KNAU-trainers Eykenboom en Kusmic vrezen breuk SMYSLOV TOCH NOG EENZAAM VAN SCHAAK- GEZELSCHAP JANKY BUITENZORG DERBYSENSATIE Ut Wereldrecord Duitse dames op 4 x 800 m TEST VIEL IN WATER Wereldtitel FD voor Pattison OKKER SLOEG LAVER VOOR TWEEDE KEER Komt er in Zuiderpark wielerbaan? MAANPAG 2 AUGUSTUS C 11 PAPENDAL De moeilijkheden rond de samen- en stelling van de Nederlandse afvaardiging naar ns de Europese atletiekkampioenschappen in Hel sinki staan niet op zichzelf. Het gesol met atleten en limieten, dat voor Haico Scharn en Hans van Enkhuizen (hoewel de laatste zich gisteren alsnog terugtrok) zij het door pressie van buitenaf tooh nog een acceptabel slot kreeg, maar in ieder geval een teleurgestelde en ontevredene overlaat Naar Athene hebben we fijn toege werkt". zegt Ton Eykenboom, „alles kon. Nu is het weer net als vroeger". I Ben Kusmic: „je kunt nu niet meer piezierig werken". i Bij de trainers bestaat duidelijk on genoegen.Hun stem telt niet meer. De mensen die het dichtst bij de atleten aan worden genegeerd. Een paar le- ;n met pretenties willen de dienst tmaken. Er is toch een trainersraad, m men tegenwerpen. Die is er inder- iad. „Maar", zeggen Ton Eykenboom i Ben Kusmic. „die functioneert niet I meer. Wij hebben het hele jaar een- 1 maal vergaderd. I0 Het wijzigen van de trainersraad een"lnaast de trainers krijgen leden van het I bestuur, de nationaal technische com- Hjmissie senioren en junioren en de Top- yHnjsport Contact Commissie een plaats in (ejjdit orgaan heeft de macht van de 1 trainers, die nooit misbruikt werd, drastisch beperkt. En Kusmic: „Men (1—tstelde het zo mooi: we maken er een i en officiële instelling van. En nou het re- yen-jsultaat Kijk. men had gezien dat er naar ons geluisterd werd. En dat heb ben een paar mensen denk ik niet kunnen zetten". (Mary van de Raadt, die wel aan de eis voldeed maar te licht werd bevonden). „Het zoveelste schandaal in de KNAU", aldus bondstrainer Ton Eykenboom, blijkt zelfs niet eens het toppunt in het wanbeleid van de KNAU te zijn. Hoewel ook na 1968 incidenten niet uitbleven er is, misschien het schaatsen daargelaten, geen bond die zoveel troubles meemaakt leek de unie na, de Olympische Spelen van Mexico, toen de E Het is nu zo. dat bij technische zaken alle trainers inspraak hebben. Ton Ey kenboom: „Ik heb in diverse kranten gelezen: na technisch advies van de trainersraad. Daar kan ik me wel zo igeweldig kwaad over maken, want we ■worden nergens in gekend". De techni- sche zaken worden afgehandeld door de aogeheten technische kern, die gevormd wordt door de trainers Kees Konnelaar. Jaap Noordenbos. trainerscoördinator Jan van Heek en NTC-'rl Hes Grewer. ,Er zijn beslissingen genomen. waar wij helemaal niet van op de hoogte Ook met de samenstelling van de lederlandse ploeg voor Helsinki hebben 'kenboom en Kusmic geen enkele be- Deienis gehad. „Onze mening werd iet gevraagd". Een vreemde zaak: des- Ton Eykenboom (hier Wilma van den Berg instruerend) en collega Ben Kusmic zyn niet de huidige gang van zaken allerminst ingenomen. Beide coaches over wegen na de kampioenschappen in Helsinki met hun vuist op tafel te slaan en hun eisen daarop te deponeren. kundigen, die de mond niet open mogen doen. Zij kwamen eveneens niet aan bod bij het bepalen van de begeleiding. Ben Kusmic: „Twee maanden geleden hebben wij met de trainersraad verga derd. Dat was de enige keer. Het raam van de ploeg, die naar Helsinki zou gaan, was toen bekend.. Wij hebben het toen ook over de begeleiding gehad, j Noordenbos en Koppelaar leken de j meest aangewezen figuren. Maar, daar- I bij werd ervan uitgegaan dat er maal honderd meter estafette 2 den uitgezonden. Er werd ons i kerd, dat als de situatie zou verande- kwestie-Westphal eenmaal van de baan was, de goede richting gevonden te hebben. De profes sionele aanpak was veelbelovend, maar staat zo leert een gesprek met de bondstrainers Ton Eykenboom en Ben Kusmic een paar amateu ristische bestuurders niet aan. En die mensen nu, die zelf altijd zo graag op de voorgrond treden, verhinderen de progressie. digend. Een bevredigend antwoord op de vraag waarom Eykenboom en Kus mic niet voor het trainingskamp van de Helsinki-ploeg op Papendal werden uit genodigd, kan zeker niet gegeven wor- Bciden waren zaterdagmiddag op Pa pendal aanwezig. Ton Eykenboom had er zelfs een dag van zijn vakantie voor uitgetrokken. Ben Kusmic: „Officieel wist ik niets van het trainingskamp af. Ik ben er niet van in kennis gesteld. Ik heb het van mijn atletes moeten horen. Voor hem ben ik toch gekomen. Ik houd me maar wat afzijdig, want an ders zeggen ze. Wat moet hij hier? En: waar bemoei jü je mee? En als ik er niet was geweest zouden ze waarschijn lijk gezegd hebben: Zie je wel, het interesseert hem helemaal niet". De communicatie in de KNAU toch al nooit een van de sterkste pun ten in de unie is blijkbaar verzoek. Ben Kusmic: „Je weet niet meer waar dingep vandaan komen. Zo zei iemand tegen mij dat Jutte na de Nederlandse kampioenschappen gezegd zou hebben dat ik mij in Drachten teveel met de pers bemoeide en dal ik de begeleiding verwaarloosde. Ik bel Jutte en die ont leent. Ik weet zeker dat het is gezegd. Kreeg je nu maar ja als antwoord, dat kun je tenminste verdedigen". De situatie waarin z(j gemanuoe- vreerd zijn, zal Eykenboom en Kusmic niet direct doen bedanken als bonstrai ner. Maar daarbij speelt eigen belang geen enkele rol. Kusmic: „Ik heb de 'letes beloofd tot Miinchen aan te blij- en. Dan heb ik het wel gezien". Ook Ton Eykenboom zal waarschijnlijk de spelen van volgend jaar zün fun n geven. De KNAU is dan c eigen schuld twee bekwame trail Veel meer Na het uitbreiden van de ploeg, die veel meer atleten bevat dan het aantal waar men aanvankelijk vanuit ging, is het toevoegen van een trainer aan de equipe niet meer ter sprake gekomen. Of het louter een financiële kwestie is? „Ik weet het niet", spreekt Ben Kusmic z"n tivijfèl uit. Met financiële bewaren kunnen vele vragen woeden afgedaan. Gemakkelijk, maar meestal niet bevre- Het is tr< de KNAU zal moeien Eykenboom titelstrijd leggen zullen slaar len, die bij lijk tot eer er en de 1 :oi tuwens niet denkbeeldig dat al eerder naar vervangers uitkijken, want Kusmic en wekken de indruk na Hel- 1 niet tijdens de Europese ;en druk op de ploeg te mei de vuist op tafel te Zij zullen dan eisen stel- niet ;nwilligen onvermijde- breuk leiden. De bom ligt HEIN GROOTHUIS? I LUBECK Een Westduitse ploeg toestaande uit Ellen Tittel, Sylvia Schenk. Christa Merten en Hildegard Falck heeft zaterdag tijdens atletiek wedstrijden in Lübeck het wereldre cord op de 4 x 800 m voor dames jverbetere en gebracht op 8 min en 16.8 sec. Het oude wereld- en Europese re cord stond met 8.25.0 sedert 5 septem- vorig jaar op naam van Op de 4 x 100 m bleek een andere Duitse ploeg bestaande uit Elfgard khittenhelm, Annegret Kroniger, Inge lelten en Ingrid Mickler bijzonder snel. Het kwartet liep 43.6 sec, slechts 0.2 sec verwijderd van het Europese record, dat sedert de Olympische spelen van Mexico met 43.4 sec op naam van Ne derland en Rusland staat. De 22-jarige Russin Valentina Tsjoelkova zorgde gisteren tijdens atle- iekwedstrijden in Moskou voor een voortreffelijke prestatie door bij het loogspringen met 1,87 meter het Rus- lische record te evenaren. Haar pogin gen om over 1,90 m te komen misluk ten. Tijdens dezelfde wedstrijd wierp de 19-jarige Alexander Makarov 83,20 me ter met de speer. De Poolse 4 x 400 meter ploeg dames noteerde 3.37.6. voor Hongarije en Tsjecho-Slowakije werden met 3.39.0 en 3.40.0 nationale records 1 afgedrukt. -i-f PAPENDAL Tijdens de atle tiekwedstrijden die zaterdagmid dag op het nationale sportcen trum Papendal z(jn gehouden, is van testen van de Helsinki-gan gers. zoals dat op het programma stond weinig terecht gekomen Van de 21 atletes en atleten, die voor de Europese kampioenschap pen zijn aangewezen, kwamen er slechts enkele in actie. De mees ten gaven er de voorkeur aan rustig hun trainingsschema af te werken. Ook Wilma van den Berg, die net hersteld ls van een dijbeenblessure en als test een rustige 200 m zou lopen, kwam niet in actie. De blessure is gene zen maar dokter De Jongste die haar behandeld heeft, wilde nog geen risico nemen. Tienkamper Hans Smeman, die ook met een blessure kampte, had pech. De Rotterdammer kwam bij het polsstokhoogspringen nogal onge lukkig neer toen zijn polsstok brak. Hij hield er een elleboog blessure aan over, die hem zeker het trainen op de werpnummers enkele dagen onmogelijk zal ma ken. Mieke Sterk volbracht haar test op de 100 m horden (13.8) naar volle tevredenheid. Strijdlust Bij de prijsuitreiking voerde prof. dr. Max Euwe het woord. Bij de bespre king van de resultaten legde hij de na druk op de geweldige strijdlust van de deelnemers. Hij achtte die mede ver oorzaakt door het feit. dat het toernooi- comité erin is geslaagd voor de (pro fessional) deelnemers gunstige sociale voorwaarden te verwerkelijken. Vassily Smyslov toonde zich in Amsterdam de sterkste. Ook tijdens de laatste ronden behoefde de Rus z(jn leidende positie niet meer af te staan. AMSTERDAM Oud-wereldkampioen Vassili Smyslov heeft het elfde IBM-schaaktoernooi gewonnen. Smyslov maakte in de slotronde snel remise met de Oostduitse grootmeester Uhlmann en kwam daardoor op een score van 10 punten uit 15 partijen. Smyslov bleef ongeslagen. Hij liet het aan de directe concurrenten Browne en Portisch over de achtervolging te organiseren. Portisch moest, met wit, aantreden tegen zijn landgenoot Adorjan. In tegenstelling tot de verwachtingen werd het geen „ere-remise" of een walk over, maar ontwikkelde zich een venijnig duel, dat zeven speeluren in beslag nam. Toen was grootmeester Portisch, driemaal winnaaT van een IBM-toernooi, van zijn kansen op een gedeelde eerste plaats beroofd door meester Adorjan. De Joego-Slavische grootmeester Ivkov, die tegen Smyslov totaal gewonnen kwam te staan maar toch nog remiseer de, versloeg in een adembenemend tijd noodduel Browne. Het betekende niet slechts voor Ivkov een pleister op de wonde maar tevens dat Browne op de gedeelde tweede plaats halt moest ma ken. Overigens verdient de prestatie van Browne alle waardering. Keres speelde door een Caro-Kann van Donner heen en belandde aldus naast Portisch en Browne. De spelers die op de gedeelde tweede plaats eindigden en Smyslov behaalden een z.g. grootmees terresultaat volgens de normen van de wereldschaakbond (FIDE). Timman leed een nederlaag tegen landskampioen Hans Ree. In een open combinatoir ge vecht toonde Ree zich de sterkste. De landskampioen veroverde 8',2 punt en was tevens de best geklasseerde Ne derlander in dit groots' Uitslagen vijf tie Smyslov—Uhlma Uitdager Boris Spassky. de regerende wereld kampioen schaken. die in een zaterdag geëindigd toernooi in Göteborg derde werd achter Andersson (Zwed.) en Hort (Tsj.-Sl.) is ervan overtuigd, dat zijn landgenoot Tigran Petrosjan en niet de Amerikaan Robert Fischer zijn uitda ger wordt om de wereldtitel. Dat ver klaarde hij in een interview aan de Hongaarse grootmeester Laszlo Szabo. Spassky liet uitkomen, dat hij Petrosjan meer vreest dan Fischer. „Petrosjan is een beter positioneel schaker dan Fischer", zei hij. Naar de mening van de wereldkampioen zal Petrosjan ook in de finale van het voortoernooi Fischer verslaan. I.A ROCHELLE De Britten Rodney Pattison en Julien Brooke-Houghton heb ben gisteren in La Roebelle de wereldtitel in de Flying Dutchman klasse gewon nen. De Nieuwzeelanders Bilger en Ross eindigden ais tweede en de Au straliërs Bethwaite en Alexander leg den op de derde plaats beslag. QUEBEC Tom Okker heeft gisteren de finale herencnkelspel van het inter nationale proftoernooi in Quebec gewon nen.'De Nederlander versloeg in de finale de Australiër Rod Laver in vier sets: 6—3, 7—6, 6—7 cn 6—1. Het was de tweede achtereenvolgende overwinning van Okker in de strijd om het wereldka nschap voor profs, dat in twintig i .nooien wordt verwerkt. Ruim een ..i gc' den won Okker ook het tiende toernooi, dat in Louisville werd gespeeld. De overwinning leverde hem toen 10.000 dollar op. inning bedrag Okker op Laver betekende een revanche voor de neder laag. die de Nederlander in de vierde ronde van het toernooi op Wimbledon tegen Laver leed. Het was de tweede maal dat Okker van de Australiër Enkele jaren geleden versloeg hij Laver tijdens het toernooi op Queens. Stand: 1 Okker (Ned.) 45 pnt.; 2. New- combe (Aus.) 44; 3. Laver (Aus.) 43; 4 en 5. Ashe (VS) en Drysdale (Z.-Afrika) 42; 6. Rosewall (Aus.) 30; 7. Riessen (VS) 29; 8. Emerson (Aus.) 19; 9. Ralzton (VS) 14; 10. Gimeno (Sp.) 12. (Van onae speciale verslaggever) WASSENAAR Dè verrassing van de derby der dravers op Doindigl; Janky Buitenzorg, het eigendom van een man en een vrouw, die bij de Stichting Nederlandse Draf en Rensport niet in de smaak vallen en daarom het paard op een andermans naam moeten laten lopen. Op de naam van een zekere Makken. De moeilijke opgave heeft deze heer zelf niet gezien, want hij heeft geen enkele interesse in de paardensport. Al bij herhaling heeft de werkelijke eigenaar een vergunning aangevraagd, maar steeds zonder resultaat. Bij de prijsuitreiking mochten de echte eigenaars ook niet van de partij zijn. Hun standing is hoogstwaarschijnlijk niet goed genoeg. Giel van der Togt nam de ereprijs nu voor de eigenaar in ontvangst. Het was een schemerlamp. Hij was de gelukkigste van allen. Dertig jaar en zijn eerste derbysucces. Als ik bij de eerste vijf kom, dacht ik eerst, ben ik al blij genoeg. Het is enorm leuk voor de nieuwe eigenaar van het paard. De afgelopen week hebben ze het paard pas gekocht van Stal Echtens Hof." De eigenaar had zijn vrouw niet eens verteld dat hij het paard Janky Bui tenzorg in zijn bezit had. Dat zou ae- aan de afschrijving van de bankreke ning wel merken De transactie heeft een hoop geld opgeleverd en een goed paard. Een trouwpaard, volgens Van der Togt, dat nu op stal gaat. De merrie heeft die rust best verdiend. Hoe was Piet Smit er aan toe na de derby? Hij was met Jonker Volann van start gegaan als een torenhoge favoriet. Fouten maakten een eind aan het spel. „Ik was er bang voor dat dit zou gebeuren. Ik gun het Giel van der Togt echter best. Ik hoop nu naar dat de teleurstelling voor mijn eigenaar de heer De Bruyn niet te De zeer grote favoriet Jonker Volann liet het er volledig bij zitten. In de eerste bocht, kort daarna weer, en tenslotte na de tweede bocht maakte hij met kapitale galoppades noodzake lijk dat hij werd uitgeschakeld. Junior Volomon die in het begin de kop had. hield het in deze koers, waarin vrij uitbundig werd gegalop peerd aardig vol en dat werd gehono reerd met een derde plaats vooi Jagu ar en Janko Buitenzorg. Door al het gespring was het feitelijk hier en daar toch wel last hadden. Eén paard heeft nog even een rol gespeeld met een wonder-lijke krachts explosie: Josephine Baker. Zij had vrij snel een galopje. maar spoot toen weer naar de groep toe en zelfs naai de kop. De tol daarvoor moest in de laatste bocht betaald worden, zij zakte compleet weg. In het laatste rechte eind leek John Areta dichtbij te profi teren van het falen van Jonker Vo lann en het niet naar voren komen van Jury. Helemaal aan de buitenkant was helechter Janky, die in een wanhopige sprint centimer op centi meter inliep op John Areta. Juist op de streep zo toonde de foto bleek Janky iets voor te zijn. DEN HAAG Er bestaan opnieuw serieuze plannen om de Haagse sportaccom modatie uit te breiden met een overdekte wielerbaan, die een plaats zou krijgen tegenover het ADO-terrein, waar zich thans de rol- schaatsbaan bevindt. De omstandijgheden lijken gun stig. Een voorlopige begroting viel belangrijk lager uit dan bij vorige plannen voor het bouwen van een wielerbaan het geval was. Boven dien blijkt in Den Haag. waar vier verenigingen regelmatig wedstrijden houden, veel animo voor dë Wielersport, wat een goe de kans biedt op een bevredigende exploitatiemogeli j kheid. De rolschaatsbaan, die onlangs door de gemeente werd overgeno men. zou op het middenterrein van de wielerbaan komen te lig gen. waarmee dan ook tegemoet wordt gekomen aan de wens van de rolschaatsers om een overdek- Hoewei een en ander nog in een stadium van voorbereiding ver keert, heeft men goede hoop op verwezenlijking van de plannen. De wielerfans wijzen op de ge meentelijke initiatieven bij de bouw van diverse sporthallen en zwembaden, terwijl voor de wiel renners, sinds het slopen van de Rijswijkse aan die alleen oude re Hagenaars zich nog herinne ren. nog een enkele mogelijkheid was geschapen. Het gehele plan sluif ook uitste ken aan bij eerdere suggesties om het Zuiderpark uit te bouwen lot een centrum voor diverse MAINZ De Belg Maris en de Deen Bjerk hebben zaterdag resp. het le en 2e gedelete van de 4e etappe van de ronde van Rhein- land Pfali gewonnen. Schür werd elfde en negentiende. In de vijfde etappe van Mainz naar Kim, die door de Belg Huysmans werd gewonnen, kwam geen verandering in het alge meen klassement. Garda (Wdl) is eerste, Hennie Kuiper tweede. ï*ORTO Gerard Vianen heeft zaterdag de twaalfde etappe van de wielerronde van Portuga, voor hcroepsren; Gerard Vinnen was ook succesvol in de vijftiende rit. Achter de Fransen Millard en Delepine werd de Nederlander nu derde. In het algemeen klassement bleef de Portugees Joaquin Agostinho aan de leiding. OOSTVOORNE Jan van Kat wijk uit Oploo heeft zaterdag de ronde van Oostvoorne voor be roepsrenners gewonnen. Hij ver sloeg in de windsprint de Belg Theo Verschut-ren en zijn landge noten Karei Delnooy en Gert van der Winde. De uitslag is: 1 Jan van Katwijk (Oploo) 100 km in 2 u 22 min 7 sec; 2 Theo Verschue- ren (Bel) op 5 sec; 3 Karei Del nooy (Heerlen) z t; 4 Gert van der Winde (Beverwijk) z t; 5 Graham Gilmore(Aus), 6 Wim Bravenboer (Klaaswaal), 7 Ger Harings (Maastricht), 8 Harm Ot- tenbros (Hoogerheide), 9 Matthijs de Koning (Scherpenzeel), 10 Leo Duyndam (Poeldijk). BELGRADO Hot Nederlandse meisjesteam heeft op de eerste dag van het toernooi om het Europees kampi oenschap basketbal verlorenvanhet organiserende land Joegoslavië. Het was een wedstrijd in de B-groep van het toernooi, die gespeeld werd in Subo-

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9