getroffen voor het komende wintersei zoen. Zo heeft men voor de afdeling volleybal de heer L. Hoeve uit Alphen aan den Rijn als trainer aangetrokken. Daarmee treedt Nico Straathof, uit eigen gelederen die als zodanig fun geerde, terug. Huursubsidie aanvragen tot 1 oktober LEIDEN Omdat er nog veel huur ders niet blijken te weten dat hun aanvraag voor een individuele huursub sidie over de periode 1 april 1971 tot 1 april 1972 vóór 1 juli j.l. had moeten worden ingediend, heeft de minister van Volkshuisvesting cn Ruimtelijke Ordening besloten de aanvraagtermljn met drie maanden te verlengen. Dat betekent, dat Leidenaars die voor genoemde periode ook een subsidie wil len aanvragen nog tot 1 oktober terecht kunnen bij de bekende adressen. Huurders van de gemeentelijke Wo ningstichting bij de administratie van deze stichting, Turkooislaan 2; huurders van alle andere woningbouwverenigin gen bij het Gemeenschappelijk Admini stratiekantoor van de Woningbouwvere nigingen, Middelstegraeht 16; huurders van particuliere premiewoningen op het stadhuis, kamer 111. Omdat de individuele huursubsidies telkens maar voor één jaar worden verstrekt, moeten ook diegenen, die al eerder een subsidie ontvingen, vóór 1 oktober a.s. een nieuwe aanvraag indie- Drs. Engelhart insp. voortgezet onderwijs LEIDEN Tot adviseur voor het voortgezet onderwijs is door B. en W. van Leiden benoemd drs. H. W. Engel hart te Deventer. Drs. Engelhart, die in 1910 te Gronin gen is geboren, is momenteel conrector en plaatsvervangend rector van de ge meentelijke Deventer scholengemeen schap voor vwo en havo. Hij treedt 1 oktober a.s. in dienst als opvolger van mej. dr. A. A. M. Smit, die haar functie met ingang van 28 februa ri van dit jaar heeft neergelegd. Boete van 50 gld. voor winkeldievegge LEIDEN-DEN HAAG Voor de Haagse politierechter stond een 21-jari- ge laborante, die was aangehouden op verdenking van winkeldiefstal. In een supermarkt aan het Levendaal schar relde drie meisjes zodanig rond, dat het personeel reden vond de meisjes in de gaten te houden. Dit had tot resultaat, dat de laborante werd aangehouden, toen zij de zaak wilde verlaten, zonder twee flessen Vermouth, twee grammo foonplaten, een blik worst te hebben betaald. Volgens verdachte was het de eerste maal dat zij een dergelijke dief stal pleegde. „Ik wilde het ook eens proberen", aldus haar mededeling. Ze had geen geld genoeg bij zich. „En dus nam u de spullen maar gratis mee", concludeerde de officier. De officier vorderde f 100,boete. „En dat zal dan ook wel door de Sociale Dienst betaald moeten worden", veronderstelde de po litierechter, omdat de inmiddels met een student gehuwde verdachte, sinds maart een uitkering krijgt. Met die omstandigheid rekening houdend, werd het vonnis f 50,boete. BOLLENSTREEK Door het pro vinciaal bestuur van Zuid-Holland wordt op enkele daarvoor geschikt be vonden wegen voor de duur van èèn jaar een proef genomen met adviessnel heden. Deze adviessnelheden worden aangeduid met rechthoekige blauwe borden met witte tekst. Het betreft hier o.a. de volgende we gen of weggedeelten: 1. Een gedeelte van de secundaire weg 3 in Voorhout en Sassenheim, waar een adviessnelheid gaat geleden 60-80 km. 2. De wegen in het recreatiegebied „Het Langeveld" in Noordwijk en Noordwij- kerhout, waar een adviessnelheid gaat gelden van 40-70. de wisselende verkeersomstandigheden, een rijsnelheid kiest binnen de grenzen van het gegeven advies. De adviessnel heden zijn door het provinciaal bestuur van Zuid-Holland, zowel voor wat be treft de laagste als de hoogste waarde, bepaald aan de hand van een vooraf gaand wetenschappelijk.onderzoek. Ad viessnelheden hebben anders dan z.g. starre snelheidsbeperkingen het voordeel van een zekere flexibiliteit en informeren de weggebruiker over rijs- nelheden welke voor de betrokken weg als verantwoord kunnen worden geacht. Het zal voor een belangrijk deel van de medewerking van de weggebruiker af hangen of adviessnelheden in bepaalde gevallen een beter bijdrage kunnen le veren aan de verhoging van de ver keersveiligheid dan z.g. starre snel heidsbeperkingen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3