Êetdae (Sou/tont Enorme rellen in Roermond DODE EN GEWONDEN TIJDENS HEVIGE STRAATGEVECHTEN Maanvaarders gereed voor hun terugreis „Plotseling zakte hij ineen" REC0RDJACHT IN BAD 0VERB0SCH TEN EINDE Opbouw t.h. in drie afrondende fazen Vei mist meisje was al terecht Politieman schiet twee broers dood Straf Calley mogelijk verminderd Ongeluk kabelbaan: vier doden Zusters bedreigd door kikkers 62e jaargang, no. 18.454 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Nederland I: 19.30 uur Zo vader zo zoon; 20.21 uur Argène Lupin; 21.40 uur Concert in de Doelen. MAANDAG 2 AUGUSTUS 1971 PLAATSELIJK BUIEN De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: Half tot zwaar bewolkt met morgen overdag plaatselijk buien. Matige tot krach tige wind, ruimend van zuid naar Papengracht 32, Leiden, pusibus 11, telefoon 22244 - i Advertenties (exe. B T W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes per kwartaal 23.95, per jaar 94.55. (Van onze correspondent) HOUSTON De maanwandelaars David Scott en James Irwin, met de rond de maan cirkelende Worden af en toe boven hun hoofd, zyn, na een derde wandeling over liet maanoppervlak weer in hun Falcon gestapt en treffen voor bereidingen voor terugkeer naar de Endeavor. Het opstijgen van de maan wordt gevolgd door de op de maanjcep gemonteerde en van de aarde af te be dienen t.v.-camera (uitzending begint om kwart voor zes). Deze derde en laatste tocht werd ge vuld met het zoeken naar stenen en naar vulkanische sporen en het tweetal nam ook nog een kijkje bij de Hadleykloof die met zijn afgeronde vormen meer op een hier en daar 321 meter diep dal lijkt. Trouwens in het algemeen waren de af geronde vormen van het Apennijnen- gebergte zeer opvallend. De geleerden zijn zeer in hun nopjes Misverstanden Den Haag, Kat wijk (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK Vijftig man politieperso neel en vrijwilligers hebben zaterdag middag de duinen nabij Kalwjjk afge zocht naar een 13-jarig Schots meisje dat sinds vrijdagavond zoek was. Het meisje zat op dat moment al op een politiebureau in Den Haag waar ze al verbleef sinds vrijdagavond laat. Het meisje was in Katwijk even een boekwinkel gaan opzoeken maar ver dwaalde onderweg. Langs het strand lopende kwam ze tenslotte terecht in Den Haag. Het meisje verbleef sinds dinsdag met haar klasgenoten in Kat wijk voor een vakantie van een week. De ooraaak van de vergeefse speur tocht is nog niet bekend, maar is ver moedelijk te wijten aan een communica tiestoornis tussen de Haagse politie en de gemeentepolitie van Katwijk. Een communicatiestoornis die ook zaterdag middag oorzaak was van een moeizame tocht terug naar Katwijk vanuit Den Haag. Het kind sprak alleen een Schotse streektaal, zodat de rechercheur van de kinderpolitie zaterdagmiddag heel Den Haag met het meisje heeft afgetoerd om haar terug te brengen. Het enige wat het kind kon duidelijk maken, was dat ze in elk geval niet in Den Haag moest zijn. Uiteindelijk kwam men terecht in Katwijk, waar ook de ouders van het kind inmiddels gearriveerd waren. met de tot dusverre bereikte resultaten. Zaterdag en gisteren zijn Scott en Irwin meer dan dertieneneenhalf uur op de maan vermoeiend bezig geweest met rondritten, wandelingen, stenen zoeken, uitvoeren van experimenten, holle bui zen in de bodem slaan om het tempera- tuurverloop te meten (de bodem bleek heel wat harder dan verwacht, waar over de geleerden bijkans in trance raakten) en als hoogtepunt het vinden van stenen met kristaalvorming, die wel licht i ;l raadsels rorfe het u staan van de maan kunnen oplossen. Deze I M aanwandelaxLTs David Scott en James Irwin bezig met het in orde brengen van de maanauto. Terwjlle I van de duidelijkheid is de foto enigszins bijgewerkt. kristalstenen kor.' waarschijnlijk diep i uit het maanlichaam. waar de afkoeling veel langzamer verlopen is. zodat zich kristallen kunnen vormen De twee hadden ook met technische i onvolmaaktheden te kampen: de maan- i jeep bleek als gevolg van een ondeugde- lijke accu moeilijk bestuurbaar. Dit werd later verholpen. Voorts kwam er een luchtbel in Scotts watervoorraad, zodat de tank leeggegoten en opnieuw gevuld moest worden. Als gevolg van een filter- breuk sijpelde er vocht in de Falcon en tenslotte maakten zowel Scotl als Irwin 1 tijdens een maanwandeling over een in het algemeen zeer stoffige bodem een val, die op de maan in het algemeen geen kwalijke gevolgen zal hebben. Men valt nu eenmaal langzamer en de ruim- tepakken kunnen er tegen. Om twaalf over zes vanavond gaat de Falcon weer hemelwaarts om zich tegen kwart voor acht bij de Endeavor t;e ver voegen, waar de eenzame Worden on getwijfeld zijn twee collega's met vreug de begroeten zal. Worden zal zich overigens niet verveeld hebben want hij had zelf een druk programma af te wer- ROER.MOND Na de relletjes van vorige week zaterdag cu afgelopen don derdag tussen Ambonezen en andere jongeren is het in de nacht van zaterdag op zondag in Roermond tot ernstige on lusten gekomen, waarbij een dode en verscheidene gewonden zijn gevallen. Dc 21-jarige dienstplichtige militair Peter Jansen uit Geleen werd door een ver dwaalde kogel in de slaap getroffen. Hij rst naar een ziekenhuis in Roer mond en vandaar naar een ziekenhuis in Heerlen vervoerd. Onderweg overleed hij. Een 18-jarige Zuidmolukker uit het Gelderse Bemmel werd door een kogel i politiepistool in de rug getroffen. Zijn toestand is, na operatief ingrijpen, redelijk. Een 17-jarige Zuidmolukker uit Gennep en een 16-jarige Roermondenaar moesten met een zware hersenschudding en met inwendige kneuzingen in het zie kenhuis worden opgenomen. De 16-jarige Roermondse jongen werd zaterdag in een bar-dancing door j een tot nog toe onbekende Molukker af getuigd. De Zuidmolukker uit Gennep j werd gewond toen hij op de trappen van het station bij een poging aan de politie re ontkomen, met gummiknuppels tot j bedaren werd gebracht. In totaal wer- j den er zeker twaalf schoten gelost, waaronder waarschuwingsschoten van i de politie. Ook werden messer en sti- i letto's getrokken. De rellen ontstonden zaterdagavond na een woordenwisseling in een bar na een handgemeen ontstaan tussen enkele Zuidmolukkers en de jonge Roermonde- naaiDaarbij werd de Roermondenaar knock out geslagen. De bar stroomde leeg en <ie Molukkers zochten contact met hun kameraden in andere café's in Roermond. Omstreeks half 12 braken ook onlus ten uit bij het station en op het Stations plein. De Roermondse gemeentepolitie, geassisteerd door rijkspolitie en mare chaussee was aanwezig met ongeveer 50 man en 10 overvalwagens. Nadat de po litie één van de straten had afgezet, trokken de Zuidmolukkers "A terug in de bar „De Schuur" aan de Veldstraat. Ze verschansten zich daar en weigerden (Vane r verslaggeve GELEEN „Die jongen is gewoon in koelen bloede vermoord. Het is afschuwelijk en onbegrijpelijk. Hij had met die rellen niets te maken", aldus een geschokt familie lid van de 21-jarige dienstplichtige militair Peter H. 31. Janssc uit Geleen, die zaterdagavond bij de schietpartij in Roermond tussen politie cn Ambonezen dodelijk werd ge- verslagenheid teweeggebracht. Peter zou binnenkort »ft dienst komen en stond reeds ingeschreven in Tilburg waar hij m.o.-Engels zou gaan studeren. De toedracht van het drama in Roermond is niet geheel duidelijk. Volgens het familielid is Peter, die in Grave was gelegerd en zaterdaga vond met verlof was, met twee vrienden uitgegaan in Roermond. Daarbij was het drietal op het stationsplein uit de auto gestapt om naar de rellen te kijken. Daarbij werd de jonge man daar plotseling d oor een verdwaalde kogel getroffen. Hij zakte stervend in elkaar. Een van Peters vrienden liep na het gebeurde een ernstige shock op en moest eveneens in het ziekenhuis worden behandeld. naar buiten te komen. Wel eisten ze be scherming tegen de grote menigte die op het aangrenzende stationsplein was samengedromd. Pas zondagochtend om zeven uur kon de politie zonder veel verzet het café ontruimen. In totaal werden 168 Zuidmolukkers gefouilleerd en in het hoofdbureau van politie opge sloten. Wegens ruimtegebrek werden 45 Zuidmolukse en Nederlandse meisjes en 13 Nederlandse jongens in de brand weerkazerne ondergebracht. Bij huiszoeking in „De Schuur" wer den 40 slag- en steekwapens gevonden. Zij zaten verstopt op toiletten, achter wandbekleding en onder tegels. Tijdens het verhoor verklaarden vele Molukkers dat zrj zich bedreigd voelden. In de loop van zondag kreeg de reeds versterkte politie nog 80 man extra versterking van de rijkspolitie uit Brabant. Om half tien werd besloten alle arrestanten In vrijheid te stellen. DRAMA IN NEW YORK NEW YORK (AP) Niet wetend dat twee wegrennende mannen broers waren die twee overvallers achtervolgden, heeft een politieagent in New York die geen dienst had hen zaterdagochtend beiden doodgeschoten, zo deelt de politie mee. Agent Albert Robertson kwam tussen beiden toen een van de broers een van de overvallers in het hoofd schoot, aldus de politie. De tweede rover ontsnapte. De broers, de 40-jarige Sergio Lugo en de 42-jarige Thomas, waren eigenaar vaneen winkel die kort na middernacht door twee mannen werd overvallen die met meer dan 600 dollar vluchtten. Agent Robertson wilde een eind ma ken aan de achtervolging vlak nadat Sergio Lugo Atkins had neergeschoten. Robertson maakte zich bekend maar Sergio zou tot tweemaal toe op de agent hebben geschoten, beide keren mis. Ro bertson schoot daarom tweemaal waar bij hij beide keren Sergio trof. Toen keer de Thomas Lugo zich tegen de agent en sloeg hem met een hamer. Robertson vuurde tweemaal op Thomas en raakte hem beide keren. NEW YORK (DPA) De levenslange gevangenisstraf waartoe de 27-jarige Amerikaanse luitenant William Calley in verband met zijn aandeel in het bloedbad in My Lai (Song My) is veroordeeld, zal tot 20 a 30 jaar worden verminderd, al dus meent het Amerikaanse weekblad „News Week". Het blad verwacht dat luitenant-generaal Albert Connor, bevel hebber van het derde leger en belast met de behandeling in hoger beroep, binnen enkele weken zijn beslissing bekend zal maken. Sinds zijn veroordeling staat Callev onder huisarrest in zijn legerkwartier. (Vai sportredactie) DEN HAAG De gouden, zilveren en bronzen medailleregen is naar dc bodem van zwembad Overbosch gezakt. Maar in de herinnering zal aan de zwemkampioenschappen in het pijlsnelle Haagse bad de grote reeks records blijven. Coryfeeën als Anke Renders, Hansje van Bunschoten en Linda de Boer incasseerden bijna dagelijks een portie eremetaal waar een zilversmid jaloers op zou zijn. Vooral deze dri ejonge meisjes hebben de mogelijkheid het nationale zwemmen ook internationaal weer in aanzien te brengen. Met de Olympische Spelen in het nabije verschiet geefl dat een grote basis voor Met weinig tevredenheid kan men echter de situatie in de vaderlandse atletiekwereld bezien. De manipulaties met mensen en cijfers heeft de afge lopen week al de nodige beroering gewekt, maar de zaak dreigde dit week einde tot een nieuw dieptepunt te geraken- Hans van Enkhuizen, een van dn twee atleten die op het laatste moment aan de ploeg voor de Europese kampioenschappen was toegevoegd, trok zich gisteravond terug. Een paar uur later herriep de Amsterdammer zijn beslissing en deelde mee toch maar wel naar de Finse hoofdstad te gaan. Ook op trainersniveau bestaat de nodige ontevredenheid. Ben Kusmic en Ton E.vkenboom uitten zonder omwegen hun kritiek. De twee coaches willen voorlopig de lieve vrede nog bewaren, maar overwegen na de kampioenschappen in Helsinki met de vuist op tafel te slaan en hierop een aantal forse eisen te deponeren. In Hilversum loonde Evonne Goolagong zich ongenaakbaar. De dezer dagen twintig jaar .geworden winnares van Wimbledon schreef ook de titel van de open Nederlandse kampioenschappen op haar naam. Betty Stöve was de meest succesvolle Nederlandse speelster. Zij veroverde twee dubbelspel- titels. Een groot deel van de vaderlandse wielertop was in Poeldijk present voor een profronde. Ben Janbroers blieek daar de snelste- Uitgebreid nieuws over deze en tal van andere onderwerpen vindt u op de pagina's van onze wekelijkse bijlage Sporttribune. Een groot aantal Zuidmolukkers werd tijdens de straatgevechten in Roermond gearresteerd, maar zon dagavond weer vrygelaten- ALAGNA VALSESIA (AP) Twee cabines van een kabelbaan zijn zondag vijftien meter neergestort, waarbij vier personen, allen Italianen, zijn omgeko- Het ongeluk gebeurde toen de cabines slechts een paar meter van het eind punt van de kabelbaan waren aange land bij Alagna Valsesia in de Noord- italiaanse Alpen. (ADVERTENTIE) Rock Beat en Dans. LISSE en LEIDEN (Elke Zaterdag 8 uur) LEIDEN: Elke Zondag 8 uur. (1 Beatzaal -+- 1 Danszaal) Bij Evert Castelein (Van een onzer verslaggevers) EGMOND A. D. HOEFF De Kikkercentrale Rotterdam heeft gisteren de 25 Karmelitessen in het klooster in Egmond a. d. Hoef verlost van ongeveer 1500 kik kers. die de kloostertuin voor de susters ontoegankelijk gemaakt hadden. Tot hun schrik ontdekten de zusters namelijk, dat zich de laatste tijd steeds meer kikkers in de fraaie tuin verzamelden, zodat zelfs het uurtje zonnen voor de kloosterbewoonsters on mogelijk dreigde te worden. De Karmelitessen van Egmond zijn in het verleden al eens eerder door een kikkerplaag bezocht, maar dit jaar werd het wel bij zonder erg. Het gekwaak werd langzamerhand onverdraaglijk, terwijl het tuinbezoek een kwel ling werd. Ten einde raad namen de nonnen contact op met de onlangs in het leven geroepen Kikkercentrale Rotterdam, be staande uit twee man. Een van hen heeft gisteren 1500 kikkers in de kloostertuin gevangen en sinds dat ogenblik is de Kikker centrale lij met deze grote vangst, terwijl de zusters weer ongestoord hun dagelijkse tuin- wandelingen kunnen maken. AMBITIEUS DELFTS PLAN (Van verslaggevers) die. DELFT De studie aan de techni sche hogescholen moet in drie fazen ingedeeld worden. Daarnaast moeten de studenten alternatieve mogelijkheden hebben om de titel van ingenieur of de graad van doctor in de technische we tenschappen te kunnen behalen, los van de studies aan de t.h. zelf. Bovendien moet de studie in de drie fazen aan duidelijke beoordeling en begeleiding gekoppeld worden, zodat de student tij dig op de hoogte komt van zijn studie kansen en van de eventuele mogelijk heden op tijd naar andere studierich tingen over te stappen. Daarbij komt dan tevens de beoordeling of de t.h.- student beter kan overgaan naar de h.t.s., terwijl daarnaast h.t.s.-'ers de kans moeten krijgen in een bepaalde faze van de t.h.-studie ingedeeld te worden. Dit ambitieuze plan is afkomstig van professor ir. H. van Nauta Lemke, re- cormagnificus en professor dr. J. G. Dijkman, conrector van de Delftse Technische Hogeschool. Zij hopen ermee gehoor te krijgen bij de technische hogescholen zelf en bij het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen. In de eerste faze van de studie aan de t.h. moei, aldus beide hoogleraren, de student zijn keuze waarmaken aan de hand van een aantal voorbereidende basisvakken. Wordt hij toegelaten tot de tweede studie-faze. dan kan de stu dent een opleiding krijgen naar een maatschappelijke positie, waarvoor een wetenschappelijke opleiding vereist of dienstig is. Deze faze (vier jaar) wordt afgesloten met het drs.-examen. In deze faze kan de student ook zijn kandidaats I de verdere ingenieurestu- De derde faze bevat zowel de Inge nieursstudie als de voorbereiding voor de promotie. Zij die recht hebben op de derdo fazeopleiding krijgen de kans ook buiten de hogeschool om de titel „ir-" of „dr." te verwerven, ondermeer met post-doctorale cursussen. Ook zal men zich, zo stellen zich de heren van Nauta Lemke en Dijkman voor buiten de ho geschool om kunnen voorbereiden op de promotie, waarvoor men het proef schrift dan aan een promotiecommissie kan aanbieden. In het voorstel wordt ook aandacht geschonken aan de overgang van HTS naar de TH. De rector magnificus en de conrector stellen zich voor, dat na de eerste fase een beoordeling plaatsvindt, voor het plaatsen van een student aan de hogeschool naar de tweede fase van de studie aan de HTS, terwijl een student van de hts die daarom verzoekt onder nog uit te werken voorwaarden toegang krijgt tot de tweede faze van de hogeschool. NA RAMP BOEING Ontslag Japanse min. van Defensie aanvaard TOKIO (REUTER) Het Japanse kabinet heeft vandaag het ontslag aanvaard van minister van Defensie Keikichi Masuhara, die de verantwoor delijkheid voor het vliegtuigongeluk van vr(jdag op zich heeft genomen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1