VEEL DUITSERS BOOS OP UDO JÜRGENS ftjidae Qo Werkende jeugd afwezig op Kralings popfestival ATLETIEK UIT HELSINKI OP TV Island in the sun Lied maakt leger en land belachelijk antenne SPEL ZONDER GRENZEN Culturele elite voerde ook hier de boventoon PAGINA 2 LEIDSE COURANT WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1971 Blote-benen-jacht goed bedoeld, slecht uitgevoerd jgEN bijna tragisch trekje in het op treden van hoge en lage Vaticaanse autoriteiten is vaak dat ze het zo goed bedoelen, maar bij hun beleid velen tegen zich innemen omdat ze het ver keerd uitvoeren. Jongste voorbeeld: de blote-benen- jacht in de Sint-Pieter en belendende gebouwen. Dat op meer decorum aan gestuurd wordt dan menig toerist te genwoordig betracht, mag niemand la ken. Ook al wordt het tegenwoordig blijkbaar meer logisch geacht dat de beheerders van synagogen, moskeeën en Boedha-tempels voor een goede steer in voor eredienst bestemde gebouwen wa ken dan terzake van kerken. Bovendien blijft zeker in kerken gel den dat ze een concrete bestemming hebben en dat anderen de gevoelens van bezoekers die die concrete bestem ming willen eerbiedigen, niet moeten kwetsen; overigens gebeurt dit minder door blote benen, korte rokken en luch tige bloesjes dan door een meer alge meen gedragspatroon. Wie entree betaalt voor een tentoon stelling om daar eens lekker te kunnen ..brullen en gieren" of de banken te benutten voor een anderen storend „potje vrijen" overschat r-e rechten die verbenden zijn aan het entreekaartje dat hij kocht. Met voor de eredienst bestemde gebouwen is het niet anders, al koopt men daar geen kaartje en staat er geen suppoost bij elke beelden groep. Maar in de Sint Pieter heeft men ditmaal weer exclusief aan het doel gedacht en de middelen weer hun be loop gelaten. Was er geen beter middel te bedenken dan zich moeilijk ver staanbaar kunnende maken nonnen, die menigeen zullen doen denken aan de tijd toen ook hier in Nederland door religieuzen beheerde scholen ge controleerd werd of meisjes wel echt vleeskleurige kousen droegen en in de kerk geen vrouw aan de „mannenkant" mocht zitten. Niet elke bestemming waarvoor te genwoordig kerken benut worden, zal veler sympathie hebben. Maar gebleken is dat ook katholieke kerken menige nevenfunctie kunnen hebben welke geen afbreuk behoeft te doen aan hun allereerste functie. In al deze gevallen is de algemene sfeer doorgaans belang rijker dan een lijst van voorschriften en verboden. Wellicht komt men in Italië daar ook nog eens achter. Dan is ditmaal dus niet Holland, het land waar volgens de Duitse dichteralles honderd jaar later gebeurt dan elders. Burgeroorlog met de luiers nog aan VAN de splinterpartijen die hun ont staan minder te danken hebben aan politieke principes en meer aan partij- ruzies of vrees dat bepaalde groepsbelan gen in de knel raken, gaat de ene helft ten gronde aan tanende sympathie de eigen aanhang en de andere helft tweespalt in eigen gelederen wat meestal ook snel uitdraait op spijtgevoelens bij de kiezers die bereid gevonden waren achter een mini-vaandeltje te gaan staan. in de Middenstandspartij. Zelfs wanneer iemand er in zou slagen de breuk nog te helen, is de partijpolitiek al een lachertje geworden met de elkaar van chantage beschuldigende en elkaar af zettende middenstandsapostelen. Wat heeft de middenstand, waarvan een deel de N.M.P. haar stem gaf, bij de eigen „belangenbehartiging" op het Bin nenhof gewonnen? Voorlopig komen we niet verder dan vijf letters: „niets". (Van een onzer verslaggevers) BONN-ZEIST De opwinding die in Duitsland is ontstaan rond „Lieb Vaterland", het politiek getinte lied, dat Udo Jürgens onlangs op de plaat zette, is nog steeds niet tot bedaren gekomen. Desondanks gaan de activi teiten rond Udo verder. De Duitse televisie werkt aan drie super Udo- shows waarvoor met behulp van een computer de enige echte Udo-fan wordt opgespeurd. Tegelijkertijd zitten de Nederlandse Udo-fans ook niet stil. De Udo Jürgens Fanclub Holland, ge vestigd aan de Tesselschadelaan 1 in Zeist, heeft een prijsvraag uitgeschre ven. Het bestuur stelt een aantal langspeelplaten (uiteraard van Udo) ter beschikking voor degenen die de mooiste en meest originele bijnaam verzinnen voor de Oostenrijkse com ponist-pianist-zanger. De inzendingen, die beoordeeld zullen worden door een uit journalisten bestaande jury, moe ten voor 1 oktober binnen zijn. Ze moeten, en dat is het aardige addertje onder het gras, vergezeld gaan van één nieuw lid voor de fanclub. Wellicht gaat hij in Duitsland deze methode ook volgen, want sinds z*n omstreden creatie „Lieb Vaterland" heeft hij een groot deel van z'n aan hang verloren. In dit lied bezingt Udo de situatie in zijn land. krijgen ban ken en verzekeringsmaatschappijen een veeg uit de pan, terwijl het mili tarisme ook niet ongemoeid wordt ge laten. „Ons leger wordt in de hele wereld belachelijk gemaakt", schreef een van de kijkers die reageerden op een tv-discussie die het eerste Duitse net eind mei over deze zaak op het scherm bracht. Hij was niet de enige. Ook dit stond er in verscheidene variaties te lezen: Udo, grootste kitschvertolker van deze tijd, jij doet alles voor geld. Nu je drakerige liedjes geen geld meer op brengen, probeer je het hiermee; Udo heeft onze soldaten door de modder gehaald; in Italië zouden ze je dood slaan en in Frankrijk ophangen, maar onze vrijheid staat jammer genoeg dit soort gemeenheid toe. Ontstellend! TVSHOW Het tweede Duitse net negeert de anti-Udostemming die momenteel schijnt te heersen en is begonnen aan de voorbereidingen van een groots op gezette serie, die samen met de Oos tenrijkse televisie zal worden ge maakt. De serie zal uit drie afleverin gen bestaan en in de herfst van dit jaar worden opgenomen. Regisseur is Peter Behle, die ook het script voor zijn rekening heeft genomen. Hij is er van uitgegaan dat Udo Jürgens een van de zeer weinige Duits-sprekende artiesten is die internationaal gezien werkelijk naam heeft. Daarom wordt het niet zo maar een liedjesprogram ma, maar een documentair getinte show. Opzet is op een onderhoudende manier allerlei informatie over Udo te verstrekken. Bovendien zullen er op namen worden gemaakt van concerten die Udo zal geven in Rio en in Mos- Ook zullen er vooraanstaande gast sterren zijn, die met Udo een babbel tje zullen maken en enkele creaties van hem zullen vertolken. Voor de eerste uitzending zijn reeds geënga geerd Gilbert Bécaud, de negerzange res Nancy Wilson en de populaire Amerikaanse componist-orkestleider Leonard Bernstein, onder meer maker van de succes-musical „West Side Story". Vanavond wordt voor de vijfde maal dit zomerseizoen het internationale Spel zonder Grenzen op het scherm gebracht. Plaats van handeling is voor deze wedstrijd de Duitse stad Offen- burg, waar voor Nederland zal aan treden de ploeg van Winschoten. De noordelingen moeten de strijd aanbin den met ploegen uit Jesolo (Italië), Namen (België), Scunthorpe (Groot- Brittannië), Colombier (Zwitserland), Nancy (Frankrijk) en de ontvangende stad Offenburg. Deze aflevering wordt in kleur uitgezonden, geproduceerd door de West Deutsche Rundfunk, en als steeds van Nederlands commentaar voorzien door Barend Barendse. NCRV, Ned. II, 21.05 uur De Zijdevlinder Voordat z gaan verpoppen, spinnen veel rupsen een cocon, waarin de pop beschut ligt tegen belagers. Aldus het uitgangspunt van de aflevering van vanavond uit de serie „Uit de wereld der insekten", van de NOS-televisie. De film, bevat opnamen vah de grote heidespinner, de heideringelrups, de grote en kleine rietspinner, oude gra vures van de zijdeteelt in China, af beeldingen van verschillende zijde vlinders en de karavaanroute waar langs tenslotte de eitjes van de zijde vlinder Bombyx mori naar Europa kwamen. Ook komen de hele le venscyclus van de zijdevlinder en het kweken en verwerken van gewonnen zijde in een Nederlands klooster aan de orde. Aan de door Ton Verkroost en Piet Windmeijer vervaardigde film werd medewerking verleend door het entomologisch laboratorium in Wage- ningen, het instituut voor sinologie in Leiden en het insektarium van Artis in Amsterdam. NOS, Ned. I, 20.30 uur. politiek gezien, nog in de luiers liggen. Fractieleider Te Pas is door zijn enige fractiegenoot De Jong en zijn partij bestuur in diskrediet gesteld en kan dus moeilijk meer de Nederland-e Midden standspartij in de Tweede Kamer ver tegenwoordigen. De geschiedenis van de Boerenpartijen uit of naast haar opererende rechtse splintergroepen gaat zich dus herhalen Verantwoordelijk WANNEER een militair piloot een ernstig vliegongeluk veroorzaakt, kunnen zijn superieuren strafrechtelijk vrij uit gaan, wanneer wel de richtlijnen goed waren, maar de man die zich er aan houden moest, faalt. Japan is bij uitstek hel land waar men morele en politieke verantwoordelijkheid veel verder laat uitstrekken dan de juridische aansprakelijkheid; na de dramatische botsing tussen een straal jager en een Boeing-727 heeft niet alleen de chef van de luchtmacht zijn ontslag aangeboden, maar nam de minister van Defensie zelf de verantwoordelijkheid op zich. wat zijn ontslag als bewindsman impliceerde. In Europt geldt een andere ethiek; een die op het eerste gezicht meer reëel, ergens misschien toch een beetje te sim pel is. Niet uitgesloten is. dat het kritie ke en gecompliceerde Ambonnezenvraag- stuk in Nederland wat sneller tot eer oplossing gebracht zou worden, wanneer mensen op verantwoordelijke posten Ambonnezenleiders, politie-autoriteiten, werkgevers, gemeentebestuurders, minis ters. oppositieleiders bereid waren zelf consequenties te trekken uit kleine en grote drama's, waarvoor ze een stukje morele of politieke verantwoordelijkheid Rob Out is de man achter de actie tot zelfbehoud van Veronica. Van de mil joen adhesiebetuigingen, die radio Veronica deze maand verwacht, zijn er al 200.000 binnen, overwegend afkomstig van oude tieners en jonge twens. Rob Out kijkt er vrolijk bij, maar krabt zich tegelijkertijd bedenkelijk de kruin. Zal het parlement zich nu wel laten overtuigen door al die adhesiebetuigingen of zit de schrik voor de bomaanval er nog diep in (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De werkende jeugd heeft goeddeels ontbroken op het Holland Pop Festival in het Kralingse Bos te Rotterdam vorig jaar juni. Dat de daar aanwezige langharigen werkschuw zouden zijn blijkt niet uit de feiten, want minder dan 6 pet. bleek geen bezigheid te hebben en daar onder bevonden zich dan nog huisvrouwen. Slechts een kleine groep toonde zich tijdens het festival geïnteresseerd in drugs en sex. beter gesitueerde jeugd er wel de sfeer zou bepalen. Dit bleek hun achteraf enorm te zijn meegevallen. Toch zal hier de reden moeten worden gezocht van vele werkende jongeren om niet naar het festival te komen. Inderdaad bleek 56 pet van de bezoekers een middelbare schoolopleiding te hebben gevolgd, hetgeen aanzienlijk boven het landelijk gemiddelde van 4 pet ligt. Men mag deze bezoekers ook indelen bij de culturele élite: 26 pet volgt regel matig toneel, 19 pet concerten. 54 pet popconcerten. 57 pet films, terwijl 40 pet tentoonstellingen bezoekt. Zouden deze cijfers representatief zijn voor de bevolking, dan zouden culturele instel lingen de toevloed niet kunnen verwer- Tot deze bevindingen kwam een werkgroep van het Ned. Instituut voor Maatschappelijk Werk Onderzoek, dat onder meer met een subsidie van 24.000 gulden van het ministerie van CRM ter plaatse een onderzoek instelde naar de sociale achtergrond van het publiek. In totaal werden 1100 bezoekers onder- De weinige vertegenwoordigers op het popfestival van wat men de groep werkende jeugd zou kunnen noemen, zei nnvankelijk bedenkingen te hebben gehad tegen het popfestival, omdat de Op het festivalterrein waren twee maal zoveel jongens als meisjes aanwe zig. Het onderzoek toonde aan, dat veel ouders tegenover hun dochter een min der tolerant standpunt innemen dan tegenover hun zonen, welke laatsten veel gemakkelijker toestemming kre gen. tonen met een manifestatie als bijvoor beeld Woodstock. In Woodstock werd de eensgezindheid bepaald door het a- gressief afwijzen van de buitenwereld, de kwalen van de Amerikaanse samen leving zoals Vietnam, discriminatie e.d. In Kralingen was het klimaat vrediger, meer gericht op peace, love and music. De buitenwereld bestond daar niet Over het druggebruik heeft men geen juiste cijfers. Vooral de ouderen maak ten er gebruik van, althans aanzienlijk meer dan de jongeren. Bij de 1100 ondervraagden bleken 27 vaste drugge bruikers te zijn. Op muziekgebied toonde bet meren deel van de bezoekers zich vooral geïn teresseerd in muziekgenres, die zelden of nooit op de hitparade voorkomen, een soort élite-pop, die inderdaad op het programma stond en in overeenstem ming bleek te zijn met de voorkeuren van het merendeel van de bezoekers. In het rapport, dat voor f 7.50 op aanvraag verkrijgbaar is bij de Nima- wo te Den Haag. wordt er melding van gemaakt, dat een niet gering deel van het financiële tekort van het popfestival wordt veroorzaakt door de hoge eisen van de gemeente Rotterdam. Er bestaan verschillende algemeen erkende rede nen, waarom de overheid geen winst zou moeten maken op culturele mani festaties. In dit geval heeft de gemeente Rotterdam een winst van 80.000 gulden gemaakt. Bij vergelijkbare situaties vangt de overheid vaak exploitatiete- korien op door middel van subsidies. HILVERSUM De NOS-televisie zal evenals de NOS-radio dagelijks aan dacht besteden aan de Europese atle- tiekkampioenschappen, welke van 10 De meest actuele uitzending van gis teravond was het onderdeel van AVRO's Televizier Magazine waarin de kwestie van de Tsjechische t.v.- presentator aan de orde kwam, dc man die de moed had om in een satelliet-staat van Rusland de waar heid te zeggen en daarvoor boeten moet in de gevangenis terwijl zijn vrouw zonder middelen van bestaan gelaten wordt. Natuurlijk wil Neder land „helpen door middel van het comité „Vrienden van Tsjecho-Slowa- kije" en het was goed dat we door een deskundige gerust gesteld werden dat die hulp ook werkelijk mogelijk is. Wie wil zich niet achter Dick Verkijk scharen? Televizier bracht nog andere inte ressante kijk- en hoorbelevenissen: het misdadige wegwerpen van de ar senicum in Duitsland met alle gevaren van dien en de kritiek op de Maiden speech van het nieuwe kabinet waarbij de enige waardering genoemd kon worden dat men oprechte plannen heeft om de geldontwaarding het hoofd te bieden. De Berlijnse muur die nu 10 jaar de Duitse hoofdstad verdeeld houdt met alle ellende die daaraan verbonden was. De opnamen uit Eindhoven hebben denkelijk velen uit de dommel geschokt. Wij weten nu tenminste waar we aan toe zijn met dergelijke revolutionaire jeugdgroepen die, waarschijnlijk be geesterd door de verhalen over anar chistische heldendaden uit de vorige eeuw voor niets terugdeinzen. Neder land let op uw saeok! Evenals Brandpunt blijkt Televizier steeds weer een nuttige bron van rechtstreekse informaties te zijn. De KRO bracht aan het begin van de avond een fijne documentaire over de onderwijsvernieuwing zoals die in een Rotterdamse volksschool toegepast wordt. Wie moest niet denken aan vader Van Alphen „Mijn leren is spe len en mijn spelen is leren". Vreemd dat de naam Montessori niet genoemd werd omdat er toch heel wat van haar methoden in zaten. Maar het is wel wat overdreven om te concluderen dat het onderwijs nooit interessant geweest is voor een onderwijzer. Hoe ter we reld hebben onze oude schoolmeesters het dan gedaan die jaren en jaren dezelfde stof erin moesten pompen en waarvan de meesten als zij met pen sioen gingen, toch altijd beweerden dat zij het absoluut nog eens over wilden doen. Het waren mensen die hun werk op de eerste plaats als plicht opvatten. Jeugdzwemmen op televisie (Vano nze radio-e n t.v.-redactuerl HILVERSUM Van 12 tot en met 15 augustus worden in Rotterdam de Eu ropese jeugdkampioenschappen zwem men gehouden. De NOS-t.v. zal hier van dagelijks reportages uitzenden. De reportages worden vertoond op vrij dagmiddag 13 augustus tussen 16.00 en 18.00 op Nederland I, zaterdag 14 augustus tussen 16.00 en 17.30 op Ne derland II, zondagmiddag tussen 14.00 en 15.30 op Nederland I, tussen 16.30 en 16.50 eveneens op Nederland I en 's avonds in Studio Sport op Nederland II. tot en met 15 augustus in Helsinki worden gehouden. Verslaggevers bij deze tv-reportages, die allen in kleur worden uitgezonden, zijn Theo Reits- ma en Jan Kamlag. Radioverslaggever is Wim Hoogendoorn. Het schema van de NOS-televisieuit- zendingen is: dinsdagavond 10 augustus van 22.55— 23.40 Nederland II: woensdag 11 augustus van 16.00 18.00 Nederland II en van 22.30—22.55 Nederland I (in Studio Sport); donderdag 12 augustus van 16.00 28.00 Nederland I en van 22.35—23.05 Nederland I: vrijdag 13 augustus van 16.0018.00 Nederland I en van 22.3022.45 Ne derland II: zaterdag 14 augustus van 16.0017.3( Nederland II en zondag 15 augustus van 14.0015.3( Nederland I en( 16.3016.55 Nederland Film van vanavond „Island in the sun" was in 1957 zijn tijd in zoverre vooruit, dat de Ameri kanen in deze film voor het eerst aandurfden een liefdesverhouding een blanke vrouw (Joan Fontaine) met een neger (Harry Belafonte) te suggereren op het witte doek. Daar bleef het dan ook bij, want de toch heus niet zo bange Robert Rossen, die met „All the Kings men" had bewezen dat hij toch heus wel tegen heilige huisjes durfde aan te schoppen, hield zich verder braaf op de vlakte er verfilmde alleen de buitenkant vai Alec Wauchs roman. Daardoor ont stond 'n soort Caraïbische Peyton Place vol verwikkelingen rond de vooraan staande families op een tropisch ei landje. Een artikel van een journalist, meenschap aan de kaak stelt, veroor zaakt zoveel deiig, dat er stof geog is voor bij twee uur intriges en ne ven-intriges. Uit deze kleurrijke rod delrubriek komt James Mason nog het duidelijkst naar voren als de tiran Maxwell Fleury, beter dan de zeer ingetogen Joan Foritaine als Mavis Norman, Joan Collius als Jocelyn Fleury en Michael Remie als de ver oorzaker van al dat tumult. Harry Belafonte en wijlen Dorothy Dandrid- ge vervullen de belangrijkste gekleur de rollen. Ned. I, 20.45 uur. Fedor den Hertog int.v.-interview HILVERSUM Vanavond brengt de NOS in Studio Sport een portret van wielrenner Fedor den Hertog. Deze zesdejaarsamateur is al geuime tijd een intrigerende figuur in de wieier- wereld. deels door zijn uitzonderlijke prestaties, deels door zijn pertinente weigering beroepsrenner te worden. Zelfs aanbiedingen van meer dan 100.000 gulden slalris kunnen hem niet vermurwen. Fedor heeft weer al le aandacht op zich gevestigd door aan niet minder dan drie onderdelen (individuele achtervolging en weg en de 100-kilometer-ploegentijdrit) bij de komende wereldkampioenschappen te willen deelnemen. Morgenavond pro beert hij op de piste van het Olym pisch Stadion alvast nationaal achter volgingskampioen te worden. De kans dat hij daarin slaagt is groot. Nog belangrijker echter is de tijd, die hij zal verwezenlijken. NEDERLAND I NCRV: 17.00 uur: Goed gebruld, leeuw 17.25 uur: Peter en Lotta NOS: 18.00 uur: Debeatten regeringsverklaring 18.45 uur: Pip en Zip 18.55 uur: Journaal 19.05 uur Dubbeldekkert)es CVK: 19.30 uur: Kenmerk NEDERLAND I NOS 16.30 uur: Apollo-15 18.45 uur: Pip en Zip 18.55 uur: Journaal TROS 19.05 uur: Wat een familie 19.30 uur: Omnibus 3 20.00 uur Journaal 20.21 uur Mission Impossible, NOS: 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Staatsloterij 20.26 uur: Socutera 20.31 uur: Uit de wereld der insekten 20.45 uur Eiland in de zon, film 22.40 uur: Studio Sport 23.05 uur: Journaal 23.10 uur: 22.00 uur: Kleurensymfonie 22.30 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Zit 18.55 Journaal 19.05 uur: Van gewest tot gewest 19.05 uur: Toeristische tips NEDERLAND II NCRV 18.45 uur Pip en Zip 18.55 uur: Journaal 19.05 uur Eddy ready go 20.00 uur Journaal 20.21 uur Doek Green, 21.05 uur Spel zonder grenzen 22.25 uur: Orgelspel 22.30 uur Journaal VPRO: 20.21 uur: Berichten uit de zomer 20.46 uur: Laurel en Hardy 21.11 uur 20'er en 30'er jaren 21.55 uur: Klokken des doods 22.20 uur: Journaal lichte muziek. 19.50 Progra iade Orkest met zangsoliste: amusements- nuziek. 21.45 (S) Serenade: moderne kamer- nuzlek. 22.30 Nieuws. 22.38 Mededelingen. 2.43 Actualiteiten. 22.50 (S) Gevarieerd pla it NEDERLANDS ziek. 18.55 Taalwenken. 19.00 Nieuws. Intermezzo. 19.40 Franse taalwenken. Lichte muziek. 20.00 Casinomuziek. Nieuws. 22.15 Concertmuziek. 23.00 Nie HILVERSUM I KRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Het levende woord. .16 (S) Badlnerle: klassieke en semiklassie- :e muziek (gr). (7.30 Nieuws; 7.32-7.40 Actua- .25 Overweging. 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de - "0-9.10 Gymnastiek voor de ae Barok (opn). KRO: 11.00 Nieuws* Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. NCRV: 12.00 Los-Vast: gevarieerd programma. (12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 apel. 14.30 (S) Een Driebergen. NOS: ïrheid. NCRV: i Co.. wekelijkse strip. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nieut Land der Muzen: kunstmagazijn. 17.00 Mo biel: muziek, aktualiteiten en radiospelle tjes. (17.55 Mededelingen. NCRV: 9.00 i 13.03 The Joe Blow Show E 324 m NEDERLANDS (15.00 Nieuws. 16.00 Nieuws en beiirsbcrich- 17.00 Nieuws en mededelingen. 17.15 re. 17.35 Weeg- oudere luist

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2