Maanvaarders vanavond naar aarde terug Politiehond houdt ambtenaren uit tuin van agent Baby's van nu krijgen minstens één ongeluk Horoskoop van kabinet: Interne meningsverschillen zullen rust ernstig verstoren EX-HAGENAAR MOET POSTHUIS VERLATEN Zeebenen zijn nauwelijks in tel: Russische „Kometa met snelheid van 70 km. golven van Noordzee Verkeersrapport voorspelt: LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van onze correspondent) j HOUSTON Om achttien minuten over (ien vanavond zal de hoofdmotor j van de Apollo-15 worden aangezet om de astronauten Scott, Irwin en Wor- j den uit de baan om de maan op de terugweg naar de aarde te brengen. Daarmee is de laatste etappe van de totale expeditie begonnen, die zater- dagavond kwart voor tien eindigt met de gebruikelijke plons in de Stille I Oceaan. Maar voor de hoofdmotor aangezet wordt, wordt uit de Apollo eerst nog een kleine kunstmaan gelanceerd die een jaar lang om de maan zal draaien en allerlei metingen gaat verrichten. (Van een onzer verslaggevers) DEN IIAAG De sterren voorspellen het kabinet- Biesheuvel weinig goeds. In het astrologisch maandblad ..Toekomst" heeft hoofdredacteur E. Noordman de moge lijkheden van het kabinet aan de hand van de stand van de sterren bekeken en hem is gebleken, dat de horos coopfiguur van het kabinet aan dc hand van de stand van planeet Uranus als ascendantsgegeven. Dc Weegschaal zou daarbij moeten wijzen op de vrucht van overeen komst op de voornaamste punten en zou ons enigszins moeten geruststellen over de levensduur van het kabi net. ..Maar", aldus het artikel in „Toekomst", „dc heerser van Weegschaal, de planeet Venus, trekt reeds rimpels in ons voorhoofd bij de ontdekking dat er slechts één aspect wordt gevormd: het negatieve vierkant met Pluto in 't twaalfde huis". Het astrologisch maandblad voorziet moeilijkheden op buitenlands gebied: Venus staat immers in het negende huis. De moeilijkheden op buitenlands gebied zouden met name te verwachten zijn binnen het kader van de NAVO en de EEG. Astrologisch gezien, zullen voortdurend aanwezige explo sieve menirgsverschillen binnen het kabinet de rust en de stabiliteit ernstig verstoren. Dit zou blijken uit Uranus, die exact op de ascendant is verschenen. Het vierkant met de Zon in deze figuur is niet alleen raadselachtig, maar tevens de grondoorzaak van versto ring van de eenheid binnen de vijf kabinetspartners. Bovendien is de Uranuspositie op de ascendant geen bewijs voor een sterke regering. Een opvallend tegenwicht in het tot nu toe geschetste negatieve beeld wordt volgens het astrologisch maand blad gevormd door het driehoekaspect van Mercurius met JupiterNeptunus. Dat zou ook wel een aantal zeer verstandige maatregelen op financieel gebied garande ren. Maatregelen, die overigens pas op langere termijn de eerste vruchten zullen afwerpen. De bezuiniging zal het hardst aankomen voor de groep werknemers boven de vijftig jaar, want de Saturnus- werking in Tweelingen wijst hierop. In de sterren staat tenslotte te lezen, dat de eerstkomen de periode zeer kritiek zal zijn. In dit verband wordt gewezen op het exacte vierkantaspect dat Uranus op de Derde Dinsdag in sèptember gaat vormen met de Zon in de kabinetshoroscoop. De begrotingsbehandeling zal be slissend zijn voor het voortbestaan van het kabinet- Biesheuvel. Houdt het kabinet stand, dan zal dat maar ternauwernood zijn, zo besluit het artikel in het astrolo gisch maandblad „Toekomst". Toen premier Biesheuvel gistert zelfverzekerd de regeringsverklarit voorlas, wist hij kennelijk niet tui hem ..boven 't hoofd hangt" L sterren zijn het kabinet namelf niet zo gunstig gezind. Naast et linkse oppositie, blijkt er nu d\ ook een oppositie-van-boven te bi MOSKOU (AP) Na het filmfestival van Moskou heeft de jury voornamelijk bestaande uit Russen en andere Oosteu ropeanen een gedeelde gouden prijs toegekend aan een Russische, een Ja panse en een Italiaanse film. De prijs voor dc beste regie ging naar de Pool Andjci Wajda. De drie ruimtevaarders hebben zich, voorzover ze niet diep sliepen van de ondergane vermoeienissen en emoties, in hoofdzaak bezig gehouden met het maken van foto's en het doen van we tenschappelijke waarnemingen. Ze konden Houston geruststellen met de mededeling dat ze de grondmonsters uit de boor, waarmee zij op de maan zo'n moeite hadden, echt in de Falcon hadden meegenomen: „We hebben echt niets laten liggen". Ieder plaatsje van de Endeavor zit vol met grondmonsters en stenen, in totaal zo'n 103 kilo, waar over de geleerden zich straks likkebaar dend kunnen bulgen. Nog twee Apollovluchten staan op het programma: de Apollo-16 en de Apollo- 17. Dan stopt de NASA met het Apollo- project. Maar particuliere instanties zien toch wel brood in deze maanvluch- en er zouden zelfs plannen bestaan de vluchten voort te zetten door de N AS A-installaties. De kosten zouden bestreden kunnen wor den door verkoop van t.v.- en filmrech ten, van maanstenen en het uitvoeren van opdrachten op de maan. DEN HAAG De ambassadeur van Roemenië in Nederland z.e. dr. G. Elian zal op dinsdag 24 augustus om 11 uur in de tentoonstellingshal van Maduro- dam een tentoonstelling van Roemeense Volkskunst openen. De collectie omval een groot aantal gebruiksvoorwerpen zoals ceramiek, tapijten, een bruldskist, mannen- en vrouwen-kostuums. Boven dien zal er een gedeeltelijk interieur (met haard) van een boerenwoning ge toond worden. Anneke Grönloii vindt Curacao een ..paradijs" WILLEMSTAD (ANP) Een over weldigend succes op Curacao heeft er voor gezorgd dat Anneke Grönloh haar verblijf met enkele dagen heeft ver lengd. Zondagavond beloofde zij tijdens een afscheidsvoorstelling het publiek in Willemstad spoedig terug te komen. Het meeste succes hadden. ..Making whoopee" en „Piet kan niet vrijen", terwijl de zaal bijna afgebroken werd, wanneer zij „Vladimir" zong. Het ver blijf op het eiland heeft een diepe indruk gemaakt op de zangeres: „Als het op Curacao een beetje meer zou regenen, dan zou dit eiland een echt paradijs zijn". Begeleid door 't Curacao- se combo van Norman Moron trad zij op in het Flamboyant Beach Hotel en verder enkele malen voor Curagaose radiostations. Verpllchtigen in Neder land. o.a. een optreden, noodzaken haar vandaag naar Nederland terug te ke- ren. ..Maar ik kom terug", zo beloofde /.e in Willemstad, „met m'n gezin, want l iedere dag telefoneren naar Nederland j is ook niet alles". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kuilvcrbod op het IJsselmeer blijft in elk geval tot het najaar gehandhaafd. Dat is de conclusie van een bespreking die de Tweede Ka mercommissie voor Visserljzaken giste ren gehad heeft met minister Lardi- De kamerleden hebben zich echter het recht voorbehouden op het kuilver- bod in het najaar terug te komen, wanneer de aalvangsten ioch blijven teleurstellen. Wat minister Lardinois in dat geval zla doen. heeft hij gisteren niet laten blijken. Maar het kamerlid Tolman heeft de Indruk dat de minister meer dan de kamerleden aan het kuil- verbod wil vasthoudenn. (Van e rslag'gevers: WOLPHAARTSDIJK - De politiehond van dc familie Heijstck uit Wolphaarts- dijk heeft ervoor gezorgd dat twee em ployees van de Gocssc dienst gemeente werken gisteren geen kans zagen om een bord met politie-cmbleem en op schrift uit de tuin van de Goesse hoofd agent Jac. Heijstek te verwijderen. Zo als wij vorige week berichtten moet de heer Heijstck. die een jaar geleden ondermeer op belaften van een „eigen posthuis" uit Den Haag hierheen kwam. zaterdag 7 augustus zijn posthuis verla ten hebben. Het huis is verkocht en de nieuwe eigenaar gaat er volgende week zelf in wonen. De heer Heijstek heeft inmiddels van de gemeente Goes nog steeds geen defi nitieve woning aangeboden gekregen. Wel werd hem dezer dagen aangezegd, dat de post Wolphaartsdijk voortaan aan een collega zal worden toever trouwd en dat hij zelf onder de dienst Goes zal vallen. De heer Heijstek is bijzonder ontstemd, omdat hij zijn pret tige werkkring in Den Haag alleen maar verlaten had vanwege de nog prettiger dingen die hem in Wolphaartsdijk voorgeschoteld wer- Wel heeft de gemeente nog een aan bod gedaan voor een andere woning. De heer Heijstek, die overigens zelf dz woning in eerste instantie had opge speurd. kon hiermee geen genoegen ne men: Dit pand aan de Veerweg te Wolphaartsdijk staat leeg. maar moet binnene nkele weken worden afgebro- Intussen nam het gemeentebestuur van Goes wel zijn maatregelen. Het korps-onderscheidingsteken in de tuin zou op last van de politie door de dienst openbare werken worden verwijderd. De heer Heijstek legde zijn als politie hond opgeleide herdershond in de tuin naast het bord en dat weerhield de gemeentewerklieden ervan de tuin te betreden. Bij het politiekorps heeft men de indruk dat de korpsleiding de heer Heijstek liever ziet gaan dan blijven. „Ik snap niet dat hij niet naar Den Haag is teruggegaan nu ze hem zo behandelen." zei ons glstereneenpoli- DEN HAAG (ANP) Nederland steunt van ganser harte de kandidatuur van de Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, Adam Malik, voor de post van voorzitter van de algemene vergadering van de Verenigde Naties. Dit heeft de woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken dinsdag ochtend in antwoord op vragen mee gedeeld Malik is in feite de enige kandidaat voor het voorzitterschap van de V.N.-assemblee. blijven. Ook zou de korpsleiding zich in die zin tegenover de heer Heijstek hebben i uitgelaten. Dc reden voor die houding is j niet alleen het lastige woningprobleem. I maar ook de reputatie van de hoofda- I gent, die in Wolphaartsdijk in korte tijd al geliefd is door zijn wellicht te schap pelijke en beminnelijke optreden „Hij staat bekend aln het tegenbeeld van een ..bonnenjager". Beëdiging leden Tweede Kamer DEN HAAG (ANP) Gisteren zijn achttien nieuwe Tweede-Kamerleden beëdigd en toegelaten. Zij vervullen de vacatures, ontstaan door de toetreding van vroegere kamerleden als minister of als staatssecretaris tol het kabinet- Bicsheuvel. De nieuwbenoemde kamerleden zijn in alfabetische volgorde: drs. G. M. V. van Aardenne te Dordrecht VVD. drs. M. J. J. van Amelsfoort te Veldhoven KVP. dr. I. Z. Baruch te Amsterdam DS'70, mr. G. C. van Dam te Nootdorp ARP. drs. A. M. de Boo te Rijswijk CHU. W. du Chatinier te Den Haag KVP. B. J. M. Hermsen te Emmen KVP. G. W. Keja te Amsterdam VVD. S. Keuning te Zierikzee DS'70. J. J. Ko- ningh te Amsterdam DS'70, drs. G. van Leijenhorst te Gouda CHU. drs. D. F. van der Mei te De Meern CHU, mr. .J. N. Scholten te Andel ARP, drs. A. Schouten te Smilde ARP, mevr. drs. N, Smit-Kroes te Rotterdam VVD, dr. A. J. Vermaat te Voorthuizen ARP. H. P. H. Waalkens Ie Tcllebeek VVD en H. Wis- selink te Bathmen CHU De heren Van Aardenne. De Boo, Hermsen. Van der Mei en Scholten waren reeds eerder lid van de Kamer, de heer Van Amelsfoort was lid van de Eerste Kamer. (Van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN De Scheepvaartmaatschap pij Norfolkline in Scheveningen heeft in prin cipe besloten om een Russische draagvleugelboot van het type Kosmeta M te kopen. Met dit schip wil men volgend jaar al rondvaarten gaan Bij de onderhandelingen over de koop van de 35 meter lange draagvleugel boot speelt ook een rol, dat Westlandse groente en fruit naar Rusland geëx porteerd wordt door de Schevening.se maatschappij. Binnenkort zullen eind- besprekingen plaats vinden in Mos- Van Moskou uit is de 'draagvleugel boot enige tijd geleden begonnen aan een Europese toernee om interesse voor het schip te kweken. Maandag kwam het schip de Kometa-M vanuit Antwerpen naar Scheveningen. In België liep het niet zo'n vaart met de interesse voor de draagvleugel- Het schip zal vanaf morgen dagelijks vier rondvaarten maken voor de kust Het is een gegarandeerde sensatie, als men met een snelheid van 60 kilo meter het zeewater doorscheurt. Het starten van de twee motoven geeft, als men midscheeps staat, de gedachte dat men zich op een circuit bevindt waar Mentallen racewagens ronkend voor de start staan. Zwartblauwe rook walmt weg. De draagvleugelboot is in een fractie op snelheid. Het is wind kracht vier. als we met een vaart de haven uitschieten. Geen bezwaar, want de Kometa kan golven tot bijna twee meter met gemak splijten, zon der al te kwalijke gevolgen. Zelfs bij storm is er met deze boot te varen, weliswaar niet per draagvleu- gel. In dat geval vaart de boot met het principe van eik ander schip. Zl- leen de snelheid schiet er dan wel bij in. Maar als de boeg van de fraaige- lijnde Kometa dooi de loenemende vaart omhoog komt. dan pas gaan de draagvleugels hun werk doen. De gol ven bij windkracht vier worden met kracht neergeslagen. Zeewater spat meters hoog op, de comfortabele vlieg- tuigstoelen geven goed houvast. Dat i noodzakelijk, want op halve snelheid al lijkt de Kometa onder deze omstan digheden op een vliegtuig dat slecht weer verzeild is geraakt. De boot danst uit het rhytme. Wil men tijdens de tocht van appartement verwisselen, dan zal dat noodgedwon gen laverend door het gangpad rr maken voor de Nederlandse en Belgische kust. Tevens ziet de directie van de Norfolkline moge lijkheden, om met de draagvleugelboot een ferry dienst op Engeland te openen. De afstand tussen Scheveningen en het oostelijk gelegen Great Yarmouth bedraagt ongeveer 180 kilometer. Met 120 passagiers aan boord is dit te overbruggen in nog geen drie uur tijd, want de draagvleugel boot kan full speed bijna 70 kilometer per uur afleggen. Momenteel wordt de dienst op Great Yarmouth verzorgd door twee ferryschepen van de Norfolkline. ten gaan. Met een reusachtig tempo snelt het water aan je voorbij. Het drinken van een wodka valt niet mee. Een limonadeglas dal voor de helft gevuld is. kan leegklotsen door de onverwachte stoten van het wat wilde water, dal toch doorbeukt over de hele boot. Bij sommige stoten is zelfs het bezit van zeebenen niet voldoende om een kaarsrechte koers te houden. Een glas in de hand wordt ongewild een halve meter omhoog geperst. Dit alles mag bepaald geen plezier- Met :o'n 70 km. snelheid scheert de ..Kometa" over de golven. Vol gend jaar waarschijnlijk al dagelijks. tochtje lijken, maar geen kotter, speedboot of groot passagiersschip kan een spectaculairder zeevaart brengen dan de draagvleugelboot die zo wend baar en fel is, dat je nauwelijks tijd zeeziekte te denken. aan boord gehad die het tijdens zo'n snelle trip te kwaad kreeg. Misschien ook daarom wel dat van dit type Kometa er reeds tien varen in Joego slavië, vijf in Bulgarije, vier in Italië, één in Polen, twee inMarokko en één in Frankrijk en Iran. En naar alle waarschijnlijkheid volgend jaar ook één in Nederland. Gedragen op vleugels en rakelings scherend over het wateroppervlak, is een evenement dat men geproefd en ervaren moet hebben. ndert Het Haagse gemeenteraadslid W. du Chatin kandidaten beëdigd tot Kamerlid. De heer Du Chatinier. die destijds kandidaat u erd gesteld door de KVP-jongeren.- legt hier de eed af. Er moesten nieuwe Kamerleden beëdigd worden, omdat een aantal zittende leden als minister of i zjjn toegetreden tot het kabinet Israël verwerpt voorstel van min. Sisco JERUZALEM (AP) Premier Golda Meir heeft na overleg met haar kabinet besloten een voorstel te verwerpen dat inhield dat Egyptische troepen het 8u- ezkanaal zouden mogen oversteken en posities innemen op de nu door Israël bezette oostelijke oever, aldus bericht de Israëlische pers. Mevrouw Meir zou in de loop van de dag de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Joseph Sisco van haar besluit op de hoogte stellen. Sisco had hel voorstel maandag ter tafel ge bracht als een stap die de impasse In hel Midden-Oosten zou kunnen door breken. Israël heeft verklaard dal Egyptische burgers, en zelfs een symbo lische politiemacht, op de oostelijke oe ver mochten komen, maar geen militai ren. Mevrouw Meir wil blijkbaar aan deze beleidslijn vasthouden. Op andere punten zou de Israëlische regering in schikkelijk willen zijn. Naar verluidt zal Sisco volgende week een bezoek aan Carïo brengen om Egypte in te lichten over zijn besprekingen in Israël. (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT Van iedere 22 kinderen, die nu geboren worden, zal een kind vroegtijdig zijn leven keer. Praktisch alle kinderen die nu worden geboren, zullen voor het jaar 2000 wel eens gewond raken bij een verkeersongeluk. Tot deze sombere prognose kwam terstaat in Limburg tijdens een persconferentiewe rd een uitgebreid rapport over de verkeersongevallen in Limburg in de jaren 1968 en 1969 aan de openbaarheid prijsgegeven. Bij genoemd rapport is een overzicht gevoegd van de financiële conse quenties van dc verkeersongevallen in Limburg in 1968. De totale schade wordt geraamd op rond honderd vielen op de Limburgse verkeerswe gen 251 doden, werden 5.500 gewon den geteld en 45.000 gevallen van materiële schade geregistreerd. In geval van een dode met materiële schade wordt het nadeel voor dc maatschappij („het slachtoffer consu meert niet meei cn produceert niet meer") op 60.000 gulden begroot Daarin wordt geen smartegeld grepen zoals bijvoorbeeld in Fra rijk, waar bedragen van 200.000 g den geen uitzondering zijn. In ge van een (zwaar) gewonde met ma riële schade, wordt het nadeel verband met verpleging etc. gesc gemiddeld 7000 gulden per geval, gemiddelde materiële schade per oe- val bedraagt circa 1000 gulden. Aan ik- de rand van deze gemiddelden be ul- droeg het door verkeersongevallen val berokkende nadeel aan de Limburg- tc- se gemeenschap in 1968: aan ver in" keersdoden (plus schade) 15 miljoen tiat gulden; aan gewonden (plus schade) De 38 miljoen gulden en aan materiële ge- schade 45 miljoen gulden.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7