„Ramp Westgatebrug onvergeeflijke zaak" Medicus verdedigt gebruik van DDT „ZUINIG OMSPRINGEN MET GEMEENSCHAPSGELD IS TOCH ZEKER NIET SLECHT?" NEP. BEDRIJF BESCHULDIGD Staatssecretaris mevr. Van Veenendaal Reacties op de regeringsverklaring ^jinSDAG 4 AUGUSTUS 1971 PAGINA Pa rij se correspondent) jn in Parijs en elders in Frankrijk maar een paar minuten nodig geweest om dood en verderf te zaaien door plotseling uitgebroken noodweer, dat op diverse plaatsen het karakter aannam van een tornado. Men telt in totaal tiei) doden en een ongekend aantal gewonden, terwijl het onbegonnen werk is het aantal omgewaaide bomen, telefoon- en telegraafpalen te tellen. Overal woeien hijskranen om ver. Op Orly werd een vliegtuig ondersteboven gekeerd, kinderen kwamen onder ontwortelde bomen terecht, auto's botsten tegen elkaar wegens blikseminslag in de verkeers lichten, huizen in aanbouw stortten ineen, radio Luxemburg was door het noodweer twee uur uit de lucht. Op de Avenue René Coty in Parijs viel een bouwkraan op enkele ge parkeerde auto's. MELBOURNE (Reuter, A.N.P.) De instorting van de in aanbouw zijnde Westgatebrug van Melbourne in oktober van het vorig jaar is „onvergeef lijk" en was ook „volstrekt onnodig", zo wordt gezegd in het verslag van een tissie van drie man die een onderzoek naar de oorzaak van de ramp heeft ingesteld en dat gisteren is voorgelegd aan de gouverneur van de Australische staat Victoria. De commissie acht het Londense ontwerpbureau „Freeman Fox" het meest schuldig aan de ramp, waarbij 35 mensen om het leven kwamen, en stelt dat „de ene fout de andere opriep" en dat „de gebeurtenissen die tot de ramp leidden, zich voltrokken met de onvermijde lijkheid van een Griekse tragedie". van de bouwbonden en droeg de werk zaamheden van W.S.C. over aan het Australische betonconstructiebedrijf John Holland. Op dat moment had W.S.C. aan een i de klein Dienstweigering in Israël TEL AVIV (AP) Vier Israëlische jongelieden, drie jongens en een meisje, hebben generaal Dajan. minister van defensie, hun oproepen voor de militai re dienst teruggezonden. In een begelei dende brief schrijven zij „niet te willen dienen in een bezettingsleger". De endernemingen die hel materiaal leverden, treft geen schuld, aldus de commissie, maar World Services ancl Construction. gen Australische dochter maatschappij van Werkspoor uit Utrecht.- schoot volgens het rapport, bii de uitvoering van het werk ernstig tekort. Het Australische betonconstruc tiebedrijf John Holland (een van de aannemers), zei het contract met World Services and Construction op nadat dit bedrijf ver achter was geraakt op zijn program. ..Het is mogelijk", aldus het rapport, van de commissie, „dat zij in Nederland bij wie uiteindelijk het toe zicht berustte, niet de aandacht en zorg dat er dienst wordt geweigerd om poli tieke redenen. In de brief staat onder meer: „Wij zijn niet bereid om in de veiligheidstroepen te dienen omdat er jongem ensen sterven als gevolg van de binnenlandse politiek, en niet om rede nen van hogere aard. Wij zijn niet geboren om onderdrukkers te worden, en onderdrukking vormt in een goede aanleiding om te sterven". Berliingesprek in beslissend stadium BONN (DPA) De onderhandelingen over Berlijn tussen de ambassadeurs van de drie westelijke mogendheden en de Sovjet-Unie ziin in 'n beslissende sta dium gekomen, zo is uit betrouwbare kringen in Bonn vernomen. Verwacht wordt dat de volgende bijeenkomst op 10 augustus de laatste zal zijn en mo-' gelijk tot enige dagen zal worden uit gebreid. Met hel oog hierop zou tussen de Westduitse regering en haar drie- westelijke bondgenoten zijn overeenge komen voorlopig zo weinig mogelijk over de kwestie-Berlijn te publiceren. het verdiende". De heer J. Schroeder. directeur van liet staalconstructiebedrijf Wescon Werkspoor Services and Construction N.V. in Utrecht heeft verklaard, dat de Australische dochter van Werkspoor, destijds slechts tijdelijk bij de bouw van de brug betrokken is geweest. W.S.C. zorgde voor prefabrikage en as semblage van onderdelen van de brug- liggers en nam ook korte tijd de mon tage van de liggers op zich. De Werk spoor-dochter *was niet verantwoorde lijk voor het ontwerp van de staalcon structie. Dat was het Lcndens ontwerp bureau Freeman Fox. volgens de heer Schroeder de hoofdschuldige. De heer Schroeder zegt dat de bouw aan de brug een en ander speelde zich ongeveer twee jaar geleden af een maand of vijf vertraagd was door twee factoren in de eerste plaats kwam er oponthoud toen de medewerkers van W.S.C. ondeugdelijkheden in de staal constructie ontdekten en ten tweede kwamen er op de bouw zelf moeilijkhe den en stakingen toen de vakbonden van metaalarbeiders en betonwerkers ruzie kregen. De bouwbonden maakten er bezwaar tegen dat metaalarbeiders aan de burggenbouw werkten Daarte genover stelde W.S.C. dat montage van de stalen onderdelen van de brug hel best door metaalarbeiders kon worden gedaan WS.C trok echter aan het kortste eind. De opdrachtgever, de Au stralische overheid, zwichtte voor de eis WASHINGTON Ondanks het feit dal de ecologen (leefmilieudeskundigen) in verscheidene landen erin geslaagd zijn om DDT verboden te krijen. heeft een Amerikaanse wetenschapsman zich krachtig vóór dit middel uitbesproken. In een artikel in de New York Times schrijft een professor in de medische Physicca aan dd universiteit van Berke ley. Thomas Jukcs, dat de „verdediging van DDT vanvitaal belang is". De wereldgezondheidsorganisatie peet van de controverse nooit gepubli ceerd9". Zijn antwoord: omdat de mees te ecologen gezonde, welvarende blan ken zijn. Het voornaamse bezwaar dat tegen DDT is aangevoerd is dat het bij men sen kanker zou kunnen veroorzaken. Jukes citeert The American Medical Association, volgens welke dat een tol nog toe onbewezen speculatie is. Hij zegl. dat de verklaring van de WHO en de uitkomsten van experimenten in strijd zijn met deze speculaties, zelfs gebruiken van DDT een tragedie zal betekenen voor de gezondheid van de mensheid. „Vele volken in de malaria- gebieden van de wereld zouden veroor deeld zijn tot de ontstellende verwoes tingen door de inheemse en epidemische malaria". Jukes schrijft, dat de WHO geen enkel doelmatig vervangingsmid del voor DDT heeft gevonden voor de strijd tegen malaria. waar het gaat om zware doses DDT. „Gezien de gezondheidstoestand van de mensen die er het zwaarst aan zijn blootgesteld, is er geen reden om te geloven dat de miljoenen mensen die tegen bacillen-dragende ziekten worden beschermd enig risico lopen door het kleine beetje DDT waaraan ze zijn blootgesteld' (Copyright „The Guardian"). tal liggers gemonteerd. John Holland ging werken vanaf de andere oever „en toen", aldus de heer Schroeder, ,h,eeft men ons constructierecept blijkbaar niet goed toegepast". Er werden fouten ge maakt. De brug is ingestort aan de kant waar Holland de werkzaamheden uitvoerde. Waarnemend premier Hamer van de Australische staat Victoria heeft laten weten dat de regering van Victoria geen gerechtelijke stappen overweegt tegen de bij de bouw en het ontwerp betrokken partijen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Ik til niet zo zwaar aan het stempel dat op onze ploeg is gezet. Men heeft die ploeg het bezuinigingskabinet genoemd. Ten onrechte. Mijn partij DS '70 heeft gesteld dat er zuinig met gemeen schapsgelden moet worden omgesprongen. Is dat verkeerd? En nu blijkt bovendien dat de grootste voorzichtigheid in het bestedingsbeleid nodig is omdat de economische situatie dat eist. De overheidsmiddelen zijn niet onuitputtelijk". Staatssecretaris van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk. de 53-jarige Eindhovense mevrouw S. van Veenen daal buigt zich over haar bureau. Links van haar kijkt zij uit over een deel van Zuid-Holland. In de verte schemert de zee. „Uit de regeringsverklaring blijkt wat deze regering wil. Grote en voor de toekomst van ons land belangrij ke kwesties vragen ook financieel aandacht. Ze moeten aangepakt worden. Is het dan niet verstandig je eens te bezinnen op al die overheidstaken. Wat bijvoorbeeld in 1950 duidelijk overhieszorg was. hoefl dat toch in 1971 niet meer te zijn. Wij hebben dat hele uitgebreide terrein van overheidszog kritisch bekeken en zijn tot een andere op stelling gekomen. We hebben ons zelf steeds afgevraagd: „Zijn we daarmee op de goede weg? Wat zijn de financiële consequenties van wat we doen? We hebben alles geher waardeerd in het kader van deze tijd" Mevrouw Van Veenendaal weigert charmant, maar beslist zich uit te laten over haar gedachten over de gewenste ontwikkelingen in het maatschappelijk werk. „Ik kan nu geen politieke verklaringen afleggen buiten de Tweede Kamer". Het doet haar niets dat ze de enige vrouw in het kabinet Biesheuvel is. „Ik ben dat gewend. Ik was jarenlang de enige vrouw in de PvdA-raadsfractie in Eindhoven en in de PvdA-staten- fractie in Brabant. Ik zat als vrouw in het vormingswerk in allerlei be sturen. Het is me eigenlijk nooit op- Ze lacht„Merkwaardig dat zo wei nig vrouwen voor alle functies be schikbaar zijn. Vrouwen zien te vaak tegen de soeza op. Nu weer. Jammer dat vrouwen zo gauw den ken dat ze iels niet kunnen. Ze van zal zeggen, of de kinderen, of de buurt. Als ze thuis de medewerking krijgen doet devest er niet toe. Dan is het alleen een kwestie van ge zindheid en eigen aanleg". Enkele malen zegt ze met nadruk dat ze het staatssecretariaat aan vaardde. omdat haar man erachter staat. „Dat heeft hij altijd gedaan. Ik ben gewend en hij ook dat ik in de politiek zit, dat ik veel van huis ben, dat ik op dit gebied mijn eigen aanleg kan volgen", ze kijkt in ge dachten naar buiten, staart in de verte. Wellicht denkt ze aan haar politieke en maatschappelijke carriè- Hoe zij. mulodiploma, reeds op haar 18y jaar lid werd van de SDAP Vanuit de AJC. In 1939 trouwde zij. Haar zoon en twee dochters zijn nu getrouwd. Ze was van 1948 tot 1956 lid van het hoofdbestuur en later secretaresse van de vrouwenbond van het NW. In 1955 ging ze in dat werk aan de slag bij het Geweste lijk Arbeidsbureau in Eindhoven. Ze werd raadslid, statenlid. Behandelde vele maatschappelijke portefeuilles. In 1970 kwam ze in de Tweede Kamer in de van de Partij van de Arbeid afgespitste Groep Goed hart. Een conflict binnen de Eindhovense PvdA bracht haar ertoe de stoot tot oprichting van DS'70 te geven. „Nee voor mijn man en mij is mijn nieu we functie geen probleem. Wij heb ben dat overlegd. Er is geen gevaar voor uit elkaar groeien. We hebben aandacht voor elkaar. Altijd gehad. En we respecteren eikaars mogelijk heden, Mijn man heeft me steeds de leans gegeven in het politieke leven op te treden". Het reizen tussen Eindhoven en Den Haag baart haar geen zorgen. De departementale auto haalt en brengt haar. Ik lees dan tijdens die ritten vele stukken en werk. dan verlies ik geen tijd Als ik veel lot in de nacht in Den Haag moet blijven, voor het parlement bijvoorbeeld zou ik er on derdak zoeken. Dat lukt wel". Dat ze maar heel kort Kamerlid is geweest, een jaar, vindt ze geen bezwaar. Ik heb nu in dat jaar in de kleine fractie alles moeten aanpak ken. Ik ben geen zwijgend Kamerlid geweest zoals met vele nieuwkomers in grote fracties vaak het geval is. Ik ben het maatschappelijk werk uit Meggelei de praktijk gewend. Ik zat iaren in de politiek. Nee, ik zie niet op tegen de confrontatie met de Kamer. Waarom zou ik"? Ze vertelt, niet zonder humor, hoe de fractie besloot haar als fractielid aan te wijzen voor het staatssecreta riaat. „Ach, wellicht draag ik als enige vrouw in de regering nog wel iets vrouwelijks bij. Wie weet? Vrouwen zien soms veel meer dan mannen. Dat heb ik al zo vaak DEN HAAG (A.N.P.) De regeringsverklaring heeft een overwegend posi tieve indruk gemaakt op het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO). Het zijn vooral de nuchtere visies van het kabinet op de sociaal» economische problemen en de voorgestelde krachtige aanpak van de inflatie- bestrijding, die het verbond aanspreken. Het verbond acht het even belang rijk als doelmatig dat de regering haar sociaal-economische beleid in veel vuldig en breed overleg met het bedrijfsleven wil voeren. Het verbond heeft er begrip voor dat de regering op dit moment nog niet alle middelen kan aanduiden waarmee zij haar beleid wil verwezenlijken en hoopt zich daar over ter gelegenheid tijd te kunnen uitspreken. In Noordwijk wordt by ESTEC het Europese Centrum voor Ruimteonder:uek en Technologie omzichtig gesleuteld aan de TD-1 A-satelliet- Het is de grootste en meest gecompliceerde satelliet die ooit in Europa is gebouwd. Het gevaarte, dat volgend jaar februari als zesde ESTEC-satelliet vanuit Californië moet worden gelanceerd, weegt bijna een halve ton. De Hollc-bolle-Gijs uan ESTEC zal onder meer worden benut voor astronomisch onderzoek. Bij ESTEC wordt het ■gevaarte beproefd op vluchtwaardigheid- Op de foto wordt in de ultra-stofvrijeruimte van Noordwijk behoedzaam de apparatuur ingebouwd. Uitgaande van de in het halfjaarlijkse rapport van de SER vastgelegde over eenstemming over de noodzaak tot raati- ging op het gebied van prijs en lonen, j zal het VNO hieraan zoveel mogelijk medewerking verlenen. Werkgevers- noch werknemerscentrales kunnen hun j leden in dit opzicht binden. Het effect van de morele beïnvloeding vanuit de 1 centrales zal aan beide kanten in be- i langrijke mate worden bepaald door de Zichtbare inzet van de andere partij. Georganiseerde sport Daar de keuze van de regering duide lijk in de richting gaat van een rationele, I zakelijke benadering van de uitgaven- I problematiek, heeft de georganiseerde Nederlandse sportwereld nog eens na- drukkelijk op de nota „Sport 70" gewe zen. In dit stuk heeft de georganiseerde sport de lijnen uitgezet voor een toe komstig nationaal sportbeleid. Dat de heer Vonhoff als staatssecreta ris van CRM. ook de sportzaken onder zijn hoede kreeg en de verklaring dat de regering bijzondere aandacht zal schenken aan de bevordering van de actieve sportbeoelening en de uitbreiding I van mogelijkheden tol openluchtrecreatie. stemt tot voldoening, nidus de NSF. Hel j staat echter vast dut indamming van het huidige sportbeleid van de centrale over- I heid de grote tekorten aan sportvoor- zieningen. aan opleiding van sporttech- nisch kader nog verder zal doen groeien. De sport vraagt echter ook bijzondere aandacht voor het instellen van een Nederlan.se „lotto", zoals in 'de ons om ringende landen reeds gebeurt, zodat meer financiën tor beschikking komen voor het zeer gevarieerde pakket activi teiten van sportverenigingen en -bonden. NKOVNCOV Het Ned, Kath. en "Ned. Christ. Onder nemers Verbond zijn van mening dat de regeringsverklaring een vertrouwens- wekkende basis heeft gelegd onder het beleid dat zal worden gevoerd. Het kabi net blijkt grote waaide te hechten aan inspraak en medebeslissing van de bur gerij. Met name het toegezegde breed overleg met de sociale partners begroe- j ten de verbonden met instemming. De constatering dat vooral de zelfstandigen I worden overspoeld door inflatiegolven I geeft blijk van inzicht in de grote pro- i blemen waarvoor het midden- en klein bedrijf zich thans ziet geplaatst. Europese Beweging De Europese Beweging in Nederland juicht van harte toe, dat de nieuwe re gering in haar buitenlands beleid voor nemens is zich bijzonder te richten op de Europese eenwording. Betreurt wordt echter dat'het kabinet in zijn regerings verklaring, in tegenstelling tot tal van andere zaken, geen concrete plannen en voorstellen aankondigt om de aangege ven wenselijkheden op Europees niveau te verwezenlijken. Zo is het een dringen de eis. dat de bevoegdheden van een ge kozen Europees parlement en de Euro pese Commissie worden uitgebreid. KVO „Het Kon Verbond van Ondernemers ontdekt in de zeer gedetailleerde rege ringsverklaring een goed pleidooi voor de noodzaak van inflatiebest rijding, maar heeft tevergeefs gezocht naai de wijze waarop de regering deze denkt to reali seren „Tegen de achtergrond van de noodzaak om te kunnen blijven steunen op de vrijwillige medewerking van het bedrijfsleven om loon- cn prijsstijgingen zo laag mogelijk te houden, stc-lt do rege ring op dit punt wel teleur". Het KVO is ernstig teleurgesteld over het uitstel tot 1 januari 1973 van de fiscale reser vering van de oudedagsvoorziening in de onderneming, zoals neergelegd in het rapport-Van Soest. Nationale Woningraad I De Nationale Woningraad is teleurge- steld dat in de verklaring uitsluitend j sprake is van een initiële bereidverkla- 1 ring om op het terrein van de volkshuis- j vesting tot een extra krachtsinspanning te komen. Indicaties met betrekking tot het instrumentarium dat noodzakelijk i* j om het gewenste produkticniveau zeker te stellen, zowel in technisch financieel opzicht, ontbreken geheel, al- I dus de raad.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9