Celclóc (Sotitcwii ARSENICUM VERGIFTIGT WATER IN DUITSLAND Gentleman-inbreker Arsène Lupin op tv Twee Beatles traden op voor Oost-Pakistan Parade van supersterren Radio Veronica voert geweldloze actie gericht op_ zelfbehoud Regerings verklaring op televisie Fred Astaire in Top Hat PAGINA 2 Morgen wordt het ernst voor nieuw kabinet lyiORGEN begint het regeren voor het kabinet-Biesheuv.el pas goed; want ïegeren in een parlementaire democratie is geen eenzijdige handeling van een regering maar een dialoog tussen de uitvoerende en de wetgevende macht, waarbij die wetgevende macht het parlement het laatste woord heeft. Ruim drie maanden na de Kamer verkiezingen van april komt dit parle ment eindelijk weer aan bed. Aan de hand van de regeringsverklaring waar van de hoofdzaken via informatie- Steenkamp en formatie-Biesheuvel wel bekend zijn geworden, maar co ver schillende punten meet de verklaring van 3 augustus toch zekerheid en op heldering brengen. Gisteren en vandaag werd er door de minister-president en zijn naaste mede werkers nog intensief aan de regerings verklaring gewerkt. Wat te begrijpen valt; want ook in de politiek geldt vaak dat de eerste klap een daalder waard is. Om deze daalder te verdienen zal het kabinet moeten duidelijk maken dat. ondanks het verre van florissante financieel-economische beeld van nu, toch onmiddellijk gewerkt gaat worden aan de meest-urgente taken en dat de planning op wat langere termijn eer- politiek beoogt welke in de buurt kom' van bijvoorbeeld, het urgentieprogram ran de KVP. Gebeurt dit niet. dan l:-i het Kamerdebat van deze week voo- c:c regerinp-B esheuvel hooestsns een Pyr- i rhus-overwinning worden. Bezuinigingen ALS een paal beven water sta-*, d: het kabinet-Biesheuvel met krach* de inflatie wil intomen en dc overhead zelf bij het bestrijden van die inf'at'e niet sparen wil. Al vóór haar ambts aanvaarding had de nieuwe rcerirg daardoor het speldje ..bezuinigingsdona teur" oo het revers gekresen. Inderdaad zullen de uitgaven komende jaren op de miljardennota oml-ae wor den gedrukt. Evenwel niet met de bedoe ling om minder uit te geven, maar om te bevorderen dat de overheid eindel'ik eens de stijging van haar uitgaven on''"" de 6 per jaar zal kunnen houden. En in de tweede plaats om op die ma tevens ruimte te kunnen reserveren taken welke ook in het 4-jaren-plan Biesheuvel c.s. als urgent zijn gewezen. Bij alle bezwaren op onderdelen de versoberingspolitiek mag niet uit het oog worden verloren dat er dus enorm verschil blijft tussen het afrem men van nu en het terugdraaien dat de bezuinigingspolitiek in de dertiger jaren gepaard ging. Op alle onderdelen van het bezuinigingsplan zal ergens bezwaar worden gemaakt, ook in huishouden van de gewone burger wordt bij bezuinigingen maar zelden een stel unaniem als het ei van Columbus begroet. Maar aan de juistheid van het afremmen zelf. kan moeilijk getwijfeld worden; de totaal andere maatschappij waarin volgens sommigen dit niet nodig Dc wankele plek in de opstelling van het kabinet aan het financieel-economi sche front blijft de kans dat ve-dere tegenvallers niet zullen uitblijven. En dan bereikt de nu voorgenomen bezuini gingspolitiek haar doel niet. Op hoop van zegen T'ULKE tegenvallers vloeien voort uit een ongunstige ontwikkeling van de internationale conjunctuur, een gegeven waarop een regering als die van Neder land nauwelijks invloed heeft. Rampzalig voor de geplande regeringspolitiek kan ook worden een verdere verslechtering van de nationale conjunctuur, doordal de inflatie onverhoopt toch niet in getoomd gaat worden. Meer dan de laatste jaren het geval is "-••veest, vertrouwt de regering terzake de invloed en het verantwoorde'ij';- he:-1.«"evoel van het georganisee de bed-;jf leven Deze week trekt de over- j :*e:d hna- dwingende hand van het I 'oen- en prijsbeleid terug. Premier Bies heuvel en enkele van zijn medebewinds- "eden hebben verklaard dat ze dit in :d vertrouwen doen. Maar dit vertrou wen sluit een nevengedachte van „op hoen van zegen" niet uit. In betekenisvolle mate gaat de door lonen en prijzen sterk beïnvloede con- junc+uurontwikkeling beslissen over de ruimte we'ke het kabinet-Biesheuvel ncd-g hec't cm een beleid te voeren dat behalve financieel-economisch verant- \vor- d eik scc'aal winstgevend is. De gehele Nederlandse burgerij mag henen, dat eerlang niet met een spreek wijze a la „Op hoop van zegen" "eccnstatee'd moet worden: „Het nieuwe loon- en prijsbeleid werd duur betaald". Ririgo Starr (links) en George Harrison Bob Dylan tijdens diens Blowin' NEW YORK (AP) De Beatles George Harrison en Ringo Starr zijn zon dag met Bob Dylan en de sitarspeler Ravi Sjankar tweemaal opgetreden tij dens een concert, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de Oostpakistaan- se vluchtelingen. Het optreden vond plaats in Madison Square Garden in New York. Alle 20.000 plaatsen waren uitverkocht. De opbrengst was meer dan 230.000 dollar. Begeleid door Ringo Starr op drums bas-gitarist Eric Clapton en pianist en zanger Leon Russel, begon Harrison het concert met een aantal songs van zijn eerste solo-plaat. Op het toneel waren verder nog aanwezig gitarist Klaus, Voorman, pianist Billy Preston. Jirhï, Kelfner, Jin Horn. „Badfinger" en 1 Claudia Lennaer. Het was George Har risons eerste optreden voor publiek sinds vier jaar. She moves me. een beatlenummer gezongen door Harrison, en Jumping Jack Flash, een Rolling Stonesnummer, gezongen door Leon Russell, brachten de zaal tot langdurige ovaties. Ringo Starr bracht zijn hit single It don't come easy en weer kwam de zaal overeind. De super-sterrenparade werd voortgezet met het optreden van Bob Dylan voor het eerst sinds meer dan twee jaar. Hij zong o.a. Blowing in the wind en Love minus zero. Met George Harrison en Leon Russell zong hij Just like a woman, waarbij Ringo Starr op de tamboerijn begeleidde. Het optreden werd besloten met Harrisons My sweet lord en zijn laatste song Bangla desh, waarbij iedereen op het toneel meezong en meespeelde. DEN HAAG ..Radio Veronica blijft, als u dat wilt." Dit meldde ons giste ren een rcclamevlierruig boven Den Haag en in zo verre het vliegtuig met deze slogan ook boven de regeringsge bouwen verscheen zou men kunnen spreken van een bovenparlementairc actie. Na de bomaanval op de Mebo II en het wetsvoorstel tegen piratenzenders zijn de eigenaren van radio Veroninca er niets gerust op. dat hun zender nog lang zal bestaan. Er is nog maar één Jonge liberalen tegen studentenstop DEN HAAG (ANP) Het hoofdbe stuur van de Liberale Jongeren Orga nisatie JOVD heeft gistermiddag vrc- klaard verontwaardigd te zUn over de beslissing van sommige universiteiten om voor bepaalde faculteiten een stu dentenstop in te stellen. Bij de minister van Wetenschapsbe leid en Wetenschappelijk Onderwijs, jhr. mr. M. L. de Brauw, heeft het hoofdbestuur er op aangedrongen spoe dig die concrete maatregelen te nemen, die althans voorlopig een oplossing kunnen bieden voor de faculteiten waar momenteel een noodsituatie heerst. Op korte termijn dienen hiertoe e::tra-fi- naciële middelen beschikbaar te ko men. zo meent de JOVD. Beslissingen over een studentenstop, aldus de JOVD. moeten in dc Tweede Kamer genomen worden, zoals in het verleden ook steeds is gebeurc. m die gevallen werden dergelijke beperkende bepalingen door de Kamer steeds afge- Bliksembezoek van stieren vechter MAASTRICHT Spanje's superstar nr. 1, de stierenvechter „El Cordobez", Benitoz Perez, heeft een bezoek ge bracht aan Maastricht. De populairste man van Spanje kwam naar de Lim burgse hoofdstad om vrienden te bezoe ken, die hij tijdens een verblijf in Frankrijk had leren kennen. „El Cordobez" arriveerde met zijn privévliegtuig op de luchthaven Zuid- Limburg, van waar hij gisteravond mogelijkheid, zo redeneerden zij, om aan de ondergang te ontkomen, nl. het mobiliseren van het volk. Daarmee is inmiddels een begin gemaakt. Op de- verse stranden verschenen mooie meisjes, die gedrukte adhesiebetuigin gen uitreikten. Deze hoeft men slechts van een handtekening te voorzien en in de brievenbus te deponeren. Men hoopt een miljoen van deze betuigin gen binnen te krijgen. De hele maand augustus zal deze actie voortduren, zodat het parlement op de derde dins dag in september direct onder een zekere druk kan worden geplaatst. De kaarten met adhesiebetuigingen zijn verkrijgbaar bij platenhandelaren, theaterbureaus etc. Bovendien trekken met Veronica-shirts beklede jongelui met kaarten door de grote steden. Via radio Veronica worden regelmatig op roepen gedaan en wordt de stand van zaken op de voet gevolgd. Binnenkort- zullen ook stickers, posters en affiches beschikbaar komen. De leiding van radio Veronica legt er niet ten onrechte de nadruk op, dat het om een geweldloze actie gaat. HILVERSUM De N.O.S.-televisie zendt morgen om 14.00 uur via Ne derland I rechtstreeks vanuit de Twee de Kamer de door minister-president mr. B. W. Biesheuvel af te leggen re geringsverklaring uit. Een samenvat ting hiervan wordt van 18.15 tot 18.45 uur, eveneens via Nederland I, uit gezonden. Samenvattingen van de naar aan leiding van de regeringsverklaring te houden Kamerdebatten worden uitge zonden op woensdag 4 augustus van 18.00 tot 18.45 uur en van 23.10 tot 23.50 uur (Nederland I) en donderdag 5 augustus van 18.00 tot 18.45 uur en eventueel van 22.35 tot 23.05 uur (Ne derland I). Zaterdagavond maakte een nieuwe doktersfiguur zijn rentree op ons televi siescherm, dokter Corwin wiens verrich tingen het vorig zomerseizoen al enkele malen door de NOS werden uitgezonden. En nu is de VARA van plan elke week een aflevering te brengen. Wel wat an ders dan de gezellige verhaaltjes over dokter Finlay met zijn goede oude com pagnon Cameron of de hartelijke en nog al naïeve dokter Welby en dc andere medici die wij zo door de loop van de tijd konden meemaken. In welke benar de situatie een dokter kan geraken als hjj niet cp zijn hart past, leerde ons de ijzerharde plot van deze film waarin het filmische element veel sterker is dan in die andere ücktersscrie waarin de ge beurtenissen elementair voorgespeeld Tevoren bracht de VARA het gezellige mengelmoesje van een Zomeravond door regen met de nieuwtjes van de Apollo-15. Men kent de gang van zaken: een praat je en een muziekje op de manier van de Vuist, deze keer erg aardig gepresen- teert door Dore Smit die de „verrassin gen" in stijl bracht. De nieuwe trainer van Ajax die „van de diamant een briljant" hoopt te maken, Sylvia Albers met haar vervelende dreun viel uit de toon. het leuke spelletje van Berend Boudewijn, het discussietje over al of niet bespuiten van groenten, enzovoorts. Wij werden waf je noemt aangenaam bëzig gehouden. Viel het u niet op dat er zo veel „Dakkeiten" uitgedeeld worden ter wijl Sinterklaas nog hoog en breed in Spanje zit?": Het „pakket" milieuver vuiling er rond de Apollo-15 wei-den er minstens vier neergelegd: Het experi menten- het instrumenten- het allset en het leefpakket. Wat de maanvlucht zelf betreft: Wie neg als kind in de paardetram gezeten heeft. beslu:pt de argwaan: Een bericht uit het jaar 2071: „Neen, een eeuw ge- i leden was men neg niet zo ver. toen ver- I toonde men va bet toenmaals gebruikte v.-scherm een reeks van trucopnamen die werkelijk geloofd werdenWe willen maar zeggen dat het overweldi gende feiten blijven die we mogen zien: mensen van or.s ras rondwandelend op een andere planeet. Het televisiespel „De Biecht" van Oliver Storz uitgezonden door de AVRO domineerde de andere programma's om dat hier een van diepstmenselijke pro blemen aan de orde werd gesteld: Hoe kan het kwaad ongedaan gemaakt den. De waarschuwing vooraf dat de op lossing van dit probleem of een poging daartoe niet geheel juist werd voorge steld, was niet overbodig voor degenen die niet konden vatten dat de biecht vader in kwestie deze zaak psycholisch niet aankon en te veel zijn eigen emotie belevenissen vóór zijn taak als ziele- herder liet gaan. Daarbij nog kwam de moeilijkheid dat het niet duidelijk was of de penitent werkelijk berouw had of niet. Hiermee staat en valt het eigenlijke Drobleem. Het weigeren van de absolu tie kan dus steunen op de overtuiging van de pastoor dat de man geen of on voldoende berouw heeft. Of hij echter de loop van de wereldlijke gerechtigheid als voldoening kan eisen blijft zeer de vraag. Het uitblijven van een oDlossing was hier. juist omdat het probleem zo indringend gesteld werd. zeer onbevre digend. Het stuk werd prachtig ge speeld en het camerawerk viel door lopend te bewonderen. COLOMBO TAO ET AO ETAOIN D Joe Colombo, ontwerper en expert in de grafische kunsten is in Milaan aan een hartverlamming overleden. Hij 41 jaar. Een aantal van de beste werken van Colombbo is te vinden in het Stede lijk Museum in Amsterdam. DüSSELDORI (DPA-Reuter) De eerste schadelijke gevolgen van de 3360 ton arsenicumhoudend afval, die illegaal op vuilnisbelten In West-Duitsland zijn gestort, zijn het afgelopen weekend ge bleken. Dc aval, die een verlaten mijn gestort had moeten worden, maar na het uitblijven van een vergunning daarvoor op verschillende vuilnisbelten werd ge stort, is inmiddels op elf plaatsen terug gevonden. Zeshonderd ton zijn nog niet opgespoard. tium bij Keulen, zijn gisteren overhaast naar elders vertrokken. Toen de politie via luidspekers meedeelde dat het water mogelijk door arsenicum is vergiftigd. Even later kregen 110 gezinnen in een na burig dorpje het advies voorlopig geen leidingwater meer te drinken. De water leiding wordt gevoed door bronnen in de buurt van Fühlingermeer. Voorlopig zal het drinkwater in tankwagens naar het dorpje worden aangevoerd. Ook in bron nen bij Jülich en in een vijver bij En- nigerloh is ersenicum aangetroffen. Vol gens het ministerie van Binnenlandse Zaken van Noordrijn-Westfalen is de daar geconstateerde concentratie van 0.04 tot 0.1 milligram per liter niet ge vaarlijk voo rmensen. Met behulp van helicopters heeft d epo litie van Noord rijn Westfalen en Nedersaksen het afge lopen week alle vuilnisstortplaatsen af gezocht naar de industrieafval, die in to taal 330 ton arsenicum moet bevatten, genoeg om de halve wereldbevolkng uit te roeien. De politie van Osnabrück onderzoekt geruchten volgens welke vrachtwagenchauffeuhs de afval als kunstmest aan boeren zouden hebben aangeboden De gittige afval zou al ge deeltelijk zijn omgeploegd. Vandaag maakt de NCRV-televisie een begin met een reeks van der tien uitzendingen over de avonturen van de intelligente gentleman- inbreker Arsène Lupin. Deze t.v.-serie is tot stand gekomen in nauwe samenwerking tussen zeven Europese omroeporganisaties. Men zal eerst kunnen kijken en luisteren naar vijf Franse afleveringen, gevolgd door de Zwitserse, Duitse, Nederlandse (gemaakt door de NCRV), Oostenrijkse, nog twee Duitse, een Italiaanse, en tenslotte-Belgische bijdrage. Hoewel Arsène Lupin nooit werkelijk heeft bestaan, hij is een creatie van de Franse journalist Maurice Leblanc, die hem in 1907 schiep op verzoek van een Franse tijdschriftuitgever, was het succes zo groot dat een aantal verha len voor toneel werd bewerkt en dat na de oorlog zelfs een film werd gemaakt met de befaamde Robert La- moureux in de hoofdrol. In de eerste aflevering, die als titel kreeg „Arsène Lupin en de stop van kristal" ver schijnen behalve Lupin cok nog twee medeplichtigen ten tonele, te weten Gilbert en Sebastiani. Dit drietal heeft het plan opgevat in te breken in de luxueuze villa van de bankier Dau- Als Lupin zich in de tuin van het huis bevindt, wordt zijn aandacht gewekt door een pistoolschot. Hij dringt het huis binnen en komt tot de onstellen- de ontdekking dat een bediende om het leven is gebracht door Sebastiani. De moordenaar blijkt echter zelf ook le vensgevaarlijk gewond. Lupin is ven deze gang van zaken diep onder de indruk, want, want hij zal zelf nooit iemand doden.. Vrijdagavond 6 augustus brengt de NCRV de tweede aflevering van „Ar sène Lupin" op het scherm. In deze aflevering kan men kennis maken van de grootste speuractie, die door de minister van defensie en het hoofd van politie op touw is gezet om de tot dan toe ongrijpbara Lupin te pakken te krijgen. Aanleiding tct deze beslis sing is een grote diefstal uitgevoerd op klaarlichte dag bij een bank. Ten einde hem te misleiden. Lupin kent namelijk iedere politieman, wordt een beroep gedaan op een voor hem vreemde dienaar der wet, ene Victor die gestationeerd is in Parijs. Victor komt weldra naar Parijs en ontvouwt zijn plannen aan het hoofd van de politie. Maanddag NCRV Ned. I 20.21.uur. NEDERLAND I NOS 17.45 uur: Apollo 15 18.45 uur: Pip en Zip 18.55 uur: Journaal NCRV 19.05 uur; The Flaxton Boys 19.30 uur: Zo vader zo zoon 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Arsène Lupin, tv-seri 21.15 uur: Hier en nu 21.40 uur: Concert in de Doelei 22.20 uur: Ander nieuws 22.30 uur: Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 uur: Pip en Zip 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Int. agrarisch nieuws VARA 19.30 uur: Coronation Street 20.00 uur: Journaal 20.21 uur Achter het nieuws 20.45 uur: Top hat, tv-show 22.20 uur: Journaal NEDERLAND 1 21.00 uur: AVRO KRO Andy Williams 19.30 uur: 18.45 uur: Pip en Zip De rode kamer Operatie mini 20.00 uur: 18.55 uur: Journaal Journaal Journaal 20.21 uur: 19.05 uur: Daktari NEDERLAND II Rallycross 21.00 uur: 20.00 uur: NOS Pevton Place Journaal 18.45 uur: 21.50 uur: 20.21 uur: Pip en Zip Televizier Gesprek met een 18.55 uur: 22.40 uur: onderwijzer 20.50 uur: Journaal Journaal 19.05 uur: Het hoefijzer, tv-film Première De tot Duitslands mooiste tiener van het jaar uitgeroepen Evelin Jörg is 14 jaar en heeft blond haar en blauwe ogen. Toen wij dit vernamendachten wij eerst aan een verzoek tot opsporing, maar wij begrepen onze vergissing bij het vernemen van de eretitel „lieftalligstc bakvis", 's Werelds mooiste tiener wordt binnenkort in Lissabon gekozen. Daar gaat Evelin heen net als al die andere meisjes, die uit zijn op filmcontracten, snoepreisjes en wat daarbij zo al meer nog komt kijken. Ter gelegenheid van het 5-jarig be staan van „De Doelen" te Rotterdam werd enige tijd geleden een jubileum- gegeven, waarbij zowel licht als klassiek een plaats kregen op het zelfde programma. De NCRV was met een reportageteam daar aanwezig. Dc kijker heeft inmiddels twee delen (het optreden van Willeke Aberti en Seth Gaaikema zowel als het sluitstuk van de avond The Ekseption) kunnen zien en horen. Op de band staat nog het klassieke deel met werken van Berlioz en Mozart. Dit gedeelte wordt door de NCRV vanavond uitgezonden. Het Rotterdams Philharmonisch Orkest speelt onder leiding van Edo de Waart eerst de ouverture ,,Le Carnaval Ro- main" van Hector Berlioz en daarna de Sinfonia Concertante in Es gr. t. van Wolfgang Amadeus Mozart. Solis ten bij dit laatste werk zijn: Heinz Friesen hobo, George Pieterson klari net, Pieter Gouderjaan hoorn en Wim Stok fagot. De televisieregie werd v erzorgd door Jurriaan Andriessen. Maandag NCRV Ned. I 21.40 uur. Drie namen staan borg voor een goe de. ouderwetse showfilm: Ginger Ro gers, F.RED Astaire en Irving Berlin. De laatste schreef muziek en teksten voor dc film Top Hat, die de VARA- televisie vanavond op het Scherm brengt. Ginger Rogers en Fred Astaire zijn begrippen als het gaat om het element show in de film. Beiden zijn fenomenale dansers en in Top Hat geven zij daar veelvuldig blijk van. Fred Astaire speelt de Amerikaanse revuester Jerry Travers die in Londen gaat optreden. Ginger Rogers is Dale Tremont de assistente van een mode ontwerper. Travers wordt hevig ver liefd op Dale, maar (Jie ontvlucht hem omdat ze denkt dat Jerry al getrouwd Maandag VARA Ned. II 20.45 uur.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2