ZUID-SLAVIË ONDER NIEUW, COLLECTIEF PRESIDENTSCHAP Industrieën beklagen zich over ambtelijke kortsluitingen Itófö-'-Uw Explosie op Haiti uitgebleven Om opvolging van Tito veilig te stellen Toestand Barnards patiënt zorgelijk Hypnose van Papa Doe nog niet voorbij h Dtf'l HOTELS VOLGEBOEKT Britse toeristen in Spaanse mist DONDERDAG 2?JULI 1971 LEIDSE COURANT ui ('an een onzer redacteuren) DEN HAAG. Joego-Slavië is vanc&ag een nieuw tijdperk bin- nen;egaan met een gebeurtenis die waarschijnlijk beslissend is voir de toekomst van het land. N? een door heftige discussies gikenmerkte voorbereiding van tèn maanden heeft het federale jarlement vanmorgen het nieuwe bllectieve presidentschap voor Ie federatie van zes republieken geïnstalleerd voor vijf jaar. Maar schalk Tito blijft president van de republiek, in welke functie hij aan het hoofd zal blijven van hel nieuwe college, dat in het leven is geroepen om de opvolging j veilig te stellen. Naast voorzitter Tito telt het collectief nog 22 personen, d.w.z. drie vertegen woordigers van elk van de zes repu blieken (Bosnië-Herzegowina, Kroatië, Servië, Slovenië, Macedonië en Monte negro) en twee van beide autonome gebieden Vovjodina en Kosovo, die deel uitmaken van Servië. De groep zal de grote politieke richtlijnen moe ten coördineren binnen een federatie die voortaan is opgebouwd uit staten, volgens de amendementen op de grondwet die sinds 30 juni van kracht zijn en die een verregaande decentra- lisatie inhouden, Naast hel nieuwe collectief treedt vandaag ook een nieuwe regering, of wel federale uitvoerende raad, op on der leiding van voorzitter (ofwel pre mier) Dzemal Bijedic, Bijedic, die door zijn voorganger Mitja Ribicic „veel geluk" werd gewenst maar aan wie tevens een „hete zomer" werd voor speld, ziet zich geplaatst voor enorme problemen. De formatie van de rege ring heeft veel hoofdbrekens gekost, maar net als het nieuwe collectieve leiderschap telt de regering nu drie vertegenwoordigers van elk der repu blieken en twee van elk autonoom gebied. Hoe slecht bovendien de economische situatie is, werd vorige week nog door het blad „Borba" bevestigd toen het sprak van „staande voor de drempel van het drama". De inflatie viert hoogtij en de handelsbalans vertoont Behalve het: presidentschap en de rege ring moet ook de partijstructuur aan de nieuwe situatie worden aangepast. Het is uitgesloten dat er sprake zal zijn van een verzameling afzonderlij ke partijen voor elke republiek. De partij komt voor de taak te staan de politieke samenhang van de staten te verzekeren, zodat een gezamenlijk plan noodzakelijk wordt en de disci pline wordt versterkt. De partijbijeen komst in oktober staat belanrijke be slissingen te wachten. De eerste reactie van het goed geïn formeerde Franse dagblad Le Monde is niet optimistisch. Le Monde ziet in de nieuwe opzet „een tailing van alle natuurwetten" gezien het verleden van eeuwen waarin de vele bevol kingsgroepen elkaar naar het leven hebben gestaan. Na de eerste wereld oorlog werden alle Zuidslaven in één land verenigd, hoewel zij hun verle den niet hadden vergeten en een scherp besef hadden van hun onge lijkheden. Toch hebben zij oplossingen gevonden die hen in slaat hebben gesteld samen te leven, samen te wer ken gedurende een kwart eeuw. Nu heeft de schranderheid van hun juris ten een nieuw compromis uitgevon den, aldus Le Monde. Toen president Tito verleden jaar de grondwetswijzi gingen aankondigde, veroorzaakte hij een politieke storm in het land. Alle twisten van vroeger kwamen weer aan de oppervlakte, de spanning steeg en gedurende de winter wilde nie mand zich intomen. Pas, toen de maarschalk zich herhaalde malen boos had gemaakt, kreeg men de indruk dat het gevaar week, dat het land gewend raakte aan zijn verdeeldhe den. De geschiedenis zal misschien aantonen, zo zeggen waarnemers, dat Zuid-Slavië zich beschermd heeft te gen dodelijke ziekten omdat het ge leerd heeft koorts te verdragen. Deskundigen in Zuid-Slavië zelf ziei het experiment met vertrouwen tege moet. De nieuwe constellatie mag vol gens hen piet worden vergeleken met enige bestaande federatie of staten bond. EJen hoogleraar die zelf actief aan het werk van de constitutionele commissie heeft deelgenomen zegt: „Formeel is de Sovjet-Unie een fede ratie. U weet wat ze in werkelijkheid is. Groot-Brittannië is nooit een fe-r deratie geweest, en toch. Noord-Ier- land, en Schotland hebben een betrek kelijke autonomie. Die begrippen zijn dus abstracties, terwijl de feiten in elk afzonderlijk geval zeer verschil lend zijn. Laten we zeggen dat Zuid- Slavië een federatie wordt van een nieuw type. De moeilijkheden bij de federatie schuilen ook hierin dat men niet al leen te maken heeft met homogene republieken, maar met republieken met een veelheid van volken. In Kro atië telt men bijvoorbeeld op een to taal van 4 miljoen inwoners nog ruim 600.000 Serviërs, die hun afkomst niet wensen te verloochenen, Macedonië telt sterke Albanese en Turkse min derheden,de Bosniërs zijn in de min derheid in hun eigen republiek, ter wijl in Servië 26 nationaliteiten om de macht strijden. Alleen Montenegro en Slovenië zijn sterk homogeen van samenstelling. Het is duidelijk, veel verschillen slui meren aan de oppervlakte. Het ver standigste woord, aldus Le Monde, be hoort misschien aan een leider die zei:,.Wij krijgen nu de moeilijkheden van de vereniging na die van de scheiding gekend te hebben." UTRECHT (A.N.P.) Meestal zit in het buitenland op de ministeries van Economische Zaken een man met een grote ondernemerspraktijk. Niet echter in Nederland, waar men een duidelijke voorkeur heeft, voor een politiek of in hoofdzaak theoretisch geschoolde- minister. De enkele keren, dat wel een in de praktijk geschoolde ondernemer in een kabinet kwam, werd hij neergezet op een ander ministerie: een bankier op Buitenlandse Zaken, fabrikanten op Defensie en Maatschappelijk Werk. Aldus de klacht van de Nederlandse Export Combinatie, waarin driehonderd middelgrote industrieën verenigd zijn. el KAAPSTAD De 49-jarige Adrian Herbert, op wie de Zuidafrlkaanse chi rurg prof. Barnard zondag zün eerste hart-longtransplantatie heeft verricht, is gisteren opnieuw onder het mes geweest. Met het oog op ademhalingsmoeilijkhe den werd een buisje in zijn luchtpijp gebracht. Een woordvooerder van het ziekenhuis Groote Schuur in Kaapstad zei dat er „enige bezorgdheid" beslaat over de toestand van dc patiënt. Het dagblad Cape Times heeft de verschillende verklaringen van de auto riteiten van het Groote Schuurzieken- huis voor het niet verkrijgen van de toestemming van de weduwe van de donor „hoogst onbevredigend ge noemd. Het dagblad schrijft: „Om het ruw te zeggen, de vraag zal gesteld worden (en we hebben er bewijzen van dat die zelfs al is gesteld) of, als het om een blank en niet om een zwart lichaam was gegaan, de echtgenote even non chalant zou zijn behandeld", „In Nederland is de almacht van het formulier tot verontrustende hoogte ge komen, terwijl ons land bovendien in het internationaal handelsverkeer altijd op treedt als de brave Hendrik", zo stelt de Export Combinatie vast na een enquête onder de driehonderd aangesloten indus trieën. Er is een nog ernstiger klacht: „Nederland verwierf zich in de afgelopen jaren de twijfelachtige reputatie om met een betaalmiddel, dat bedenkelijk veel weg heeft van „wegwerpgeld", koploper te zijn in de Europese inflatie". Ondanks hun economische en politieke klachten zijn de driehonderd middel grote industrieën toch gematigd optimis tisch over de toekomst van hun bedrijf, hoewel een klein aantal zich ernstige zorgen maakte. Deze zien de toekomst namelijk als bijna hopeloos. De enquête bevat veel kritiek op wat de industriëlen noemen „het tekort aan ambtelijke be reidheid om zich te vereenzelvigen met de problemen van het bedrijfsleven". Intussen heeft de heer S. van den Bergh, voorzitter van de Centrale Kamer voor Handelsbevordering een telegram aan minister Langmann van Economische Zaken gezonden om te waarschuwen tegen allerlei bezuinigingsplannen. „Groei van de export is voor een ge zonde Nederlandse economie thans meer nodig dan ooit", aldus de heer v. d. Bergh, die erop wijst, dat intrekking van subsidies aan particuliere handelsbevor- derende instellingen funest kan worden. jcht zijn geslaagd voor de exam. Loraal diergeneeskunde: D. P. Hof! den). W. J- Mulder (Rijswijk). H. J. Set De in de Verenigde Staten woonachtige dr. Anna Freud (rechts), dochter van de grondlegger nan de psycho-analyse, woont in Wenen het 27e psycho-analy- tische congres hijHet is achtentwintig jaar geleden dat dr. Anna Freud voor het laatst in haar oude woonplaats. Wenen, is geweest. 604e Staatsloterij 28 juli 1971 Eerste klasse PRIJZEN VAN .10,zijn gevallen op nummers eindigende op: 2 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 51 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 96 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: 168 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: 479 200,zijn gevallen op nummers eindigende op: 220 400,zijn gevallen op nummers eindigende op: 064 1.000,zijn gevallen op nummers eindigende op: 1125 DE PRIJS VAN 2.000,is gevallen op het nummer: 2.000.is gevallen op het nummer: 2.000,is gevallen op het nummer: 2.000,is gevallen op het nummer: 2.000,is gevallen op het nummer: DE PRIJS VAN: 5.000,is gevallen op het nummer: DE PRIJS VAN: 25.000,is gevallen op het nummer: DE EXTRA PRIJS VAN: 50.000 is gevallen in de serie C op het nummer: EN DE TROOSTPRIJS VAN: 1.000 op nummer: van elk van de andere series. PORT AU PRINCE Tot bijna ieders verbazing heeft de jongste president ter wereld nu al drie maanden kunnen standhou- Toen de 20-jarige Jean- Claude Duvalier, dc negen de president voor het leven van Haïti, in april het dic tatorschap overnam van zijn overleden vader „Papa Doe", dachten weinigen, dat deze b; llonvormige. niet al te schrandere eerstejaars student in de rechten lan ger dan een paar dagen dc bijna 170 jaar oude traditie van politiek geweld zou kunnen trotseren, die het kleine, zwarte Caraïbische eilandje sinds zijn onafhan kelijkheid in 1804 heeft ge schramd en geruïneerd. Maar het is hem gelukt. De explosie, die dc meeste mistisohc politieke ballin gen zagen aankomen, heeft niet plaatsgevonden. Een gedeeltelijke verkla ring is dat de Haïtianen nog steeds zijn gehypnoti seerd door de herinnering aan de slimme, kleine plat telandsdokter, die als hoek steen voor zijn macht een atmosfeer om zich heen wist te creëren van volks- magie, onberekenbaarheid en mysterie. „Zelfs na zijn dood zullen de Haïtianen nog doodsbang voor hem zijn", was de scherpzinnige voorspelling van een cyni sche Haïtiaan een paar dagen voor de dictator Maar de voornaamste fac tor is dat het zo broos uit ziende verbond van militai ren en burgers achter Jean- Claude In termen van macht de ware opvol gers van „Papa Doe" er tot dusver in geslaagd is om een onderlinge ruzie voorlopig op stal le zetten. Het spreidt dezelfde bedre venheid in het spel der po litieke overleving ten toon, die hun mentor in staat stelde om met gemak acht invasiepogingen door ban nelingen in 11 jaar neer te slaan en in 1963 een open lijke poging door de VS om hem af te zetten te omzei- len. De meest urgente taak voor de „Voortzetters van de revolutie van Duvalier". zoals ze zichzelf noemen, was om hun controle op de Tontons Macoutes, Papa Does 8000 man sterke pri- vé-leger, te bevestigen. Dat bleek verrassend gemakke lijk. De geslepen en mach tige minister voor Buiten landse Zaken en Defensie. Luckner Cambronne. zelf een voormalig leider van de Macoutes, maakte ge noegzaam duidelijk dat ie der machtsmisbruik door de Macoutes streng zou wor den gestraft.' Met succes gokte hij op de steun van het volk en verving hij de top van de militia. De strijdkrachten,, en voor al dc lagere gelederen die een sterke hervormingsge zinde stroming schijnen te herbergen, zijn afgekocht met loonsverhogingen. En om zich van de steun van een ieder te verzekeren heeft de regering sinds zü het bewind overnam over weinig anders gepraat dan over de dwingende nood zaak van een snelle econo mische ontwikkeling, een hard optreden tegen cor ruptie en „een verzoening van de natie met zich zelf." Zulke woorden zullen bij de Haïtianen die tientallen jaren soortgelijke beloften hebben aangehoord van di verse regeringen, waar schijnlijk weinig meer te weeg brengen dan een cynische grijns. Maar het zijn de woorden die Washington wil horen om de hervatting van de economi sche hulp te rechtvaardi gen, die het op grote schaal aan het strategisch belang rijke Haïti verleende tot Kennedy er negen jaar ge leden, op het hoogtepunt van Papa Does terreurbe wind, een eind aan maak- Een aantal gebaren voor economische vooruitgang heeft de regering al ge maakt, zoals de stijging van 40 procent in het theo retische minimumloon (nu f 3,50 per dag) en de belofte om een eind te maken aan een aantal vrijdommen voor regeringsfunctionaris sen. Op 22 juli opende de jonge president officieel een hydro-elektrische in stallatie in het Peligre Meer nabij de gesloten grens met de Dominicaanse Republiek. Deze installatie met een vermogen van 31.400 kW zal de elektrici teitsvoorziening van het land meer dan verdubbelen en de overbevolkte grootste vallei van het land irrige- Hel 174 miljoen gulden kostende project, genoemd naar de overleden dictator en zoals gepland geopend op de 22e Papa Does geluksgetal is de afgelo pen twee jaar het onder werp geweest van een massale propaganda om de Haïtianen ervan té overtui gen, dat hun verlossing op komst is: „éen nieuw 1804". Het enthousiasme is niet Jean-Claude Duvalier voor het paleis dat hij nu het zijne mag noemen. Maar de tijd die hij besteedde om als playboy te leven, is uoorby. helemaal misplaatst, het project is het grootste van zijn soort in het Caraïbisch gebied en het werd geheel zonder Amerikaanse of an dere hulp gefinancierd. De teugels mogen dan iets gevierd zijn, tot dusver is net slechts een pseudo-libe- ralisatie geweest. De tiran, die Haiti's tragedie ver grootte, is niet meer, maar zijn systeem handhaaft zich. Voortdurend wordt aan Papa Doe en zijn ar beid herinnerd. Na dc zuivering In de gele deren van de Tontons Ma coutes heeft dc regering ze aangewezen als de „verde digers van de revolutie" en versterking van hun gele deren beloofd. Op het ogen blik wordt een 500 man sterk elitekorps onder de naam „Dc Luipaarden" ge traind om „indringers, guer rilla's en subversieve com munisten" te bestrijden. Verder zijn er plannen voor een reserveleger van 30.000 man, waaruit nog meer „Luipaard"-ecnheden zullen worden gevormd. Ondertussen moedigen de VS de „liberalisatie" aan, omdat zij de kans vermin dert op een explosie, die een openlijke interventie van de VS noodzakelijk zou kunnen maken. Maar het valt niet mee om te geloven, dat de heersen de groep, een ongemakke lijke samenwerking van de familie Duvalier (geleid door Marie-Denise, de oud ste dochter van Papa Doe en de weduwe, die zich „o- vereenkomstig de wens van Francois Duvalier" heeft uitgeroepen tot First Lady), de militairen, geleid door generaal Claude Raymond, de geheime politie en de oude garde van Duvalieris- ten, zoals Cambronne, een lang leven beschoren kan zijn. (Copyright The Guardian) (Van onze correspondent) LONDEN Twee weken lang zijn in de Britse pers gevallen beschreven van Engelse toeristen, die bij hun aan komst in Spanje constateerden, dat de hotels waarvoor ze geboekt hadden reeds volgeboekt, niet afgebouwd, of van inferieure kwaliteit waren. Gisteravond klaagden Britse leraren bitter bij het Engelse consulaat over de „schrikbarende, inferieure kamers", waarin een groep van veertig jongelui na aankomst in Calela aan de Costa Brava terechtkwam. De uitgeputte Omwonenden „De Lepelaar" eisen een ton NAARDEN (A.N.P.). De directie van de chemische fabriek Naardcn heeft van dertig omwonenden van het meertje „De Lepelaar" In Naardcn een brief ontvan gen. waarin 100.000 per persoon wordt Deze som zou uitbetaald moeten wor den omdat door de stank van de lozing van chemische afvalprodukten van „Naarden" in het meertje, de huizen en boerderijen nabij het meertje onverkoop baar zouden zijn geworden, de psychische belasting ondraaglijk zou zijn en vele omwonenden voortdurend last hebben van hoofdpijn. Een woordvoerder van „Naarden" ver klaarde desgevraagd dat de directie de claim afwijst en ter verdere afhande ling in handen heeft gesteld van haar adviseurs. kinderen waren gedwongen om hutje- bij-mutje te slapen in kooibedden in overvolle kamers van een bijgebouw, nadat hen was verteld dat hun hotel vol was. De leraren zeiden, dat ze de hele morgen bezig waren geweest om de jongens van de meisjes te schelden en de groep op te delen in vier per kamer. Men had geboekt voor twee kinderen per kamer. Er was geen water en in de kamers slechts een toilet voor de hele groep. Een agent van het betreffende reisbu reaus gaf volgens de leraren slechts de kamernummers op en verdween toen. De reis werd reeds in september vorig jaar geboekt. Hotelfunctionarissen pro beren betere accommodatie te vinden. Vandaag heeft een delegatie van de Britse bond van reisverenigingen een gesprek gevoerd met Spaanse rege ringsfunctionarissen over de diverse in cidenten van de laatste weken. Nieuwe bewerking van Shakespeare LONDEN. In het Old Vic Theatre is dezer dagen de première gegeven van een nieuwe produktie van Shakespeares historische tragedie „Coriolanus" door de National Theatre Company. De opvoe ring, waarbij sommige van de massa- scenes zijn gebaseerd op de sit-down demonstraties van deze tijd, is uiterst spectaculair. Vooral de gevechtsscènes zijn zeer realistisch weergegeven, met name de grote slag buiten de poorten van Corioli. Deze nieuwe spelopvatting staat op naam van Manfred Wekwerth en Joa chim Tenschert. De rol van Coriolanus wordt gespeeld door Anthony Hopkins, die van zijn vrouw VirgUia door Anna Carteret. Stichting mag niet waarschuwen tegen verwerpelijke verkoopmethode DEN HAAG (A.N.P.). Het Consu menten Contact Orgaan zal de consu menten bljjven waarschuwen voor baars inziens verwerpelijke verkoopmethoden, ondanks de uitspraak van de president van de Utrechtse rechtbank in het kort geding van de N.V. Mecra Metal Corpo ration tegen de Stichting Huishoudelijke en Gezinsvoorlicbtlng. De president ver bood de stichting gisteren nog langer in publikatics te waarschuwen tegen dc volgens haar verwerpelijke verkoop methoden van dc N.V. Mccra Metal Corp. Volgens het C.C.O. heeft de Utrechtse president met zijn uitspraak een eerdere uitspraak van het Haagse Hof in een soortgelijk kort geding naast zich neer gelegd, waarbij de consumentenorgani saties het recht gelaten werd te waar schuwen tegen aggressieve verkoop methoden. Het C.C.O. zegt dit laatste te zullen blijven doen, ondanks de uitspraak van „een rechter aan wie de maatschap pelijke ontwikkelingen van de laat6te jaren waarschijnlijk ontgaan zijn",

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7