KWIKPROBLEEM VOOR VISETENDE DIEREN ZEER ZORGELIJK Manusama tegen Molukse jongeren W eekendverkeer eist vele doden en gewonden ARABISCHE TOP MISLUKT DOOR VERDEELDHEID VVV tegen Vondelpark- toerisme Staatsbezoek aan Indonesië groot politiek belang Conally gaat wellicht met Nixon in zee Pi oces tegen deken van Johannesburg Pastoors in conflict over „uitbuiting' toeristen MAANDAG 2 AUGUSTUS 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) ROERMOND „Dit alles heeft niets te maken met onze vrijheidsstrijd". Met deze woorden reageerde ir. J. Manusama, leider van de Zuidmolukkers in Neder land gisteren op de gebeurtenissen in Roermond. Hjj betreurde het vooral dat als gevolg van de vechtpartijen tussen Zuidmolukkers en rndcre jongeren een dode en verschillende gewonden gevallen waren. Het wordt hoog tijd, aldus ir. Manusama in Smilde, waar zijn groepe ring een jaarvergadering hield, dat een Raad der Zuidmolukkers tot taak zou krijgen de jonge agressieve zuidmoluk kers te beteugelen. De hevige rellen van zaterdagnacht, waarbij een groot aantal jongeren ge arresteerd werden, brachten Roermond ooi zondag in rep en roer. De veront- "diging bij de Roermondenaren was g--oot, dat zondagmiddag een aantal i hen de verschillende arrestanten- blijven trachtten te bestormen. De politie was op alles voorbeerid, omdat Ie Roermondenaren eigen rechter ■genover de Zuidmolukse arrestanten wi den spelen. Daartegenover voelden ook vele Zuidmolukkers bedreigd agressieve jongeren uit Roermond omgeving, zo verklaarden dezen De bijna 170 gearresteerde jongens en eisjes zijn gisteravond vrijgelaten om it er niet voldoende bewijsgrond is om •o in verzekering te stellen, zo ver klaarde commissaris Vau Vlijmen. Wel hebben ze allen een proces-verbaal ge kregen wegens openlijke geweldpleging en zijn van hen foto's en vingerafdruk ken genomen, maar er zijn geen duide lijke daders en evenmin duidelijke ge tuigenverklaringen van de Zuidmoluk kers, aldus de commissaris De heer Van Vlijmen vindt het besluit van zijn plaatsvervanger, het bevel tot schieten op zaterdagavond toen de Mo- lukkers. ondanks de waarschuwingsscho ten stenen blev gooien naar de politie, volkomen juist.. De arrestanten werden in plaatsen bij Roermond op treinen naar hun Zuid molukse woonoorden gezet. Velen van hen waren de afgelopen week per trein naar Roermond gekomen, waar zij in twee leegstaande hotels bivakkeerden. De arrestanten zijn op hun eigen verzoek en voor hun eigen veiligheid met de bus- •en weggebracht, zo vertelde de heer Van Vlijmen. De 140 man beschikbare politie behoef- ide gisteravond niet in actie te komen. I Het bleef rustig. Wel bewaakte een :,V'oep de perrons. Uit de treinen werden 11 vier Zuidmolukse jongens en meisjes gehaald, die steekwapens bij zich had- den. Een groep van dertig Molukkers wer met de trein doorgestuur naar een volgende plaats zonder te mogen uit stappen. Commissaris Van Vlijmen heeft aan de ninister van Binnenlandse Zaken en aan le commissaris van de koningin in Lim burg van het gebeurde rapport uit gebracht. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het verkeer heeft tij dens het weekeinde zeker 25 doden gecist en minstens dertig gewonden, waarvan er vanmorgen enkelen nog in levensge vaar verkeerden. Verschillende ongeluk ken waren, naar officieel verklaard werd, te wijten aan te hoge snelheden, waar door de auto's van de weg vlogen of frontale botsingen veroorzaakten. Bü de slachtoffers behoorden ook de 78-jarige H. Neelissen uit Den Haag, die op 27 juli door een personenauto overreden werd. toen hjj met zUn bromfiets zonder voor rang te verlenen een druk kruispunt op gereden was. Hij overleed gisteren in de Ursulakliniek i Ln het Drentse Schoonloo veroorzaak- een botsing tussen een personenauto en een busje niet alleen een enorme ver keerschaos, maar ook negen gewonden. Hierbij behoren enkele zeer ernstig ge wonden. Vijf ambulances waren nodig, om de gewonden naar verschillende zie kenhuizen in de omgeving over te bren gen. Een auto-ongeval in Amsterdam noord even buiten de Coentunnel was er de oorzaak van, dat een 18-jarig meisje uit Best het leven verloor, terwijl een meisje uit Schagen ernstig gewond werd. De 18-jarige Amsterdamse bestuurder werd door de politie gearresteerd, om dat hij wat Slcohol gebruikt had. Of dit de oorzaak van het ongeluk geweest is werd niet duidelijk. Wel heeft de jongen met veel te hoge snelheid gereden. Door een botsing met een hond op de weg van Renswoude naar Scherpenzeel verloren de bestuurder van een auto uit Scherpenzeel en een passagier zaterdag nacht het leven. De vrouw van de be stuurder werd gewond, evenals een doch tertje dat in zorgwekkende toestand in een ziekenhuis opgenorpen moest wor den. In Bleiswijk verloor een 17-jarige bromfietser het leven, toen hij op een beveiligde overweg in zijn woonplaats tegen een passerende trein reed. Een verkeersongeluk op de rijksweg AmersfoortUtrecht onder de gemeente Soesterberg kostte het leven aan de be stuurder van een bestelwagen uit Zeist. Drie andere personen, waarvan twee van een personenauto, die met de bestel wagen in botsing gekomben was, wer den gewond. Twee ervan verkeren in levensgevaar. De bestelauto reed na de botsing door en kwam terecht op het terras van het bekende restaurant. ..Het Zwaantje", waarbij veel terrasmeubilair vernield werd. Nadat hij met zijn auto een file op de E. 8 onder Voorthuizen had verlaten vloog een automobilist gistermorgen te gen een boom. Drie inzittenden van zijn wagen werden hierbij gedood, terwijl drie andere passagiers zware verwondingen opliepen. Bij, een frontale botsing tussen twee auto's op de provinciale weg Ommen- Balkbrug verloren gistermiddag twee personen het leven, terwijl zes inzitten den met verwondingen in een ziekenhuis opgenomen moesten worden. De 51-jarige mevrouw G. Hellebos- Havermans uit Merksem (België) is zon dagmiddag in een ziekenhuis te Sluiskil overleden aan de gevolgen van een ver keersongeluk. Eerder op de dag kwam de door haar man bestuurde personenauto op het kruispunt St.-Annapolder te Ter- neuzen in botsin gmet een Nederlandse personenwagen. De heer Hcllebos en de drie inzittenden van de Nederlandse auto, afkomstig uit Den Haag, werden De arrestantenwagens reden zondag morgen vroeg in Roermond hevige rellen af en aan. Amsterdammers solidair met Schotse havenarbeiders AMSTERDAM (ANP) Werknemers bü de Amsterdamse Droogdokmaat- schappü, de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij en van Ver- schure in Amsterdam hebben zich in een aantal solidariteitscommissies verenigd, ten behoeve van de Schotse collega's. Hun broodwinning dreigt in gevaar te komen .indien de voorgenomen sluiting van de scheepswerven Upper Clyde Ship Builders in Glasgow doorgang zal vinden. De solidariteitscommissies hebben be sloten gelden in te zamelen en de soli dariteit zo breed mogelijk te ontwikke len. Voorts wordt een manifest uitge geven om de Amsterdamse havenwerkers op te wekken steun te verlenen aan de inzamelingsactie. Er zal een informatie bijeenkomst worden belegd voor onder nemingsraden uit de metaalnijverheid er zal een oproep worden uitgezon- r naar scheepsbouwarbeiders in alle ïden van de EEG om eveneens solidair te zijn met de Schotten. DEN HAAG (ANP) In Nederland bestaat een ernstig kwikprobleem voor vooral visctende dieren. Zij dreigen het slachtoffer te worden van een kwikbelasting die de natuur lijke grens heeft overschreden. Tegen normale visconsump- tie van de Nederlandse bevolking bestaat echter geen bezwaar. Allen bij een dagelijkse consumptie van 2,1 kg Waddenvis, heeft men kans op vergiftiging. Maar aangezien een dergelijke hoeveelheid ook zonder kwik de gezondheid van de mens geen goed zou doen, mag worden gestehl dat zelfs de meest extreme viseter in Nederland niet snel het slachtoffer zal worden van het aanwezige kwik. Tot deze conclusie komt de kwikwerkgroep vai nevenwerkingen van bestrijdingsmiddelen en verwante stoffen TNO (CNB) onder voorzitterschap van prof. dr. H. van Genderen, hoogleraar in de Diergeneeskundige Farma cologie en Biologische Toxicologie. Uit het onderzoek is gebleken dat in alle onderzochte mariene organismen kwik voorkomt. De laagste gehalten werden gevonden in zeepieren, de hoogste bij zeehonden. De Utrechtse hoogleraar noemde de situatie bij de zeehon den zeer ernstig. Zeven oude van de zeventien dood gevon den dieren bevatten een zo hoog gehalte aan kwik. dat aangenomen moet worden, dat dit hun dood is geworden. De andere dood gevonden zeehonden bevatten veel minder kwik. Volgens prof. Van Genderen is het nog niet duidelijk of de kwikgehaltes bij de oude zeehonden indicatief zijn voor de gehele situatie langs de kust en in de Waddenzee. Sterfte als gevolg van een incidentele kwiklozing wordt niet uitgesloten geacht. Door al deze gegevens staat het voor prof. Van Genderen vast dat het huidige milieubeheer van kwik fout is. Hij is van mening dat de kwikbelasting voor visetende dieren moet worden teruggebracht tot waarden die gelijk of weinig hoger zijn dan de „natuurlijke" waarden. Het beleid dient gericht te zijn op een snelle en drastische verminde ring van de kwiklozingen in Nederland en in de Rijn en Maas buiten Nederland. De registratie van giftige stoffen in het milieu zal door de overheid eenzelfde vaste plaats moeten krijgen als de registratie van waterstanden en besmettelijke ziekten, aldus prof. Van Genderen. Naarmate tijdens het onderzoek meer gegevens beschikbaar kwamen, werd het duidelijk dat kwikverontreiniging niet alleen aan het gebruik van bestrijdingsmiddelen is toe te schrijven, maar misschien in veel belangrijker mate aan andere bronnen (industrie, huisvuil). Naar ruwe schatting voert de Rijn per jaar 70 ton kwik het land binnen. Het geschatte verbruik van kwikbevattende bestrijdingsmidde len in land- en tuinbouw bedraagt (uitgedrukt in zuiver kwik) slechts enige procenten van deze hoeveelheid. Het is daarnaast noodzakelijk om meer gegevens te krijgen over het oppervlaktewater in industriegebieden. De weinig hier over verkregen cijfers tonen aan dat hier belangrijke verontreinigingshaarden bestaan. CORDOBA (Reuter) Rechtse groe peringen in de Argentijnse stad Cordo ba hebben een lijst opgesteld van men sen die gedood zullen worden omdat 7.e worden verdacht van contacten met de stedelijke guerrillabeweging. Woendend over de guerrilla-acties variërend van Bobin Hoodachtige over vallen om levensmiddelen buit te maken die aan de bevolking werden uitgedeeld, tot moorden hebben de rechtsen een „doodscommando" opgericht. AMSTERDAM (ANP) De VVV- Amsterdam heeft vandaag een ge sprek gehad met de Amsterdamse loco- burgemeester W. Polak over de volgens de VVV ongewenste vorm van toerisme in het Vondelpark. Het vondelparktoe- risme heeft een averechtse uitwerkinng op het overige toerisme, aldus de VVV. Eén van de VW-leden wees vorige week tijdens de jaarvergadering erop dat de Amsterdam Horecaf met be perkte middelen de toerist moet trek ken, terwijl anderzijds de gemeente enorme bedragen aan subsidie uittrekt voor voorzieningen ten behoeve van „het ongewenste toerisme" Tijdens de vergadering werd het voorstel gelanceerd tussen vier opgespo ten wallen bij Duivendrecht de hippies te laten slapen en met bussen een pendeldienst tussen het Vondelpark en het slaapterrein le onderhouden het geen minder schadelijk zou zijn als de overlast nu door meer diefstallen (voor al uit auto's) en het lastig vallen van TRIPOLI (AP) De jonge Libische leider kolonel Gaddafi heeft toegegeven dat onenigheid tussen de Arabieren heeft voorkomen dat in Jordanië mili tair werd ingegrepen door de andere Arabische landen als wraak voor het uitschakelen van de Palestijnse guerrilla- organisaties door koning Hoessein. Op een persconferentie in Tripoli ver klaarde Gaddafi zondag dat „wat Libië betreft, er geen sprake kan zijn van een verzoening met Jordanië". Gaddafi had negen Arabische staats hoofden uitgenodigd om maatregelen te gen Jordanië te bespreken na de recen te aanvallen van de troepen van koning Hoessein op de Palestijnse guerrilla groepen, maar alleen de leiders van Egypte, Syrië, Noord- en Zuid-Jemen, alsmede de Palestijnse leider Jasser Arafat en Gaddafi zelf hebben de top conferentie bijgewoond. De conferentie is geëindigd met een woordenrijk communiqué en niet met de verwachte oproep tot actie tegen Jordanië. In het communiqué werd slechts gewaarschuwd dat later maat regelen zullen worden genomen indien koning Hoessein het akkoord blr't ne geren dat verleden jaar september in Cairo werd ondertekend door negen Arabische staatshoofden. Dit akkoord regelt de betrekkingen tussen de Jor daanse strijdkrachten en Palestijnse guerrillastrijdkrachten, en garandeert dat de Palestijnse guerrilla-organisa ties in Jordanië mogen blijven. De Soedanese regering heeft besloten haar ambassadeurs uit de Sovjet-Unie en Bulgarije terug te roepen, zo bericht het persbureau voor het Midden-Oosten uit Khartoem. De Sovjet-Unie en andere communistische landen hebben de laat ste dagen scherpe kritiek geleverd op de ..bloedige terreur tegen communisten in Soedan" na de mislukte staatsgreep. Dp Roermondse politie vond in een bar op alle mogelijke plaatsen steek en slagwapens die daar Dreigende staking in staalindustrie VS voorbij WASHINGTON (Reuter) Negen grote Amerikaanse staalbedrijven heb ben met de vakbond van arbeiders in de staalindustrie zondag overeenstem ming bereikt over een nieuw driejarig arbeidscontract. De bond had gedreigd dat de 350.000 arbeiders met ingang van middernacht zondag op maandag in staking zouden gaan. Verwacht wordt dat nog tijdig de overeenkomst kan worden geratificeerd Het nieuwe contract voorziet in een loons verhoging van ongeveer 30 procent over drie jaren verspreid, een geleidende schaal die de koopkracht waarborgt en andere verbeteringen. In Groot Brittannië is vandaag een nationale poster-campagne ran start gegaan, die bedoeld is als propaganda voor de Britse toetreding tot de EEGIn achtduizend grote steden zal deze poster de volgende vier maanden Europa trachten te verkopen. De Britse afdeling van de Euro pese Beweging hoopt hiermee invloed te kunnen uitoefenen op de defi nitieve stemming. Zeg maar ja tegen Europa, luidt de slagzin. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het bezoek van koningin Juliana en prins Bernhard aan Indonesië wordt één van de langste staatsbezoeken, tot nog toe. Op donder- !6 augustus zal het koninklijk paar, vergezeld door minister Schmelzer (Buit. Zaken) in Djakarta aankomen. Op zondag 5 september gaan de koningin en de prins terug naar Neder land. Dit eerste bezoek van het Neder landse staatshoofd aan Indonesië wordt •en uitermate heiangryke politieke daad beschouwd. Koningin Juliana is overigens niet de eerste Oranje die een bezoek aan het Indonesische eilandenrijk brengt. Zo'n 130 jaar geleden bracht de toenmalige prins Hendrik, bijgenaamd „de zeevaar der" als luitenant ter zee aan boord van het fregat „Bellona" een bezoek aan het onder Nederlands bewind staande Indië. Dat gebeurde van 10 februari tot 30 september 1837. Voor het bezoek van het koninklijk paar is een voorlopig programma opge steld. De koningin en prins zullen enige dagen een afzonderlijk programma heb ben. De koningin gaat naar Bali. De prins vermoedelijk naar Sumatra in ver band met zijn voorzitterschap van het World Wild Life Fund. Op de eerste dag van het staatsbezoek woont de koningin 's avonds een banket en een culturele avond bij. De volgende dag volgen kransleggingen op het In donesische en Nederlandse ereveld. 's Avonds volgt een ontvangst vooi donesische autoriteiten. Op zaterdag 28 augustus staan be zoeken aan de Nederlandse school in Djakarta, het Erasmushuis en een in stituut voor zwakzinnige kinderen op het program, 's Avonds is er een ont vangst voor de Nederlandse gemeen- I schap in de ambtswoning van de ambas sadeur. Na een kerkdienst op zondag 29 augustus wordt een bezoek gebracht aan het plantenhuis en het presidentieel paleis in Bogor, waarna per auto naar Bandoeng wordt gereisd. Die dag wordt besloten met een culturele avond, aan geboden door de gouverneur van West- Het programma van maandag 30 augustus wordt geopend met een bezoek aan de vulkaan Tangkuban Perahu. Na een bezoek aan een blindeninstituut, volgt een vliegtocht naar Djokjakarta Daar is eveileens een ontvangst voor de Nederlandse gemeenschap. Het program van die dag wordt besloten met een diner, aangeboden door de sultan van D jok ja. Op dinsdag 31 augustus zal de tem pel Borobudur worden bezichtigd. De dag daarna vertrekt de koningin naar Bali, waar zij 's avonds een dansvoor stelling bijwoont. De prins volgt voor de ■est van het staatsbezoek dan een eigen program. Op donderdag 2 september zal de ko ningin op Bali dansvoorstellingen bij- •n en het museum Ubud bezoeken. De dag daarna staat een bezoek aan de tempel van Besakih op het program, avonds gevolgd door Ketjakdans in Tampakslring. Op zaterdag 4 september vliegt de koningin terug naar Djakarta, waar 's middags een rondrit door oude nieuwe stadsgedeelten wordt ge maakt. Het staatsbezoek wordt die dag vonds met een diner afgesloten, ma het koninklijk paar op zondag 5 september terugreist naar Nederland. NEW YORK Volgens Newsweek zijn zegslieden in Washington van me ning dat de democraat John Conally door president Nixon zal worden ge vraagd met hem de presidentsverkiezin gen van 1972 in te gaan als kandidaat voor het vice-presidentschap. Deze omvangrijke beige wollen mantel werd door ontwerper Ted Lapidus „luchthaven" gedoopt. Op vallend zyn de vier opgestikte dia gonaal zakken en de zwarte leren financiën is Conally reeds nu Nixons voornaamste woord voerder op het gebied van de econo mie, en volgens velen, aldus Newsweek, hangen de kansen van Nixon op her verkiezing ervan af of hij komend jaar een forse opleving van de economie tot stand kan brengen. De democratische senatoren Edward Kennedy (Massachusetts) en Edmund Muskie (Maine) voeren volgens Gallup de lijst aan Van de mogelijke democra tische kandidaten voor de presidents verkiezingen van volgend jaar. Beide senatoren zijn de keuze van 22 procent van de ondervraagden in een enquete die tussen 16 en 19 juli werd gehou- (Van onze correspondent) JOHANNESBURG In het hoogge rechtshof van Pretoria is het proce be gonnen tegen de Anglikaanse deken van Johannesburg. Gonville French- Beytagh, die beschuldigd is van activi teiten ten doel hebbend de staat met ge weld omver te werpen. Toen de 59-jarige deken op 31 juni voor het laatst voor de rechtbank ver scheen, werden de beschuldigingen egen hem krachtens de wet op de onder drukking van het communisme gewij zigd. Een veel groter aantal beschuldi gingen werd tegen hem ingebracht op basis van de wet op het terrorisme, zodat de deken tot minimaal vijf jaar gevangenisstraf kan worden veroor deeld. De borgsom werd verhoogd van 26.200 gulden naar 52.400 gulden. OP AMELAND: AMELAND (ANP) Op het eiland Ameland ia een conflictsituatie gerezen tussen twee Duitse pastoors-broers Hubert en Fritz Jansen uit het West- duitse Recklinghausen enerzijds en de pastoor van het eiland F. Hendriks. De oorzuak hiervan Is dat pastoor Hubert Jansen zondag na afloop van de drie eucharistievieringen een verklaring voorlas, waarin hy zyn mening over do hoge pryzen die de Duitse kinderen vol gens hem op het eiland moeten hetalën, niet onder stoelen of banken stak. Volgené pastoor Jansen gelden er drie prijzen op het eiland: één voor de toe risten, één voor de eilanders en ten slotte één voor de Duitse kinderen, die daar in kampen verblijven. Er zijn momenteel 9.400 kinderen, af komstig uit het Roergebied. Zuid- en Noord-Duitsland, op het eiland, die wor den uitgezonden door het .Sociaal Cha- ritas" vakantiekinderwerk. Ze komen al sinds 1953 op het eiland en zijn afkom stig uit minder draagkrachtige gezinnen. Pastoor Jansen noemde het een so ciaal onrecht om „op deze manier de Duitse kinderen af te zetten. We halen nu al levensmiddelen van de vastewal, omdat ze daar goedkoper zijn", aldus de Duitse pastoor. Hij dreigde zelfs met terugtrekken van de kinderen. Pastoor Hendriks verklaarde over de ze kwestie: „De gebroeders Jansen, die mij by de diensten assisteren, moeten niet denken dat ze alles kunnen doen. Ik ben zeer boos over deze voorgelezen verklaring, waarvan ik niet van tevoren op de hoogte ben gesteld". Vanavond zou pastoor Hendriks met het kerkbestuur vergaderen over even tuele te ondernemen stappen tegen de beide Duitse pastoors. De voorgelezen verklaring heeft bij verschillende eiland bewoners kwaad bloed gezet. WASHINGTON (AP) De Amerikaan se Senaat heeft besloten dat vandaag 't wetsvoorstel een garantie voor 'n lening van 250 miljoen dollar aan de Lockheed fabrieken in stemming zal worden ge bracht. Het wetsvoorstel was eerder door het Huis van Afgevaardigden goedgekeurd.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5