Leiden komend weekeinde in ban volksdansfestival Leidenaars bouwen eigen huis TABLEAU DE LA TROUPE BRUGGEWACHTERS ZIJN CENTRAAL GESTATIONEERD Elke avond noeste nijverheid aan P. C. Hooftlaan ^ZELFBOUWER-, Zelfbouw bespaart 35 mille per huis Nog maar enkele Leidse bruggen gaan dagelijks open „Molen- gemaal' (11) WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Drie Leidenaars en een Rijnsburger bouwen in hun vrije tijd aan de P. C. Hooftlaan een eigen huis. Volgend jaar sep tember hopen ze de eerste twee woningen gereed te hebben. De andere twee moeien een paar maanden later volgen. Dat be tekent werken volgens schema. Elke doordeweekse avond en elke zaterdag gaan ze gevieren aan de slag. Alleen 's woensdags nemen ze een vrije avond. Om niet hal verwege de animo te verliezen, vinden ze. Strijdlustige aanvoerder van het bouwclub;o is de heer J. Vosselman uit de Leidse Magdalena Moonsstraat. Hij zit nog wat na te hijgen als hij stoer de argumenten voor zijn bouw nijverheid aanvoert: „Kijk es", zegt qllemi .lit in het leven. Momenteel woon ik nog alleszins redelijk, maar voor hoe lang nog? Je moet nu juist je jonge leeftijd benut ten cm iets op te bouwen voor later. Over een paar jaar heb ik er mis- litrustend boven het grondwerk. V I -r, irk. Burgy, Vos- selm Van Leeuwen. LEIDEN De komende dagen staat ;iden helemaal in het teken van het 'oiksdansfestival, dat op 6, 7 en 8 augustus in de Groenoordhal gehouden dt. Niet alleen Cc Groenoordhal 'dt ..bezet" ook de gymnastiekzalen diverse Leidse scholen krijgen op data een bevolking voor drie nach- In de gymnastiekzalen slapen de buitenlandse deelnemers van het festi- al. De Nederlandse deelneemsters sla- de Groenoordhal, de deelnemers school aan de Marnixstraat. Het totaal aantal Nederlandse deelnemers bedraagt 550, uit het buitenland komen Voordat al die mensen vrijdagavond hun bedje, gespreid door mensen van :l Leidse Volkshuis, in kunnen duiken lebben ze al een heel programma afge-j. Vooral .voor de -buitenlandse lelnemers is vrijdag een bijzonder eiende dag. Om* vier uur worden j vangen op het stadhuis door het :ollege van B. en W. Daarna is voor m winkeltocht door Leiden ge- iland. die zij hopelijk zullen maken in lationale kostuums. Winkelende mensen ïijgen die middag dus een voorproefje. ze tocht door Leiden trekken de seinemers .naar hun slaapverblijven en andaar gaan ze naar de Groenoordhal urn -U.15 uur de grote openings- ïlling wordt gegeven. Zaterdag en .ondag zijn aan de dagen waarop de j otaalmanifestatie pas goed gaat diaai- j Dan geven alle groepen in de hal nstruktie of een kleine voorstel- j In het restaurant van de Groen oordhal is een theater ingericht, waar I de zangeressen Marie-Cécile Moerdijk I Cohie Schrijer optreden en op een rt oud-Hollandse markt zijn oude ambachten te zien, zoals stoelenmatten, I koperslaan en glasblazen. Ook zijn za- i terdag en zondag in de Groenoordhal vijf wagens uit het Rijnsburgsbloemen- cursot e bewonderen. Deze worden tus- sep. de kraampjes van de oud-hollandse markt opgesteld. Uitwisseling festival- bloemencorso, komt niet van één kant, j want twee groepen van het volksdans- I festival, cc Ierse en de Schotse, nemen deel aan het bloemencorso. Zij lopen weliswaar niet mee in de stoet, maar j verzorgen een optreden voor hel ere- j podium in Rijnsburg. Een podium, dat j dit jaar bevolkt wordt door patiënten van Solo Mio. Op zaterdagavond volgt j dan de gala-voorstelling, waarbij verte- j genwoordigers van de ambassades aan wezig zijn Zondag verloopt de dag op ongeveer dezelfde manier. Op zondagavond wordt in de Vijf Meihal een extra-voorstelling gegeven door de Roemeense groep. Deze groep heeft een avondvullend programma. De zondag wordt besloten met een bal voor j alle groepen en de Nederlandse deelne mers aan het festival. Tijdens het festi val zullen verscheidene radio- en tele visie-opnamen worden gemaakt. I Voor het ..hoofdkwartier" de Schrijversbrug, H. van der Hoet en B. Roest, wachters van Leiden. LEIDEN „Het bruggewachtersoc- rneP gaat er uit". Een trieste constate ring van de heer H. Bol. Hij is al 13 Jaar bruggewachtcr van beroep. In het pruggewachtershuis.ie van de Schrij- Jfrsbrug aan de Lage Rijndijk voegt È"'i eraan toe: „Het is nog allemaal tktrisch geworden ook. De handbedie- °g bestaat helemaal niet meer. En dat w eigenlijk veel leuker, omdat je dan contact met het publiek had. En je was lekker veel in de buitenlucht, want vfocger was het scheepvaartverkeer in de Leidse binnenwateren veel drukker dan nu het geval is". „Wat niet verandert is het feit dat je altijd tussen twee vuren staat. Aan de ene kant de schippers en aan de andere kant het publiek. Daarom doe je het overgebleven brugye- eigenlijk ook nooit goed. Of het publiek vindt dat het te lang moet wachten, of de schippers kunnen niet opschieten". „De schepen zijn trouwens ook erg veranderd", vertelt een collega, de heer L. Guldermond, die eigenlijk nu in de buitendienst zit (controle op haven en liggelden), maar in de vakantietijd als invaller zijn oude beroep hervat. „Ik kan me nog herinneren dat schepeh van 200 a 300 ton hier twee of drie maal per dag langs kwamen. De lading bstond meestal uit zand of grind. Nu varen er hier schepen van zo'n 500 ton slechts één keer in de week langs. En bijna allemaal voeren ze graan voor de meelfabriek. Hoofdkwartier De Schrijversbrug dient als hoofd kwartier, vanwaaruit de bezetting van de andere havenposten wordt geregeld. Op verzoek gaan nu nog slechts 6 van de 11 bstaande gemeene bruggen, die Leiden telt, open. Deze zijn de Rijn- zichtbrug, in verband met de tochtjes naar Avifauna in Alphen gaat deze brug zelfs vier keer op een dag open; de Havenbrug; de Rijn- en Singelbrug: de Vijfmeibrug en de Verversbrug. Wan neer een schipper langs één van deze I bruggen wil varen, moet hij eerst naai de Schrijversbrug bellen. Dan wordt er i een bruggewachter naar desbetreffende brug gestuurd om deze te „openen". I „De brug gaat namelijk „open" voor /aterverkeer en „dicht" voor het ?rkeer", aldus de heer bol. Aanvaringen Een brug open draaien hoeft niet lang te duren. Allerlei faetoren.zoals de lengte van het schip (logger, sleepboot of wat dan ook), het weer (erg winderig of niet) een goede afstandschatting en dergelijke, spelen een belangrijke "rol bij het opendraaien van een brug. Als een boot in zicht komt is de eerste handeling van de bruggewachter de stop lichten voor het publiek op rood zet ten. Dan sluit hij de bomen; alles wordt vanuit het bruggewachtershuisje gere geld. De heer Bol: „Ik kijk dan altijd of er niemand aan hangt. Dat heb ik wel eens meegemaakt met een vrouwtje. Dat liep toen gelukkig goed af". Hierna draait de „bruggeman" aan een wiel, waaraan een motortje met zeven versnellingen in werking treedt, (die altijd alle zeven worden gebruikt en de brug gaat open. Het waterver keer moet wachten tot het tweede licht voor hemop groen springt. Dit betekent dat de brug dan in de hoogste stand staat. En dan pas mag de schipper er met zijn boot doorvaren. Schippers, die naar de (water)weg vragen (meestal naar de meelfabriek), krijgen als ant woord „over stuur erin varen" en dan weten zij dat ze hun schip achteruit de Zijlsingel in moeten varen. Toekomstmuziek zit1 er voor de brug gewachters niet meer in. Begin van dit jaar zijn er van de 26 bruggewachters zo maar 20 afgevloeid. De overige 6 zien niet zoveel meer in het beroep. Zo heeft de lieer Bol al geprobeerd elders een baantje te krijgen. Er zijn dus nog maar zes bruggewachters die in Leiden dienst hebben. Hoelang dit zal duren hangt af van de behoefte van scheep vaart in de Leidse binnenwateren. Een beeld dat meer en meer verdwijnt, maar dat toch (nog) niet helemaal uit de Leidse samenleving is weg te den- Crèche open in „Het Mierennest" LEIDEN De crèche van clubhuis „Het Mierennest" is vanaf dinsdag 10 augustus weer geopend voor kinderen van l'/t4 jaar. Onder leiding van twee dames, kunnen de peuters naar hartelust spelen en kleine werkjes doen. Bij mooi weer spelen de kinderen buiten. De kosten bedragen per ochtend f2,25 en per week (5 ochtenden) f 8,25. Voor nadere inlichtingen kan men da gelijks terecht aan het clubhuis, Mors- weg 59 en vanaf 10 augustus tijdens de crèche-uren, of telefonisch, onder num mer 25807 te Leiden. HAZERSYVOUDE Het standaard teamv and e voetbalvereniging „Hazers- woude Boys" start aanstaande zaterdag de oegencampagne voor de komende competitie met een wedstrijd tegen DSO in Zoetemeer. De ontmoeting be gint om 15.15 uur. „Maar waar het mij vooral om gaat is dit; ik wilde bewijzen dat mensen met weinig diploma's maar met veel prak tijkervaring ook iets kunnen bereiken. Het gaat hier in Nederland altijd om dat papiertje. En dat stelsel deugt niet, vind ik. Ik ken veel mensen die ont zettend vakbekwaam zijn, maar door het gemis aan diploma's krijgen ze geen voet aan de grond. Dat vind ik De heer Vosselman heeft nauwkeurig en doordacht zijn plan opgezet Als bouwkundig uitvoerder weet hij hoe de zaken moeten worden aangepakt. „Ik loop eigenlijk al jaren met het idee om een eigen huis te bouwen", vertelt hij. „Vorig jaar hoorde ik hier en daar al zeggen dat mijn huidige woning te zijner tijd tegen de grond gaat. als de Rijn en Schiekade wordt doorgetrokken. En wie weet wacht mij dan een flatje. Ik mag er niet aan denken. Een paar vrienden van mij dachten er ook zo over". „Toen kreeg" mijn plan gestalte. Na selectie hielden we vier man over, waarvan ik dacht dat ze het zouden volhouden. Je moet namelijk een door douwer zijn. Je kunt er niet halverwe ge mee stoppen". Plattegrond De heer Vosselman ging rekenen. „Jongens", zei hij, „als jullie ieder 5000 gulden eigen geld hebben, dan kunnen we gaan bouwen". Dat was er, dus Vosselman kon doorgaan met zijn werkzaamheden. Voor een huisbaas had hij al tweemaal een huis ge bouwd en zodoende kende hij zijn wegen. Hij kocht een plattegrond van Leiden, zocht alle open stukjes op en arceerde deze. De P.C. Hooftlaan leek hem wel* wat. Hij vroeg om een ge sprekje met burgemester Van der Willigen, die het viertal enkele dagen later vriendelijk ontving en hun plan nen zelfs stimuleerde. De heer Vosselman: „Die man heeft ons geweldig aangemoedigd. Hij zei: jongens, dal moeten jullie doen. De gemeente is ons trouwens erg welwil lend geweest, ook Bouw- en Woning toezicht". Het team van de heer Vosselman, dat zich „De Zelfbouwers" noemt, liet alle stukken de diverse instanties passeren en kocht daarna duizend vierkante meter grond, die benodigd waren voor de bouw van vier huizen, vier garages en enkele schuurtjes. Wan neer deze gereed zijn is vóór en ach ter elk huis nog ruimte voor twee tamelijk grote tuinen. Kwaliteiten „De Zelfbouwers" hebben elk hun ei gen kwaliteiten. De heer Vosselman is architect, uitvoerder en timmerman van het mini-project. De heer J. van Leeuwen uit de Rijndijkstraat is elek tricien, de heer C. Hundersmark uit de 3-oktoberstraat is loodgieter en de heer W. Burgy uit Rijnsburg is metse laar van beroep. Gisteravond bleek, dat de stemming er tot nu toe best in zit. Het grondwerk is gereed en men is nu hard bezig met de betimmering. Wanneer volgend jaar de woningen gereed zijn, hebben de vier zelfbou wers elk een bedrag van ruim 35 duizend gulden uitgespaard. Het kos- lentolaal komt voor ieder op ongeveer 44 duizend gulden, inclusief de grond prijs, die ruim 14 duizend gulden per huis bedraagt. SASSENHEIM Onze plaatsgenoot J. W. Koning jr. behaalde aan de Uni versiteit van Oregon (USA) de Bachelor Degree in Business Administration, en voltooide deze studie met het behalen van de Master Degree in Business Ad- LEIDEN Een van Lei- dens fraaiste molen is de Marendijkse poldermolen, die in uitstekende staat van onderhoud verkeert. De eerste windmolen van de Polder Marendijk werd gesticht in 1566 ter ver vanging van een tweetal paardenmolens. Neven staande mooie wipmolen werd gebouwd in 1735, welk jaartal vermeld staat op de fraaie witte borsrtnaald. De Marendijkse poldermolen ligt ongeveer 200 meter ten westen van de spoorlijn Leiden—Haarlem, nabij de kruising met de Trekvaart. Een gesloten ijzeren scheprad bevindt zich buiten de molen. Het wordt gedreven door eeneïektromotor In de molen. LEIDEN Omdat aan het festival senteert dansen uit de landstreek verscheidene buitenlandse groepen ten westen van Sofia, Sjopsko. Deze derlandse deelnemers aan het festi val en voor de toeschouwers tijdens de avondvoorstellingen nuttig om wat meer te weten over de groepen en hun samenstelling. Hieronder gc- venw ee eno verzicht. Roemenië rakter hebben, zullen worden afge wisseld met dansen uit Trakija (Zuid-Bulgarije) en de moeilijkere stijldansen met veel „armenwerk" uit Dobroedzja. De muziekinstru menten die voor de begeleiding be speeld worden zijn de Gadulka, een snaarinstrument, de Kaval, een soort Tineretului". De groep komt uit Boekarest en brengt dansen uit ge heel Roemenië. Tussen de verschil lende dansen en brengt dansen uit geheel Roemeni. Tussen Uit Roemeni komt het „Ansamblul Tinerretulub". De groep komt uit Boekarest en brengt dansen uit ge heel Roemeni. Tussen de verschil lende dansen en kostuums is een grote verschil, naar gelang de land streek waaruit de dans stamt. Tot de meest bekende dansen uit Roemenië behoren de Hora, voorkomend in 6/8 of in 2/4 maat en de Sibra, een dans uit Walachije altijd in 2/4 maat uitgevoerd. Bij de dansen wordt de groep' begeleid door eigen muzikan ten die instrumenten bespelen als de Nai of panfluit, de schalmei, doedel zak, cimbaal, torogoata (een soort klarinet) en de meer bekende Instru- zak. Zweden Uit Zweden komt de „Folksdanslaget Troll-ringen" uit Trollhtatan naar Leiden. De groep bestaat uit dertig personen, van wie zes musici die de accoordeon en viool bespelen. Enkele dansen die zeker op het programma van deze Zweedse groep zullen staan zijn de Oxdans, van oorsprong de ontgroeningsdans van de eerstejaars studenten in Karlstadt, de West-Göta polska en de Daldans, een dans ont worpen door de balletmeester van de Koninklijke Opera van Stockholm Anders Selinder. De dans Is geba seerd op oude melodieën en dansvor men uit Dalarna. Japan trompet. Joego-Slaviëë Uit Joego-Slavië komt het „Ansanbl Macedonija", een groep uit Skopje. De groep bestaat uit 38 personen, onder wie professionele muzikanten. Macedonische dansen worden mees tal in een rij of halve kring uitge voerd en vallen op door hun inge wikkelde passen en ritmen. Voor de laatste Wereldoorlog werden de dan sen nog door mannen en vrouwen apart uitgevoerd maar na 1945 dan sen beide seksen in een rij. In de dansen zijn Turkse invloeden waar neembaar. Ook bij de instrumenten is de Turkse invloed duidelijk te merken. Een van de balangrijkste instrumenten, de Zurla, is van Turk se oorsprong. Andere instrumenten zijn de Tapan, een grote trommel, de gadje, een doedelzak, de kaval, een fluit en de Tambura, een mandoline achtig snaarinstument. Bulgarije De Bulgaarse afvaardiging naar het festival is de groep „ISKRA". De groep komt uit Veliko-Tirnovo, een van de oudste steden van het land. kennis maken is de groep uit Japan. Een groep van het Nationaal Ver keersbureau voor Japan in Tokio bestaat uit 50 mensen. De groep brengt een programma dat te verde len is in twee delen. De eerste vorm, de kunstzinnige of theaterdans om vat dansen als Kabuki en Noh. De andere vorm is de Bon Odore of de Japanse volksdans. Deze dansen worden op het festival uitgevoerd, als de geesten der voorvaderen de aarde bezoeken. Iedereen, jong en oud, man en vrouw neemt aan de dans deel om de voorvaderen te amuseren. In de meeste gevallen is een hoog podium gebouwd waarop de muzikanten spelen en waar de dansers in een kring omheen dansen. De liederen zijn vaak spontaan en worden door de gehele menigte ge zongen. De groep wordt begeleid door een orkest van 5 personen, die- de traditionele Japanse instrumenten, de Samisen, (een 3-snarige banjo) de taiko (een trommel) de Fuw (fluit) en de Kane (bel) bespelen. Andere buitenlandse groepen op het festival zijn de Belgische groep „Gelmel" van de Volkskunstkring tchoten de Ierse groep „The Rory staat onder leiding van de danser- choreograaf Gueorgui Kinski, een danser die al vaker instructie heeft gegeven in Nederland. De groep pre- Schotse groep „St.-Andrews Branch- van de Royal Scottish Dance Society uit St.-Andrews, en uit Nederland de groep Zajednica uit Amsterdam.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3